Fransen zoeken in AMSTERDAM naar losgeld voor Eric Peugeot Ernstige beschuldiging jegens D. Spierenburg Rijwielen i Zou onrechtmatig geld ontvangen hebben voor exportvergunning Echtpaar gedood bij een ongeluk Zuidafrikaanse handelsmissie in ons land aangekomen tic jÊm- VIER RUSSISCHE GENERAALS BIJ VLIEGRAMP OMGEKOMEN Gunstig jaar voor mijnbedrijf Motorclub Assen e.o. voelt zich beledigd door een krantenartikel TREDFORT TAPIJT W. J. ZIRKZEE De besle zcete Spaanse wijn Wijnhandel BOOM Slijterij Brillen mei grote en dure handelsbeurs in Moskou VRIJDAG 19 MEI 1961 De heer Worms klaagt aan (Van onze Haagse correspondent) ..Een Haagse advocaat heeft mij onder getuigen medegedeeld, dat de heer D. Spierenburg grote geldbedragen in ontvangst heeft genomen op het kantoor van een Nederlandse zakenman, die dumpgoederen naar landen achter het IJzeren Gordijn zou verkopen. Heb U daar reeds maandag j.l. telefonisch van in kennis gesteld. Verlang onmid dellijk diepgaand onderzoek en indien informatie juist is, ogenblikke lijke schorsing van de heer Spierenburg. Houd mij iedere vrijheid van handelen voor. Worms. Dit telegram heeft de heer L. Worms uit Den Haag aan de directeur-generaal voor Handel en Nijverheid van het mi nisterie van Economische Zaken gezon den. De heer Spierenburg, die thans vice-voorzitter is van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, beraadt zich geiyk reeds in het kort gemeld naar aan leiding van dit telegram over de moge lijkheid om tegen het verspreiden van „dergelijke ergerlijke aantijgingen" op te treden, zo deelt de Voorlichtingsdienst van de Europese Gemeenschappen in Den Haag mede. „Smaad" „Het is mijn uitdrukkelijke bedoeling, dat er tegen de heer Spierenburg wordt opgetreden", zo zei ons de heer Worms. „Ik hoop dat men zo nodig m(j van smaad zal beschuldigen, opdat ik de ge legenheid krijg het bewijs van de waar heid te leveren". De heer Worms, die mededeelde het vaste voornemen te heb ben de „zwendel" die bij de EGKS heeft plaatsgevonden aan de kaak te stellen, zoals hi) het uitdrukte, verklaarde niet te zullen rusten, voor hij zijn doel had bereikt. „Ik heb minister De Pous de namen van de betrokken zakenman en de ge tuigen genoemd en ik heb hem ook alle bijzonderheden gegeven, die op deze zaak betrekking hebben. Het gaat hier om tienduizenden guldens, die de heer Spie renburg, kort na de oorlog, heeft ge toucheerd, toen hij nog directeur was van het Rijksbureau voor Metalen, dat onder het ministerie van Economische Zaken ressorteerde. In die tijd was de verkoop van goederen naar landen ach ter het IJzeren Gordijn verboden". Dumpgoederen naar Oost-Europa De verkoop had betrekking op een grote hoeveelheid dump-goederen, die in Nederland waren en waarbij zich o.m. honderden auto's bevonden. De heer Spierenburg zou zonder dat hij daar toe het recht had een handelaar een vergunning hebben gegeven de dump goederen naar Oosteuropese landen uit te voeren. „De Nederlandse staat is door het in ontvangst nemen van grote bedragen voor deze onrechtmatige handelwijze door de heer Spierenburg benadeeld", zo zei de heer Worms. „En al is het feit dan strafrechtelijk misschien verjaard, civiel rechtelijk is zij dat nog niet." Ook amb telijk acht de heer Worms de zaak niet afgedaan. „Dit is nog maar het eerste begin", zei de heer Worms ons. „Ik wil, dat de heer Spierenburg mij zal aanklagen en ik vertrouw dat geen officier van Justitie een dergelijke aan klacht zal seponeren. De