Anton Wadman-in auto's PLANTEN MARGARINE Kees Brusse filmt in Nieuwkoop Neutraliteit van Oostenrijk is zonder sterk leger ondenkbaar DAF-TRUCKS GEBR. VAN ULDEN de volmaakte met het enige natuurzuivere middel dat spatten voorkomt bij bakken en braden. een Leeuwenzegel-produkt Kleine misdaad bepaalt sfeer in Hollandse „Kermis in de regen" Het is heerlijk DRIE MAANDEN REIZEN IN AMERIKA VOOR 99 DOLLAR Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 18 mei 1961 Vijfde blad no. 30357 Kruispunt internationale verkeersivegen speelt in oorlogstijd belangrijke rol (Van onze Weense correspondent) Evenals Zwitserland, is ook Oostenrijk een neutrale staat, met dit verschil echter dat het Oosten rijkse leger kleiner en minder goed is uitgerust dan het Zwitserse. Toch zal de neutraliteit alleen dan door de grote mogendheden wor den gerespecteerd, wanneer zij weten dat zij Oostenrijk bij een internationaal conflict niet zomaar kunnen binnenmarcheren, omdat het over een voldoende defensie beschikt. Op grond van zijn neutraliteit moet Oostenrijk zich afzijdig houden van elk soort van militaire bondgenootschappen, waaruit dan volgt dat het leger nooit voor buitenlandse belangen misbruikt kan worden. Neutraliteit sluit echter de mogelijk heid en in verband met de inter nationale vrede ook de plicht in dat het betreffende land bewapend is om zich zelf te verdedigen. Nu neemt Oos tenrijk op grond van zijn aardrijkskun dige ligging een geheel bijzondere en geëxponeerde plaats in, wat weer bete kent dat de grootste zorg aan de ver dediging moet worden besteed. De nieuwe minister van Defensie, Schleinzer, verklaarde onlangs dat Oos tenrijk op het kruispunt van interna tionale verkeerswegen ligt. die in ge val van oorlog een belangrijke rol spe- A.K.U. VERWACHT IN '61 Grotere omzet maar een lagere winst Op de gisteren te Arnhem gehouden algemene vergadering van aandeelhou ders van de Algemene Kunstzijde Unie, die een enigszins feestelijk karakter droeg ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van de AKU, is meegedeeld, dat ondanks alles de gang van zaken in de eerste vier maanden zeer behoorlijk is geweest. Er is gewerkt op volle capa citeit en de produktie kon bijna geheel worden verkocht. Verwacht wordt dat de omzet in 1961 die van 1960 zal over treffen. Het lagere resultaat van het eerste kwartaal kan men niet als een maatstaf voor het lopende jaar beschou wen. Wel verwacht het bestuur op grond van de huidige situatie in 1961 een winst die lager is dan die van 1960. Er is inmiddels een bedrag ontvangen van de teveel ingehouden „kapitaler- tragsteuer" ad. in totaal 2 miljoen gul den, die op grond van het Nederlands- Duitse verdrag ter voorkoming van dub bele belasting kon worden verwacht als restitutie van teveel ingehouden belas ting. Over dit terug ontvangen bedrag zal geen vennootschapsbelasting behoe ven te worden betaald. Wat de resulta ten van de Ver. Glanzstoff-fabrieken betreft zijn deze over 1961 nog niet vast gesteld, zodat over de hoogte van het dividend nog geen mededelingen konden worden gedaan. 1960 was echter voor de Ver. Glanzstoff in het algemeen een gunstig jaar. De vooruitzichten voor 1961 zijn over het geheel genomen gunstig. Wat de American Enka Corporation be treft, deze behaalde in het eerste kwar taal van 1961 een netto-winst van 606.000 dollar, ofwel e%n stijging van 17%% ten opzichte van het eerste kwar taal van 1960. Deze jubileumvergadering trok niet minder dan 900 aandeelhouders, die in totaal 1220 stemmen konden uitbrengen. 