Peek&Cloppenburg President Scharf onder de indruk van Lelystad KarelI noen een mm Nieuw land uit water: eeu wouder GRATIS .«lil Persoonlijke triomfen in Cannes: Sopliia Loren en Anthony Perkins Tricot nylon shirts EUROPESE RAKETBASIS VOOR ONDERZOEK VAN DE RUIMTE Na Mon belangrijker dan Genève Amerikaanse Congresleden niet enthousiast over topconferentie BIJ 2IJN NAAM Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 19 mei 1961 Derde blad no. 30358 Een onvergetelijk beeld! Na indrukken over de strijd, die ons land tegen het water levert ..om aan zijn toekomst te kunnen bouwen" zoals ir. Van der Bom het in Lelystad zei, vertrok Bondspresident Scharf gistermiddag weer uit Lelystad. Precies een uur had zijn verblijf in dit pioniersoord van 300 bij de dijkbouw betrokken mensen geduurd. In deze korte tijd kreeg hij een beknopt exposé over de Zuiderzee- en Deltawerken. De gigantische landaanwinningsprojecten, die evenals op alle andere buitenlanders blijkens zijn enorme belangstelling ook op de Bondspresident grote indruk maakten. Teruggekeerd in Oostenrijk zal hij ongetwijfeld de albums gaan bekijken, die prof. Jansen en ir. Van der Bom hem aan boden, met foto's over deze werken. kop en schotel tegen inlevering van vijf gele kroonkurken van Menken koffiemelk Vraagt Uw melkhandelaar MENKEN KOFFIEMELK is ook verkrijgbaar via de afnemers van de Leidse Melkinrichting N.V. DE LANDBOUW Ook de expositie van de dienst der Zuiderzeewerken in Lelystad had de be langstelling van de Bondspresident. Tij dens de rondgang toonde hij zich vooral geïnteresseerd door de voorwerpen uit vroeger tijden die de zeebodem heeft prijsgegeven. Na een wandeling over de dijk en een bezoek aan het gemaal Wortman, be- horde dit onderdeel van het Staatsbe zoek, tot het verleden. Zonnige tocht De theorie over de dijkenbouw, die ir. Maris en ir. Van der Bom aan boord van de „Piet Hein" aan het hoge gezel schap gaven, werd spoedig na het ver trek uit Lelystad aanschouwelijk ge maakt. toen de inaanbouw zijn de nqorddijk van Zuid-Flevoland zichtbaar werd. Langs deze dijk werd de reis over het door de zon overgoten golvende IJs- selmeer voortgezet. De president kon daarbij zowel vanaf het bovendek als uit de salon waar hij beurtelings ver bleef tevens een blik werpen op de ac tiviteiten van de honderden dijkbou wers die in dit eenzame waterland met zinkstukken, baggermateriaal, draglines en scheepsladingen stenen als enige decors de hoge gasten een overgetelijk beeld gaven van de Zuiderzeewerken, die, als ze eenmaal voltooid zijn, Neder land 10 groter zullen maken. Ruim twee uur duurde deze zonnige tocht langs de Noorddijk en de dijkwerken aan het Oostvaardersdiep. Bij de bouw put tennoordwesten van Muiden werd tweemaal even rondgevaren om de spon taan zwaaiende baggeraars en dijk bouwers van dichtbij te kunnen gade slaan. Bijzonder intermezzo Een bijzonder intermezzo bezorgde de Bondspresident de persfotografen toen hjj opeens, tezamen met vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, grootmeester van het huis van H.M. de Koningin, op het achterdek van de „Piet Hein" verscheen om zich vriendelijk lachend en wuivend naar de passagiers op de persboot „Flevo" midden in de bouw put te laten fotograferen. Voor dit bui- tenprotocolaire intermezzo, midden op de golvende watervlakte, had vice-admi raal Rost van Tonningen gezorgd, die de kapitein van de „Piet Hein" opdracht gaf vaart te minderen, waarna hij de schipper van de „Flevo" met een hand gebaar uitnodigde langszij te komen. Toen konden de fotografen en film operateurs enkele minuten naar harte lust te werk gaan. Dit gebaar werd voor al van de zijde van de Oostenrijkse pers bijzonder op prijs gesteld. In Muiden waar heel wat stedelingen en kinderen met Oostenrijkse vlaggen op de been waren, eindigde gistermiddag om vijf uur dit ongedwongen uitstapje van de Oostenrijkse president. Spontane handtekening „Ik heb al heel wat van uw land ge zien, maar