Zevendaags melkdiëet in Engeland groot succes M-Brigadiers: flinke kinderen, flinke meikdrinkers Gevariëerde menu s samengesteld door voedingsdeskundigen Yoghurt-fabrikage vereist nauwkeurige behandeling j 1 Melkautomaten bij Hoogovens Drie tot vijf pond eraf in één week! HET l DIËET i Kaasmeisjes verwelkomen Linda Christian Internationale melkdag op 25 mei Zuivelkeuken Bouwcentrum druk bezocht Drie gekoelde dranken ROOB 't lekkerste c 'fr puur natuur OTER ADVERTENTIF Drie tot vijf pond gewiekt eraf in één week, dat behoort nu tot de (veilige) mogelijkheden. Het zevendaags melkdiëet, door Engelse voedingsdes kundigen samengesteld, heeft al heel wat Engelsen op een snelle, gezonde en plezierige manier van een aantal overtollige kilo's afgeholpen, VRAAG Wilt u de volledige voor- schriften voor het, .Zeven- daags melkdiëet"? Stuurt u dan even een briefkaart- je, met vermelding van „melkdiëet" aan Het 3k Nederlands Zuivelbureau, Postbus 4030, Rijswijk (Z.H.). Het daar al beroemde dieet werkt uitstekend, omdat hel, in tegenstelling tot vele andere, zo gemakkelijk houden is. Degenen, die de regels ervan naleven, behoe ven zich helemaal niet te beklagen: zij krijgen genoeg heerlijke koele melk, die de gevariëerde maaltijden der mate aanvult, dat zij dik makende hartige hapjes zon- der moeite kunnen w eerstaan. De Engelse artsen hebben tegen dit diëet geen enkel bezwaar; Integendeel, het Is zelfs door een arts-voedings deskundige samengesteld. In Nederland En in Néderland? Er is hierover contact opgenomen met een bekend hoogleraar in de voe dingsleer, die het een „uit stekend diëet" vond, „veel beter dan al die kunstmatige ver mageringsmiddelen van de laatste tijd". „Maar", zo voegde deze zegsman eraan toe, „men moet dit diëet niet maar een weekje doen, maar volhouden tot men aan zijn (of haar) normale gewicht is. Dan pas kan men meer dingen erbij gaan eten, als men er maar voor zorgt niet weer zwaarder te worden. Men moet de weeg schaal dus goed in de gaten houden. Trouwens, in het begin van deze eeuw had de Russische arts Karell al veel succes met een dergelijk diëet." Melk is basis De voorschriften van het diëet moeten absoluut worden op gevolgd; Iedere overtreding ervan vermindert de werking aanzienlijk. Wél kan men de maaltijden van verschillende dagen verwisselen en op de zelfde dag ook de middag- en de avondmaaltijd onderling. Als ontbijt voor elke dag ge durende zeven dagen geldt: een glas melk, een gekookt ei en een kop thee of koffie zonder suiker; als slaapmutsje neemt men elke avond een glas melk, warm of koud. Men kan zeggen dat yog hurt al meer dan vijftig jaar In ons land gemaakt wordt door de melkinrich tingen. de koelen en een groot aantal (nuttige) orga nismen in eendrachtige sa menwerking. Het yoghurt- plantje - om een oud en ge vestigd bijgeloof uit de w ereld te helpen - heeft er niets mee te maken, het bestaat niet eens. Als 't hu nog roomboter wasl' Bijgeloof spreekt over een plantje «dat niet bestaat' Met het yoghurtplantje, ten minste wat daar voor doorging, maakte men de drank die men Keflr noemt. Mag die opper vlakkig beschouwd enige ver wantschap met yoghurt heb ben, het gaat toch om twee geheel verschillende dranken. Keflr. oorspronkelijk bereid uit melk van koeien en geiten uit de Kaukasus kan zelfs een gering (1%) alcoholpercentage bevatten. Het zogenaamde „plantje" dat in Keflr voorkomt heeft een bloemkoolachtig uiterlijk van wege de veelzijdig vergroeide gistcellen. Behalve de melk zuurgisting door de melkzuur bacteriën, vindt er in Keflr door de gist een zwakke alcoho lische gisting plaats. De geringe hoeveelheid gevormde alcohol en het koolzuur verschaffen aan