Matig succes voor „Het Mes" Personeels- en lokalentekort worden zeer ernstig genoemd Bloeddorstige taal van Banda Instorting pilaar Vijzelstraat gevolg schuldige nalatigheid BIJ EXAMENS esïianaBSjcaiaigBïi Agenda Met een enkel woord ZATERDAG 13 MEI 1961 De voormalige Belgische Kongo zal de organisatie der Verenigde Naties dit jaar op de lieve som van tenminste 130 miljoen dollar komen te staan, in guldens omgerekend bijna een half mil jard. Dat is tweemaal zoveel als alle andere V.N-uitgaven voor 1961 bij el kaar. En aangezien verscheidene landen, met de Sowjet-Unie als slecht voorbeeld aan de spits, kort en goed weigeren hun aandeel in de kosten te voldoen, zullen de Amerikanen zich wel genoodzaakt zien méér dan eenderde voor hun reke ning te nemen zoals berekend was. De gezamenlijke belastingbetalers in de Ver enigde Staten mogen dan al goed bij kas zitten, toch is een bijdrage van bijna zeshonderdduizend gulden per dag ook weer geen kleinigheid. Maar de 25.000 militairen en burgers, die de V.N. in Kongo vertegenwoordigen, kosten na tuurlijk veel geld, niet alleen omdat zij behoorlijk uitgerust moeten zijn, maar vooral ook omdat Kongo ongeveer aan alles gebrek heeft. Alleen al het vervoer te land vereist meer dan drieduizend vrachtwagens en andere voertuigen. Voor hotels, ziekenhuizen en opslagplaatsen moeten de Verenigde Naties zelf zorgen, omdat die indien ze al aanwezig zijn, uiteraard niet berekend zijn op de aan wezigheid van tienduizenden buitenlan ders. En zo kan men doorgaan met het opsommen van de kosten voor een in stantie, die haar taak moet vervullen in een land, dat na het vertrek der Belgen in de kortst mogelijke tijd tot een inter nationale achterbuurt is vervallen. Het voordeel is anderzijds, dat die V.N.- troepen tot op zekere hoogte een stabili serende factor vormen. In elk geval is voorkomen, dat de rode onderwereld zich in opvallende mate van dit gebied heeft meester kunnen maken. En dat is een winstpunt, dat de landen, die hun bijdrage aan de V.N. wél voldoen, met die hoge kosten kan verzoenen. I ntussen rijst de vraag of het Kongo- lese probleem enig perspectief biedt. Anders gezegd: ziet het er naar uit, dat de op hun „zelfstandigheid" beluste Kongolezen binnen afzienbare tyd in staat zullen zijn op eigen benen te staan en niet langer in het invalidenwagentje van de V.N. behoeven rond te rijden? Helaas, die vraag moet vooralsnog ont kennend beantwoord worden, want de machtsstrijd tussen de „leiders" is nog in volle gang. En zolang dat het geval is, is er van scheppende arbeid geen sprake. Men kent de sensationele ont wikkeling uit de laatste tijd: president Kasavoeboe heeft het nodig gevonden de premier van Katanga, Tsjombe, in hech tenis te nemen, toen deze zich argeloos voor onderling overleg naar Coquilhat- stad had begeven om daar het gesprek, dat op Madagascar was begonnen, voort te zetten. Terecht hebben grote Ameri kaanse dagbladen die manoeuvre van Kasavoeboe scherp gehekeld. Want zij stond in feite gelijk aan arrestatie van premier Chroesjtsjow in opdracht van president Kennedy tijdens een vergade ring van de V.N. in New York. Geen en kele vergelijking gaat voor de volle hon derd procent op, maar in elk geval heeft Kasavoeboe, na eerst goede maatjes te zijn geworden met de Verenigde Naties (hij verklaarde zich akkoord met de ver wijdering van alle buitenlandse advi seurs), gehandeld op een wijze, welke ge heel in strijd is met de normale gebrui ken op politiek en diplomatiek gebied. Het is zelfs twijfelachtig of Tsjombe Katanga ooit levend zal terugzien. En nu moge zijn waarnemer, Moenongo, ge dreigd hebben met vernietiging van de enorme stuwdammen van Katanga als de centrale Kongolese regering samen met de V N. een poging zou doen tot on derwerping van de afgescheiden provin cie (hetgeen zou leiden tot vernietiging van de rijke mijnen), maar 'tls de vraag of hij dat dreigement waar zou dur ven maken. Voorlopig is Kasavoeboe, tot- nutoe een vage en trage figuur, na wij len Loemoemba recordhouder op het ge bied van politieke gewetenloosheid in Kongo. Een bijzonder twijfelachtige eer in een land, waar miljoenen van honger dreigen om te komen. In Cannes Vergadering Volksonderwijs W aarde lichamelijke opvoeding onderschat „Deze algemene vergadering komt bijeen in een periode, waarin de toestand waarin het onderwijs in ons land verkeert, verre van rooskleurig is", aldus mr. A. de Roos, voorzitter van de vereniging „Volksonderwijs", die ditmaal haar grote jaarlijkse ontmoeting in Groningen houdt. In zijn rede, die hij vanmorgen ter opening van de algemene vergadering