Het leven is zo kwaad nog niet! TANGO dreigt uit te sterven in haar geboorteland Argentinië N Jazz en roek n roll-deuntjes vaderlandse dans verdringen ZATERDAG Ï3 MEI 1961 Nationaal symbool De enigszins melancholieke, sen suele muziek, die men tango noemt, schijnt bezig te zijn uit te sterven in haar geboorteland Argentinië, hoewel deze dans vorstelijke edicten, kerkelijke banvloeken en...... Rudolf Valentino overleefd heeft. Eens was de tango, tezamen met de ,.Gaucho" en „Patagonie", het nationale symbool van Argentinië, maar in de straten van Buenos Aires fluit men te genwoordig rock 'n roll-deuntjes en luis tert de jeugd liever naar jazz-muziek. Daarom is er onlangs door een paar journalisten, samen met musici en enige belangstellende leken, een „centrum van vrienden van de authentieke tango" ge vormd. In de voorstad Ramos Mejia versleet een dertigjarige metaalbewerker twee beroepsdanseressen en verscheidene pa ren schoenen tijdens een tango-mara thon, die maar liefst 130 uur duurde en ten doel had de verdwijnende belang stelling voor de tango nieuw leven in te blazen. De Argentijnse radio wijdde er een de bat aan: is de tango dood of niet? Ja, zei de Argentijnse schrijver Ernesto Sa- bato. „De jonge mensen fluiten jazz- liedjes en dragen spijkerbroeken. Som mige mensen dansen de tango nog wel, maar de nieuwe generatie heeft er de smaak voor verloren. „Zijn twee collega's in dit debat waren het absoluut niet met hem eens. Zij zongen uiteraard een lof lied op hun geliefde tango en verdedig den zelfs met enthousiasme de dikwijls scabreuze teksten van de vroege Argen- tynse tango's. Eèn van hen, Carlos Ma rin, herinnerde zijn collega's er aan, dat een paus eens de tango had zien dansen en er niets verwerpelijks in had kunnen zien. Toch is de tango van het begin af al tijd enigszins in de verdrukking geweest. De geschiedenis van deze muziek gaat eigenlijk terug tot het jaar 1584. toen het eerste stuk land in wat nu Buenos Aires is, verkocht werd voor een paard en een gitaar. Die gitaar werd door de nieu we eigenaar prompt gebruikt en men zegt, dat op dat instrument voor het eerst een muziek werd voortgebracht, die de melodieën uit het Spaanse Andalusië en plaatselijke volksmuziek in zich ver enigde. Aan het einde van de achttiende eeuw- besloot de Spaanse vice-koning. die Ar gentinië bestuurde, openbare danspar tijen te doen houden in een theater in het midden van de stad. Zijn bedoeling was de feestgangers van de voorsteden naar het centrum van Buenos Aires te lokken wellicht omdat hij ze daar beter onder controle had. In dat theater draaiden de paren rond op de maten van de fandan go, die echter al heel veel van de hui dige tango begon te krijgen. De kerk begon er zich mee te be moeien. maar voor er iets kon worden ondernomen, kwam er een voetzoeker van een naburig vuurwerk in het houten dak van het theater terecht en brandde het gebouw totaal af. Dat was in 1792, maar de priesters gaven zich toch niet gewonnen. Een van hen, pater José de Acosto genaamd, wijdde een felle preek aan de tango, die hij onvoorwaardelijk veroor deelde. Daarover ontstak de vice-koning in een zodanige woede, dat hij de pries ter eenvoudig liet overplaatsen en op dracht gaf, dat een andere priester een preek zou houden ter verdediging van de nieuwe dans. Deze priester had het in zijn preek over het „huwelijk tussen dans en devotie". Dat achtten de kerkelijke autoriteiten een godslasterlijke bewering en zij kre gen het zover, dat het Spaanse hof in Madrid de dans kortweg verbood. Tijdens een kabinetsvergadering