benoeming van deze man op een belangrijke post bij de EGKS is een akelige geschiedenis. In Luxemburg heb ik het hem persoonlijk verweten en hij vroeg me toen hem tijd te geven. Die heb ik hem ruimschoots gegeven. Nu echter het laatste rapport over de schrootfraudes van de Hoge Autoriteit Is verschenen, een rapport, dat een vervalsing is van wat er in wer kelijkheid is gebeurd, nu wil ik niet lan ger wachten. Achtereenvolgens ik zal het paplepelgewljs doen zal ik mijn beschuldigingen publiek maken. „Heengaan" of „aanklagen" Of de heer Spierenburg moet heen gaan of hU moet mij aanklagen". Met de heer De Pous heb ik een telefonisch gesprek gehad en daarbij heb ik mijn voornemen kenbaar gemaakt", zo voeg de de heer Worms hieraan nog toe. Een woordvoerder van het ministerie van Economische Zaken heeft beves tigd, dat een dergelijk telegram, als hier boven geciteerd, aan de directeur-gene raal voor Handel en Nijverheid van het ministerie is gezonden. Commentaar kon hy echter niet geven. Verontwaardiging De voorlichtingsdienst van de Euro pese Gemeenschap deelt mee, dat de Hoge Autoriteit van de Europese ge meenschap voor kolen en staal met ver ontwaardiging heeft kennis genomen van beschuldigingen, door bepaalde per sonen in Nederland geuit tegen haar A. DE WIT'S Handelshuis OUDE VEST 111 - TEL. 25328 Zo zijn hun manieren Twee Oostduitse grenswachten hebben gisteren met hun machinegeweren ge schoten op een Oostduitser, die drie da gen tevoren naar West-Berlijn was ge vlucht en op het terrein van het ont vangstkamp lag te zonnen. De twee douaniers traden onverwacht achter bos schages vandaan, waarop de vluchteling, de dertigjarige Günter Giese, een heen komen zocht. Van de kogels die hem achterna floten trof hem er een in een schouder. Toen WeslberlJJners op het geluid van de schoten afkwamen, maakten de Oost duitse wachten rechtsomkeert. Hun slachtoffer, opgenomen in het Wannsee- z'ekenhuls van Westberiyn, verkeert niet ln gevaar. vice-voorzitter, de heer D. Spierenburg. „De gevolgde methode, die daarin be staat dat men de goede naam van een vooraanstaande Europese persoonlijk heid schaadt door in het publiek las terlijke beweringen te verspreiden, voor dat zelfs gelegenheid is gegeven een on derzoek in te stellen op grond van con crete gegevens, kan slechts weerzin wek ken", aldus de verklaring van de voor lichtingsdienst. Aanklacht van de heer Spierenburg Naar wjj van de zjjde van het kabi net van de heer Spierenburg vernemen zal vandaag bjj de Nederlandse justitie een aanklacht wegens laster tegen de heer L. Worms worden ingediend. De heer Worms is uitgenodigd van daag te verschijnen voor de officier van justitie te 's Gravenhage, mr. dr. J. C. Maris. (Van onze Groningse correspondent) Bij een vreselijk verkeersongeval op het kruispunt Quatrebras in de Friese gemeente Tietjerksteradeel is omstreeks negen uur gisteravond het landbouwers echtpaar A. Noordenbos (55) en J. Noorden bosTerpstra (54) uit Oosternij- kerk op slag gedood. Hun personenanuto werd op het kruis punt gegrepen door een met 17,5 ton pa pier beladen vrachtauto van een firma uit Oude Pekela en circa 75 meter ver der tegen de voorgevel van een woning plat gedrukt.; De gevolgen waren ver schrikkelijk. Mevrouw Noordenbos werd uit de totaal vernielde auto geslingerd en kwam onder het wrak terecht. Haar echtgenoot, die achter het stuur zat. viel half uit de auto en raakte bekneld tus sen de voordeur en de stoep van de wo ning. Het duurde ruim