uitsprak, constateerde de heer De Roos, dat het lager onderwijs lijdt aan een ernstig tekort aan personeel althans in vele delen van het land en aan gebrek aan voldoende plaatsruimte. Vooral het gymnastiekonderwijs kwijnt door het buitensporige tekort aan lokalen. „Nog steeds wordt in Nederland de waarde van een goede lichamelijke opvoeding van onze jeugd onderschat'", zo meende de voorzitter. Hü signaleerde, dat de scholenbouw van de ene crises in de andere valt. Nog steeds wordt nagelaten de woning bouw met de scholenbouw te coördine ren en het schijnt, dat een verbetering van de volkswoningbouw beslist gepaard moet gaan met een verslechtering van de scholenbouw. Het onlangs in de Tweede Kamer gehouden debat over de woningbouw heeft de vereniging dan ook verre van gerustgesteld. ,Het voortgezet onderwijs lijdt onder het gebrek aan lokaalruimte", aldus mr. De Roos, „en aan een tekort aan bevoeg de leerkrachten" In het Ulo weieens de ruggegraat van het volksonderwijs genoemd bestaat een noodtoestand, waaraan onvoldoende aandacht wordt besteed. Mr. De Roos wees erop, dat ook Nederland alleen dan de strijd om het bestaan met succes kan voeren, als aan de vorming van de jeugd meer dan ge wone aandacht wordt besteed. Leerplicht Hij dacht hierbij vooral ook aan de invoering van gedeeltelijke leerplicht voor de jongeren van 16 tot 18 jaar en aan de uitbreiding van de leerplicht zelf. „Daarnaast", zo zei hij, „moet de klas sengrootte eerder omlaag dan in het voornemen van de regering ligt, omdat in verschillende gemeenten nu reeds moeilijkheden ontstaan door verplaat sing of vermindering van de bevolking. Die moeilijkheden zijn van invloed op de mogelijkheid om bestaande scholen te handhaven. In het licht van deze fei ten en wensen is 't volkomen misplaatst te spreken van een zeker gevaar voor overbevolking van de onderwijzersoplei dingen", aldus de voorzitter. „Er is nog ontzaglijk veel te doen. ook ten aanzien van een grote differentiatie ten behoeve van de tienduizenden leerlingen voor wie de gewone schoolnormen minder ge- eigend blijken te zijn". De voorzitter herinnerde er aan dat „Volksonderwijs" nu voor de tweede De Nederlandse film Het mes" van Fons Rademakers is gisteren in Can nes vertoond voor slechts een klein publiek van festivalgangers, omdat de meesten liever naar de talloze ontvangsten gingen, die op hetzelfde tijdstip toerden gehouden. Deze enige Nederlandse inzending is wel goed, maar niet enthousiast ontvangen. (Volgens Reuter zijn de Nederlan ders waarschijnlijk het slachtoffer geworden van het verlangen van de bezoekers, zich te amuseren en vro lijke films te zien.) Men was van mening, dat Rademakers er in ge slaagd was een samenhangend ver haal te vertellen, waarbij de diverse spelers hun rollen karaktervast, so lide en met voldoende vaart op het lte doek brachten. OUD-REDDER COENRAAD BOT OVERLEDEN In Den Helder is op 79-jarige leeftijd overleden Coenraad Bot. oud-schipper van de motorreddingboot „Dorus Rijkers" van de K.N.Z.H.R.M. Schipper Bot, die in 1918 werd aangesteld als schipper van de roeireddingboot in Den Helder van deze maatschappij werd in 1923 tot schipper van de motorreddingboot Dorus Rijkers benoemd. HU heeft tot aan zijn pensionering in 1946 ruim 150 redding- tochten meegemaakt, waarbij hij op 66 tochten aan de redding van 653 schip breukelingen heeft meegeholpen. Ook vóór 1918 had hy onder Doms Rijkers zelf in de roeireddingboot al verscheidene tochten gemaakt. Als waar dering heeft hij van de regeringen dezer schipbreukelingen, die uiteraard van de meest uiteenlopende nationaliteiten waren, onderscheidingen ontvangen. Bij elkaar waren dat er veertien. Zo was hij in het bezit van de zilveren eremedaille van de Orde van Oranje Nassau, de grote gouden ei-emedaille van de maat schappij waarvoor hij werkte, de gouden medaille van de Koning van Zweden en de zilveren medaille van de Koning van Engeland, voorts medailles van de Italiaanse regering en van een Franse reddingmaatschappij. Zijn zoon, die hem bij zijn pensionering opvolgde, is thans schipper op de tegenwoordige motorred dingboot in Den Helder, de „Prins Hendrik". Schipper Bot zal dinsdag aa. in Den Helder worden begraven. Dr. Hastings Banda, de nationalisti sche leider van Njassaland, heeft gis teren president Kasavoeboe van Kongo telegrafisch verzocht de gevangen Ka- tangese president Moise Tsjombe „on middellijk ter dood te brengen", zo is in welingelichte kringen in Salisbury ver nomen. Verder had dr. Banda in zijn telegram verklaard dat hy „buitenge woon verheugd" was over Tsjombes arrestatie. Hij had hieraan toegevoegd