Universitair onderwijs in Italië kampt met grote moeilijkheden APPLAUS VOOR EN GELACH OM „RAVEN ZIJN ZWART" Kennedy ontmoet Cliroesjtsjow Onderzoek vliegtuigrampen leidt tot verrassende conclusies B en W Oegstgeest pessimistisch over bouw van nieuw zwembad Het Leidsch Dagblad Schromelijk gebrek aan ruimte en aan bevoegde leerkrachten BEURS VAN AMSTERDAM VRIJDAG 19 MEI 1961 Ernstig bedoelde film soms amusant Het hartelijke applaus waarmee gisteravond in de grote filmzaal van de Leidse Academie de officiële première" van de kleurenfilm „Raven zijn zwart" is begroet, moet wel worden uitgelegd als een vriendelijk gebaar van studenten tegenover medestudenten. Want „Raven zijn zwart" kan men ondanks de doodernstige bedoelingen van de makers onmogelijk au serieux nemen, maar is daarentegen als een amateuristische parodie op „Les tricheurs" met een happy ending wel amusant. Tijdens de voorstelling is dan ook meermalen hartelijk gelachen. in Spanje. Als Wichert met het plaatje terugkomt, vertelt Carla hem dat zij na een pikant avontuurtje tijdens zijn af wezigheid zichzelf plotseling is gaan begrijpen en nu Wichert zal beminnen als nooit tevoren. Een relaas over een geïdealiseerde kalverliefde dus, waarin het een niet logisch uit het ander voort vloeit. Zo gezocht en ondermaats dit verhaal is, zo is het eveneens in beeld gebracht. Alles wat de spelers zeggen klinkt even hol als pathetisch (b.v.: „ik weet niet of ik van je houhet is zo moeilijk, weet jeik had gedacht dat het bij Jou anders zou zijn") en dat „alles" is trouwens niet veel, want men kijkt reik halzend uit naar het moment, waarop een van de spelers weer eens wat zal zeggen. Voorts moet men genoegen ne men met zoetige, vaak over- of onder belichte plaatjes. Het geluid is niet best. De twee mannelijke hoofdrolspelers blij ven braaf zichzelf en iedereen in deze film spreekt verschrikkelijk geforceerd. Na afloop van de voorstelling is „Ra ven zijn zwart" gevierd met een receptie in „Het Doelenhuisje". „Raven zyn zwart" is gemaakt door studenten, van wie de meesten lid zijn van de jaarclub Bismillah van het Leidsch Studenten Corps. De film heeft een speelduur van dertig minuten. In het programma, dat bezoekers van de première werd verstrekt, stond trots vermeld, dat van elke 10 meter opge nomen film 4 meter werd gebruikt „wat een bijzonder hoog percentage is". Het percentage lykt ons zelfs tè hoog. De film had waarschijnlijk meer vaart ge kregen, als er meer metertjes waren weggevallen. Het begin van de film, een rits ver schillende opnamen van steeds dezelfde orgelpijpen, terwijl natuurlijk Toccata en fuga in d van Bach wordt gespeeld, is bepaald imponerend in vergelijking met wat volgt, minutenlang wilde fuifscènes die het altijd wel doen waarna het eigenlijke verhaaltje op gang komt. Het gaat mis met de liefde tussen de student Wichert en zijn meisje Carla. Zij eist van hem, dat hij een foto gaat maken van de stierenvechter Chamaco Bevredigende resultaten Vereenigde Touw De N.V. Ver. Touwfabrieken te Rot terdam en Leiderdorp heeft over 1960 bevredigende resultaten behaald. Het ge consolideerde exploitatiesaldo beliep 7.35 min (f6.43 min). Na o.a. afschrij vingen ad f3.66 min (f3.51 min) en be kistingen ad f2.34 min (f 1.97 min) res teert een winst van f 1.53 min (f 1.59 mini, waaruit een zoals gemeld on veranderd dividend van 14 wordt voorgesteld. Het hoge prijsniveau voor de belang rijkste vezelgrondstoffen handhaafde zich voor sisal gedurende geheel 1960, terwijl manilla-prijzen daalden. Daarentegen stegen de juteprljzen tot circa het dubbele van die aan het einde van 1960. De omzet was naar hoeveel