anderhalf uur, voor hij was bevrijd. Toen waren de le vensgeesten ook bjj hem reeds geweken. Het ongeluk is kenneiyk ontstaan, doordat de heer Noordenbos - even afge leid zün uit de richting Bergum ko mende wagen met flinke snelheid de ■rijksstraatweg LeeuwardenGroningen opreed, hoewel hy had moeten stoppen. Het voertuig schoot precies voor de zware vrachtauto, die de personenwagen aan de linkervoorzyde greep. De onbe stuurbaar geworden treiler duwde de personenwagen vervolgens zeker 75 meter voort. De wagen schoot door een heg en belandde via een rywielpad tegen de voorzyde van een woning. De stoffe lijke overschotten werden per ambulance naar het ziekenhuis „De Sionsberg" ln Dokkum overgebracht. Het echtpaar laat een meisje van 14 jaar achter. Het ongeluk gebeurde op dezelfde plaats, waar ruim vierenhalf jaar geleden een personenauto eveneens onder een met papier geladen vrachtwagen schoot, waarbij destyds vier jongenlui de dood vonden. Uitbreiding handel; aantrekken industrie (Van onze Haagse correspondent) Gisteren is in ons land aangekomen een Zuidafrikaanse handelsmissie, die hier een week zal verblijven. Zij wil zo is op een persconferentie in Den Haag door de leider van de delegatie, dr. J. E. Holloway, medegedeeld de vooruitzichten onderzoeken voor wederzijdse uitbreiding van de handel tussen de Unie van Zuid Afrika en Nederland. Voorts wil men inlichtingen verschaffen over de „gunstige condities die in de Unie bestaan voor verdere industriële expansie". Ook wil men de gelegenheid tot winstgevende investeringen aan de Nederlandse beleggers ver- duideiyken alsmede de mogelijkheden onderzoeken industrieën in de Unie aan te trekken, hetzij door de aanmoediging van de voorziening van de nodige „know how" aan de reeds bestaande Unle-nUverheid, hetzij de vestiging van nieuwe in dustrieën aan te moedigen. De heer Holloway wees erop dat de nettowinst op investeringen in Zuid- Afrlka „groter is dan waar ook ter we reld". Zulks kan worden toegeschreven aan de overvloed van goedkope ruwe grondstoffen, inclusief steenkool, elek trische energie tegen zeer lage tarie ven en een ruime arbeidsmarkt. Of schoon buitenlands kapitaal welkom is, onderstreepte dr. Holloway dat de Unie momenteel voor 90 uit eigen bron nen in haar kapitaalbehoefte voorziet. Waar een dringender behoefte aan be staat, is buitenlandse „know how" en daarmee gepaard gaande kapitaalgoe deren. Nederlandse industriëlen zouden er, al dus dr. Holloway, voordeel by kunnen hebben aandacht te schenken aan de produktie in de Unie van die goederen, die zy normaal niet op economische basis naar deze markt kunnen uitvoe ren. Voorts bestaat ook de mogelijkheid bepaalde onderdelen en half-afgewerk- te produkten in Zuid-Afrika te fabrice ren voor gebruik in Nederland door de moederbedryven, of voor export naar andere afzetgebieden. Gelegenheid voor oprichting van nieuwe bedrijven be staat er in ruime mate in de chemische metallurgische en textiel-sector. Verbetering levensstandaard De Zuidafrikaanse regering wil de ver betering van de levensstandaard van de snel toenemende bevolking zowel van de blanke -als de Bantoebevol king versnellen. Hierbjj is het om wille van de druk op de deviezenpositle noodzakelijk de uitvoer te verhogen, waarbij de heer Holloway in het licht stelde dat de Unie niet langer kan wor den beschouwd „als slechts een produ cent en exporteur van ruwe grondstof fen". De koopkracht van de Bantoe is ge durende de laatste jaren snel