BOSCH koelkasten Politieke overwegingen kunnen KLM nog helpen VERLOVINGSRINGEN MATTH. BRINKS Het Ned. Ballet danste voor president Scharf Cubaanse affaire nog steeds in het nieuws Gala-avond in Kon. Schouwburg Hét meït ue/ikockte tn&ik Ui £uJwp& Nederland bereid mee te werken aan „een praktische oplossing" Tijdens receptie sprak dr. Schiirf met socialistische voormannen Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 18 mei 1961 Vierde blad no. 30357 (Van onze Haagse correspondent) Met de barometer is ook de belangstelling voor het bezoek van de Oostenrijkse president dr. Scharf gestegen. Voor de Kon. Schouwburg in Den Haag hadden zich gisteravond enige honderden opgesteld om te zien hoe de hoge gasten na het intiem diner, dat had plaats gevon den in de witte eetzaal in het Huis ten Bosch, zich naar de schouwburg begaven, om een galavoorstelling bij te wonen, waar het Ned. Ballet, begeleid door het Residentie-Orkest, zou optreden. Kwart over negen moesten de genodigden reeds op de plaatsen in de Kon. Schouwburg gezeten zijn. De dames in groot toilet, de heren in rok met sterren en ordelinten of gala-uniformen. Nieuwe getuigen gehoord in zaok-Stalmann Maandagmicdag. in de nacht van maandag op tinsdag en dinsdagmiddag zUn in Den Haag weer nieuwe getuigen gehoord ten behoeve van het Duitse onderzoek natr de zaak-Stalmann. Na mens de Duitee justitie werden de ver horen afgencmen door de heren Zug en Hentrioh ten dele ook door Ober- staatsanwalf Drügh. De heren Zug en Hentrich zijr gisteren uit Den Haag ver trokken, de ïeer Drügh al eerder. Uit Bonn .s gisteren gemeld, dat het onderzoek zal worden uitgebreid tot het totaal der activiteiten van dr. Stalmann als hoofd da- handelsafdeling van het Westduitse ninisterie van Voedselvoor ziening, en net name tot zijn bemoeie nis met de totstandkoming van han- delsverdrager. niet alleen met Neder land maar ok met de Scandinavische landen. De laagse officier van Justi tie, mr. dr. J. C. Maris, deelde naar aanleiding liervan mee de indruk te hebben gehal dat het van meet af aan de opvattiig der Duitse justitie is ge weest dat <en dergelijk veelomvattend onderzoek noest worden verricht. Alleenvert. N.V.Willem van Rijn, Amsterdam-W. Postbus 8005 De hall van de schouwburg was ver sierd met vazen en aardewerk schalen vol donkerrode rododendrons, witte 'kabtestaarten, roze azalea mollis en la thyrus. rijk gegarneerd met groen. Men zag in deze combinatie de rood-witte Oostenrijkse kleuren. Op het trottoir, voor de linker ingang van de schouwburg stonden om half tien reeds burgemeester Kolfschoten en wethouder Van den Oever te wachten om de president en het vorstelijk paar te begroeten. Aanbieding van bloemen Al eerder waren de Oostenrijkse mi nister Kreisky en sta.atssecret.aris Stei- ner in de schouwburg aangekomen. Zij hadden gedineerd met minister Luns. Ook mevrouw Kyrie, de dochter van de president was reeds aangekomen. Zij werden in de vestibule van de Schouw burg begroet door mevrouw Kolfscho ten. In tie hall stonden de wethouders en de gemeentesecretaris, iets verder in het midden de raadsleden geduldig te wach ten op de komst van de hoge gasten, die vijf over half tien werden binnen geleid door de burgemeester, die het col lege en de Raad aan hen voorstelde. Ook de directeur van de Kon. Schouw burg, de heer G. J. van Leersum, deelde deze eer. Naast hem stonden de 19-jarige mej C. A. Nuy en de 20-jarige mej. C. van der Weide, dochters van gemeenteraads leden. die bloemen mochten aanbieden. Het was tien over half tien toen de gasten de zaal betraden en plaats na men op het frontbalkon op zetels