heid ongeveer gelijk aan die van 1959, zij steeg naar geldswaarde met ca. 13%. De scherpe concurrentie bij de verkoop van harde-vezelprodukten hield onveranderd aan. De grote vraag naar vloerbedek king handhaafde zich. Door een vergro ting van de produktiecapaciteit kon hier aan vrijwel geheel worden voldaan. Op de binnenlandse markt voor koperen bui zen waren de marges iets gunstiger dan in voorgaande jaren, waardoor het resul taat* hpt.pi* mns De omzet in het eerste kwartaal van 1961 was ongeveer gelijk aan die in de zelfde periode van 1960. De noteringen der vezelgrondstoffen handhaafden zich op het hoge peil van ultimo 1960. De werktijdverkorting en de revaluatie zul len de binnen- en buitenlandse concur rentiepositie nadelig beïnvloeden. De di rectie verwacht dat de gevolgen hiervan niet zodanig zullen zijn, dat de resulta ten over 1961 daardoor ernstig beïnvloed zullen worden. 'IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Leidse drinkgewoonten Bij de „groene bruiloft", het hu welijksfeest, gaf de bruid, meestal op de daaraan voorafgaande maan dag, een „burentraktatie". Dan wer den de buurvrouwen uitgenodigd om een middag feest te komen vieren. Eerst werden de mannen getrak teerd als zij om kwart over twaalf van hun werk kwamen. Dan moes ten ze voor het eten naar het huis van de bruid komen. Ze kregen een borrel; deze moest worden „dood geslagen", dat betekende dat ze die in één teug leeg moesten drinken. Het glas werd direct weer gevuld met het gezegde: „Op één been kun je niet lopen". Was deze borrel ook weer snel opgedronken, dan werd er nog een ingeschonken waarbij ge zegd werd: „eentje nog om het af te leren". Als 's middags om twee uur de buurvrouwen dan bijeenkwamen voor de burentraktatie werd er eerst „een harde" geschonken, en dat was altijd jenever. De drank en de „monicaspeler" (een harmonica speler heette toen nog geen accor deonist) zorgden voor de stemming. Aan het eind van de middag trok ken de vrouwen de straat op in op tocht met de monicaspeler voorop. Ze hadden rode verhitte gezich ten en loshangende haren Dat zie je niet meer. Gelukkig niet. Maar „monicaspelers" zijn er nog. W. Bodrij. PROF. J. BARENDS 44 OVERLEDEN Te Amsterdam is op 44-jarige leeftijd plotseling overleden mr, dr. J. Barents, hoogleraar aan de faculteit der politieke en sociale wetenschappen aan de Uni versiteit van Amsterdam. Gisteren had hij nog normaal college gegeven. Aan de Universiteit van Leiden promoveerde hij in 1940 tot doctor in de rechtswetenschappen en in 1945 tot doc tor in de wijsbegeerte aan dezelfde uni versiteit. Van 1938 tot 1940 is dr. Barents parle- menetair redacteur geweest van „De Nederlander". In 1945 werd hij adjunct hoofdredacteur van „De Nieuwe Neder lander". Tevens was hij in die tijd secretaris van de Ned. Volksbeweging. Van januari tot november 1948 was dr Barents direc- President Kennedy en premier Chroesjtsjow zullen elkaar op drie en vier juni in Wenen ontmoeten, zo heeft het Witte Huis vandaag bekendgemaakt. Op vijf juni eal de Amerikaanse pre mier Macmillan in Londen ontmoeten. DE HEER H. J. DE KOSTER LID VAN DE S.E.R. Ter vervulling van de vacature, ont staan door het ontslag van dr. ir. F. Q. den Hollander, is door het „Centraal So ciaal Werkgevers Verbond en het „Ver bond van Nederlandse werkgevers" ge zamenlijk tot lid van de SER benoemd de heer H. J. de Koster. Tot diens plaatsvervanger in de SER is benoemd drs. P. Delfos. Algemeen heersende opvattingen door Amerikanen met cijfers tveerlegd De universiteit van Miami heeft een systematisch onderzoek inge steld naar het verloop van vliegrampen in Amerika over de laatste