VAKANTIE-HULP BEELDEN IN DE SLEUTELSTAD Geen omzetbelasting aan de Benelnxgrenzen Snijbloemen nu vrij naar België Kamerleden maakten dwaaltocht door liet verre verleden Opgericht 1 maart I860 Dinsdag 16 mei 1961 Tweede blad no. 30355 BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Adriaan, zn. van B. A. Vermond en J. Aarts; Marja, dr. van F. A. van Leeuwen en L. Keijzer; Willem, zn. van W. Oranje en E. M. J. Nobel; Willem, zn. van J. hnthorn en G. Visser; Adriana, dr. van A Kagenaar en C. R. v. d. Melj; Johanna Allda Maria, dr. van L. A. van Deuren en K. Beuk; Tosca, dr. van S. I. Brussee en J. Keus; Marlnus Johannes Petrus, zn. tan M. W. J. Versteden en P. C. de Roo; Jenny Wijntje, dr. van J. v. d. Laken en J H. Vochteloo; Maximlllaan Olaf Marcel, tn. van P. A. D. van Berge Henegouwen en K. Roose; Jan Pieter, zn. van P. J. Janssen en K. Klootwijk; Hendrik, zn. van K. Klaassen en E. C. H. Paalvast. GETROUWD D. Schoneveld en M. J. Kolder man; C. M. den Hartog en E. F. A. Couwenberg; H. Jansen en M. de HeiJ; S. Jongeneel M. C. M. Dieben; J. R. Moed en G. J. Maat; j. G. Llgtvoet en J. van der Heij den; a. van der MeiJ en C. van der Born. OVERLEDEN R. Grempel, 21 Jaar, zoon; W. F. Va stgoed, 85 Jaar, man; A. Jongbloed, 81 Jaar, man; G. J. Kruisman, 56 Jaar, man; B. M. E. Werdmuller, 37 Jaar, echtgen. v. J- Lagerberg. Advertentie Zoekt U een schoorsteenklok, wandklok of wekker. T. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. De beste merken. Junghans - Kienzle - Mauthe. De enorme gotische Hooglandse Kerk in onzee stad is nooit afge bouwd. De toren is een „stompje". Het bouwplan, gericht op de toe- komst, was groots opgezet, alsof de welvaart niet op kon en eeuwig zou duren. Maar het kan verkeren. De welvaart nam af en verplaatste zich. Het is een les, die men ook in onze moderne tijd nooit helemaal moet vergeten. Onze voorvaderen in Leiden, Gouda, Vianen, Oudewater enz. hebben dankzij i\un welbestede welvaart indrukwekken-1 de monumenten nagelaten, die door de economische achteruitgang echter meer en meer in verval waren geraakt. Het Rijk moet bijspringen om het kostbare herstel mogelijk te maken. De gedeel telijke restauratie van de Hooglandse Kerk is voorlopig geraamd op 5 miljoen gulden, te verdelen over een aantal ja ren. Jaarlijks 9 miljoen voor monumentenzorg Op de Rijksbegroting staat jaarlijks en bedrag van ongeveer 9 miljoen gul- KLAROP - klinkklare, tandschone drop échte klare drop lekker en gezond! Kerkelijk Leven Ministers besluiten: NED. HERV. KERK Beroepen te Hasselt M. J. G. van der Velden te Nleuwpoort; te Longerhouw J. H. Pol. vicaris te 's-Gravenhage; te Per nis (vac. A. Groenenboom) (toeZ.) C. den Engelse te Rllard-Bath. Aangenomen naar Oterleek-oord- en Zuid-Schermer J. E. van Veen, vicaris te Termunten. Bedankt voor Oosterhesselen (toez.) G. R. Brink te IJsbrechtum; voor Lunteren C. Vos te Bennekom. Aangenomen de benoeming tot directeur van het streekcentrum De Beukenhof te MIJnsheerenland M. de Jong te Groede. GEREF. KERKEN Tweetal te Rotterdam-Charlols (vac. dr. IJ. Feenstra) W. Baas te Amsterdam-Slo- termeer-Geuzenveld en J. Goumare te Hil versum, van wie eerstgenoemde ls beroe pen. Beroepen te Nijkerk (vac. H. Tien) A. Reen te Alkmaar; te Zljldijk (Gron.) H. Wijmans, kand. te Amsterdam; te IJssel- muld-Grafhorst L. de Nood, godsdienst leraar te Utrecht. Aangenomen naar Zeist (5de pred.pl.) A. Corporaal te Edam, die bedankte voor Roermond. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) (Van onze Brusselse correspondent) De Raad van Ministers van Benelux, gisteren te Brussel bijeen, heeft enige besluiten genomen, die de verwezenlijking van de economische unie weer wat dichterbij zullen brengen. Van Nederlandse zijde waren met minister Luns, de ministers De Pous, Marijnen en Zijlstra naar de Belgische hoofdstad gekomen. De Luxemburgse minister Schaus be kleedde het voorzitterschap, terwijl ook zijn minister van Openbare Werken en Vervoer, Gremoire, aanwezig was. Fijn... FAAM... Fantastisch! In het plantsoen aan de Zeemanlaan is het Leidse stadsbeeld verrijkt met dit beeldje, dat de naam „Psyche" draagt. Het is vervaardigd door de beeldhouwer Theo van den Nahmer en werd in 1956 hier geplaatst als e^n van de eerste beeld- houwkundige aanwinsten van de Sleutelstad in de na-oorlogse jaren. Het werd enige tijd voor de plaatsing onthuld, namelijk door wethouder Van Sohaik op de Burchtheuvel tijdens een beelden expositie. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Hillegom D. van Wllsum te Dedemsvaart. Bedankt voor Zwolle I. de Bruijne te Rotterdam-centrum; voor Rot terdam-Kralingen W. van 't Spijker te Droge ham. Aangenomen naar Veenendaal (vac. W. Heerma) C. Langbroek te Nieuwe Pekela. EVANG. LUTH. KERK Aangenomen naar Amsterdam (vac. dr. G. J. Lindijer) D. Sollnger te Haarlem. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Den Helder J. Bourltius te 2de Exloermond. Prinses Wilhelmina: levend getuige zijn van Christus In paleis „Het Loo" heeft H.K.H. Prin ses Wilhelmina van vrijdag tot maandag gastvrijheid verleend aan een groot aan tal jongeren uit alle delen des lands, die onder auspiciën van de „Oecumenische Jeugdraad" zich mede in verband met de komende assemblee van de Wereldraad van Kerken te New Delhi hebben be raden op de vraag, wat de volgende stap pen moeten zijn op de weg naar de een heid der christenen. Niet alleen de re feraten en de discussies waren hierop gericht, maar ook een pantomime-voor stelling in de theaterzaal van „Het Loo" en een spel rond het paleis, beide ont worpen door jongeren. Prinses Wilhel mina sprak tijdens het congres een rede uit. waarin zij sterke nadruk legde op het levend getuige zijn van Christus. Zij eindigde met te zeggen: „ik besluit met de wens, dat allen die ln Christus ge loven, waar ook ter wereld, steeds meer mogen worden de levende voortzetting van het heilige en gezegende werk, dat Christus eenmaal begon". Houten noodkerk werd filmpaviljoen Een houten noodkerk, die tot voor kort dienst deed in Rutten in de Noord oostpolder heeft thans een nieuwe be stemming gekregen in de tuin achter de villa van het IKOR aan de Bomeolaan te Hilversum: gistermiddag heeft ds. H. J. F. Wesseldijk, de secretaris van de generale financiële raad der Ned. Herv. Kerk, het gebouw officieel in gebruik ge steld als filmpaviljoen van de interker kelijke Stichting Filmcentrum. PREDIKER UIT AMBT ONTHEVEN De classis Appingedam van de Geref. Kerken heeft ds. P. N. Kruyswijk te Schildwolde op zyn verzoek uit zijn ambt ontheven. Ds. Kruyswyk heeft ver klaard bezwaren te hebben tegen de be lijdenis, met name tegen de kinderdoop. Hy is een aanhanger van de pinkster beweging. Ds. Kruyswijk, die pas tien maanden predikant is werd in juli 1960 te Schildwolde in zyn eerste gemeente bevestigd. Minister Luns kon er zijn vreugde over uit spreken dat snijbloemen voor taan vrij de grenzen binnen het Be- neluxgebied kunnen passeren. In de praktijk zal het er op neer komen, dat Nederland dus zonder hindernissen zijn snijbloemen naar België kan uitvoeren. Alleen wanneer deze invoer „catastro faal" zou worden voor de markt van snijbloemen in België, zal hij worden afgeremd. Het thans gevolgde systeem van de voorlopige vrijgave kan