Duizenden KLM-ers namen afscheid van hun president-directeur Aler BEELDEN IN DE SLEUTELSTAD Ü1 Weemoed verborgen achter humor Fleurig en modieus ook op liet strand en aan de plassen Herman Stenz en Han de Wilde schreven ,Drie October-cantate' Korter werken in ziekenhuizen levert 7% arbeidsverlies op Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 13 mei 1961 Vierde blad no. 30353 Massale bijeenkomst op Schiphol (Van onze Amsterdamse correspondent) ..Ik heb in die zeven jaren, dat ik president-directeur was nog niet zoveel hartelijkheid ondervonden als op deze middag", aldus de heer A. Aler, die gistermiddag op Schiphol afscheid nam van het K.L.M.- personeel. Op 1 juni a.s. zal hij de leiding overdragen aan zijn opvolger de heer E. H. van der Beugel. Het was bedoeld als een grapje, zoals de laatste toespraak van de heer Aler tot zijn personeel doorspekt was met grapjes, die overigens de weemoed moesten verbergen van de man, die zich slechts noodge dwongen terugtrekt. De sprekers, die gistermiddag de verdiensten van de heer Aler be lichtten, hadden weinig moeite met aan te tonen, dat in de geschiedenis van de Nederlandse luchtvaart, naast Plesman, de naam Aler nooit zal worden vergeten. „Dit is het beste dat u had kunnen geven". Ik hoop dat het huis en die om geving nog lang het ontmoetingspunt van mijn familie mag blijven En voorts: „Ik hoop dat u eens op visite komt, als u in de buurt bent. Heus, ik méén het. Alleen moeten natuurlijk niet alle 18000 personeelsleden op één dag komen". Over de waardering die hem door de sprekers was toegezwaaid, merk te de heer Aler, die z(jn hele familie inclusief zijn 11 kleinkinderen had mee gebracht, op: ..het zal bü u wel net zo gaan als bij mij: bij de maatschappij wordt het. werk meer gewaardeerd dan in de huiselijke kring. Ik heb daarom gevraagd een geluidsband van deze bij eenkomst te maken, dan kan ik die als het te pas komt, nog eens voor mijn familie afspelen". De heer Aler, die het afscheid moei lijk noemde en zeide, ook in de toe komst steeds met zijn gedachten bij de KLM te zullen zijn, was dankbaar voor de benoeming tot commissaris van het bedrijf. „Ik zal proberen een verstandige com missaris te zijn en niet telkens aan de telefoon te hangen (Van een bijzondere medewerkster) De tijd breekt weer aan, om aan de plassen en de stranden te ge nieten van zon en water. Een genot is het ook om de flatteuze en modieuse kleding, die dit jaar weer in de mode is, te zien en bovendien zelf te dragen. Dat men bij V. en D. hiervoor uitstekend terecht kan, bewees gisteravond de show van bad- en strandkleding, die door 5 man nequins en een jong meisje in de foyer van de Stadsgehoorzaal, ge bracht werd. Het badpak, dat deze zomer zal ge dragen worden, herinnert aan het ouder wetse wollen badpak. Het heeft een ron de halsuitsnijding en is voorzien van mouwtjes. Het rugdecolleté is evenwel zeer laag en het binnenwerk is veel mooier, zodat het figuur wordt gecorri geerd. Hiernaast zagen wij ook nog veel strapless badpakken, doch de mo dellen met brede banden, die naar ach ter doorlopen, zijn meer en vogue. Het materiaal van deze kostuums is katoen, meestal gedeeltelijk op elastiek verwerkt of van soepele Helanco ga rens. Dit materiaal is vormvast en uiterst elastisch. Naast felle effen tin ten waren er ook veel gebloemde en gestreepte badpakken. Er waren ver schillende combinaties in marine te be wonderen. Heel apart was een preten tieloos blauw pakje met een garnering In verband met komend 75-jarig bestaan De koraalmuziek op de komende 3 oktoberviering zal dit jaar, in verband met het 75-jarig jubileum der „3-Octobervereeniging" een zeer bijzonder cachet dragen. Twee bekende stadgenoten, de