VELPOlf' KWEKERS SPEELDEN MET VUUR SSSSSESSE CHEMISCHE AFWEERSTOFFEN FILMS Twee goede Hitchcocks op herhaling in Leiden Gevoelige Tsjechowvertolking: BLIJKEN NIET AFDOENDE N.R.y. -congres te Groningen DERTIEN MAAL DERTIEN 4 6 11 12 Bezoek van minister Marijnen aan Duitsland is uitgesteld PARKER 45 Kerkelijk L even ZATERDAG 13 MEI 1961 VAN DEZE WEEK Kheifits' „De dame met het hondje" STUDIO Vervuld van grote weemoed is de naar een novelle van de beroemde Russische schrijver Tsjechow vervaardigde film „De dame met het hondjeZij speelt zich af aan het einde der 19e eeuw in het toen door vele rijke Russen geliefde vakantie-oord Yalta aan de Zwarte Zee. Daar ontmoet de ongelukkig gehuwde Anna Scrgueievna („de dame met het hondjede eveneens ongelukkig gehuwde Dmitri Goerow. En van dat ogenblik ontstaat tussen beiden een grote, doch uitzichtloze liefde. Hun samenzijn loopt uit op ontrouw aan eigen echt genoten, hetgeen bij de vrouw tot hevige schuldgevoelens leidt. Beiden keren naar hun woonplaats, resp. een kleine provincieplaats, waar - de vrouw haar eentonig leven weer te- cemöet gaat en naar Moskou terug. Daar hervindt de man zijn gezin, doch ook hèm brengt dit geen vreugde. Zij kunnen elkaar niet vergeten en voelen zich treurig en eenzaam. Totdat de man de vrouw weer gaat opzoeken en zij opnieuw ondervinden, hoe sterk zij zich aan elkaar verbonden voelen. Doch er is géén uitkomst: zij voelen zich als trekvogels, opgesloten in aparte kooien Beider lijdensweg is volkomen. Steeds bespreken en overdenken zij, wat zij moeten doen, om deze ontzettende last niet meer te diagen. Zij zoeken en zoeken naar een oplossing, die maar niet komen wil. Maar de hoop, dat deze éénmaal komen zal, blijft in beider har ten leven Dit simpele, overigens reeds eeuwen oude thema, is door Tsjechow met literair meesterschap behandeld. En wanneer men zich kan neerleggen bij het uitzon derlijk trage tempo dezer film ove rigens in harmonie met de tijd, waarin deze novelle geschreven werd valt er ook in de regie der film vèèl te bewon deren. De Russische regisseur Josef Kheifits voelde zich kennelijk verwant aan Tsjechow en wist door beeld en sfeertekening een zuivere ontroering op te roepen, waarmee hij aan de schrijver een groot eerbetoon bracht. Ditmaal nu eens een film zonder het „beruchte" happy-ending maar een film zonder oplossing, waarbij men zich afvraagt, wat in deze beide tragische levens nog méér zal voorvallen, alvorens die vurig begeerde oplossing gevonden zal worden. Twee gevoelig spelende acteurs dragen dit sombere geheel: zij zijn de ontroe rende actrice Ya Savina en de grote acteur Alexis Batalov, wier veelvuldig .stille spel" in langdurige close-ups ook de aandacht trekt. Kunstzinnigheid is zeker het voor naamste element van deze te Cannes be kroonde typisch Russische film, vervaar digd naar aanleiding van Tsjechows honderdste geboortedag. De wereld van het oude Rusland her leeft hier voor U tot in détail. De film bewast tevens, dat die wereld in het herinnering teruggeroepen kan worden. Vera Cruz Kleurrijke avonturen REX Twee acteurs, die kortgeleden zijn gehonoreerd met een Oscar, spelen de hoofdrollen in deze kleurrijke avon turenfilm. In de eerste plaats de lange, zwijgzame Gary Cooper, die met dat zeer begeerde bronzen kleinood werd ge- eerd wegens zyn grote verdiensten van de film. Gary kon zijn onderscheiding zelf niet in ontvangst nemen. Dat deed zijn vriend James Stewart, omdat Gary zelf op het ziekbed lag gekluisterd, waarvan hij volgens de doktoren waar schijnlijk niet meer zal opstaan. Zyn partner in deze rolprent, die zeven jaar geleden werd gemaakt, is de bijna even- grote en zeker even stoere Burt Lan caster. Zij spelen twee vrijbuiters, die in de tweede helft van de vorige eeuw in Mexico eigenlijk niet goed wisten, of zij de zijde van Keizer Maximiliaan zou den kiezen of die der rebellen. Er was ook een verleidelijke