tien jaar en is daarbij tot enige verrassende conclusies gekomen. Vol gens de onderzoekers is het niet juist, dat slechts weinig mensen vlieg rampen overleven. Bovendien hebben zij ook geconsta- 1 teerd, dat het algemene geloof, dat on gelukken met vliegtuigen voor het over grote deel op brand uitlopen, indien het vliegtuig ergens tegenop botst, onge grond is. Tenslotte meent men te moe ten tegenspreken, dat vliegen in de win ter gevaarlijker zou zijn dan 's zomers, dat vliegtuigen van een ouder type va ker bij ongelukken betrokken zouden zijn dan de nieuwere en dat ongelukken meestal gebeuren bij opstijgen en landen en niet gedurende de vlucht. De onderzoekers van de universiteit van Miami (afdeling luchtvaart) hebben het verloop bestudeerd van 219 vliegrampen van 1950 tot en met 1959. De eindcon clusies luiden als volgt. Bij de 219 ongelukken, waarbij 5.346 passagiers en bemanningsleden be trokken waren, bleef meer dan zestig procent in leven. Bij ongeveer 41 procent van dit to tale aantal vliegrampen is geen brand opgetreden. De meeste ongelukken gebeurden in de wintermaanden (28,3 procent), maar de zomer kwam daar met 27,9 procent vlak achter, terwijl de herfst een percentage van 24,2 te zien gaf. De lente had het laagste cijfer, n.l. 19,6 procent De „gevaarlijkste" vlieg- teur van de dr. Wiardi Beekman Stich ting. Van februari 1951 tot mei 1957 heeft prof. Barents deel uitgemaakt van het hoofdbestuur van de PvdA. In 1948 werd hij benoemd tot hoogleraar in de wetenschap der politiek aan de Univer siteit van Amsterdam. Schriftelijke vragen van G. Blansjaar maand bleek januari, gevolgd door augustus, september en december. Bijna de helft van de bestudeerde on gelukken gebeurde met vliegtuigen, die minder dan tien jaar oud waren, en bij na een vierde met vliegtuigen van min der dan drie jaar oud, Van de ongeluk ken gebeurde 43,3 procent vlak voor of tijdens het landen, maar 37,8 procent tijdens de vlucht op normale hoogten. Slechts 18,9 procent van de ongeluk ken geschiedde bij het opstegen. De onderzoekers Interpreteren deze cijfers als een weerlegging van de alge meen aanvaarde stelling, dat het opstij gen behoort tot de gevaarlijkste momen ten tijdens een vlucht. Volgens het onderzoek was 62,5 pro cent van de ongelukken te wijten aan falen van de piloot en 27,4 procent aan het falen van de boordinstrumenten. Het rapport voegt daar echter aan toe. dat de weersomstandigheden voor 60 procent van de rampen een bijkomende factor zijn geweest. Het rapport stelt vast, dat overbelas ting van de toestellen, eens een vaak op tredende oorzaak van ongelukken, thans vrijwel te verwaarlozen is. Slechts 4 procent van de bestudeerde rampen, al dus de onderzoekers, heeft iets met over belasting te maken gehad. In 19 procent van de gevallen, zo zegt het rapport, kon men de ongelukken wijten aan onvol doende onderhoud van de toestellen. MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. TE VEEL ADVOCATEN, TE II El NIC TECHNICI (Van onze Romeinse correspondent) BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Benjamin, zn. van J. Tegelaar en J. G. Berleman; Sandra Sophia, dr. van G. M. van Oevern en J. H. Gubler; Gerrlt, zn. van G. M. van Oevern en J. H. Gubler; Arie Bertus, zn. van W. de Jong en A. Koppe; Arno. zn. van O. M. Luinenburg en M. J. Hoeve; Hans Ronald, zn. van J. Korbljn en J. v. d. Velden; Hendrik, zn. van H. van Hooidonk en A. J. v. d. Bom; Sylvia, dr. van J. Neuteboom en C. C. Hogenes; Arleda Geertrulda, dr. van S. Breijer en A. Ros; Truusje, dr. van A. van Zeist en H. van Oosten; Elsje, dr. van J. B. Mulder en E. van Hoven; Helena Cornelia