GEBR. HUISMAN Onze uitvoer naar Scandinavische landen snel en enorm toegenomen Kerkelijk Leven Een zevende deel van de mensheid wordt met blindheid bedreigd FORMA NATURA Grote demonstratie Nederlandse exporteurs in Stockholm Unicef bestrijdt de oogziekte trachoom in elf landen Directeur van opgeblazen fabriek Miinclien al velen malen bedreigd Schoonmaak op z'n best... met VRIJDAG 19 MEI 1961 (P* 1,111 (Van onze Scandinavische medewerker) Voor de laatste wereldoorlog had de wereldhandel bij lange na nog niet de omvang en intensiteit, die zij daarna heeft bereikt. Er heeft, internationaal, een .exportexplosie" plaats gevonden waar door men tegenwoordig haast overal de produkten van overal kan kopen. Tien jaar geleden nog met aanzienlijke prijsverschillen van land tot land, tegenwoordig met veel minder groot prijsonderscheid. De Scandinavische landen lagen voor de Nederlandse export vroeger te verweg. Zij namen met elkaar voor enkele tientallen miljoenen guldens per jaar af, maar tegenwoordig voor anderhalf miljard! Zweden neemt veel bloembollen af Zweden werd een zeer aantrekkelijk afzetgebied: het koopt voor meer dan zevenhonderd miljoen. Alleen aan bloembollen gaat er al meer heen dan in 1938 aan alle produkten tezamen, namelijk voor 30 a 40 miljoen gulden. Van vele tientallen soorten produkten, waaronder damesmantels en nylonga rens, weefsels, groenten, kaas, sigaren, chocolade, radio- en televisietoestellen, autobenzine, stookolie, zout, schepen, machines bereikt de jaarlijkse omzet in Zweden ettelijke miljoenen guldens. Nederland verdrong andere landen van de eerste plaats als leverancier aan Zweden voor meer dan 180 belangrijke artikelen. Toch dong Nederland niet naar Zwedens gunst door middel van exorbitant lange kredieten of andere twijfelachtige voordeeltjes. Een der voordelen van Nederland was wel, dat het over uitstekende export voorlichtingsdiensten beschikte, die in al hun gevarieerdheid in geaardheid, alle zich inspannen om de beschikbare ex portkansen ten volle te gebruiken. Goed produkt Doorgaans leverde Nederland ook een goed produkt. Soms had men wel eens moeite zich aan te passen aan de eisen, die men in Zweden stelt, maar men deed het toch. De keur b.v.die elek trische artikelen dienen te verwerven alvorens het groene licht voor import wordt gegeven, was jarenlang in Zwe den moeilijker dan elders te verkrij gen. Tegenwoordig hebben vele landen hun eisen eveneens verzwaard. Nederland zit er dus, wat men noemt, goed in. Als vierde handelspartner van dit welvarende land in het noorden (ook de import uit Zweden is aanzienlijk) zou het op rozen zitten als de wereld niet voortdurend ingrijpende verande ringen onderging. GERËF. KERKEN Beroepen te Ee (Sr.) W. L. Mulder te Nieuwolda. Aangenomen naar 'sGraven- hage-Loosduinen (7de pred.pl.) W. Grif fioen te Nijkerk. REMONSTR. BROEDERSCHAP Beroepen te Dordrecht E. J. Kuiper te 's-Gravenhage. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Woerden Chr. van Dam te Rotterdam-zuid en K. de Gier te 's-Gra venhage. Beroepen te Sint Catharines (Ontarlo( Canada) W. Hage te Middel burg. Bedankt voor Krabbendljke Chr. van Dam te Rotterdam-zuid. FUSIE CHR. GEREF. GEMEENTEN De kerkeraden van de Chr. Geref. Ge meenten en van de Chr. Geref. Ge meenten in Nederland hebben in Rot terdam een gemeenschappelijke bijeen komst gehouden., die door 39 ambts dragers werd bijgewoond. Met grote meerderheid hebben zij besloten zich met elkaar te verenigen onder de naam „Chr. Geref. Gemeenten". De kerkera den zullen dit besluit aan de gemeenten ter goedkeuring voorleggen. Het nieuwe kerkverband omvat