heren Herman Stenz en Han de Wilde hebben namelijk een „Drie-October-Cantate" voor één stemmig gemengd koor en kinderkoor met begeleiding van harmonie orkest geschreven, welke naast de Koraalmuziek in het morgenuur voor het Van der Werf standbeeld zal worden uitgevoerd. De eerste compo neerde de muziek, de tweede verzorgde de ekst. Tijdens een persconferentie heeft de binnenvaren. In koor I klinkt tenslotte Het afscheid had plaats in een ge- eigende omgeving, namelijk in de enor me hangar, die de naam van Albert Piesman draagt. Uit Amsterdam, Den Haag en Rotterdam waren ruim 4000 medewerkers en medewerksters naar Schiphol gekomen, waar de KLM-har- monie en het KLM-koor de bijeen komst opluisterden. Dr. ir. F. G. den Hollander, president commissaris van de KLM, herinnerde in zijn toespraak aan de moeilijKe tijd, waarin Aler tot de hoogste post werd geioepen. „Het was niet gemakkelijk Plesman op te volgen," aldus dr. ir. Den Hollan der. Alers grote verdienste is mede, dat hij het op zijn beurt in zijn eigen stijl heeft gedaan, doch gelijktijdig het werk van zijn voorganger tot zijn reent heeft laten komen. „Aler blijven wij altijd dankbaar voor alles wat hij deed. Hij deed het moedig, met zijn zin voor hu mor en zijn slagvaardigheid". De nieuwe president-directeur, de heer Van der Beugel, noemde de KLM meer Aanvallers in Angola werken volgens een strategisch plan Bij Nenage, Noord-Angola, zyn grote concentraties opstandelingen waarge nomen, die zich waarschijnlijk voorbe reiden voor een aanval op een vliegveld dat door de Portugese luchtmacht als basis voor acties tegen de rebellen wordt gebruikt, aldus meldt het Portugese persbureau Lusitania. Steeds duidelijker wordt, dat de opstandelingen aanvallen volgens een strategisch plan. De toestand in Aangola is nog ernstig, maar door de huidige maatregelen van de Portugese regering zullen de moei lijkheden zodanig worden opgelost, dat de economie van het land zo min moge lijk daarvan te lijden zal hebben". Dit zei de Portugese onderminister van Luchtvaart, kolonel Arriaga, gisteren bij zijn terugkeer van een rondreis door An gola in Lissabon. De minister zei dat de strijdkrachten in Angola aanvankelijk te gering waren, maar dat zij hun best hadden gedaan. prees de moed van de, bewoners van de dorpen in Noord-Angola, die zich heldhaftig tegen de opstandelingen ver zetten. „Angola zal weer normaal en welvarend worden en het zal Portugees olijven", aldus de onderminister. Volgens het Lissabonse blad „Diario Popular" zouden de thans door benden m Angola gebruikte wapens gestolen zijn bit opslagplaatsen van de VN-troepen in Matadi en Thysstad. De wapens zou den verkocht zijn aan de opstandelingen door Kongolese militairen of geschonken door de „Abako"-partij. Op Schiphol nam de heer I. A. Aler gisteren afscheid van het per soneel van de KLM in verband met zijn aftreden als directeur-generaal. Een kleinzoontje van de heer Aler vond, dat de plechtigheid het beste van diens knie af te volgen was. dan enig ander bedrijf een bezit van het Nederlandse volk. De heer Van der Beugel somde de vele eigenschappen op, die van de heer Aler zo'n goed leider van de KLM hebben gemaakt en zei tenslotte: „Menselijk ge sproken is uitbundige warmte naar bui ten dikwijls een facade voor niet werke lijk betrokken zijn van binnen. Uiter lijke koelheid is daarentegen zo dikwijls een scherm, waarachter werkelijke ver bondenheid met mensen en problemen schuilgaan. De heer Aler behoort tot de mensen met die laatste eigenschap. Dat weten zij, die in zijn naaste omgeving hebben verkeerd." Namens het personeel werd het woord gevoerd door de heer A. van der Paauw, die herinnerde aan het persoonlijke ka