G E D N E E R D WIT „Ruim standpunt innemen hi j liet overleg tussen de Zes en Engeland Uitbreiding produktie is steeds moeilijker Werkgeversbond betreurt het uitstel der belastingverlaging i Ontwikkeling met korter werken ging sneller dan verwacht was Doetichemse mannequin mag zich thans „Hollands mooiste" noemen Taak overheid moet slechts aanvullend en corrigerend zijn Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 18 mei 1961 Derde blad no. 30357 Versnelde invoering fiscale aftrek voor de gehuwde werkende vrouw bepleit P" (Van onze Haagse correspondent) Tijdens een bijeenkomst van het bestuur van het Verbond van Nederlandse Werkgevers met vertegenwoordigers van de binnen- en buitenlandse pers, heeft de heer H, J. de Koster, die vandaag dr. ir. F. Q. den Hollander als algemeen voorzitter van het Verbond is opge volgd, gezegd, dat het Verbond betreurt, dat de regering de belasting verlaging niet per 1 juli zal doorvoeren en deze verlaging naar een later tijdstip heeft verschoven. Hoewel het Verbond er mee akkoord gaat de belastingen te hanteren in het kader van de conjunctuurpolitiek, is men niettemin van mening dat de loon- en inkomstenbelasting hier te lande te hoog zijn, evenals de progressie in deze belastingen. Het Verbond acht het dan ook wenselijk dat deze belastingen omlaag gaan, evenals de vennootschaps belasting. Indien overwegingen van conjunctu rele aard zich hiertegen verzetten, dan acht het Verbond het desniettegen staande gewenst, de aangekondigde be lastingverlaging („de inkomsten tarieven zjjn nu eenmaal te hoog") doorgang te laten vinden. En in dit geval het tegen wicht te zoeken in de sector van de indirecte belastingen. Het Verbond acht het voorts wenselijk, dat tot een ver snelde invoering wordt overgegaan van de verruiming van de fiscale aftrek met betrekking tot de inkomsten van de werkende gehuwde vrouw. Het Verbond gaat er weliswaar in principe van uit, dat de plaats van de gehuwde vrouw in het gezin is, maar in de gevallen waar haar afwezigheid geen bezwaar wordt gevonden, respectievelijk geen bezwaar meer is geworden en zy derhalve bui tenshuis zou willen werken, meent het Verbond dat de belastingen zulks rem men. Hoewel een verruiming van de aftrek in het kader van de herziening van de belastingwetgeving in het vooruitzicht is gesteld, laat het zich aanzien, dat de realisaties hiervan nog geruime tijd op zich zal laten wachten. Dit is dan ook de reden, waarom het Verbond er bij de regering op aandringt, tot versnelde in voering van bedoelde aftrekregeling over te gaan, waarbij het Verbond overigens aldus de heer De Koster „nog wel verder zou willen gaan". De heer De Koster constateerde, dat de produktiviteit hier te lande per wer kende mens hoog is in vergelijking met andere landen; maar per lid van de bevolking laag. Hieruit volgt, dat er weinig gehuwde vrouwen in het bedrijfs leven werkzaam zijn en het Verbond is van mening dat fiscale omstandigheden niet de toevloeiing van vrouwelijke arbeidskrachten mag afremmen, wan neer er voor de getrouwde vrouw geen beletselen zijn, respectievelijk meer zijn, buitenshuis te werken. De vier centrale werkgeversverbonden hebben er bij de minister en de staats secretaris van Financiën op aangedron gen reeds nu over te gaan tot invoering van de voorgestelde extra belasting aftrek voor het in loondienst werken van de gehuwde vrouw van maximaal f. 1.000.per jaar. Wat staat er eigenlijk chiquer dan wit. Niets immers! Wat past bi) elke pantalon en bij alle gelegenheden? Wit! En daarom is dit zo'n prettige mode: stralend witte sport- shirts! Kerko maakt ze uit prachtige stoffen in liefst 15 