Vlncentla, dr. van A. C. J. Duin dam en C. M. van Haasteren; Elly, dr. van H. v. d. Meer en W. M. Devllee. GETROUWD P. Koekoek en W. L. N. Houwer; J. Be- kooy en M. G. Schipper; P. Sekerls en C. B. Veerman; H. Stamhuis en C. J. van der Sijs; H. W. van Gennlp en T. E. M. M. Pérono; W. C. de Vogel en J. Arnoldus; H. Habraken en M. Lourier; W. H. T. Vink en J. M. Zuldema; R. O. Görtz en C. H. Graafland; M. E. Beemer en I. E. Herst; A. Kroesemeijer en R. Schouten; T. van der Vlist en C. H. Broers; A. Siera en E. C. Boeff; J. Kranenburg en M. J. C. Ha braken; J. O. M. Tacx en M. P. A. J. van Kampen; P. Veilbrief en J. M. H. Koemans. OVERLEDEN G. Sieders, 37 jaar, echtgen. van M. Blok; H. Bloemzaal, 40 Jaar, man; L. M. van Leeuwen, 6 Jaar, zoon; I. T. W. M. Verberne, 1 dag. dochter; F. A. M. van der Heijden, 59 Jaar, man. We hebben er al eens meer op gewezen, dat Italië in de „jaren zestig" zich voor een grote moeilijkheid geplaatst zal zien. Het ontbreekt in dit land aan voldoende technisch gevormde per sonen, ingenieurs en dergelijken en dat betekent geringere concurrentiemogelijkheden binnen het kader van de Europese gemeenschap, onverschillig welke vorm deze uiteindelijk zal aannemen. En het gaat hier niet om een bezwaar, dat gemakkelijk kan worden weggenomen. Even aannemende, dat de bevoegde overheidsinstanties, die sedert kort deze achterstand beginnen in te zien, op de goede weg zijn bij haar pogingen om er verbetering in te brengen, dan is dat toch in elk geval een zaak die veel tijd zal vergen. Om van geld niet te spre ken. Men moet namelijk eerst de kaders vormen en voor alles bevoegde leerkrachten opkweken. Daaraan bestaat namelijk in de eerste plaats ge brek en ook het aantal inrichtingen van hoger onderwijs, niet alleen op technisch gebied, blijkt steeds meer onvoldoende. De heer G. Blansjaar heeft aan het college van B. en W. een brief ge schreven, waarin hy mededeelt met be langstelling kennis te hebben genomen van de pogingen, die het bestuur van de zweminrichting „Poelmeer" heeft onder nomen om tot een betere zweminrich ting te komen. HU vraagt in deze brief of het college bereid is tUdens de ver gadering van woensdag 24 mei de raad volledig in te lichten hoe de plannen voor een nieuwe zweminrichting er thans voorstaan. In hun antwoord zeg gen B. en W. het Juister gevonden te hebben, dat het bestuur van de zwem vereniging, alvorens een en ander in de openbaarheid te brengen, zich om trent de vele moeiiykheden, waarvoor het college is geplaatst, vooraf had ge oriënteerd. B. en W. geloven niet, dat het nodig is, dat de raadsleden zich tegenover het bestuur van „Poelmeer" verantwoordt waarom zij op 15 januari 1960 besloten als plaats voor de nieuwe inrichting een terrein ten oosten van de Haarlemmer trekvaart aan te wijzen en waarom zij op 29 juni d.a.v. bij de vaststelling van uitbreidingsplan in hoofdzaak dit terrein een agrarische bestemming gaven. Bij dit laatste besluit, dus van 29 juni, ging de raad ervan uit, dat voor de zwemin richting een terrein in de Overveerpol- der zal worden aangewezen. Sindsdien is met veel moeite en zorg het ontwerp van een uitbreidingsplan voor de Over veerpolder gereed gemaakt. Uiteinde lijk is in overleg met het architecten bureau Kuiper, Gouwetor en de Ranitz een plan tot stand gekomen, dat wat grondprijzen betreft „haalbaar" is. Omdat het architectenbureau niet tij dig over voldoende personeel kon be- jcnikken, is dit door de technische dienst van de gemeente uitgewerkt. Dit ont werpplan is op 29 maart 1961 aan de Commissie van advies voor de uitbrei dingsplannen ter beoordeling toegezon den. Blijkens het