CAMERA INRUIL ACTIE LUYGKS Beleid toont gel)rek aan psychologisch inzicht WALENKAMP STEEK NOG EENS OP CIJFERS AUTOMATIE frites saus 3 Jl UW OUDE FOTOTOESTEL IS 7,50, 10,-01 15.- waard! Met een enkel woord SIGARENHANDEL Agenda ff DONDERDAG 18 MEI 1961 Iln het afgelopen winterseizoen had de werkloosheid in Amerika langza merhand een dusdanige omvang ge kregen, dat menig deskundige zich zor gen begon te maken en de regering- Kennedy zich haastte een aantal pas sende maatregelen te nemen. Intussen is er enige verbetering ingetreden: in de afgelopen twee maanden is het aan tal werklozen met vrij forse cijfers ge daald, eerst in maart met ruim 200.000 en daarna in april met ruim een half miljoen. Volgens sommigen is die daling niet anders dan een volstrekt normaal verschijnsel, omdat het voorjaar op het noordelijk halfrond nu eenmaal de pe riode is, waarin doorgaans een aanzien lijke werkverruiming merkbaar wordt. Toch zijn er tal van experts, niet min der gezaghebbend dan de eerstgenoem de categorie, die de opvatting huldigen, dat de Amerikaanse economie wel de gelijk over haar dieptepunt heen Js, al zal zich ook nu wel weer het vfr- schijnsel voordoen, dat de werkloosheid langer duurt dan de recessie. Zo staan optimisten en pessimisten tegenover el kaar. De feiten lijken evenwel duide lijk. Het werkloosheidspercentage be draagt namelijk ruim zes procent, dat is (op een totaal van 71 miljoen wer kenden) een cijfer tussen de vier en vijf miljoen. Bij de ouderen zal de her innering naar voren komen aan de tijd van vóór president Roosevelt, die in 1932 zijn taak aanvaardde met een fel le aanval op de algemene malaise. Toen waren er in de V.S. 12 a 13 miljoen werklozen op een bevolking van 125 miljoen. Wel is de bevolking thans gestegen tot meer dan 180 miljoen, zo dat een getal van vijf miljoen werklo zen „slechts" een recessie is en geen depressie, maar ook buiten Amerika her innert men zich nog maar al te goed hoe gemakkelijk het een uit het ander kan voortvloeien. Het zou overigens onjuist en zelfs oneerlijk zijn de recessie in Ame rika waarin dan nu geleide lijk verbetering begint te komen ern stiger op te vatten dan gemotiveerd is. Vandaar dat wij hierboven schreven, dat de feiten duidelijk s c h ij n e n. Want in werkelijkheid zijn ze dat niet, wan neer men althans een zuivere vergelij king wenst met de omstandigheden, welke men in Europa kent. In Amerika wordt namelijk iedereen als werkloos genoteerd, die arbeid zoekt. Wie dus een redelijke baan heeft, maar naar een betere uitkijkt, is „werkloos". De huisvrouw, die een betrekking voor hal ve dagen wenst, misschien alleen maar omdat ze zich verveelt, is óók al werk loos en hetzelfde geldt voor honderd duizenden „tieners", die na schooltijd een paar uur werken willen om geld bijeen te krijgen voor bijv. een twee dehands autootje. Van werkloosheid in de eigenlijke zin des woords is in der gelijke gevallen natuurlijk geen spra ke, zodat het cijfer van omstreeks vijf miljoen om die reden sterk zal vermin deren, indien men de Europese maat staven gaat aanleggen. Doet men dat, dan gaat het om ongeveer drie miljoen mannen van boven de twintig jaar en rekent, men dan vervolgens uitsluitend met de min of meer chronisch werklo zen, dan komt men zelfs niet verder dan ongeveer één miljoen. Dit laatste getal omvat dan hen, die een half jaar of langer zonder werk zijn, wat niet al tijd betekent, dat hun gezinnen arm lastig zijn, omdat - vrouw en/of kin deren voor inkomsten zorgen. De vraag ryst of de maatstaf van „een half jaar werkloosheid" in het laatstgenoemde cijfer niet wil lekeurig en daardoor min of meer waar deloos is. Maar men dient niet te ver geten, dat het hier om Amerika gaat, waar verandering van baan en de tij delijke werkloosheid, die daarmee vaak gepaard gaat, veel normaler is dan in Europa. Amerikanen zijn in dat opzicht heel anders dan wij het gewend zijn. Ze schakelen gemakkelijk van de ene functie naar de andere over en zelfs van de ene industrie naar de andere. Bij hen vergeleken zijn vooral wij, Ne derlanders, star van opvatting. Wie na zijn eerste jeugd nog van functie ver andert is veelal een uitzondering. Ook hier ligt dus een factor in de Ameri kaanse werkloosheidscijfers, die men in Europees milieu vrijwel tevergeefs zoekt, maar