witte weefselvariaties. Perfect gesneden, chic en koel en met een handige brillezak (buk gerust. Uw zonnebril valt er niet uit!). Stralend witte Kerko shirts voor een zonnige, zorgeloze zomer! SEMI SPORT allround door de geraffineerd gesneden boord open en gesloten te dragen - overdag een vlot sportshlrt 's avonds een modieus uitgaans-shirt. Octrooi aangevraagd njjjji 1 J' -;.V' Gesprek met bestuur Werkgeversverbond (Van onze Haagse correspondent) „Wij verheugen ons er over, dat de V.S. het inzicht „om" is en dat men er daar voorstander van is, dat het tussen het Europa van de Zes (EEG) en Engeland tot een samengaan zal komen". Aldus de heer H. J. de Koster, die vandaag dr. ir. F. Q. den Hollander is opgevolgd als algemeen voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers tijdens een bijeenkomst van het bestuur van het Verbond met vertegen woordigers van de binnen- en buitenlandse pers. De heer De Koster drong er op aan, dat bij onderhandelingen tussen Engeland en de Zes van de zijde van de laatste een „ruim" standpunt zal worden in genomen. reiden, zij thans de taak van onze emigratiefunctionarissen", zo formuleer de een bestuurslid het. Aangaande bezwaren tegen zelffinan ciering door de ondernemingen werd ge steld dat de kern van de kwestie is, of een onderneming het kapitaal vlot ter zal aanwenden als zij het zelf heeft, dan wel in het geval een prospectus moet worden opgesteld, nodig voor een emissie op de kapitaalmarkt. De vraag of het Verbond zich wel eens heeft bezig gehouden met Nieuw- Guinea gaf de heer De Koster de ge legenheid erop te wijzen dat het Ver- „Te star" In bovenvermelde bijeenkomst kwa men verscheidene beleidspunten ter sprake. Zo bijv. de visie op het prij- zenbeleid, hoewel in aansluiting op de in het jaarrapport gemaakte opmerkin gen nog werd gezegd dat wanneer bijv. de regering een bedrijfstak arbeidstijd verkorting wil toestaan, nadat zij eerst de prijzen heeft verlaagd, het verbond zo'n houding van de regering „te star" vindt. In antwoord op de vraag of het be drijfsleven niet tegen de wil van de regering in tot versnelde invoering van de verkorte werkweek is overgegaan en hierdoor een stimulans heeft geleverd tot oververhitting van de conjunctuur (hetgeen de regering noopte de aange kondigde belastingverlaging uit te stel len) werd van Verbondszijde gesteld daf het onjuist is te menen dat hèt bedrijfsleven besloot tot invoering van de verkorte werkweek. „Men kan slechts constateren", aldus de heer De Koster, dat zowel regering als bedrijfsleven in de praktijk heeft gestaan voor een snel lere ontwikkeling dan was verwacht". Met betrekking tot een alternatief voor het volgen van de Duitse revalua tiemaatregel werd van bestuurszijde vooropgesteld dat men begrip heeft voor het door de Nederlandse regering ter zake ingenomen standpunt. Het Ver bond is evenwel ook van mening dat om evenwicht tot stand te brengen men in de eerste plaats had moeten denk- ken aan het opheffen van kunstmatig heden in onze prij zenstructuur waar bij vooral is te denken aan de huren hier te lande. Op dit vlak liggende maatregelen hadden derhalve eerder in aanmerking moeten komen dan revalu atie van de gulden. „We worden een groot land" Wat betreft de emigratie is men in de kringen van het Verbond de mening toegedaan dat het Nederlandse beleid werd bepaald na de oorlog, toen Indo nesië zelfstandigheid verkreeg en de vrees bestond hier te lande niet ieder een werk te kunnen verschaffen. Op die grond ging men over tot industri alisatie en het bevorderen van emigra tie. Nu gebleken is, dat het resultaat van het eerste (het scheppen van werk gelegenheid