toegeno men, en dit deel van de Uniebevolking geeft thans meer dan f 15 miljoen per dag uit aan verbruiksgoederen. Zelfs in dien er geen verhoging van de levens standaard van de Uniebevolking plaats vindt, wordt niettemin geschat dat het nationale inkomen van de huidige F 20 miljard (in 1948 nog slechts f5 miljard» zal toenemen tot f 40 miljard in het jaar 2000, terwyl wordt verwacht dat in datzelfde tijdvak de bevolking zal toe nemen tot 30 (15) miljoen. Men is ech ter van mening dat de levensstandaard dusdanig zal verbeteren dat het natio nale inkomen zal stygen tot f 60 miljard in 2000, hetgeen derhalve een verdrie voudiging betekent van het nationale inkomen in de komende 40 jaar. Op de vraag of de missie op weer standen was gestuit tegen de Zuidafri kaanse binnenlandse politiek antwoord de de heer Holloway: „In de bespre kingen en vergaderingen niets van ge- EXTRA TREINEN MET DE PINKSTERDAGEN De Nederlandse Spoorwegen zullen in verband met de pinksterdagen 165 extra treinen inzetten. Vandaag rijden er 26, morgen 44, zondag 3, maandag 70 en dinsdag 22 extra treinen. Daarnaast zul len nog verschillende treinen worden versterkt. merkt. Wel dat er in een aantal lan den bezwaren werden geopperd dat of ficiële persoonlijkheden met ons in over leg traden, welk verzet dan werd aan getroffen ln de communistische dagbla den. Anderszins hebben wy geen weer standen ontmoet, integendeel veel be moedigende steun". Advertentie j kop en schotel tegen inlevering van vijf gelé kroonkurken van Menken koffiemelk Vraagt Uw meelhandelaar MENKEN KOFFIEMELK is ook verkrijgbaar via de afnemers van de Leidse Melkinrichting N.V. DE LANDBOUW Vier Russische generaals en een ko lonel zyn by een vliegtuigongeluk om gekomen. Volgens het persbureau Tass zyn de vyf officieren omgekomen by een „vliegtuigramp" tydens de uitoefe ning van hun „actieve dienst". Het mi nisterie van Defensie gaf als hun na men op: de leger-generaal Kolpaktsje, kolonel-generaal Perewertkin, luitenant- generaal der artillerie Goffe, generaal- majoor Morozow en kolonel Chichlowski. Het ongeluk gebeurde zeven maan den na de dood van maarschalk Nede- lin, de bevelhebber der Russische ra- ketstrydkrachten by een vliegtuigonge luk, in oktober vorig jaar. Generaal Wladlmlr Jakowlewitsj Kolpaktsji, „held van de Sowjet-Unie" en verscheidene malen onderscheiden met de orde van Lenin, was 62 Jaar oud. Volgens Wes terse naslagwerken was hy hoofdamb tenaar van het Russische ministerie van Defensie. Kolpaktsje nam in 1945 deel aan de Russische opmars in Ber- ïyn als commandant van het 69-ste le gerkorps tydens de laatste aanval op de stad. Van 1954 tot 1956 was hy com mandant van het Russische noordeiyke militaire district (vroeger het militaire district Witte Zee). Tydens de Jaren 1918 tot 1920 vocht hy met de bolsje wisten in de burgeroorlog. Twaalf bloemenmeisjes gaan naar Miinchen Woensdagochtend 24 mei zullen 12 Haarlemse bloemenmeisjes van Schiphol naar MUnchen vertrekken om daar haar aandeel te leveren aan de „Holland Week". Diezelfde morgen, kort na de officiële opening, zullen zy op het markt plein in Miinchen bloemen uitdelen. De meisjes biyven tot 31 mei in Miinchen en zullen 50.000 bloemen uitreiken. Haarlem zal in Miinchen ook vertegen woordigd worden door Albert de Klerk, die een orgelconcert zal geven, en door Godfried Bomans, die uit eigen werk zal lezen. Financiëel resultaat met 36% gestegen (Van onze oorrespondent) Voor de Staatsmijnen in Limburg