ENGELAND STAAT OP DREMPEL VAN DE EUROMARKT (DE „ZES") Jonge kantoorbediende stak zijn ouders neer Drie partijen in Laos tot overeenstemming WEERBERICHT Londen verwacht 27 mei belangrijke verklaring van premier Macmillan op congres van W.E.U. Mogelijkheid van conflict in de Britse conservatieve partij Gromiko verricht in Geneefse conferentie „de aftrap" <\\sN Dader kwam uit Leiden om plan te volvoeren VEEL GELUK MET UW f 125,- TOP-VOORDEEL KOSTUUM 125,- (9ur/ 'fïlte teuws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 18 MEI 1961 No. 30357 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f255 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Teleurstellende rede van minister Soames (Van onze Londense correspondent) Er is thans weinig twijfel aan, dat Engeland op de drempel van de Euromarkt staat en wacht om te worden toegelaten. Deskundige waar nemers verwachten, dat premier Macmillan nog voor de komende ontmoeting tussen president Kennedy en diens collega De Gaulle an het eind van deze maand in Parijs op dramatische wijze zal getuigen van Engelands verlangen met de Europese markt in zee te gaan. Over tien dagen zal Macmillan in elk geval zijn grote kans krijgen voor een persoonlijke en formele „liefdesverklaring" aan het Europa van de „Zes" (Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Neder land, België en Luxemburg). Het psychologisch ogenblik daartoe doet zich namelijk voor op 27 mei. Dan zal in Londen de assemblée van de Westeuropese Unie met een toespraak van premier Macmillan worden geopend. De W.E.U. is een verbintenis tussen Frankrijk, Engeland, Nederland, België en Luxemburg, in 1948 in Brussel tot stand gekomen in een soort brug vormend tussen Engeland en het continent. Het is niet uitgesloten, dat Macmillan van mening is, dat hij, door het „ja woord" te spreken, Kennedy's positie als bemiddelaar in Parijs zal ver sterken. De Gaulle schijnt er namelijk nog steeds aan te twijfelen, dat de Britten serieus zaken willen doen met de Zes van de Euromarkt. keldheid van het vraagstuk, ons inziens nog wel enkele jaren vergen, voordat er van een samengaan van Engeland met het vasteland sprake is. In elk geval ziet het er niet naar uit, dat er vóór 1963 algemene verkiezingen zullen wor den gehouden. Het vijfjarige regerings mandaat loopt tot 1964. Zweeds plan Reuter verneemt uit Genève, dat Zwe den vandaag een plan voor een nieuwe Europese markt naar voren zou bren gen voor het geval Engeland en Dene marken de Europese Vrijhandels asso ciatie (EVA) zouden verlaten en toe treden tot de Europese Economische Gemeenschap (EEG of Euromarkt). Op vragen over berichten aangaande een Zweeds plan voor een nieuwe markt antwoordde een Zweedse woordvoerder: „Ik heb nog niet officieel gehoord, dat Engeland en Denemarken het voorne men hebben de EVA te verlaten". Een woordvoerder van de EVA antwoordde echter op vragen over de berichten niet te kunnen ontkennen, dat dergelijke za ken besproken werden. De E.V.A. verschrompelt Het Zwitserse blad „Berner .Tagblatt" heeft een pessimistische beschouwing gewijd aan de ontwikkeling van de Europese Vrijhandelsassociatie (EVA). Het enige succes dat de organisatie tot op heden heeft behaald, is een verla ging van de douanetarieven der deelne mende landen tot een niveau dat nau welijks de verhogingen compenseert, die kort te voren waren ingevoerd om een gunstig uitgangspunt te hebben, aldus het blad. Van gemeenschappelijke onderhande lingen van de EVA-landen met de EEG In Londen wordt thans steeds meer vaart achter de dingen gezet. Na een rede van de Grootzegelbewaarder (Lord Privy Seal) en onder-minister van Bui tenlandse Zaken, Heath, die tot verras sing van het Lagerhuis 40 minuten van zijn betoog aan de Europese kwestie wydde, waarin hy zei, dat deze met de