rakter, dat het beleid van Plesman des tijds kenmerkte. De heer Aler besefte, aldus spreker, dat voortzetting van een dergelijk beleid, op den duur in conflict zou komen met de moderne eisen, die het besturen van een sterk gegroeid en gecompliceerd bedrijf stelt. De heer Aler heeft de uitwerking van de plannen steeds aan zijn medewerkers overgela ten, was steeds een stimulans, doch wist daarnaast overmatige impulsiviteit in toom te houden. Onder zijn leiding is de laatste jaren een aanzienlijke ver betering van de personeelsverhoudingen ingetreden. De heer Van der Paauw zei dankbaar te zijn, dat de heer Van der Beugel de moed heeft gevonden, de zwa re taak op zich te nemen, de KLM ver dei te leiden. Hoogtepupt De heren Aler en Van der Beugel, vergezeld door hun echtgenotes, waren aan het begin van de bijeenkomst onder luide fanfares van de KLM-harmonie de hangar binnengekomen, waar zü door de duizenden aanwezigen staande werden begroet. Het hoogtepunt van de middag was de aanbieding van het ge schenk van het personeel, dat door een miniatuur-straal verkeersvliegtuig het gebouw werd binnengevlogen. Achter het toestel hing een grote luchtfoto van het buitenhuis plus zwembad van de familie Aler in Gorzel (Achterhoek) en het geschenk was er in fraaie kleuren up aangegeven: de tuinaanplant, die dit idyllische buitenverblijf tot een dorado zal maken. „Ik ben er confuus van", zei de KLM-- directeur in een uitvoerig humoristisch dankwoord. heer J. H. C. Laman, voorzitter van de commissie „Koraalmuziek" van de „3 October-verniging" hieromtrent enige mededelingen gedaan. De Cantate zal uitgevoerd worden door de traditionele declnmers aan de „ko raalmuziek", echter in groter aantal dan andere jaren, met medewerking van een uit 300 kinderen bestaand kinder koor, samengesteld uit leerlingen der eerste klassen van de Leidse ULO-scho- len (openbaar en bijzonder onderwijs», I die thans reeds bezig zijn met het in- I studeren der aan hen opgedragen ko ren. J Het brengen van een zodanige Can tate, waarvan de melodieën in de volks- toon gehouden zijn en op eenvoudige wijze in het gehoor liggen, vereist toch zorgvuldige voorbereiding, wil zij op een behoorlijk niveau ten gehore gebracht I worden. I Te beginnen op 18 mei zal men daar- I om reeds gedurende vijf achtereenvol gende donderdagavonden in de Zuider- kerk aan de Lammenschansweg des avonds om half negen repeteren, voor afgegaan door om zeven uur beginnen de repetities met het kinderkoor, een en ander onder leiding van de heer Stenz. De begeleiding tijdens de openbare uit- voering zal geschieden door de Chr. Muziekver. „Concordia". In september vinden dan nog de gebruikelijke repeti- I ties plaats. Het initiatief tot het ontwerpen van deze Cantate ging uit van de heren Stenz en De Wilde, het aanbod daartoe werd door de „3 Octobr-vereeniging" met graagte aanvaard. Het echtpaar Stenz-Leening heeft ons door middel van zang en pianospel met deze Cantate in kennis gesteld, waarbij j de dankbare zingbaarheid der composi tie ons onmiddellijk getroffen heeft. Wij zijn ervan overtuigd, dat de uitvoering tot een succes kan leiden! Aan de tekst ligt ten grondslag het tweede beleg van Leiden door de Span jaarden in 1574 en het ontzet van onze stad. Met een somber motief leidt het orkest de Cantate is. Hierop klinkt een alarm signaal, dat door een snelle passage ge volgd wordt. Deze tekent de verwarring, ontstaan onder de voor de tweede maal belegerde Leidse burgers. Het koor A bezingt dan, na een herhaling van het inleidingsmotief, de benauwde stemming der burgers. Wederom klinkt het alarm signaal, dat overgaat in koor B, waarin de burgers de jongeren aansporen de strijd niet op te geven. Het