hoe nieuw land uit water ontstaat zag ik voor het eerst. Het was een wonderbaarlijke ervaring". Aldus vatte dr. Scharf zijn indrukken van deze dag samen, nadat hij in Muiden van boord was gestapt. Daar werd hij begroet door burgemeester Th. C. D. Coops van Muiden, die hem een doos bonbons aanbood. Dat was althans het protocolalre welkom, want enkele se conden tevoren had de 17-jarige Mui der scholier Timo Gruyters kans gezien afzetting en protocol te doorbreken en bemachtigde hij de handtekening van Bondspresident Scharf waarom zijn meisje hod gevraagd. ..Ze verzamelt handtekeningen", zei hij. Dr. Scharf stelde hem niet teleur en zetten spon taan zijn handtekening op zijn portret, dat Timo uit de krant had geknipt. Na de debarkatie vertrok het hoge gezel schap langs een erehaag van schoolkin deren in snelle vaart via Hilversum en Aalsmeer naar het Huis ten Bosch. Diner in ambassade Koningin Juliana, Prins Bernhard, de Prinsessen Beatrix en Irene, minister president prof. dr. J. E. de Quay en minister mr. J. Luns waren gisteravond gasten van de Oostenrijkse bondspresi dent tijdens galadiner in de ambassade van zijn land. Bij aankomst aan de statige patri ciërswoning aan de Haagse Koninginne gracht, waar de ambassade gevestigd is, overhandigden de vier dochtertjes van de ambassadeur dr. Afuhs bloemen aan de leden van de Koninklijke familie. In de fraai versierde salons van de ambassade gingen de 34 gasten van dr. Scharf daarna aan tafel. Links van de Koningin zaten dr. Scharf, Prinses Bea trix en Prins Bernhard. Rechts van haar zaten prof. De Quay, Prinses Ire ne en minister Luns. In de werkkamer van de ambas sadeur in de Oostenrijkse ambas sade te Den Haag boden dochter tjes van de ambassadeur bloemen aan, toen president Scharf gisteren het Koninklijk Paar en de Prinses sen Beatrix en Irene in deze ambas sade ontving. Eva Afuhs bood Prins Bernhard een witte anjer aan. Vertrokken De Oostenrijkse Bondspresident dr. A. Scharf is vanmorgen om half elf met de koninklijke trein van het Haagse station S.S. naar Wenen vertrokken. Ko ningin Juliana en Prins Bernhard deden de President uitgeleide. Het afscheid ging met het gebruikelijke eerbetoon ge paard. AMERIKAANSE RAKETPLANNEN Op 20 juni weer een bemande raketvlucht? Volgens betrouwbare kringen op de Amerikaanse basis voor raketproeven te Cape Canaveral in Florida bestaat het plan om op 20 juni een bemande raketvlucht uit te voeren, zoals kapi- tein-lultenant-ter-zee Alan Shepard op vjjf mei heeft gemaakt. Omstreeks twaalf juni zou men wil len trachten een onbemande Mercury- ruimtecabine in een baan om de aarde te brengen. De eerste Amerikaanse po ging om dit te doen, mislukte op 25 april, toen de Atlasraket, die de cabine op de vereiste hoogte zou brengen, uit de koers geraakte en moest worden vernietigd. De cabine kon echter uit de Atlantische Oceaan worden opgevist. Als de proef met de onbemande ca bine ditmaal gelukt, zal achtereenvol gens worden gepoogd, nog eens een on bemande cabine, vervolgens een cabine met een chimpansee en tenslotte een bemande cabine driemaal om de aarde te laten draaien. Voor deze vluchten zjjn nog geen data vastgesteld. Wat de bemande raketvlucht betreft zal waarschijnlijk luitenant - kolonel John Glenn of kapitein Virgil Grissom met behulp van een Redstoneraket wor den afgeschoten. Als de ruimtecabine zich van de raket zal hebben geschei den, zal de inzittende bepaalde instru menten moeten bedienen. Hij zal ook enige handelingen moete* verrichten die niet tot de taak van Shepard be hoorden. HOOIGRACHT 54 LEIDEN PRINS BERNHARDSTR. 51 NOORDWIJK Franse en Spaanse film deelden j>rijs De Gouden Palmen voor de beste persoonlijke prestaties zijn dit jaar op het filmfestival te Cannes toege kend aan de Italiaanse Sophia Lo ren en de jonge Amerikaanse ac teur Anthony Perkins. Sophia Loren werd de beste actri ce geacht op grond van haar rol in ,£,a Ciociara", welke vervaardigd werd door Vittorio de Sica. Antho ny Perkins werd met de persoonlijke hoofdprijs verrast voor de hoofdrol, die hij vertolkte in de film „Good bye Again", de Amerikaanse filmver sie van Frangoise Sagans roman „Aimez-vous Brahms?" 