grootste voortvarendheid verder dient te worden aangepakt, riep Macmillan tien leden van het kabinet byeen, die ten nauwste bij het vraagstuk van de Euromarkt zyn betrokken. Verwacht werd, dat het gehele kernkabinet van daag zou byeenkomen om het probleem verder onder ogen te zien. Aan een lunch in Londen noemde Macmillan de gemeenschappelyke markt en Afrika „de twee grootste pro blemen van deze eeuw". Hy gaf toe, dat er over „Europa" een scherp conflict in de conservatieve party heerst, dat tot een scheuring zou kunnen leiden, hoewel Macmillan persoonlyk niet ge loofde dat zulks zal gebeuren. De conservatieven maken er zich vooral ongerust over dat Engeland ge dwongen zal zyn onvoorwaardelyk tot de Euromarkt toe te treden als de prys, welke zal moeten worden betaald voor jarenlange aarzeling. Vrees voor de landbouw Onder de conservatieven heerst, on danks het betoog van Heath in het La gerhuis, twyfel over de wenselijkheid van Engelands aansluiting bij de Euro markt door een teleurstellende rede, welke de Britse minister van Landbouw, Churchills schoonzoon Christopher Soa mes, dinsdagavond voor de conservatie ve fractie heeft gehouden, waardoor de vrees, dat de Engelse landbouw in de steek zal worden gelaten in geval Enge land zich vastkoppelt aan het Europe se vasteland, in plaats van verminderd nog toegenomen is. Op alle angstige vragen antwoordde Soames alleen maar met algemeenheden, welke niemand be vredigden. Van vele zijden eist men in Engeland nieuwe algemene verkiezingen, voordat de regering de duik neemt in Europa, maar Macmillan wil hiervan niets we ten. Het is trouwens de vraag, of spoe dige onderhandelingen met de Zes mo gelijk zyn. Het kan, gezien de ingewik- Advertentle. Halve gebr. kip f 1.95 Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 (Euromarkt) dreigt weinig terecht te komen, zo meent het blad. Denemarken en Noorwegen hebben reeds te kennen gegeven dat zij Engeland zullen volgen als het toetreedt tot de EEG. Ook in Oostenrijk is de belangstelling voor de gemeenschappelyke markt groot. Portugal en Finland kunnen buiten beschouwing blyven, zodat Zwitserland en Zweden steeds meer in een geïsoleer de positie komen, zich vasthoudend aan de fictie dat economische eenwording kan worden bereikt zonder afstand van soevereiniteit. Zwitserland zal. om uit de impasse te komen, een nieuwe rich ting moeten geven aan zyn handelspo litiek, aldus het „Berner Tagblatt". Terwijl gisteren de Rus Gromiko in de conferentie over Laos in Genève de zoals de Britten het uitdrukten aftrap heeft verricht, hebben in Laos zelf de drie delegaties op de vredesconferentie te Na Mon in beginsel overeenstemming bereikt over de vorming van een coalitieregering. Men werd het te Na Mon ook eens over de vorming van een commissie voor toezicht op de wapenstilstand, bestaande uit vertegenwoordigers van de rechtse regering-Boen Oem, de Pathet Lao en de neutralistische groep van Prins Soevanna Phoema. Deze commissie zal samenwerken met de internationale commissie bij de oplossing van eventuele militaire geschillen. Vrijdag begint in Laos het over leg over de samenstelling van de coalitieregeringDe Pathet Lao wenst, dat dit een voorlopige rege ring zal zijn. Een lid van de neutra listische delegatie heeft verklaard, dat alle partijen veel goede wil to nen. Het te Na Mon bereikte akkoord toont aan, dat het rechtse bewind te Vienti ane gewonnen is voor het standpunt van de Pathet Lao. Een vertegenwoordiger van de neutralistische groep heeft mee gedeeld, dat hy, op voorstel van de re gering in Vientiane, belast is met de taak de drie prinsen Soevanna Phoe ma, Boen Oem en Soevannoe Vong uit te nodigen voor een ontmoeting in Xieng Choeang. Russische voorsteilen onaanvaardbaar? De Russische minister van Buitenland se