ontvangen advies is deze commissie van mening, dat het voorshands gewenst is het gebied gele gen tussen de Abtspoelweg en de Haarlemmertrekvaart benoorden het kasteel „Oud Poelgeest" een agrarisch bestemming te geven met uitsluiting van bebouwing, opdat deze gronden ge reserveerd worden voor op een later tijd stip te bepalen bijzondere bebouwing. Omdat het noodzakelijk is, dat zo spoe dig mogelijk de plaats voor een zwem inrichting wordt aangewezen, zullen B. en W. met kracht dit standpunt bestry- den. Aan de deskundigen voor grondaan kopen hebben B. en W. op 23 januari 1961, na een voorbereidende bespreking voor de burgemeester met de grondeige naren, opdracht gegeven te onderhan delen over de aankoop van de voor de zweminrichting benodigde gronden. De ze gronden hebben op het geldende uitbreidingsplan een agrarische bestem ming en zijn, zolang krachtens de wet op de vervreemding van landbouw gronden geen verklaring kan worden afgegeven, dat een geldende bestem mingsregeling (i.e. uitbreidingsplan) zich tegen een andere bestemming (i.e. zweminrichting» verzet, gebonden aan maximum toelaatbare prijzen rekening houdende met de agrarische bestemming. Hiervan uitgaande is geen overeenstem ming te bereiken, zodat B. en W. de deskundigen hebben gemachtigd, vooruit lopende op een nieuwe bestemmingsre geling, bij de bepaling der waarde er rekening mede te houden, dat voor de Overveerpolder een uitbreidingsplan tot stand komt. Hun rapport hebben B. en W. in middels ontvangen. Indien tot aankoop der gronden vry van pacht of eigen gebruik wordt be sloten moet. zolang met de aanvang van de bouw der zweminrichting niet kan worden begonnen- en op dit punt zijn ook B. en W. vrij pessimistisch ge rekend worden op een jaarlijks rente verlies van plm. f. 4000,-. Tenslotte delen B. en W. mede, dat zij het tegenover de raad niet zouden kunnen verantwoorden als zij aan de wens van het bestuur van „Poelmeer" gevolg zouden geven en aan een archi tectenbureau opdracht verlenen een plan voor een zweminrichting te ontwerpen in de Overveerpolder, zolang niet vast staat dat het uitbreidingsplan, zoals dit zo spoedig mogelijk aan de raad zal worden aangeboden, de sanctie van de raad en door G.S. zal worden goedge keurd. Deelt de raad dit standpunt niet dan zal deze raad moeten besluiten ter zake een opdracht te geven. Italië heeft naar verhouding stel lig meer jongelui, die als student bij een of andere hogeschool staan in geschreven dan ons land, maar het aantal der afgestudeerden, dat het bevolkingscijfer in aanmerking ge nomen vijfmaal zo groot zou moeten zijn als in ons land, is naar verhou ding klein. Bovendien blijft er, vooral in zuid- Italië, een „overproduktie" van advoca ten (meesters in de rechten) en een schromelijke achterstand op vrijwel alle andere gebieden. Deze voorliefde voor de jurisprudentie hangt natuurlijk ten dele samen met de belangstellin, die Ita lianen in het algemeen hebben voor al les wat met wet en recht en juridische haarkloverijen te maken heeft. Maar het feit, dat de studie korter duurt en dus minder kost dan elke an dere, legt ook gewicht in de schaal. De Italiaanse jongeman uit de betere mid denstand wil nu eenmaal „een stuk pa pier", zoals men een doctorsbul pleegt aan te dulden en het gemakkelijkst krijgt hij dat door de studie der rechts wetenschappen. Bovendien worden voor alle staatsbetrekkingen van enige bete kenis „dottori" in het recht gevraagd. Twee grote euvels Maar nu die universiteiten. Zij leiden aan twee grote euvels: gebrek aan ruim te en gebrek aan leerkrachten. Reeds in 1947, by de behandeling van de grondwet, werd door een der afgevaar