Ambtenaren: van 1 juli af 46 uur werken in 5 dagen KIP eten Ander klimaat in Evian bij overleg van morgen Overheidsdienaren ten zeerste teleurgesteld WEERBERICHT De 45-urige werkweek volgt volgend jaar Fransen en Algerijnen zijn nu vastbesloten het vraagstuk in de (harde!) kern aan te pakken AMERIKA ZAL NIEUW REGIME IN ZUID-KOREA ERKENNEN (Duel temvs Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 19 MEI 1961 No. 30358 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. a. E. van Dlshoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wltte Singel Lelden Giro n° 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f255 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Chinezen gedwongen tot soepele politiek opstandig Tibet Met ingang van 1 juli aanstaande geldt de vijfdaagse werkweek voor het gehele Rijkspersoneel. Voor ambtenaren, die nu nog langer dan 46 uur per week werken, wordt op die datum de arbeidstijd tevens verkort tot 46 uur. En op 1 januari 1962 gaat er dan nog één uur af, zodat deze groep dan even- eens op 45 uur per week staat. Minister Toxopeus deelde deze regeringsbeslissing gisteravond mede aan de centrale commissie voor het georganiseerd overleg in ambtenaarszaken. De minister stelt zich tevens voor op zeer korte termijn overleg te plegen met de wethouders van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag teneinde ook tot een regeling voor het gemeentepersoneel in deze steden te komen. Het overige personeel in de lagere organen provincies en ge meenten zal zich, voor zover nodig, hieraan kunnen spiegelen. Gezien de economische toestand van ons land is het tempo, waarin de ar beidstijdverkorting in 't algemeen voort gaat, zodanig, dat dit ernstige zorgon zou kunnen baren. De regering wil daar om dit tempo nog niet versnellen. Reeds omvat de verkorting van de arbeidstijd iets meer dan de helft van het bedrijfs leven. Zou de regering verder zijn ge gaan dan thans het geval is, dan zou de impuls wel zeer groot worden. Bij het rijkspersoneel zijn bovendien geen normen voor produktiviteitsstijging te realiseren. Ook zou het bij een verder gaande beslissing voor het College van Rijksbemiddelaars zeer moeilijk worden de spelregels te hanteren. De regering kan die verantwoordelijkheid niet op zich nemen, zei de minister. Het is zo ging hij verder het ernstige streven der regering directe prijsstijgingen zo laag mogelijk te hou den, opdat de welvaart zo groot moge lijk zal kunnen zijn. De minister schonk ook aandacht aan het feit, dat het nemen van de beslis sing vrij veel tijd gekost heeft: „Er moesten verschrikkelijk veel factoren in de eindbeslissing worden verdiscon teerd". „Het verkrijgen van de vrye zaterdag heeft een bijzonder tempo gekregen. Men spreekt van holderdebolder, maar iedereen zegt ook er niet buiten te kun nen. De regering heeft nu blijk gege ven deze ontwikkeling te willen volgen en bereid te zijn ook voor het rijks personeel de bakens te verzetten. Maar de regering heeft het landsbelang steeds voor ogen gehouden." De minister rekende tenslotte voor, dat de werktijdverkorting per 1 juli op 46 uur evenveel betekent als een werktijdverkorting tot 45 uur met in- „Zo'n situatie in de bedrijven niet te vinden" In kringen van de ambtenaren- organisaties kan men geen goed woord opbrengen voor deze rege ringsbeslissing. „De centrale commissie had toch geadviseerd tot 45 uur per 1 juni", zo zegt men. „En in het bedrijfs leven is ook geen voorbeeld te vin den van 46 uur verdeeld over vijf dagen. Bovendien hebben tientallen gemeenten reeds de 45-urige werk week. Daardoor is opnieuw een ver schil ontstaan tussen de werktijden van gemeenten en rijkspersoneel" Men acht het onbegrijpelijk, dat de regering niet het eenstemmig ad vies van de centrale commissie heeft gevolgd. Niemand van de ambtenaren is tevre den. Zeker degenen niet, die de be langen van de ambtenaren verdedigd hebben in de centrale commissie. Het leek er aanvankelijk zelfs op, dat in de vergadering van gisteravond, toen de