LUCKY... THE REAL NTERNATIONAL CIGARETTE LUCKY IN NEDERLAND I.25 LUCKY STRIKE k Station - Lammenschansweg zaterdag 27 mei in gebruil- Eerste treinen stoppen er 28 mei Het L.D. op pad FORSE „KRAAK" Kerkelijk Leven Nieuwe drainering tegen water overlast in Kikkerpolder Tussen reeds aangebrachte drainreeksen CAMERA - INRUIL - ACTIE Voor het alleroudste model Foto Ciné JAN WOLFSLAG n.v. Het voormalig 4e R.I. herdaeht zijn gevallen strijdmakkers Catena bood geen oplossing voor studenten-nihilisten probleem Rembrandt-Lyceum bezocht „Blitar" Mr. C. A. de Meijere raadsheer Hoge Raad Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 12 mei 1961 Tweede blad no. 30352 O Officiëleproefrit Met het invoeren van de nieuwe zomerdienstregeling van de Ned. Spoorwegen op zondag 28 mei zal, zoals gemeld, het nieuwe station Leiden-Lammenschansweg in gebruik worden genomen. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van de N.S. aan deze ingebruik neming op zaterdagmiddag 27 mei een officieel tintje te geven. Een trein met genodigden zal die middag om 3.08 uur vanaf het „centraal"-station vertrekken. Het wordt de kortste officiële rit, welke genodigden ooit met een speciale trein van de N.S. hebben gemaakt, want reeds vier minuten later arriveert men In Leiden-Lammenschansweg. Na aankomst worden enkele toespraken gehouden en is er gelegenheid het nieuwe stationsgebouwtje te bezichtigen. Ongeveer een uur later de trein rijdt naar Alphen aan den Rijn door en keert dan terug vangt de vier-minuten-terugreis aan. Ook kaartjes Lammenschansweg-station Behalve dat men met invoering van de nieuwe zomerdienstregeling aan het station Leiden-Lammenschansweg plaatsbewijzen voor alle bestemmingen in Nederland kan verkrijgen, gaat de service van de N.S. zelfs zo ver, dat men ook een kaartje kan kopen Lammenschansweg-Station Leiden v.v. Een dergelijk plaatsbewijs kost enkele reis 2de-klasse f. 0.25 (lste-klasse f. 0.35) en retour f. 0.40 (lste-klasse f. 0.60). In belde richtingen kan men slechts één maal per uur van deze verbinding gebruik maken. De personeelsvereniging van het Leidsch Dagblad was gisteren op pad. Om acht uur des morgens, toen de meeste inwoners van de Sleutelstad hun plan om „een gat in de dag te slapen" ten uitvoer legden, heerste er aan de Witte Singel reeds een gezellige drukte. Twee flinke autobussen en een kleiner busje stonden gereed om een honderd tal deelnemers aan de gebruikelijke „Hemelvaartsdagtocht" een prettige dag te bereiden. De tocht voerde allereerst via het Westland naar Schiedam waar een magnifiek uitzicht op de Nieuwe ■Waterweg met het drukke scheepsver keer geboden wordt. Hierna vervolgde men de rit, die het gezelschap langs vele gezellige kronkel en buitenom-weggetjes naar de „Efte- ling" in Kaatsheuvel bracht. Daar stond een uitgebreide Brabantse koffietafel gereed, die (hoe kan het ook anders, wanneer men zo vroeg uit de veren is) alle eer werd aangedaan. De heer J. Heemskerk, voorzitter van de Perso- neersvereniging L.D., sprak enkele woorden, die met warm applaus ontvan gen werden. Hierna trok men het park in, dat met zijn 150 hectaren oppervlakte de bezoekers welhaast a-lle vormen van vermaak kan bieden. Statige zwarte zwanen geven de waterpartijen een apart tintje. De sprookjestuin is hier stellig niet alléén voor kinderen, één der vele bezienswaardigheden. Een kano- vyver, zwembad en siertuin werden eveneens bezocht. Om vier uur des middags vertrok men naar Baarn, waar men tot besluit van dit „dagje uit'' een feestelijk diner zou gebruiken. Hier voerde onder meer de directeur van het L.D., de heer E. A. E. van Dishoeok, het woord. Hij sprak onder meer over de grote hoeveelheid werk. die het bestuur van de personeels vereniging had moeten verzetten om de organisatie van deze dag zo perfect te laten marcheren. Ook de heer Heems kerk sprak nog enkele woorden, waarin hy diverse functionarissen bedankte voor hun medewerking. Op de tocht naar huis maakten diverse deelnemers aan de tocht gebruik van de microfoon in de bus om hun medepassagiers met grappen en liedjes op te