digden gezegd: „De jongelui verdringen elkaar voor de deuren van onze univer siteiten en een grondige herziening van het gehele systeem is dringend nodig". WU zyn nu veertien jaar later en het euvel is op onrustbarende wüze toege nomen! De meeste studenten bezoeken ge lukkig de colleges niet en toch zijn de aula's veel en veel te vol. Hoe kan een professor college geven in een aula, gebouwd om aan driehonderd studen ten plaats te verlenen, wanneer er zich zeshonderd of meer verdringen? Profes sor Ettore Paratore, die in Rome La- tynse letteren doceert, geeft geregeld college aan 600 jongelui tegelijk, maar de voor die colleges ingeschreven stu denten zijn er meer dan tweeduizend. Hij pryst zich gelukkig dat de meesten nooit komen. Giuseppe Barilla schrijft in zijn boek „Een toekomst voor de universiteit" over een hoogleraar in Napels, die voor twee grote aula's tegelyk „optrad". Hij had geregeld meer dan duizend toehoorders en om ze zoveel mogelijk tevreden te stellen sprak hij in één aula en liet een tweede door middel van een luidspreker daarmee verbinden. Maar ook dit leidde tot ontevredenheid. Er is natuurlijk verschil tussen een in levende lyve aanwezige hoogleraar en een luidspreker. Om hem te kunnen be grijpen hadden zij behoefte aan zijn aanwezigheid. Dat is ook begrijpelijk. Als het niet zo was, dan zou men even goed hoger onderwijs kunnen geven door middel van de televisie of de radio. De professor stelde toen voor, een bioscoop lokaal te huren in de nabijheid van de universiteit; een voorstel dat afstuitte op tegenkanting omdat het strydig werd geacht met de waardigheid van een ho geschool. Toestand veel erger Veel erger is de toestand natuurlyk by al die takken van wetenschap, me dicijnen en alle technische vakken, waar de student niet alleen moet horen, maar ook moet kunnen zien. De student, die er in slaagt werkelijk eens een operatie te volgen, is een uitzondering. De mees ten zien ooit iets anders dan de gerekte nekken van hun mede naar wijsheid hunkerende collega's. Rome, Napels, Milaan, Turijn, de grootste universiteiten, zyn er natuur lijk het slechtst aan toe. Maar ook in de niet zo overvolle, bijvoorbeeld Flo rence, Bologna, Genua, is de toestand niet veel beter, ook daar zyn er zelden minder dan tweehonderd studenten in de aula aanwezig, terwyi honderd eigen - ïyk al te veel is. Er is, voor dat overgrote aantal stu denten, een schromelijk gebrek aan leer krachten. In Oxford b.v. wordt door vier hoogleraren onderricht gegeven in de Italiaanse letteren en dat is voor Engelse studenten natuurlyk een byvak. In Hamburg zyn er vyf hoogleraren voor Latijn, in Parys aan de Sorbonne twaalf voor Franse letteren. Maar in by na alle Italiaanse universiteiten vindt men maar één professor voor de Italiaanse letteren De verhouding hoogleraar studenten is in de meeste universiteiten in Europa één tot vyftig. In Rusland vindt men naar het heet, één hoogleraar op iedere negen studenten. In Italië één op iedere tweehonderd. Ontstellend beeld Ontstellend wordt het beeld wanneer men aan de academische proefschriften denkt. Er zijn professoren, die tegely- kertijd zich moeten bezighouden met vyftig studenten, die aan een proef schrift bezig zyn. En heel vaak zyn zy genoodzaakt studenten af te wijzen, om dat het werk hun boven het hoofd groeit. De student gaat dan op zoek naar een of andere professor, die toevallig nog wat vrije tijd beschikbaar heeft. En zo krijgt men het zonderlinge geval een een jongeman, die voornemens was een proefschrift voor te bereiden op het ge bied der hogere wiskunde, zyn studie vak, en tenslotte promoveerde op een dissertatie