NAVO-conferentie geen vuurwerk maar toch positieve resultaten Loonraad van S.E.R. zal College van Rijksbemiddelaars vervangen „Bellatrix" over de Goudse drempel Conferentie over Laos zou vanmiddag beginnen LINOLEUM Bedrijfsle vert vera ntwoordelijk voor het komende loonbeleid Samenstelling Baby-affaire op 19 mei weer met gesloten deuren SetterSet r<' VRIJDAG 12 MEI 1961 Voorontwerp arbeidsvoorivaardemvet Werkgevers en werknemers evenveel invloed (Van onze Haagse correspondent) Een beter samenspel tussen overheid en bedrijfsleven bij het loon beleid, waarbij de eigen verantwoordelijkheid van het bedrijfsleven ten volle tot haar recht komt. is de strekking van een voorontwerp arbeids voorwaardenwet, dat Staatssecretaris Roolvink voor advies heeft toegezonden aan de Sociaal-Economische Raad. De regering wil de bevoegdheden van het College van Rijksbemiddelaars overdragen aan een nieuw orgaan van de S.E.R.: een loonraad. De loonraad zal aan de hand van algemene beleidsregelen, op te stellen door de S.E.R., moeten beslissen over de goedkeuring van C.A.O. en andere arbeidsvoorwaarden. De beleidsregelen van de S.E.R. moeten in overeenstemming zijn met de door de regering aan te geven doelstellingen van het sociaal-economische beleid. Ook het huishoudelijk personeel in par ticuliere huishoudingen valt buiten de arbeidsvoorwaardenwet. Minister Van Rooy en Staatssecretaris Roolvink hopen, dat de aan het bedrijfs leven op te dragen grotere verantwoor delijkheid belangrijk zal bijdragen tot handhaving van de arbeidsvrede. Doen zich echter gevallen voor, waarin het bedrijfsleven zelf geen oplossing vindt, dan zal de regering tussenbeide kunnen komen. Een of meer door de minister Het voorontwerp arbeidsvoorwaarden wet gaat uit van een tripartite samen stelling van de loonraad. Werkgevers en werknemers zullen evenveel invloed moeten hebben, terwijl het aantal on afhankelijke deskundigen kleiner kan zijn dan een derde van het totale aan tal leden. De S.E.R. benoemt de leden en kan ook ongevraagd ontslag verle nen. Voor wat betreft de voorzitter en de onafhankelijke deskundigen geschiedt dit in overeenstemming met de minister van Sociale Zaken. De loonraad zal zijn besluiten nemen bij gewone meerderheid van stemmen. Als de raad een algemene beleidsregel onduidelijk of onhanteerbaar acht, is het aan de S.E.R. die regel zo nodig aan te vullen of te wijzigen. De S.ER. zal zich verder kunnen bezig houden met elke concrete beslissing van de loonraad tot goedkeuring, vaststelling of dispensatie van arbeidsvoorwaarden. De S.E.R. zal ook de taak van de loon raad "kunnen overnemen, wanneer hij dit nodig vindt om snel uit een impasse te geraken. Drieledige functie De functie van de overheid zal volgens het voorontwerp drieledig zijn: 1. besluiten van de loonraad behoeven slechts ministeriële goedkeuring indien zij een algemene werking hebben; 2. de algemene beleidsregelen van de S.E.R. moeten altijd door de minister worden goedgekeurd; 3. alle besluiten van de loonraad kun nen door de Kroon worden geschorst of vernietigd wegens strijd met de wet of het algemeen belang. De loonraad zal geen bevoegdheden hebben ten aanzien van de arbeidsvoor waarden van overheidspersoneel in vaste dienst en van kerkelijke functionarissen. Rode sabotage in een Westduitse fabriek (Van onze correspondent in Bonn) Een zware brand in de fabriek der t.v.