ln 1902 opgericht als zuiver mijnbedrijf en ln de loop der jaren uitgegroeid tot een industrieel grootbedrijf met vele activitei ten (o.m. koolwinning, cokesfabrleken en chemische bedrijven) was 1960 een bijzonder gunstig jaar. Voor aftrek van belasting steeg het voordelig saldo op de exploitatierekening met ruim 36% tot 93XA miljoen gulden, vergeleken met 68 miljoen gulden over 1959. Wegens restitutie van vennootschaps belasting over 1950/1955 werd in het verslagjaar bovendien nog ontvangen 17.8 miljoen gulden. Deze teruggave is het gevolg van wyzigingen, die in de vaststelling van de fiscale winst, over de genoemde jaren plaatsvonden. Voor afschry vingen op basis van vervangings waarde, is een bedrag van 64,5 (63) miljoen gulden in aanmerking genomen. De belangstelling overschreed de mil- jardgrens en kwam op 1020 miljoen gulden (vorig jaar 899,4 miljoen gul den). Aan het bereiken van het fraaie fi nanciële resultaat hebben alle sectoren van het bedrijf zy het in uiteenlo pende mate bygedragen. De belang- rykste factoren die hierby van belang zyn, waren: produktieverhoging over de gehele linie, doch vooral in de chemi sche bedryven, verdergaande rationali satie en mechanisatie, waardoor belang rijke kostendalingen konden worden gerealiseerd, en de byzondere omstan digheid, dat de voorraden vaste brand stoffen (kolen en cokes) in 1960 be- langryk zyn afgenomen, waardoor een hierop gereserveerd bedrag aan de winst kon worden toegevoegd. De gunstige conjunctuur in West-Euro- fia leidde tot verbetering van de tota- e afzet van vaste brandstoffen. Op de energie-markt is echter een sterke druk op de prijzen te constateren. De krach tig voortschrydende rationalisatie geeft de directie het vertrouwen dat indien op de nationale en op de Europese ge meenschappelijke markt voor alle vor men van primaire energie en onafhan- kelyk van de herkomst daarvan, ge lijke concurrentievoorwaarden kunnen AANKOOP VAN MEER ISRAËLISCHE GEWEREN Nederland zal meer „Uzi-snelvuur geweren" In Israël kopen. Dit is bekend iremaakt bjj het einde van het tien daagse bezoek van staatssecretaris Cal- meyer aan Israël. De staatsseoretaris en de Israëlische minister van defensie drukten in een gemeenschappelijke verklaring de wens uit voor een verdere versteviging van de vriendschappelijke betrekkingen door verdere oontacten en wederzydse bezoe ken. Nederland kocht reeds enkele jaren geleden een aantal „Uzi-geweren. Ook de Duitse bondsrepubliek heeft reeds van deze snelvuurgeweren aangeschaft. De staatssecretaris heeft Israël giste ren verlaten. (Van onze Groningse correspondent) De motorclub „Assen en omstreken" zal zich wenden tot een rechtskun dige, die opdracht krijgt zich tot de hoofdredacties van een viertal Haag se, Rotterdamse en Dordtse bladen te richten met het bevel het „miti- derwaardige en beledigende" artikel over „Assens scheurschoften" te her roepen binnen een bepaalde termijn. Deze bladen hebben naar aanleiding van het proces Asser Motorclub contra Toon Hermans over „Assense scheur schoften", van „stijlloosheid en een to taal gemis aan innerlijke beschaving" geschreven vanwege het feit dat Toon Hermans een bedrag van f 2227 aan de Asser Motorclub moet betalen, omdat hy destijds weigerde in zaal Geerts te Assen op te treden ondanks het contract, dat was afgesloten. Dit besluit is genomen in een verga dering van het bestuur en de sportcom- missie van de Motorclub Assen en om streken. Men verlangt tevens, dat deze