VAKANTIE-HULP PALADIJN De toekomstige status van de Kamers van Koophandel Silber Perfé Wijnhandel BOOM Slijterij Nieuwe teehnieken leiden tot contaet astronomie-industrie BEELDEN IN SLEUTELSTAD WERNINK-LEIDEN KEERT 10 PROCENT DIVIDEND UIT DRIE OCTOBER-VEREENIGING BESTAAT 75 JAAR Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 18 mei 1961 Tweede blad no. 30357 Mr. H. A. C. Branderhorst heeft bezwaren tegen het S.E.R.-advies Tydens de hedenmiddag gehouden vergadering in de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland hield de secretary mr. H. A. C. Branderhorst, een causerie over de toekomstige status van de Kamers in verband met het SER-advies. Na een kort overzicht van de geschie denis der Kamers van Koophandel zette de secretaris een aantal bezwaren uit een tegen het door de SER uitgebrachte advies over een nieuwe wettelijke rege ling van het instituut der Kamers; de huidige wet loopt per 1 juni 1963 af. Als voornaamste bezwaren tegen het SER-advies noemde spreker de voorge stelde beperking van haar taak tot de regionale belangen. De basis van de Ka mers rust op de ondernemingen van haar district en als zodanig zijn de Kamers zeker regionale organen. Dit betekent echter niet dat daardoor de vraagstukken,- welke de Kamers behan delen, uitsluitend regionaal kunnen worden beperkt. De onderwerpen welke van het bedrijfsleven uit bij de Kamers aan de orde komen hebben vaak betrek king op algemene en landelijke zaken, die verder reiken dan het geografisch bepaalde distriot. Als voorbeelden noem de spreker: de PTT tarieven, wegen aanleg, rijtijden, economisch onderwijs, weeldebelasting en O.B. tarieven voor bepaalde artikelen. Een tweede bezwaar noemde spreker het op vele punten voorgesteld toezicht van de SER. Bij de parlementaire be handeling van de wet op de Kamers van Koophandel in 1950 is uitdrukkelijk naar voren gekomen dat de Kamers een ge heel eigen structuur en karakter hebben en als zodanig wezenlijk verschillen van de lichamen der PBO. Het toporgaan der PBO de SER is een beleids- lichaam, dat toezicht houdt op de PBO- lichamen. De Kamers staan van oudsher onder toezicht van de minister van Eco nomische Zaken. Het Ministerie van Economische Zaken is door middel van zijn directoraten Middenstand, Indus trialisatie. ordeningsvraagstukken, Eco nomische Voorlichting het bij uitstek ge schikte en aangewezen orgaan om de ac- Japanse artsen in Acad. Ziekenhuis Hedenochtend hebben twintig Japanse artsen, die deel uitmaken van een door Europa en Amerika reizende research groep, een bezoek aan het Leids Acade misch Ziekenhuis gebracht. Zij werden door de directeur-geneesheer de heer M. W. Jongsma ontvangen en rondgeleid. Na de lunch te hebben gebruikt, ver trokken zij naar Den Haag voor bezoek aan een ziekenhuis aldaar. DADERS GEVAT De daders van de inbraak in de nacht van 11 op 12 maart in een Esso-station aan de Haagweg, zijn thans gearres teerd. Onder beschuldiging van „dief stal met braak in vereniging" zijn een 18-jarige stratenmaker, een 17-jarige loodgieter en een 16-jarige leerling- loodgieter in hechtenis genomen. De in braak, die zjj destijds hebben ge pleegd. leverde de daders een bedrag van rond f2600 op. Bij verhoor bleek, dat zij ook in andere gemeenten in de omstreken van Leiden hebben geope reerd. Tevens hebben zij zich schuldig gemaakt aan joy-ridimg. GOUD AAN DE VOET VAN HOLLANDS DRIEKLEUR Aan de voet van de vlaggemast ont ving hedenmorgen uit handen van de luit.