zag men echter kans de koning er toe over te halen de tango eens te horen spelen en te zien dansen. Dat gebeurde en voor dat de voorstelling ten einde was. zat de vorst in hoogst eigen persoon op de maat van de tango in zijn handen té klappen. Zijn voorbeeld werd natuurlijk door alle hovelingen gevolgd. Het pleit voor de tango was gewonnen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Denise Antonia Maria, dr van L. P. Braakman en T. M. Jansen; Marcel, zn v. C. J. la Lau en E. Binnendijk; Casper An- tonius Simon Joseph, zn van W. M. So-, nius en H. A M. Simonis; Maria Anna dr van J. Suvaal en M. Spatschenko; Al- bertina Epke. dr van P Hoogeboom en M. H. Maagdelijn; Annelles Maria Christina, ör. van C. Bosman en A. C. Poelman; Ma ria Helena Johanna, dr van T. van Schaijk en M. P. Pleij; Gilbert, zn van H. L. Ver sluis en J. M. Pet; Sandrlna Maria, dr v. J. Móhlen en W. C. de Regt; Johannes Theodorus Maria, zn van J. A. Verhaar en A. M. Ammerlaan; Adrlana Johanna, dr van H. Knot en T. J. Bos; Lucia, dr van A. Wernars en L. van Leeuwen; Aurelia, Maria Lidwlna. dr. van J. S. Sannen en J. T. v. d Drift; Hasina, dr. en Krijn, zn van K J. H. Dekker en J. M. de Roo; Mare Hugo, zn van H. K. König en D Graaf land; Alexander Rudolf, zn van R. A. Na gel en K. G. de Groot. ONDERTROUWD H, Moll en G. J. van Baaren: P. C. Sloos en M. P. J. Heinen; W. A. J. Bekkering en M. C. Kok; H. Fraterman en W. Nievaart; L. J. Vosselman en J. de Nobel; J. G. van Rossum en J. A. M. Korpershoek; D. Roest en M. W. Menijn; B. Lubach en J. J. Fran se; E. J. van der Klaauw en L. A. Stouten; H. G. M. Thorn en T. E. M. van Schagcn; H. C. Kuijl en J. C. W. Roman; L. Hel- mink en M. M Scheurwater; M. Kallen berg en M. J. Nleuwenhuis: E. Habraken en A. Azler; J. de Groot en J. J. Velt- kamp; R. Glasbergen en M. Nobel; IJ. Kramer en A. W van den Berg; M. Gerrit sen en H. van Wceren; J. P. Voorzaat en J- van Hooidonk; A. W. Breugom en W. C. de Graaf: G. J. A. van den Berg en W. E. J Fluitman; J. J. van Stralen en F. M N Bosman; K. I. Mechelse en A. van Ees. GETROUWD H. F. Schouwlnk en J. van der Windt. OVERLEDEN E. M. Springer. 85 jaar. wed. van W. Rijsdam; J. Molenaar. 54 jaar. man; A. van Rijn. 72 Jaar. man; J Plue. 57 jaar. man; M. j. Hopman. 58 Jaar. echtgen. van P J. v- d. Klugt; J. van der Putten. 77 Jaar, wed. van CL Slrag. Buiten Spanje en Argentinië vertrouw de men de dans echter nog lang niet. In 1911 werd de Russische tsaar Nicolaas er van op de hoogte gesteld, dat een „nieu we. revolutionaire dans, de Argentijnse tango genaamd" Rusland via Parijs had bereikt. Ook hij kreeg een demonstratie. Ook hij werd onmiddellijk bekeerd. Twee jaar later zou deze tsaar een Argentijnse ten spelen en zo kwam de tango na tuurlijk weer aan haar trekken. Nu wordt de dans in Buenos Aires minder en minder gespeeld en uitge voerd. Wonderlijk genoeg, kan men een opleving van de tango in het buitenland constateren. Een Argentijnse musicus keerde onlangs uit New York in zijn ge boorteland terug en vertelde opgetogen, dat er daar een „jazz-tango" was ge creëerd, die heel populair begon te wor den. Bovendien wordt uit Parijs bericht, dat de tango daar ook weer in de mode komt, waarschijnlijk als onderdeel van TONEELAVOND VAN HET GEREF. JEUGDVERBAND Op de slotavond van het Geref. Jeugd verhand te Leiden zaterdag 20 mei in de Schouwburg zal de christelijke toneelgroep „Imperium" het toneelstuk „Ons Stadje" van Thornton Wilder op voeren. Het gaat in „Ons stadje" om heel ge wone mensen. Wij zouden die mensen kunnen zijn en het