Koningin en Prins ereburgers van een Italiaanse gemeente FRANSE SUPERSTAR STORT IN SAHARA NEER: 78 DODEN Nog geen uitspraak over de belastingverlaging Bourguiba's bezoek aan V.S. was groot succes natel Bezorgdheid over de conjunctuur noem een unaan bu21jn naam OVERSTROMINGEN IN DE VS EISEN 25 MENSENLEVENS India en Tunesië Amerika 's beste neutrale vrienden SABOTAGE OORZAAK VAN DE RAMP! Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 12 mei 1961 Vierde blad no. 30352 (Van onze parlementaire redacteur) De minister van Financiën, prof. dr. Zijlstra, heeft woensdag in de Eerste Kamer geen uitspraak gedaan over de vraag of gevolg zal worden gegeven aan het voor nemen tot belastingverlaging per 1 juli a.s. Hy verklaarde slechts met grote klem, dat hij conjuncturele uitschieters in de inkomsten van het Rijk niet wenst te gebruiken voor de financiering van bepaalde uitgaven of voor belastingverlaging. Tot de heer Tjalma (A.R.), zei de minister, dat, indien de defensie-uitgaven zouden moeten worden verhoogd (eventueel als gevolg van de verminderde steun van de Verenigde Staten), daarvoor dekking moeten worden gezocht hetzij in verlaging van andere uitgaven, hetzij in belastingverhoging, hetzij in een com binatie van beide middelen. Prof. Zijlstra verklaarde verder, dat hij steeds de belangen, die spreken voor belastingverlaging moet afwegen tegen groeiende overheidsuitgaven. Hij gaf uiting aan zijn bezorgdheid over de mate van overspanning van onze conjunctuur. Tevoren had de minister uitvoerig zijn standpunt verdedigd, dat het juist is geweest, dat hij zijn bevoegdheid om tot revaluatie te besluiten, had ont leend aan het deviezenbesluit van 1945 (noodwetgeving). Hij bestreed de opvat ting van sommige Kamerleden, dat hyi die bevoegdheid aan de bankwet van 1948 had kunnen ontlenen. Uit de Ka mer was de suggestie gedaan het de- viezenregime bij de wet te regelen. In dat geval zou er geen verschil van me ning over de bevoegdheidskwestie be hoeven te ontstaan. De minister deelde mee, dat hij een wettelijke regeling reeds in overweging had genomen. Wat de invloed van de revaluatie betreft: hij achtte een uitermate mini male kans aanwezig, dat de totale loon kosten achter zullen blijven bij de pro- duktiviteitsstijging. Coördinatie op dit punt zal heel moeilijk zijn, meende de bewindsman. De gevolgen van de herwaardering van de gulden voor het bedrijfsleven zag de minister, naar hjj verder op merkte, zeker niet te rooskleurig. Hjj gaf toe, dat de winstmarges in het al gemeen wel niet zullen toenemen. Er zijn bedrijven, waar de revaluatie on getwijfeld ongunstig werkt. De KLM heeft *e hardste klap gekregen. Ook voor rfë scheepvaart is de revaluatie aiet gunstig. Minister Zijlstra was niet bereid mr. Delprat (WD) de toezegging te doen, om maatregelen tot opvanging van re valuatie-verliezen (in enkele bedrijfstak ken) te nemen. Tegenover mr. Van Hall (PvdA) ont kende minister Zijlstra, dat belastingver laging een slogan van het kabinet De Quay zou zijn. De zware druk van de belastingen wordt even serieus bekeken als de uit gaven. De minister verdedigde de verkoop door de Staat van aandelen in het ka pitaal van de Hoogovens. Hij< had hier over niets te verbergen en hij verklaarde zich dan ook tegenover mr. Van Hall bereid in de commissie van financiën de verlangde cijfers te verstrekken. Sprekende over de conjunctuur-ont wikkeling merkte de minister nog op, dat de lawine van de werktijdverkorting niet schijnt te kunnen worden tegen gehouden. Er zijn evenwel ander la wines, die wel zijn tegen te houden. De minister zei niet, welke lawines hij bedoelde. De minister verklaarde voorts bezwaar