-kolonel Th. J. Wessels de adjudant onderofficier sportinstructeur A. E. d'Oliveijra de gouden medaille voor 36 jaar trouwe dienst. Aanwezig bij de plechtigheid waren o.m. de Inspecteur der Intendance, de brigadegeneraal de Jong, en een tweetal afgevaardigden van de studentenweerbaarheidsvereniging „Pro Patria". De generaal inspecteerde de aangetreden compagnieën alsmede het Trompettercorps der Cavalerie alvorens men tot de plechtigheid van het uit reiken der medaille overging. Luit.-kolo- nel Wessels zei in zijn toespraak, die hij richtte tot de adjudant, om. dat de uit reiking van een dergelijke medaille soms een routinekwestie lijkt te worden. „Wat trouwe dienst" echter waard is kunnen wij heden ten dage duidelijk constateren als we de blik op het bui tenland richten. Rebellerende officieren en onderofficieren zyn daar schering en inslag", aldus de kazernecommandant. Na de plechtigheid marcheerden de troepen, voorafgegaan door het Trom pettercorps der Cavalerie, de poort van de Doelenkazerne uit. Advertentie Zoekt U een GOUDEN RING voor een dame of heer, v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. Ook in brillant ringen. Ruime keuze in alle prijzen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN René, zn. van W. H. Guldemond en H. E. Ravensbergen; Catharlna Maria, dr. van T. a. Rekelhof en W. G. Zandvliet; Ca- tharina, dr. van H. v. d. Keur en A. C. van Egmond; Johannes Gerardus, zn. van M. Sllerlngs en S. Monflls; Hans, zn. van C. van Musscher en A. Seller; Maria Anna Alljda. dr. van L. de MooiJ en A. E. M. van IJ; Lilian Gerarda, dr. van J. Haas noot en A. L. W. Naves; Maarten, zn. van E. Ralmond en P. L. Bouwman; Ingeborge Maria, dr. van R. C. M. van Schalk en P. E. C. Stijgers; Suzanna, dr. van M. Ver wet) en S. Vis. OVERLEDEN M. C. Pljnaker, 72 Jaar, man. Officiële publikaties VERKEER. Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat de Falckstraat, de Jullanakade en de Bern- hardkade met Ingang van heden voor de duur der betratingswerkzaamheden al daar. zijn afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee, in belde richtingen. tiviteiten der Kamers te beoordelen. De SER is daarop niet ingesteld en heeft wat het toezicht betreft steeds te maken met de PBO-lichamen, die een ander karakter hebben. Deze toch zijn opge bouwd naar branches, hebben verorde nende bevoegdheid en zijn landelijke organisaties. Het overbrengen van het toezicht op de Kamers van de minister van Econo mische Zaken naar de SER zou, volgens spreker, zakelijk een achteruitgang be tekenen en staatsrechtelijk de Kamers ln het klimaat van een publiekrechte lijke opbouw brengen waar zij naar hun aard niet thuis behoren. Samenstelling der Kamers Tenslotte ontwikkelde spreker bezwa ren tegen het voorstel van de SER dat tenminste V\ der leden van de Kamer tot de werknemers zou moeten behoren. De medezeggenschap der werknemers heeft zich met name na de laatste oorlog sterk ontwikkeld. Het komt spreker ech ter onjuist voor dat deze medezeggen schap door het vaststellen van een vast percentage werknemers bij de wet wordt opgelegd. De Kamers zijn een orgaan van het bedrijfsleven, zij rusten op de onderne mingen. De leden der Kamers zijn de vertegenwoordigers van dat bedrijfs leven, van die ondernemingen. Wanneer de werknemers met een gefixeerd quo tum in de Kamers zouden komen, zou den zij als een bepaalde belangengroe pering worden gezien. Anders zou het zijn indien in de praktijk als vertegen woordigers van de ondernemingen zou den worden gezien en als zodanig mede het beleid van de Kamer, dat uitsluitend op economisch gebied ligt, zouden be palen. Zolang dit niet het geval is, sohfjnt het onjuist daarop vooruit te lopen en thans in de wet aan de werk nemersgroepering als zodanig een grote, vaste plaats te reserveren in een lichaam, dat op economisch terrein de ondernemingen van haar district ver tegenwoordigt. een sprankelende mousserende RIESLING, per fles f2.95 KRAAIERSTR. 