ge stoffeerd met gobelin. Alle gasten wa ren van hun zetels verheven en konden van links naar rechts zien: de burge meester, de dochter van de president. Prins Bernhard. de Oostenrijkse presi dent, H.M. de Koningin, minister Kreis ky, mevrouw Kolfschoten, staatssecreta ris Steiner. Een hartelijk applaus begroette het vorstelijk paar en hun gasten. H.M. de Koningin was gekleed in een avond toilet van gebloemd zilverbrocaat. Haar handtas van dezelfde stof. Zij droeg een diadeem en een dubbel briljanten halssnoer. Zij was getooid met het ere teken van het Erekruis van Verdienste in goud van de Oostenrijkse Republiek. Prins Bernhard en de president waren in rok gekleed. De president droeg het Grootkruis van de orde van de Neder landse Leeuw. Prins Bernhard droeg eveneens het erekruis. De schouwburgzaal was versierd met gouden korfjes met roze en donkere la thyrus en azalea's, gemengd met groen. Hartelijk applaus Langdurig klaterde het applaus. Na afloop van de voorstelling, niet alleen voor de uitvoerenden, ook voor het Koninklijk Paar en zyn gasten. De burgemeester leidde hen, vergezeld door wethouder Van den Oever, weer naar de hall. Hier werd de leidster van het ballet, mevrouw Sonja Gaskell en de dirigent van het Residentie-Orkest, Willem van Otterloo, aan de hoge bezoekers voor gesteld. J. C. van Marken, voorzitter Vereeniging Effectenhandel Het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel deelt mee, dat in verband met het aftreden van de heren mr. P. F. J. de Kok en L. Proos Hoogen- dyk wijziging is gekomen in de samen stelling van het dagelijks bestuur. Krachtens een gehouden verkiezing be staat het dagelijks bestuur thans uit de heren J. C. van Marken, voorzitter; C. J baron Schimmelpenninck van der Ojje, eerste plv. voorzitter; A. P. Zwager, tweede plv. voorzitter. Voorts zijn tot plaatsvervangende le den van het dagelijks bestuur benoemd de heren A. Kloppenburg, J. van de Grampel en S. Crena de Iongfo. Uit het ballet mochten mede de dames Marianne Hilarides en Andrea Jungen en de heren Peter Appel en Coenraad van de Weetering de eer smaken aan de bezoekers te worden voorgesteld. Deze uitten hun waardering over het genote ne. Voor de gasten vertrokken tekenden zij, als blijvende herinnering aan hun bezoek, het gouden boek van de gemeen te 's-Gravenhage, waarin de laatste ja ren vele handtekeningen van vorstelijke bezoekers en prominenten werden ge plaatst. Het was reeds over elven, toen het be zoek de Kon. Schouwburg verliet, nadat burgemeester Kolfschoten afscheid ha< genomen. Langs het met lichtjes en verlicht vlaggen versierde Voorhout ging Iv naar Huis ten Bosch om de verdien* nachtrust te genieten voor de komene zware dag. De vele genodigden van deze gai- avond bleven nog lang in de hall *n de schouwburg bijeen waar de gemeh- te verversingen aanbood. Spectaculair schouwpel Een strakke, bijna geperfectlorerde afzetting, was er gevormd bij deKon. Schouwburg, toen daar de stoetarri- veerde na het diner in het Hu ten Bosch. Aan de overkant van de sfouw- burg en voor de Amerikaanse an»assa- de stonden velen verzameld om hoge gasten van de residentie een hftelijke groet te brengen en vooral - om te kijken naar de flonkeringen vanle vele bjjzondere toiletten die bij de: gala voorstelling werden gedragen. Het Voorhout en het Tou»ooiveld baadden in de speciale verlicJing die men alleen op hoogtijdagen anbrengt, de vlaggen wapperden in de bid. Er komen voor zulk een spctaeulair schouwspel altijd veel mensenopdagen, zo ook gisteravond, ondanks tt verge vorderde uur. En zelfs toen e gasten de schouwburg verlieten ware nog tal