max Factor passementerie MAX FACTOR BRENGT DE "LOVELY LONDON LOOK" SCHOENMAKER MAAKT STEL MET ZIJDE GEVOERDE LAARSJES VOOR.... OLIFANT KOKEN EEN TWEE-MINUTEN MYSTERIE UIT HET ARCHIEF VAN INSPECTEUR S. HERLOK Een bezoek aan de afdeling ZATERDAG 13 MEI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 VOORKOM BLADAFVAL met - I itisso "N blQtti f.5 1 MAÏZENA DU RYEA Heeft U een speurneus? Spiegeltje, spiegeltje aan de wand WONDEREN DER NATUUR MET JOKE Advertenltle Houdt de bladeren gezond en glanzend W 2. T LONDEN MEI 1961. Het is ook u vast meer dan eens gebeurd: als u gaat winkelen in het warenhuis winkelen alleen maar om te kUken, of winkelen om te kopen dan gebruikt u de afdeling passemen terie alleen om snel naar een andere, meer interessante afdeling te komen. Het is daar in de passementerie immers nooit druk (behalve dan die ene keer, dat Je een lintje nodfg hebt en Je eindeloos moet wachten totdat de klant Advertentie maakt Uw groenten zo lekker. 3 4 voor je een keus heeft gemaakt.) Als u echter bij. een volgende gelegenheid eens een ogenblikje tijd heeft en u de verleiding van de aardewerkafde ling of die van de modesnufjes kunt weerstaan, draal dan eens even in die van de banden, biesjes en boordsels. Hoe weinig aantrekkelijk misschien ook op het eerste gezicht, die afde ling is schatten rijk. Voor de handige, ingenieuze vrouw met een dosis ver beeldingskracht liggen er massa's nie- tigheidjes die schoonheden kunnen worden. Zonder de genoemde dosis ver beeldingskracht echter kun Je In de afdeling passementerie niet winkelen. En daarom is het dus het beste er met een vooropgezet doel naar toe te gaan, van te voren te weten wat je nodig hebt, wat je kunt of zou kun nen gebruiken. Alleen mensen met een zeer levendig voorstellingsvermo gen kunnen er doelloos gaan gras duinen en dan reuzen vondsten doen. Elke tube Hi-fi fluid make-up geeft kans op een 10- daagse BEA vliegvakantie naar Londen voor 2 pers. Probeer Max Factor's Hi-fi fluid make up en vul op het gratis prijsvraagformulier in.wie van de zes BEA stewardessen u het charmanste vindt. Licht uw keuze toe in niet meer dan 25 woorden en zend de oplossing voor 9 juni in. Win een betaalde droomvakantie in Londen en vele andere prijzen. Win aan schoonheid, win aan charme uw spiegelbeeld zegt het Vraag: WAT WEKTE DE ARGWAAN OP VAN INSPECTEUR HERLOK? juajinjs aj je sjee[d6j3q auiiaqa6 uaa uio asjtJA jcera 'ufiz uaraao[q ajqaa uaaB uapuo^f jvq 'uaAajq uajo[sa6 uoz apua[éJ}S ap s^uepuo uaiuaoiq ap abfjaduadjnj uaa ueA jep 'do suaaui jnapadsui ap jaq jaiA 'uinjuaraaojq ap ueA uee[sape6 puajjajdo joq fig :pjooM}uy „Dat gaat er bedenkelijk uitzien!" mompelde inspecteur neriok. toen net bericht doorkwam over de vermissing van de weduwe Haantjes. In de loop van twee weken was dit de vijfde melding van een spoorloze verdwijning van een stadsbewoonster, allen alleenstaande, vermogende oudere dames. „Het begint er op te lijken, dat we een tweede Landru binnen de stadswal len herbergen!" Inspecteur Harjans knikte bedenkelijk. „We hebben één gegeven, Herlok! En dat is, dat zowel de weduwe Haantjes, als één van haar voorgangsters het laatst gesignaleerd zijn in het koffiehuis: „de rode tulp"; laten we daar maar eens een kijkje gaan nemen!" Het was een snikhete dag, toen de inspecteurs Herlok en Harjans hun schreden naar dit etablissement richtten, dat zó dichtbij lag, dat de af stand te voet werd afgelegd. Een uithangbord vertelde al spoedig, dat ze „de rode tulp" bereikt hadden. De stoeltjes buiten waren allen verlaten; kennelijk brandde de zon tè onbarmhartig op dit schaduwloze terras en inderdaad bleek bij binnen komst, dat iedereen zijn toevlucht hier had genomen. De gelagkamer zat stampvol. Met moeite wisten Herlok en Harjans een plaatsje te bemachtigen in een serre aan de achterzijde. Een onwaarschijnlijk rolronde ober, die het met de hitte kennelijk zeer te kwaad scheen te hebben, trachtte zich met een glimmend rood hoofd een weg te banen tussen de