SNELFIX Zelfs Von Thadden vond toesfanden in hel kamp Belsen .onvoldoende' VERKOOPSTERS LEERL.VERKOOPSTERS Prof. dr. H. G. Bungenberg de Jong geeft 29 mei afscheidscollege MODERNE VERLOVINGSRINGEN VAN KAMPENHOUT In Alplien gebouwde kotter Kw 139 maakte proefvaart op de Waterweg Kennedy-Chroesjtsjow voor 99 procent zeker In dienstjaren de nestor der fungerende hoogleraren Ker kei ij k Leven Regering lieeft houding bepaald Bondsdag besluit met een debat over de buitenlandse politiek geroutineerde (sleno)-lypisle VAN VELSEN DONDERDAG 18 MEI 1961 Op maandag 29 mei a.s. te 15 uur zal prof. dr. H. G. Bungenberg de )ong in de collegezaal van zijn laboratorium zijn afscheidscollege houden als gewoon hoogleraar in de medische chemie. Prof. Bungen berg de Jong heeft onlangs op 68-jarige leeftijd om eervol ontslag ver zocht, en een desbetreffend Koninklijk besluit is op korte termijn te verwachten. Prof. Bungenberg de Jong heeft ruim 34 jaar zijn leerstoel bezet en is daarmede naar aantal dienstjaren de nestor van de nog in functie zijnde hoogleraren. ontslag door de Duitse bezetters in 1943 tot de bevrijding. Van de hand van prof. Bungenberg de Jong zijn vele publikaties versche nen in binnen- en buitenlandse tijd schriften. Hij verleende medewerking aan het Leerboek der Algemene Plant kunde van V. J. Koningsberger 1942 en en aan Colloid Science van de hand van zijn promotor prof. dr. H. R. Kruyt, dat in 1949 verscheen. Soebandrio te Cairo: „WIJ TARTEN NEDERLAND" De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebandrio, heeft tot verslaggevers te Cairo gezegd dat zijn land besloten heeft de kwestie-Neder- lands Nieuw-Guinea aan te pakken en I met eigen middelen op te lossen. Nadat de onderhandelingen met Ne derland waren mislukt en de onmoge lijkheid van een resultaat door bemid deling van de V.N. was gebleken, heeft Indonesië een gedragslijn aangenomen die eruit bestaat Nederland op politiek, economisch en militair gebied te tarten. Minister Soebandrio voegde er echter aan toe dat Indonesië nooit een militaire actie tegen de Nederlanders zal onder nemen. Diplomatieke kringen in Washington menen, dat het voor 99 procent zeker is, dat de besprekingen tussen Kennedy en Chroesjtsjow om streeks 3 of 5 juni in Wenen zullen beginnen. De verwachting was vanochtend, dat Kennedy, vandaag, na zijn terugkeer uit Canada, een persconferentie zou houden of anders morgen. In Wenen heeft een woordvoerder van de Oostenrijkse regering verklaard, dat bevestiging van de ontmoeting elk ogen blik kan worden verwacht. „Wij hopen, dat de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie ons uiterlijk vrijdag officieel zullen inlichten, waar de ontmoeting definitief In 1926 in Leiden benoemd Hendrik Gerard Bungenberg de Jong werd op 27 mei 1893 geboren te Den Haag waar hij ook de HBS afliep. Na zijn staats examen A en B studeerde hij een jaar te Leiden en daarna in Utrecht, aanvankelijk in de plant en dierkunde waarin hij het kandidaatsexamen af legde. Hij veranderde echter van stu dierichting en bekwaamde zich nadien in de scheikunde. In 1921 promoveerde hij cum laude op een proefschrift ge titeld „Het Agarsol, bijdrage tot de ken nis van den emulsoiden toestand". Na zijn promotie is dr. Bungenberg de Jong steeds wetenschappelijk werkzaam geweest aan research-laboratoria. Eerst was hij assistent bij het Nederlands Vis serij Proefstation te Utrecht, waarna hij als assistent-chemicus verbonden was aan het Natuurkundig Laborato rium der N.V. Philips Gloeilampenfa brieken te Eindhoven. Vervolgens was hij chef van het Research Laborato rium van de N.V. Hollandsche Kunst zijde Industrie te Breda. Leiders geheime leger Algerije ontmaskerd (Van onze Parijse correspondent) De Franse politie heeft gisteren de hand gelegd op enkele verdachte individuen die een leidende rol zouden hebben ge speeld bü de jongste staatsgreep in Algiers. Van de acht leden van het opperbevel van het geheime leger in Algerije zou de politie er nu vijf ont maskerd en één gearresteerd hebben. Die arrestant, die gisteren van Algiers naar Parijs werd overgebracht, is de joodse onderwijzer Jean Ghnassia, die vroeger als lid van de Zionistische Stern-groep het