LEIDEN WERD HONDERD JAAR GELEDEN .ASTRONOMISCHE HOOFDSTAD VAN EUROPA' Grote hulde aan wetenschappelijke verdiensten in sobere herdenking Gero-cassette Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 13 mei 1961 Tweede blad no. 30353 De Leidse Universiteit heeft zich in de loop der eeuwen een grote internationale faam verworven. Deze faam berustte in vrijwel alle gevallen op een collectieve instelling of prestatie van dit weten schapscentrum of op de persoonlijke werkzaam heid van hoogleraren. De faam welke „Leiden" verworven heeft als sterrenkundig wetenschappelijk centrum berust daarentegen op één instituut. Weliswaar zijn de grondslagen daarvoor gelegd door individuele wetenschapsbeoefenaren, maar toch bekleedt de Leidse Sterrewacht (zoals dit instituut zich met verontachtzaming van alle taalregels noemt) in dit opzicht een unieke positie. De Leidse Sterrewacht dateert van reeds meer dan drie eeuwen her, maar wezenlijk tot bloei gekomen en nadien in bloei gebleven is zij toch sinds een eeuw, sinds het jaar 1861, toen het huidige hoofdgebouw van de Sterrewacht in ge bruik kon worden genomen. De honderdste geboortedag van dit hart van de Sterrewacht werd gisteren herdacht in een bijeenkomst in de Filmzaal van het Academie gebouw. De herdenking viel samen met de in gebruikneming van enkele nieuwe ruimten voor de Sterrewacht, terwijl tevens een expositie aan deze herdenking verbonden werd. Van kijker via radio naar satellieten De tegenwoordige directeur van de Sterrewacht, prof. dr. J. H. Oort, schetste in een voordacht de hoogtepunten van de ontwikkeling der Leidse astronomie, die tot onderdeel van een wereldomvattende sterrenkundige wetenschap is uitgegroeid, en voorspelde nog verdere revolutionaire ontwikkelingen in de astronomische techniek na de ontplooiing van de radio-sterrenkunde, onder meer waarnemingen met behulp van raketten en satellieten. Leiden, dat wel eens de ..astronomische hoofdstad van Europa" genoemd is, kan tot deze verdere ontwikkeling grote bijdragen leveren, wanneer de bezieling van het team van de Sterrewacht gelijk blyft aan de die van Frederik Kaiser toen htf de huidige sterrewacht een eeuw geleden vorm gaf: gegrepen door het wonder steeds verder doordringen in de mysteries van de natuur buiten de aarde. uitgang in de wetenschap te verkrijgen was. Hij was er diep van doordrongen dat onderzoekingen slechts dan echt van waarde kunnen zijn, als men over in strumenten of theorieën beschikt die tenminste even goed zjjn als het aller beste wat elders ter wereld bestaat. Zo werd dan ook het instrumentarium van de nieuwe Sterrewacht gekozen. Het hoofdinstrument, de meridiaan-cir kel, kon inderdaad volledig wedijveren met het beste wat bestond en het is merkwaardig te bedenken, dat dit in strument zestig jaar lang het belang rijkste onderdeel van de Sterrewacht bleef en dat er gedurende deze gehele tijd waarnemingen van de eerste rang mee werden gedaan. Veel belangrijker dan de geboorte Prof. dr. J. H. Oort. de directeur van de Sterrewacht. riep in herinnering hoe reeds in 1633 op aandrang van de merk waardig begaafde methematicus en Arabicus Golius een toren op de wes telijke vleugel van het Universiteitege bouw werd geplaatst waarop een hou ten kwadrant werd opgesteld. Dit is het begin geweest van de Leidse Sterre wacht, die nu dus al 328 jaar oud is, en na die van het Vaticaan de oudste ter wereld. De eerste eeuwen van het bestaan waren echter allesbehalve roem ruchtig, en na Golius werd er voorlopig geen wetenschappelijk werk meer ver richt. Pas in 1826, toen de 18-jarige