-communicatiemiddelen d?r firma Mittermayer in München-Freimann op dinsdag j.l. is naar alle waarschijnlijk heid het gevolg van sabotage. Een door het Bundes Kriminalamt in Wiesbaden Ingesteld onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat op vele plaatsen tegelijk in de fabriek tijdbommen waren ge plaatst, die in kettingreactie moeten zijn ontploft. Aangezien er geen metaal- delen van de bommen gevonden zijn, neemt men aan dat er een speciaal soort kneedbare springstoffen is gebruikt. De firma Mittermayer vervaardigde communicatie-apparaten voor de West duitse Bundeswehr. Behalve een groot deel van de inrichting der fabriek zijn ook vele van deze apparaten verloren gegaan in de brand, die op de ontplof fingen volgde. De omvang van de scha de is nog niet vastgesteld. Zij bedraagt in ieder geval vele honderdduizenden en vermoedelijk zelfs wel meer dan een miljoen mark. Ook de plegers van de aanslag zijn nog onbekend. Zij moeten, te oordelen naar de manier waarop zij hebben gedacht de fabriek op te bla zen, goed op de hoogte zijn geweest van de werkwijze en het produktiepro- ces. Dit geeft de federale rechercheurs die in hun onderzoek worden geassis teerd door de Westduitse contra-spio- nage natuurlijk wel enige aanwijzin gen in welke richting moet worden ge zocht. Opvallend is, dat de aanslag op de fabriek plaats had daags nadat de politie in Beieren had toegeslagen te gen het communistische ondergrondse apparaat (de Westduitse communistische partij is sinds juli 1956 verboden). SLACHTPLUIMVEE-EXPORT ERNSTIG BEDREIGD De toestand in de Nederlandse slacht- pluimveesector is ernstig. Dit verklaarde de voorzitter van het produktschap voor pluimvee en eieren, de heer H. H. Gar- relds, woensdagmiddag in Utrecht op dr openbare vergadering van het pro duktschap. Hoewel de uitvoer van slachtpluim- vce in het eerste kwartaal van dit jaar zelfs nog een fractie boven die van de eerste drie maanden van 1960 lag. ziet de toekomst er, volgens de heer Gar- relds, veel somberder uit. De revaluatie van de gulden heeft de Nederlandse concurrentiepositie op de Westeuropese markt en tegenover de Oosteurop^se lan den, de V.S. en Denemarken, al ongun stig beinvloed. De situatie is nu echter nou moeilijker geworden, aldus de heer Garrelds, doordat de V.S. en Denemar ken hun prijzen in april weer hebben verlaagd, zodat de Nederlandse achter stand opnieuw is vergroot. Het aanbod van Amerik en Denemarken neemt nog steeds toe. De export sommissie van het produkt schap zal de thans ontstane situatie on der ogen zien en nagaan, aan welke voorwaarden de Nederlandse exporteurs van slachtpluimvee moeten voldoen, om hun plaats op de Westeuropese markt en vooral in West-Duitsland te kunnen behouden. van Sociale Zaken aan te wijzen be middelaars zullen dan trachten partijen tot elkaar te brengen. In tegenstelling tot de loonraad zal de bemiddelaar ech ter geen beslissing kunnen nemen. In de toelichting bij het voorontwerp arbeidsvoorwaardenwet wordt er aan herinnerd, dat de Stichting van de Ar beid reeds in 1954 er bij de regering op aangedrongen heeft de verantwoorde lijkheid voor de loonvaststelling meer in handen van het bedrijfsleven te leggen. Blijkens een in 1955 uitgebracht advies kon de S.E.R. zich daarmee verenigen. Een meerderheid in de S.E.R. pleitte toen reeds voor de instelling van een loonraad. Een belangrijke minderheid bleek echter de voorkeur te geven aan het College van Rijksbemiddelaars. Drommen van lijders aan Brandend Maagznnr zijn lijders-al van de ene mlnnnt op de andere. Dat doen dan zo'n paar