1 (by de brug) tel. 20229 Advertentie ®cn licht. seuPifl sigaartje roken» .EVENTJES' 'n PALADIJN Van .Eventjes' eventjes rustig genieten. Per doosje van 2Q; REMBRANDT-PRIJS Voor Haarlemse schilder Kees Verwey In de binnenkort te houden vergade ring van de Leidse raad zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen om overeenkomstig het advies van de jury de „Rembrandt-prüs" voor schilderkunst 1961 toe te kennen aan de Haarlemse schilder Kees Verwey voor zijn gehele oeuvre. De prijs, groot f 5000,is in 1956 bjj de grote Rembrandt-herdenking door de raad ingesteld. Voor de eerste maal is deze toegekend aan mej. Coba Ritsema uit Amsterdam. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het kand. ex. geschiedenis de heren mr. F. Veis (Alkmaar) en Th. J. Meijer (Leiden). Prof. v. (1. Hulst sprak voor dep. Leiden van Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel Nederland bezet een vooraanstaande plaats in de meest internatio naal ontwikkelde wetenschap, de sterrenkunde. Om deze plaats te behouden zal het nodig zijn, mee te doen aan zeer kostbare projecten voor het gebruik van nieuwe en verbeterde technieken, zoals de radio- astronomie, het onderzoek met raketten, satellieten en ruimtesondes. Hier raken elkaar in zeker opzicht de zuivere wetenschap en het be drijfsleven, want in de Verenigde Staten is gebleken, dat de industrie op een zeer breed terrein kan profiteren van deze nieuwe technieken, die investeringen van ontelbare miljoenen vergen. Aldus zou men het betoog kunnen samenvatten, dat prof. dr. H. C. van de Hulst gistermiddag hield tijdens een lunchbijeenkomst van het departement Leiden van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. ZAANHAGEL de lekkerste ehoeolade-korrels in de lenkste doos verlaagde prijs f 0,68 Vooraanstaande plaats moet behouden worden De vooraanstaande plaats van Neder land blijkt wel uit het door prof. v. d. Hulst gereleveerde feit. dat in 1947 het directoraat van tien Amerikaanse ster renwachten door in Nederland opgeleide astronomen werd bekleed. De plaats van Leiden als opleidingscentrum wordt me de geïllustreerd door het feit, dat de helft van de wetenschappelijke staf thans uit buitenlanders bestaat. Dit is echter mede het gevolg van een tekort aan goede en briljante sterrenkundigen, een tekort dat zich overal voordoet. In Nederland heeft men steeds zijn kracht gezocht in een zo veelzijdig mo gelijk gericht onderzoek, dat vrucht- baarder is gebleken dan concentratie op één enkele techniek of methode. Ne derland mag daarom ook niet de nieuwe technieken, zoals het ruimteonderzoek met raketten en kunstmanen, ver waarlozen, omdat op den duur een toe vloed van nieuwe krachten, die juist deze veelzijdigheid van het Nederlandse onderzoek begeren, zou opdrogen. Overigens zijn deze nieuwe technie ken voor een groot deel zo kostbaar, dat zij niet door Nederland zelfstandig toegepast zullen kunnen worden. Prof. v. d. Hulst somde drie van dergelijke kostbare projecten op, namelijk een ge zamenlijke modern geoutilleerde grote sterrenwacht op het zuidelijk halfrond, die zou kunnen concurreren met de Amerikaanse in Californië, de Benelux- kruisantenne voor de radiosterrenkunde, en raket-technieken in Europees ver band. Op regeringsniveau worden thans wat dit laatste betreft besprekingen ge voerd. die naar de verwachting van prof. v. d. Hulst op den duur tot vruchtbare resultaten zullen leiden. Juist in deze dagen wordt hierover in Scheveningen vergaderd. De