toch voor een juiste beoordeling wel degelijk vermelding verdient. Zeer merkwaardig is bovendien, dat er ondanks de tegenwoordige recessie nog allerlei baantjes voor het grijpen liggen in de Verenigde Staten. De kran ten staan vol met advertenties, waarin administratief personeel, verkoopsters, taxi-chauffeurs of dienstmeisjes ge vraagd worden. En dat zijn dan nog maar een paar in het oog lopende cate gorieën. De verklaring is eenvoudig. De grootste werkloosheid doet zich na melijk onder jonge en ongeschoolde werknemers voor en die missen veelal de gewenste capaciteiten, met name voor de administratieve functies. Taxi-chauf feurs worden nogal eens slecht betaald, zodat ook de animo voor dat beroep gering is. In het algemeen gesproken is de crisis bovendien niet zo ernstig, dat zij, die zonder werk zijn gekomen, maar dadelijk elk willekeurig karwei willen aanpakken. Zij kijken liever ge durende enige tyid uit naar een functie, die niet minder is en slechter betaald wordt dan die ze hadden. Een kenmer kend verschil dus met de depressie van de jar.en-'30, toen bijv. hier in Neder land ingenieurs als bestuurder op de tram stonden. Uit het bovenstaande zal duidelijk zijn geworden, dat ook de werk loosheidscijfers uit Amerika zo als vrijwel alle cijfers zonder toelich ting niét op hun juiste waarde geta xeerd kunnen worden. Toch, al stemt die toelichting dan niet al te somber, de vraag blijft, hoe het mogelijk is, dat er toch nog zoveel mensen zonder werk zijn in een periode van betrekkelijke welvaart als wij thans beleven. Meer nog dan voor Europa geldt voor Ame rika. dat daar de „tweede industriële revolutie" in volle opmars is. De eerste was het in gebruik nemen van machi nes. Dat heeft in de vorige eeuw her haaldelijk tot incidenten aanleiding gfe geven. Tal van arbeiders raakten zoP der werk en het duurde vry lang eer het evenwicht op de arbeidsmarkt enigs zins hersteld was. In werkelijkheid ging het immers om verschuiving van werk gelegenheid. Een bepaalde machine maakte arbeidskracht overbodig, maar de vervaardiging van die machines eiste de tewerkstelling van méér arbeiders. De „tweede industriële revolutie" is die van de „automatisering". Ook nu weer worden arbeiders overbodig, maar de vervaardiging van die technische wonde ren roept om werknemers, die vakman schap bezitten om ze tot stand te bren gen. Vanzelfsprekend gaat ook dat ge paard met verschuivingen, die niet in een half jaar gladgestreken kunnen wor den Vandaar dat in Amerika, waar de automatisering al een tiental jaren aan de gang is, verbeteringen in het pro- Eerste Kamer verwijt regering: (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft ook gisteren bij de replieken over de begroting van Sociale Zaken blijk gegeven niet ontevreden te zijn over de inhoud van het sociale be leid, dat minister Van Rooy en staatssecretaris Roolvink hadden verdedigd, maar men vond de uit voering in psychologisch opzicht niet gelukkig. De overheid heeft natuurlijk het recht op een gegeven moment in het algemeen belang in te grijpen, erkende de heer Van Wingerden (P. v. d. A.), maar vele moeilijkheden zouden voorkomen zijn als de regering met meer psychologisch in zicht had gehandeld. De inhoud van het regeringsbeleid tegenover het bouwbedrijf was goed, verklaarde ook de Antirevolutionaire prof. De Gaay Fortman, maar het gaat er om hóe dat beleid is gevoerd. In ongeveer dezelfde geest sprak ook de heer Middelhuis (KVP), die betoogde, dat in het samenspel tussen regering en overheid zorgvuldigheid moet worden betracht. Het verwijt van de heer Van Wingerden was vooral geweest, dat het samenspel soms ontijdig doorkruist is door eenzijdige beslissingen van de regering. Wat betreft de arbeidstijdverkorting, merkte prof. De Gaay Fortman op, dat iedereen het er over eens is, dat een langzaam tempo zeker béter is, maar op dit moment ,in de huidige omstandig heden, is het tempo niet meer te rem men omdat het leven sterker is dan de leer. In antwoord op de zachte verwijten, merkte staatssecretaris Roolvink op, dat met het oude systeem van uniforme loonronden de positie van het College van Rijksbemiddelaars veel eenvoudiger was. In een tijd van een groeiende wel vaart is de loonvorming echter niet meer te vangen in simpele richtlijnen, omdat voor allerlei