stadje zou de plaats kunnen zijn waar wij wonen. Het eerste bedrijf behandelt het le ven van alle dag in de gezinnen van dokter Pitt en hoofdredacteur Weber. Opstaan, ontbijten, naar school gaan, gesprekken tussen ouders en kinderen, het komt allemaal aan de orde. In het tweede bedrijf vragen liefde en huwelijk de aandacht. Liesbeth Weber en Robert Pitt worden zich hun liefde voor elkaar bewust en trouwen. Men hoort, hun gesprekken en ook de reacties Medische Dienst Leiderdorp: dokter H. Bakema, Hoofd straat 2. tel. 24828. Oegstgeest: dokter Meissner. tel. 24865 en dokter Reterink, tel. 20394. Voorschoten: dokter Tonio. Voor straat 23. tel. 2493. Wijkverpleging Ge zondheidscentrum, tel. 2177. Warmond: dokter A. W. Bots, prof. Aalberselaan 2, Voorhout, tel. 02532-7393. Zuster Konijn, Herenweg 77, tel. 1711- 250. de herleving van de dingen die populair van de ouders op hun huwelijksplannen, waren in de jaren '30. Dus het is heel Het derde bedrijf heeft het sterven ««ESSf: l'X««ttaS,.be!T,l?dTu^ I ~nië»ï|fjs toema. de__houding van de doden go". i hoofdstuk aan haar roemruchte geschie- ten opzichte van het leven denis zal gaan toevoegen, misschien dank I zij h^t buitenland. Zo werd de tango voor de Eerste We- reldoorlog beroemd over de gehele aard- t bol. En niemand heeft voor die popu- MoiirOVlil lariteit meer gedaan dan dc filmacteur CI'UC ITHJIII Kt Rudolf Valentino. De ironie van het lot wil, dat de tango, die Valentino voor de ogen van een smachtend publiek danste, eigenlijk helemaal geen echte tango was, maar een soort Amerikaanse aftreksel er van. In Argentinië werd de tango druk ge- besluit tot boycot van Zuid-Afrika De conferentie danst, maar voornamelijk in Buenos staatshoofden in Monrovia heeft gis- Aires. De conservatieve bevolking op het j teren een beroep gedaan op de Afri- land beschouwde de tango als een dans, kaanse staten, onmiddellijk collectief en die eigenlijk niet helemaal fatsoenlijk individueel politieke en economische was. in de jaren van Perons dictatuur sancties tegen Zuid-Afrika toe te pas- heeft de tango nog een korte, zij het kunstmatige bloeitijd gekend. De dicta tor had namelijk voorgeschreven, dat alle Argentijnse radiostations en nachtclubs vijftig procent Argentijnse muziek moes- STICHTING „VINIB" VERGADERDE IN DEN HAAG De conferentie bevestigde haar ver trouwen in de Verenigde Naties als „de enige organisatie, die ondanks haar zwakheden en fouten in het verleden, het meest geschikt is om een werkelijke oplossing m Kongo tot stand te brén gen". In een resolutie wordt de actie van „zekere niet-Afnkaanse staten" veroor deeld. „die de omverwerping van an dere Afrikaanse staten aanmoedigen" Gisteren vergaderde in hotel „De en een beroep gedaan op „het wereld- Witte Brug" het algemeen bestuur van i geweten" tegen „de wreedheden en de Stichting „Vertegenwoordiging van j bloedige onderdrukking in Angola". De conferentie heeft ook aangedron- d« Nederlandse Industrie voor Interna tionale Belangen" (VINIB) onder voor zitterschap van mr. J. Mcynen, vicg- president van de A.K.U. Prins Bernhard woonde de vergadering bij in zijn functie van lid van het be stuur. Het werkprogramma voor 1961 werd besproken en de perspectieven voor 1962 en volgende jaren werden onder ogen gezien, mede in het licht van het rap port van het adviescollege voor de eco nomische en handelsvoorlichting (de z.g. commissie-Qyevaar). Dr. W. A. F. Stokhuyzen werd tot lid van het dagelijks bestuur en van het algemeen bestuur gekozen en 'tevens be noemd tot gedelegeerd lid van deze col