acht gemeenten en telt vijf predikanten en één lerend ouderling. Het stelt zich op de oude grondslag van de afscheiding van 1834. Samenspreking met gereformeerden De generale synode van de Geref. Ker ken (vrijgemaakt) te Assen heeft zich deze week voornamelijk bezig gehouden met de zaak van de samenspreking met de Geref. Kerken. Daarover is aan de leden een lijvig rapport uitgebracht van vier delen, dat handelt over 180 missives, die de synode hebben bereikt. Het rapport concludeert, dat de synode het verzoek uot samenspreking moet af wijzen en een schriftelijke uiteenzetting moet zenden aan de synode der Geref. Kerken, die dit jaar in Apeldoorn ver gadert, waarin de vrijgemaakte synode christelijke bewogendheid moet beto gen in het terugroepen van verkeerde wegen door een schriftelijke uiteenzet ting „tot opening der ogen". De commis sie stelde de synode voor dat te doen in een vorm van een getuigenis, waar van zij de synodeleden een concept voor legde en waarin de synode constateert, dat de Geref. Kerken geen blijk gegeven hebben van waarachtige wederkeer in leer en kerkregering. Ter synode keerde alleen de Amster damse predikant ds. J. P. van der Stoel sich tegen de commissie. Naar zijn me ning heeft zij in haar rapport niet aan getoond, dat de door de Geref. Kerken terzijde gestelde vervangingsformule in de leer der kerk zou zijn „ingeschoven". Het verzoek van de synode van Utrecht betekent, dat zij bereid is zich eventueel te laten overtuigen. Als men het gesprek afwijst zou men de Geref. Kerken kun nen verhinderen tot schulderkentenis te komen. Door samenspreking kan aan net licht komen wie gelijk heeft. De besprekingen duren voort. Ernstige tegenslag Een der ernstigste tegenslagen voor de Nederlandse export naar Scandina vië is het nog voortdurend groter wor den van het verschil in invoerrechten voor goederen uit Nederland, vergeleken met die uit de vrijhandelszone der Ze- ven-EVA. Als in juli de EVA-landen hun tarieven voor industriële produkten met 30 hebben verlaagd, wordt de kloof voor verschillende exporteurs fa taal. Immers, een produkt dat biji invoer in Zweden normaal met 30 zou zijn belast, kan uit Engeland, Noorwegen, Finland, Denemarken, Oostenrijk, Zwit serland en Portugal (sedert Finland er bij kwam zijn er acht partners) met 21 invoerrecht worden verkregen. Dit verschil wordt des te bezwaarlijker als de tussenhandelswinsten in een vaste verhouding tot de importprijs staan en dus ook lager liggen dan voor artikelen buiten de EVA. Propaganda vereist Zowel jaarbeurzen en exportbladen als goede, in de Zweedse taal gestelde prospectussen zijn de meest geschikte media om een afzet te bereiken of te behouden. In een tijd met een hevige internationale mededinging is propagan da by voortduring geboden. Van Nederlandse kant is het daarom nuttig geoordeeld om nog in dit jaar, in september, eens een grootse demon stratie van het Nederlandse produkt in de Zweedse hoofdstad te ondernemen. Aanvankelijk stond de organisatoren de vorm van een „Nederlandse week" voor ogen, waarby de kleinhandel ingescha keld zou worden later bleek, dat er meer belangstelling te verwachten was voor een opzet, die zich richt tot de groothandel en die aan het publiek toch niet voorby gaat. De grootste demonstratie van deze aard heeft plaats gevonden in 1946, toen honderdduizenden zich in Stockholm verdrongen voor het Nederlandse pa viljoen op de Sint Eriks Messe. wy heb ben de vloer toen zien bezwijken. Haar kwaliteit was niet hoog genoeg en dat was die van onze na-oorlogse produkten veelal evenmin. Men roeide met de rie men, die men had. Nu zal