bedrijfstakken en onder nemingen de omstandigheden zeer ver schillend zijn geworden. Werkgevers en arbeiders worden het in deze tijd echter gauw eens over een aanzienlijke loonsverhoging of over werktijdverkorting, omdat men arbeids krachten wil aantrekken of althans be houden. Tezamen stellen werkgevers en arbeiders zich dan als pressiegroep tegenover de overheid, die er op moet letten, dat het algemeen belang niet in gevaar komt. Dan ontstaan er spannin gen en dan blijkt het wel eens heel moeilijk zich te verplaatsen in de positie waarin de regering zich bevindt. Verantwoordelijkheid De regering draagt de verantwoorde lijkheid voor de totaliteit van de eco nomische ontwikkeling en daarom moet zij in bepaalde omstandigheden ook op het gebied van de lonen en andere ar- beids voorwaarden wel eens ingrijpen. Zij draagt een andere verantwoordelijk heid dan het bedrijfsleven en op een andere plaats, die een ruimer overzicht biedt over het geheel. Het is te begrij pen, dat men een zo eenvoudig moge lijk loonsysteem wenst, maar het leven is nu eenmaal ingewikkeld. Het buitenshuis werken van de ge huwde vrouw zal minister Van Rooy niet sterk willen bevorderen. Met belangstel ling volgt de minister wel de experimen ten in de Zaanstreek om de vrouw ten- dele in het produktie-proces te betrek ken zonder schade aan het gezin. Omtrent het vraagstuk van de emi gratie moet het rapport worden afge wacht van de emigratieraad. Het aantal emigranten daalt. Naar Zuid-Afrika be draagt het nog maar enkele tientallen per jaar. AOW en AWW Staatssecretaris Roolvink deelde mee, dat hjj er naar streeft deze zomer een wijziging van de algemene weduwe- en wezen wet in te dienen bij de Tweede Kamer. De leeftijd om als weduwe voor een uitkering in aanmerking te komen, zal wel omlaag gaan. De staatssecre taris waarschuwde echter tegen het wekken van verwachtingen dat binnen afzienbare tijd de A.O.W.-uitkering met 50 pet. zou kunnen worden verhoogd. De A.O.W. kan niet los worden gezien van de bedrijfspensioenfondsen, die minder zouden doen naar mate de A.O.W.-premie met ingang van 1 ja nuari 1962 enigszins verhoogd zal moe ten worden als gevolg van de vergrijzing van ons volk. In antwoord op de kritiek over het ongelukkige regeringsbeleid tegenover de arbeidstijdverkorting in het bouwbedrijf, zei staatssecretaris Roolvink, dat het re sultaat van dat belei toch wel meevalt. Het bouwbedrijf is nu zelf met voor stellen gekomen, die per week 5 uur winst betekenen inplaats van de drie uur arbeidsverlies volgens de oorspron kelijke voorstellen. Men kan wel zeggen, dat de regering langer overleg had moe ten plegen, maar waarom is het bouw bedrijf pas met zijn nieuwe voorstellen gekomen na de algemene aanwijzing? Parijs moest het vandaag zonder bus en metro stellen (Van onze Parijse correspondent) De Parijzenaars stond vanmorgen weer een vermoeiende en enerverende dag te wachten. Zowel de metro als de auto- busöedrijven hebben zich gisteren na melijk definitief aangesloten bij de sta king, die door het voltallig spoorwegper soneel enige dagen tevoren was uitge roepen. Om echter deze staking, waar bij ook de gas- en elektriciteitsbedrij ven betrokken zijn, niet het karakter van een politieke krachtmeting, te ge ven, had de regering er gisteren vanaf gezien militaire trucks in te schakelen of het metro- en autobuspersoneel te requireren. De Franse automobiel club had daarentegen zijn leden opge wekt zoveel mogelijk stadgenoten een lift aan te bieden. De minister van Voorlichting, Terre- noire, heeft zich gistermiddag veel moeite gegeven olie op de golven te werpen door de tegenstellingen tussen de regering en de vakverenigingen zoveel mogelijk te verminderen. De inzet van het conflict, aldus Terrenoire, is wel beschouwd slechts een verschil van me ning over de datum waarop de salaris verhogingen der ambtenaren van kracht zullen worden. Over die salarisverhogingen zelf. zo zei de minister, zyn beide partijen het op 1 pet na wel eens geworden. Terwijl de vakcentrales die herzienin- Inlichtingen bij uw fotohandelaar Belkacem Krim leidt FLN-delegatie Belkacem Krim, vice-premier van de „Voorlopige Algerijnse regering", zal de leiding hebben van de Algerijnse dele gatie naar de vredesbesprekingen met de Fransen die zaterdag in Evian