Zaken, Gromiko, heeft gisteren de deelnemers aan de Geneefse conferentie twee werkdocumenten voorgelegd, die beogen de neutraliteit van Laos te waar borgen en de buitenlandse troepen bin nen dertig dagen terug te trekken. OOK OM MEE TE NEMEN. MINDER ZONNIG De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Overwegend droog weer met overdry vende wolkenvelden. Matige, aan de kust vry krachtige wind tussen Noord en noordwest. Over het algemeen iets lagere middagtemperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 19 MEI Zon op: 4.41 uur; onder: 20.32 uur. Maan op: 8.44 uur; onder: 0.0 uur. Hoogwater te Katwyk te 6.07 en 18.31 uur; laag water te 1.49 en 14.19 uur. Dit blad bestaat uit 26 pagina's Waarnemers in Genève menen, dat het Westen moeilijk kan instemmen met het Russische voorstel om bepaalde clausu les uit het ZOAVO-verdrag te schrap pen. Het Russische voorstel om de in ternationale controlecommissie eenstem mig beslissingen te laten nemen is in Westelyke kringen evenmin in goede aarde gevallen. In feite betekent dit de instelling van een veto. Het Russische streven naar voortbou wen op de bestaande instellingen vindt bij dc Engelsen meer steun dan by de Amerikanen, die een heel nieuw appa raat voor toezicht wensen, waarin neu tralistische landen als Birma en Cam bodja een grotere rol spelen. Gromiko heeft gisteren weer een on derhoud gehad met zijn Amerikaanse ambtgenoot Dean Rusk. Na afloop ver klaarde de Rus dat, wanneer de Ameri kanen hun verklaringen nakomen, goede hoop bestaat dat de kwestie-Laos kan worden opgelost. Drie medewerkers Eichmann gevangen in Oosterijk Drie voormalige medewerkers van Adolf Eichmann zitten met zes anderen in Oostenrijk gevangen in verband met moorden die tijdens het nazi-regime zou den zijn gepleegd, zo heeft de Oosten- rykse minister van Justitie, dr. Christian Broda, gisteren in Wenen meegedeeld. De autoriteiten hadden pas onlangs uit het buitenland bewyzen ontvangen die de arrestatie wettigden. Het gevan gen zette van de medewerkers van Eich mann was niet het resultaat van het huidige proces in Jeruzalem, aldus mi nister Broda. .ifoid Bolletje/' n\\\miihi//// in de zilveren rol Dubbele moord in Maastricht President Scharf van Oostenrijk, die gisteren met Prinses Irene een bezoek aan de Euromast in Rotter dam bracht, kreeg daar een mooi stuk glaswerk aangeboden, dat hij met. kennersoog bewonderde. (Van onze Limburgse correspondent) Een 23-jarige kantoorbediende, die sinds enkele jaren werkzaam en woonachtig is te Leiden, heeft gisteravond omstreeks half elf zijn vader en moeder in de ouderlijke woning te Maastricht met een aantal messteken om het leven ge bracht. De dader begaf zich na zijn gruwelijke daad rechtstreeks naar het hoofdbureau van politie aan het Vrijthof, waar hij aan de wachtcommandant op vrij kalme wijze de ontstellende mededeling van het gebeurde deed. De recherche begaf zich onmiddel- lijk naar de woning aan de Volksbond- weg, waar ze in de huiskamer de 51- jarige vader, kok van beroep en de 59-jarige moeder aantroffen, zwaar bloedend uit wonden door messteken in borst en bovenlichaam. By de komst van de recherche bleek de vrouw reeds te zyn overleden, de man werd in een auto van de GGD naar het ziekenhuis Sint Annadal te Maastricht overge bracht, waar ook hij spoedig overleed. I Alle omstandigheden wyzer erop, dat de I dader in het wilde weg met het mes om zich heen naar zijn ouders heeft gesla gen. Hy heeft allerwaarschyniykst in een vlaag van waanzin of verstandsverbys- tering dan wel hoogste opwinding ge handeld. De dader had, toen hy op het politiebureau zyn afgryseiyke daad kwam mededelen, het dolkmes waarmee de dubbele, noodlottige aanslag werd ge pleegd, by zich. Het werd onmiddellyk in beslag genomen. Overspannen De commissaris van politie