KENNISMAKING PER ADVERTENTIE.... GELEZEN Veertienjarige wint artistieke prijsvraag Hoe denk er over! KRIS-KRAS TE PAS EN TE ONPAS i£ej^fra£(Zl Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 13 mei 1961 no. 30353 Hoe hebben onze ouders elkaar leren kennen? In een vertrouwelijke bui vertellen ze het weieens. Zij woonden in hetzelfde dorp of hetzelfde stadje waar letterlijk iedereen elkaar kende, een formele kennismaking was dus niet nodig en alles ging als vanzelf sprekend. Of het gebeurde zo: papa was de vriend van mama, kwam bij de ouders thuis over de vloer, vond de zuster van zijn vriend erg aardig, enzovoort. Of (na de emanci patie) het ging als volgt in zijn werk: papa en mama maakten met elkaar kennis in een vereniging, dwaalden een keer af tijdens het wandelen, fietsen of roeien, enzovoort Aad Stolwijk een jongen van wie Je, als je hem zo ziet, niet zou zeggen dat hij al veertien is heeft dit jaar mee gedaan aan een door het Nederlands Klassiek Verbond uitgescheven artis tieke prijsvraag. Zijn moeite werd be loond met een eerste prijs, die o.m. uit een boekenbon ter waarde van vijftien gulden bestond. De jonge winnaar zit in de tweede klas van het Leidse St.-Bonaventura Ly ceum. Hij blinkt vooral in tekenen uit. Krijgt voor dit vak dikwijls een negen. In zijn ouderlijk huis aan de Oude Rijn laat Aad ons vol trots een stevig blad papier zien. Het is een zelf ontwor pen uitnodigingskaart voor een wille keurige feestavond. EEN ELFJARIG Afrikaans jongetje, Saturnin Onah, wiens ouderlijk huis dicht bij de nederzeetting van dr. Al- bert Schweitzer in Lambarene staat, is onlangs in de Verenigde Staten aange komen, waar hij op uitnodiging van een Amerikaanse filantroop een ambachts school gaat bezoeken. Op zijn vliegreis over de grote plas werd hij begeleid door een verslaggever van de Amerikaanse legerkrant „Stars and Stripes", die als eerste bekendheid gaf aan het fabel achtige talent van de jongen op het ge bied van huitsnijden. Toen vorig jaar juli een vliegtuig van de VS-luchtmacht te Lambarene landde, was Saturnin een van de vele kinderen die het toestel kwamen bewonderen. De volgende dag toonde hij de vliegtuigbemanning een bijzonder goed gelijkend model van hun toestel dat hij 's nachts had gemaakt. De verslaggever, die wilde weten of de jongen het werkelijk zelf had gedaan, liet hem nog een model maken, dat Sa turnin binnen drie uur vervaardigde. Het verhaal in .Stars and Stripes" trok de aandacht van een filantroop, die ervoor zorgde dat Saturnin nu in Amerika naar school kan gaan. De elfjarige, die in één dag leerde in het Engels tot honderd te tellen, weet al wat hij wil worden: luchtvaartingenieur. De VERNIETIGENDE slagkracht van een gezonde olifant bedraagt niet meer dan één zestigste van de kracht die een slanke, elegante jongedame uitoefent alszij naaldhakken draagt! Ten minste, als men het per vierkante centi meter berekentDeze berekening wordt thans gebruikt in een strijd tus sen de directie van een maatschappij in Stockholm enerzijds en het vrouwelijk personeel van die firma aan de andere kant. De directie is van mening, dat de dames het gebouw geleidelijk afbreken met hun als pneumatische beitels wer kende trippelvoetjes. Maar de dames staan op hun recht er aantrekkelijk en verzorgd uit te zien. De kantoormeisjes in geheel Zweden wachten in spanning op de uitslag. De Scandinavische pers toont zijn belangstelling door steeds maar weer deskundigen te laten opdra ven die dan over de naaldhakjes zwaar tillende verklaringen afleggen. Onze ouders hadden in dit opzicht minder keus dan wij, zijn we weieens geneigd te denken. Trouwlustige meisjes waren afhankelijk van hun broers, die geregeld onder druk werden gezet om vrienden in alle