beginnen, aldus heeft het ministerie van Voorlich ting van de voorlopige Algerijnse rege ring in Tunis bekendgemaakt. De Franse ministerraad heeft gisteren de richtlijnen goedgekeurd voor de Franse delegatie naar Eviafi. In een officieel communiqué is gezegd, dat Louis Joxe, de Franse minister van Staat voor algerijnse Zaken, die de Franse delegatie leidt, heeft uiteengezet hoe de Fransen de besprekingen in Evean denken te voeren. Van de Algerijnse delegatie zullen o.m. deel uitmaken de minister van Finan ciën, Admed Francis, het hoofd van het kabinet van premier Ferhat Abbas, Mo hammed Ben Jahia, de afgezant van de FLN, Boelahroef, die op het ogenblik in Zwitserland is, de directeur van de afdeling politieke zaken van het mi nisterie van Voorlichting, Boemendjel, en de secretaris-generaal van Buiten landse Zaken, Saad Dahlab. Van welingelichte zijde is verno. men, dat Hecheni Cheriff, de advocaat van Ben Bella en vier andere Algerijnse lei ders, die in Frankrijk zijn geinterneerd, zal optreden als juridisch adviseur van de FLN-delegatie. De Algerijnse delega tie zal waarschijnlijk ongeveer dertig man omvatten en vermoedelijk vandaag uit Tunis naar Zwitserland vertrekken. VIER JAAR MET AFTREK VOOR GEWELDPLEGING Het gerechtshof in Amsterdam heeft vanochtend een 36-jarige man uit Vel- sen, verdacht van diefstal met geweld pleging op de 76-jarige weduwe I. LevasierOnderdelinden in haar woning in IJmuiden in de nacht van 28 op 29 juni 1960, veroordeeld tot een gevange nisstraf van vier jaar met aftrek. Tegen de ontkennende verdachte was bevesti ging van het vonnis van de Haarlemse rechtbank gevraagd: eveneens vier jaar met aftrek. De man zou de bejaarde vrouw tijdens een nachtelijke overval tweemaal bij de keel hebben gegrepen en geld van haar hebben geëist. gen echter terstond willen zien ingaan, rekent de regering in dit verband met een tijdsverloop van anderhalf jaar. De ze ietwat flatteuze voorstelling van za ken verheelt helaas echter niet het feit, dat de vakcentrales van alle richtingen het onverbloemde voornemen manifes teren hun eisen met alle geweld en zo nodig door nieuwe stakingen door te zullen drijven. BINNENLAND Gistermiddag is de 64-Jarlge H. Meeuwls uit Amsterdam tijdens het schil deren van de onderkant van het brugdek van de nieuwe sluisbrug bij Purmerend om het leven gekomen. Toen de brug werd neergelaten stond de man op een sluisdeur. Hij bukte zich op het laatste moment om nog een balk weg te duwen, maar kon niet tijdig meer wegkomen, waardoor hij de brug bovenop zijn rug kreeg. De man is naar het stadszieken huis te Purmerend vervoerd, waar hij kort na aankomst ls overleden. Te Winschoten ls gistermiddag de 57-Jarlge A. Viening, die op de fiets reed, toen hij werd Ingehaald door een met stro beladen vrachtauto met aanhangwagen, gevallen. De man werd door de aanhang wagen overreden en was op slag dood. De 40-jarlge J. Elssies, uit Zweeloo, ls gisteravond om het leven gekomen op een onbewaakte overweg tussen Hoog halen en Bellen, toen zijn auto door een trein uit de richting Assen werd gegrepen. In de Zeeuwse.stromen komen thans veel kleine Inktvissen voor, die schade berokkenen aan de kreeftenvisserij. In zijn ouderlijke woning aan het Westelnde te Delft is een 7-Jarlge Jongen tijdens het spelen door een glazen ruit gevallen, welke de afscheiding vormt tus sen twee kamers. Hij werd zo ernstig ge wond, dat hij aan de gevolgen overleed. Gisteravond ls de 29-jarlge agent van politie A. Kalkman uit Oosterbeek met zijn dienstmotor met zijspan op de Knep- pelhoutweg tegen een vrachtauto gereden. Met een schedelbaslsfractuur ls hij naar het St.-Elisabeth's Gasthuis in Arnhem gebracht, waar hij overleden ls. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Gistermiddag is bij de grens van de gemeente Hoeven en St. Wlllibrord de 37- Jarlge caféhouder P. J. van Beek uit Ber gen op Zoom met zijn motor tegen een stilstaande vrachtauto gereden. Hij ls ter plaatse overleden De man moet met vrij grote snelheid hebben gereden. duktieproces gepaard gaan met minder behoefte aan arbeidskrachten. Let wel: minder arbeiders in de geautomatiseerde fabriek, maar méér in de bedrijven, waar die automatische machines gemaakt worden. Dit neemt niet weg, dat de slachtoffers van die „automation", zoals men het in Amerika noemt, in deze overgangstijd vaak een harde dobber hebben. In Europa en dus ook hier te lande, waar de „automation" hier en daar aan de deur begint te kloppen, zal men verstandig doen de bakens tijdig te verzetten, zodat de onvermijdelijke overgangsfase zonder al te ernstige moei lijkheden kan verlopen. Het bestuur van het Landbouwschap ls er in principe mee akkoord gegaan, dat op korte termjjn aan de regering wordt gevraagd, voor 1962 een garantieregeling voor koolzaad In het leven te roepen. De commissaris der Koningin in Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz, zal woensdag 31 mei een werkbezoek brengen aan Woerden. Het Kinder- en Jeugdboekencongres 1961, dat vandaag en morgen ln het Kon. Instituut voor de Tropen te A'dam wordt gehouden, ls vanochtend geopend door de voorzitter der commmissie voor de collec tieve propaganda van 't Nederlandse boek de heer G. Lubberhuizen. Aan het con gres, nemen ongeveer 200 leeszaalmede werkers, schrijvers, illustratoren van kin derboeken. uitgevers, boekhandelaren, re censenten. leerkrachten, psychologen deel. In de ochtenduren sprak prof. dr. J. G. Bomhoff. hoogleraar in de algemene litera tuurwetenschap aan de Rijksuniversiteit te Leiden. In de middagzitting was de schrijver Anne de Vries aan het woord. Hij onderwierp het peil van de kinder literatuur aan een kritisch onderzoek. Een 23-jarige Apeldoornse secretarie ambtenaar is door de politie te Apeldoorn aangehouden en overgebracht naar het Huis van Bewaring in Zutphen, onder verdenking van het plegen van malver saties. De man, die o.m. belast was met de afgifte van rijbewijzen en paspoorten, wordt ervan verdacht in een periode van enkele maanden een bedrag van ongeveer f 1.000.- aan ontvangen legesgelden ln eigen zak te hebben gestoken. Het vorig Jaar is het aantal volks kredietbanken in ons land gestegen tot 57. Voor 1940 waren er slechte enkele van deze banken, in 1950 waren er 21, twee Jaar later 35 en in 1954 telde Nederland er 47. Dit heeft de voorzitter van de Ver eniging voor Volkskredietwezen, de heer H. Peschar, meegedeeld tijdens de giste ren in Utrecht gehouden vergadering van deze vereniging. Het bestuur van het Landbouwschap is ln zijn gisteren gehouden vergadering akkoord gegaan met het voorstel der hoofdafdeling akkerbouw, de garantieprij zen voor pootaardappelen van oogst 1961 ten opzichte van de vorig jaar geldende prijzen te verhogen met f 1.50 voor de klassen S, SE, E, en A, en met fl.- voor klasse B. De USS Dewey (Dig 14), het eerste schip dat ontworpen en gebouwd is voor het afvuren van geleide projectielen, zal van 31 mei tot 5 juni een bezoek aan Rotterdam brengen. Deze Amerikaanse torpedobootjager. waarvan de bouw ln de cember 1959 werd opgedragen, is bewapend met de modernste „terrier" geleide pro jectielen. de nieuwste uitrusting op het gebied van het opsporen van doelen op grote afstand en hoogst moderne vuurge- leiding. BUITENLAND De Sjah en Koningin Farah van Perzlë zijn gisteren uit Teheran vertrok ken voor een officieel bezoek van een week aan Noorwegen. De zes maanden oude Kroonprins Reza biyft in Teheran. Het uit achttien leden bestaande kablnet-Saeb Salam van Libanon is afgetreden. Het werd op 2 augustus vorig jaar na de eerste algemene verkiezingen onder president SJehab gevormd. De vo rige week traden zes ministers af om de premier gelegenheid te geven zijn kabinet te reorganiseren. In de afgelopen weken voerden pers en parlement een felle cam pagne tegen de regering, die van een on doeltreffend beleid werd beschuldigd als gevolg van interne conflicten in het ka binet. De Brusselse rechtbank heeft de 29- jarlge Pierre Lerat, die tijdens een sta- kingsrel op 30 december in Brussel door revolverschoten een dertigjarige schilders knecht doodde en een tweede omstander met een kogel raakte, tot één jaar voor waardelijke gevangenisstraf veroordeeld met een proeftijd van vijf Jaar. Lerat voerde tot zijn verdediging aan. dat hij alleen had geschoten om een door beto gers in het nauw gedreven politieman te ontzetten. De 306-de bijeenkomst van de drie- mogendhedenconferentie inzake het sta ken van de proeven met kernwapens kon gisterochtend niet doorgaan wegens de vergadering van de internatlqnale confe rentie over Laos. Het Europese bureau van