1 O Dealer VERDAMSTRAAT 6 - TEL. 23041 Twintig meisjes wonnen de 100.000! Twintig atelier-meisjes van de confectiefabriek Gazan N.V. in Schiedam waren gisteren de koning te rijk! Met elkaar hebben zij in de Staatsloterij de honderd duizend gewonnen. Een naaister op het atelier, mevr. Bijl van der Klift had het gelukslot in z'n ge heel gekocht bij de heer J. M. Brouwer aan de Benthuizerstraat in Rotterdam. Het clubje speelde al geruime tijd in de Staatsloterij mee. Ondanks een be grijpelijke hoera-stemming, die er sinds de heuglijke mededeling van de heer Brouwer, sinds gistermorgen op het atelier heerst, werd getracht normaal door te werken. De winnaressen zijn veelal in de leef tijd van 17 tot 22 jaar en met een hoofdje vol trouw- en andere plannen. Vandaag gaan zij het geld in Den Haag halen en eerlijk verdelen. len. Met uitzondering van de hoofdstad Wenen is elke Oostenrijkse provincie een zogenaamd grensland, wat het ge vaar met zich meebrengt dat de oor logvoerende mogendheden bij een con flict het Oostenrijkse grondgebied gaan bezetten. Alleen wanneer zij weten dat dergelijke plannen door één sterke de fensie kunnen worden doorkruist, zul len zij de neutraliteit respecteren. Zij zullen het in tegendeel als een voor deel beschouwen, dat een sterk verde digd Oostenrijk als dekking van hun flanken zou kunnen dienen. Oostenrijk mag in geen geval een militair vacuum worden of een onver dedigd niemandsland, dat voor iedereen openstaat en daardoor weer een ge vaar wordt voor de vrede in Europa. Om die rust en vrede te bewaren, is het nodig dat er voor de defensie voldoende geldmiddelen ter beschikking staan. Volgens minister Schleinzer is deze steun uit de begrotingsmiddelen zo mi nimaal dat men daarmee hoogstens de huidige toestand een niet modern uitgerust leger van 60.000 man kan handhaven, niet echter voor de nodige vernieuwingen, verbeteringen en uitbrei ding kan zorgen. Weer oefeningen te La Courtine Evenals in de twee voorgaande jaren zullen in 1961 Nederlandse troepen oefenen in het kamp van La Courtine. Tussen 14 juni vertrek van het eerste detachement en 13 november terug keer van de laatste kampstaf zullen 30.000 man in opeenvolgende transpor ten van Nederland uit naar Frankrijk worden verplaatst en omgekeerd. De feitelijke oefentijd in La Courtine is verdeeld in twee perioden van 6 weken, namelijk van 10 juli tot en met 19 augustus voor de le divisie 7 decem ber, en van 11 september tot en met 21 oktober voor de 4e divisie en de lichte brigade. Enige legerkorpstroepen zijn ingedeeld zowel in de eerste als in de tweede periode. Gedurende elke periode zullen twee brigades met aanvullende onderdelen beurtelings drie weken oefe ningen uitvoeren in compagnies-, batal jons-, en tenslotte in brigade-verband. De verplaatsingen geschieden wederom via bivakterreinen te Mourmelon nabij Reims en te Bourges. Vaste kampstaven verblijven gedurende de volledige oefen tijd te Mourmelon en te Bourges, terwijl de kampstaf te La Courtine voor elk der twee periodes wordt gevormd uit onder delen van de betreffende divisie. Leeuwenzegels hebben waarde! WAJANG BRINKERS' MARGARINEFABRIEKEN ZOETERMEER (Van een onzer redacteuren) Menige oplettende Nieuwkoper zal zich hebben afge vraagd wie toch wel Anton Wadman mag zijn. „Anton Wadmans-auto-onderdelen"Sinds maandag prijkt een bord met dat opschrift op de reparatie- en opslagloods van garage De Rooy in Nieuwkoop. Heeft de heer De Rooy zijn bedrijf verkocht? Zat hij in financiële moeilijkheden? Wie zal het zeggen Oktober première Kees Brusse zal het zeggen. Kees met zijn Kermis in de regen Want voor zijn eerste speelfilmdie onder deze titel in oktober zijn Ne derlandse première zal beleven, had hij de garage van de heer De Rooy nodig. In financiële moeilijkheden zit de heer De Rooy dus beslist niet. Hij slaat er zelfs een aardig slaatje uit in de dagen, dat de film ploeg onder leiding van regisseur Brusse in het dorpje aan de plassen in de weer is. Weer of geen weer. Garage De Rooy is tijdelijk studio. Waar ca mera's en schijnwerpers staan op gesteld. Waar cameramannen en scriptgirl de scepter zwaaien. Onder het niets ontgaand en be slist niet alleen toeziend oog van een Neerlands populairste auteurs. Kees Brusse: geen Familie Door snee, maar regisseur van een speel film. Zijn eerste echte, die ander half uur duurt. Waarom nu juist die garage in Nieuw koop? Omdat het verhaal zich in Nieuw koop afspeelt? Geen sprake van. Want I het verhaal wil. dat Brabant de plaats van handeling is. Dus waarom dan? Omdat de garage van de heer De Rooy qua sfeer en