gravin, die de on verschrokken mannen wil overhalen het goud van de keizer voor zichzelf te ver overen. Een ingewikkelde situatie, die er in de loop van de geschiedenis niet dui delijker op wordt, maar wel voldoende aanleiding geeft tot wilde avonturen, veel actie en de nodige spanning. Dat daarbij voor een pittig slot is gezorgd, laat zich raden. De liefhebbers van een zo'n stevige avonturenreeks kunnen deze werk aan de Haarlemmerstraat best te recht. Ya Savina nieuwe Rusland nog realistisch in de De op „sensatie"-belusten krijgen stellig niet hun deel, zU. die de psyche der hoofdpersonen kunnen aanvoelen en hun wanhopig probleem begrijpen, zullen er zich echter tenvolle mee vereenzelvigd weten. De duivelsclub Rake klappen TRIANON In „De Duivelsclub" vallen rake klappen als een van zijn erfenis beroofde edelman tegen het on recht ten strijde trekt. Dat onrecht wordt de Engelsen aangedaan door de neef van deze voor rechtvaardigheid vech tende edelman. Een nu niet bepaald aardige neef, die met zijn „duivelsclub" een ware terreur onder de bevolking uitoefent, en passant konkelt met de Fianse gezant om zijn invloed in het land nog meer te verstevigen en overi gens al zijn nare talenten uitbuit om zijn schier dictatoriale macht nog meer uit te breiden. Onze held, de echte pre tendent, door zijn vader verstoten en een ruig leven leidend in een circus, geeft dit leven eraan en weet zijn neef na vele spannende avonturen te doden. Dan is de rust weergekeerd. En wat denkt ge, zou hij met de vrouw van zijn neef trouwen? Zou hij zijn on derdanen door een verlicht sociaal be stuur ten voorbeeld strekken? Niets er van. Hij trekt met zijn circusvrienden de wijde wereld weer in. Het recht over wint dus ook in deze film, waar aan spanning geen gebrek is en waarin de viouwen vaak weinig om het lijf heb ben. Letterlijk. Minimumprijsregeling tomaten-export Op 16 mei wordt bij de invoer van to- I op grond van deze regeling de invoer van tomaten uit de andere EEG-landen verbieden wanneer het binnenlandse prijspeil hiertoe aanleiding geeft. Blijkt de binnenlandse tomatenprijs in België hoger dan de minimumprijs dan kan de invoer uit de EEG-landen zonder meer toegestaan blijven. Wanneer de invoer van tomaten in België voor de EEG-partners wordt verboden, kan de uitvoer van Nederlandse tomaten naar België voortgang blijven vinden maar Nederland moet dan de minimumprijs garanderen en wanneer de veilingprijs in ons land lager is dan deze minimum prijs moet een heffing bij uitvoer wor den betaald. In het verleden is het dik wijls zo geweest dat deze export heffing zo hoog werd dat uitvoer niet meer mo gelijk was vanwege de prijs. Advertentie Knutselaars lymen met van Ceta-Bever „Week von de fotografie" te Den Haag geopend Burgemeester H. A. M. T. Kolfscho ten van Den Haag heeft gisteravond in het Kurhaus de ..Week an de fotogra fie 1961" geopend. „De organisatoren", zo zei hijs zijn er in geslaagd van deze „foto-week" een nationaal gebeuren te maken. Hij noemde het begrijpelijk, dat men chter het ..foto-genieke" Den Haag. dat twee scholen voor fotogra fie telt, heeft uitgekozen voor de of ficiële opening. Behalve een „Haagse school" in de schilderkunst, kan men thans ook spreken van een „Haagse school" in de fotografie, aldus de bur gemeester. In verband hiermede noem de hU de namen van pioniers als Bers- (Van een speciale medewerken Door het vochtige voorjaar tieren de zwammen welig Een Zwitserse schrijver verge leek de Nederlandse bloembollen cultuur eens met de horloge-indus trie in zijn land. Het was precisie werk. Hij had zich tijdens een bezoek aan Nederland veel laten vertellen over de bloembollen en veel vragen gesteld. Toen het artikel in handen van Nederlandse kwekers kwam vonden zij het toch wel een beetje erg mooi. Maar dit jaar blijkt, dat ook een bloembollenkweker zich geen moment van zijn werk mag laten afleiden, want