financiële omvang van dit project komt in de orde van groot-te van die van het Europese centrum voor kernonderzoek CERN te Genève. Het zou in de bedoeling liggen, dat Neder land op basis van een kostenverdeling naar het nationaal inkomen drie pro cent van de lasten zou moeten dragen. Prof. v. d. Hulst toonde in het beant woorden van vragen ledelijk vertrou wen in de juistheid der gegevens, welke door de Russen over hun ruimteonder zoek worden verstrekt. Hij legde er de nadruk op. dat de uitwerking van gege vens die door raketten en kunstmanen zijn verkregen, vrij veel tijd vergt, zodat niet op onmiddellijke publikatie kan worden gerekend. Eerst onlangs b.v. konden de Russen belangwekkende ge gevens verstrekken over de waarnemin gen die met behulp van de eerste Spoet nik in 1957 werden gedaan. Prof. v. d. Hulst verklaarde geen reden te hebben, om te twijfelen aan de juistheid van de eerste bemande Russische ruimtevlucht met majoor Gagarin. ORDERPOSITIE IS GUNSTIG In de gistermiddag ln „De Doelen" onder leiding van de president-commis saris, de heer C. Kolff gehouden alge mene vergadering van aandeelhouders der N.V. Wernlnk's Beton- en Aanne mingsmaatschappij werd het verslag der directie z.h.s. goedgekeurd. Als belangrijkste punt der agenda kwam daarna ter tafel een voorstel tot verhoging van de beloning van com missarissen, op welk voorstel de direc teur ir. A. Sitsen een toelichting gaf. Deze deelde de vergadering mede, dat de beloning van commissarissen hem sinds lange Jaren een doorn in het oog was geweest. Het bedrag was zo laag. dat het niet in verhouding stond tot de vele moeiten en het werk, dat com missarissen voor de vennootschap doen. In verband hiermede vond vorig jaar een statutenwijziging plaats, waarvan dit voorstel thans een uitvloeisel is. Dit beoogt een vaste beloning van f 1000.- aan commissarissen als belastingvrij maximum, waaraan gekoppeld een be loning van f 500.- voor elk procent di vidend boven de 5 procent. Zodoende zullen de commissarissen dit jaar een beloning kunnen krijgen van f 2500.-. Hiermede, meent de directie, zal een stap in de goede richting zijn gezet. De vergadering verenigde zich zonder enige discussie met dit voorstel. Ook de winst- en verliesrekening over het afgelopen jaar leverde geen bemerkin gen op, waarna de rekeningen werden goedgekeurd en het dividend als voor gesteld werd bepaald op 10 Tot commissaris werd zonder discus sie herkozen mr. L. van Nouhuys uit Overveen. Bij de rondvraag deelde de directeur een en ander mede over de gang van zaken in het lopende jaar. De order- gevraagd voor lichte administratieve werkzaamheden gedurende 15 juni1 september (geen gedeelten). Leeftijd 1840 jaar. Schriftelijk aanmelden Bureau LEIDSCH DAGBLAD, afd. Abonnementen Witte Singel 1, Leiden. De wereldberoemde Leidse schilder Rembrandt Harmenszoon van Rijn, die grote glans verleende aan de culturele bloei in de Neder landen gedurende de zeventiende eeuw, komt er met zijn conterfeitsel in zijn geboortestad enigszins karig af. Hij moet het doen met een borstbeeld op de hoek van het Noordeindeplein en Witte Singel, van waar hij met een tekenstift in de hand enigszins tracht te kijken naar de richting van de Weddesteeg. Daar stond zijn geboortehuis, waar aan een gedenksteen ter plaatse herinnert. Verder heeft Leiden zijn naam bewaard in een zijstraat van het Noordeinde en de laatste jaren ook in de benaming van het lyceum aan de Burggravenlaan. Een heel enkel origineel stuk van zijn hand kan men in het museum De Laken hal terugvinden. Dat is alles. Uitbundige hulde wordt hem in materieel opzicht in de Sleutelstad dus bepaald