Rennies. Bij de eerste aanwijzing van overtollig maag zuur - en dat stijgt dan snerpend op, soms tot hoog in de keel - een of twee Rennies laten smelten op de tong. En dat is dan alles! Weg zuurbrand - weg pijn - weg zorgen van een verstoord maal of angst voor 'n nieuwe aanval, 'n Wonder wat Rennies voor U doen. Niet zonder reden houden talloze zuur- brandlijders altijd een paar Rennies bij de hand, waar ze ook zijn. En zo smo ren ze iedere band in de kiem nog vóór hij goed kans krijgt uit te barsten. KANS OP SCHIKKING LIJKT VRIJ GERING (Van onze Haagse correspondent) Tot op heden heeft het overleg tussen partijen in het kort geding om de tien maanden oude Oosten rijkse baby Adele Paul geen enkel resultaat opgeleverd. Vrijdagmid dag 19 mei zullen de partijen op nieuw gehoord worden door de vice-president van de Haagse rechtbank, mr. J. H. C. Slotemaker. De kans dat het alsnog tot een schikking komt lijkt gering. Zoals bekend, heeft het echtpaar De Leeuw uit Oegstgeest, dat het kind heeft meegebracht uit het Oostenrijkse plaats je Klagenfurt, samen met mr. W. M. A. Kalkman uit Katwijk, tijdelijk voogd, een kort geding aangespannen tegen de Staat der Nederlanden. Dat geschiedde nadat de minister van Justitie medege deeld had geen definitieve verblijfsver- guning voor het kind te verlenen. Tijdens de pleidooien in deze procedure bleek, dat de minister zijn afwijzende beslissing vooral heeft gebaseerd op een advies van de Raad voor de Kinder bescherming, die het betrokken gezin niet geschikt acht voor opname van het kind, en een minder gunstig uitgevallen rapport van de Rijksrecherche. Verwacht mag worden, dat na de ver schijning van partijen, volgende week vrijdag achter gesloten deuren, spoedig oen beslissing zal vallen in deze affaire. Wanneer er dan geen regeling komt zal op korte termijn vonnis worden gewezen. Het wachten tras vanochtend op boodschap van de wapenstilstandscommissie (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) De 14-mogendhedenconferentie over Laos die vanmiddag om drie uur in Genève zou beginnen, wachtte vanochtend nog steeds op bevestiging van de internationale wapenstilstandscommissie over een staken van het vuren in Laos. Gromiko en de Britse minister Lord Home, die het voorzitterschap van de conferentie delen, en die elkaar gisteravond reeds aan een diner ontmoetten, kwamen vanochtend om tien uur opnieuw samen om de laatste details van de conferentie te regelen. Zy hoopten dan ook spoedig een onderweg zijnde boodschap van de uit India, Polen en Canada samengestelde wapenstilstandscommissie te ontvangen. Van de inhoud hangt het af, of de conferentie volgens plan kan worden geopend. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft gisteravond laten weten, dat hy niet aan de conferentietafel plaats zal nemen zolang het vuren in Laos niet is gestaakt. Een ander openstaand punt is de ver tegenwoordiging van Laos zelf. De Lao- tiaansche gedelegeerden zijn reeds in Genève gearriveerd, die van de neu- tralistische regering van Prins Soevan- na Phoema en die van de communis tische Pathet Lao. De door de Amerika nen gesteunde regering van Prins Boen Oem is nog niet vertegenwoordigd, even min als de regering van Zuid-Vietnam. Een andere delegatie die nog op het appel ontbreekt, is die van het staats hoofd van Cambodja, Prins Sihanouk. Naar het schijnt zal deze toch nog over enkele dagen arriveren. De volgende delegaties zijn inmiddels iu Genève present, de vijf groten, de Een