een planteziek- te ligt altijd op de loer. Er zijn nogal wat kwekers, die dit jaar een schier wanhopig gevecht leveren tegen een zwam, die naar de def tige naam Botrytis tulipae zou luisteren als hij oren had. Deze zwam heeft dit jaar alles meegehad vochtigheid en een vrij hoge tem peratuur. Hij heeft soms nogal stevig huisgehouden. senbrugge en de onlangs gehuldigde Ot to van Neyhoff. De amateurs-fotografie is een ideale vrije tijdsbesteding, zo zei hij, daat deze door velen financieel bin nen het bereik ligt. Belangrijke wijzigingen in het toerisme (Van onze correspondent) De Ned. Relsvereniging, die dit weekeinde haar jaarlijks congres te Groningen houdt, begon gisteravond in huis „Maas" onder presidium van de algemeen voor zitter de heer W. Groen uit Den Haag, haar 55ste algemene jaarvergadering, die vanochtend werd voortgezet. De vergadering werd bijgewoond door een 140 tal afgevaardigden van de diverse N.R.V.-afdelingen in den lande. De plaatsvervan gend voorzitter van de afdeling Groningen der N.R.V., de heer Z. J. V. van Schreven, sprak een kort inleidend woord, waarin hij de aanwezigen een hartelijk welkom toeriep in „Gruno's veste" en enkele facetten van stad en provincie be lichtte. Namens de plaatselijke afdeling bood hfj de algemeen voorzitter, de heer Groen, als herinnering aan deze bijeenkomst in het hoge noorden, een boekwerk over Groningen aan. In zijn openingsrede gewaagde de al gemeen voorzitter van de zich wijzigen de structuur van het toerisme, mede aL gevolg van de huidige welstand in de conjunctuur en de snelle vorderingen van de techniek. De heer Groen herin nerde in dit verband aan de internatio nalisering en Europese integratie, aan de toegenomen welvaart, en vrije tijd, terwijl tenslotte, maar zeker niet op de laatste plaats de motorisering van de bevolking een belangrijke rol speelt bij de structurele wijziging in het toerisme. De rode kaper-kapitein Kostelijke parodie op zeeroversepos LIDO Vrouwe Fortuna verdeelt in de film „De rode kaper-kapitein" haar gunsten gelijkelijk over piraten en militairen, maar het is haar niet kwalijk te nemen, dat zij tenslotte be zwijkt voor de charmes van Buit Lan caster en dat zij de zeerover de over winning schenkt. Voordat dat gebeurt zijn aan beide kanten de nodige moe dige mannen aan degens geregen, neer geschoten of eenvoudigweg in zee ge gooid. Maar de brute vechtpartijen met alle bekende filmgrapjes worden afge wisseld met parodistische tafereeltjes, die beslist humoristisch zijn. Zo is het ruzie zoeken van kaperkapitein Vallo met de soldaten een stukje film om met plezier naar te kijken, evenals de expe rimenten met de „onderzeeboot". De apotheose is een dolle opstand van de bevolking tegen de bezetters, waarbij de wapenkeuze menige liefhebber verge noegd in de handen zal doen wrijven. De kaperkapitein herovert zijn schip en sluit de schone vrouw in zijn armen, de beloning voor alle dappere zeerover- hoofdlieden. Twee Hitchcocks op herhaling in Leiden deze week. ..Notorious Be ruchtin Luxor en „Dial M for mur der" (U spreekt met uw moordenaar) in Casino. Twee werken uit het uitgebreide oeuvre van deze ongekroonde koning van de filmspanning, twee produk- ten ook. die op verrassende wijze de tand des tijds hebben kunnen weer staan. De meeste films zijn na vijftien jaar diep in de vergetelheid geraakt. Een enkele is het geluk beschoren in de archieven onder klassiekte zijn weg gezet. Maar slechts een heel en kele is dan nog in circulatie, zoals ..Notorious", waarin Alfred Hitchcock al zijn grote thrillertalenten wijd uitstalt. „U spreekt met uw moordenaar" die aan de Hogewoerd draalt is niet zo bejaard. Hij dateert van 1954. Het verhaal van de man, die uit angst ge scheiden en onterfd te worden van zijn rijke vrouw, die verliefd is geworden op een ander, een moordenaar in de arm neemt om deze gang van zaken op rigoureuze wijze te voorkomen, is door