lozen op de been om het J*Üd weer terugkerende, maar altijd we» feeërieke schouwspel gade te slaan. Luchtvaart gesprek in Washington (Van onze correspondent te Washington) andere buitenlandse maatschappijen deze reeds geruime tjjd geleden heb- De luchtvaartbesprekingen te Washington zijn thans in een stadium gekomen, waarin men zich gaat afvragen of politieke over wegingen eventueel nog kunnen prevaleren boven de belangen van de Amerikaanse luchtvaartmaat- maatschappijen. Reden tot optimisme is niet aan wezig, doch alle hoop mag men nog niet opgeven. Als het zou af hangen van de Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen. dan zou de KLM zeker geen landingsrechten krijgen in Los Angeles, ook al is Nederland in praktische zin tot enige tegemoetkoming bereid. De pressie van de Amerikaanse maat schappijeen is bijzonder sterk. Daarom is er zeker geen reden al te optimis tisch te zijn. Zou men te elfder ure toch nog tot een bevredigende regeling komen dan zou dit te danken zijn aan overwegingen niet van commerciële, doch van politieke aard. Sommigen in de Amerikaanse regering zouden het stellig betreuren indien zelfs na vier on derhandelingsperioden de luchtvaart moeilijkheden tussen Amerika en Ne derland nog niet uit de weg werden geruimd. Samenvatting rt de 1 reveszaal in Den Haaq f In de vergadering van de beide lucht- wrd gisteren een noenmaal ge- vaartdelegaties heeft staatssecretaris gven ter ere van president Scharf Stijkel gistermiddag de totale Neder- vn Oostenriik De nresident in oe- landse Positie nogmaals samengevat. Ne- i.n KJosienrijK. ue president in ge derland meent aanspraak te hebben op zlschap van het Koninklijk Faar. landingsrechten in Los Angeles, daar ben verworven. Nederland ziet geen aanleiding concessies te doen, maar is wel bereid naar een praktische oplos sing te streven. Er bestaat overigens verschil van mening over de interpre tatie van de bestaande luchtvaartover eenkomst. Nederland is van mening dat zij het bestaande akkoord is nageko men. Amerika daarentegen is van oor deel, dat de afspraken door de K.LM. zijn geschonden. De onenigheid komt voort uit een verschillende uitleg van de zogenaamde Bermuda-overeenkomst. Nederland meent, dat de interpretatie van dit internationale verdragstype niet behoort te worden vastgesteld in de hui dige onderhandelingen tussen twee lan den. doch eventueel in een conferentie tussen meer landen. Geen concessies Over de beginselen kan men thans dus geen akkoord bereiken, doch Neder land is wel bereid in de praktijk naar een oplossing te zoeken. De suggestie daartoe werd gistermiddag officieel ge daan en Amerika verklaarde zich be reid de Nederlandse suggestie te over wegen. De Amerikaanse reactie hierop kan eerst in de volgende delegatiever gadering worden verwacht. Er is nog geen datum voor deze vergadering be paald. Uitdrukkelijk werd van Nederlandse zijde verzekerd, dat Nederland zich niet verplicht acht concessies te doen. Wat kan dan, zo zal men zich afvragen, de praktische oplossing zijn die door Nederland werd gesuggereerd? Bij het zoeken naar het antwoord op die vraag begeeft men zich op specula tief terrein. Amerika verwijt de K.L.M., dat zij het evenwicht verstoort in het transatlantische vervoer. Zou Nederland zonder concessies te doen, Amerika in de praktijk tegemoet willen komen, dan zou men van Nederlandse kant wellicht suggereren zichzelf te beperken tot een bepaald aandeel van het totale lucht verkeer op Amerika. Maar dit zijn spe culaties, die op dit moment nog niet op hun betrouwbaarheid kunnen wor den getoetst. Zou Amerika» de overwe gingen van