leges. Dr. M. Weisglas. algemeen vertegen woordiger van de Nederlandse industrie, werd op zijn verzoek eervol ontslag ver leend. De heer Weisglas zal per 1 au gustus 1961 de functie aanvaarden van hoofd van de economische afdeling van Unilever N V. te Rotterdam. In zijn op volging zal intern worden voorzien. gen op de kernmogendheden om de vervaardiging, het opslaan en het tot ontploffing brengen van kernwapens te staken. In een andere resolutie wordt ge zegd. dat de Afrikaanse eenheid waar naar thans gestreefd wordt, niet de po litieke integratie van soevereine sta ten is, maar de „eenheid van aspira ties en handelen", gebaseerd op sociale solidariteit en politieke gelijkheid. In beginsel is besloten tot instelling var. een inter-Afrikaanse adviesorgani satie op de volgende conferentie, die in Lagos zal worden gehouden. Voorts zal er in Dakar een technische com missie bijeenkomen, die plannen moet opstellen voor samenwerking op het ge bied van de economie, het. onderwijs, de verbindingen, het vervoer e.d. Men was het er over eens. dat alle betrokken staten moeten trachten op school Engels en Frans te onderwijzen. Tenslotte werd met „groot leed wezen' 'geconstateerd, dat enige Afri kaanse landen niet aan de conferentie hebben deelgenomen. De toneelgroep „Imperium" wordt in verband met de ruime bezetting van dit stuk versterkt door leden van de amateur'oneelvereniging „Thalia" te Noordwijk. BOUW LAGERE LANDBOUWSCHOOL Namens de Hollandse Maatschappij van Landbouw te 's-Gravenhage is het bouwen van een lagere lndbouwschool aan de Boerhaavelaan alhier gegund aan de laagste inschrijver het Aanne mingsbedrijf J. Noorlander en Zn., al hier voor f 228.100. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doctoraal examen Nederlands recht de heer J. Leeflang (Leiden); voor het doctoraal examen Franse taal- en letterkunde dames M. M. A. de Goederen (Den Haag) en C. M. Wepnink (Oegstgeest)voor het docto raal examen geneeskunde de heren D. J. A van Oppen (Rijssen) en H R. Tjong Joe Wai (Wassenaar» en voor het arts examen de heer J. J. van Leeuwen (Voorschoten). Geveilde percelen Ten overstaan van notaris W. S. Jongsma te Leiden. Leiderdorp. Herenhuis Zijldijk 5, in bod: f32.600, koper: J. F Lefeber te Leiderdorp, q.q. voor: f32.600. Woonhuis Hoofdstraat 118, in bod: f 11.200. koper: W. Goddijn te Leiden, q.q. voor: f15.000. Leiden. Beneden- en bovenwoning Morsweg 136 136a, in bod: f 14 400. ko per: D. Stigter te Leiden, q.q. voor: f 17.000. Woonhuis Doelensteeg 6, in bod: f 4.700 is uit de hand verkocht. Oegstgeest. Woonhuizen Haarlemmer trekvaart. 3 en 4 tezamen in bod: f5.400, koper: M. Hanekamp te Leiden voor: f 6.000. BOORINSTALLATIE GEBARSTEN Gistermiddag omstreeks vier uur is op een bouwwerk aan de Stationsweg alhier een ketel van een hydrophoor- installatie gebarsten, waarbij de 32-ja- rige monteur L. Polane uit de Janvos- sensteeg een kwetsuur aan de rechter schouder opli^). De E H.D. heeft hem voor onderzoek naar het Academisch ziekenhuis gebracht. BELASTINGTERSONEEL SPEELDE TONEEL De Personeelsvereniging „Sleutelring" van de Dienst der Rijks belastingen bood" haar leden gisteravond in het An- tonius-clubhuis de slotavond van het seizoen, waarbij een toneelgroep uit het personeel, onder regie van Mar. Wol vers de klucht „KNOFLOKIA" het wondertonicum, ten tonele bracht. Regisseur Wolvers kon met dit spel bogen op een ongemeen succes, op dat sommige momenten de volle zaal deed schateren. De ovatie van het dankbare publiek aan het eind van de voorstelling was welverdiend. Voorzitter ter