de VN beschikt namelijk niet over vol doende tolken voor twee conferenties. Portugal heeft gisteren parachutis ten per vliegtuig van het moederland naar Mozambique (Portugees Oost-Afrika) overgebracht, aldus is te Lissabon be kendgemaakt. Uit Loeanda in Angola wordt gemeld dat opstandelingen een aanval op een militaire patrouille bij Nova Caipemba hebben ondernomen, waarbij één soldaat is gesneuveld en drie vermist zyn geraftkt. De vermisten worden als verloren beschouwd. Een rechtbank in Keulen heeft de ex-koopman en ex-nozifunctionaris Bern- hard Sander tot vyf weken gevangenis straf veroordeeld wegens belediging van de Joden. Sander had in februari vorig jaar in een herberg uit Zweden afkom stige antisemitische vlugschriften uitge deeld. Gevraagd wat hij afwist van de Jodenvervolging tijdens de naziperiode, antwoordde Sander: „Ik wist alleen, dat zij tot behoorlijke Duitsers zouden wor den opgevoed én zouden terugkomen als ze behoorlijk groeten konden". De Amerikaanse Federale dienst voor de bestrijding van de handel in verdo vende middelen heeft een Internationale bende smokkelaars opgerold, die ervan worden verdacht ln het afgelopen Jaar heroïne tot een waarde van 180 miljoen gulden de V S. te hebben binnengesmok keld Er zijn zeventien arrestaties ver richt De smokkelaars maakten van Ita liaanse immigranten gebruik om de he roïne binnen te brengen. President Castro van Cuba heeft gis teren op een vergadering van kleine boe ren gezegd, dat de gevangenen die bij de mislukte invasie zijn gemaakt, moeten werken voor de kost. anders zou hij voor stellen hen met Amerika te rullen voor bulldozers of tractoren. VOOB HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. KRO: 18.15 Sportrubrlek. 18.30 Kamer- muz. 18.50 Sociaal perspectief, lezing. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Pianorecital. 19.30 Ra diokrant. 19.50 Polit. lezing. 20.00 Pro- menade-ork., koor en sol. 20.50 Nleuw-Gui- nea en wij, gesprek. 21.05 Lichte muz. 21.25 Gram. 21.50 Periodieken Parade. 22.00 Orgelconcert. 22.30 Nws. en SOS- ber. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boek- bespr. 23.00 Gram. 23.30 Een langspeel plaat uit de Kerk van het Oosten, lezing. 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 V. d. Jeugd. 18.30 Lichte muz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 V. d. kind. 19.05 Gevar. progr. 19.55 Ronde v. Ned.. 20.00 Nws. 20.05 Lezing over Gustav Mahler. 20.15 Grm. 22.00 Jazz. 22.30 Nws. en beursber. v. New York. 22.45 Act. 23.00 Sportact. 23.10 Discotaria. 23.5524.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. KRO: 20.20 In woord en beeld. 20.30 Documentair progr. 20.45 Kun8tkron. 21.10 Zwarte kant, toneel stuk. Daarna: NTS: Staatsiebez. Bonds- pres. v. Oostenrijk. Daarna: Ronde van Nederland. Advertentie Zo'n ouderwetse sigaar, een WILLEM II, een BALMORAL, een CARL UPMANN of een echte import Braziel of Havanna. Prinsessekade 1 - Leiden Telefoon 21126 DONDERDAG De Doelen: Genootschap Nederland-En geland. Spr. mr. D. Wilkinson "The Resto ration Comedy". 8 uur nam. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehovah's Getuigen. 7.25 uur nam. Leger des Heils (Hooigracht): Jaarfeest Jeugdwerk L. des H. 7.30 uur nam. Rynsburgerweg 70: Ledenvergadering Ver. tot bestryding der t.b.c. 8.30 uur nam. Sterrewacht: Tentoonstelling 100-Jarig bestaan. 710 uur nam. VRIJDAG Gem Bedrijfstechnlsche School (Medu sastraat). Tentoonstelling werk der leer lingen. 24 en 79 uur nam. Prediker: Evangelisatie Chrlstengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Sterrewacht: Tentoonstelling 100-jarig bestaan. 7—10 uur nam. 6 Zomerzorg: Kynologenver. „Rynland". Spr. H. Wenslnk. 8 uur nam. ZATERDAG Beestenmarkt: Openluchtsamenkomst Leger des Heils. 8 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventkerk 10—11 uur voorm.; Bybelstudie, 11 uur, ds H K la Rondelle van Delft. Station N.S.: Wandeling Ned. Chr. Rels- ver. door Kennemerdulnen. 2.15 uur nam. Sterrewacht: Tentoonstelling 100-Jarig bestaan. 25 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hovah's getuigen. 5.30 uur nam. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. Sterrewacht: Tentoonstelling 100-Jarig bestaan. 25 uur nam. MAANDAG Station N.S.: Excursie Ned. Chr. Relsver. naar Gooi en kasteel de Haar. 10 uur vjn. Sterrewacht: Tentoonstelling 100-Jarig bestaan. 