minister het besluit van het kabinet mededeelde, geen kritiek werd verwacht. Maar het barstte onverbloemd los, toen daartoe de gelegenheid werd gegeven. „Het blijft uw verantwoordelijkheid, excellentie", zo werd de minister nadruk kelijk gezegd. De regeringsdelegatie in het georganiseerd overleg hield zoals ge bruikelijk na het kenbaar maken van de beslissing van de regering haar mond, Maar de ambtenarenvertegenwoordigers brachten hun mening des te duidelijker naar voren. Protesteren De organisaties zijn van plan te blij ven protesteren tegen de genomen be slissing. Als de schorsingsbesluiten on gedaan worden gemaakt zullen nog meer gemeenteambtenaren gunstiger uit de bus komen dan het rijkspersoneel. De minister was in het georganiseerd overleg vrij laconiek in zijn commen taar op deze conclusie: „Maar u wilt toch, dat de minister van Binnenlandse Zaken meer vrijheid aan de gemeenten laat?" De ontstemming in de ambtenarenor- ganisaties is algemeen, maar voorlopig zal men zich bepalen tot het kenbaar maken van deze mening in de eigen organen. Standpunt regering Minister Toxopeus verklaarde het standpunt van de regering later op de avond tijdens een persconferentie, en motiveerde het afwijken van het een stemmig advies van de centrale commis sie. Kongo zal achttien staten omvatten De Kongolese leiders hebben op hun conferentie te Coquilhatstad besloten dat de toekomstige „Bondsrepubliek Kongo" uit achttien staten zal bestaan. Alle provincies van Kongo zijn verdeeld in verscheidene nieuwe staten. De gren zen van deze nieuwe staten zyn nog niet bekend. Waarnemers in Brussel, waar boven staand bericht van het Kongolese pers bureau gisteravond werd ontvangen, hebben opgemerkt dat president Tsjom- be van Katanga en de loemoembistische regeringsleider Gizenga niet genoemd zijn als staatshoofden. Voorts wijzen waarnemers in Leopold- stad erop, dat de besluiten van de con ferentie te Coquilhatstad op het ogen blik alleen maar theoretische waarde gang van 1 november. Er zijn volgens de minister, ruim 60.000 overheidsdie naren, die van de arbeidstijdverkorting firofiteren, hetgeen ongeveer een derde s van het totaal aantal ambtenaren. Voor de anderen is de invoering van de vrije zaterdag een verschuiving van de werktijd. ui Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat Peking aan de bevelhebber in Tibet, generaal Tan, opdracht heeft gegeven een soepeler politiek toe te passen. Een maand geleden meldde de Tibe taanse radio, dat de Chinezen besloten hadden voorlopig niet verder te werken aan de instelling van volkscommunes en de hervorming van de landbouw in Tibet. De Tibetanen zouden vier jaar lang zelf mogen proberen bepaalde hervormingen langs eigen weg te verwerkelijken. Te voren had het Chinese leger de gehele economie van Tibet in zijn macht ge had. Deze week meldde Radio-Lhasa, dat talrijke Chinese arbeiders naar China waren teruggekeerd en dat hun werk voortaan door Tibetanen zou worden verricht. Gisteren arriveerde in Genève de afvaardiging van de voorlopige Algerijnse regering, die morgen in Evian met een Franse delegatie de vredesonderhandelingen zal beginnen. Vijftig politiemannen met machinepistolen en revolvers alsmede een schare rechercheurs in burger waren naar het vliegveld gekomen ter bescherming van de Algerijnen. Alle belangstellenden, onder wie talloze persvertegenwoor digers, werden gefouilleerd. De vice-premier van de voorlopige regering, Belkacem Krim, verklaarde bij zijn aankomst naar de confe rentie te zijn gekomen om „de rechten te verdedigen van een volk, dat de ouderwetse structuur van het kolonialisme verwerpt en vrij en onafhankelijk wil leven". De groep werd begroet door Enrico Giovanni Bucher, een hoofd ambtenaar van het Zwitserse ministerie van Buitenlandse Zaken, die alle regelingen voor de aankomst van de Algerijnen had getroffen. Nadat Krim zijn verklaring had afgelegd, werd het gezelschap met vijf hefschroefvliegtuigen van het Zwitserse leger overgebracht naar de villa „Bois d'Avault" bij