te hebben tegen de kleine be drijven in de IJsselmeerpolders, al zal bij de uitgiften het sociale element niet uit het oog worden verloren. Er was aangedrongen 1 van het nationale Inkomen ter beschikking te stellen ten behoeve van steun aan minder-ontwikkelde landen. Het is vol gens de minister echter nooit de bedoe ling geweest, dat dat percentage geheel uit de staatskas zou moeten komen. Het percentage zou gevormd kunnen wor den uit een bijdrage uit de schatkist èn uit contributies van particulieren en instellingen. De minister wees er overi gens op, dat tot nu toe volkomen in het midden is gebleven op welke wjjze kapitaalinvesteringen in minder-ontwik kelde landen vorm moeten krijgen. Er bestaat daarover ln internationaal over leg veel verwarring en men ziet op dit punt veel versnippering van krachten. Staatssecretaris dr. Van den Berge verklaarde in dit verband niet bereid te zijn voor steun aan de minder-ont wikkelde landen een bestemmingshef fing in het leven te roepen. De staatssecretaris wees overigens een fundamentele herziening van ons be lastingstelsel van de hand. Evenmin was de Staatssecretaris bereid aan de gehuwde werkende vrouw een afzonder lijke aanslag in de inkomstenbelasting op te leggen. Ook wees hij afschaffing van de omzetbelasting voor advocaten af. Aan een herziening van de perso neelsformatie bij de belastingdienst wordt gewerkt. Zodra de Staatssecreta ris zich hierover een definitieve mening zal hebben gevormd, zal het georgani seerd overleg worden hervat. SS-moordenaars krijgen 4V2 en 3'/2 jaar tuchthuis Wegens medeplichtigheid aan moord op honderden joden in Litouwen heeft de rechtbank van het Westduitse plaatsje Tübingen twee leden van het Einsatz-kommando Tilsit tot vier-en- een-half en drie-en-een-half jaar tucht huis veroordeeld. Bovendien zijn de vroegere Gestapo-beambte Richard Wiechert en de SS-Untersturmführer Bruno Schulz tot resp. twee en drie jaar ontzetting uit de burgerrechten veroor deeld. Het Einsatz-kommando Tilsit heeft in de zomer van 1941 in Litouwen grote aantallen joden vermoord. De eis tegen Wiechert en Schulz was resp. zes en vier jaar tuchthuis. Advertentie 1 mixers 1 hvarrfropers keukenmachines j Draai het verkeer niet de rug toe! Verkeersongelukken zijn vaak te wij ten aan kleine foutjes, die U meestal wel kunt voorkomen. Het volgende ad vies van de ANWB kan helpen om een veelvoorkomend type ongeval te voor. komen. Als U b.v. naar uw geparkeerde auto loopt om in te stappen, loop dan zó om de auto heen, dat U tegen het rijverkeer inloopt. U móét dit verkeer dan wel zien aan komen, want U loopt in tegengestelde richting. Als de auto rechts van de weg staat geparkeerd, dan ls het dus verstandig om er vóórlangs en niet er achterlangs te lopen. In het laatste geval heeft U immers uw rug naar het achterop komende verkeer gekeerd. Als U dan niet eraan denkt achterom te zien en U opent het portier, dan kan dit grote ge varen opleveren. Voor U en voor het langsrijdende verkeer. Swart steunpilaar van de apartheidspolitiek In een gemeenschappelijke vergade ring van de Kamers van het Zuidafri- kaanse parlement is, zoals reeds in het kort werd gemeld, de 66-jarige gouver neur-generaal Charles Swart tot eerste president van de republiek gekozen. Dit geschiedde met 139 stemmen. Zijn mededinger naar het president schap, Henry Fagan, kreeg 71 stemmen. Fagan was kandidaat gesteld door de leider van de oppositie, Sir de Villiers Graaff en werd door alle oppositiepar tijen gesteund. Hoewel de stemming ge heim was, omdat er slechts twee kandi daten waren, stond de overwinning van Charles Robberts Swart, die ge kozen is als eerste president