Voor Evian geldt: GEEN nieuws is GOED nieuws SCHERMERHORN eist OPENING VAN ZAKEN Krim benut televisie voor persconferentie WEERBERICHT „KONING" VAN ZUID-KASAI FEITELIJK IN HECHTENIS Publikatie van alle documenten MORGEN IS 'T HUWELIIK VAN KONING HOESSEIN Frans-Algerijnse onderhandelingen De Indonesische kwestie (§uct ?)ïiëtiws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 24 MEI 1961 No. 30361 LEIDSCH DAGBLA Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 255 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Het beste nieuws over de Frans-Algerijnse onderhandelingen in Evian is, dat zij voorlopig geen verder nieuws zullen opleveren. De Franse en Algerijnse delegatie, die gisteren in Evian vergader den, kwamen namelijk overeen, dat zij over de inhoud van hun bespre kingen voorlopig geen mededelingen naar buiten zullen doen. Dat mag de 600 journalisten, die in de perscentra in Evian en Genève de conferentie volgen, beroepshalve spijten en het is de vraag hoe lang die geheimhouding waterdicht zal blijven, één ding blijkt toch uit de wederzijdse beslotenheid: men is bereid politieke zaken te doen en voorshands het Frans-Algerijnse conflict niet uit te vechten, op het terrein der propaganda. Zo kwam het. dat gisteren de Franse woordvoerder Thibauf, zoon van wij len de grote violist, zich beperkte tot de verklaring, dat het probleem van deel neming door Ben Bella aan de confe rentie even ter sprake was geweest, en dat het klimaat van de besprekingen ..uiterst correct" was geweest. De jour nalisten. die uit het perscentrum van Evian, dat in het plaatselijke „Paleis der festiviteiten" gevestigd is, de 40 km. naar Genève terug raasden, kregen daar meer waar voor hun geld. De Algerijnse delegatie-leider Belka- cem Krim, gaf namelijk via het hoogst moderne systeem van gesloten televisie van zijn villa uit een persconferentie voor journalisten, die zich op 5 km. af- Actie „Wij komen" Thans ruim f 1700.bijeen Aan de eerste verantwoording der binnengekomen gelden, gepubliceerd in ons Blad van zaterdag j.l. dient nog te worden toegevoegd: N.N. f 1.-, terwijl van F. B. niet f 2.50, doch f 5.- werd ont vangen. Sindsdien mochten wij nog de volgen de giften in ontvangst nemen: School 3 Octoberstraat f20.-; P. J. O. f2.50; mevr. P. f25.-; W. J. v. O. te O. f 1.-; K. M. te O. f 1.-; J. J. M. G. te L. flO.-; W. F. v. I. S. te B. f25.-; M. F. L. v. A f2.50; Th. J. R. f2.50; E. O. f2.50; P. v. M. te N. f2.50; C. v. d. D. te K. f5.-; A. R. f2.50; F. C. f7.50; W. Z. te R. f5.-; J. C. v. H. f2.-; mevr. P. P. f3.-; S.F.L. f10.-; H. G. f10.-; A. R. f 1.50; mej. C. P. R. fl.-; mej. A. M.deV. te O f5.-; J.M.M.teL. f2.50: H. M.B. f5.-; J.J.R. f2.50; mevr. M. E.T. te O. f 10.-; H. M. A. fl.-; mevr. M. v. B. f2.50; J. W. V. f5.-; I. C. f 10.-; J. J. v. K. f2.50; J. O. T. f5.-; J. B. f2.50; E. G. W. te O. f5.-; E. D. W. v. A.-J. f25.-; M. v. R. f 10.-; T.S.W. f2.50; K. de G. te O. f5.-; C. v. L. f5.-; N.N. f5.-; C. W. C. te O. f10.-; R. G. B. f5.-; N.N. f25.-; G. B. te A. f5.-; mevr. A. R.-C. fl.-; mevr. A. M. v. D.-B. te O. f2.50; H. W. J. te V. f 10.-; echtp. Z. te O. f2.50; Zonder naam te O f 10.-; mej. A. A. S. f5.-; H. C. J. te O. f 10.-; mevr. en mej. Z. te O. f2.50; N.N. f 10.-; L. M. I. B. f5.-; mevr. S.-O. f10.-; L. P. V. fl.-; A. M. Z. f5.-; D. C. den H. f 10.-; S. T. G. fl.-; V. T. f5.-; S. S. f5.-; J. de K. te A. fl.-; J. v. R. f2.50; .D L L.. f50.-; H. v. W. f 1.50; H. J. S.- E. te O. f25.-; G. K te M. f10.-; Fam. C f2.50: Fam. B fl.-; W. de K. te O. f2.50; mej. J. M. f5.-; N. N. f5.-; G. van A. f2.50; wed. M. S.-L. f5.-; H. H. te H. f2.50; mej. L. A. A. te V. f5.-. Totaal f 516.25. Totaal verantwoording 20/5 f 1219.25. Totaal-generaal f 1735.50. Wij tekenen hierbij aan. dat thans rederde deel van de benodigde reissom bijeen is. doch er ontbreekt al tijd nog een goede f 3.000.