Frede rik Kaiser tot observator werd benoemd, kwam hierin kentering. Reeds op 14- en 15-jarige leeftijd vestigde deze de aan dacht op zich door verdienstelijke as tronomische berekeningen. Met het ge brekkige instrumentarium van die jaren wist hij, enthousiast, begaafd en voor zien van een onuitputtelijke energie, waarnemingen te doen die ook in het buitenland de aandacht trokken. Zijn ideaal was, om de sterrenkunde in Ne derland tot bloei te brengen en als eeiste vereiste daartoe beschouwde hy de bouw van een met de beste hulp middelen uitgeruste sterrenwacht. Na zeer veel moeilijkheden slaagde hij daarin en in 1861 werd de Sterrewacht zoals die sedert dien in Leiden te vinden is. in gebruik genomen. Dit tijdstip is voor de ontwikkeling van de sterrenkun de in ons land heel wat belangrijker geweest dan de geboorte in 1633, omdat het het begin van een werkelijke bloei tijd werd. Bezielde Toewijding en zakelijk inzicht Wie van de geschriften van Kaiser en de getuigenissen van leerlingen en vrienden kennis neemt, wordt allereerst getroffen door de ongelofelijke toewij ding aan zijn werk ondanks een op la tere leeftijd zwakke gezonheid. Sterker nog valt op de wijze, waarop hij getrof fen scheen te zijn door het wonder van de wereld buiten de aarde en' hoe hij klaarblijkelijk zijn eigen enthousiasme op zijn leerlingen en toehoorders wist over te planten. Hij was bovendien daarnaast een „zakelijk" natuuronder zoeker, die wist dat slechts met de uiter ste zorg voor alle details van instru menten en werkmethoden nieuwe voor- De nieuwste fotografische kijker, die in de herbouwde koepel van de Leidse Sterrewacht staat opgesteld. Deze koepel moest verplaatst wor den in verband met de hoogte van het nieuwe toren-laboratorium voor zoölogie. Nieuwe ontplooiing Na een lange alleen-heerschappij van de plaatsbepalende astronomie door Kaiser en diens leerling en opvo'ger Van de Sande Bakhuyzen werd onder direc toraat van prof. dr. W. de Sitter in 1919 een nieuwe periode ingeleid, waarin de Sterrewacht haar vleugels in allerlei nieuwe richtingen uitsloeg. Ongeveer te- De drie Leidse hoogleraren in de astronomie, v.l.n.r. prof. dr. J. H. Oort, tevens directeur van de Ster rewacht, prof. dr. H. C. van de Hulst (een van de grondleggers van de radio-astronomie) en prof. dr. P. Th. Oosterhoff, bij een his torische kijker uit het begin van de achttiende eeuw, die thans nog in de Sterrewacht te bewonderen is. telijk met prof. De Sitter kwam ook de beroemde Deense astronoom prof. Hertzsprung naar Leiden, en samen maakten zij van de Sterrewacht een veelzijdig modern instituut. Prof. Oort schetste in het kort de richtingen, waar in het onderzoek zich onder deze astro nomen ontwikkelde. In deze tijd groei de in Leiden een school van praktische astrofysici, die in de gehele wereld be roemd geworden is. Wel werd in die tijd in Leiden veel geobserveerd, maar de meeste en beste waarnemingen kwamen van Leidse waarnemers in Zuid-Afrika, waarmee in die jaren nauwe banden waren aan geknoopt. Later werd in Johannesburg een eigen Leids instrument geplaatst en thans is deze zuidelijke afdeling van de Leidse Sterrewacht met twee uitsteken de instrumenten uitgerust, die door voortreffelijke outillage en enorme ac tiviteit der waarnemers kunnen wed ijveren met het beste wat elders ter wereld op het gebied van de fysische eigenschappen der sterren gepresteerd wordt. Raketten en satellieten Intussen is de Sterrewacht ook op an dere terreinen met haar tijd meege- FONGERS groeid, in het bijzonder op dat der ra dio-sterrenkunde. op welk gebied