dat de Katangese president niet alleen daden van agressie tegen de Kongelose republiek had gepleegd maar ook tegen de Afrikaanse nationalisten op het gehe le Afrikaanse continent. Dr. Banda zei Tsjombe als aartsvijand van alle Afri kaanse aspiraties te beschouwen. De Daily Express heeft vandaag als zyn mening te kennen gegeven dat En geland in de Kongolese aangelegenhe den tussenbeide moet komen om „de Katangese president Tsjombe te red den". De rechtse „Express" schrijft, dat degenen die Tsjombe gevangen hebben genomen, hem vrijgeleide hadden be loofd. Het blad voegde hieraan toe dat, indien de centrale Kongolese regering doorgaat haar belofte te breken, Enge- I land de financiële hulp die het geeft via de Verenigde Naties moet staken. „Het is monsterachtig dat wjj deze regering zouden blijven steunen met ons geld ter wijl misdaad en moord welig tieren in dat land", aldus de Daily Express. Helpers nemen de benen De vrees voor een stammenoproer heeft ertoe geleid, dat burgers, die be trokken zijn bij de uitvoering van het hulpprogram van de V.N. voor vluchte lingen. uit Zuid-Kasai zijn teruggetrok ken, aldus is gisteren in Leopoldstad vernomen. Slechts enkele van de 31 man V.N.-personeel, Roode-Kruisartsen, Unesco-leerkrachten en functionarissen van de FAO, zijn achtergelaten om de verdeling van levensmiddelen onder de 300.000 vluchtelingen in het gebied van het Makamba-meer, ongeveer 160 km verder weg, voort te kunnen zetten. Bezorgdheid over de veiligheid van de maal in Groningen vergadert. In 1909 was het de eerste keer. Men sprak toen over ruim 10.000 leden en over een bud get van nog geen f 4.000.Nu gaat die zelfde vereniging naar de 150.000 leden en nadert het budget een bedrag van f 350.000.—. Demonstratie voor verbetering Scheveningse binnenhaven (Van onze Haagse correspondent) Maandagmiddag begeeft een stoet van Scheveningse vissers, onder wie de leden van het Scheveningse Vrouwenkoor in klederdracht, zich naar het Binnenhof, waar de minister van Verkeer en Water staat, de heer H. A. Korthals een reso lutie voor het verbeteren van de Sche veningse buitenhaven zal worden inge diend. In de stoet zal een vijftal wagens met toepasselijke spreuken meerijden. Op het ogenblik dat de resolutie door vier vertegenwoordigers zal worden over handigd, zingt het koor enkele toepas selijke liederen. Om moeilijkheden met het verkeer te voorkomen zal de mani festatie voor halfvijf zyn afgelopen. Hiermee wil de Scheveningse bevol king uiting geven aan de al lang ge koesterde wens voor het verbeteren van de buitenhaven. Nu, acht dagen voor de vloot op 23 mei uitvaart, organiseert het comité van actie voor verbetering van de Scheveningse buitenhaven deze de monstratie, waarbij alle belanghebben den van het Scheveningse visserijbedrijf zijn vertegenwoordigd. Veiligheidsmaatregelen naren onvoldoende De gemeente Amsterdam draagt voor de helft de schuld aan het ontstaan van de schade by de instorting van een pilaar van de arcade in de Vijzelstraat op 23 maart 1955 en Is derhalve ook voor de helft aansprakelijk. De andere helft van de schade der gedupeerde be woners. circa één ton, zal de aanne mer. (B. Doornbos te Amsterveen) die d'e herstelwerkzaamheden aan deze pi laar verrichtte, moeten betalen. De ge meente Amsterdam zal voorts de helft moeten betalen voor de ruim f. 6.000 die aannemer en huiseigenaar (NV Am- stelsteyn) tezamen zullen moeten be talen aan de sociale verzekeringsbank, welke deze als uitkering aan de bü de instorting gewond geraakte metselaar heeft gedaan. Daar komt het vonnis op neer dat de civiele kamer van de Am sterdamse rechtbank heeft gewezen in de procedure, die een zevental gedu peerde flatbewoners in 1959 tegen huis eigenaar en aannemer om schadeloos stelling aanhangig hadden gemaakt. De rechtbank concludeerde in haar vonnis dat „de dienst van bouw- en woningtoezicht in de uitoefening van zyn controlerende taak heeft gefaald". De dienst is van begin af aan op de hoogte geweest der werkzaamheden, waartoe de dienst zelf opdracht gaf. Men beschikte over de oorspronkelijke bouwtekening en wist dat er in de be wuste pilaar geen stalen kern aanwe zig was. Niet voldoende hebben B. en W. het gevaar van de situatie onder kend. Tot de rechtsplicht van deze dienst behoort toezicht op naleving van de veiligheidsvoorschriften en er is al dus de rechtbank na 15 februari 1955 geen controle op de herstelwerkzaam heden geweest. De oorzaak der instor ting ligt in het niet treffen van vol doende veiligheidsmaatregelen. Er is volgens de rechtbank derhalve sprake van schuldige nalatigheid. „Neutralistische" staten