Schiphorst offreerde al le leden van het gezelschap namens de „Sleutelring" een attentie, die voor de dames uit bloemen bestond. Een gezellig dansje m.m.v. van Duo Choufoer-Muusse besloot deze zeer ge slaagde personeelsavond. Het zeventiende congres van het Algemeen Verbond van Volkstuinders- verenigingen in Nederland zal zaterdag 27 mei „In de Burcht" worden gehou den. LEIDERDORP Eurgerlijke Stand Geboren. Liduina H. M.. dr van J P. M. Feijen en J J Smeelen. Dlderlke J„ dr v. J. Koning en W. de Wit. Ondertrouwd: A. Th. van der Fluit, 31 Jr en C M. D. van der Vooren. 36 Jr Getrouwd: M. de Bruin. 21 jr en T. H. A. Jongeleen. 21 jr A. Geerlof. 25 Jr en J. de Koning. 19 jr. Chr Stevens van Does- bure. 30 jr en E. J. M. Broers. 26 Jr. Overleden H. Ouwerkerk, 71 jr e.v. G. van der Putten. M. Demper. 84 Jaar geh. getyeest met D. C. Aldewereld. WARMOND P.V. „Warmond" De postduivenvereniging „Warmond" hield een wedvlucht voor oude duiven vanaf Vilvoorde. Afstand 142 km. De duiven werden in vrijheid gesteld om 12.30 uur met een n.w.-wind, In het con cours waren 153 duiven. De eerste prijs- duif bereikte haar hok om 3.02..02. de laatste 3.13.51. Uitslagen: B. Oskam 1, 2, 3, 5, 8. C. Kortekaas 4, 6. Dr. Venker 7, J. J. de Weerd 9, Jac. Kortekaas 10. Ook werd er een vlucht gehouden van af St.-Chislain Hornu Afstand 200 km. In concours waren 144 duiven. Ze wer den gelost om 8.50 uur met westen wind. De eerste prijs-duif bereikte haar hok om 11 13.06 uur, de laatste om 11.19.21 uur. Uitslagen: Dr. Venker 1. B. Oskam 2. 5, 9. 10, A. Ruitenburg 3. P. Vogelenzang 4. 7, J. Kortekaas 6,8. WASSENAAR Het aanleggen van wegen en rio- leringen iti het plan Zijlwatering is ge- 1 gund aan de laagste inschrijver P. J. Visser voor f. 253.000. U opvoering der arbeids- produkti^jtcit in verband met de vrije zaterdagmor gen gebiedende eis werd, is de „schafttijd" méér dan ooit een welkom geschenk! Het gaat erom in dat half uurtje luieren een tegenwicht te vormen voor de grote inspan ning, die de werknemer zich ge troost om de zaken op hetzelfde peil te houden. „Vóór wat hóórt wat" én wie hart voor zijn werk heeft, be grijpt meteen dat een paar extra vrije uren he offer van een paar extra zware werkuren met zich meebrengt, wil men de mee dogenloze concurrentiestrijd op dit ondermaanse kunnen vol houden. Meer dan ooit wordt er dus van de schafttijd genoten, als het kan in de .'stralende zon, die het lichaam behagelijk ver warmt en voor een soezende dag droom zorgt. ZODRA de bel klinkt, kunt ge de mannen naar buiten zien hollen, de pakjes met. brood in de ene, de fles melk in de andere hand. De machine moet immers gesmeerd blijven, wil er geen stagnatie komen in het be drijf Het „even-op-adem-komen" speelt in deze jachtige tijd, waar in het uiterste van de mens ge vergd wordt, een grote rol! Ontspanning na inspanning is een noodzakelijkheid geworden voor een ieder, die zijn geeste lijke en lichamelijke gezondheid behouden wil. Na de versterken de hap en de onvermijdelijke kwinkslag, sieraad der Holland se humor, gaat men dan met des te meer plezier weer aan het werk om er voor to zorgen, dat de volkshuishouding naar be horen op volle toeren blijft draaien. NIEMAND zou de brood nodige schafttijd afge schaft willen zien. ook al kreeg men er nog een extra vrije morgen voor retour! Het is nu eenmaal onmogelijk dag na dag acht uur aan èèn stuk geconcentreerd aan de gang te zijn. Daarom zal een ieder het alle mannen en vrouwen! die enkele uren hun beste beentje voorgezet hebben, graag gunnen, dat ze daarna het leven voor een