politieke aard tenslotte toch nog doen prevaleren boven de commer ciële belangen van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen, dan zou het sein hiertoe van hogerhand moeten ko men. Niet aanwezig Op dit moment zijn echter veie top figuren uit de Amerikaanse regering niet in Washington aanwezig. Martin, de leider van de Amerikaanse delegatie, staat onmiddellijk onder Ball, die onderminister voor economische aan gelegenheden op het State Department is. Ball is echter deze weken in Europa voor textielbesprekingen. Dean Rusk, Amerika's minister van Buitenlandse Zaken, bevindt zich zoals men weet in Genève. Vice-president Lyndon Johnson is in het Verre Oosten, en president Kennedy tenslotte is in Canada. Chester Bowles, de onderminister van Buiten landse Zaken is wel in de hoofdstad aanwezig, doch hij bemoeit zich weinig met luchtvaartzaken. Thans zal moeten blyken of Martin en zyn delegatieleden Nederland op eigen gezag van repliek zullen dienen, of dat zij nog overleg zullen plegen met regeringsfiguren, die wellicht wat meer waarde hechten aan de politieke aspecten van deze zaak. Intiem beraad in een rustige zaal (Van onze Haagse correspondent) Een uur en drie kwartier heeft gisteren de ontvangst geduurd, waarop de Oostenrijkse kolonie in Nederland Bondspresident dr. Scharf kon ontmoeten. Maar heel lang hebben zij hem niet gezien, daar in de witte sociëteit. Wel heeft dr. Scharf met zijn ambassadeur in Nederland, dr. Georg Afuhs, en zijn minister van Buitenlandse Zaken, dr. Bruno Kreisky, de enkele honderden hier wonende landgenoten stuk voor stuk de hand gedrukt. En zelfs heeft hy zich nog uitvoerig laten fotograferen, tezamen met een delegatie van Oostenrijkers, die sinds enige jaren in de Oranje-Nassau mijn werken. Spoedig daarop echter trok het vermoeide staatshoofd zich terug op een hogere verdieping en wel in de damesleeszaal. Hij was daar niet alleen. De 71-jarige president, de Oostenrijkse Drees, heeft daar op de bovenste verdieping lange tijd in kleine kring herinneringen opge haald met onze socialistische voorman nen. de heren Drees, Vos en Burger. Een bediende van de sociëteit zorgde ervoor, dat niemand van de receptiegangers kans kreeg deze gedachtenwisseling te verstoren. „Alleen voor leden, mijnheer", kregen zij te horen, die een poging deden naderbij te komen. Mijnwerkers Intussen gronsde beneden dé receptie voort. De delegatie van mijnwerkers kreeg er misschien nog wel de meeste aandacht. Zij waren gehuld in hun lichte werkpakken en getooid met de helm-met-veiligheidslamp. De receptie werd ook bijgewoond door de dochter van de Bondspresident. Haar echtgenoot, een chirurg, was echter niet van de partij. Hij verbleef in Leiden om er een hartoperatie bij te wonen. Wel waren er twee Oostenrijkers, wier naam in de Haagse voetbalwereld zekere bekendheid hebben verworven: de trai ners Vech en Fuchs. Glimlach Even voor vijven, het tijdstip waarop de receptie eindigde, keerde dr. Scharf terug van zijn intiem beraad met de Nederlandse vrienden. Snel liet hy zich interviewen door een verslaggever van de „Oesterreichische Rundfunk", waar bij hij zijn vreugde uitsprak over de Ne derlandse gastvrijheid en zijn hernieuw de kennismaking met de kunstschatten in het Rijksmuseum, de dag tevoren. Toen verliet hij, steeds met zijn vader lijke glimlach de receptiezaal naar de uitgang en de zwarte auto met het num mer AA 58. Goedkope koelhuisboter verdwijn» voorlopig De minister van Landbouw en Visserij heeft, op advies van het Produktschap voor Zuivel, besloten de afgifte van koelhuisboter uit de voorraden van het voedsel-voorzienings