van de republiek Zuid-Afrika. Swart, kandidaat voor de regeringspartij van dr. Hendrik Verwoerd, reeds vast. De nieuwe president, een van de steun pilaren van de apartheidspolitiek, was van 1948 tot 1959 minister van Justitie en vervulde daarnaast van 1954 tot 1959 de post van vice-premier. Van 1960 af was hij gouverneur-generaal tot 1 mei jj. Hij is ook enige tyd als journalist werkzaam geweest. De verslagen 72-jarige kandidaat Fa gan, is van 1938 tot 1939 minister van Onderwijs, Sociale Zaken en Naturellen- zaken geweest. Amiiii wil Iran van bankroet redden De nieuwe premier van Iran, AH Amini, heeft gisteren de bevolking ver zocht van ganser harte met hem samen te werken om het land van een bankroet te redden. Er zullen bodemschatten wor den geëxploiteerd, de landbouw zal wor den gemechaniseerd en de omstandig heden van de boeren verbeterd, zei hij. Gisteren maakte hy het nieuwe rege ringsprogramma bekend. Amini wil de strijd aanbinden met in flatie en corruptie. De levensstandaard moet omhoog. Onnodige en luxe goede ren zullen niet meer worden ingevoerd. De rechters zullen behoorlijk worden betaald zodat zij hun taak naar beho ren worden aangeworven en minder stu denten naar het buitenland worden ge zonden. De onderwijzers, die in het begin van deze maand in staking waren gegaan, welke staking eerst tot relletjes en ten slotte tot de val van het kabinet-Emami I heeft geleid, zullen aan het werk gaan, VAR wijst 2 Turkse diplomaten uit Het Egyptische „Nieuwsbureau voor het Midden-Oosten" meldt dat in Da mascus twee Turkse diplomaten zijn aangehouden, toen zij uit handen van een spion fotokopieën ontvingen van stukken, die betrekking hadden op de landsverdediging der Verenigde Arabi sche Republiek. Een der diplomaten is een voormalige kolonel van de Turkse luchtmacht, ter wijl de andere een functionaris is van het Turkse consulaat in Damascus. De beide diplomaten is gelast de VAR onverwijld te verlaten. Enkele van hun medeplichtigen zullen strafrechtelijk worden vervolgd. de nieuwe regering heeft hun looneisen ingewilligd. Tot een van de nieuwe maatregelen behoort een verbod voor cabaret-danse ressen om Iran binnen te komen. Die er al zijn, zullen worden uitgewezen. Overstromingen waardoor een deel van de Amerikaanse staten IUinois, Indiana, Kentucky, Kansas en Missouri is getrof fen, hebben tot dusver aan 25 mensen het leven gekost. Naar schatting z\jn 1.200 gezinnen dakloos geworden. De schade zou miljoenen dollars bedragen. De nationale garde is gemobiUseerd om hulp aan de getroffenen te verlenen. STILTE Enige tijd geleden werd in Lon den een (geluidloos) piano-concert gegeven, waarbij het publiek danig by de neus werd genomen. Onge twijfeld was dit concert een rari teit-novum in de hedendaagse mu ziekgeschiedenis. Ook ons land krijgt nu iets der gelijks voorgeschoteld, nu een grammofoonplaat op de markt is verschenen, met aan twee zijden slechts stilte. Schijvenspeur der Ger de Roos is de geestelijke vader van deze grammofoonplaten- rariteit Komplot in Thailand De regering van Tailland heeft een communistisch komplot tot het overne men van de macht in het noordoosten van het land ontdekt, aldus de minister van Binnenlandse Zaken. Volgens docu menten die by de arrestatie onlangs van een twintigtal communistische verdach ten in beslag werden genomen zou een „buitenlandse mogendheid" steun aan het komplot hebben gegeven. Volgens de minister onderhielden communistische agenten in het gebied contact met com munisten in het naburige Laos. Een groep politiemannen gaat de onder grondse activiteit in dat gebied onder zoeken. HOOIGRACHT 54 LEIDEN PRINS BERNHARDSTR. 