Keflr een aangename, enigs zins prikkelende smaak. Bij yoghurt is dat allemaal anders. Wij zeiden al dat de yoghurt-bereiding uit een drie voudige samenwerking ont staat: die van de koe die de melk levert, die van de organis men waarmee de melk geënt wordt en uiteraard die van de zuivelfabriek die er voor zorgt dat het proces goed verloopt. Een zeer nauwkeurige behan deling is een eerste vereiste. Soorten Er zijn verschillende soorten yoghurt. Men kan een hoofd onderscheid maken in de zo genaamde vaste yoghurt (waar bij het omzettingsproces in de fles plaatsvindt) en de later gekomen roer-yoghurt (die in de tank volgens een ander procédé wordt bereid en later wordt gebotteld). Daarbij kan men dan de vaste yoghurt weer in drie soorten verdelen: de gewone die wordt bereid van normale melk met een vet gehalte van 3%, de taptemelk- yoghurt die dus van taptemelk wordt bereid en de Bulgaarse yoghurt die gemaakt wordt van ingedikte melk met een vetgehalte van ruim 4,50% en vanwege de indikking veel ste viger is dan de melkyoghurt. Enorme vlucht De vaste yoghurt in zijn drie variëteiten is de oudste. Voor de oorlog werd het zo hier en daar gedronken maar kort voor 1940 en vooral na de oorlog heeft de consumptie ervan in ons land een enorme vlucht ge nomen. Dat is" geen wonder, omdat yoghurt een niet dik- TT'ort geleden arriveerde met een lijntoestel van de K.L.M. vit -**■ Rome de filmsier Linda Christian op Schiphol, waar zij door ttvee kaasmeisjes geschenken kreeg aangeboden. LindaNederlandse van ge boorte - haar ware naam is Linda Welter - was vergezeld van haar twee dochtertjes uit haar huwelijk met de vorig jaar overleden filmacteur Tyrone Power. De filmactricedie met haar beide dochtertjes Tyren (7) en Romena (9) in Rome woont was naar Nederland gekomen om een korte vakantie bij familie in Den Haag door te brengen. Viering dit keer in samenwerking met Unicef van het Oostenrijks Zuivel bureau. Ook in Nederland zal de inter nationale melkdag van dit jaar op de 25ste van deze maand weer niet onopgemerkt voorbij- DEMONSTRATIES EN CURSUSSEN Al b|jna twee jaar z|jn mevrouw D. H. de Ble en haar staf bezig In de zuivel keuken van het Bouw centrum te Rotterdam goodwill te kweken voor de Nederlandse zulvelprodukten. Dat gebeurt door demonstraties (vaak groepen, die ook een bezoek aan de andere afdelingen van het Bouwcentrum brengen) en door cursussen (groepen, die driemaal of vaker een morgen of een middag terug komen). Het vorig jaar bezochten bijna 12.500 bezoekers de zuivel keuken. Meen niet, dat het alleen maar huisvrouwen zijn, al vormen die wel het leeuwen deel. Hoe men er komt? Men komt met (welke groep dan ook) mee, u kunt ook een afspraak maken met uw melkhandelaar, die het misschien voor u en een aantal andere dames kan organiseren. gezondheid voor alle kinde ren tec wereld. Dat is het motto waaronder dit l jaar (op donderdag 25 mei) voor de vierde keer de internationale melkdag zal worden gehouden, dit keer in samenwerking met Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties. De internationale melkdag werd enkelejarengeledeningestelden heeft tot doel de betekenis vai de zuivelindustrie voor de diver se nationale economieën en voor de onderlinge samenhang daar van te onderstrepen. De dag wordt gevierd in de lan den die bij de Internationale I Zuivelbond zijn aangesloten. Tot de evenementen van de vorig jaar gehouden internatio nale melkdag behoorden de tekenwedstrijden voor kinderen onder het motto „Melk, onze beste drank." Dat dezé drank een bron van inspiratie is, blijkt uit het feit, dat ruim 20.000 kinderen een tekening hadden ingezondenIn Nederland werd de toen tienjarige Carla van