koor eindigt in een bede tot God om hulp. Het koor C zet in na een tussenspel. Dit koor beeldt de „Glippers" (zij die met de vijand heulden) uit: zij willen de burgers tot overgave overhalen. Volgt koor D: daarin vergelijken de jongeren sarcastisch de Glippers met de vogelaar, die „met zijn fluit de vogel in het net lokt". De piccolo imiteert in het orkest de valse fluit van de vogelaar. Dit koor wordt besloten met een vermaning aan de Glippers. Pistons en baritons geven hierop de sombere stemming weer, die naar koor E. leidt en waarin de vertwijfeling van de burgers tot uiting gebracht wordt. In het koor F. sporen de jongeren weer aan tot vertrouwen op God en op de Prins van Oranje. Nog éénmaal klinkt het sombere in leidingsmotief in mineur: men twijfelt aan de bevrijdingsmogelijkheid. In de koren G. EN H. stijgt het motief in ma jeur op. Het kondigt het „wonder Gods" aan, namelijk het keren van de wind, waardoor de Geuzen de stad kunnen in koraalvorm een danklied op aan God Die dankbare stemming blijft nog een wijle in het naspel naklinken. zy wordt gedragen door een tegenmelodie in de baritons en gaat over in een fanfare, waarmee de door koor J. te zingen slot zang wordt aangekondigd. De Cantate besluit met een abrupt naspel gebaseerd op het beginmotief in majeur. WU wensen alle medewerkenden suc ces toe met hun streven de uitvoering van deze Cantate tot een bijzondere te maken. Dat z(j grote belangstelling zal trek ken, staat voor ons bü voorbaat vast! van wit met blauwe noppen. In marine met rood, een kleurencombinatie die Pa rijs voorschrijft, was er een beeldig ver ticaal gestreept pak. Sommige modellen waren aan de bovenkant voorzien van een garnering van witte broderie An- glaise, wat zeer flatteus staal. Er waren enkele badpakken in de charlestonlijn. Het accent valt op de verlaagde, door een ceintuur aangegeven taillelijn. De Bikini, meer een dracht voor de mon daine zuidelijke badplaatsen, werd in verscheidene kleuren en „maten" ge bracht. Hierover toonde men fleurige poncho's van badstof Het oude vertrouwde katoen, dat door een speciale bewerking ook plooihoudend en kreukherstellend gemaakt is. leent zich uitstekend voor vrolijke zonnepak- jes. Een fleurige collectie in de leukst denkbare kleuren en dessins, bestaande uit short, blouse en rok, viel te bewon deren. Blouses en glansgaren truitjes waren ook te combineren met lange pantalons van katoen of Helanco. wat vooral voor een zwaarder figuur een zeer geschikt weefsel is. Heel apart was een pak. be staande uit een zwarte pantalon met korte blouse, gegarneerd met goud galon. Bij de badkleding werden tassen en fleurige zonnehoeden in hoge of de z.g. zuidwester modellen A la Cardin,, ge bracht. Moeder met schoolgaande dochters konden een keuze maken uit de badpak ken. strandpakjes. pantalons, jumpers en jackets, die door het jonge meisje getoond werden. De show werd besloten met een collec tie poncho's in de meest gewaagde kleu rencombinaties. Mechanisatie schoonmaakgebietl uitkomst? van een verpleegster bestaat uit „sop pen en spoelen". Kartonnen eetgerei, dat na de maal tijd weggegooid kan worden leek haar wel iets om het arbeidsverlies van 7 te compenseren. Zuster Brij merkte op, dat. de inrichting van ziekenhuizen veel efficiënter gemaakt kon worden. Ook was- het nuttig, aldus spr. meer huis houdelijk personeel in dienst te nemen. Hiermee was zuster Nieland het vol strekt n-ieteens. iDt, zo betoogde zij. be tekent een probleemsverschuiving en geen oplossing. Ook merkte spreekster op, dat de patient in geen geval van de arbeidstüdverkorting te lijden zou mogen hebben. Bij de enquete is ge bleken, aldus de heer Charbon, dat het merendeel van de