zij zelfs op haar tijd vooruit raakte doordat zij vroegtijdig de beschikking kreeg over een der grootste instrumenten ter we reld. Vooral In het Nederlandse klimaat is dit voor de sterrenkunde van zeer groot belang. Wil de Leidse Sterrewacht ook verder met haar tijd meegaan, dan zullen In de komende jaren nog vele andere ont wikkelingen nodig zijn. Onder meer zal ook deelgenomen moeten worden aan waarnemingen met behulp van raketten en satellieten. Elektronische rekenmachine Een belangrijk facet In de ontwik keling van het onderzoek is de invoe ring van automatische registrering der waarnemingen en vooral ook de auto matisering van de bewerking dezer waarnemingen door middel van elektro nische rekenmachines. Het is dan ook bijzonder verheugend, dat de Universi teit binnenkort zal kunnen beschikken over een moderne elektronische reken machine. Dit is niet slechts van belang voor een vlotte bewerking van de enorme hoeveelheid informatie die de radio telescopen kunnen leveren, maar even zeer vanwege de mogelijkheid om daar mee theoretische problemen te gaan be handelen. die tot dusver buiten het be reik van de Leidse astronomen lagen. Samenwerking met fysici en technici De ontplooiing van de radioastrono- mie heeft een nieuw element in de ster renkunde gebracht, namelijk de samen werking tussen astronomen, fysici en elektrotechnische ingenieurs. Deze sa menwerking heeft zich in Nederland op bijzonder prettige wijze ontwikkeld De astronomen zijn van diepe dank baarheid vervuld voor de enorme toe wijding waarmee de elektrotecnruci ue moeilijke problemen die de astronomie stelde, stuk voor stuk op zo prachtige wijze hebben weten op te lossen. Zowel in Dwingeloo waar de radiote lescoop staat opgesteld, als in Leiden zijn de elektronische werkplaatsen het vorig jaar belangrijk uitgebreid. Uitbreiding Het tijdstip van de viering van het eeuwfeest is zo gekozen, dat zij kon samenvallen met de inwijding van een nieuwe vleugel van de astrofysische af deling. Behalve een nieuwe elektroni sche afdeling bevat deze een prachtig fotografisch atelier en een nieuwe in strumentmakerswerkplaats. Prof. Oort bracht dank aan de ar chitecten Van Oerle en Schrama en aan de Rijksgebouwendienst voor hun arbeid op het terrein van deze uitbrei ding, aan alle medewerkers van de Sterrewacht die tezamen een gemeen schap vormen waarin aller werk essen tieel is voor het bereiken van resultaten, en aan curatoren, het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en de Nederlandse Organisatie voor Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek. Ter gelegenheid van het jubileum zal waarschijnlijk nog dit jaar een bro chure over de Sterrewacht worden uit gegeven, waartoe de mogelijkheid werd geopend door een speciaal krediet van curatoren. Steffl m en koop een FONGERS de keus voor het leven! In Leiden Prof. Oort stelde, dat indertijd de Sterrewacht, die een vertrouwd deel van hc-t stadsbeeld is geworden, ten onrechte vanwege de besparing van enkele dui zenden guldens aan grondkosten niet buiten maar in de stad is geplaatst. Thans wordt de hemel boven de Sterre wacht overgoten met stadslicht, dat het zwakke licht uit de hemel overstraalt. Toch moet de Sterrewacht thans niet uit Leiden weg, ook al moeten de waar nemingen voor een groot deel elders, zelfs buiten het land worden verricht. Eén gemeenschap internationaal instituut geworden. Daar- I uil vloeit onder meer voort dat de I opzet van een heel grote nieuwe radio telescoop in Beneluxverband gemaakt wordt en dat de oprichting van een met grote moderne kijkers uitgerust