der Zalm uit Warmond door een deskundige jury, waarin o.m. Eppo Doeve en Marten Toonder zitting hadden, voor haar in zending de eerste prijs toe- Samen met de winnaars en winnaressen uit Zwitserland Frankrijk, Duitsland en andere landen heeft Carla in augustus van het vorig jaar een week in Wenen doorgebracht als gast makende, zeer gezonde, licht verteerbare en verfijnd smaken de drank is. De gecultiveerde yoghurtstammen die de yog hurt zijn lichtzure, aromatische smaak geven, worden in ons land gekweekt door enkele firma's of door hetN.I.Z.O., het NederlandsInstituutvoorZuivel Onderzoek te Ede, en ook wel geïmporteerd. De fabrieken die yoghurt maken betrekken deze cul tures regelmatig. De melk wordt gepasteuriseerd en ge homogeniseerd (dat wil zeg gen dat het vet zo lijn door de melk wordt verdeeld dat er geen roomlaag meer op de melk kan komen drijven) en dan geënt met de organismen, waarna de melk wordt ge botteld en enkele uren lang op 45' wordt gehóuden. De melksuiker wordt dan voor een deel omgezet In melkzuur terwijl tevens aromavorming plaatsvindt en als de flessen dan nog enige t|jd in een ge koelde ruimte worden be waard z(jn zU klaar om uit gegeven te worden. De vloeibare of roeryoghurt wordt in een tank bereid, een lagere temperatuur geënt met een geringer percentage cultuur en rijpt gedurende een langere tijd dan de vaste yog hurt. Na het roeren blijft zij zo vloeibaar en dus schenkbaar. Door sommige voedingsdeskundi gen en medici wordt het gebruik van yoghurt een gunstige invloed op de darmflora toegeschreven. Het voorjaar is weer aangebrokenhet yoghurt-seizoen, zou men het kun nen noemen. Wie yoghurt drinkt drinkt gezondheid. er nog een schreeuwend gebrek aan deze kostelijke drank. Het is daarom dat UNICEF, het kinderfonds van de Verenigde Naties, weer bijna vier miljoen gulden beschikbaar heeft ge steld om in die landen de melkproduktiemethoden te verbete ren en uit te breiden. Om b.v. - zoals deze foto laat zien - ook Italiaanse kinderen volop van melk te laten genieten. •ifUftien melkautomaten z|jn de vorige maand bU wijze van proefneming geplaatst in bedrijfsruimten van Hoog ovens en aangesloten bedrij ven te IJmulden. Zij werden o.m. geïnètalleerd in i Mj de buizengieterij, cokesoven- fabriek, de cantine, de walserij- west, de afvlamhal van de blok- walserij en drie bij Breedband. De proefperiode zal een maand duren. In de automaten zal een keuze kunnen worden gedaan uit een kwart liter volle melk, karnemelk of taptemelkchoco- lade. Alles is gekoeld en verpakt in karton. Mocht de proef slagen dan zullen ook op andere plaatsen ln het bedrijvencomplex te IJmuiden van deze automaten worden geplaatst. Het zal in de proefperiode ook mogelijk zijn - zij het op beperkte schaal - melk in flesjes te kopen. En in het parlement In het Westduitse parlements gebouw is een paar weken geleden een melkautomaat op gesteld. Het was een onderdeel van de campagne van de rege ring om de Duitsers tot meer melkdrinken aan te sporen. Tot nu toe werd in het restau rant van het parlementsgebouw slechts bier geserveerd. De regering heeft de zuivel bedrijven de belofte gegeven voor het kopen en installeren van melkautomaten dit jaar een miljoen mark uit te geven. Op het (Duitse) Ministerie van Landbouw is al eerder een proef genomen met een melkauto maat. Het was een experiment dat overtuigend succes had, maar dat kan op dit ministerie moeilijk anders Pagina van het Nederlands Zuivelbureau Rijswijk Z.H. FUNK MELKDRINKEN IS ELKE DAG EEN EXTRA M-DAAD DOEN. DRINK DUS EEN EXTRA GLAS MELK, YOGHURT, KARNEMELK, OF EET EEN EXTRA BORD PAP OF PUDDING

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 22