deze film, toneel en televisie over bekend geworden. Desondanks is het een genoegen te zien, hoe Hitchcock deze geschiedenis vertelt met knap ge componeerde filmbeelden en geraffi neerde opgebouwde spanning. De rol van de rijke vrouw wordt vertolkt door de huidige Prinses Gracia van Monaco, die toen nog als Grace Kelly veel furore maakte. De andere belangrijke rollen werden gespeeld door Ray Milland en Robert Cummings. Maar al deze bekende sterren zijn slecht^ marionetten, die dansen volgens de aan wijzingen, die „meester" Hitchcock hen vu de touwtjes, die hij strak in handen heeft, doet toekomen. Zijn vakmanschap, zijn gevoel voor detail en zijn intuïtief weten, hoe de middelen, die hem ter beschikking staan, goed te gebruiken stempelen hem tot een grootmeester in zijn vak, die slechts in zijn eenzijdig heid gehandicapt is. „Berucht", die in 1946 zijn wereld première beleefde, is typerend voor de jongere Hitchcock. Wie eveneens in het LUXOR-theater nog niet zo lang ge leden „Psycho", het jongste werk van de thriller-regisseur bij uitstek heeft ge zien, zal geneigd zjjn te gaato vergelij ken. Zeker. „Berucht" zit minder geraf fineerd in elkaar dan latere Hitchcock- produkten, maar het mist ook de ge maniëreerdheid van de zogenaamde su persensatie ..Psycho". In die „oude" film, met de twee be gaafde acteurs Ingrid Bergman en Gary Grant in de hoofdrollen, heeft. Hitchcock niet naar de sensatie omwille van de sensatie alleen gestreefd. Met veel ge- voe1 heeft hij een boeiend verhaal in beeld gebracht, zodanig dat ook het menselijk element het volle pond heeft gekregen. Opvallend zijn b.v. de spitse dialogen. Daarom zal het relaas van de jonge vrouw, die haar levensgeluk op het spel zet omdat zij haar vader land wil dienen èn omdat zij meent dat haar liefde niet beantwoord wordt, meer indruk maken dan Hitchcocks Jongste griezelverhaal. De daling in de gezelschapsreizen, die zich de laatste tijd manifesteerde, is toi staan gekomen, terwijl de afdeling reisbureau met sprongen vooruitging. Opmerkelijk is voorts", aldus ae heer Gioen, „dat er steeds meer vraag komt naar ver weg gelegen vakantie reisdoe len". Spreker wijdde vervolgens aan dacht aan de vakantiespreiding, die naar hij meent dreigt te mislukken. Hij stelde de gedachte om bi) de invoering van de 5-daagse schoolweek de grote vakantie met twee weken in te krimpen en de ouders in mei of juni het recht te geven hun kinderen 14 dagen mee op reis te nemen.waardoor het onderwijs de vakantiespreiding nu eens echt zou bevorderen. Tenslotte werd een klem mend beroep op de hotellerie gedaan om door lagere prijzen in voor- en na-sei zoen de enorme toeristenstroom te ver schuiven. De algemeen directeur der N.R.V. de heer J. Panman, sprak in zyn Jaar overzicht van een bijzonder grote be langstelling voor Italië, welk land blik baar voor vele vakantiegangers een fa voriete plaats inneemt. De aanmelding ligt 20 hoger dan in 1960, eveneens 20 Ci hoger liggen de reizen ln hogere prijsklassen, meestal doordat men veel verder weggaat. Veel belangstelling is er voor speciale reizen: kamperen, foto's maken, gezinsreizen en reizen voor al leenstaanden. Langzaam teruglopend Is Benelux, sterk teruglopend is Frankrijk, terwijl Duitsland voor het eerst niet groeiend is. Grote toeneming valt te constateren van het luchttoerisme en voor de scheepspassages. De periodiek aftredende Hoofdbe stuursleden, mevr. M. B. Kooperberg- De Jong en de heren Ir. A. J. Pieters, J. P. Doedens en A. C. Dijkman werden als zodanig herkozen Terwijl de afge vaardigden der afdelingen ln huize „Maas" vergaderden, luisterden hun da mes gisteravond in de Japanse zaal van hotel Frlgge naar de heer J. Mulder, dij aan de hand van een uitgebreide serie dia's een interressante causerie hield over stad en ommeland voorheen en thans. Bordeauxse pap Dertig, veertig Jaar geleden zou zo'n mild voorjaar catastrofaal zijn