terroristenvak in Is raël al tegen de Engelsen en Arabieren grondig heeft geleerd. Ofschoon ook de Franse politie tegen woordig zwijgzaam is geworden, is niet temin een andere arrestatie uitgelekt, die in direct verband wordt gebracht met de moord op de voormalige bur gemeester van Evian, Camille Blanc. Een berucht lid van een ultra-recht se terreurbende, Michel Staub, die trouwens ook van niet-politieke mis daden als moorden en diefstallen niet afkerig bleek te zjjn, is gisteren dicht bij Evian in een auto aangehouden, waarin zich ook nog een machinege weer en een forse voorraad explosieven bevonden. Staub, die vroeger parachutist is ge weest, was in Algerije al verscheidene malen door de politie opgepakt, om daarna, dank zij verschillende mede plichtigen, weer vrij gauw de benen te kunnen nemen. De politie schijnt re den te hebben ook de moord op bur gemeester Blanc op het zondenregister van deze arrestant te schrijven. Advertentie Lijm zonder klemmen met van Ceta-Bever NED. IIEllV. KERK Beroepen te Lunteren (vac. C. J. P. Lam) Jac. Vermaas te Veenendaal; te Jaarsveld (toez.) T. Lekkerkerker, vicaris te Lunteren. Aangehouden naar Heusden (N-Br.) (toez.) F. van Dieren te Sint Phllipsland. GEREF. KERKEN Beroepen te Utrecht-oost (vac. G. Laar man) J. Goumare te Hilversum; te Hen drik Ido Ambacht (2de pred.pl.) B. van Oeveren te Drachten; te Hasselt H. Wij mans. kand. te Amsterdam. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Heemse J. G. Meijer te Pernis. EVANG. Ll'TH. KERK Beroepen te Amsterdam H. Johannes te Breda. Op 7 oktober 1926 werd hij bij Ko ninklijk Besluit benoemd tot hoogleraar in de medische chemie aan de Leidse Universiteit, welke functie hij op 26 jan. 1927 aanvaardde met een oratie over de chemische gesteldheid der colloide eiwit ten en haar betekenis voor het orga nisme. Prof. Bungenberg de Jong heeft zijn leerstoel dus meer dan 31 jaar be kleed, afgezien van de periode na zijn Haarlemmerstraat 125-127 Echo" zichtbaar 99- Naar de Sterrenwacht in Utrecht me dedeelt zal de Amerikaanse ballonsatel liet „Echo" de komende dagen weer in ons land waarneembaar zijn. De kunst- maandienst van de Sterrenwacht heeft de volgende overkomsttijden berekend: Vandaag 23 uur 52; vrijdag 19 mei 23 uur 16, zaterdag 20 mei 22 uur 38 en 00 uur 40; zondag 21 mei 22 uur 02 en 00 uur 03; maandag 22 mei 23 uur 27; dins dag 23 mei 22 uur 50; woensdag 24 mei 22 uur 14; vrijdag 26 mei 22 uui' 58; za terdag 27 mei 22 uur 21. De vijfdaagse Ambtenaren horen vanavond beslissing De regering heeft haar standpunt ten aanzien van de werktijdverkor ting voor de overheidsdienaren bepaald. Tot nu toe is echter nog niet bekend, hoe de beslissinq is uitge vallen. De centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtena renzaken is voor vanavond acht uur bijeengeroepen. In deze bijeen komst zal het besluit van de regering bekend gemaakt worden. In ambtenarenkringen wordt ernstig rekening gehoden met de mogelijkheid, dat minister Toxopeus zal komen vertel len, dat hij zijn binnenskamers gedane belofte van een vijfdaagse met ingang van 1 juli niet gestand zal kunnen doen. Dat hij de weerstanden, die vooral door de twee economen in het kabinet, prof. Zijlstra en drs. De Pous, werden opge worpen, niet heeft kunnen overwinnen. Uit het feit, dat heel simpel werd be kend gemaakt, dat het georganiseerd overleg vanavond de uitslag zou ver nemen zonder enige toevoeging, wordt In Den Haag geconcludeerd, dat minister Toxopeus wat water in zijn wijn heeft gedaan en met een gevonden compromis genoegen heeft genomen, zonder zijn portefeuille in het geding te brengen. Of de ambtenarenorganisaties ertoe te bewegen zullen zijn ook genoegen te nemen met minder dan de minister heeft beloofd is echter nog een vraag. Overigens De Telegraaf van heden ochtend rekent voor, dat dit verbeten gevecht op hoog niveau helemaal draait om één dag. Het gaat n.I. om invoering met ingang van 1 juli of per 1 september. Om negen vrjje zaterdagen derhalve. De meeste ambtenaren hebben in die periode al 5 vrije zaterdagen één per veertien da gen en van de resterende vier zuilen er in nagenoeg alle gevallen nog twee af gaan in verband met de vakanties. De strijd gaat