gaan in Cairo confereren Twintig landen hebben voorlopig in gestemd met een plan, in Cairo een neu tralistische „topconferentie" te houden, aldus is officieel in de hoofdstad van de V.A.R. meegedeeld. De datum van de conferentie is nog niet bekend, evenmin of de ministers van Buitenlandse Zaken of de ambassadeurs er aanzullen deel nemen. De landen die een uitnodiging hebben ontvangen, zijn: Joego-Slavië, India, In donesië, Algerije, Marokko, Ghana, Gui nee, Kongo (vroeger Belgisch), Mali, So malia, Soedan, Irak, Afghanistan, Cey lon, Cambodja, Birma. Cuba, Brazilië, Mexico en de Verenigde Arabische Repu bliek. India zal de voorbereidende besprekin- j gen bijwonen, maar het is nog niet zeker of het ook op de conferentie ver tegenwoordigd zal zijn. Premier Nehroe zou enkele deelnemers-in-spé niet als voldoende neutralistisch beschouwen. Van Oidenbarneveldtpenning uitgereikt aan ir. Ernste De burgemeester van Rotterdam, mr G. E. van Walsum, heeft gistermiddag de aftredende directeur van de shellraf- finaderij te Pernis, ir. J. W. Ernste, de Van Oldebarneveltpenning uitgereikt. De burgemeester hield daarbij een toe spraak. waarin hij o.m. zei. dat de heer Ernste de penning ontvangt op grond van zy belangrijke werkzaamheden in Rotterdam, sedert hij in maart 1951 de leiding van het bedrijf in Pernis over nam. Advertentie spelen zenuwen een grote rol. Een beheerst examen doet U mei Mijnhardt's Zenuwtabletten Geest blijft wakker en helder. Gegrond op 10-tallen jaren ervaring. burgers ontstond na de recente botsing in Franquie-haven tussen Ghanese en Kongolese troepen, aldus meent men te weten. De Ghanezen zijn nu in de hoofdstad van noord-Kasai, Loeloea- burg. samengetrokken, zodat genoemde burgers in Bawanga niet op bescher ming van V.N.-troepen kunnen reke nen. Marekerk: Youth for Christ. Spr. dhr Jb Klein Haneveld m.m.v. de zingende zusjes. 8 uur nam. Rest. Van der Heijden: Receptie zestig jarig bestaan Coöp. Vooruit. 35 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Personeelsver. „De Royalisten", De Haagse Operettezan gers „Die Blume von Hawaii". 8 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jeho vah's Getuigen. 5.30 uur nam. Marekerk: Interkerkelijke Jeugdsamen- komst olv. pastoor A. J. Glazemaker. 7.30 uur nam. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 u. voorm. MAANDAG Den Burcht Jacobazaal)Koelkast demonstraties fa. A. Zwart. 210 uur nam. Gulden Vlies: Ledenvergadering Leidse Amateur Fotografenvereniging. 8 uur nam. Gulden Vlies: Buitengew. ledenvergade ring Ned. Ver. van Hulsvrouwen afd. Lei den. 2.30 uur nam. Ons Centrum: Jaarvergadering Vrou wenbond N.V.V. 8 uur nam. Rest. Van der Heijden: Congres Kath. Bond van Sigarenwinkeliers. 10 uur voorm. j Zoölogisch Laboratorium: Excursie „De I Natuurvriend". (Verzamelen Steenschuur) I 6 te 7.45 uur nam. DINSDAG Consistorie Pieterskerk: Receptie 40- j jarig bestaan Vrijwilligerscorps Herv. ge meente. 89 uur nam. Den Burcht (Jacobazaal): Koelkast- demonstraties fa. A. Zwart. 210 uur nam. Galgewater 22: K. en O.-excursie naar Ned. Rotogravuremij. 2.25 uur nam. Herengracht 82: Ledenvergadering Pro Juventute. 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Ledenverg. Soc. Raad. Spr. H. Ph. Minkowski over de so ciologische benadering van het probleem van de onmaatschappelijkheid. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Jeugdconcert Residentie-orkest olv. Willem van Otterloo voor Cle Esthetische vorming van de schooljeugd. 2 30 en 4 uur nam. Surinamestraat: Opening Geref. Petra- kerk. 8 uur nam. VOOB HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. KRO: 14.00 Vrouwenkoor. 14.25 Lichte muz. 14.50 Gram. v. d. Jeugd. 15.10 Fran se les. 15.30 Lichte muz. 15.50 Gram. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instr. oct. 16.50 Sportact. 17.00 V. d. jeugd. 18.00 Kunst- kron. 18.30 Gram. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Zang. 19.30 Amateursprogr. 19.50 Lichtbaken, lezing. 20.00 Klassieke muz. 21.00 U bent toch ook van de partij?, praatje. 21.10 Gevar. progr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Religieus progr. 23.00 Religieuze muz. met comm. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. VARA: 14.05 V. d. jeugd. 14.40 Ham mondorgelspel. 15 00 Gram. (15.40-16.00 Boekbespr.) 16.45 Van de wieg tot het graf vragenbeantw. 17.00 Jazzmuz. m. comm. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Jazzmuz. 18.35 Zigeunerork. 19.00 Kunstact. VPRO: 19.30 Passepartout, le zing. 19.40 Tussen Pasen en Pinksteren, lezing. 