100% ventilerende nylon Ui al"°luut niet strijken altijd correct vuilwerend jj:::. Truon-boord uit één stuk 11:1:1 90 ill Motie over de R.T.C. aangenomen In een langdurige vergadering van de Staten der Ned. Antillen heeft mr. dr. M. F. da Costa Goinez, fractieleider van de Nationale Volkspartij (oppositie) een interpellatie gehouden over de RTC. De beraadslagingen resulteerden ten slotte in het eenstemmig aanvaarden van een motie van het statenlid H. L. Braam (fractieleider democratische par tij t, doch pas nadat in een korte pauze overleg was gepleegd en de ingediende motie was gewijzigd. Volgens de motie besloten de Staten goed te keuren, dat de Ned. Antillen bij de inleidende oriën terende besprekingen in Den Haag ver- tekenwoordigd worden door een aantal ministers, wier functie voor hen het bij wonen van de besprekingen wenselijk maken. Een zinsnede „vertrouwen uit te spreken in het beleid van de regering met betrekking tot haar zienswijz®", was bij het overleg gesneuveld. In de motie ONFORTUINLIJKE ZEGEL (Van onze correspondent) Een bijzonder benauwd ogenblik be leefde gisteren een 30-jarige inwoner van Geleen in Venlo, waar hij aan een postzegelautomaat een zegel had ge draaid en deze met de tong wilde be vochtigen. De zegel schoot de onfor tuinlijke man in de keel en sloot hem prompt de luchtweg af. Het gezicht van de man liep blauw aan. Wild gebarend zakte hij tenslotte in elkaar. Onder de voorbijgangers bevond zich gelukkig een EHBO-er die maar juist op tijd de post zegel kon verwijderen. Toen de man weer bij zijn positieven kwam was zijn redder reeds verdwenen. werd de regering uitgenodigd na afloop van de oriënterende besprekingen de Staten uitvoerig in te lichten over het resultaat daarvan en over de verder te volgen procedure. De motie zal ter ken nis worden gebracht van de regeringen van Surinapia en Nederland. Nog geen beslissing overplaats vestiging Gistermiddag is de in het Palace-Hotel te Scheveningen gehouden tweedaagse besloten conferentie van regeringsvertegenwoordigers van elf Europese landen over het zuiver-wetenschappelijk Europees onderzoek van de ruimte geëindigd. Bij de voornaamste wetenschappelijke plannen die nu zijn besproken, zijn het vestigen van een Europees lanceerplaats voor raketten, het besturen van het verst van de aarde verwijderde deel van de atmosfeer en van de ruimte tussen planeten, voor welk onderzoek gebruik zal worden gemaakt van kleine satellieten, voorts het uitvoeren van studies op het gebied van ultraviolette- en röntgen straling en tenslotte onder zoek van de maan en haar naaste omgeving door middel van een satelliet die in een baan om de maan zal moeten worden gebracht. Raketten van elders De voorzitter van de voorbereidende commissie, tevens president van de con ferentie, de Australiër sir Marrie Mas- Advertentie ELEGANT Een; evenwichtige sigaar, goed uit gebalanceerd van melange, ideaal van model, be vredigend van geur en smaak. De sigaar voor U Nieuwe treillogger voor Katwijk (Van onze Haagse correspondent) De rederij v/h N. Haasnoot te Kat wijk heeft bij de sleephelling mij. Sche veningen een treiler-logger besteld. Het schip, 37 meter lang, 7,20 meter breed en met een holte van 3.80 meter .wordt uitgerust met een Bolnes v-motor van 720 pk. Verder is de treiler-logger uit gerust met een elektrische winch. De accommodatie van de bemanning bestaat uit twee hutten voor resp. 8 en 6 man. Verder zijn er twee hutten voor de eerste machinist en de tweede machinist met de stuurman samen. De schipper heeft een slaaphut en een dagverblijf, tevens radiokamer. In het ruim, dat met een koelinstal latie op temperatuur gehouden, wordt, kunnen 450 tonnen of twaalf tot vijf tienhonderd kisten vis, geborgen worden. Een