dus om twee halve da gen om één hele dag. Daarom zal toch geen minister heen gaan Verkiesingen in West-Duitsland werpen haar schaduwen in parlement vooruit (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse Bondsdag zal op initiatief van de meerderheidsfractie van de CDU-CSU eind juni haar vierjarige wettelijke periode beëin digen met ee ndebat over de buitenlandse politiek. De Bondsdag zal daarna op zomerreces gaan en in zijn huidige samenstelling niet meer bijeenkomen: op 17 september aanstaande zullen in West-Duitsland algemene verkiezingen worden gehouden. Het debat heeft voor de machtige fractie van Adenauers regeringspar tij ten doel de buitenlandse politiek van de CDUCSU nogmaals scherp af te tekenen tegenover die van de sociaal-democratische partij, de SPD Deze Westduitse oppositiepartij heeft haar buitenlands-politiek program ma thans zo ver aan dat van de CDUCSU aangepast, dat het ge vaar van verwarring begint te ont staan en de kiezers straks niet meer zullen weten op wie ze moeten stem men. Het verschil is evenwel dat de CDU- CSU deze buitenlandse politiek (voor namelijk steunend op het Altlantische bondgenootschap, de integratie van Europa en de herbewapening van de bondsrepubliek) consequent heeft ge voerd sinds de twaalf jaar van de re gering van Adenauer en dat de SPD haar pas in zijn partijprogramma heeft opgenomen dat in november vorig jaar in Hannover werd verkondigd. Dit de kiezers nog eens duidelijk voor ogen te voeren is ongetwijfeld het voor naamste doel van dit voorgenomen de bat, waarin de SPD zich ongetwijfeld zal moeten verweren tegen het zeker niet ongerechtvaardige verwijt, dat zij uit opportunistische overwegingen na melijk om de partij onder aanvoering van de populaire en fotogenieke bur gemeester van Berlijn Willy Brandt aan de macht te brengen de buiten landse politiek van de CDU-CSU heeft omarmd. De SPD kan niet verhinderen, dat dit debat over de buitenlandse politiek in de Bondsdag wordt gehouden. Een voorstel van de CDU-CSU om het te houden zal zeker de steun vinden van de liberale en vrije democratische par tij, die, ofschoon zij in 1956 door een aantal ongelukkige samenlopen van om standigheden op de oppositiebanken ge raakten in buitenlands-politieke zaken in de Bondsdag haast altijd met de CDU-CSU heeft meegestemd. Bovendien streeft de vrije democra tische partij (FDP) er naar om in sep tember aanstaande sterk genoeg uit de stembusstrijd tevoorschijn te komen, om voor Bondskanselier Adenauer een aan trekkelijke coalitiegenote te worden. De FDP heeft er dus veel belang bij om zich duidelijk te identificeren met het buitenlands-politieke beleid van de re- gering-Adenauer, die in de komende verkiezingscampagne een belangrijke rol zal spelen. Zondag jl. heeft Bondskanselier Ade nauer in Neurenberg een redevoering gehouden, waarin hij zijn bewering van 1957 herhaalde, dat een socialistische regering in West-Duitsland de Bondsre publiek naar de ondergang zal voeren. De socialisten zijn over deze uitlating niet ten onrechte zeer verbolgen!. schijnt te zijn". De Oostenrijkse auto riteiten hebben reeds een begin gemaakt met de voorbereidingen voor de bijeen komst van de beide staatslieden. Zoals bekend brengt president Kennedy van 31 mei tot 2 juni een bezoek aan Parys voor besprekingen met generaal De Gaulle. Onze Londense correspon dent meldt, dat het niet uitgesloten is. dat Kennedy na zijn bezoek aan Parijs en vóór zijn ontmoeting met Chroesjt sjow besprekingen zal voeren met Macmillan en misschien ook met Adenauer. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren verklaard, dat de Bondskanse lier een ontmoeting tussen Kennedy en Chroesjtsjow zou toejuichen. Proces-Eichmann in Jerusalem Dc openbare aanklager in het proces-Eichmann heeft gisteren een fotocopie overgelegd van een brief van 2 maart 1943 van Von Thadden aan Eichmann, waarin Von Thadden, die een bezoek aan het concen tratiekamp Belsen had gebracht, schreef, dat de hygiënische toestanden in dit kamp volslagen onvoldoende waren. Voorts waarschuwde hij Eichmann, dat een bepaald deel van het kamp, dat voor 30.000 joden was gereserveerd, slechts aan 3.000 mensen plaats bood. Von Thadden was, blijkens de