tafeltjes en stoeltjes door. Om hem de laatste meters te besporen, riep inspecteur Herlok hem uit de verte al zijn bestellingen door: „Twee flinke glazen bier!" „Ik geloof niet, dat we hier iets wijzer worden. Har!" zei Herlok, na enkele ogenblikken oplettend de aanwezigen gadegeslagen te hebben. „Ik kan me best voorstellen, dat het hier zo druk is, Je zit hier voortreffelijk en dan dat prachtige uitzicht!" De inspecteur maakte een beweging naar de mooi aangelegde bloemen tuin, waar de serre op uitkeek. „Ja, schitterend!" beaamde Harjans, „w&t een kleurenpracht!" Ondertussen had de ober met zijn bier hun tafeltje weten te bereiken en toen hij de bewonderende blikken zag, waarmee zijn twee bezoekers de tuin in ogenschouw namen, kon hij niet nalaten zich in hun gesprek te mengen: „Inderdaad, heren, een Juweeltje, nietwaar? Dat moest Je het hele jaar kunnen houden! Komen de heren van ver weg?" informeerde de man, „ik meen U hier nog niet eerder gezien te hebben, ik ben de eigenaar van „de rode tulp", Frans Verschueren, aangenaam!" En zijn kleffe worsthan den sloten zich beurtelings om die van Her lok en Harjans. De laatste stelde zijn collega en zichzelf met een schier onverstaanbare lispels tem aan Frans Verschueren voor om, na eerst zijn rechterhand aan een zakdoek gedroogd te hebben, een fikse teug van het bier te nemen. Inspecteur Herlok scheen zijn ogen niet van de kleurenpracht buiten af te kunnen houden. Ineens zei hij, zich tot de eigenaar van „de rode tulp" wendend: „Zei U daarstraks niet, dat U wenste, dat U dit het gehele Jaar zo zou kunnen houden? Maar mijnheer Verschueren, dat zou een ramp zijn! Hoeveel slachtoffers had U dan wel niet in uw goed gecamoufleerde valkuil laten belanden! Me dunkt, vijf in veertien dagen is al ruimschoots voldoendewat Jij, Har! Voorlopig zal de heer Frans Verschueren zijn tulpjes elders buiten moeten zetten, denk ik zo!" Hoog in de bergen, bij voorkeur op een verheven punt, zetelt de adelaar, trots en onwankelbaar, als een koning die geen dienaren nodig heeft om zyn gebied te kunnen regeren of te overzien. Niets ontgaat zijn speurende, door dringende blikken. Arendsogen zijn de scherpste ogen ter wereld, al doen de andere leden van de roofvogelfamilie, waartoe de arend behoort zoals de buizerd, de gier nauwelijks voor him onder. Zelfs om een afstand van 2000 meter te overbruggen, heeft hij geen behoefte aan een verrekijker. Hij ziet eenvoudig het kleinste dier en kan alle bewegingen onderscheiden. Wanneer hij zich van zijn troon verheft, weten we dat hij een prooi ontdekt heeft en spoedig tot de aanval zal overgaan. De arend vouwt dan zijn vleugels tezamen en stort zich naar beneden. Snel heden, die uitkomen boven de 300 km per uur, zijn geen uitzondering. Vlak bij de grond aangekomen remt hij af en slaat zijn klauwen uit. Deze verrassingsaanval is zo vlug in zyn werk gegaan, dat het slachtoffer totaal overdonderd is en meestal vergeet gebruik te maken van de minieme ge legenheid tot ontsnappen. De koninkiyke houding, die de arend zich op grond van zyn byzondere begaafdheden, bést mag aanmeten, heeft al vroeg indruk gemaakt op de mens. De Romeinen hanteerden de arend reeds als sym bool van alles omvattende onoverwinneiykheid. Tegen woordig is overal ter wereld een afbeelding van een arend of adelaar ingevoerd als wapen. Annemieke heeft een schaaltje, met 1 beschuit erop, al klaar staan en Kok giet er nu wat bessesap op. Dolf, leg jy de tweede beschuit daar weer op. dan wéér bessensap. Kok, tot alle beschuiten met bessesap opgestapeld zyn. Jan staat al klaar met de custard - fles en bedekt nu de beschuitberg met de vla. Ik versier de bovenkant met stippels rode bessesap en nunaar Mammie, wat zal ze opkijken!! rineblauw. Een andere mogeiykheld: bies en stof beide van eenzelfde pas teltint. En de mogelyke stoffen: lin nen, katoen, soepele wol. Gepatroneerd band wordt gebruikt voor de garnering van pantalon en Jak van figuur 2; het is er op de zyna- den van broek en jak