entourage bijzonder ge schikt is voor die voor de film uiterst belangrijke scenes, die zich in een ga rage moeten afspelen. De garage van Anton Wadman. Louche jongen Garagehouder Wadman (Joris Diels) is een beetje louche jongen, die het met het mijn wel, maar met het dijn niet zo serieus neemt. Wadman wil wel een extra centje verdienen en of er nu wel of niet een luchtje aan zit, dat kan 'm echt niet veel schelen. Een jongen uit een goed milieu, die aan lager wal dreigt te raken steelt een auto en wil 'm aan Wadman verkopen. Helemaal eens wor den ze 't niet. De transactie verloopt niet bepaald in een prettige sfeer. Gisteren werd deze scene gespeeld. Joris Diels, de oude rot in 't vak en Guido de Moor, pas van de toneelschool naar het Rotterdams Toneel en ontdekt door Kees Brusse, moesten gisteren heel Mensen en rumoer rond Joris Diels (links met sigaar en hoed) en zijn tegenspeler Guido Moor tijdens de voorbereidingen van een te nemen scène. Kees Brusse (links op de voorgrond in leren jasje) is er zo dicht mogelijk bijgekropen om maar niets te missen. Geen detail ontgaat hem. (Foto Leldsch Dagblad) wat keertjes de garage inlopen, driftig het portier van een vrachtauto dicht slaan en met elkaar redetwisten voor het naar Kees z'n zin was. En de camera moest heel wat keertjes over de in de garage gelegde rails lopen voor 't voor elkaar was. Of het werkelijk voor elkaar is gekomen weten we zelfs niet. Maar dat de opname zo'n twintig keer moest worden overgedaan is wel zeker Telkens weer stond Kees Brusse op, ging naar de acteurs toe en legde uit hoe hij 't graag wilde hebben. Rustig en duidelijk sprak hij. Geen woord te veel, geen woord te weinig. Quasi nonchalant in een loshangend kort leren jasje stond hij dan daar. Ging af en toe zelf achter de ca mera zitten en liet zijn kalmte niet varen. Of misschien even, toen hij een tubetje aspirines liet vallen Buiten staat de auto, waarover in de film sprake is. Een oude Borgward. Ge- INBREKER KEES De medespelenden in de nieuwe Nederlandse speelfilm onder regie van Kees Brusse zijn o.a.: Andrea Domburg, Ko van Dijk, Guus Ver- straeten, André v. d. Heuvel, Joris Diels, Jet van Dijk, Ben Groenier, Sacco v. d. Made, Jip Sterman en Guido de Moor. Tegen het einde van de film komt Kees Brusse zelf als inbreker nog even op het doek. Het scenario naar een gegeven van Joop v. d. Broek is geschreven door Mieke Verstraeten, al even bekend van de Familie Doorsnee als Kees Brusse zelf. Ook de scriptgirl, Hen- ny Spijker, is geen onoekende in ae Nederlandse filmwereld, want zij was tevens scriptgirl bij de produk tie van „Fanfare" en „Makkers staakt uw wild geraas". In de film komen weinig figuranten voor. deeltelijk met papier beplakt en gedeel telijk van de lak ontdaan. Want in de film heet het, dat de auto moet worden overgespoten om ontdekking van de diefstal te voorkomen. Die auto stond daar gisteren in het milde zonnetje. vEn hoewel de zon gisteren scheen zal men daar in de film weinig van merken. Want in de film regent het in die scene. Daarom werd een grote vrachtwagen voor de loods ook constant nat gehouden. Om de indruk te wekken, dat het regen de, dat het goot Intussen werd er druk gefilmd. Veel schijnwerpers waren er niet no dig. De meeste stonden wat doelloos op een auto van de Nieuwkoopse reinigingsdienst, die, voor deze ge legenheid was gehuurd Over het verhaal laat Kees Brusse zich niet met zo veel woorden uit. Het is een speelfilm over min of meer gewo ne mensen, gegroepeerd rondom een misdaad. Deze mensen worden, veelal ondanks zich zelf, bij deze misdaad be trokken en het raderwerk van de gewone alledaagsheden, die daarop van invloed zijn, wordt in het verhaal zichtbaar ge maakt. De misdaad wordt gepleegd in Neder land, in een middelgrote plaats in Bra bant vlak bü de Belgische grens. Mis daad in Nederland is zelden „groots" en juist dat kleine en gewone geeft reliëf. Het bepaalt ook de sfeer in de film, die eerder zal aansluiten op „La Strada" dan op enig keihard misdaad-epos. Kleine misdaad In „Kermis in de regen" is