opnieuw de Sint Eriks Messe, ook vyftien jaar ouder geworden, het terrein zyn van een grootscheepse Ne derlandse demonstratie. Grote belangstelling Van bevoegde zijde is medegedeeld, dat de belangstelling in Nederland bij zonder groot is. Zo groot, dat men van het aanvankelijke plan, om het „Ameri kaanse paviljoen" te huren, heeft moe ten afzien. Het is te klein. Het succes by het publiek is verze kerd. Dit stroomt in drommen toe als er bloemen of fruit „geshowd" worden de Zweden zyn niet voor niets de landgenoten van de grote Carl von Prins Bernhard ontving handelsmissie In „Huis ten Bosch" te Den Haag heeft Prins Bernhard gisteren een Me xicaanse handelsmissie ontvangen, die onder leiding staat van de heer Otez Monasterio, voorzitter van de Mexicaan se Federatie van Kamers van Koophan del. Het bezoek aan ons land is een onderdeel van een reis door Europa. De leden van het Mexicaanse gezel schap ontmoetten vertegenwoordigers van de overheid en uit het zakenleven. In het ministerie van Economische Zaken werd het uit tien personen be staande Mexicaanse gezelschap ontvan gen door staatssecretaris dr. G. M. J. Veldkamp en door prof. G. Brouwers, secretaris-generaal van dit ministerie. Linné (Linnaeus), zy zyn dol op bloe men en fruit. Ook de groenten, vroeger stiefkinderen in Zweden, vinden meer en meer waar dering. En dit Jaar zullen al de agra rische bedrijfsgroepen er tegeiyk aan wezig zyn. De zuivel biyft niet achter. Maar men verwacht ook, o.m. op de bui tenterreinen, veel deelneming van de zware en middelzware industrie. De groep speciale machines en werktuigen doet tegenwoordig in Zweden goede im portzaken. Jarenlang heeft men zich eigenlyk laten overdonderen door de grootscheep se deelnemingen uit landen achter het Uzeren gordyn, wier Inzending voor een belangrijk deel propaganda was, maar die er toch ook menige machine hebben kunnen achterlaten. Te veel noorder lingen weten nog steeds niet wat onze zware industrie eigenlyk wel presteert. In onze reclame hebben wy wel eens wat veelg ebruik gemaakt van klompen, molens en tulpen. Het ziet er naar uit dat de belanghebbenden daar nu eens drastisch verandering in gaan brengen. Tijdens een receptie in Genèvelvan Buitenlandse Zaken Dean \miko een dronk uit op het welslagen brachten de Amerikaanse minister Rusk en zijn Russische collega Gro-1 van de conferentie over Laos. Meer dan 400 miljoen mensen, de deel van de wereldbevolking vormen, lijden aan een besmette lijke oogziekte welke de voornaam ste oorzaak van blindheid is: trachoom, een ontsteking van de oogleden, en aan een ziekte, die daarvan veelal een gevolg is: con junctivitis, een ontsteking van het oogbindvlies. De Wereldgezond heidsorganisatie en Unicef, het kin derfonds van de Verenigde Naties, bestrijden die ziekten in nauwe samenwerking. Trachoom Is beslist geen ziekte van onze tyd alleen: ze werd reeds in het jaar 2769 voor Chr. genoemd in een Chinees boek en ze heeft in de duizen den jaren sindsdien heel wat menselyk lyden veroorzaakt. Zoals de meeste mas- saziekten is trachoom vooral een „ziek te van de armoede". ZU komt dus voor in wat wy tegenwoordig de minder-ont- wikkelde landen noemen en dan wel in het bijzonder in de droge zandgebieden van Afrika. De landen aan de Middel landse Zee, Pakistan, noord-India en sommige delen van Oost-Azië. Een lage levensstandaard en slechte hygiënische toestanden dragen by tot de versprei ding van de ziekte. In het Midden-Oos ten en in Noord-Afrika is met name de gewone hulsvlieg verantwoordelyk voor de massale verspreiding van de tra choom. Er zyn landen, waar vrywel de gehele bevolking