Genève, waar de Algerijnen gedurende de conferentie zullen wonen. Evian is een zwaar bewaakte vesting Intussen is Evian geworden tot een zwaarbewaakte vesting, waar niemand in of uit kan zonder enkele malen te worden gecontroleerd. De dreigementen van het Franse „geheime leger" (OAS) en van individuele activisten worden door de politie en door de bewoners van Evian ernstig opgenomen. Behalve met een stroom anonieme dreigbrieven wordt nu de „zenuwoorlog" ook gevoerd door geheimzinnige telefoontjes. Dat de dreigementen niet licht moe ten worden opgevat, is begin april ge bleken, toen burgemeester Camille Blanc van Evian bij een bomaanslag werd gedood. Deze aanslag werd gepleegd toen de burgemeester de laatste hand legde aan de organisatie van de Frans- Algerijnse conferentie, die aanvankelijk op 7 april zou beginnen. De bijeenkomst ging toen niet door, omdat de voorlopige Algerijnse regering niet op gelijke voet wilde worden behandeld als de andere Algerijnse nationalistische beweging, de MNA, die volgens een uitspraak van de Franse delegatieleider, minister Joxe, ook bij het vredesoverleg zou worden betrokken. hebben daar drie van de zes provincies zijn vertegenwoordigd door regeringen- in-ballingschap. Uit Coquilhatstad is verder vernomen dat Tsjombe gisteren voor een raad is geleid die een onderzoek instelt naar de dood van Loemoemba. Men bracht Tsjombe over van de villa waar hij gevangen wordt gehouden, naar het ge rechtsgebouw te Coquilhatstad. De onopgeloste kwestie van de moord op burgemeester Blanc is dezer dagen weer in de belangstelling gekomen door de arrestatie van vier mannen, die op de Col de lKpine werden aangehouden en in hun auto twee machinepistolen en enige handgranaten bleken te vervoe ren. Een van hen, Michel Staub, is een voormalige parachutist uit Evian van wie bekend is dat hij nauw contact on derhoudt met uiterst rechtse organisa ties in Frankrijk. Als de conferentie morgen wordt ge opend, zal het „klimaat" anders zijn dan in begin april. De standpunten van de twee partijen zijn duidelijker geworden. Met name is uit de wijze waarop presi dent De Gaulle in korte tijd een einde heeft gemaakt aan de putsch van een groep Franse officieren in Algerije ge bleken, dat de Algerijnen het Franse staatshoofd niet meer behoeven te ver denken van zwakheid of toegeeflijkheid tegenover de tegenstanders van oprecht overleg. Desniettemin is de vastberaden heid van de „ultra's" in Algerije om zich tegen onderhandelingen met de voorlopige Algerijnse regering te verzet ten, zeker niet minder geworden. Slot pag. 2 Castro bevreesd voor „vijfde kolonne" De Cubaanse overheid wil 100.000 „ver- dedigingscomité's" van vyf personen op richten „ter verdediging van de revolutie tegen de vijfde kolonne". Zij zullen „el ke straat en elk huis" in het oog houden en tevens behulpzaam zijn bij de bestrij ding van het analfabetisme. met de PINKSTERDAGEN. Natuurlijk by Snackbar ,,'T SWAANTJE" f 2.25 halve kip en frites. VAN 'T HOFFSTR. 26 - TEL. 24062 ZELFDE TEMPERATUREN De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Half tot zwaarbewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige, tijdelijk vrij krach tige wind tussen west en noord. Onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 20 MEI Zon op: 4.40 uur; onder: 20.34 uur. Maan op: 9.41 uur; onder: 0.30 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.45 en 19.10 uur; Laagwater te 2.26 en 14.45 uur Dit nummer bestaat alt 18 pagina's Een groot deel van het verkeer in Frankrijk werd lamgelegd door een massale staking van de openbare vervoersdiensten. Een gevolg was dat in het centrum van Parijs veel meer particuliere auto's verschenen cn dat daardoor, getuige dit plaatje, het verkeer op de Place de la Con corde volkomen vast kwam te zitten President Scharf van Oostenrijk heeft gisteren een bezoek gébracht aan Volendam, waar hij zich in scheepte op de „Piet Hein" voor „Washington is nauwelijks verheugdzegt Bowles Hoge militairen gearresteerd Amerika zal