in- en verkoopbu reau stop te zetten. Dat betekent dat over enige tijd geen goedkope koelhuis boter meer in de winkels te krijgen zal zijn. De nu bij het VIB aanwezige voorraad van ongeveer 4500 ton zal daar blijven tot in het herfstseizoen de bo- terproduktie weer terugloopt. Het bestuur van het produktschap zui vel heeft, na een bespreking met de minister over deze aangelegenheid, in een korte vergadering besloten de mi nister het bovengenoemde advies te ge ven. De minister heeft dat advies opge volgd. De prijs van verse boter ligt op het ogenblik op het inleveringsniveau, dat wil zeggen een groothandelsprijs van f3,65 per kg. President Sc&f van Oostenrijk had tijdens zijrbezoek aan Rotter dam niet allee interesse voor wat de Maasstadian belangwekkends te bieden he<t> maar kennelijk ook bijzondere belangstelling voor het hoedje van Prinses Irenevan wie bekend is dat zij een bijzondere voorliefde voor de hoeden heeft. Verzet van ambtenaren tegen verscherping van Britse veiligheidsmaatregelen Op de jaarlijkse conferentie van de Britse Vereniging van Burgerambtena ren, die 54.000 leden telt. hebben de 300 afgevaardigden met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin verzet wordt aangetekend tegen de plannen der regering tot verscherping der vei- Het recht om niet bedrogen te worden (Van onze Amerikaanse correspondent) Zeventig professoren en schrijvers uit Kennedy's eigen stad Boston hebben een open brief gericht tot de president, waarin zij ten sterkste afraden verdere invasie-pogingen tegen Cuba te steunen. Kennedy heeft gemeend, dat de pers een vermaning verdiende naar aanleiding van de publikaties over de Cubaanse affaire, maar belangrijke vertegenwoordigers uit de Amerikaanse journalistiek hebben van zich afgebeten en de stelling gepo neerd, dat de voorlichting van de regering had gefaald. In de New York Times stond dezer dagen een grote advertentie, die een open brief was van zeventig profes soren uit de omgeving van Boston (41 van hen behoorden tot de staf van Kennedy's eigen universiteit Har vard! De ondertekenaars van die brief stelden vast, dat de CIA - Ame rika's spionage-organisatie - de re cente actie tegen Cuba had opgezet en geleid. Deze CIA zou, volgens de briefschrijvers zowel het Ameri kaanse volk als de Cubaanse rebellen bedrogen hebben. De actie wordt in deze brief weerge geven als een enorme blunder. Zou Ame rika in de toekomst een groter actie van rebellen steunen of zou Amerika zelf gaan interveniëren, dan zou dat al weer volgens de briefschrijvers tot ge volg hebben, dat geheel Latijns-Amerika voor tientallen jaren anti-Amerikaans zou worden. Wat Amerika wèl dient te doen, volgens deze open brief, dat is: demonstreren, dat sociale hervormingen kunnen samengaan met democratische instellingen. Kritiek nit erg tel Kennedy is een man met temperament en zulk een brief kan hem flink irriteren. Ook de kritiek in sommige Amerikaanse kranten heeft hem danig geprikkeld. Toch was die kritiek in het algemeen niet bijzonder fel. Maar het feit alleen, dat in allerlei bladen en tijdschriften naar voren is gebracht, dat de CIA de actie tegen Cuba had georganiseerd en zelfs zo autoritair had geleid, dat de Cu baanse leiders geen enkele zeggenschap kregen, heeft Kennedy en sommige me dewerkers danig geërgerd. Men kan moeilijk volhouden, dat pu- blikatie in Amerika de onderneming heb ben doen mislukken. Verreweg de meeste onthullingen kwamen pas, nadat de zaak was mislukt. Wat er tevoren werd gepu bliceerd was ongetwijfeld ook aan Cas tro bekend. Toen een van Kennedy's me dewerkers onlangs in een besloten bij eenkomst