over plantenziekten. Omdat toevallig de professor belast met dat vak een beetje tyd voor hem beschik baar had. Oplossing lijkt eenvoudig De oplossing lykt eenvoudig genoeg. In de dagbladen, die aan het onderwerp vaak aandacht wyden, wordt die oplos sing steeds aanbevolen. Men bouwt nieuwe en grotere aula's en verdubbelt of verdrievoudigt het aantal leerkrach ten. Wat dat eerste betreft, is het een kwestie van geld en waarschyniyk zou daar wel een mouw aan te passen zyn. Maar professoren stampt men niet uit de grond. En als men aan de over werkte hoogleraren vraagt, of zy het niet op prijs zouden stellen, als er naast de hunne een tweede leerstoel voor het zelfde vak zou worden ingesteld, is hun antwoord byna steeds: „Het is geen kwestie van al of niet op prys stellen; het ontbreekt aan bevoegde personen". En dus zal het voorlopig nog wel enige tyd by het oude bhjven. Professoren, die een promotie weigeren, omdat zy toch moeiiyk een student kunnen ver- ryken met „een stuk papier", wiens ge zicht ze zelf nooit gezien hebben, en stu denten. die betogen: „Maar het is toch niet mijn schuld, dat het my nooit is ge lukt bij een college tegenwoordig te zijn, laat staan de aandacht van de profes sor op my te vestigen door een of an dere opmerking. Het was altyd prop vol". Beiden hebben gelyk. En de minis ter van Onderwys, die graag bereid is nieuwe hoogleraren aan te stellen mits hy ze maar kan vinden, heeft natuur lyk ook geiyk. Maar er zal toch gauw iets aan ge daan moeten worden als Italië niet ten achter wil blyven. Dat dit land nog al tyd een zeer behooriyk aantal wel on derlegde intellectuelen oplevert, is méér toe te schryven aan de zeer hoge kwa liteiten van het ras en aan de byzon- dere intelligentie der Italianen dan aan hun onderwysmethoden. BEURSOVERZICHT Internationals vast Amsterdam, 19 mei. Zoals werd verwacht viel er vandaag oo het Damrak weinig te beleven. Dit in verband met het naderende lange week einde. De beurs blijft, wegens Pinkste ren, tot dinsdag a.s. gesloten. De stem ming voor de internationale waarden was aan de vaste kant. Hierop vormden aandelen Kon. Olie echter een uitzon dering. Dit fonds dat gisteren in Wall Street lager sloot, noteerde op f. 133,50 circa 70 cent beneden de slotkoers van donderdag. Door het aanbod van stock dividenden wordt de koers voor de olie aandelen gedrukt. Aku's ontmoetten middenkoersvraag. In verband hiermee werd hoog ingezet op 473. Aanvankeiyk leek het erop, dat de hoekman op deze koers te hoog had gegrepen, want al spoedig werd 468 gedaan. De vorige slot koers was 463%. Gedurende de verdere beursduur kwamen kopers opdagen waardoor de koers zelfs boven de hoge openingskoers van 473 uitkwam. Er werd 475 gedaan. Uit het feit dat de vraag voor de rayonaandelen het aan bod overheerste mag worden afgeleid dat er van groot aanbod in stockdividenden geen sprake is. Hoogovens en Unilevers deden het kalm aan met koerswinsten van circa 4 punten. Voor Philips bestond hernieuwde belangstelling van Ameri kaanse zyde. Dit fonds was gisteren in Wall Street reeds gevraagd met als ge volg, dat de elektro-aandelen donderdag- avond in Amsterdam circa 14 punten op liepen. Vanmiddag boekten genoemde aandelen op 1103%, na een opening op 1098, een koerswinst van ruim 20 punten ten opzichte van de voorgaande slot koers. De scheepvaartsector zette de gunstige tendentie van de voorgaande beursdagen verder voort. Aandelen Van Ommeren werden 5 punten hoger op 345 geadvi seerd op de verrassende winstcyfers over 1960. De overige fondsen in deze afde ling boekten koerswinsten van 1 tot 2 punten. Cultures hoger voor Certificaten