bijzonderheid is nog dat het stuurhuis naar voren overhelt, waardoor het uitzicht beter is. sey, heeft op een persbijeenkomst na afloop der vergadering o.a. medegedeeld dat het zeer beslist niet de bedoeling is dat Europa zelf raketten voor onder zoekingsdoeleinden zal moeten gaan bouwen. Er zijn raketten voor dit doel voorhanden, maar er is nog geen be slissing genomen welke voor het Euro pese onderzoek nu het beste zouden kunnen worden gebruikt. De volgende bijeenkomst zal in ok tober a.s. worden gehouden en vermoe delijk in de Bondsrepubliek Duitsland. Sir Harrie Massey was van mening dat deze tweede conferentie zeer vruch- dragend is geweest, in welke mening hij werd gesteund door dr. J. H. E. Ferrier uit Den Haag. die met prof. dr. H. C. van de Hulst uit Leiden, de dele gatie van Nederland vormt. Wat de lanceerplaats betreft deelde hij mede dat wel is vastgesteld dat deze in Europa moet liggen, maar er is nog geen beslissing of aanbeveling uit de bus gekomen over de plaats waar deze zich zou moeten bevinden. Zoals be kend zijn er in Engeland en in Frank rijk dergelijke lanceerplaatsen waar kleine raketten uitsluitend voor het doen van onderzoekingen van hogere lucht lagen de ruimte worden ingezonden. Twee films moesten de eer van „de beste delen: ..Une aussi longue absence" van de Fransman Henri Colpi en de zeer realistische „Viridiana" van de Spanjaard Luis Bunuel, een film, die het waarschijnlijk hevig aan de stok zal krijgen met de censuur in vele lan den, vooral door de heftigheid, waar mede b.v. een bacchanaal van bedelaars en landlopers in beeld is gebracht. De speciale prijs van de Jury ging naar de Poolse film „Moeder Johanna van de Engelen" van Jerzy Kawalero- wicz. die lange tijd tijdens het festival de beste kanshebber voor de Gouden Palm werd geacht. De regieprijs ging naar de Russische Julia Solntzeva, die in „Geschiedenis van de oorlogsjaren" het werk van haar echtgenoot Aleksan- der Dolfsjenko voortzette. Italië kreeg de prijs voor de beste in zending als geheel, nl. „La Ciociara" van Vittorio de Sica, „Che Goia Vivere" van Rene Clement, „La Viaccia" van Mauto Bolognini en „La Raza con la Valiglia" van Valerio Zurlini. De Gary-Cooperprijs, die dit jaar voor het eerst werd toegekend, viel om zijn menselijke waarde ten deel aan „Raisin in the sun" van Daniel Petrie. (Hoofd rol Sidney Poitier) In de Amerikaanse rolprent wordt de rassendiscriminatie gehekeld. De prijs van het Internationale Ka tholieke Filmbureau werd toegekend aan de Amerikaanse film „The Hood lum priest" van Irvin Kerschmer, waar in de geschiedenis wordt verteld van een Jezuiet, die voormalige gevangenen helpt bij het zoeken van een plaats in de maatschappij. Bunuels film „Viridiana", kreeg ook de prijs van de vereniging van Franse filmschrijvers. Bij de documentaires ging de hoofd prijs naar de Franse füm „La petite cuillere" (De kleine lepel) van Carlos Vilaberdo. De Hongaarse documentai re „Parbaj" (Duel) van mevrouw Guqla Macskassy kreeg de speciale prijs van de jury. De grote televisieprijs werd toegekend aan de Russische film „De Tovenares" van Aleksander Abramof. terwijl de te levisieprijs voor documentaires naar de Canadese film „The days of whisky gap" van Colin Low ging. De Oostenrijkse tv-film „Simpllcissi- mus" van Rudolf Kammel kreeg een eervolle vermelding. Zoals men ziet is Fons Rademakers ,Het Mes" dus geheel buiten de prijzen regen gebleven. Zelfs geen eervolle ver melding. Kwestie - Laos Van gezaghebbende niet-Communisti sche zjjde in Genève is vernomen, dat op de conferentie over Laos „een bemoedi gende mate van overeenstemming" tus sen Oost en West bestaat. Vrijwel alle sprekers hebben gezegd, dat Laos neutraal moet worden en dat ook de landen die niet aan de conferen tie deelnemen, de neutraliteit van Laos moeten eerbiedigen. Er bestaan echter nog niet geringe meningsverschillen, met name wat betreft de organisatie die op de neutraliteit van Laos moet