vooral worden gewaagd omdat de Belgen hun nerzijds de positie van de Belgische tuinbouw de laatste jaren, o.a. door de uitbreiding van het Belgische veilings wezen, hebben versterkt. Ook met betrekking tot de problemen van de heffing van de omzetbelasting (in België overdrachtstaks genoemd) is het besluit genomen dat deze heffingen niet meer zulen worden geïnd aan de intra-Beneluxgrenzen, doch reeds van tevoren in het binnenland. De raad van de Benelux-Unie zal binnen zes maan den met voorstellen en concrete maat regelen terzake komen. Hij zou zich daarbij tegelijkertijd be raden over voorstellen ter vereenvou diging van de overige formaliteiten aan de intra-Beneluxgrenzen. De Belgische minister van Financiën, Dequae, heeft tijdens de bespreking van dit onderwerp zijn bezorgdheid geuit over de mogelijke ontduikingen, die in het land van uitvoer zouden kunnen plaatsvinden. Hij heeft zich echter ten volle verenigd met het besluit van de Raad van Ministers. Wachttijd bekorten Men hoopt met de te nemen maat regelen in het bijzonder de wachttijd aan de Nederlands-Belgische grens by Wuustwezel te kunnen bekorten. Dage lijks passeren daar gemiddeld 1600 vrachtauto's in beide richtingen en een eenvoudige rekensom kan aantonen hoe ongunstig de rentabiliteit wordt beïn vloed door een wachttijd van bijvoor beeld een half uur of een uur. Een verbetering van de weg tussen Breda en Antwerpen is daarbij ook nog ter sprake gekomen. België heeft namelijk grote plannen voor het financieren van Antwerpen en verder naar Eindhoven en Duitsland. Deze weg komt echter niet op het Belgische wegenplan voor omdat een speciale financiering wordt voorzien. Minister Luns heeft duidelijk gemaakt dat een zekere spoed met het ten uitvoer leggen van die plannen Ne derland niet onwelgevallig zou zijn. Er zyn ook nog andere verkeerspor- blemen besproken. Enige verkeerscate- gorieën, zoals het vervoer van paar den, van vee, de grensoverschrijding van begrafenissen, zijn per 1 juli a.s. vrijgegeven. Andere vervoerscategorieën zullen tussen 1 november van dit jaar en 1 november 1963 geleidelijk worden vrijgegeven. Het onderwerp middenstand is een der agendapunten geweest. Ten aan zien van de vestigingseisen voor het uitoefenen van economische- en be roepswerkzaamheden heeft de Raad van Ministers de werkwijze vastgelegd die voor de harmonisatie der wetgeving van de drie landen zal worden gevolgd. Dit houdt in dat bijv. een Nederlan der die in Nederland een vestigingsver gunning heeft zich in België kan ves tigen. Wie geen vergunning heeft zal in België worden beschouwd als een inge zetene van een land van de EE.G. HU kan dan een aanvraag tot vestiging in dienen maar de Belgische autoriteiten zijn niet verplicht hem een vergunning te geven. Ook ls besloten dat de drie regerin gen overleg zullen plegen wanneer zij op het gebied van warenwetten en en volksgezondheid maatregelen invoe ren, die het handelsvervoer eventueel I zouden kunnen beperken. Advertentie gevraagd voor lichte administratieve werkzaamheden gedurende 15 juni1 september (geen gedeelten). Leeftijd 1840 jaar. Schriftelijk aanmelden Bureau LEIDSCH DAGBLAD, afd. Abonnementen Witte Singel 1, Leiden. De staatssecretaris van O. K. en W., mr. Y. Scholten en diens echt genote in gesprek met de heer D. v. d. Kwaak, president-kerkvoogd van de Leidse Hervormde gemeente (links). (Foto L-D./Holvast) den voor Monumentenzorg. Daarvan moet 3 miljoen worden geschonken aan gemeenten, die voorschotten hebben ver leend, opdat met het dringend noodzake lijke herstelwerk zo spoedig mogelijk kon worden begonnen. Voor nieuwe restauraties is