variëteiten in huis te halen. Jonge mensen van vroeger, wie de eenzaamheid te drukkend werd, zagen anders als enige uit weg het lidmaatschap van een „gemengde" vereniging. En de jongeren van tegenwoordig? Toege geven, de dorpen van vroeger zijn nu plaatsen van betekenis en de stadjes van weleer thans hele steden waar niet meer iedereen alleman kent. In moderne flatgebouwen kennen de buren elkaar zelfs nauwelijks. En de verenigingen? Het is een verschijnsel van de laatste jaren, dat een grote groep jongeren niet meer enthou siast is te maken voor het lidmaatschap van een of andere club: het verenigingsleven schijnt zijn grootste bloeitijd te hebben gehad. Toch heeft de jeugd het nu makkelijker. Vroeger liet een meisje dat zichzelf enigszins respecteerde, zich eenvoudig niet aanspreken door een jongeman die zij niet of nauwelijks kende. Tegen woordig worden op middelbare scholen, in kantoren, in dancings en zelfs op straat vlotjesweg contacten gelegd, afspraakjes gemaakt. In vroeger jaren trouwde men met iemand uit zijn of haar eigen dorp, tegenwoordig halen xoxj onze partners uit Enschede, Groningen en Maastricht. Alles lijkt dus heel eenvoudig. Jongens Waarom adverteren al deze jongens en jongemannen die een aardig meisje en meisjes? In het tijdschrift dat voor zien op school, op kantoor, in een dan- ons ligt staan, zoals gezegd, tientallen cing of op straat (over de vraag of het van die advertenties. Het blad is wat passend is op straat een kennismaking dat betreft trouwens niet enig in zyn aan te knopen, zijn de geleerden het soort. En komen dergelijke adverten- nog niet eens)trekken de stoute schoe- ties trouwens ook niet in dagbladen en nen aan, stappen op het meisje af en zo tegen? wagen voorzichtig of op de vrouw Waarom die neiging om kennis te af een kansje. Meisjes, die het al- maken per advertentie? Gemakzucht? leen door het leven gaan beu zijn, heb- Gebrek aan durf? Onze ouders leerden ben hun eigen tactiek: zij gaan met een ons ^at een jongen een meisje moet ver vriendin naar een dansgelegenheid of overen, al was het vaak zo dat een een yssalon, zij glimlachen, maken be- meisje een jongen veroverde. Maar is moedigende opmerkingen, en ga zo maar het tegenwoordig voldoende dat hij of door. Op die manier, krijgt men gde ^n- advertentie plaats? Vragen en nog eens vragen. Je kunt ze zelf ook verzinnen. Maar wat ons meer interesseert dan een vraag is een antwoord. druk. komt iedereen aan zijn trekken... Maar is het wel zo eenvoudig? Voor ons ligt een tydschift dat vooral bU teenagers erg in trek is en dat „de teksten der laatste dance-songs en te vens wetenswaardigheden van radio, Daarom: hoe denken jullie jonge- grammofoon en film" bevat. Maar het ren over kennismaking-per-adver- bevat meer dan dat. Nameiyk een reeks kleine advertenties, waarvan de meeste tentie? Een uitkomst? Ontoelaat- hier op neerkomen: j. z. k. m. m. of baar? Onromantisch? Gemakkelijk? m. z. k. m. j. (jongeman zoekt kennis making met meisje of meisje zoekt ken nismaking met jongen). Hier heb Je zo*n advertentie. „Smoky, 20 jr. 1. 1.72 m., z. k. m. 1. sl. sp. snoeze- poesje 1820 Jr." Vragen we ons af, of Smoky in zijn eigen woonplaats wer kelijk geen snoezepoesje kan vinden. Of is hij bang een blauwtje te lopen? Vindt hij het makkelijker een reeks aanbie dingen te krijgen, waaruit hij thuis op zijn gemak een keus kan maken? De volgende. „S.O.S." JM. 32 j. alg. ontw. gestrand op eiland der eenzaam heid wil gaarne gered worden door Ind. mr. 25 tot 30 j. Please save me." Een noodkreet, nietwaar? Maar ook een teken van onmacht, omdat hijzelf niet in staat is van dat eiland af te komen en contact met de bewoonde wereld te zoeken? Tijdbesparend? Praktisch? Als je je er een mening over