gehecht en op beide stukken eindigt het Juist boven de zoom fti een klein, plat strikje. Af hankelijk van de stof, die voor het pak dient, zal katoenen of wollen band in aanmerking komen. Tirools of Scandinavisch band zullen u moge- lyk verleiden, maar vergeet u niet het kleurige band dat voor onze eigen volksdrachten wordt gebruikt, al vindt u het misschien ook niet in het win keltje in uw straat? Wollen of katoenen tres, al naar gelang de stof (wol of linnen) van de japon, vormt de garnering van het derde model. Een marineblauwe bies langs een witte Japon, ofwel een witte bies langs een zachtbruine jurk. De bies garneert de ruime, ronde hals opening alsook de zoom van de rok, die vier kleine splitjes vormt. Op het vierde model, een jurkje met byna recht ïyfje en uitstaande rok, cirkelen drie lintjes om, boven en onder de taille; ze eindigen op de rug in een minuscuul strikje. Ze zyn van tres, band of grosgrain. Een der- gelyke, simpele garnering past uiter aard ook menige deux-pièces met rech te blouse-over-de-rok. Voor het vyfde model komt galon in aanmerking. Vindt u in de afde ling passementerie iets heel moois dan kunt u er zelfs een gelegenheidsjurkje (vai zware crépezyde by voorbeeld) mee garneren; het wordt in het bloe- sende model gebruikt langs de halsope ning en als boordsel van een stoffen ceintuur. Het laatste model, een mantelpak je van wol of linnen in pastelkleur, is gegarneerd met een brede rand, die uit geborduurd zyden lint werd sa mengesteld. Op een roze pakje wit zyden lint met een motief van roze roosjes, het is langs de zoom van het jasje vier, vyf ryen geappliceerd. Het zelfde lint kan ook de bybehorende blouse sieren. J. V. VARIA Frankrijk gaat fruitbomen rooien In Frankryk zal men op een zo kort mogelyke termyn ongeveer 15 miljoen appel- en perebomen moeten rooien om de markt te ontlasten van de grote toe vloed van fruit, dat alleen maar geschikt is voor verwerking. Om dit plan te doen slagen heeft de Franse regering een rooi- premie beschikbaar gesteld van f 14.50 voor een appelboom en f 10. voor een pereboom. Daarby komt een toeslag van 75 cent per boom als een gehele aan plant, die tenminste 200 bomen omvat, gerooid wordt. Bovendien heeft de rege ring een transport en verkoopverbod uit gevaardigd voor alle niet erkende ras sen. Het aanplanten van een boom gaard is aan verscherpte bepalingen ge bonden, terwyi zeer zware straffen zul len worden gegeven indien de bepalin gen niet worden nageleefd, aldus de „Tuindery. Veemarkt in de bioscoop In Finland met zyn lange en slechte verbindingen en de vele meren, is het vervoer van (stamboek) koeien naar de verkoopcentra een kostbare zaak. Dat heeft het bestuur van de stamboeken op het idee gebracht de totnutoe gevolg de verkoopmethode, waarby dus een aantal dieren wordt byeengebracht, by wyze van proef te vervangen door een ander systeem. De koeien biyven thuis, maar hun foto met gegevens over af stamming, melkproduktie, keuringsrap porten en dergeiyke worden in een bioscoop voor belangstellende aanstaan de kopers geprojecteerd. Aan de hand van deze gegevens wordt de koop ge sloten, waarna het stamboek er voor zorgt dat de dieren op de meest econo mische wyze naar de nieuwe eigenaar worden vervoerd. Het systeem lykt lo gisch en economisch en een ander be- langryk punt is, dat op deze wijze de verspreiding van besmettelyke veeziek ten via de markten wordt tegengegaan, aldus „Landbouwdocumentatie". Levende „melkfabriek" Een uier van een koe heeft een net werk van ruime aderen, zodat voedings stoffen gemakkelyk en in voldoende hoeveelheid aan- en afgevoerd kunnen worden. In dit verband is het misschien wel eens aardig er even by stil te biy- ven staan, dat om 1 liter melk te pro duceren 1200 liter bloed door de uier moet stromen. Heeft een koe 60 liter bloed, dan wil dit dus zeggen dat haar hele bloedvoorraad 20 maal door de uier moet worden geperst om een sim pele liter melk te krygen. Dat moet het hart allemaal doen. U mag nu zelf