door industrie, industriali satie dus) véél gunstiger is uitgevallen dan werd verwacht, kan worden gecon cludeerd dat aan het tweede punt (emi gratie) geen behoefte meer is. Hierbij komt nog dat aan het emi- gratiebeleid een pessimistische trek is verbonden, namelijk het niet kunnen slagen in eigen land. Er is echter volop reden voor een positief beleid, zo wordt gemeend, wanneer men let op de Euro pese integratie („we worden een groot land") en er op uit is de voordelen van de EEG zoveel mogelijk te benut- bond geen politieke organisatie is. Hem was wel gebleken dat een aantal be drijfstakken die exporteren naar Afro- Aziatische landen moeilijkheden onder vindt van het standpunt van de Ne derlandse regering ten opzichte van Nieuw-Guinea. Uit handelspolitieke overwegingen kunnen dus bezwaren worden aangevoei'd hetgeen overigens ter kennis van de regering is gebracht. Tenslotte werd uitvoerig gesproken over de PBO, waarbij nog eens kwam vast te staan dat men zich bij het Verbond plaatst op de basis van de ter zake tien jaar geleden ingevoerde wet. En de vorming van „schappen" e.d. be rust bij de betrokken sectoren van het bedrijfsleven waarbij het Verbond na drukkelijk dwang bij de invoering af wijst. De PBO, zo werd gezegd, is een kwestie van tempo waarin zij wordt gerealiseerd daar waar er behoefte aan is. Goed en niet goed Gemeend wordt dat de werkelijkheid van het maatschappelijk leven „com plex" is. Wat goed is voor de ene be drijfstak is nog niet goed voor de an dere. Daarom is een bepaalde institu tionalisering niet noodzakelijk. Tegen over de PBO is het verbond neutraal hetgeen iets anders is dan passief. De heer De Koster merkte nog op dat, waar de invoering van de PBO stokt, zulks niet is omdat men geen overleg wenst met de werknemers maar omdat men het daar liever zoekt in de privaat rechtelijke sfeer. In Kenia nog kern van extremisten De regering van Kenia heeft gisteren het- verbod op het houden van openbare bijeenkomsten, dat drie weken geleden werd ingesteld, opgeheven. Het verbod werd ingevoerd, omdat er op dat tijd stip ernstig gevaar bestond, dat open bare vergaderingen tot ordeverstoringen zou leiden, doch de regering meent, dat de gemoedex-en thans zijn bedaard, al dus een regeringswoordvoerder. Toch zei de minister voor de binnen landse veiligheid van Kenia, Swann, toen hy gisteren in het parlement een overzicht gaf van de veiligheidssituatie in Kenia, dat de veiligheid ernstig wordt bedreigd door een harde kern van Ki- koejoe-extremisten, die zich actief be zig houden met Mau-Mau-activiteiten. Sinds januari heeft een verontrustend aantal eedsafleggingen plaats gehad. De laatste tijd zijn zeven gevallen gemeld. In de bewuste eed komt een formule voor over het doden van Europeanen, aanhangers der regering en verraders. De bevolking maakt zich volgens de minister ongerust over het aantal dipf- stallen van particxxliere vuxxrwapens. i In 1959 werden elf geweren gestolen, waarvan er vijf werden opgespoord. In 1960 werden er eenentwintig gestolen en acht teruggevonden. In het eerste kwar taal van dit- jaar werden eveneens een entwintig vuurwapens gestolen, waar van er tien werden teruggevonden. Perzische tegenspraak Van officiële Perzische zijde is het bex-icht tegengesproken, dat er 33 gene raals en 270 andere officieren uit de dienst zouden zjjn ontslagen. De rege ring raadt de bevolking aan geen ge hoor te schenken aan geruchten. Jaarverslag Verbond Ned. Werkgevers In het jaarverslag 1960 van het Verbond van Nederlandse Werkgevers wordt o.m. geconstateerd, dat de industrie in de krachtige opwaartse beweging van de con junctuur de leiding had. De