toezien. De rechtse Laotische afvaardiging blijft de zittingen boycotten, uit pro test tegen de aanwezigheid van linkse en neutralistische delegaties. Overigens Velen achten gesprek met Sovjetrnssische premier althans op dit ogenblik onjuist Een aantal Amerikaanse Congresleden van beide grote partijen heeft zich gere serveerd uitgelaten over de vraag of het raadzaam is binnenkort reeds een top conferentie tussen president Kennedy en premier Chroesjtsjow te beleggen. Overi gens wordt er spoedig een officiële bekendmaking verwacht over het onderhoud, dat waarschijnlijk op 3 juni in Wenen begint. Senator Everett Dirksen. de Repu blikeinse leider in de Senaat, drong aan op uiterste voorzichtigheid. Hjj zei dat president Eisenhower nooit naar een topconferentie ging zonder de meest uitge breide voorbereidingen. Senator William Fulbright, voorzitter van de commissie voor buitenlandse be trekkingen, een van president Kennedy's nauwste medewerkers, die niettemin kritisch stond tegenover de Amerikaanse steun voor de landing op Cuba, schijnt niet geestdriftig te zjjn over het verwachte topoverleg. verklaard dat de president geen offi ciële onderhandelingen met Chroesjts jow wenst en ook niet de bedoeling heeft werkelijke overeenkomsten op tweezijdige basis over kritieke interna tionale problemen aan te gaan. Het zou echter nuttig zijn te trachten, Chroesjts jow te overtuigen van de wenselijkheid dat de Russen hun standpunt op de con ferentie over het vraagstuk der kern wapenproeven in Genève herzien. Voorts zou de Sowjetrussische premier duidelijk worden gemaakt dat de VS vastbeslo ten zijn zich tegen communistisch in filtratie te verzetten en hun politiek ten aanzien van Berlijn en andere kri tieke gebieden waar te maken. Advertentie President wenst geen „onderhandelingen" Senator Homer Capehart zei dat een bijeenkomst op dit ogenblik „helemaal fout" is en Senator Kenneth Kaeting verklaarde het gevoel te hebben dat het ogenblik voor een topconferentie nog niet is gekomen. Ook senator Al- bert Gore, lid van de commissie voor buitenlandse betrekkingen, noemde de bijeenkomst „voortijdig". Regeringsambtenaren hebben echte* bestaat er een sterke tegenstelling tus sen de onbuigzame houding van de rechtse delegatie in Genève en de con cessies die de rechtse regering bij overleg op nationale basis te Na Mon In Laos aan de neutralisten en de Pathet Lao heeft gedaan. In beginsel is te Na Mon ai overeen stemming bereikt over de noodzaak om tot een coalitieregering te komen. Waar nemers zjjn van oordeel, dat de bespre kingen te Na Mon wellicht belangrijker zjjn dan de conferentie in Genève, waar men eigenlijk niet veel kan bereiken, zolang de verschillende groepen in Laos niet tot een akkoord zijn gekomen. De delagatieleiders van Engeland, In dia en Canada, Lord Home, Krisja Me- non en Howard Green, zijn vandaag naar hun hoofdsteden teruggekeerd. Lord Home, die als co-president van de conferentie wordt opgevolgd door Mal colm Macdonald, had vanochtend nog een ontmoeting met de Rus Gromiko. Menon ontving gisteravond de delegatie leiders van de Pathet Lao. Noord-Viet- nam, China (minister Tsjen-ji), Birma en Malcolm Macdonald. Krisja Menon heeft gisteren o.m. voorgesteld, dat de conferentie werkgroepen vormt om de voorstellen van Oost en West te bestu deren. Op de Internationale Melkdag-1961 zal de minister van Sociale Zaken. mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, het woord voeren, als eerste van de vier sprekers, die hier leder een facet van het belang van melk voor de gezondheid zullen toe lichten. Dit zal geschieden onder het motto: ..Melk gezondheid voor alle kinderen ter wereld". De Internationale Melkdag wordt de 25ste mei gehouden ln de elf landen, die zich hebben verenigd ln de Internationale Zulvelbond. Op deze dag zal ln ons land een groot aantal ge nodigden ln de zalen van Gooiland te Hilversum bijeenkomen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5