19.55 Deze week. lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.35 Metropole- ork. 21.15 Soc. comm. 21.30 Klankb. 22.00 Lichte muz. 22.30 Nws. 22.40 Cabaret. 23.05 Oude gram. 23.25 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 16.45-17.30 Eurovisie: Rep. Rol- hockeywedstr. Duitsland-Argentinië in Stuttgart. AVRO: 17.30-18.00 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Televlzier. 20.30 TV-spel. 20.50-22.20 Revue. VOOR ZONDAG 14 MEI Hilversum I. 402 m. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8 25 Inl. Hoogmis. 8.30 Hoogmis. NCRV: 9.30 Nws. waterst. 9.45 Vocaal kwart, en orgelspel. Convent van kerken: 10.00 Geref. kerk dienst. NCRV: 11.30 Gram. 11.50 Gewijde muz. KRO: 12.15 Buitenl. comm 12.25 Dameskoor. 12.40 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, lezing. 13.10 De Wadders. hoorsp. 13.30 Lichte muz. 13.50 Boekbespr. 14.00 Progr. t.g.v. Moe derdag. 14.30 Pianorecital. 15.05 De vlie gende Hollander, praatje. 15.15 Vrouwen koor en sol. 15.30 Muzikale lezing. 16.00 Gram. 16.30 Gods spreken met ons, lezing. IKOR: 17.00 Jeugddienst. 18.00 Het ge laden schip, lezing. 18.30 De kerk aan het werk, kerk. act. 18.40 Aktion Sühnezel- chen, klankb. NCRV: 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Gram. 19.30 Gemeenschap der Heiligen, lezing. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Gram. 20.30 Rep. 5e Int. Congr. v. d. Kath. Arb. bewegingen in Rome. 20.40 Gevar. muz. 21.30 Liederen van een reizend gezel, hoorsp. 22.15 Zangrecital. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Avondgebed. 22.55 Metro- pole-ork. en soliste. 23.35 Gram. 23.55- 24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. VARA: 8.00 Nws. en postduivenber Voor het platteland. 8.30 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, lezing. 10 00 CabaretprO' gramma. 10.30 Gevar. programma. AVRO 12.00 Lichte muz. 12.30 Sportspiegel. 12.35 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.07 De toestand in de wereld, lezing. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Progr. v. d. weggebruikers. 14.00 Symposion over kunst. 14.40 Kamerork. en solist. 15.40 Gram. 15.50 Int. voetbalwedstr Oost-Duitsland-Nederland. In de pauze: pl.m. 16.45-17.00 Gram. en sportuitsl. VARA: 17.00 Tweede helft int. voetbalwed strijd Oost-DuitslandNederland, nabe schouwing en sportnws. 17.55 Nws. en sportuitsl. Daarna: sportjourn. 18.10 V. d. jeugd. VPRO: 18.30 Korte Remonstr. kerkd. IKOR: 19.00 V. d. jeugd. 19.30 De open deur, lezing. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.30 Alexanders vakantie, hoorsp. 21.15 Gram. 21.45 Zin en onzin in goede manieren, lezing. 22.00 Gram. 22.30 Nws. en mededelingen. 22 45 Act. 23.00 .Volksliederen. 23.15 Sportuitsl. 23.20 New York calling. 23.25 Gram. 23.55-24.00 Nws. Radto-Bloemendaal 9 30 uur ds. G. Toornvliet: 11 uur ds. F. H. Veenhuizen van Goor - uitzending dienst voor be langstellenden; 2.45 uur Kinderdlenst; 3.30 uur ds. J. A. Arkel te Haarlem. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 16.35-17.30 Voetbalwedstr. Oost- DultslandNederland. NCRV: 20.00 Docu- BINNENLAND De Haagse politie heeft een waar schuwing doen uitgaan tegen drie Duitsers van omstreeks 30 Jaar. die in Nederland reizen (of reisden) in een volkswagen met kenteken S.P.-C.Z.-80. Zij dragen een bon- boekje bij zich, eigendom van de interna tionale goederenbonnen organisatie Otto Waëchter uit Hamburg. Dit bonnenboekje hebben zij gestolen, óp vertoon van dit boekje hebben zij al diverse malen zon der betaling goederen kunnen meekrijgen van Nederlandse winkeliers. De staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, mr Th. H. Bot, zal op 27 mei te Horst een monument onthullen ter nage dachtenis aan de in deze plaats geboren Nieuw-Gulnea pionier J. van Eeckhout. Deze voormalige resident van Hollandia heeft verscheidene werken over Nieuw- Guinea geschreven. Het 3'2 meter hoge monument dat door R. Stultiens uit Bun- de is vervaardigd zal geplaatst worden in een naar J. van Eeckhout genoemde straat. Tijdens het gisteren in Deventer ge houden congres van de Vereniging van ho gere politie-ambtenaren is tot nieuwe voorzitter gekozen de heer P. J. van IJzen- doorn, hoofdcommissaris van politie in Hilversum. De heer Van IJzendoorn, tot nu toe penningmeester van de Vereniging, zal als zodanig worden opgevolgd door de hoofdcommissaris van politie in Haarlem, de heer A. L. de Boer. De 42-jarige betonarbeider F. van der Kuil uit Vlanen is gistermorgen door een vallend betonelement gedood. De man was bij de N V. Schokbeton bezig met een takel een betonelement van 800 kilo op zijn plaats te brengen. Door tot nu toe onbekende oorzaak is het element uit de takels gevallen en heeft de arbeider ver pletterd. De Poolse landdag, die de in Neder land wonende Polen ter gelegenheid van de Poolse nationale dag ieder Jaar houden in een van de steden, waar een Poolse ge meenschap bestaat, zal dit Jaar in Arn hem bijeenkomen op zondag 14 mei. Hoogtepunten van deze manifestatie van vrije Polen zijn een kerkdienst in de Sint Euseblus-kerk. een kranslegglng op het Alr-Borneterreln in Oosterbeek. waar naast Britse ook talrijke Poolse parachu tisten begraven zijn, en een feesteli|ke bij eenkomst in het K.AH.