geweest. De chemische industrie had toen nog geen middelen ontdekt, die deze zwam kon doden, zodat deze zich toen vrij over het veld kon verspreiden en veel planten aantastte. Men kan de vuur- zwam vergelijken met een paddestoel. Hij verspreidt ook sporen, die een spore buis ontwikkelen, waaruit zich een zwamdradennet ontwikkelt ln het blad. Dat net kan groeien ten koste van de plant. In die tUd probeerden de kwekers de aangetaste plekken in de bladeren weg te snijden in de hoop het gehele zwam dradennet uit te roeien. Als dat gelukte dan waren ze er nog niet. want de an dere wonden vormden prachtige invals poorten voor de sporen. Als men een veld klaar had kon men eigenlijk wel weer op nieuw beginnen, een ware Sisyphusarbeid dus. Het is een geluk dat niet alleen in Nederland de tuinbouw gewassen door zwammen worden belaagd. Zo kon het gebeuren dat in Frankrijk de wijncul tures aangetast werden, en men een bestrijdingsmiddel ontdekte. Het was een chemisch preparaat van koper en kalk. dat opgewassen bleek tegen het voort woekeren van de zwam. Men ging het middel fabriceren onder de naam Bor deauxse pap. Het begon een zegetocht over de wereld. De kwekers moesten er voor zorgen, dat er een laagje van deze vloeistof op de bladeren kwam te liggen, zodat de daarop vallende sporen vrij snel doodgingen. Deze uitvinding is van enorm veel betekenis geweest voor de gehele tuin bouw. Nieuwe bestrijdingsmiddelen Na de tweede wereldoorlog kwamen verschillende wereldconcerns op het ge bied van de chemie met nieuwe bestrij dingsmiddelen. die veel gemakkelijker te verspuiten waren. Bovendien deden ze er uitvloeiers en hechters ln. zodat de vloeistof meer over het blad vloeide en er niet spoedig afregende Men ontdekte, dat de bollen niet al leen tegen de zwam beschermd werden, maar ook beter groeiden, als men die middelen gebruikte. Dat was een zeer belangrijke bflkomstige factor. Langza merhand begon men bijna te vergeten, dat men de middelen spoot tegen de vuurzwam. die meer en meer verdween. Veel gevaarlijker was. dat men zo op al die chemische bestrijdingsmiddelen ging vertrouwen, dat men de toch wel noodzakelijke voorzorgsmaatregelen be gon te vergeten. Bollen van planten die zijn aangetast geven het volgend voorjaar alleen maar een spruit. Deze is meestal bezet met sclerotien. Dit zijn zwamdraden. die geheel in elkaar gerold en gekrompen zijn. Zijn de omstandig heden gunstig dan verspreden die scle rotien zich weer over de omringende planten. Men heeft wel eens deze ver geten „stekers" te verwijderen, of gun de zich daar voor geen tijd. Een andere mogelijkheid is, dat men bij het toene mend gebruik van machines dergelijke stekers niet meer zo duidelijk zag staan als bij de met de hand geplante bollen. Gevaar nog niet geweken Dit voorjaar heeft men dus geleerd, dat men tot nu toe misschien geluk heeft gehad. Niet zo gauw waren de om standigheden gunstig of er bleek toch nog veel gevaar in de bollen te schuilen. Het vuur heeft met grote snelheid om zich heen gegrepen. Is zo spore er na melijk in geslaagd om met een buisje in het blad te dringen dan helpt geen bestrijdingsmiddel meer. Het enige dat men nu kan doen is te zorgen, dat de bladeren zoveel mogelijk bedekt blijven met zo'n laagje bestrijdingsmiddel om verdere verspreiding tegen te gaan. Het is dus mogelijk, dat de aandacht wat verslapt is onder invloed van een aantal factoren. Iedereen probeert nu natuurlijk de oorzaak van deze vurige aanval te vinden. Misschien zal de kweker, die eerlijk Is tegenover zichzelf, de fout in zyn cultuurwijze wel ontdekken. Nu met het vuur. zowel als bij andere aantastingen, is weer gebleken, dat die Zwitser toch wel gelijk had. Het telen van bloembol len. van goede bloembollen, is een heel precies werk. Iedere onachtzaamheid wordt onmiddellijk afgestraft. 