flinke sleepboot en een grote drij vende bok moesten er aan te pas komen om de nieuwe motortreiler KW 139 „Bel- latrix" van de N.V. Visserij Mij. „Orion" te Katwijk aan Zee, welk schip op de scheepsbouwwerf „De Industrie" te Al phen aan den Ryn is gebouwd, over de drempel van de sluis in Gouda te „tillen". Reeds in de Gouwe bleek het nodig het schip, dat een behoorlijke diepgang heeft, uit het water te lichten, waarbij het flink scheef in de kabels kwam te hangen en het manoeuvreren erg moeilijk werd. Volgende week maandag heeft de proefvaart voor de motorenfabriek plaats en dinsdag de technische proefvaart voor de Scheepvaartinspectie. Woensdag heeft de officiële proefvaart van- het schip plaats. Omstreeks tien uur zal in Vlaardingen worden ver trokken; de overdracht heeft plaats op de Nieuwe Waterweg. Op de foto ziet men de schepen in de Gouwe nabij Gouwsluis. (Foto Leldsch Dagblad) De N.A.V.O.-conferentie die maandag, dinsdag en woensdag in Oslo is gehouden, heeft hoewel de secretaris-generaal, mr. D. U. Stikker, op de persconferentie aan het einde heeft gezegd, dat de con ferentie geen vuurwerk of specta culaire beslissingen heeft gebracht toch positieve resultaten gehad. De ministers besloten tot de moge lijkheid van het vormen van commissies ad hoc die op verzoek van één of meer lid-staten kunnen worden gevormd, voor bestudering van de toestand in een be paald gebied. Verder werd overeenstem ming bereikt over de oprichting van een groep van drie personen voor het bestuderen van economische hulp aan de twee minder ontwikkelde landen van de N.A.V.O., Turkije en Griekenland. Het slotcommuniqué dat woensdag ochtend het laatste punt van behande ling van de vijftien delegaties was, maakt er melding van dat de minis ters met spijt hebben vastgesteld dat met de hereniging van Duitsland geen vorderingen wordt gemaakt. De vijf tien landen zijn vast van oordeel, aldus dit communiqué, dat de status van West- Berlijn gehandhaafd dient te blijven. Militaire onderwerpen zyn op de con ferentie niet diepgaand besproken. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rusk, maakte melding van het Amerikaans aanbod van vyf Amerikaan se duikboten met Polaris-raketten voor de N.A.V.O. Deze zaak is nog in studie. Verder spraken een aantal ministers, aldus secretaris-generaal Stikker, over ve*-.terking van de conventionele bewa pening. Dit punt zal in de permanente raad en later op de decemberconferen- tie in Parijs worden besproken. In het communiqué wordt verder ge zegd dat ontwapening in fasen onder doeltreffend internationaal toezicht één van de voornaamste doelen van het bondsgenootschap blijft. Secretaris-generaal Stikker deelde mee dat er kort is gesproken over de Zes en de Zeven. Het werd niet wenselijk geacht de bespreking van dit punt dat door één minister naar voren werd ge bracht. voort te zetten. De N.A.V.O.-landen bevestigden an dermaal hun vaste wil de hulp aan min der ontwikkelde gebieden tot verhoging van hun sociaal en economisch peil te vermeerderen. In het communiqué v/ordt voorts de nadruk gelegd op het belang van nauwe, voortdurende er. open hartige consultaties onder de lidstaten. Volgens de heer Stikker is het een conferentie geweest waarop hard is ge werkt en zeer openhartig is gesproken. MR. LUNS: CONFERENTIE WAS NIET SLECHT De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken mr. J. M. A. H. Luns, heeft gisteravond bij zijn terugkeer op Schiphol uit Oslo gezegd, dat de bij eenkomst van de ministers van Bui tenlandse Zaken van de vijftien N.A.V.O.