51 NOORDWIJK (Van onze Romeinse correspondent) Toen wy om even op verhaal te komen een weekeind gingen doorbrengen in Porto Santo Stefano, het plaatsje dat tezamen met Porto Ercoie de „gemeente van de Argentario" vormt, hadden w\j heus niet verwacht, dat we zelfs daar nieuws zouden opsteken. En wat voor nieuws. We waren nauwelijks in het hotel geïnstal leerd of de hotelhouder kwam ons, als Nederlands journalist, vertellen, dat de gemeente van de Argentario zich opmaakt aan Koningin Juliana en aan Prins Bernhard het ereburgerschap aan te bieden. In Porto Ercoie heeft, zoals men weet, de Koninklijke familie sedert kort een vakantieverblijf en heel het schier eiland van de Argentario is er geweldig mee ingenomen, dat juist hun gemeente die eer is te beurt gevallen. De mensen willen uiting geven aan hun gevoelens. Het zijn de vissers van Porto Santo Stefano geweest, die met het voorstel voor den dag kwamen om ter ere van „onze koningin" een „palio" te vieren. De „palio" is een feestelijke wedstrijd van vissersboten en andere vaartuigen, waarbij een premie, de „pa lio" wordt uitgeloofd. Gewoonlijk is de „palio" het hoogtepunt van het patroons feest ter ere van Sint Steven. Dit jaar komt er een extra-palio voor de „regina". De mensen praten er over „onze ko ningin", alsof ze op hun beurt allen ereburgers van Nederland zijn gewor den. En over „hun" koningin willen zij niets anders dan goeds horen. Zij zijn dermate onder de indruk van de (Van onze Amerikaanse correspondent) President Habib Bourguiba van Tunesië is de eerste geweest, die een staatsbezoek gebracht heeft aan Amerika onder zijn nieuwe regering. Macmillan, Adenauer en Soekarno brachten een wat minder formele visite. Bourguiba is drie volle dagen in Washington geweest en zowel de gast als zijn gastheren waren na afloop zeer voldaan. Graag zouden Kennedy en de zijnen met alle staten, die niet tot het Westelijk of Oostelijk blok behoren zulk een relatie hebben als die welke is ontstaan tussen Amerika en landen als India of Tunesië. Door zijn Franse opvoeding heeft nadruk op, dat Tunesië allereerst zich- Bourguiba een Westerse inslag maar hij streed met grote volhar ding voor de onafhankelijkheid van zijn land. Thans is hij een van de vurigste voorvechters van vrijheid voor Algerije. Hij is „Arabisch" zou men kunnen zeggen, maar op de persclub in Washington verklaarde hij niets te voelen voor de Arabische Liga, want in die organisatie ziet hij kennelijk niet veel anders dan een middel om de ambities van Nasser te bevorderen. Door de geografische ligging van zijn land is hij ook Afrikaan. Hij is er een voorstander van om onafhankelijkheid te doen verwerven door onderhandelin gen en hij voelt er weinig voor om mee te werken aan de pogingen die staten als Guinea, Mali en Marokko doen om Loemoemba tot een soort „heilige" te maken. Hij wenst echter, dat er een einde komt aan de politieke en economische overheersing der Westeuropeanen in Afrika. Indien de oude koloniale over heersers zich in stijl en met tact terug trekken, kan vriendschap met „het Wes ten" zeker het resultaat zijn. Stuiten de Afrikanen echter op onwil en tegen stand, dan zou rancune lang kunnen duren. In zijn rede op de persclub Het Bour guiba duidelijk zijn waardering blijken voor Amerika's houding In de V.N., toen daar de moeilijkheden in Portugees An gola ter sprake kwamen. Zoals men zich zal herinneren week Amerika's politiek op dat punt af van de houding der ex- kolonialistische NAVO-bondgenoten. Mongi Slim (die zijn naam eer aan doet), heeft als ambassadeur van Tu nesië bij de V.N. wel bewezen, dat Noord-Afnka knappe diplomaten kan opleveren. Bourguiba stelde ook in dit opzicht