per jaar ongeveer 6 miljoen gulden beschikbaar. Er zouden eigenlijk wel meer miljoenen nodig zijn om allerlei monumenten te redden en in stand te houden, maar voor die herstelwerkzaamheden zouden toch de gespecialiseerde werkkrachten ontbre ken. Met 6 miljoen gulden per jaar moet men proberen de slopende strijd van vader tijd te winnen, wiens krachten toenemen. Het is gebleken, dat het middeleeuwse ijzer, waarmee de grote kerkramen ver ankerd waren in de muren, minder ver gankelijk was, minder snel roestte (waardoor de muren worden opengebro ken) dan het yzer dat in de afgelopen eeuw is gebruikt. Het kan ook zijn dat de atmosfeer agressiever is geworden. In ieder geval neemt men thans de voor zorg inplaats van ijzer brons te gebrui ken, maar dat is veel duurder. In Vianen bezochten de Kamerleden het volledig gerestaureerde middel eeuwse stadhuis en de geheel herstelde gotische kerk. In Oudewater zagen zij de restauratie in volle gang van de 14de eeuwse, nu nog lelijk gepleisterde Halle- kerk. In Gouda bewonderden zij het pra lende gotische Stadhuis en de beroemde gebrandschilderde vensters in de Sint- Janskerk, de langste kerk van Neder land. In Oudshoorn bij Alphen bezich tigden zij als opmerkelijke tegenstelling de typisch-protestantse kerk, die om streeks 1660 werd gebouwd en oogverruk- kende gebrandschilderde ramen bevat. De excursie werd besloten met een be zoek aan de restauratie van de Hoog landse Kerk. Bij alle restauraties komt aan het licht, dat ook in vroeger eeuwen regelmatig herstelwerkzaamheden zijn verricht, met minder deskundige zorg en liefde dan tegenwoordig, maar het ge- Grote belangstelling voor restauratie van Hooglandse Kerk te Leiden Ongeveer zeventig leden van de Eerste en Tweede Kamer hebben gisteren de betrekkelijkheid van de welvaart geconstateerd door de eeuwen heen. Zij bezoch ten in gezelschap van de staatssecretaris van O. K. en W., mr. Y. Scholten, in Vianen, Oudewater, Gouda, Oudshoorn en Leiden oude kerken en stadhuizen, om eens te zien hoe de miljoenen worden besteed voor het herstel van monumenten. Er heerste in vroeger tijden in deze steden grote welvaart, die voornamelijk werd uitgeleefd in de bouw en versiering van monumentale kerken, vooral in verhouding tot deg eringe bevolking. Leiden was toen de grootste stad van het verhouding tot de geringe bevolking. Leiden was toen de grootste stad van het steden het eertijds beroemde Leiden voorbij gestreefd. beurde toch. De miljoenen, die tegen woordig voor Monumentenzorg worden besteed, zijn dus eigenlijk niets bijzon ders. De bedragen zijn alleen zo bijzonder hoog geworden door de langdurige ver waarlozing. Te oordelen naar de uitroe pen van verrukking en de levendige ge sprekken, achtten de Kamerleden de miljoenen wel goed en verantwoord be steed. In de Hooglandse Kerk werd het ge zelschap ontvangen door de burgemees ter, jhr. mr. F. H. van Kinschot en het College van Kerkvoogden der Leidse Hervormde Gemeente. Architect E. A. Canneman van de Rijksdienst voor Mo numentenzorg gaf de aanwezigen hier een indruk van de restauratiewerkzaam heden en deelde mede, dat het in de be doeling ligt om ook de rond de kerk staande I7de eeuwse huizen in het res tauratieschema op te nemen. Dr. H. W. TILANUS (tweede van links) in gesprek met enkele kerkvoogden van de Leidse hervormde gemeente. (Foto L.D./Holvast) Aan dit etiket herkent U herenkleding die gemaakt is volgens het nieuwe, wetenschappelijk ontwik kelde maatsysteem 4D. 9 van de 10 Nederlandse mannen passen perfect in 4D-kleding. Uw maat bestaat in herenconfectie

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3