-gebouw in Arn hem. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms. Algorab 15/5: ts. Liber- taod 13/5; ss. Uruguay Star 18/5; Australië ss. Orsova 16, 5; ms. Muensterland 17 5: Brazilië: ms. Algorab 15/5; ss. Uruguay Star 18/5; Brits-Oost-Afrikass. Ferdi nand de Lesseps 18/5; Canada: ss. Staten dam 14/5; ss. Llberte 15/5; ss. Maasdam 17/5; ss. Rijndam 18/5; Chili: ms. Wlen 18/5; Indonesië: ss. Neleus 16/5; Ned. An tillen: ss. Baarn 16 5; ms. Mataram 17 5; Ned. Nw-Gulnea: ms. Karachi 15 5; Nw- Zeeland: ms. Mataram 17/5; Suriname: ms. Oranjestad 17/5; Unie van Z.-Afrika ms. Carnarvon Castle 14/5; ms. Annen- kerk 16/5; en Z.W. Afrika: ms. Windsor Castle 18/5. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. De voorzitter van de K.N.A.C jhr. mr. J. Th. M, Smits van Oyen, zal zich op de jaarlijkse algemene ledenvergadering die vrijdag 16 Juni in het Kurhaus te Schevenlngen wordt gehouden, niet her kiesbaar stellen. De heer Smits van Oyen heeft gemeend dit besluit te moeten nemen in verband met zijn leeftijd As. maandag (15 mei) zal een toe stel van de Engelse maatschappij "Trad- air Ltd" landen op het vliegveld Zuid- Limburg ter opening van de toeristische dienst welke vanaf 19 mei de dagelijkse verbinding tussen Zuld-Engeland en vlieg veld Zuid-Limburg zal onderhouden. De Tradair Ltd. is een Engelse onafhanke lijke chartermaatschappij welke reeds een aantal Jaren soortgelijke verbindingen met andere steden onderhoudt. BUITENLAND Het persbureau „Nieuw China" meldt uit Tsinan in de provincie SJantoeng dat het huis. de tempel en de graftombe van de Chinese filosoof Confucius (551 tot 479 v. Chr.) in hun oorspronkelijke staat zijn hersteld. Artsen hebben 10.000 mensen de raad gegeven het gebied van Los Angeles we gens „smog" (een mengsel van roet en mist) te verlaten. 2.500 hebben hieraan gevolg gegeven. Drie mannen, met nylonkousen over hun gezicht, hebben zich vrijdag met 6.000 pond sterling (ongeveer 60.000 gulden) uit de voeten gemaakt nadat zij in oost-Lon- den een auto hadden geramd waarin geld voor de uitbetaling van lonen werd ver voerd. De Westduitse Hamborn kolenmijnen in Duisburg zijn met de vereniging voor steun aan werkloze mijnwerkers, een Ja panse semi-overheidsinstelllng, overeenge komen op korte termijn 700 Japanse mijn werkers in de Bondsrepubliek tewerk te stellen. De Westduitse Bondsrepubliek zal Spanje langlopende ontwikkelingsleningen van in totaal ongeveer 200 miljoen mark verstrekken, die voornamelijk zullen wor den gebruikt voor de financiering van be vloeiingswerken in het zuiden van het land. Deze financiële hulp is het resultaat van besprekingen, die de Westduitse mi nister van Economische Zaken. Erhard, deze week te Madrid heeft gevoerd. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.50-1.20 uur nam. 't Boshuis: Afd. Lelden Z.W. Ned. Chr. Vrouwenbond. Spr. S. den Hollander over „Opvoeden in welvaartstijd". 8 uur nam. Kaasmarkt 1: Jaarvergadering Geref. Schoolvereniging. 8 uur nam. Rehoboth: Chr. Plattelandsvrouwenbond. Spr. dhr. N. M. Laarman over „Gods Naam in de omgangstaal". 8 uur nam. Restaurant Van der Heijden: Jaarverg. Ned. Mij voor Nijverheid en Handel. 11.30 uur voorm. Lezing prof. H. C. v. d. Hulst over Nederlandse bijdrage tot de inter nationale sterrenkunde en ruimteweten schap. 12.30 uur nam. Schouwburg: Leerlingenuitvoering Bal letschool Hendricks. 8 uur nam. DONDERDAG De Doelen: Genootschap Nederland-En- geland. Spr. mr. D. Wilkinson "The Resto ration Comedy". 8 uur nam. Stationsweg 43: Ledenverg. Kamer van Koophandel. 3 uur nam. VRIJDAG Gem. Bedrijfstechnische School (Medu sastraat). Tentoonstelling werk der leer lingen. 24 en 79 uur nam. Prediker: Evangelisatie Christengem. „Ecclesia". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 2-4 u. Zon- en feestdagen 2-4 u. BIOSCOPEN Luxor: ..Notorious" (..Berucht") (18 Jr). Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Llclo: ,,De rode kaperkapitein". (14 jaar). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. mentair progr. 