in de nijverheid haar oorsprong vindende materiële welvaartsontwikkeling heeft een vaak meer dan proportionele groei van de dienstensector als gevolg. Het Verbond noemt het verheugend, dat in de Neder landse economie in 1960 een redelijke mate van evenwicht kon worden bewaard. Aangenomen moet worden, dat geleidelijk aan de capaciteitsreserves, die op zichzelf groter bleken te zijn dan tevoren was voorzien, uitgeput zijn geraakt, zodat de mogelijkheden tot uitbreiding van de produktie op korte termijn steeds beperkter worden. Een behoedzaam, op de conjuncturele ontwikkeling afgestemd, beleid blijft geboden. In enkele opzichten is de situa tie thans aanmerkelijk gunstiger dan bijv. in de jaren 1955 tot 1957. Het ni veau van de betalingsbalansoverschot ten en van onze nationale deviezen reserves geeft ons een conjuncturele „buffer" die de angst voor een overbe- steding minder dringend maakt. Tegen een bestedingsinflatie moet voortdurend worden gewaakt. Betalingsbalansover schotten en deviezenreserves slaan blij kens de ervaring veel sneller in hun tegendeel om dan andere economische grootheden. Intensivering afzet Het Verbond acht het te vroeg een prognose te maken van de betekenis van de ontwikkeling van de Europese inte- „__JB gratie voor onze nationale economie. Het ten. „De bevolking hierop voor te be- blyft geporteerd voor het Ijveren voor een zo liberaal mogelyke ontwikkeling van de integratie. Een geforceerde ont wikkeling van onze economische betrek kingen met onze naaste buren zou ons afvoeren van de juiste weg: een inten sivering van onze afzet naar alle landen ter wereld, ook buiten Europa. Wanneer wei eens wordt gesteld dat Nederland door wat men een „kramp achtig laag houden van ons prijsniveau" noemt, blijft ingaan tegen de trend die door de integratie-ontwikkeling wordt voorgeschreven, dan moet het Verbond tegen zulk een stelling met kracht waar schuwen. I Vrijheid primair! Als organisatie van ondernemers stelt het Verbond dat voor een goed functio neren van het sociaal-economisch be stel de vrijheid van de ondernemer een primaire voorwaarde is. Het kiest voor een maatschappelijk bestel, waarin de economische subjecten zelfstandig bepa len hoe, wat en waar zij produceren en consumeren. De taak van de overheid kan het Ver bond niet anders zien dan als een aan vullende en corrigerende. Voor ingrij pen van de overheid in het economisch leven is er slechts in zoverre aanleiding, als er door de afzonderlijke economische subjecten tezamen een optimaal maat schappelijk resultaat niet zou kunnen worden verwezenlijkt. Met deze benadering is, naar het Ver bond meent, het verschil aangeduid tus sen het vrijheidsbeginsel enerzijds en het dirigisme anderzijds. Het Verbond aanvaardt het ingrijpen van de overheid slechts, indien en in zoverre door die overheid wordt aange toond dat zonder zulk een ingrijpen maatschappelijk kwaad wordt aange richt. Loonpolitiek Globaal genomen is met de sinds de zomer van 1959 ingevoerde loonpolitiek op differentiële basis succes geboekt. Onder vigeur van het nieuwe loonpoli tieke stelsel is het tot dusver mogelijk gebleken om van deze sector uitgaande inflatie te vooi'komen. „Dat wil niet zeg gen, dat wij nu in alle opzichten tevre den zijn met de wijze waarop in de praktijk van alle dag dit beleid is ge hanteerd". Naar de mening van het Ver bond moet gezocht worden naar een hanteerbaar beleid, dat enerzijds de ontwikkeling in de richting van meer vrijheid recht doet wedervaren, en dat anderzijds blijft binnen het kader van de algemene doelstellingen van de so ciaal-economische politiek, t.w. een zo groot mogelijke nationale