verpleegsters koos voor vijf maal een achturige en een vyfurige werkdag tegenover een vijf maal ne- genurige werkdag Ook economisch be zien blijkt de 5x8 1x5 formule voor deliger. Veel tijd zou ook gewonnen kunnen worden wanneer de dienstroosters eens grondig werden herzien, en een stren gere selectie bü de opnames zou wor den toegepast. Bij een opinie-onderzoek naar wat de verpleegster met haar vrije tijd zou doen bleek dat het merendeel van de verpleegsters de vrijgekomen uren wil den besteden om hun inkomen te ver groten dmv. büverdienste. of de zesde werkdag in het ziekenhuis uitbetaald wensten te zien. Hieruit blükt, dat het probleem ar beidstüdverkorting in ziekenhuizen te- ziekenhuis. Zuster Boom steunde deze ruggebracht kan worden op het een- suggestie, omdat in „haar" ziekenhuis voudige feit, dat de verpleegster meer gebleken was, dat 41 van het werk wil verdienen. De Nederlandse Bond voor Zieken verpleging had gisteren in kasteel „Oud Poelgeest" een forum samengesteld, dat sprak over de arbeidstijdverkorting voor de verplegenden en de consequenties die dit zou meebrengen. Het forum bestond 'uit: dokter J. H. Baay, arts te Utrecht; zuster C. ten Boom, directrice van een verpleeghuis; zuster A. A. Brij. adjunctdirectrice van ziekenhuis ..Dijkzigt" te Rotterdam; de heer J. Charbon, economisch directeur van het Diaconessen Ziekenhuis te Bre da; dokter Hage, directeur geneesheer in het Homoeopathisch ziekenhuis te Utrecht en zuster Nieland. hoofdver- ster van het Klassepaviljoen interne geneeskunde in het Academisch Zieken huis te Leiden. De bovengenoemde vraag werd al- spoedig teruggebracht tot het probleem een compensatie te vinden voor het ar beidsverlies van 7 dat bij doorvoe ring van de arbeidstüdverkorting zal optreden. Onduldbaar De heer J. Charbon belichtte de eco nomische kant van de zaak. Hij zei, dat bij het toch al „chronisch" tekort aan verpleegsters, het onduldbaar zou zyn een arbeidsverlies van 7 toe te laten. Hij zag een mogelijkheid in de verho ging van de individuele arbeidspresta tie. Dokter Hage docht de oplossing lie ver in een ver doorgevoerde mechanisa tie van de schoonmaakartikelen In een Officiële publikaties ONTEIGENING De Burgemeester van Ijlden brengt ter voldoening aan het bepaalde bij artikel 80 der Onteigeningswet ter openbare kennis, dat met Ingang van 16 mei 1961 tot en met 14 juni 1961 ter gemeentesecretarie (Stadhuis, kamer 111) voor een leder ter Inzage zullen liggen de stukken, in ge noemd artikel vermeld, betreffende een door de gemeenteraad bij besluit van 8 mei 1961. no. 160. voorlopig goedgekeurd plan van onteigening, welk plan strekt om, met toepassing van artikel 77, lid 1. onder 4. der Onteigeningswet de beschikking te verkrijgen over eigendommen, welke zijn gelegen ten oosten van de Haarlemmerweg en begrepen in het goedgekeurde partiële uitbreidingsplan „Lelden-Groenoord 1959", vastgesteld door de gemeenteraad bij be sluit van 21 december 1959, no. 392. Lelden, 13 mei 1961. De Burgemeester voornoemd F. H. VAN KINSCHOT In de intieme sfeer van een wijk met eengezins woningen, waarvan de eigen sfeer nog meer spreekt nu de nieuwste stadswijken hoofdzakelijk flatwoningen in grote blokken te zien geven, vin den wij dit beeldje ,.Het gezin". Het staat in een plantsoen aan de Van Baerlestraat in de omgeving van de Lage Morsweg. Het is een klein beeldje. van nog geen meter hoog. in brons uitgevoerd naar een model van Cor Hund, en het werd in 1953 in deze passende omgeving geplaatst. Cor Hund werd in 1915 in Amsterdam geboren en werd aan de Rijksacademie in de hoofdstad opgeleid als lithograaf. In 1947 verwierf hij de Prix de Rome.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7