waarschijnlijk spoedig betrekkingen aanknopen met het nieuwe regime in Zuid-Korea, aldus verklaarde de Amerikaanse onder minister van Buitenlandse Zaken Chester Bowles gisteren. „De Ameri kaanse regering kan nauwelijks verheugd zijn over de omverwerping van een grondwettige regering, maar het nieuwe regime, hoe ongrond wettig ook, is anti-communistisch en pro-Amerikaans". De Zuid- koreaanse ambassadeur in Washington heeft zijn functie neergelegd. Dinsdag had hij zich uitgesproken voor de regering van premier John Tsjang. Diens bewind is intussen afgetreden, nadat de premier zijn schuilplaats had verlaten. Ook de overige ministers zijn afgetreden. Van een tegen-regering kan dus niet gesproken worden. De militaire junta, die nu dus de macht uitoefent heeft intussen de commandant van de militaire academie in Seoel doen arresteren. Hij was namelijk niet aanwezig geweest bij een betoging van cadetten ten gunste van het nieuwe bewind. Ook de opperbevelhebber van het veldleger, generaal Lee Hanylim, zou gearresteerd zijn. Hij zou te lang hebben gewacht met het betuigen van zijn sympathie. Opgeslagen rijst op de markt om tekort te bestrijden Cadetten van de opleidingsscholen voor officieren van vloot en luchtmacht hebben hedenochtend, in navolging van hun collega's van het leger, in Seoel gedefileerd als teken van trouw aan de militaire junta. De junta heeft voor deze defilé's, waarvan de bedoeling is te laten uitkomen dat de drie onder delen van de Zuidkoreaanse weermacht geheel achter het nieuwe militaire be wind staan, speciaal vergunning ver leend. Juntaleider generaal Tsjang Dojoeng deelde hedenochtend op een persconfe rentie mede, dat tot nu toe 531 „com- munistischgezinde elementen" zijn gear resteerd. Hfj voegde hieraan toe dat deze arrestaties zullen worden voortge zet „totdat al deze elementen achter slot en grendel zitten". De generaal zei verder dat alle hoge regeringsfunctionarissen, onder wie de ministers van het kabinet-Tsjang Mion, zich als gearresteerd dienen te beschou wen. Er zullen vervolgingen tegen hen worden ingesteld, indien zou blijken dat zy op de een of andere wyze de wet hebben geschonden. De leider van het militaire bewind verzekerde dat de junta nauwe betrek kingen met de Amerikaanse autoritei ten onderhoudt. „Deze betrekkingen ble ven steeds gehandhaafd en zy zullen niet te lijden hebben van de verklarin gen, die plaatselijke Amerikaanse ge zagsdragers hebben afgelegd", aldus ge neraal Tsjang. In antwoord op een vraag over de politiek, die zyn bewind tegenover Ja pan denkt te voeren, antwoordde de generaal: „De politiek van de junta wordt uitsluitend bepaald door de wil van het gehele Zuidkoreaanse volk". Tenslotte verklaarde generaal Tsjang dat onverwijld maatregelen zullen wor den genomen ter opheffing van het be staande voedseltekort. Zo zal door de regering Tsjang Mion opgeslagen rijst thans op de markt worden gebracht. „Kooplieden, die rijst achter houden, zullen streng worden gestraft", aldus de Zuidkoreaanse juntaleider. De politie, die de bevelen van de jun ta uitvoert, heeft voorts ruim 1.500 „straatschenders" ingerekend, die op korte termijn voor speciale rechtbanken terecht zullen moeten staan. Uit het Leidsch Dagblad van 22 mei 1861. Pinkstermaandag, werd 's Gravenhage en Scheveningen ongemeen druk bezocht; de spoortreinen bragten gestadig stroomen volks aan; dit bezoek werd door het weder zeer begun stigd. Men herinnert zich niet dat er in een jaar zoo veel le vendigheid bij deze gelegenheid heeft plaats gehad. AdvertentieHeeren-Lo- gement: Den Burg. De onder get eek endc heeft de eer het geëerd publiek bekend te maken, dat de sedert kort bij hem bestaan hebbende Sociëteit, op zijn verzoek, op heden is ont bonden, waardoor de zoo ruime en zeer geschikte Bovenzaal als ook de andere localiteiten, tot ko ff ij huis zal gebruikt worden. J. Kok. een tocht naar Lelystad. De presi dent kreeg een grote pop in Volen- dammer klederdracht aangeboden.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1