eraan ïydt. Omdat velen blind worden tengevolge van de trachoom en omdat by anderen het gezichtsvermogen in elk geval ern stig wordt aangetast, is deze ziekte de oorzaak van heel veel menselyk leed. Bovendien betekent zy ook een groot economisch nadeel. Men schatte bijvoor beeld in 1951, dat alleen al in Tunesië per jaar 20 miljoen werkdagen verloren gingen als gevolg van trachoom en daar mee samenhangende ontstekingen! In 1952 begonnen In 1952 begon Unicef, in samenwer king met de Wereldgezondheidsorgani satie, met zyn hulpverlening in de stryd tegen de trachoom en sindsdien zyn ongeveer 7% miljoen mensen in elf lan den behandeld. Meer dan vyf miljoen van hen waren kinderen. U vindt het aantal van 7% miljoen op 400 miljoen lyders niet indrukwekkend? Ach, Unicef kan niet roeien met riemen die het niet heeft (voor de goede verstaander: het gironummer van het Nederlands Comi té Unicef in Den Haag is 7515, maar heel belangrijk is in elk geval, dat een begin is gemaakt. De hulp van Unicef in de projecten, die het samen met de Wereldgezond heidsorganisatie uitvoert in de landen, v/aarvan de regeringen bereid zyn om krachtig mee te werken, bestaat uit de verstrekking van antibiotica en andere medicynen, laboratoriumuitrustingen, Men denkt cian „De Rode Hand Anonieme brieven, diverse telefoontjes (Van onze correspondent te Bonn) Het geval van de op 9 mei jl. door zes tijdbommen opgeblazen fabriek van telecommunicatiemiddelen ln München- Freimann, die aan grote orders voor de Bundeswehr werkte, wordt steeds raad selachtiger. De directeur en eigenaar van de fabriek, Herbert MJttermayer, krygt de laatste dagen voortdurend anonieme telefoontjes, waarin zyn leven wordt bedreigd. Mittermayer wordt daarbij vooral herinnerd aan zyn vermeende leveran ties aan Oostenryk, die, zo zeggen de opbellers, een weg hebben gevonden naar de rebellen in Noord-Afrika. Dit schynt erop te wyeen, dat de anti-Al- gerynse terroristenorganisatie „De rode hand", die in West-Duitsland reeds een aantal aanslagen heeft gepleegd, ook ditmaal de hand in het spel heeft. Die mogeiykheld werd trouwens al geopperd kort na de ontdekking, dat de fabriek door sabotage was vernield. Mittermayer heeft ontkend, dat hy ook telecommunicatiemiddelen aan Afri kaanse staten heeft geleverd. Ook Mün- chense kranten hebben anonieme tele foontjes en brieven gekregen. Ook daar in wordt Mittermayer ervan beschul digd militaire telecommunicatiemidde len aan Afrikaanse landen te hebben geleverd. Aangekondigd werd, dat men Mittermayer „over drie maanden de nek zou breken", wanneer hy geen einde maakte aan zyn leveranties aan de Al- gerynse rebellen. Drie maanden is de periode, die experts hebben uitgerekend als de termijn, waarin de produktie van de fabriek als gevolg van de aangerichte schade zal zyn stilgelegd. Het Miin- chense parket zet het onderzoek voort. Wanneer de anonieme brieven en tele foontjes inderdaad afkomstig van de sa boteurs, die de zes tydbommen met centrale en gelyktydige ontsteking hebben aangelegd, is het niet waar- schyniyk dat de aanslag op de fabriek was gericht tegen de Bundeswehr, of is uitgevoerd door communistische agen ten. De Nederlandse Handelsreizigers Ver eniging houdt op 27 mei ln grand Hotel 't Silveren Seepaerd te Eindhoven haar algemene Jaarvergadering. Voorstellen zul len worden besproken inzake de salaris- regeling van de handelsreizigers en de op name van secundaire arbeidsvoorwaarden in de regeling gegarandeerd minimum In komen. De N.V. Philips Gloeilampenfabriek ln Eindhoven zal in Terneuzen een z.g. „spreldlngsbedryf" stichten, waar naar schatting 3 k 400 