-landen in de Noorse hoofdstad geen slechte conferentie is geweest. De sfeer was goed. De politieke consultatie in de N.A.V.O. is er misschien iets door versterkt en verdiept, zo verklaarde hy. De minister zei de indruk te heb ben, dat er in Londen voortgang wordt gemaakt met de bestudering van de mogelijkheden van Groot-Brittannië's aansluiting bij de Zes. De Britse re gering zal dit jaar misschien nog een stap kunnen doen, aldus zei de minis ter in antwoord op een vraag:. Over de politieke consultatie van de ministers van Buitenlandse Zaken van 1 JAARVERSLAG „DE NEDERLANDEN VAN 1845" Dividend f. 160 per aandeel (Van onze financiële medewerker) Aan het jaarverslag van „De Neder landen van 1845" over 1960 ontlenen wij, dat de sterke groei van het concern ge leid heeft tot een verandering in de structuur van het concern, daarin be staande, dat alle buitenlandse zaken werden ondergebracht in een afzonder lijk onderdeel „buitenland". In het binnenland werd het „secretariaat bin nenland" uitgebouwd tot de „directie van de kantoren Nederland". Het reva- luatieverlies wordt per ultimo 1960 op f. 2 miljoen geraamd, dat ruimschoots Jacqueline Kennedy komt naar Londen (Van onze Londense correspondent) Jacqueline Kennedy komt naar Lon den. Het is haar eerste bezoek aan En geland als Amerika's „First Lady". Zy zal twee dagen logeren in een huis ach ter Buckingham Palace. Daar wonen namelijk haar zwager en zuster Prins en Prinses Ratziwill, die de Kennedy's in Parijs zullen ontmoeten. Jackie Ken nedy zal op 3 juni met hen naar Londen terugvliegen na de ontmoeting tussen president Kennedy en president De Gaulle De president zal rechtstreeks van Parys naar Washington terugkeren. Jacqueline Kennedy is vroeger vaak in Londen geweest. In 1953 maakte zij voor een Amerikaans blad een foto-re portage van de kroningsfeestelijkheden. Prins Stanislas Ratziwill, een vroegere Poolse edelman, is sedert jaren een Lon den zakenman. De Ratziwills hadden gehoopt dat ook de president naar Lon den zou komen om als peetoom op te treden bij de doop van hun 8 maanden oude dochtertje. Het is thans mogelijk dat Jackie Kennedy haar echtgenoot bij deze plechtigheid zal vervangen. Duitse auto in brand na botsing met boom Twee ernstig gewonden (Van onze correspondent) Gisteravond is een kleine Duitse per sonenauto met twee jonge mannen uit Gelsenkirchen op de Groenloseweg te Winterswijk met grote snelheid tegen een boom gebotst en in brand gevlogen. De beide inzittende werden ernstig ge wond. De Duitse auto is met grote snelheid tijdens het passeren van een andere auto en een groep fietsers over de andere rij baan gaan slingeren. Kort voor het kruispunt is het lichte wagentje over de rijbaan heen geschoten en met een har de klap tegen een boom gebotst. Om wonende vonden één der Duitsers in een sloot en konden de andere nog uit het reeds brandende wrak sleuren. Een halve minuut later zou hulp voor hem te laat zijn geweest. Het waren een 18- jarige jongeman die de auto bestuurde en die een hersenschudding opliep (zijn toestand liet zich aanvankelijk ernstig aanzien), en een 20-jarige vriend van wie één der bovenbenen op drie plaat sen gebroken was. De Winterswijkse brandweer heeft het brandende wrak snel geblust en het van de weg gesleept. kies uw nylons bij Modehuis WIJLING BREESTRAAT 10 Advertentie LINOFELT - BALATUM in vele dessins voorradig. WONINGTEXTIEL W. J. ZIRKZEE