20.30 Pianoduo. 20.45 Zo'n rustige straat, toneelstuk. 21.50 Dagslui ting. NTS: 22.00-22.30 Sport in beeld. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.10 Kritieken. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Klankb. 13.40 Gram. 14.00 Wen ken voor de tuin. 14.30 Ork. conc. (Om 15.30-15.45 Jeugdherinneringen). 16.15 Stroke. 16.45 Recital. 17.00 V. d. Jeugd. 17.50 Praatje. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. en Journ. 18.45 Lichte muz. 19.30 Brief uit Amerika. 19.45 Godsd. progr. 20.25 Lief- dadigh. oproep. 20.30 Radioportret. 21.00 Pianorecital. 22.00 Nws. 22.10 Docum. rogr. 22.50 Epiloog. 23.00 Nws. en weer- ier. 23.06-23.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Verz. progr. 13.30 Gevar. progr. 14.00 Gevar. progr. 14.30 Hoorsp. 15.00 Hoorspel. 15.30 Filmprogr. 16.00 Gevar. muz. 17.00 Interviews en gram. 18.00 Lich te muz. 18 30 Gevar. progr. 19.30 Nws. 19.35 Lichte muz. 20.30 Godsd. samenzang. 21.00 Verz. progr. 22.00 Lichte muz. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 22.30 Lichte muz. 23.50 Meditatie. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Ork. conc. 13.00 Nws. 13.10 Opera aria's. 14.30 Liederen. 15.00 Gevar. muz. 16.30 Dansmuz. 18.15 Ork. conc. 19.00 Nws 20.00 Gevar. muz. 21.45 Nws. 22.15 Amus. muz. 23.00 Dansmuz. 23.15 Dans- en amus. muz. 24.00 Nws. 0.05 Ork. conc. 1.00 Weer ber. en gevar. muz. Frankr(|k 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13.40 Hoor spel. 17 35 Gram. 17.55 Ork. conc. 19.25 Lichte muz. 20.00 Hedendaagse Franse mu sici. 21.00 Hoorspel. 22.35 Gram. 23.52- 24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 in.: 12.00 Nws. 12.02 Liederen. 12.15 Amus. ork. 12.30 Weerber. 12.35 Amus. ork. 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Gram 15.30 Sportprogr. 17.00 Sport en nws. 17.10 Gram. 17.50 Gram. 18.00 Pianorecital. 18.30 Godsd. uitz. 19.00 Nws. 19 30 Gram. 20.00 De zesde dag. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.45 Gram. 23.00 Nws. 23.05 Gram. 23.55-24.00 Nws. 484 in.: 13.00 Nws. 13.15 Verz. progr. 14.20 Verz. progr. (ven1.) 17.00 Nws. 17.35 Gram. 17.45 Gram. 19.30 Nws. 20.30 Gram 21.45 Gram. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 15 MEI Hilversum I, 402 m. NCRV! 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7 30 Een woord voor de dag. 7.40 Gram. 8.00 Nws. 8 15 Radiokrant. 8.30 Gram. 9.00 V. d. zie ken. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Theologische etherleergang. 11.00 Pianorecital. 11.20 Gram. 12.00 Strijkork. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinbmeded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Gram. 14.05 Schoolradio 14.30 Omr. ork. 15.35 Vocaal-ens. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Kamermuz. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 Voor de Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regerlngsultz. Suriname vroeger en nu, lezing d. A. Loor. NCRV: 18.00 Orgelrecital. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Geestelijke liederen. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.15 Wel kom. vraaggesprek. 20.30 Om een klein straatje, hoorspel. 21.35 Zangrecital. 22.00 Parlem. comm. 22.15 Gram. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.05 Muzik. lezing. 23.35 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. en orgelspel. 8.35 Orgelspel. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 11,20 Voordr. 11 40 Vrouwenkoor. 12.00 Dansork. en sol. 12 30 Land- en tuinbrneded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13 15 V. d. middenstand. 13.20 Pianoduo. 13.45 Wikken en wegen, lezing. 14.00 Strijkkwart. 14.25 Morgen is het te laat, hoorsp. 15.35 Gram. 16.00 Zestig minuten voor boven de zestig. 17.00 Oude liedjes. 17.15 Planotrio. 17.35 Hammondorgelspel. 17.50 Mil. .comm. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 Jazzmuz. 18.50 Openbaar Kunstbe zit. 19.00 Parlementair overz. 19.15 Rege rlngsultz.: De zilvervloot, met het Leedy- trlo en „Meneer Jacob". 19.30 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.35 Act. kron. 21.10 Gram. 21.40 Radiophilharm. ork. en soliste. 2230 Nws. 22.40 Radiophilharm. ork. 23.25 Gram. 23.55-24.00 Nws. Studio: „De dame met het hondje". (14 jaar). Werkd.: 2 30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: ,,U spreekt met Uw moordenaar" (18 Jaar). Werkd.: 2.30, 7 en 9,15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „De inspecteur-gene raal" (Alle leeft.) Trianon: „De duivelsclub" (18 jaar). Werkd 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Re\: „Vera Cruz". (14 Jaar). Werkd.: 2.30 7.15 en 9 15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Astra-Tlieater Wassenaar. Vrijdag 8 uur zaterdag 7 en 9.15 uur „De 1000 ogen van Dr Mabuse". (18 jaar). Zondag 7 9.15 uur. maandag, woensdag en donder dag 8 uur „lm weissen Rössl". (A.I.). Zondagmiddag en woensdagmiddag half drie "The Big Circus". (A.l.) Dinsdag gesloten. Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Leiden is geopend de Centraal-Apo- theek. Breestraat 74, tel. 20552, tevens zijn geopend tot zaterdagmiddag 6 uur de Doeza-Apotheek. Doezastraat 31. tel. 21313 en de Haven-Apotheek, Haven 18, tel. 20085. Weekeindedienst der tandartsen Voor spoedgevallen neemt waar tandarts J P. Kooreman, tel. 23119. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zijn van zaterdag middag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren H. Jas- perse, tel. 24961, Van Leeuwen, tel. 20412. Hartman, tel. 26371, Pleiter, tel. 31337 en Continho, tel. 30363. B|) geen gehoor van Uw hulsarts ot specialist (of diens waarnemers), el op dokterstelefoon 22222. (Over de 4e l(jn van 1820 uur) I: Joseph Haydn: 1. Symphonle nr. 45 j in fls kl. t. Allegro assal. Adagio. Menuet- to. Allegretto. Finale. Presto. Phllharmo- nlsch Orkest van Berlijn olv. Fritz Leh- mann; 2. Concert voor cello en orkest in d gr. t. Allegro moderato. Adagio. Allegro. Enrico Mainardl, cello. Philharmonisch Orkest van Berlijn olv. Fritz Lehmann. II: Gustav Mahler: „Das Lied von der Erde". Symphonle voor een tenor- en een altstem en orkest (naar Hans Bethge's „Die Chinesische Flöte"). Das Trinklied vom Jammer der Erde. „Schon wlnkt der Weln im gold'nen Pokale" Der Einsame lm Herbst „Herbstnebel wallen blaulich überm See" Von der Jugend. „Mitten In dem kleinen Teiche" Von der Schönhelt „Junge Madchen pflücken Blumen". Der Trunkene lm Frühling „Wehn nur ein Traum das Leben 1st". Der Abschled ..Die Sonne scheidet hinter dem Gebirge", Mil dred Miller, mezzo-sopraan. Ernst Haef- liger, tenor. Philharmonisch Orkest van New York olv. Bruno Walter. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Camera, gespr. 20.40 Jazzmuz. 21.05 Filmdocumentaire. 21.35 TV-portret. 21.55 Sportpraatje. 22.15 Epiloog. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service, 330 m. 12.00 Cricket. 12.10 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 13.40 Schoolradio. 15.00 Cricket. 15.30 Hoorsp. 16.45 V. d. oudere luisteraars. 17.00 V. d. jeugd. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Samenzang. 19.30 Gevar. progr. 20.30 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.30 Voordr. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 in. 12.00 Gram. 12.31 Gevar. muz. 13.30 Nws. en crlcketultsl. 13.45 V. d. kleuters. 14.00 V. d. vrouw. 15.00 Lichte muz. 15.31 Muz. bij het werk. 16.15 Mrs. Dale's dagb. 16.31 Ultsl. races. 16.34 Gram. 17.31 Lichte muz. en ber. 18.30 Weerber. Nws. en act. 18.36 Sportnws. 18.45 Hoorsp. 19.00 Nws en journ. 19.25 Sport. 19.31 Hoorsp. 20.00 Hoorsp. 20.31 Lichte muz. 21 00 Gevar. pro gramma. 21.31 Ork. conc. 22.15 Pianospel. 22.30 Nws. en sport. 22.40 Lichte muz. 23 55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12 00 Jazzmuz. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 14.30 Amus. muz. 16.00 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.50 Amus. muz. 19.00 Nws. 19.30 Ork. conc. 20,55 Symf. ork., koor en sol. 21.45 Nws. 22.15 Jazzmuz. 23.00 Gram. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.10 Ork. conc. 13.50 Gram. 14.25 Gram 14.30 Hoorsp. 16.00 Orgelrecital. 16.15 Ork. conc. 17.30 Gram. 18.05 Kamermuz. 19.00 Nws. 20.05 Ork. conc. 23.10 Solistenconc. 23.35 Gram. 23 53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 ni. 324 m.: 12.00 Nws. 12.02 Lichte muz. 12.30 Weerber. 12.35 V. d. landb. 12.42 Knapenkoor. 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Operettemuz. 14.00 Schoolradio. 15.45 Kamermuz. 16.00 Beursber. 16.06 V. d. zie ken. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.45 Muz. v. blaaslnstrum. 18.15 Gram. 18.20 V. d. sold. 1850 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Lichte muz. 19.50 Schoolwedstr. 20.00 Ka merork. 21.00 Klankb. 22.00 Nws. 22.15 Amus. ork. 22.45 Gram. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelieden. 484 111.: 12.40 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.20 Kamermuz. 15.10 Gram. 16.07 Gram. 17 00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 He dendaagse Belgische muz. 18 45 Gram. 19.30 Nws. 21.15 Disco-Club. 22.10 Jazz muz. 22.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2