optisch observatorium op het zuidelijk halfrond door landen van West-Europa gezamen lijk gemaakt wordt. Vandaar ook dat de plannen voor ruimte-onderzoek zo wel in Europees verband als ook In sa menwerking met de Verenigde Staten gesmeed worden. De Sterrewacht zelf kan daarbij in Leiden blijven. Nationaal van opzet en grotendeels levend van het initiatief van haar vaste staf, is zij tegelijk een in ternationaal instituut, waar op het ogenblik ongeveer evenveel buitenlandse als Nederlandse geleerden werken. Hoe anders dit alles ook lijkt dan in de tijd van Kaiser, het uiterlijk kleed en de ziel zijn hetzelfde gebleven als een eeuw geleden, berustend op het ver- j langen om steeds verder in het. wonder der natuur buiten de aarde door te drin- sen. Heipalen voor liet „huidige gebouw" De president curator dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk kon persoonlijke herinneringen uit de historie van de Leidse Sterrewacht ophalen, aangezien hijzelf na een studie in de wis- en na tuurkundige faculteit juist een halve eeuw geleden als jongste observator aan de schepping van prof. Kaiser werd verbonden. Op dat ogenblik had de Ster rewacht een halve eeuw een vaste koers gevaren, bepaald door de materiële mid delen welke ter beschikking stonden en niet door de zich nieuw ontwikkelende technieken van spectografie. Dr De Vos van Steenwijk noemde zichzelf een der laatste epigonen van die eerste halve eeuw van Leidse astronomische ver maardheid. In die halve eeuw werd in het wetenschappelijk onderzoek de na druk gelegd op de positiebepaling van de „vaste sterren" «Die deze naam overigens ten onrechte dragen). Het blijkt thans, dat deze positiebe paling van groot belang is voor de on derzoekingen op het gebied van de structuur en conceptie van ons sterren stelsel. Daarmede werd door het werk van Kaiser en zjjn opvolgers het „hei werk" verricht voor het gebouw, dat de astronomie thans aan het optrekken is. Juiste man met juiste bezieling Dr. De Vos van Steenwijk herinner de aan enkele financiële aspecten van het werk van Kaiser: toen de overheid niet bereid bleek voldoende geld voor de inrichting van een modern observato rium beschikbaar te stellen, ontplooide hij zich tot een propagandist van de astronomie, zodat de algemene belang stelling voor deze wetenschap eigenlijk ging dwingen tot steun aan zijn plan nen. Volgens sprekers berekeningen hebben toen de Leidse hoogleraren per persoon een bedrag van ruim zeshon derd gulden bijeen gebracht om de stichting van een moderne sterrenwacht mogelijk te maken. Die veel verfoeide negentiende eeuw bleek dus nog leven dig genoeg te zijn om zulk een grote offervaardigheid op te brengen. Het blijkt duidelijk, dat een man met capaciteiten, die de goede toon wist te vinden, ook in die zogenaamde lauwe tijd een voor deze dagen welhaast on gekende steun wist te verwerven voor zuiver wetenschappelijk onderzoek waaraan in die tijd iedere gedachte aan commercie en defensie vreemd moet zijn geweest. Waardering en dank De decaan van de faculteit prof. dr. E. H. Vogelenzang herinnerde er in een korte toespraak aan, dat het werk van Kaiser van bijzonder grote beteke nis is geweest zowel voor de wetenschap zelve als voor de inleiding tot de sterren kunde. die Leiden wist te verschaffen en tot internationale vermaardheid wist te brengen. Tenslotte sprak de secretaris van de Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde dr. U. J. Rutgers, die na een woord van dank voor de nauwe re laties tussen officiële wetenschap en amateurs een tweetal vitrines voor de Sterrewacht