Deli. Staatsfondsen iets gemakkehjker, evenals de beleggingsmarkt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM, 19 mei Londen 10.02 1003%, Montreal 3.36%—3.64, Brussel 7.18%—7.19%, Stockholm 69.60— 69.65, Milaan 57.87%—57.92%, Oslo 50.11%—50.16%, Lissabon 12.51 12.52%, New York 3.59%—3.59%. Parys 73.29%—73.34%, Frankfort 90.27%— 90.32%, Ziirich 82.98—83.03, Kopenhagen 51.79—51.84, Wenen 13.78—13.79. Vrydag 19 mei ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f 1000,— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 103% 103% Ned. '59 4%103% 103% Ned. '60-1 4% 103% 103% Ned *60 n 4% 103% 103% Ned '59 4% 102H 102A Ned. '60 4% 102f* 102^ Ned. '61 4% 102% 102H Ned '53 3% 99% 99% Ned Grtb. obi. 8% 84% B Ned. '47 3% 95% 95% Ned. '51 3% 98% 98% Ned *53 I-II 3% 97V4 B 97V4 Ned. '56 3% 96% 96% Ned. '48 3% 94 93% Ned. bel. cert. 3% 93% Ned. '50 I-II 3% 94 93% Ned. *54 I-n 3% 93% 93% Ned. '55 I 3% 93A 93% Ned. '55-11 3% 95^ 95A Ned *37 3 94% 94% Ned. Grtbk. obi. '46 3 95^ 95%GL Ned doll In '47 3 91% 91% Ned Inv cert 3 100% 99HGB Ned. 62-64 3 100 100% Indië *37 3 99tf Indlë *37 A 3 97 97^ Ned. won. bJ. *57 6 111% 111A Ned. won.bJ. *58 4% 102% 102% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 117 GB 115% Ver. HVA-mU142% 144 A.K.U. 463 475 Deli My cert166.25 166.70 Hoogovens cert1152% 1152% Philips gem bez. 1083 1104 Unilever cert857% 862% Dordtse Petr713% 580 exd. Kon. Petr. (50 A f 20) 135.25 133.20 Holl. Amer. lyn 172% 174 Java China Paket 183 184 K.L.M92 93.20 Kon. NecJ. Stoomb.211% 212% Kon. Paket My176 178 Stoomvaart My Ned. 196 198 Nievelt Goudr. cert. 160% 161 v. Ommeren cert. 340 346% Kon Rott Lioyd... 168% 168 Ned Scheepv Unle 173 G L NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 97% dem '48 (3%) 97% 97% R'dam *52-1 (4%) 102% 102 id Id -37 I-II (3%) 97 Z -Holland '55 4% 102 A Bankwezen Bank N Gem *58 5% 107% 107 A ld N W_B "52 (4%) 102% 102% BVG rspbr t 500 183% 183% BVO rspbr *52 147% 147% Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 93% 93% Premieleningen Vorige Slotkoers koers v. heden A'dam '53 3 108 B 108 B A'dam '51 12%.. 90% 90 A'dam '56 I 2% 84 84% A'dam '56 n 2% 95% 95% A'dam '56 III 2% 95% 95% Eindhoven '54 2% 84% Enschede '54 2%85% Den Haag *52 I 2% 93% 94% Idem n 2% 97% 98 R'dam "52 I 2% 95% Idem II 2% 95% Idem '57 2%101% 102 Utrecht *52 2% 93% 94% Z.-Holl. 1957 2% 99% 99% Zuld-Holland *59 2% 103% 103% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnstellingen Robeco 256 50 25650 Amst. Bank 399 405 Cultuurbank 32% Holl. Bank Unle cert 217 217 Ned. Handelmy 321% 326 Rott Bank 384 390 Twentsche Bank 332 333 Senembah 530 535 Industrie Ondernemingen Albert Heyn710 L 690 L Berkel's Patent (Vj 362 358 Borsumy. 42% 42% Calvé Delft cert. 882 884 Electrolasmy406 400 Kon. Pap. v. Gelder 301 421 Kon. Ned. Grofsm. 193 189 Holl. Constructie 540 L 530 Ing. bur. v. Bouwnyv. 311 Internatio 185 184% Int. Kunststoff. Ind. 79 v. Kempen en Begeer 139 140 Leidse Wolspinnerij 662 665 MUller en Co. N B 567 568% Ned. Kabelfabr. 718 718 Philips pref583 305 Rott. Droogdok My. 586% 590 Sikkens Groep 892 901 Ver. Touwfabrieken 380 382 Walvisvaart 106% 105 Wernlnk'8 Betonmy. 200 exd. 210 Wilton Feyenoord 307 306% Van wyk en Heringa 136 L 137% Zaalberg 160% 162 B Mynbouw en petroleum BUI ton 2de r550 559 Kon Petr <f 20) 138.20 136 30 Amerlk fondsen Canadian Pacific R 25% 25f| Intern Nickel 79% 79 Anaconda 64% 63% Bethlehem 8teeJ 49 48% Cities Service 57% 58% General Motors 48 48 Kennecott93% 92 Republic Steel 64% 63% Shell OU 43% 42% Union Pacific 33% 33 Un 8tates Steel 91% C9%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9