bladen hun excuses aan de Asser Mo torclub aanbieden en dat deze in hun bladen worden gepubliceerd. Overwogen wordt voorts de Raad voor de Journalis tiek van de Federatie van Nederlandse Journalisten in deze kwestie te kennen. Wanneer de excuses niet binnen een be paalde termyn worden aangeboden, zul len stappen worden ondernomen om een gerechteiyke vervolging tegen de kran ten in te stellen. De bladen vonden ln de uitspraak van de Haarlemse recht bank aanleiding om de man van de „One man show" by te vallen, daarby de Mo torclub Assen en omstreken in overwe ging gevende „zich aan de sluiten op het geestelijk niveau van haar leden en de plaatselyke blaaskapel te huren". Vanzelfsprekend heeft het artikel ln deze bladen ln en om de Drentse hoofdstad grote verontwaardiging gewekt. Eén der leden van de Motorclub Assen en om streken heeft zich gisteren tot de direc tie van de bladen gewend met het ver zoek hem uiteen te zetten wat elgeniyk wel onder de uitdrukking „scheurschof ten" moet worden verstaan. „Hy voelde zichzelf zeker geen schoft", deelde hy de directies mee. Na enkele uren werd hem verteld dat de uitdruk king „scheurschoften" ln Rotterdam vaak gebezigd wordt en slaat op „brom- nozems". Als een belediging wordt de uitdrukking daar zeker niet opgevat, zo vertelde men de Assenaar. Gebleken is, dat het gewraakte artikeltje ln de ru briek „Dwars-fluisteren" door studenten is geschreven. worden bereikt voor de vaste brandstof fen behooriyke afzetmogeiykheden zul len blyven bestaan. Op langere termUn gezien, zullen zich op de energiemarkt belangrijke wij zigingen voltrekken. In nationaal ver band dordt hierbij gewezen op de aard gasvondsten in Noord-Nederland. Ge zien het aandeel van de Staatsmijnen in de openbare gasvoorziening en hun kennis en ervaring op dit gebied, me nen zy een positieve bydrage te kun nen leveren tot een nationaal-econo- mlsch verantwoorde aanwending van het Groningse aardgas. Advertentie ln diverse kleuren voorradig. WONINGTEXTIEL Van 't Hoffstr. 7 - Tel. 24610 Leiden. Midza Ontheffing veilverbod aardbeien en asperges Het produktschap voor groenten en fruit heeft voor de produkten aardbeien en asperges voor tweede pinksterdag 1961 ontheffing verleend van het veil verbod dat voor zon- en feestdagen geldt. Op tweede pinksterdag as zul len dus op de Nederlandse veilingen wel aardbeien en asperges geveild en afgeleverd mogen worden. Voor de an dere tuinbouwprodukten is dat op die dag verboden. Of de vellingen ook ge bruik zullen maken van de mogelykheld om op die dag de genoemde pc^k4*en te veilen, zal afhankeiyk zyn van de plaatselyke omstandigheden. Van Schiphol vertrok gisteren een drietal Kamerleden naar Nieuw Guinea. Zij werden uitgeleide ge daan door staatssecretaris Bot (rechts). Links mr. G. A. Kieft (AR), daarachter mr. H. W. van Doorn (KVP) en rechts achter de heer J. L. M. Niers (KVP). per 3/4 liter per 1/1 liter 11.95 f2.50 KRAAIERSTR. 1 (bij de brug) Tel. 20229 (Van onze Londense correspondent) Vandaag wordt In Moskou door de Britse minister van Handel, Maudllng, een grote Britse handelstentoonstelling geopend, waarvan de organisatie 20 mil joen gulden heeft gekost. Deze Engelse handelsbeurs draagt in hoofdzaak een technisch karakter. De Brits-Russische handel ontwikkelt zich gunstig. Enge land verwacht van deze manifestatie een vergroting van het handelsverkeer. Met de beurs komen enkele duizenden Engelsen, ten dele als bezoekers mee. De Russen hebben reeds te kennen