gevormd hebt, schrijf dan nog deze week e briefkaart of briefje naar: ARGUS Redactie Leidsch Dagblad Witte Singel 1 Leiden en dan lezen jullie er op zaterdag 27 mei op deze jongerenpagina meer over. (Natuurlijk zijn ook reacties van ouderen welkom.) Desgewenst en by voorkeur ver melden wy niet naam en adres van de inzenders. ARGUS. bekijken de tekeningen die de 14-jarige lyceist heeft gemaakt. (Foto L-D./Holvast) Aan deze kaart dankt Aad zyn eerste prys. Er staat een figuur uit de Griek se oudheid op afgebeeld. Een knap staaltje precisiewerk. „Twee andere jongens uit myn klas heb ben, ook tekeningen ingezonden, maar ze zyn niet in de pryzen gevallen", zegt Aad. Hy is bescheiden genoeg om dat jammer te vinden. Mevrouw Stolwyk vertelt dat haar zoon op de kleuterschool al opvallend goede tekeningen maakte. Of Aad later met tekenen zyn brood gaat verdienen of dat hy het potlood alleen maar uit liefhebbery ter hand zal nemen, blijft voorlopig een open vraag. „Het lykt me dat Je als leraar byvoor- beeld toch genoeg tyd over zult hou den om te tekenen", merkt de Jongen ernstig op. Zo komen tegenwoordig vele kennismakingen tot stand. Eerst een advertentie, dan een brief en vervolgens een afspraak. Zij ontmoeten elkaar op een bekend plekje in de stadbij het station bijvoorbeeld, en natuurlijk vergeten de belanghebbenden niet zich met opvallende herkennings- tekens te sieren. (Iöto L,D/Hol,„t) Voor hen die nog in dienst moe ten een opwekkend bericht en voor herhalings-beoefenaars misschien een nieuw licht op de zaak: dienst plicht vervullen in het Nederlandse leger is een prettige bezigheid waaraan tal van voordeeltjes vast kleven. Deze indruk krijg je ten minste bij het lezen van ,In Dienst', een nieuwe tweemaandelijkse uit gave van het departement van De fensie, bestemd voor jongelieden die binnenkort in dienst gaan. Het blad is redelyk goed opgemaakt, de inhoud is niet altyd even objectief, in zoverre dat een wel wat eenzydig beeld wordt gegeven van het soldaten leven. Dat blijkt uit de interviewtjes die volgen op het inleidend woord van de minister van Defensie, ir. S. H. Visser. „Het is gezond voor die Jonge men sen", meent vader, die het best nog eens over zou willen doen. De dienstplichtige zelf zegt: „Ik begrijp waarom het moet. Het is allemaal gewoon om de vryheid." En z'n meisje: ,Zo moet het toch gaan. Ik ben benieuwd wat voor uni form hij aan zal krijgen; het zal hem goed staan. Gek, dat ik er nu eigen lijk al een beetje naar verlang. Hij zal er echt een man van worden, zo voel ik het tenminste." Moeder blijft natuurlijk niet achter en schrijft naast haar portret: „Maar toch is het goed voor hem." Verder nuttige informaties (over de indeling, duur van de diensttyd, „uit zet"), een beeldverhaal over de eerste 24 uur van de dienstplichtige en zelfs Pieter Pineut ster van de „Leg er koe rier" ontbreekt niet. De Jongeman die in dienst moet en zich schichtig af vraagt, wat hem in dienst te wachten staat, zal na het lezen van „In Dienst" alleen nog maar vol ongeduld op zyn oproep wachten. Oscar en Taboe Verschenen zyn inmiddels ook het tweede nummer van Oscar en het derde van Taboe. Oscar verbergt weer achter een bont omslag een inhoud die de mid delmatigheid hoog houdt. Aardige ver halen over kamers zoeken in Amsterdam en de filmacademie in de hoofdstad. Verder o.m. tien pagina' over de water sport, voor niet-geïnteresseerden wel iets teveel van het goede. Taboe wordt steeds beter. Mensen die aanvankehjk vreesden dat het tydschrift zich zou ontwikkelen tot het clubblad van de Leidsepleinclan, zullen zo zoetjesaan wel tot andere ge dachten zyn gekomen, veronderstellen we. Aad Stolwijk m zijn zusje Corry

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 21