de misdaad dan ook klein, gedempt, met mensen, die zinloos en zonder begrip van het „waar om" tot medespelers en slachtoffers worden. „Het wordt geen Hitchcock, geen Lemmy Caution, geen Mes van Ra demakers.. Het wordt een Kees Brusse", vertelt een van de mensen van de opnameleiding. Veel Is er nog niet van te zeggen. De opnamen, die voor het allergrootste deel buiten worden gemaakt, zijn pas twee weken aan de gang. Eind juli hoopt men met het filmen gereed te zijn, waarna twee maanden voor het afwerken in be slag worden genomen. Het geluid zal worden nagesynchroniseerd. In oktober zullen we dus alles van deze nieuwe Nederlandse speelfilm afweten. Nu kennen we het verhaal nog niet eens helemaal. Ook de Nieuwkopers zullen het nog niet aan de weet komen. Maar wel zullen zij er bepaalde dingen in her kennen. Zeker, dat zullen zij. Want de scènes, die nu in Nieuwkoop worden opgenomen zijn in de film uiterst belangrijk. .Wie is Anton Wadman?", vraagt men zich in Nieuwkoop af. (Foto Leldsch Dagblad) Arrestaties in Zuid-Afrika De Zuidafrikaanse politie heeft giste ren in Kaapstad en Johannesburg „grootscheepse operaties tegen leeglopers ondernomen. De commissaris van politie Duplooy zei dat deze aanhoudingen zijn verricht als gevolg van klachten van het publiek over intimidatie en ander wan gedrag. De politie heeft te Germiston op vijf tien kilometer van Johannesburg de vice-voorzitter van de afdeling Transvaal van de Liberale Party, Drake Koka, ge arresteerd. Toen de berichten over de arrestaties in de negerwyken van Johannesburg be kend werden, ontstond daar een ge spannen toestand. Regisseur Kees Brusse met script girl Henny Spijker. (Foto Leldsch Dagblad) Leen Jongewaard, bekend van de televisie om zijn nogal jon gensachtige rollen heeft in deze film een kleine, maar belang rijke rol. Hij is de recalcitrante automonteur, die moppert op zijn baas en hem een grote mond geeft. Maar van diens praktijken, die het daglicht niet kunnen velen, heeft hij geen weet. „Ik ben een brutaal man netje met een groot bekkie", zegt hij. „En ik heet Sjaakie". Hij lacht breeduit, terwijl hij met zijn gemillimeterd haar en in 'n vette overall in elkaar gedoken op de bumper van een vracht wagen de verrichtingen van Jo ris Diels en newcomer Guido de Moor kritisch gadeslaat. Dan veert hij overeind en zegt: „Het is heerlijk, 't is geweldig om met Kees te filmen", waarmee hij de waardering, die alle acteurs voor Kees als regisseur voelen onder woorden brengt. Het is de eerste Nederlandse speelfilm, waarin Leen Jonge waard speelt. Of het een prettige ondervin ding is? „Ja". „Of het prettiger is dan toneelspelen? „Dat iveet ik niet. Je kunt eigenlijk geen vergelijking trekken". „Maar in ieder geval is het fijn om met Kees te filmen", benadrukt hij zijn woorden van zoéven. Europese zakenlieden en toeristen kunnen thans drie maanden lang ongelimiteerd kris-kras door de Ver enigde taten reizen voor de som van 99 dollar. Dit is de nieuwste maatre gel die Amerika getroffen heeft in haar streven de bewoners van de Oude Wereld ertoe te bewegen de Nieuwe Wereld te bezoeken. Voor die 99 dollar kan men thans ook in Nederland een biljet krygen, te ver geleken met een algemeen abonnement, dat 90 dagen lang geldig blyft voor alle busdiensten van Amerika's grootste bus onderneming, de Greyhound Coach Li nes. die zyn vertak^ over de gehele Ver enigde Staten van oost naar west en van noord naar zuid. De Greyhound-bussen zyn hyper-mo derne voertuigen met twee verdiepingen. Ze beschikken over wasgelegenheid en wie helemaal goedkoop uit wil mag er gerust in bRjven slapen, zy het dat dit in een ruime stoel geschiedt. Wie dat dus nuttig of plezierig acht kan in drie maanden tyd net zoveel steden bezoeken als hy wil zonder extra kosten. Deze nieuwe mogeiykheid is door de Greyhound Coach Lines in samenwer king met Pan American World Airways in het leven geroepen. De aanbieding is dan ook alleen geldig voor buitenlanders, die met Pan American naar Amerika vliegen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 17