niet teleur. Het deed de Ameri kanen na de tegenslagen in Laos en Cuba kennelijk genoegen eens te ho ren, dat zij in sommige delen van de wereld goed staan aangeschreven. Gedurende de laatste vier jaar heeft Tunesië telkens voor twintig of vijfen twintig miljoen dollar aan steun van Amerika ontvangen. Over verdere eco nomische bijstand werd tijdens dit be zoek ongetwijfeld gesproken, maar in het openbaar drong Bourguiba daarop niet te sterk aan. In zijn rede voor het Amerikaanse Congres legde hij er de Jurist en archeoloog mr. Boeles overleden Te Leeuwarden is op 87-jarige leeftijd overleden mr. P. C. J. A. Boeles, oud- vice-president bij het Gerechtshof te Leeuwarden en een bekende Friese ar cheoloog. Mr. Boeles schreef o.m. „Fries land tot de elfde eeuw". De overledene heeft zich in binnen- en buitenland een grote vermaardheid verworven op het gebied van de terpen-archeologie, met name die van voor de tijd van de volks verhuizing en van de vroege middel eeuwen. Mr. Boeles was tevens een munt- kundige van internationale reputatie. Gedurende bijna een halve eeuw heeft hij de functie vervuld van conservator van de archeologische afdeling van het Fries museum te Leeuwarden. zelf wil helpen. Men is bezig een tien jarenplan op te stellen en pas wanneer men daarmee klaar is. zal worden na gegaan in welk opzicht Amerika iets voor Tunesië zal kunnen doen. „De grootste last", aldus de hoge bezoeker, „moeten wijzelf dragen". Kennedy en Bourguiba konden ken nelijk goed met elkaar overweg. De Amerikaanse president beloofde zijn be zoeker spontaan, dat hy hem spoedig in zyn eigen land hoopte te bezoeken en op zyn persconferentie noemde Ken nedy Bourguiba's streven om voor zijn volk een werkelijke vrijheid te bereiken een van de lichtpunten in een vrij som ber internationaal tafereel. beminnelijke eenvoud van onze vorstin en van alle leden der familie, dat het ons, na vele jaren verblijf in Italië nog altijd zeer Nederlandse hart deugd doet. naar al die vriendelijke woorden te luisteren. Als het over de „graziosis- sime" prinsessen gaat, hoort men lof- tuigingen die alleen maar in de Itali aanse taal kunnen worden geuit. Op het raadhuis van de gemeente Argentario kregen wij de bevestiging. In een plechtige zitting op 12 maart jl. was bij algemene stemmen (zelfs de communisten waren het. eens met de meerderheid) besloten aan de koningin en de prins het ereburgerschap aan te bieden. Maarhet was eigenlijk nog een geheim, ook al wist ter plaatse de meest simpele vissersjongen ervan. Het bericht kon niet worden vrijgegeven, zo lang de Italiaanse ambassade in Den Haag niet officieel had gemeld, dat de koninklijke familie dat ereburgerschap ook zou aanvaarden. Maar thans is dat bericht binnengekomen. Men zal er, zoals vanzelf spreekt, een feest van maken. De plaatselijke over heid weet heel goed, dat de Nederlandse koninklijke familie Porto Ercoie juist heeft uitgezocht omdat het een zo rus tig plaatsje is en het is ook wel degelijk de bedoeling er voor te zorgen, dat het rustig blyft en dat onze vorstin daar ongedwongen en „als een gewoon mens" met haar gezin de vakantie kan doorbrengen. Maar voor één enkele keer wil men de hoge gasten huldigen en dat gaat wel degelyk uit van de burgerij. Muis veroorzaakte ontploffing (Van onze Brusselse correspondent) Het Belgische dorp Roeselare in de buurt van Mechelen, werd dezer dagen om vijf uur 's middags opgeschrikt door een ontploffing als van een bominslag. Alle ruiten van het stadhuis vlogen aan scherven en met hen vele vensters in de omgeving. Een eikehouten deur van tien centimeter dikte werd uit zyn heng sels gelicht en meters verder kwam hij