2 3 5 7 8 9 10 13 m In deze diagram moeten dertien woor den van dertien letters worden ingevuld. Bij een juiste invulling ontstaat op de dik omlijnde diagonaal een woord voor slechts heel enkele mensen op de wereld. 1. nieuwe samenstelling 2. algemene bekendheid 3. streek met gelijke weersgesteldheid 4. gevaarlijke straling 5. logies 6. ruimte voor het plaatsen van een auto 7. erg prikkellge dieren 8. tocht onder invloed 9. wegstrepen 10. reiziger in weinig gebruikelijk ver voermiddel 11. eerste dag 12. maatregel voor uitzonderlijke om standigheden 13. niet meer te maken Oplossingen onder het motto „woor den puzzel" dienen voor woensdag a.s. te 9 uur v.m. in het bezit te zijn van de redactie, Witte Singel 1 te Leiden. On der de goede oplossingen stellen wR een eerste prys van f 5.en twee pryzen van f2.50 beschikbaar waarnaar alleen abonnees kunnen mededingen. Gevolg van Duitse ontevredenheid over rol Nederlandse autoriteiten in saak-Stalmann? Vliegtuig waartegen geen verdediging mogelijk is... (Van onze Londense correspondent) Dr. Barnes Wallis, de man die de speciale bom heeft uitgevonden J waarmee gedurende de Tweede Wereldoorlog de Duitse Eder- dammen werden vernietigd, heeft een vliegtuig ontworpen, dat elke thans bekende vorm van verdedi ging kan binnendringen. Het toestel is bestemd om op meer dan 30 km hoogte te vliegen met een snel heid, welke die van het geluid verschei dene malen overtreft. Het vliegtuig zou een dergelijke mate van wendbaarheid bezitten, dat het als ontkwetsbaar moet worden beschouwd. Bristol Siddeley heeft een speciale motor voor deze machine ontworpen. Het vliegtuig zal naar moderne normen betrekkelijk goedkoop kunnen worden gebouwd. De bestaande verdedigings- projectielen zijn nog niet in staat het toestel, dat zo gemakkelijk kan uitwij ken, te treffen. Totnutoe heeft de Royal Air Force geen belangstelling getoond voor supersonische bommenwerpers als opvolgers van de thans ln dienst zijnde V-bommenwerpers. Dit in verband met hetgeen bekend is over het Russische defcnslevermogen. Het is echter waar schijnlijk, dat de Britse militaire leiders aandacht zullen schenken aan de nieuwe uitvinding. Naar Reuter meldt heeft een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Voedselvoorziening gisteren verklaard, dat een bezoek, dat minister Marijnen aan Bonn zou brengen, is uitgesteld. De woordvoerder wilde geen commen taar geven op Duitse persberichten volgens welke dit uitstel 'n gevolg zou zijn van Duitse ontevredenheid over de rol, die Nederlandse auto riteiten in de zaak-Stalmann heb ben gespeeld. Hij ontkende dat de Duitse minister van Voedselvoor- Advertentte JUST ARRIVED i 2 vulsystemen gratis 2 cartrides wolfslag BRElSJRAAI MS 111.23211 ziening, Scharz, in een ..koele brief" aan minister Marijnen mede deling zou hebben gedaan van dit uitstel. Het ministerie van Landbouw en Vis serij in Den Haag deelde naar aanleiding hiervan mee, dat het oorspronkelijk de bedoeling was dat minister Marijnen zijn Duitse ambtgenoot deze maand zou be zoeken. Later hebben de beide ministers afgesproken het bezoek uit te stellen tot 1, 2 en 3 juni. Over verder uitstel heeft minister Marijnen geen mededeling ont vangen. NED. HERV. KERK Beroepen te Warfhulzen G Bljlsma. Tic. te Amstelveen. Bedankt voor Mtddelharma I. Kok te Zegveld GEKEF. KERKEN (YrUgeni.). Drietal te Heemse O. IJ Douma te Sou- bure-Vllsstngen. J. G Meijer te Pernia en R. Timmerman te Hijken-Hooghalen. GEKEF. KERKEN Aangenomen naar Adelaide (South Australië) (Ref. Churches) (2de pred. pl t W. F. van Brussel te De Why (New South Wales) (voorheen te Zoutkamp) naar Hattem E. I. F. NawJJn te Katwijk aan Zee. CHR. GEKEF. KERKEN Tweetal te Apeldoorn-Zuld M W Nleu- wenhuljze te Amsterdam en Chr. Ver- hage te Hllversum-Centrum DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Tweetal te Veenwouden-Zwaagwe6teinde —Buitenpost J. C. Beekhuls to Edam en R. Hofman te Heerenveen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9