aanbood. In zijn slotwoord bracht prof. Oort nog dank aan prof. dr. P. Th. Ooster hoff, de adjunct-directeur van de Ster rewacht, voor diens toegewijde arbeid, zonder welke dit wetenschappelijk in stituut niet zou kunnen zijn, wat het thans is. Velen aanwezig De bijeenkomst in de Academie werd onder meer bijgewoond door de rector magnificus prof. mr. J. V. Rijpperda Wierdsma, vele leden van de senaat, de president curator en enige curato ren. de hoogleraren Van Groningen en Gorter namens de Kon. Ned. Akademie van Wetenschappen, prof. Bakhuizen van den Brink en dr. Bannier namens de Organisatie voor Zuiver Wetenschap pelijk Onderzoek, dr. Piekaar, mr. Tittel en dr. Ferrier namens het ministerie van Onderwijs. Kunsten en Wetenschap pen, de astronomen van andere Neder landse wetenschapscentra, vertegen woordigers van studentenorganisaties en de wetenschappelijke staf en gedele geerden van de Ned. Vereniging voor Weer en Sterrenkunde, het Leids Ster- rewachtsfonds en de Rijksgebouwen dienst. Expositie Na de toespraken begaven de aanwe zigen zich naar de Sterrewacht, waar men in de gelegenheid was kennis te maken of de kennismaking te vernieu wen met gebouw, instrumentarium en vooral ook uitbreidingen van de laatste jaren. In de collegezaal was een bescheiden expositie ingericht van materiaal, dat betrekking had op de historische ont wikkeling van de Sterrewacht. Deze belangwekkende expositie, die veel fotografisch materiaal omvat, is heden van 14 tot 17 en 19 tot 22 uur. zondag van 14 tot 17 uur, maandag van 19 tot 22 uur en dinsdag van 19 tot 22 uur voor het publiek toegankelijk. Zoekt U een van f40.— of f400.—. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. De Gero-specialist. De Sterrewacht is een onderdeel ge worden van een grotere werkgemeen schap: allereerst een werkgemeenschap in Nederland, waar de omstandigheden de toenemende mogelijkheden van con tact bevorderen en de begrenzingen van de afzonderlijke instituten hoe langer hoe meer doen vervagen. De astronomen hebben thans het gevoel even nauw met elkaar verbonden te zijn als vroe- i ger de werkers aan één afzonderlijk instituut. Een bevestiging daarvan zag i Erof. Oort in de verheugende aanwezig- eid bij deze herdenking van vrijwel alle astronomen uit Nederland. Een Sterrewacht ontgroeide echter niet alleen in dit opzicht aan een stad. maar ook aan Nederland, aan Europa en wellicht binnenkort ook aan de aarde zelf. De hedendaagse sterrenwacht is een Zingende kapelaan Tijdens de laatste bijeenkomst van Ex- pogé in het seizoen 1960/61 heeft het hoofdbestuurslid kapelaan H. M. J Stoe- linga gisteravond in „De Harmonie" een voordracht gehouden over het geestelijk lied, waarbij spreker zijn woorden met zang, o.m, van een zestal eigen compo sities afwisselde. Na een kort inleidend woord van de voorzitter, de heer L. Questroo. vertelde kapelaan Stoelinga, dat hij tydens tal van kerstbij een kom sten o.m. van militairen en jeugdver enigingen met groot succes de aanwezi gen was voorgegaan in het zingen van evangelische teksten op moderne muziek, waarmee z.i. afdoende werd aangetoond, dat de hedendaagse jeugd ook t.a.v. het evangelie moeten worden aangespro ken met een moderne versie van de eeu wenoude muziek en tekst teneinde de be langstelling voor het geestelijke lied niet verloren te laten gaan. Alvorens moder ne composities en teksten onder de loep te nemen, vertelde hij iets over de oor sprong van het geestelijk lied. zoals dit reeds werd gezongen lang voor de ge boorte van Christus en werd overge nomen door de eerste christenen, waar bij