produktie, een optimale werkgelegenheid, een aan vaardbare verdeling van het nationale inkomen, betalingsbalansevenwicht en globaal gezien een stabiel prijspeil. Prijspolitiek Op het gebied van de prijspolitiek gelden, volgens het Verbond, eigenlijk dezelfde overwegingen. Maar als ergens geldt dat het beleid in hoofdzaak een globaal karakter moet blijven dragen dan is het wel op dit gebied. Uiteindelijk mag het alleen maar gaan om het zo goed mogelijk stabiliseren van het alge- De bijna 20-jarige Anne Marie Brink uit Doetinchem, die sinds een half jaar als mannequin-fotomodel in Amsterdam werkt, wordt sinds gisteravond geacht Hollands mooiste meisje te zijn. Dat heeft ze zelf graag gewild en een internationale jury, die gisteravond uit twaalf kandida ten Miss-Holland 1961 moest kiezen, was het daar mee eens. Om klokslag één uur vannacht viel de beslissing in het Amsterdamse Casino, waar de twaalf schoonsten uit de vier voorselecties zich eerst in een vrolijk jurkje en daarna in badpak aan de jury presenteerden. „Dat had ik nooit gedacht", zei Anne Marie Brink verrast, terwijl zij zich zenuwachtig, doch geduldig en berekend, met bloemen in de armen de Miss-Hol land sjerp over de schouders, en met de beker in de hand, liet fotograferen. Bij de Haagse verkiezing werd zij derde. Ze hoopt Nederland te kunnen verte genwoordigen bij de Miss-Europa ver kiezing in mei in Beirout, bij de Miss- Urxiverse verkiezing in juli in Miami mene prijsniveau. De prljzenstructuur, dat wil zeggen de verhouding tussen de afzonderlijke prijzen in onze samenle ving, moet zich steeds kunnen blijven aanpassen aan hetgeen de werkelijkheid van het moment eist. Strak formele richtlijnen, hoezeer die ook de schijn wekken van rechtszekerheid, dienen wat dit betreft te worden afgewezen. Het Verbond acht noodzakelijk dat de regering op korte termijn een definitief programma voor de nog naar de mening van het Verbond noodzakelijke huur verhogingen en voor de afschaffing van de prijsvervalsende subsidies opstelt. „Wanneer de overheid de moed op brengt om het mes te zetten in dit ge zwel in onze prljzenstructuur dan kan zy op onze warme instemming rekenen". Dit is Anne Marie Brinkdie gisteravond in Rotterdam uit negen tien mededingsters tot Miss Hol land 1961 werd uitverkoren. Beach en ook hoopt ze naar Londen te kunnen gaan waar in november Miss- World wordt gekozen. Anne Marie Brink, die na de h.b.s. een opleiding genoot aan de kuxxstacademies in Enschede en Arnhem, maakt in haar vrije tyd graag modetekeningen. Verder leest ze veel (Vestdijk en Claus). Ze houdt van klassieke muziek en is dol op dieren. Miss Amsterdam, de 19-jarige Stanny Baer (mannequin-fotomodel) bleek vol gens de internationale maatstaven pre cies tien centimeter te klein en moest daarom genoegen nemen met de derde plaats bij deze verkiezing, hoewel de jury haar de eerste prijs had toebedacht. Tweede werd de Amsterdamse manne quin Gita Kamman. Ook de vierde prjjs was voor een Amsterdamse, de 21-jarige mannequin Rita van Zuiden. Miss Den Haag 1961, de mannequin Carina Ver beek, eindigde als vijfde. Alle pryswin- naressen werden bedolven onder ge schenken. OPNIEUW DOODSTRAF TEGEN MENDERES GEËIST De Turkse procureur-generaal heeft voor de vijfde maal de doodstraf ge ëist tegen ex-premier Menderes. Ook tegen twintig vroegere ministers en de mocratische leden van het parlement werd de doodstraf geëist. Zy worden be schuldigd van het organiseren van een „thuisfront" als deel van de demoera- I tische partij, om de oppositie krachte- loos te maken en verdeeldheid te ver oorzaken.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5