mensen werk zullen Een onderwijzeres behandelt in een Tunesische school kinderen tegen trachoom. materialen voor opvoeding van de be volking opdat ze zelf de ziekte gaat be strijden, enz. De kosten voor Umcef van de aureomycinezalf, nodig voor de be handeling, bedragen circa tachtig cent per jaar per patiënt. De omstandigheden, waaronder men de ziekte moet bestryden, lopen zeer uit een en dientengevolge zyn de bestrij- dingsmethoden verschillend. In sommi ge landen of streken, waar de meerder heid van de bevolking aan trachoom lydt, worden gehele bevolkingsgroepen behandeld, bijvoorbeeld hele dorpen of alle schoolkinderen. De behandeling strekt zich uit over enige jaren, waar bij men er uiteraard vooral naar streeft, onder de bevolking van het land, waar in de ziekte wordt bestreden, de mensen op te leiden die de campagne zelf kun nen voeren. Natuuriyk geeft men ook voorlichting over algemene hygiëne e.d. Hoe men werkt We willen u een indruk geven van de wyze, waarop de strijd wordt gevoerd. Tot de landen, waarin met hulp van Unicef campagnes tegen de trachoom tot uitvoering worden gebracht, be hoort Tunesië. Daar blijkt trachoom tel kens acuut te zyn en haar grootste hoog te te bereiken in het voorjaar en in de herfst. De campagnne ertegen omvat jaarlykse stadia. In het eerste jaar in het voorjaar behandelt een groep van medisch personeel de gehele bevolking van een bepaald gebied met de zalf. La ter, in de herfst, wordt die behandeling herhaald. Bovendien worden voorlichtende by- eenkomsten gehouden, waarin men de methode en de betekenis van de behan deling uiteenzet en zalf gratis ter be schikking stelt. De bevolking wordt geleerd, hoe ze zichzelf daarmee kan behandelen. In het tweede Jaar herhaalt het team in diezelfde streken zyn voorlichtende werk en geeft het kleine hoeveelheden zalf uit, ter aanvulling van de voorraden by de gezinnen. In het derde jaar, na dat de bevolking nog eens herinnerd is aan wat zy dient te doen en de teams gratis zalf uitreiken, die door de rege ring van Tunesië beschikbaar wordt ge steld, beginnen de mensen de zalf te kepen in winkels, die door de overheid worden gecontroleerd. De prys van die zalf is laag gesteld. In het vierde jaar tenslotte wordt de zelfbehandeling voortgezet en maakt men een begin met een pórmanente controle. Het derde stadium in deze massale campagne is het belangrijkste: als de bevolking ermee begint zelf de genezen de zalf te kopen. Deze verkopen begon nen in september 1956 en bleken een groot succes. Van september 1956 tot en met december 1957 werden bUna 30C.000 tubes verkocht, in het jaar 1958 alleen echter reeds iets meer dan 700.000. In 1961 hoopt men byna een half mil joen mensen voor de eerste maal te be handelen, waarmee dan bijna twee mil joen mensen in totaal, ofwel meer dan de helft van de bevolking van het gehele land, bereikt zouden zyn! Dat betekent, dat er voor byna twee miljoen mensen alleen al in Tunesië een eind zal zyn gekomen aan een hj- den, waarvan wy in ons deel van de wereld ge envoorstelling kunnen maken, maken. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 19 mei Kaasmarkt: Aange voerd 14 partyen Goudse kaas. Noterln- fen: Goudse extra kawl. tot 2.40; le kwal. .28-2.34; 2e kwal. 2.20-2.27. Handel matig. LEIDEN. 19 mei Veemarkt: Aange voerd: 90 melkkoeien, 8251175 per stuk. rustig; 300 vette koelen, 2.80-3.40 per kg., lui; 66 vare koelen 600-975 per st., kalm; 15 pinken, 325-575 per st.. kalm; 85 vette kalveren. 2.00-2.75 per kg. levend gew., kalm; 488 vette schapen 120-140 per st.. redelijk; 263 schrammen. 80-110 per st., matig; 739 biggen. 