de tekst in het latijn vertaald werd. Eerst later kwam men ertoe eigen gees telijke liederen te gaan componeren en van een toepasselijke tekst te voorzien. Men zong ten tijde van Paulus reeds Gods lof in psalmen en geestelijke liede ren van eigen compositie en inhoud. Vele van deze oude liederen, ook de Grego riaanse. worden heden ten dage nog ge zongen, alle pogingen tot een moderne aanpassing c.q. vertaling ten spijt. Nadat spreker enige van deze liederen o.m. met de oorspronkelijke Latijnse tekst ten ge hore had gebracht, besprak hij uitvoerig de pogingen, die door de eeuwen heen door tal van componisten en tekstdich ters zijn aangewend om de geestelijke liederen met in acht neming van hun oorspronkelijke strekking meer en beter tot de latere generaties te laten aan spreken. Tenslotte besprak kapelaan Stoelinga nog een zestal van zijn moderne compo sities met eigen tekst, waarvan een drie tal door hem ten gehore werd gebracht. AANBESTEDING CHR. TECHNISCHE SCHOOL. De aanbesteding van de chr. lagere technische school, voor welke bouw on langs toestemming werd verleend, zal plaats hebben op dinsdag 6 juni om 11.00 uur in café-restaurant ..In den Vergulden Turk". Mr. M. A KakebeekeVan der Put. wetenschappelijk hoofdambtenaar bij de Leidse Universiteit is bij K B benoemd tot rechter-plaatsvervanger in de Arrrondissements-rechtbank te 's- Graven h age. Goede resultaten bij N.V. Nemafi DIVIDEND WEDEROM De N.V. Nederlandse Maatschappij tot Financiering van Huurkoop-Trans actie „Nemafi" te Leiden, heeft ook in 1960 weer goede resultaten bereikt. De groei van het bedrijf heeft zich voort gezet en resulteerde in een hogere om zet. zowel in het aantal als in het be drag van de verstrekte kredieten. Het debiteuren-saldo steeg tot f4.480 800 per ultimo december 1960 (vorig jaar f3 515.700). De verliezen op huurkoop- debiteuren konden ook in 1960 wederom laag worden gehouden. Daar de direc tie van oordeel is. dat gedeeltelijke de centralisatie der werkzaamheden ge wenst is, werd een 7-tal bijkantoren op gericht. De winst- en verliesrekening geeft aan ontvangsten een bedrag aan van f747.435,28 (vorig jaar f622.071.93i, ter wijl de exploitatiekosten f 558.793.29 be dragen (vorig jaar f430.016.82). De net towinst bedraagt na afschrijvingen f 164.087.79. Aan de algemene reserve zal f20 000 worden toegevoegd, terwijl het dividend onveranderd op 10% is vastge steld. Betreffende de vooruitzichten is de directie optimistisch gestemd. Het afbetalingsstelsel is in Neder land nog steeds niet tot volle wasdom gekomen. Het laat zich aanzien, dat in de naaste toekomst de groei van de Nemafi zich zal voortzetten. Vakantieregeling voor slagers In zijn vergadering van 8 mei jX heeft de Gemeenteraad een nieuwe va kantieregeling voor de slagerswinkels vastgesteld. In deze regeling is de pe riode van 1 juni tot 1 september aan gewezen als tijdvak, waarbinnen Bur gemeester en Wethouders de verplichte vakantieweken dienen vast te stellen. Voorts zijn de slagers thans verplicht de hun toegewezen vakantieweek aan het publiek bekend te maken door een drukwerk of geschrift ,op een zodanige wijze in de winkel aan te brengen, dat hiervan van buitenaf op gemakkelijke wijze kennis kan worden genomen EXAMENS DI A CONES SENHUIS. Bij de een dezer dagen in het Diaco- nessenhuis alhier gehouden examens, slaagden voor het diploma ziekenver pleging A de volgende zusters: G Bos, A. de Bruine. B v. Brummen. C. Hon- ders, G. de Jong. G. Kriek, F. Mees ters. F Schoneveld, J .Struyk en R. Wolf rat.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3