gegeven dat zy al het uitgestalde zullen kopen. In totaal wordt er door 700 Britse fir ma's geëxposeerd. De Russen zullen op ruime schaal kunnen kennismaken met de Engelse heren- en damesmode. Britse manne quins geven dagelijks shows. De Russen zullen ook kunnen zien hoe whisky wordt gemaakt. Er is een volledige was- en striJkin- richting. Men hoopt dat de Moskouse ziekenhuizen een deel van hun was voor deze originele demonstratie zullen af staan. De tentoonstelling heeft een rechtstreekse verbinding met Londen, welke open staat voor vragen van be zoekers. die zo snel mogelijk uit Enge land zullen worden ingelicht. In juli ko men de Russen op hun beurt met een handelsbeurs naar Londen. Hebben de ontvoerders van het Franse jongetje Eric Peugeot het losgeld dat zij van de familie Peugeot ontvingen in Nederland omgewisseld tegen buitenlandse valuta? Of deden ze dat in een ander Europees land? Drie Franse politiemannen, die ook deel uitmaakten van het rechercheteam dat de ontvoerders opspoorde, proberen thans uit te zoeken wat er precies met het losgeld is gebeurd. ZH maken daar voor een reis naar vyf landen. Giste ren arriveerden de Franse politieman nen uit Kopenhagen ln Amsterdam, waar de zedenpolitie haar Franse colle ga's behulpzaam Is. Zy zouden voorne mens zyn by verschillende bankinstel lingen navraag te doen. Vandaag zou den de Fransen weer vertrekken. Op 8 maart J.l. werd ln een Paryse garage op aanwyzing van een van de ontvoerders (Pierre Larché) in een Amerikaanse auto een bedrag van onge veer 46.000 gulden gevonden. Dit zou het restant zyn van het losgeld van 50 miljoen Franse franken, waarvan de ontvoerders ongeveer 43 miljoen zouden hebben verbrast. Oebleken is, dat ln Dusseldorp een deel van het losgeld tegen buitenlandse valuta werd omgewisseld. Als onderdeel van het uitgebreide politieonderzoek wordt thans nagegaan of de ontvoer ders wellicht hetzelfde hebben gedaan ln andere landen. De Franse recherche zou daarbij tevens rekening houden met de mogelykheld, dat niet al het geld ls verbrast. Het hoofd van het Amsterdamse ar rondissementsparket, mr. W. P. Bakho ven, is niets bekend over de bedoelingen van de drie politiemannen. „Ik heb al leen een telexbericht ontvangen, waar in hun komst werd aangekondigd en een beroep op medewerking werd ge daan. Dit verzoek heb ik doorgegeven aan de Amsterdamse recherche". De chef van de Amsterdamse zeden politie, hoofdinspecteur H. G. Hagens, wist weinig meer. Zyn collega, inspec teur C. J. de Dood. leidt de Franse re chercheurs rond en werkt de verhoren die zy wensen te hebben schriftelyk uit. Deze gaan dan via de diplomatieke kanalen naar Frankryk. De Amster damse zedenpolitie heeft evenwel geen actief aandeel in het onderzoek, zy heeft ook geen officiële stukken over het bezoek ontvangen. Angolese rebellen vermoorden dertien plantage-arbeiders Opstandelingen hebben gisteren op twee plantages in de omgeving van Voe Pango Aluquem in Angola dertien ne gers die trouw waren aan Portugal, ge dood. Oroepen opstandelingen hebben voorts ln het gebied van Damba negerdorpen geplunderd en platgebrand. Een mili taire post op dertig kilometer van Dam ba wordt belegerd De bezetting, para chutisten en leden van de militie, heeft zich ln een gebouw verschanst. Vlieg tuigen voorzien de verdediger^ van le vensmiddelen en munitie. Ook by de stad Salazar doodden opstandelingen een aantal gezagsgetrouwe negers.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7