- aan. Kom aan, lezers en lezeressen van het Leidsch Dagblad, het moet toch mo gelijk zyn met enige propaganda in eigen omgeving, dit bedrag binnen en kele dagen bijeen te brengen. Stelt ons, maar vooral Vader en Moeder Van Egmond, niet teleur! Be denk eens hoe afschuwelijk het zou zijn, wanneer het gestelde doel niet zou worden bereikt!! Dat mag en dat kan niet!!! Help dit ouderpaar zo spoedig moge lijk uit de martelende onzekerheid en zendt ons nog vandaag Uw bijdrage per postwissel of giro (nr. 57055) onder vermelding „Wij Komen". BIJNA OVERAL DROOG De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond; Over het algemeen meer be wolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Dezelfde of iets lagere tem peraturen met in het zuidoosten van het land kans op nachtvorst. Overwegend matige wind uit westelijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 25 MEI Zon op: 4.33 uur; onder: 20.41 uur. Maan op: 14.58 uur; onder: 2.46 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.47 uur; laagwater te 6.59 en 19.49 uur. Dit blad bestaat alt 16 pagina's stand in het Maison de la Presse had den verzameld. Krim hield zich overigens nauwlettend aan de pas-gemaakte afspraak en deed geen mededelingen over het verloop der onderhandelingen. Geflankeerd door zijn mede-gedelegeerden gaf hij een over zicht van de Algerijnse opstand, waar bij weer opviel de bijzondere gematigd heid. Hij vestigde wel de aandacht op de politieke punten: de verwerping van iedere vorm van verdeling en de eis dat het referendum de zelfbeschikking over het hele Algerijnse grondgebied (lees: ook de Sahara zal uitspreken). Eenzijdige wapenstilstand Slechts op één vraag gaf hij uitge breid antwoord. Deze betrof de eenzij dig door de Fransen afgekondigde wa penstilstand. Hij zei wat hu vermoede lijk eerder tegen de Franse onderhande laar Joxe wel zal hebben verklaard: De Franse poging om eon wapenstilstand te bereiken voordat men tot een po litieke regeling is gekomen, is een con stante factor geweest in het beleid van alle Franse regeringen sinds 1954. De huidige poging is des te ernstiger om dat Frankrijk probeert op het uur, waarop eindelijk de onderhandelingen begonnen zijn, de Algerijnen alsnog naar hun hand te zetten. De Algerijnen hebben in 1954 de wapens opgenomen om zo'n politieke regeling te berei ken, het zou nu volgens hem niet rede lijk zijn te eisen dat zü ze bij voorbaat neerleggen. Er sprak ook enige onzekerheid uit Krims verklaring, toen hij zei dat de Fransen proberen een militaire, psycho logische en politieke demoralisering te bewerkstelligen van de strijdkrachten van de FLN. Toch verzachtte Krims verklaring veel van de overijlde hardheid van de eerste FLN-reacties. Die indruk werd nog ver sterkt door de manier, waarop hy haar aflegde: de kleine boerenzoon uit Kaby- lië sprak zacht, bedaard maar met een mate van oprechtheid, die sympathiek aandeed. Vervolg op pag. 2 Vliegtuig van Kalondji (een DC-3) op het Vliegveld Coquilhatstad in beslag genomen Troepen van de centrale Kongolese regering hebben gisteren het particuliere vliegtuig van Albert Kalondji, de „koning" van de mynstaat in Zuid-Kasai, in beslag genomen, toen dit toestel landde op het vliegveld van Coquilhatstad, waar Kalondji de conferentie van Kongolese leiders bywoont. De militairen van het centrale bewind, die meenden dat het toestel (een DC-3) Kalondji kwam halen, namen de Belgische piloot en de andere inzittenden in hechtenis. Kalondji zelf zou zich nog vrij kunnen bewegen. onderwijskrachten van de Unesco, enige artsen van de Wereldgezondheidsorga nisatie en technici van de Voedsel- en Landbouworganisatie van de VN uit Ba- kwanga vertrokken. Er werd toen ge zegd, dat dit een tijdelijke maatregel was met het oog op het vertrek van de Ghanese militairen van de VN-strijd- macht. Deze troepen waren teruggetrok ken wegens de voortdurende stammen- oorlogen in