half uur van de zon zijde bekijken! Wie enige notie heeft, van de voor talloos velen eentonige arbeidsuren, welke weinig kans geven op uitzonder lijke individuele prestaties, be seft ten volle, dat de dagelijkse adempauze een absolute levens- (Foto Will Eiselln, Rijswijk) voorwaarde is voor de miljoenen, wier zorgen erop gericht zijn, dat onze wereld in stand blijft en tegelijkertijd het ene land niet door het andere onder de voet gelopen wordt! MET dergelijke zwaarwich tige beschouwingen hou den de mannen zich in tussen tijdens het schaftuur liever niet bezig. Ze praten en kijken maar wat en zijn allang tevreden, dat de halve dagverdienste er weer óp zit. Want daèr gaat 't voor de meesten in deze maatschappij toch maar om: een behoorlijk inkomen is in deze dure tijd véél waard en wie een goed belegde boterham (en nog iets meer!) verdienen wil, zal er zich niet over beklagen, dat hij eerst flink de handen uit de móuwen moet steken. En als er dan zo tussendoor dat half uurtje schaften als toe gift bovenop komt, is iedereen best te spreken! Vooral zij. die zich nog de tijd herinneren kunnen, dat. aan de files voor de stempelbureaus geen einde leek te komen! Wie daaraan terugdenkt, vindt het leven van nü heus zo kwaad nog niet! FANTASIO. VERGADERING E.H.B.O. Aan 60000 personen werd hulp verleend In het afgelopen jaar is het ledental van de Kon. Ned. Ver. E.H.B.O. blijven groeien. De vereniging omvat thans 32.800 leden, die deel uitmaken van de 550 afdelingen welke men in alle delen van Nederland vindt. De vereniging be schikt over 4116 hulpposten. In het afgelopen jaar werd aan meer lan 60.000 personen, allen slachtoffer .an een of ander ongeval, belangeloos •erste hulp verleend. Dit blijkt uit het :arverslag van de vereniging, die giste- •cn in Leeuwarden de 68ste algemene ;adering hield. Het jaarverslag memoreert voorts een gift van de Kon. Ned. Voetbalbond, die het bestuur in staat stelde aan ruim 100 afdelingen materiaal te schenken voor het inrichten van een verbandpost. Het hoogtepunt van de vergadering was dc uitreiking van de dr. C. B. Tila- nus jr.-medaillcs. De hoogste onderschei ding. de medaille in goud. werd uitge reikt aan mevrouw J. G. H. Azings VenemaSchaaff die, gedurende de tfjd dat zij lid was van het hoofdbestuur een periode van 40 jaar steeds veel voor dc vereniging heeft betekend en een steun en toeverlaat is geweest voor alles en allen op EIIBO-gebied in Drenthe. De medaille in zilver werd uitgereikt aan wegenwachter H. Schut, lid van de EHBO te Haren, in verband met zijn bijzondere hulpverlening bij het vlieg tuigongeval op 30 december 1960. toen hij een piloot uit een brandend vliegtuig redde. Ook de heer G. van Steenbeek uit Die ren Werd onderscheiden met de zilveren medaille. Dit voor zijn leven-reddende eerste hulpverlening bij het straatonge val op 4 juni 1960 in Dieren, toen hij in greep bij een levensgevaarlijke verwon ding van de slagader van één der slacht offers. Voorts verwierf de in Friesland be kende en centrale EHBO-figuur, de heer Y. de Boer, die gedurende meer dan 25 jaar zijn krachten aan de verenigihg heeft gegeven, de zilveren medaille. De vergadering, tijdens welke de benoeming van de heer C. J. Leene, arts in Den Haag, als lid van het hoofdbestuur voor de provincie Zuid-Holland werd bekend gemaakt, werd besloten met een lezing van dr. C. W. A. Wiemer over de eerste hulpverlening tijdens elfstedentochten. NEDERLANDS VREDESKORPS I)e minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. II. Luns. zegt in zijn memo rie van antwoord op de