op da straatstenen neer. Kalk en stenen vielen uit de gevels van het gebouw, dat door een stofwolk was omringd. De brandweer was spoedig ter plaatse. Het onderzoek leerde, dat de ontploffing te wyten was aan kortsluiting. Wie of wat had die veroorzaakt? Een heel klein muisje dat in de kelder van het gebouw aan een elektriciiteitsleiding had ge knaagd en waarvan de stoere brand weermannen het ontzielde lichaampje naast de doorgebeten draad vonden. (Van onze Parijse correspondent) Alle passagiers en de gehele be manning, 78 personen in totaal, onder wie 14 kinderen, hebben woensdagmiddag de dood gevon den in de Sahara, toen een Lock heed Superstar van de Franse vlieglijn Brazzaville-Parijs veron gelukte. Over de oorzaak van dit ongeluk, de zwaarste catastrofe die de Franse lucht vaart sinds jaren heeft getroffen, tastte men gisteren in Parys nog in het duister, hoewel met de mogelijkheid van sabotage steeds ernstiger rekening werd gehouden. Onder de slachtoffers bevonden zich twee Centraaiafrikaanse ministers en een Amerikaanse ambassadeur met zyn vrouw en drie kinderen. Een commissie van deskundige?! heeft zich woensdag ai naar de plaats van de ramp gespoed, waar van de luchtreus nu nog slechts een verkoold wrak is overgebleven. Men neemt aan dat het vliegtuig op lage hoogte vloog, toen het ongeluk gebeurde. DODE EN GEWONDEN BIJ ONGEL'JK TE VINKEVEEN Woensdagavond omstreeks zes uur is op de provinciale weg nabij Vinkeveen een personenauto komende uit de rich ting Hilversum gebotst op een bestel wagen die uit de richting Haarlem kwam. De bestelwagen moest stoppen voor een stilstaand voertuig, sUpte daar bij en kwam dwars over de weg te staan. De personenauto, bestuurd door de 50-jarige psycholoog J. Baan uit Haar lem. vloog in volle vaart op de bestelwa gen De heer Baan en zyn 39-jarige echtgenote werden ernstig gewond naar een ziekenhuis ln Utrecht vervoerd waar mevrouw Baan is overleden De be<de kinderen van het echtpaar liepen lichte verwondingen op, evenals de be stuurder van de bestelwagen. De Superstar was eind april nog hele maal gereviseerd en een technisch man kement zou, volgens de experts, vrywel zyn uit te sluiten. Onder die omstandig heden werd gisteren in Parijs als waar schijnlijk aangenomen, dat er sabotage in het spel zou zyn geweest. In Brazza ville zou, zo veronderstelde men, een plasticbom in de bagageruimte van het vliegtuig zyn gedeponeerd, ofschoon er geen enkele passagier bij name is ge noemd op wie deze misdadige aanslag in het byzonder gemunt had kunnen zyn. Renard moet 1 frank boete betalen (Van onze Brusselse correspondent) André Renard, de Waalse socialistische vakbondsleider, is door de Luikse rech ter veroordeeld tot het betalen van 1 Belgische frank (7 Nederlandse centen) aan een Luikse advocaat. Bovendien moet hfj de proceskosten betalen. De advocaat had hem voor het gerecht gedaagd om vergoeding te ver krijgen ter compensatie van de schade, welke hij had geleden omdat de post bestellingen niet meer werden uitge voerd tijdens de jongste staking. Het was voor de eerste maal dat een Bel gische rechter een oordeel heeft geveld over een dergelijke stakingskwestie. In de motivering van het oordeel wordt verklaard dat staking van ambtenaren volgens elk recht onwettig is en dat zij steeds door de regering is veroordeeld, welke ook de aan het bewind zijnde par tijen waren. De motivering luidde voorts, dat An dré Renard, die op. de massa een grote invloed uitoefende, en deze had opge wekt tot staken, een fout heeft begaan doordat hU heeft nagelaten een oproep te doen tot het nalaten van geweldple ging.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7