niet gebracht. Het borstbeeld aan het Noordeindeplein werd vervaardigd door de in Antwerpen in 1877 geboren en in Den Haag in 1937 overleden kunstenaar Toon Dupuis, die zijn opleiding kreeg aan de Antwerpse Academie voor Beeldende Kunsten. In 1898 vestigde hij zich in Den Haag. Het beeld werd in 1906 ter gelegenheid van de viering van het derde eeuwfeest van de geboortedag van de grote schilder op zijn huidige standplaats geplaatst op een bijzonder smakeloze sokkel. Vele dagen feest in Sleutelstad Grote gebeurtenissen en daaronder mogen wR voor de Sleutelstad zeker rekenen de a.s. viering van het 75-jarig bestaan van de 3 Octobervereeniging werpen hun schaduw vooruit. Gisteravond was dit in „De Harmonie" merkbaar toen tijdens de jaarvergadering van deze jubilerende vereniging de voorzitter, mr. P. J. de Ruyter de Wildt, de aanwezigen een indruk gaf van de vele festiviteiten, welke rond deze viering zijn gegroepeerd en enkele dagen in beslag nemen. Op woensdag 27 september vangen dt feestelijkheden aan meteen etalagewed strijd. waarvoor reeds nu van de zijde van de middenstand zeer grote belang stelling bestaat. Kon in het verleden wel eens een aantal van circa zeventig deelnemers worden ..gehaald", thans zijn dit er al ruim 250. Zij. die tot op heden verzuimden zich voor deze wed strijd te laten inschrijven, kunnen dit alsnog doen bij de heer J. van Harte- veld. Zeemanlaan 37 alhier. Donderdagavond 2< september reci- pieert het bestuur ln de Burgerzaal van het Stadhuis. De volgende dag geeft Ex Animo met het Residentie-4camer- orkest een concert in de Pieterskerk. O.a. zal hier het Dettinger Te Deum van Handel (met als solist David Holle- stelle worden uitgevoerd. Zaterdag is het taiptoe-avond en wordt het Lunapark op het Schuttersveld ge opend. Het programma voor 2 oktober vermeldt o.m. wedstrijden voor kinderen een Japans dagvuurwerk, skelterwed strijden op het Bevrijdingsplein en op voeringen van een openluchtspel op het Pieterskerkhof. Voor 3 oktober staan weer de vele traditonele hoogtepunten op het pro gramma. met o.a. als extra attractie de aankomst van de Geuzenvloot aan het Steenschuur. Na de ontscheping begeeft Boisot zich met zijn gevolg te voet naar de Waag. Zoals bekend brengt de op tocht dit jaar het „Landjuweel 1596" binnen Leidens veste. Gedurende deze feestweek zal op diverse punten van de stad een vrolijke vlaggenversiering worden aangebracht. Ook zal er een aantrekkelijke folder verschijnen en komt er binnenkort een boekje „75 jaar Drie Octobervereeni ging" van de pers. Voor- en naspel Zorgde mr. De Ruyter de Wildt door deze toelichting voor een feestelijk „voorspel" van de a.s. feestviering, de secretaris, mr. .1. Drijber, zette deze avond de klok een jaar terug en bracht een boeiend en veelal ook humoristisch getint „naspel", waarin hij uitvoerig aandacht schonk aan de feestelijkheden in 1960 en de vele verenigingsactivitei ten in het afgelopen jaar. Uit alles klonk een optimistische toon door. Ook de penningmeester, de heer J. H. C. Laman, kon in zijn financieel over zicht een optimistisch geluid laten ho ren. Terwijl een bedrag van f20.000 kon worden gereserveerd voor de a.s. feest viering. gaf 1960 bovendien nog een ba tig saldo van ruim f8100.