met hoofdredacteuren kritiek had op voortijdige publikaties, stond een van de Amerikaanse journalisten op om te betogen, dat het jammer was, dat men van tevoren niet openlijker en ge detailleerder over de plannen had ge schreven. Dan zou Amerika wellicht door de publieke verontwaardiging voor een blunder zijn behoed! Pers misbruikt Reeds in een vroegere beschouwing hebben wij gemeld, dat de New York Ti mes zo helder en vrijmoedig heeft ge schreven over diverse aspecten van de Cubaanse affaire. In de deining, die nog steeds aanhoudt, blijft de grcte courant van New York ^rouw aan haar stijl en haar door en door democratische prin cipes. Dezelfde editie, die genoemde „open brief" bevatte, leverde ook een hoofdartikel op, dat tot titel droeg „Het recht om niet bedrogen te worden" en James Reston schreef op dezelfde pagi na een uitmuntende beschouwing over „De president en de pers". Reston geeft toe, dat de pers zelfbe heersing moet tonen in deze tijd en geen dingen moet publiceren, die het eigen land in gevaar kunnen brengen. Maar hy betreurt het, dat Kennedy met ver maningen aan de pers voor de dag is gekomen, vlak nadat de actie tegen Cuba was mislukt. Tijdens de Cubaanse affaire had de regering heel wat meer schuld gehad dan de pers. De pers was in die tijd mis bruikt en had zich, onwetend, laten mis bruiken. Een voorbeeld? Eerst had men van hogerhand laten uitlekken, dat 5000 man aan de invasie meededen. In feite waren het er ongeveer 1000, maar door publi katies in pers en radio hoopte men de bevolking van Cuba tot opstand te ver leiden. Toen de actie was mislukt, liet men uitlekken, dat slechts twee- of vier honderd man geland waren, voorname lijk om materiaal aan binnenlandse re bellen te brengen. Dit is geen regerings voorlichting, maar een manipulatie met de pers, die helaas ook in andere landen het doel van vele „voorlichters" is. ligheidsmaatregelen, na de recente spionage-processen. De afgevaardigden acnten de bestaande veiligheidsmaatre gelen „meer dan voldoende". Het bestuur is opgedragen zich krachtig te verzetten tegen elke verdere uitbreiding van de veiligheidsmaatregelen bij de burgerlijke diensten en er tegen te waken, dat de veiligheid als dekmantel wordt gebruikt voor een onredelijke beperking van de vrijheid der burgerlijke ambtenaren. HAARLEMMERSTRAAT lOf* TEL. 21074 - LEIDEN SCHOOLSTRAAT 41 - TEL. 1717—2677 VOORSCHOTEN ZES MAANDEN GEËIST TEGEN DIEF VAN ETSEN De officier van Justitie van de recht bank te Haarlem, heeft tegen een 32- jarige leerling-verpleger, die in decem ber twee etsen van Rembrandt uit het Teylersmuseum in zijn woonplaats heeft weggenomen en begraven in een tuin nabij zijn huis, zes maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest (5 maanden) en opneming in een psychia trische kliniek geëist. Mr. G. F. W. van der Valk Bouman achtte diefstal bewezen. Hy kon de psychische toestand van verdachte niet als een verzachtende omstandigheid zien. gezien het raffinement waarmee de diefstal was opgezet. Verdachte had op de ochtend, waarop hij de etsen stal. reeds het museum bezocht en toen een valse handtekening in het gastenboek gezet. Hy gaf tegenover de president toe, dat hy de etsen had willen verkopen omdat hy „in penibele omstandigheden"' zou hebben verkeerd. De man is al enkele keren eerder voor diefstal veroor deeld. De verdedigster, mej. J Moll van Charante, wees op de moeilyke jeugd van verdachte en de grote invloed die deze op zyn gevoel en natuur heeft ge had. Zii bepleitte onmiddeliyke opname in een kliniek. Uitspraak over 14 dagen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7