VAN 'T HOFFSTRAAT 7 TELEFOON 24610 LEIDEN MIDZA de Zes vorige week in Bonn, zei de minister, dat de Nederlandse regering alle reden heeft er tevreden over te zijn. Ook zei de Nederlandse minister, dat het hem niet zal verwonderen, als zijn Belgische ambtenoot Spaak, binnenkort naar Nederland komt. Met minister Luns zijn ook de staats secretaris van Buitenlandse Zaken, mr H. R. van Houten, en de waarnemende permanente vertegenwoordiger bij de N.A.V.O., jhr. mr. J. A. de Ranitz, op Schiphol aangekomen. door de „reserve geldbelegging" kan wor den opgevangen. Niettemin is uit de winst van 1960 f. 2 miljoen tegen dat verlies gereserveerd. De groei van het concern blijkt o.a. uit de stijging van het premie-inkomen bij de schadeverzekering van f. 83.6 miljoen tot f. 88.3 miljoen, bij de levensverzeke ring van f. 95.4 miljoen tot f. 109.2 miljoen, bij de niet-geconsolideerde maatschappijen van f. 65.8 miljoen tot f. 71.7 miljoen. In totaal van f. 244.8 miljoen tot f. 269.2 miljoen. De produktie van het gehele concern steeg van f. 704 miljoen tot f. 862 mil joen, waardoor het totaal verzekerde bedrag ruimschoots de mijlpaal van f. 5 miljard (v.j. f. 4.5 miljard) over schreed. De technische reserve bij de levensverzekering steeg van f. 749 mil joen tot f. 828 miljoen, bij de schadever zekering van f. 56 miljoen tot f. 59 miljoen. Bij een ongewijzigd kapitaal van f. 20 miljoen zijn de extra-reserves tot f. 81.8 miljoen gestegen. Na aftrek van de belastingen en het revaluatieverlies ad f. 2 miljoen, heeft de concernwinst in 1960 f. 14 5' miljoen bedragen tegen f. 15.7 miljoen in 1959. Hiervan wordt f. 2.5 miljoen <v.j. f. 18 miljoen) extra aan het pensioenfonds gedoteerd, f. 3 miljoen (v.j. f. 2.5 mil joen) op het hoofdkantoor afgeschreven, f. 7 miljoen (v.j. f. 5 miljoen) aan de vrije reserves toegevoegd en evenals het vorig jaar f. 3.2 miljoen uitgekeerd, het geen een dividend van f. 160.— per aandeel van f. 1000.— met 80% storting mogelijk maakt. Laatste notering van de aandelen ca. 1000% De totale beleggingen maken een be drag van meer dan f. 1 miljard (v.j. f. 926 miljoen) uit. V.S.Engeland. Frankrijk, de Sow jet- Unie en rood-China, de drie van de wa penstilstandscommissie, India, Polen en Canada, en de buren van Laos. Thai land Birma en Vietnam. De Amerikaanse delegatie lijkt niet var. plan te zijn procedure-bezwaren te maken op de eerste zitting, die overigens uitsluitend aan een serie openingsver klaringen zal zijn gewijd. De Amerika nen zullen zich echter wel verzetten te gen plannen die aan de rood-Chinezen waren toegeschreven om het gesprek over Laos uit te breiden tot een soort semi-permanente conferentie over zuid- oost-Azië, waarin b.v ook de hereni ging van Noord- en Zuid-Vietnam ter sprake zou kunnen komen. Dat de Chinezen geen haast hebben blijkt wel uit het feit, dat zij twintig auto's hebben gehuurd voor de tijd van zez maanden. Waar de Britten en Fransen geneigd schijnen zo snel mogelijk de neutralisa tie van Laos onder de regering van Soevanna Phoema te bereiken, daar be houden de Amerikanen zich hun stand punt nog voor, zy willen zich nog niet uitlaten over keuze-mogelijkheden als de verdeling of de volledige de-militarisatie van Laos. Aanklacht Stalmann nu in Den Haag De aanklacht „gegen Unbekannt" we gens laster, die door de advocaat van dr. Otto Stalmann is opgesteld, is nu in het bezit van mr. J. C. Maris, de offi cier van Justitie by de arrondissements rechtbank in Den Haag. Dr. mr. Maris