1012 uur voorm., 25 en 7 10 uur nam. Den Burcht: Chr. Kinderkoor „Ex Ani mo" voert op: „Het verloren tasje en feest ln Sprookjesland". 7.30 uur nam. In den Vergulden Turk: V.V.D. Spr. minister ir. S. H. Visser over: „Defensie beleid". 8 uur nam. Schouwburg: Toneelavond „De Profes- sorenwyk". 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Rest. „In den Vergulden Turk": Ned. Ver. van Hulsvrouwen. Boekbespreking door mej. A. Teyse. 2.30 uur nam. Stationsplein: Autobustocht Kon. Ned. Bond van Oud-onderofficieren. 8.30 uur voorm. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 2-4 u. Zon- en feestdagen 2-4 u. BIOSCOPEN Luxor: „Notocious" („Berucht") (18 Jr). Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Da rode kaperkapitein". (14 Jaar). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „De dame met het hondje". (14 laar). Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Casino: „U spreekt met Uw moordenaar" (18 Jaar) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur Donderdagcyclus „De Inspecteur-gene raal" (Alle leeft.) Trianon: „De duivelsclub' (18 Jaar). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Vera Cruz". (14 Jaar). Werkd.: 2.30 7.15 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Astra-Theater Wassenaar. Vrydag 8 uur zaterdag 7 en 9.15 uur „De 1000 ogen van Dr. Mabuse". (18 Jaar). Zondag 7 9.15 uur maandag, woensdag en donder dag 8 uur „lm welssen Rössl". (A.I.). Zondagmiddag en woensdagmiddag half drie "The Big Circus". (A.l.) Dinsdag gesloten. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Lelden ls geopend de Centraal-Apo- theek, Breestraat 74, tel. 20552. VOOR VRIJDAG 19 MEI Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Zangrecltal. 11.15 V. d. oudere luisteraars. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgelspel. 12.48 Gram. of act. 12.53 Staatslebezoek. 13.00 Nws. 13.15 Prome- nadeork. en zang. 14.05 Schoolradio. 14.25 Radlophilharmonisch Orkest. 15.20 Gram. 15.40 Vocaal ens. 16.00 Vraaggespr. over tuinbouw. 16.15 Oude muz. 16.45 Gram. 17.00 Voordr. 17.20 Kamermuz. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. NCRV: 18.00 Fanfaremuz. 18.20 De Hangmat. 18.50 Regeringsuitz.: V. d. mid denstand. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.15 Ge- var. progr. 21.30 Geestelijke liederen. 22.00 De Ronde Lutherse Kerk te Amsterdam, gespr. 22.15 Gram. 22.30 Nws. en SOS- ber. 22.40 wyd als de wereld, lezingen. 23.05 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw 9.10 V. d. vrouw. 9.30 Gram. 9.40 School radio. VPRO: 10.00 Dit en het andere, praatje. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.30 Lichte muz. 11.00 V. d. kleu ters. 11.15 Viool en piano. 11.40 Orgelspel. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Regerings uitz.: Uitz. v. d. landb. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Openluchtklanken. 13.00 Nws., mede delingen en beursber. 13.30 Metropole- ork. 14.00 Fluit en piano. 14.20 Boekbespr. v. d. Jeugd. 14.40 Kinderkoor. 15.00 Le vend verleden, lezing. 15.30 Gevar. muz. VARA: 16.00 Grepen uit de muziekge schiedenis. muzikale lezing. 16.30 V. d. zieken. 17.00 Gram. 17.25 Roemeens ork. 17.50 Act. VARA: 18 00 Nws. 18.15 Pol. lezing. 18 25 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de 1, praatje. 19.00 V. d. kind. 19.10 Kinder koor. VPRO: 19.30 De stad nu. lezing. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Boek bespr. 20.10 Toneelpremiéres. 20.20 Ka mermuz. 20.35 Honderd jaar modernisme, lezing. 20.50 Scholen-Benelux, lezing. VARA: 21.00 Spaanse Zlgeunermuz. 21.25 Ronde van Nederland. 21.30 Klankb. over Sneek. 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. ge sprek. VARA: 23.00 Soc.nws. in Esperan to. 23.10 Vergelijkenderwijs, muzikaal ge sprek. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e lyn van 1820 uur) Richard Wagner: 1. uit „Der Fliegende Hollander" Mlt Gewltter und Storm. Summ und brumm (m.m.v. Elisabeth Schartel, mezzo-sopraan). Steuermann, lass' die Wacht. Koor en Orkest van de Bayreuther Festspiele olv. Wilhelm Pltz; 2. uit „Tannhauser" a. Ouverture. Philhar- monlsch Orkest v. Berlijn olv. Herbert von Karajan; b. Freudig begrüsseln wir Be- glückt darf nun dich, o Heimat. Heil! Der Gnade Wunder. Koor en Orkest van de Bayreuther Festspiele olv. Wilhelm Pitz; 3. uit „Lohengrin" Seht! Welch ein selteam Wunder. Gesegnet soil sie schreiten. Treu- lich geführt. Koor en Orkest van de Bay reuther Festspiele olv. Wilhelm Pitz; 4. uit „Die Walküre" War es so sChmahlich? Deinen lelchten Sinn. Leb' wohl, du ktihnes herrliches Kind! Birglt Nilsson. sopraan. Hans Hotter, bariton. Philh. Orkest olv. Leopold Ludwig; 5. uit „Parslfal". Vor spiel. Karfreltagszauber. Symphonle Ork. v. d. Beierse Omroep olv. Eugen Jochum. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Weekjourn. en weeroverz. AVRO: 20.30 De toestand in de wereld, lezing. 20.45 T.v.-kron. 21.15 Gevar. progr. 22.05 Met het oog opNTS: 22.15 Staatsiebez. Bondspres. v. Oostenrijk. Daarna: Ronde van Nederland. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Onbekend. 12.15 Brievenbeantw. 12.45 Meded. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Hoogtepunten uit de progr. v. d. afgelopen week. 14.00 Schoolradio. 15.00 Gevar. muz. 15.30 Klankb. 16.00 Ork.conc. 17.00 V. d. Jeugd. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Gram. 19.30 Wetensch. overz. 20.00 Ork.conc. (20.45-21.00 Lezing). 21.30 Hoorsp. 22.00 Nws. en ber. 22.30 Voordr. 22.45 Parl.- overz. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Kamermuziek. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 11.31 Gevar. muz. 12.31 Gevar. progr. 13.30 Nws. en crlcketuitsl. 13.45 V. d. kleuters. 14.00 V. d. vrouw. 15.00 Lichte muz. 15.31 Muz. bij het werk. 16.15 Mrs. Dale's dagb. 16.31 Uitel. races. 16.34 Gram. 17.31 Lichte muz. en ber. 18.30 Weerber., nws. en act. 18.36 Sportnws. 18.45 Hoorsp. 19.00 Nws. en Journ. 19.25 Sport. 19.31 Gevar. progr. 20.00 Hoorsp. 20.31 Discussie. 21.15 Gevar. muz. 22.30 Nws. en sport. 22.40 Ouderw. dansmuz. 23.31 Orgelspel. 23.55-24.00 Nws. Nordwostdeutseher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Amus.- muz. 14.00 Gevar. muz. 16.00 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.15 Gevar. muz. 20.45 Operamuz. 21.45 Nws. 23.40 Kamermuz. 24.00 Nws. 0.40 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork.conc. 15.00 Gevar. muz. 18.30 Nieuwe gram. 19.00 Nws. 19.20 Kamermuz. 20.05 Lakmé. opera. 23.10 So- listenconc. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Lichte muz. 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 13.30 en 13.45 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16 00 Koersen. 16.15 Kamermuz. 16.45 Gram. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.45 Duit se les. 1800 Planorecital. 18.10 Voordr. 18 20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws 19.40 Schoolwedstr. 2000 Ork.conc. 21.30 Kamermuz. 22.00 Nws. 22.15 Jazz- muz. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.30 Lichte muz. 15.00 Lichte muz. 16.07 L'Ange de Feu. opera. (Om 17.00-17.10 nws.) 18.38 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Chan sons. 20.30 Gram. A. h. eind v. h. avond- progr.: Nws. WCPQRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) a d a S s 2 S weer ■o a fe 8 y. d 2 a i t 3 4> C <M Amsterdam onbewolkt nno 4 18 6 0 Den Helder licht bew. nno 8 14 9 0 Ypenburg onbewolkt nno 4 17 7 0 Vlissingen onbewolkt nno 6 15 9 0 Eelde onbewolkt nnw 4 17 6 0 De Bilt onbewolkt nno 4 17 8 0 Twente onbewolkt no 2 15 4 2 Eindhoven onbewolkt nno 2 17 7 0 Z.-Llmburg onbewolkt no 2 17 7 0 Helsinki zwaar bew. zo 2 13 0 0 Stockholm half bew. n 4 17 4 0 Oslo zwaar bew. no 5 21 11 0 Kopenhagen onbewolkt wnw 4 15 7 0 Aberdeen zwaar bew. w.stll 10 7 0 Brussel zwaar bew. nno 6 17 7 0 Londen onbewolkt no 4 17 8 0 6 Luxemburg onbewolkt no 4 16 6 0 Parys half bew. nno 7 19 11 0 Bordeaux licht bew. n 4 18 10 0.5 Grenoble regen w.stil 21 11 6 Nice regen nno 6 21 14 3 Berlijn licht bew. n 2 15 6 0 Frankfort onbewolkt no 4 18 4 0 Mlinchen onbewolkt o no 4 13 2 0 Ziirlch half bew. nnw 2 16 6 0 Genéve regen ono 4 19 9 0.1 Locarno regen w-stil 21 19 9 Wenen zwaar bew nnw 4 14 6 0 Innsbruck licht bew. v.and 17 2 0 Belgrado half bew. w '4 15 6 12 Rome licht bew. W.Sti'1 25 10 0 Alaccio regenbui wstil 22 13 10 Madrid onbewolkt no 2 26 12 0 Mallorca licht bew. w.stll 29 14 0 Lissabon onbewolkt n 4 24 14 0

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2