— te zien. positie van de afdeling bouwwerken is sinds het jaarverslag niet veranderd. Voor het fabrieksbedrijf evenwel Is weer een stroom van orders ontvangen; ook de afleveringen zijn hoger geweest. Voor het natuursteenbedrijf werd een aan tal kleinere orders geboekt. Wat de doch termaatschappij betreft, de handel in bouwmaterialen ging continu door en de omzet werd niet weinig door het zachte weer begunstigd. Dit geldt ook voor de afdeling tennisbanen en sport velden, want door het goede weer zijn de buitensporten vroeger begonnen dan andere jaren. De positie in de schelp kalk is ook veel verbeterd hoewel het gebruik ervan steeds afneemt. Het feit evenwel, dat een fabriek in de naaste omgeving werd stopgezet, bracht een grotere afzet voor Wernink, terwijl ook personeel van de gesloten fabriek kon worden overgenomen. De personeelsbezetting baart nog steeds zorgen, ook al ls van Duitsland in dit opzicht geen concurrentie te vre zen. Dit geldt echter wel voor sommige "bouwwerken vooral ln het oosten des lands. Omtrent de dividendvooruitzichten voor het lopende jaar, waarover werd geinformeerd, kon de directie geen me- delingen doen. 'n Dividenduitkering zal evenwel over het verhoogde kapitaal plaats vinden. Dit betreft een bedrag van f 750.000, dat geleend werd voor aankoop van de fabriek der Gebr. Op- pelaar, terwijl een gedeelte werd be steed voor investering ln de eigen fa briek. Causerie over vloeken In wij kge bouw „Rehoboth" heeft gis teravond op de vergadering van de Chr. Plattelandsvrouwen- en Meisjesbond de heer N. M. Laarman, secretaris van de Bond tegen het Vloeken, gesproken over het onderwerp: „Gods naam in de om gangstaal". Spr. zei, dat zijn Bond een negatieve instelling zou hebben als men uitsluitend ageerde tegen het vloeken en nergens voor was. „Dat ls dan ook niet het ge val," aldus de heer Laarman. „Wij han gen in bussen, bedrijfskantines en op nog veel meer plaatsen borden op met: „Spreek vrijmoedig over God, maar mis bruik Zjjn naam nooit." Spreker zei, dat hij 't woord vrijmoedig soms gaarne ver anderd zag in blijmoedig, waarmee hij bedoelde, dat wij, mensen, maar ook die ren en planten leven om God te vereren, te aanbidden. Daar heeft Hij de aarde en het leven voor geschapen. „Wanneer God wil, dat wij Hem aanbidden, dan wil de duivel, dat wij Hem vervloeken, of; vloe ken". Spreker zei. dat het maar goed is, dat men zekere beschavingsnormen kent. Die normen keuren de vloek eveneens af. Volgens hem was het echter niet vol doende om alleen maar niet te vloeken. Men moet ook anderen er op wijzen, dat vloeken ongeoorloofd, ja heiligschennis is. „Onze taak is om vrijmoedig en blij moedig over God te spreken en om Hem te eerbiedigen" aldus besloot de heer Laarman zijn causerie. In een tekenwedstrijd, die onlangs is uitgeschreven door het Algemeen Klassiek Verbond, heeft de 15-jarige Wim van Kuilenburg, leerling van het Rembrandt-Lyceum, een tweede prijs in de wacht gesleept. De bestuursverkiezing had tot resul taat dat de aftredende bestuursleden, d eheren P. J. de Ruyter de Wildt. J. H. C. Laman en J. van Harteveld bij acclamatie werden herkozen. Tot leden van de kascommissie werden benoemd de heren P. J. de Ruyter de Wildt. J. Cittert en J. Breebaart Ruim 130 nieuwe leden De opwekking van de voorzitter om het ledental in de komende maanden flink op te voeren, kreeg deze avond een onverwacht en verrassend accent toen een vertegenwoordiger van het L.S.C. het bestuur er van in kennis stel de, dat 93 corpsleden waren toegetreden tot de 3 Octobervereeniging. De heer J. Crama zorgde eveneens voor een ver rassing: veertig nieuwe leden. Lustrum geschenken waarvoor zich de voorzitter zeer erkentelijk toonde. Tijdiens de rondvraag deelde de voor zitter van de Optochtcommissie, de heer N. A. Commandeur, mede. dat de maatavond op woensdag 31 mei in ..De Harmonie" wordt gehouden. Kinderen, die aan de optocht wensen deel te ne men, worden deze avond om zeven uur verwacht, volwassenen om 8.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3