Zuid-Kasai. In VN-kringen is men echter van oordeel, dat de bur gerlijke functionarissen van de volke renorganisatie werden teruggetrokken, omdat een actie van de centrale rege ring tegen Kalondji werd gevreesd en de autoriteiten van Bakwanga dan wel eens de VN-functionarissen als gijze laars gevangen zouden kunnen nemen. Vele dorpen in Kasai platgebrand? Intussen zijn uit Kasai berichten ont vangen. waaruit zou blyken dat er een staatsgreep tegen Kalondji aan de gang is. Er zouden dorpen zijn platgebrand en in de straten zouden doden liggen. In een brief aan president Kasavoe- boe heeft Kalondji geprotesteerd tegen de terugtrekking van het personeel van de VN uit zjjn gebied. Hij verzocht te bemiddelen opdat het burgerlijk werk van de volkerenorganisatie in Zuid-Ka sai wordt voortgezet. Op 10 mei zijn De perschef van het Witte Huis, Pierre Salinger, is in Wenen aange komen voor de voorbereidingen van het gesprek tussen Kennedy en Chroesjtsjow. Bij zijn aankomst weerde hij alle vragen van journa listen af. Hij had ogenschijnlijk alleen aandacht voor zijn forse si gaar Prof. dr. ir. W. Schermerhorn (P. v. d. A.) heeft gisteren in de Eerste Kamer de regering drin gend verzocht alle documenten, die betrekking hebben op de betrek kingen tussen Nederland en Indo nesië gedurende het tijdvak 1945 1950. De senator wil de wereld alles laten weten. De huidige generatie heeft er volgens hem recht op om de feiten in volle omvang te kennen. Hy begreep trouwens niet, waarom de regering deze publikatie weigert. De argumenten, die tot nu toe zijn aangevoerd, kan hy niet aanvaarden. De gang van zaken is hem al jaren een „grievende ergenis". Ge heimzinnigheid en achterhouden van de waarheid, geeft allerlei schrijvers de ge legenheid conclusies te trekken in strijd met de waarheid, waarby er niet zelden aanvallen worden gedaan op zyn per soon. Prof. Schermerhorn kreeg onmiddellijk bijval van de heer H. Algra (AR.), die het al evenzeer betreurde, dat de parle mentaire enquêtecommissie haar werk beëindigd had na de oorlog en bezetting in Europa de volle aandacht te hebben gegeven. En dat terwijl 't de uitgespro ken bedoeling was van de Tweede Ka mer, dat ook het beleid van de Neder landse regering ten opzichte van de In donesische kwestie door deze commissie zou worden onderzocht. De commissie In Montgomery is liet rustig De Amerikaanse federale regering (in Washington) draagt de schuld van de rassenrelletjes in Montgomery, aldus verklaarde de gouverneur van Alabama, Patterson, gisteren. Daartegenover zei de Amerikaanse minister van Justitie, Ro bert Kennedy, de broer van de president, dat Montgomery het toneel van buiten gewoon bloedige en kostbare ongeregeld heden zou zijn geworden, indien de fede rale politie niet zou hebben ingegrepen. Tot op heden is het rustig in Mont gomery. Van de 21 „freedom riders" blanken en negers die in Montgomery aankwamen ligt één, een blanke, in het ziekenhuis. De twee andere blanken heb ben opgegeven, maar de achttien negers willen verder reizen naar Jackson, in de staat Mississippi. Een negerleider uit Montgomery, ds. Ralph Abernathy, heeft medegedeeld dat dertig vrijwilligers, blanken en negers, zich hebben opgege ven om verder aan de tocht deel te ne men. Zoals te verwachten was heeft de ac- ti3 van de „freedom riders" (vrijheids reizigers), die de rechtstreekse aanleiding is geweest van de onlusten in Montgo mery van de afgelopen dagen, tot een tegenactie geleid: in Montgomery rRdt thans een „haat-bus" rond van de Ame rikaanse nazi-partij. Deze bus, waarin twaalf jongelui zitten, die hakenkruis armbanden dragen, is versierd met span doeken. De olitie heeft opdracht te zor gen, dat de bus blijft ryden. George Lin coln Rockwell, leider van ''e nazi-partij, heeft meegedeeld, dat de actie is be doeld als antwoord op de campagne van de „freedom riders" en de joden en com munisten, die