begroting van zijn departement aan de Eerste Kamer dat de gedachte aan uitbreiding van dc internationale samenwerking door het in het leven roepen van een Nederlands vredeskorps interessant is en in beginsel zijn sympathie heeft. Door jeugdorgani saties in Nederland wordt de mogelijk heid van een deelneming aan deze nieu we vorm onderzocht. De minister zegt gaarne bereid te zijn medewerking bij dat onderzoek te ver lenen. Hij wijst er echter op dat bovenal moet vaststaan dat de betrokken minder ontwikkelde landen behoefte aan de nieuwe vorm van samenwerking hebben en een experiment van deze aard op prijs stellen. Voor de Zwitserse nationale beurs die in 1964 in Lausanne \yordt ge houden, zal deze, 280 meter hoge foren worden gebouwd. De kosten bedragen zes miljoen gulden. In de onderste veertien verdiepingen wordt een nieuwe school voor so ciale wetenschappen gevestigd, boven in de toren komt een restau rant. Vijfdaagse werkweek voor bouwbedrijf Om 11.20 uur vanochtend kon de staatssecretaris van Sociale Zaken, de heer Roolvink, ons mededelen, dat de algemene aanwijzing aan het College van Rijksbemiddelaars ten slotte toch wordt ingetrokken. Dit betekent, dat de ministerraad van ochtend zijn goedkeuring heeft ge hecht aan de vijfdaagse werkweek voor het bouwbedrijf. Maandag zal het College.van Ryksbe- middelaars zijn definitief advies aan de regering doen toekomen. In dit advies wordt ook vastgelegd of de vijfdaagse werkweek met ingang van maandag 5 juni of per 1 juli ingaat. De kabinet-szittine. die de heer Rool vink verliet, toen deze beslissing gevallen was. werd voortgezet. Aangenomen wordt dat nog in de loop van de middag een beslissing wordt genomen ten aanzien van de arbeidstijdverkorting (vijfdaagse werkweek) voor ambtenaren. Voortgaande modernisering van de Britse spoorwegen Spoorwagons van kunststof, nieuwe moderne stations en de voortgezette elek- trificering van het spoorwegnet zullen Groot-Brittannië's spoorwegen in 1970 tot een van de modernste ter wereld maken, aldus de heer Roland Bond van de British Transport Commission. Hij zei dat dit doel wellicht reeds voor 1970 zou zijn bereikt. Op het ogenblik berijden de Britse spoorwegen al 30.000 km. van hun routes met diesel- en elektrische locomotieven. K e r k e 1 ij k Leven Oud-Katholieke kerk sticht organisatie Naar analogie van de reeds 50 jaar in de Oud-Katholieke Kerk van Nederland bestaande St.-Willibrordvéreniging wil men binnen déze kerkgemeenschap komen tot de stichting van een organi satie, die zich zal toeleggen op het onderhouden van betrekkingen tussen de Oud-Katholieken en Oosters-Ortho- doxen. De organisatie, met de oprichting waarvan het episcopaat akkoord gaat, zal geheel los staan van de St.-Willi- brordvereniging. Deze beijverde zich voor een intercommunie tussen Oud- Katholieken en Anglicanen, die reeds geruime tijd geleden een feit werd. Men wil nu komen tot een intercom munie met de orthodoxie, die er, bij alle principiële geloofseenheid. nog steeds niet is. Men wil het doel nastreven door voorbede, persoonlijk contact, studie, voorlichting en hulpverlening. Contact tussen hervormden en gereformeerden Er is een werkgroep van hervormde» en gereformeerden gevormd, die wil streven naar eenwording van de Ned- Herv. en Geref. Kerken De werkgroep heeft in deze zin een verklaring doen uitgaan, waaraan o a. achttien predikan ten hun handtekening hebben gegeven. De adressen van de groep zijn ds. J. Monteban te Driebergen en dr J M. Vlfjm te Voorburg.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 13