uitrekenen hoeveel keer dit koeie-hart al dat bloed door dezelfde uier moet stuwen om een dagproduktie van 30 liter melk te krygen. Zo beredeneerd kan men begrypen dat er maar weinig nodig is om de melk fabriek te doen haperen, aldus de Trog- .5 wordende rok, die gegarneerd is met een contrasterend biesje. Het mooiste (maar uitermate moeilyk!): wanneer het schuine biesje wordt geincrusteerd. Het gemakkeiykste: wanneer een gros grain wordt opgenaaid. De bies ein digt op de rug even boven de zoom in een klein strikje. De voorgestelde kleur: wit met een bies van zwart of ma- De Londense schoen maker, Wilfrid Hunter, heeft de opdracht van zijn levenhet vervaardigen van een paar met zyde gevoerde „laarsjes" voor de lievelingsolifant van een maharadja. En deze 's werelds be kendste, en misschien wel enige deskundige op het gebied van schoeisel voor dieren zei, dat hy nu, dankzy het geld dat hy voor deze opdracht ont vangt, zyn aandacht zal kunnen wyden aan het maken van muiltjes voor bloed- en andere speur honden. ,,Ik zou ze eens in be paalde streken van de Verenigde Staten willen proberen", zei Hunter. „Je hebt soms speurhon den die, na een zware training van twee jaar, op hun eerste opdracht er gens in trappen en dan meteen afgemaakt moeten worden. De schoentjes nu die ik my voorstel te ma ken, zouden in luttele se conden kunnen worden aangebracht en de hon den in staat stellen hun werk te doen op ruwe grond". Hunter is een kleine man van 63 met een grote kuif grys haar. Hy is zyn loopbaan met els en pek begonnen ten dienste van de mens, maar langzamer hand heeft hy steeds meer opdrachten voor schoeisel voor dieren gekregen. Het begon enkele Jaren geleden. De hond vaneen vriend van Hunter had een zwerende voet gekre gen. Het schoentje dat het dier eraan kreeg, veroor zaakte veel opzien in het land dat bekend staat om zyn zorg voor het dier. Orders uit Engeland en ook van daarbuiten stroomden binnen. Hunter heeft een muil tje gemaakt voor een lamme eend, in bont uit gesneden laarsjes voor waardevolle poedels, be schermende schoenen voor koeien, honden, katten en paarden. Een van zyn laatste klanten was een verwant van Koningin Elizabeth. De opdracht week enigszins af van de andere: Het hondje had een kunstpoot nodig. Hunter schrikt er niet voor terug om eventueel een kunstbeen te geven aan 'n renpaard. Moet zo'n dier op het ogenblik een been missen, dan verspeelt het zyn leven. Hunter werd aange sproken door de Indiase vorst nadat hy een laars had gemaakt voor een olifant in de Londense dierentuin. De voet van het dier was doorboord door een spyker. Hunter vatte zyn taak ernstig op en maakte eerst een stu die van de spierbeweging, waarby hy vaststelde dat aan de onderkant van de olifantsvoet een spier zat die uitzette wanneer het dier liep. Hunter werd voorts gewaar, dat olifan ten veel zweten. „Schoei sel voor deze dieren moet daarom gevoerd zyn", zei hy, met een knipoogje naar bezitters van, uiter aard nog ongeschoeide, olifanten. o Beschuitberg. Zelfs met een vooropgesteld plan kan Je echter origineel zyn, met een bandje, een biesje zyn wonderen te doen en aparte effecten te bereiken. Onze schetsen geven een idee. Het betreft hier een serie vlotte zomermodellen, welke op eenvoudige wyze gegarneerd zyn met tres, geborduurd band, ga lon of wat u anders aan boordsels in de passementerieafdeling tegenkomt. Model 1 is een moderne japon, am per getailleerd en met lichteiyk wyder Komen jullie maar gauw binnen, want vandaag wordt het weer iets feesteiyks! Mammie kocht een flesje custardvla en hier op tafel staat een kop bessesap, 2 koppen suiker, 7 be schuiten en een paplepel margarine. Ziezo, het bessesap maar in een pannetje. Kok. Giet er nog een kop water by en laat je het dan koken? Heb jy de maïzena met iets water al tot een glad papje geroerd Jan? Giet het dan voorzichtig by het bessesap; goed blijven roeren. Kok en enkele minuten door laten koken!

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 19