bedoel de brief en andere overgelegde docu menten, naar Belsen gegaan om zich op de hoogte te stellen van de voorbe reidingen voor de komst van 30.000 jo den. die bijzondere connecties in het buitenland hadden en later eventueel zouden kunnen worden uitgewisseld tegen zich in het buitenland bevindende Duitsers. Ook schreef Von Thadden in zijn brief aan Eichmann, dat de Joden die naar Belsen zouden worden gezonden, er ongetwijfeld achter zouden komen dat van de 18.000 Russische krijgsge vangenen, die waren ondergebracht in een aan het joods kamp grenzend kamp. er ongeveer 17.000 waren gestorven. Dit zou de joden „materiaal verschaffen voor propaganda in het buitenland over wreedheden". Hij beval derhalve aan het Russische kamp onmiddellijk op te heffen, tegelijk met een daarnaast ge legen concentratiekamp en ook deze kampen voor de joden te gebruiken. Voorts had Von Thadden aanbevolen om voor de uitwisseling tegen Duitsers bij voorkeur gebruik te maken van Ne derlandse, Belgische en Noorse joden. Er Verden in het proces geen stukken overgelegd waaruit zou blijken of aan de aanbevelingen van Von Thadden op het gebied van de hygiëne en de huis vesting nog gevolg was gegeven. Toen de Britse troepen het kamp in april 1945 bevrijdden, troffen zijn in Bel sen ongeveer 13.000 nog niet begraven lichamen aan. In de komende paar da gen stierven nog 13.000 gevangenen als gevolg van tyfus en honger. Tot de slachtoffers van de laatste oorlogs maanden in dit kamp behoorde ook An ne Frank. I Mixers kenmachines VIERENTWINTIG VLAGGEMASTEN VERNIELD Zeven dronken Scheverüngse vissers in de leeftijd van 20 tot 23 jaar hebben vannacht 24 vlaggemasten vernield, die in de omgeving van de Scheveningse haven waren geplaatst in verband met „Vlaggetjesdag". Van dit aantal braken ze er 17 totaal aan stukken. De rest stond nog toen de politie arriveerde, maar een vlag er aan bevestigen zal niet meer mogelijk zijn. De daders zijn aan gehouden. De op de scheepsbouwwerf „De In dustrie" van D. en Joh. Boot te Al phen aan den Rijn voor rekening van de N.V. Visserijmaatschappij „Orion" gebouwde kotter „Bellatrix" werd giste ren officieel overgedragen. De plech tigheid vond plaats tijdens een offi ciële proefvaart op de Nieuwe Water weg. Namens de directie van de scheeps werf dankte de heer P. J. C. Boot de rederij voor het in het Alphense be drijf gestelde vertrouwen, terwijl de ver tegenwoordiger van de visserijmaat schappij, de heer C. van Duyvenbode, op zijn beurt erkentelijk was voor de keurige afwerking van het schip. Bei den wensten de schipper van het nieuwe vaartuig, Nicolaas van Duyvenbode, een behouden vaart toe. Over en weer werd daarna op het welzijn van de bemanning een dronk uigebracht. Na afloop van de laatste proefvaart vertrok de KW 139 van Vlaardingen naar IJmuiden. Men hoopt het schip nog voor de Pinkste ren naar de visgronden te kunnen la ten varen. In visserskringen wordt veel van dit type kotter verwacht. Met dit schip kunnen de visserijgebieden nl. het gehele jaar door bestreken worden. De KW 139 heeft een lengte van 33.60 Een belangrijk moment: de vlag van de rederij wordt gehesen. (Foto Leldsch Dagblad) meter, een breedte van 6.60 meter en een holte van 3.65 meter. Het schip is uitgerust met een zescilinder 600 PK Industrie-motor. Voor de dertien koppen tellende bemanning zijn hutten gemaakt, die van vele gemakken zijn voorzien. De kotter heeft een viscapa- citeit van 1000 kisten. Voorts kunnen 300 kisten gezouten vis worden mee genomen. Ons advies voor n goede foundation: kies -/u/cetï^ Wij adviseren onze dientèle graag een Pas-Tune tie foundation, want het unieke maatsysteem van Pas- Tunette garandeert voor elk figuur de f juiste maat. En alleen een goed pas sende foundation geeft u werkelijk voldoening. Een veelgevraagde beha. Soepel elastiek met stevige rek in rug- en maagpand. Verstelbare achtcrslui- ting cn "NO-CURL" sc houderbandj es. Op een kantoor te KATWIJK wordt gevraagd een Vakantie kan geregeld worden. Zaterdags vrij. Brieven aan het bureau van dit blad onder nummer 49451. en gevraagd voor direct of later. DONKERSTEEG 3 Hoeden - sjaals - handschoenen

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11