60-72 per st., matig; 1880 Texelse lammeren, 70-90 p. st.. goed; weldelammeren 75-90 per st.. goed; zulg- 1 am meren 85-100 per st., matig. Totaal 4243. AALSMEER, 18 mei C.V. Centrale Aalsmeerse Velling G.A.: Dagprijzen snij bloemen: Gerbera 45-75. Bouvardla 20-38. Calla ~5-55, Clematis 75-115, per stuk. Amaryllis 20-43 per kelk. Fresia 95-170, Iris 180-305. Lathyrus 95-165, per bos. Anjers: rood 30-54, roze 30-51, wit 20-34, Orchid Beauty 50-83, per stuk. Rozen: Rosalandla 15-32, Parel van Aalsmeer 20- 36. Geh. Dulsberg 20-36, Pechtold 12-26. Towny Gold 20-34. Mad. Of man 20-35, Baccarat 50-70, Mantezuma 25-42, Stok man 12-26, Florlade 30-50, New Yorker 25-46. Carol 10-24, Rink Sensation 25-45, Sweetheart 30-61, Nvmpf 45-77. Moulin Rouge 25-48, per stuk. POTPLANTEN, grote pot. kleine pot: Adlanthum 60-80; Anthurlum 300- 700. 100-165; Azalea 100-125, 20-30; As- plenlum 40-55; Begonia erfordla 100- 135, 40-65; Bladbegonla 100-185. 30-40: Bumfeltla 150-250, Cactussen en vet- planten 150-250. 12-30; Cissus 150-280. 30- 40; Croaon 300-700, 80-120; Cyclamen 150-210; Clnnerarla 80-130; Calceolaria 60-95; Gryphlllum 100-190; Eu phorbia splendens 150-200. 30-60; Ficus 250-380, Gemengde planten 80-100: Hedera bont 180-250. 35-45; idem groen 100-125. 20-30; Hlrblscus 80-120. Hor tensia wit 400-500, Idem roze 400-550. ld. blauw 400-500, Kalanchoë 80-110: Marantha 35-44; Nephroleols 300-750, 35-50; Primula obconlca 150-200, 80-110: Phllodendron 300-780. Idem 8candens 30-45; Platycerlum 250-450, 80-135; Sansevlerla bont 200-580, 80-165; Scindan- sls bont 80-110, Idem groen 60-65; St -Paulla blauw 60-100; Idem roze 100-125; Tradescantla 50-60, 15-35; Varens gemengd 30-65. KATWIJK AAN DEN RIJN. 18 mei Groenteveiling: niet geveild. ROELOFARENDSVEEN. 18 mei Bloe menveiling: Anemonen 46-98, Fresia's 60- 67. Pyrethrum I 80-1.60, Idem II 50-90. Irissen: 0.90-1.60. Idem Prof Blauw 2.25- 2.35, Colvlllels 1.10-1.65 Idem Spitfire 2.30-3.00, Pioenrozen 1.40-1 50. Bruids anjers 30-68. Lathyrus 70-1.26, Esther Read 80-90. Duizendschoon 1.20-1.55, Tulpen 90-1.08, Margrieten 80-90, Campanula 1 10- 1.30. Trltonla 64-76. per bos. Am. Anjers: Sim rood 24-36, Idem roze 25-36, Idem wit 25-27, Queen Sim 28-31, Harvest Moon 24-29, Brenner 22-25, Rozen 18-52 perst. Groenteveiling: Aardbeien Ingelegd 63- 81, Idem 2 ons doos 88-1.08, Idem II 51- 78, per 2 ons doos. kropsla 14-16, andllvle 30. bospeen 36-38, peulen I 270-340, Idem RIJNSBURG, 18 mei. Bloemenveiling Flora: Irissen: Prof. Blauw 175-185, Yel low Queen 175, Golden Harvest 170-175, Van Vliet 170-180, Duizendschoon 110- 160, Lathyrus gemengd 100-115, alles per bos. Violieren wit 16-21, gemengd 21-23, Colvlllel wit 16-17, Peach Blossom 21-22, Margrieten 420-560, Robinson 480-580, Red King 620-800, Pioenen Rosea 24. alles per 100. GEMAKSCHOENEN. In moderne kleuren. Alleen verkoop voor Leiden: SCHOENHANDEL v. d. ZANDEN - Breestraat 77 Wij hebben deze verf-voor-u in vele kleuren Fa. H. Schutte LAGE RIJNDIJK 57 LEIDEN TEL. 23135 WONINGRUIL LEIDEN—DEN HAAG Aangeboden in Den Haag luxe nieuwbouw flat met riant uitzicht in de Moerwljk, bevattende zitkamer, slaap kamer, keuken, douchecel, gang en bergplaats. Huur incl. alle by komende kosten slechts f. 50.75 per maand. Gevraagd in Leiden goede arbeiderswoning voor gezin met twee kinderen. Brieven te richten tot Machinefabriek Den Holder N.V., Postbus 87 te Leiden. uril 'tóxmf fóqiLjO to&vUuï njü PORTEMONNAIEI i vsé" le aanbetaling 1140.en 18 maand, termijnen van f25. ine. allrisk verzekering. Hogewoerd kh Telefoon 31292

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11