verklaarde gisteravond desgevraagd, dat hij na eerste lezing de mening heeft, dat de aanklacht „naar Nederlandse op vattingen niet voldoende concrete aan wijzingen inhoudt". Hij zei verder, dat een dezer dagen een beëdigde vertaling van de aanklacht zal worden gemaakt. Daarna zal mr. dr. Maris zijn mening nader bepalen, dr. Maris wilde zich er niet over uitlaten of zijn opvatting „niet voldoende con crete aanwijzingen" betrekking heeft op feiten of op personen. AmerikaNederland Aftasten van eikaars positie in begin van het „luchtgevecht" De luchtvaartonderhandelingen in Washington zijn thans 5 dagen aan de gang, doch het woord onderhandelingen is eigenlijk nog niet op zyn plaats. Men zou beter kunnen spreken van het aftasten van eikaars positie en staats secretaris Stijkel. de leider van de Ne derlandse delegatie, tracht vooral door gesprekken onder vier ogen een indruk te krijgen van het standpunt van de Amerikanen. Alleen maandag is een vergadering gehouden van de delegaties in hun ge heel. Dinsdag had een gesprek plaats tussen de Nederlanders Stijkel en Span jaard enerzijds en de Amerikanen Bol ster en Minetti anderzijds. Bolster lijkt in feite de leider aan de Amerikaanse kant. al is officieel Mar tin het hoofd van de groep. Woensdag hebben Stijkel en Bolster samen geluncht. Van het begin af aan hebben de Nederlanders te kennen ge geven, dat de Amerikanen huns inziens niet het recht hebben eisen te stellen inzake categorieën van passagiers of het aantal vluchten. Ook al ontkent Neder land. dat Amerika bepaalde eisen kan stellen, toch zou men de Amerikanen in de praktijk wel vrijwillig tegemoet kun nen komen door zichzelf bepaalde be perkingen op te leggen. Of en in hoe verre Nederland bereid zal zijn zijn sta tistische gegevens van het KLM-vervoer over te leggen moet nog worden afge wacht. Nederland stelt zich, gelijk be kend, op het standpunt recht te hebben op een lijn naar Amerika's westkust, omdat andere landen daar eveneens landingsrechten verkregen hebben. Van Amerikaanse zijde heeft men echter be toogd de inwilliging van de Nederlandse verlangens alleen maar tegenover de binnenlandse oppositie te kunnen recht vaardigen indien men daar een con cessie van Nederlandse kant tegenover kan stellen. Op de jaarlijkse algemene vergade ring van aandeelhouders van de KLM heeft de toekomstige president-direc teur, drs. E. H. van der Beugel de hou ding van de V.S. ten aanzien van lan dingsrechten voor de KLM ongewenst genoemd. Hij zeide niet te aarzelen deze houding als „unfair" te kenschet sen. Nieuwe uitgaven Toneeltekeningen Bij de uitgeverij Sols-Barth verscheen een fraai boekwerkje, getiteld „Toneel tekeningen" van Willy Rieser. met een voorwoord van R. E. Penning Deze schrijft o.a.: „Ik ben er zeker van dat niet alleen toneelliefhebbers, maar in nog groter mate. allen die gevoel heb ben voor de bondige, pittige taal van het zwart-wit, van deze bundel zullen genieten". Zo is het inderdaad: Rieser weet tal rijke toneelfiguren en ook enkeie scè nes uit toneelstukken met krachtige lijnen raak en sober uit te beelden. Zij zijn direct ter plaatse met het penseel op het papier gezet, terwijl de bewuste personen in actie waren. Men zal bij het bezien van een en ander er zijn vreugde aan beleven! Rieser blijkt over een treffend observatievermogen te be schikken en van menige acteur of actri ce een levend en bezield portret te kun nen realiseren.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9