te Maas tricht. mr. P. J. Arents, en het hoofd van de recherche te Maastricht, hoofd inspecteur J. Kraay, waren spoedig ter plaatse. De officier van justitie, mr. J. Korsten, stelde zich namens het parket ter plaatse op de hoogte van het gebeur de. In verband met de overspannen toestand, waarin de dader klaarblyke- lyk verkeerde, heeft men, mede op ad vies van de gerechteiyk geneeskundige, dr. A. Hollman. de 23-jarige jongeman na zyn aanhouding niet direct een uit gebreid verhoor willen afnemen. Dit zou pas in de loop van vandaag geschie den. Over de motieven, welke tot de dubbele aanslag op het leven van zijn ouders leidden, heeft de dader zich nog niet uitgelaten. Wel maakte men uit enkele opmerkingen op, dat hy waarschynlyk gisteravond uit Leiden naar Maastricht kwam met het plan om zyn ouders om het leven te bren gen. Het bezit van een dolkmes wijst mede in deze richting. De diepere beweegredenen tot zyn afschuwelyke daad heeft de jongeman echter niet onthuld. Onopgemerkt In de vry stille buurt van het Proos- dyveld, waar zich het drama voltrok, is het gebeurde vry onopgemerkt ge bleven. Op het tijdstip van de nood lottige steekparty lag de jongste. 14- jarige zoon van het gezin op een bo venkamer te slapen. Een oudere broer en zuster waren afwezig, maar kwamen, nog voordat de recherche arriveerde, thuis, om er de tragische ontdekking te doen. De familie, waarvan de vader van Duitse afkomst is, en die als kok werk zaam was in een der kloosters van Maastricht, stond bekend als een rus tig levend correct gezin, waarin zich verder geen moeiiykheden voordeden. Naar verluidt zou de dader, die de oudste is van het gezin van vier kinderen drie zoons en een dochter vroeger verschynselen van lichte psychische stoornissen hebben vertoond, waarvoor hy tot voor kort nog onder bepaalde toezicht stond. In het KLM-gebouw te Den Haag is gisteren een receptie gehouden ten afscheid van de president-direc teur. de heer I. A. Aler. Twee ste wardessen zorgden voor een afwis seling in het handen schudden. Op 10 mei is bij de dienst luister- en kykgelden het 900.000ste televisietoestel geregistreerd. Het 800.000ste werd op 28 december van het vorig jaar ingeschre ven. In de maand april steeg het aantal TV-ontvangers van 878.419 tot 894.335 (t/m 17 mei 1961: 903.708). Het aantal aangegeven radiotoestellen bedroeg op 1 mei j.l. 2.646.537 tegen 2.648.537 op 1 april 1961. Op 1 mei waren er 480.009 aangeslote nen op het draadomroepnet tegen 480.188 op 1 april JI. Besluit dadelijk. Deze week behoeft u voor een modieus kostuum - perfekt van snit en afwerking - niet méér te be talen dan f 125,-. Ongelofe lijk, inderdaad, 'n Speciale aanbieding, die alleen deze week geldig is: VAN-DE-WEEK Dagblad van Uit het Leidsch 21 Mei 1861. Heden Zaterdag is voor de Arrondissements-rechtbank al- f hier behandeld eene klagte, we- gens gepleegde wanordelijkhe den en mishandeling in een lokaal van het Genootschap 1 M.S.G. op de Pieterskerkgracht 1 bij gelegenheid dat aldaar het jaarlijksch examen der leerlin gen zou aanvangen Het openb Min. heeft de schuldigverklaring J van twee studenten geëischt en veroordeling tot een gevangenis straf van 14 dagen. „Wat werktuigen al vermo gen!" schrijft de Landbouw (Uourant. Nu kunnen wij alle melkmeiden missen en in Hol land behoeven de boerenknechts het in veler oogen zoo onman- nelijke melken niet meer te ver- rigten. Een Amerikaan heeft thans een melkwerktuig uitge- vonden, zeer gemakkelijk toe te passen. Onder de koeien wordt een lange buis geschoven van gutta-percha, waaraan voor elke koe een vertakking bevestigd is, die men aan de spenen van de koeijen legt. Nu zuigt een luchtpijp de buis ledig en in weinige minuten i* de geheele t kudde gemolken.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1