de beweging tegen de ras senscheiding leiden." had reeds een aantal mensen gehoord en voor een flink deel was dus het ma teriaal reeds voorrradig. Toen kwam plotseling het voorstel van de commissie om haar arbeid te mogen staken. De Tweede Kamer ging met dit voorstel akkoord. Dat had de Tweede Kamer, volgens de heer Algra, nooit mogen doen. Deze senator wees er voorts op, dat in Amerika ter raadpleging een aantal stukken wel beschikbaar is. Daarom is het zaak, dat voor het historische onder zoek, voor het belang van Nederland en van bepaalde personen de ter zake die nende stukken beschikbaar worden ge steld. „Het volk heeft er recht op om zo spoedig mogelijk een kans te krijgen zich een oordeel te vormen." Voorts wees de heer Algra er na drukkelijk op, dat er in Indonesië nog Nederlanders wonen. Hij doelde op de Indische Nederlanders, die thans een gruwelijk bestaan leiden. Gisteren werd in Baarn het ne gende lustrum van het Nederlandse Padvindsters Gilde gevierd met een massabijeenkomst, waaraan 7500 padvindsters deelnamen. In samen werking met het Nederl. Jeugd Roode Kruis werd door de padvind sters een „jubel-kistjes actie" uit gevoerd ten bate van de Unicef. Enige padvindstertjes boden aan de presidente, mevr. Elly den Haan- Groen, uit Leiden, de kistjes met inhoud aan. Zij zijn volgens hem weerloos tegen de terreur. „Hebben deze mensen nog ergens een adres, waar zij kunnen aankloppen? En wat doet het Inter nationale Roode Kruis?", zo riep de heer Algra uit. Vandaag zal minister Luns antwoorden op de vragen die in dit nog verrassende slot van de beraadslagingen van gisteren in de Eerste Kamer zijn gesteld en de an dere opmerkingen, die tijdens de be handeling van de begroting van Bui tenlandse Zaken werden gemaakt. Over het algemeen kon de Senaat echter wel instemmen met het be leid van mr. Luns, inclusief dat in zake Nederlands-Nieuw-Guinea. (Men zie ook elders) Het huwelijk van Koning Hoessein van Jordanië met de Britse Toni Gardiner zal morgen in het paleis Zahran in Amman worden gesloten, zo is gisteren officieel bekendgemaakt. De plechtigheid zal alleen door leden van de koninklijke familie en regerings- en paleisfunctionarissen worden bijgewoond. De pers zal niet worden toegelaten. De zes dagen durende feestelijkheden zijn gisteravond reeds begonnen. In de straten van Amman werd gedanst. Gisteravond is eveneens het religieuze feest Aid al Adha begonnen, en donderdag is het Onafhankelijkheidsdag. Advertentie EEN PR0DUKT VAN .iktd Bolletje/' N\\\Utlll II/// in de zilveren rol ///'l||lUVsN y „Verontrustend" Het Amerikaanse departement van Justitie deelt mee, dat hetaantal ern stige misdaden in de Verenigde Staten in het eerste kwartaal van dit jaar met 10 procent is gestegen. De directeur van de federale recher che, Hoover, heeft de toestand „veront rustend" genoemd. Uit het Leidsch Dagblad van 25 Mei 1861: Te Balk zal een huwelijk voltrokken worden tusschen een weduwnaar van 62 en een meisje van 22 jaren. De bruidegom was, naar men zegt, vroeger reeds verloofd aan de grootmoeder der bruid; maar dat huwelijk werd niet voltrokken, terwijl beiden daarop met anderen zijn ge huwd. De bruidegom schijnt een vrouw te willen hebben uit die familie en zal nu grootmoeder zeggen tot haar, die hij vroeger op het punt stond te huwen. Men zal zich herinneren dat in de maand April l.l. een hevige twist is ontstaan in een herberg te Hellevoetsluis tus schen matrozen van het schip de Kortenaer, tengevolge waar van door een Grieksch matroos aan een ander matroos een stuk van de neus werd afgebeten. Het Hof heeft in deze uitspraak ge daan en den beklaagde veroor deeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van drie jaren, met bevel tot teruggave van het stuk van overtuiging (den afge beten neus) aan den eigenaar of daarop rechthebbende.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1