vrolijken. Advertentie Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten. Het moet tussen dinsdagavond halfelf en woensdagmorgen halfnegen zijn ge beurd. Een inbraak, die haar „organisa toren" minstens zevenduizend gulden beeft opgeleverd. Dinsdagavond om halfelf is de mon teur van de avond-service van de Radio- en Televisiezaak Ligtvoet aan het Gan getje ter plaatse geweest. Toen was er niets aan de hand. Hij heeft er nog ge telefoneerd. De volgende dag bleek de firma Ligtvoet, die verzekerd is, 1 kleine kassa met vijftig gulden wisselgeld, 1 televisietoestel, 4 radio's, 10 draagbare radio's, 4 bandrecorders, 2 draagbare bandrecorders, 1 platenspelre, alsmede een aantal rollen tape voor bandrecor ders armer te zijn. Men neemt aan. dat de daders door de keukendeur aan de achterzijde van het Pand zijn binnengedrongen. De voor deur is eveneens geforceerd. Dit is waarschijnlijk gedaan om de buit in een gereedstaande auto te laden. De totale waarde van de ontvreemde artikelen bedraagt, zoals gezegd, onge ler zevenduizend gulden. De daders is "Jen nog niet op het spoor. Wortels van 600 km. De wortels van een rogge-plant heb ben doorgaans in totaal een lengte van 5 600 km. De dagelijkse groei van de wortels, waarbij dus ook de allerkleinste zijn gerekend, beslaat een lengte van ongeveer 5 kilometer. Een plant met een dergelijke wortelgroei kan uit een zand grond dagelijks bijna twee liter water en uit een kleigrond ongeveer drie liter water opnemen, aldus „De Trogge". NED. HERV. KERK Beroepen te Wolsum J. Bezemer, kand. te Waalwijk te Frederlksoord (toez.) A. Burger, em. predikant te Hattem te St.- Pancras (toez.) G. van Doorn te IJmuiden. GEREF. KERKEN Tweetal te LJsselmulden-Grafhorst C. van der Boom te Wlrdum en L. de Nood. godsdienstleraar te Utrecht te 's-Her- togenbosch (vac. mr. C. Brouwer) A. G. Kornet te Oude en Nieuwe Wetering en J. Wessel te Rotterdam-Feijenoord. van wie laatstgenoemde ls beroepen. Beroepen te Bruchterveld W. S. Schenk te Enter. Be roepen te Hoorn D. U. Wouters te Mon- nlckendam te Maarsaen J. C. van Veen te Westmaas. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Toronto (Ontario Canada) Free Chr. Ref. Church) E. Venema te iwljndrecht. Bedankt voor Oud-Beijer- land J. Kampman te Rijnsburg. GEREF. KERK (VrUgem.) Tweetal te Bunschoten-Spakenburg D. Berghuis te Grootegast en R. Timmerman Hijken. BAPTISTEN GEMEENTEN VRIJE EVANG. GEMEENTEN LUCKY STRIKE ...wordt In practisch alle landen ter wereld gerookt. LUCKY STRIKE ...vliegt op haast alle internationale luchtlijnen mee. LUCKY STRIKE ...vaart op schier alle passagiersschepen ter wereld mee. Afdoend middel Zoals bekend heeft het raadslid, de Jieer L. Questroo. zich onlangs met de volgende vragen tot het college van B en W gericht; 1. Heeft het College kennis genomen van de regelmatig in de pers verschijnende berichten ten aanzien van het sportveldencomplex in de Kikkerpolder? 2. Zijn de berichten waarin gesteld wordt dat de drains op ondeskundige wijze zijn gelegd juist? 3. Indien het antwoord op vraag 2 beves tigend luidt, welke maatregelen denkt het College dan te nemen om aan deze onhoudbare toestand een einde te maken? 4. Indien het antwoord op vraag 2 ontkennend luidt, wat kunnen dan naar de mening van het College de oor zaken van de onvoldoende waterafvoer zijn? 5. Welke maatregelen denkt het College (ongeacht welke oorzaak) te nemen teneinde deze terreinen aan de hoogst mogelijke eisen te laten voldoen. Naar aanleiding van deze vragen delen B en W thans het volgende mee: Ad. 1. Deze vraag beantwoorden wij bevestigend. De berichten hebben be trekking op twee van de vijf sportvelden. De voordien ten aanzien van de overige drie velden ingekomen klachten van wateroverlast zijn reeds opgeheven. De twee velden werden toen nog niet be speeld. Naar aanleiding van de later in gekomen klaohten met betrekking tot de twee velden, hebben wy een bodem onderzoek doen instellen. Ad. 2 en 3. De drainering is niet op ondeskundige wijze gelegd. Uit het bo demonderzoek is gebleken, dat zij by minder abnormale weersomstandigheden dan de afgelopen Jaren zich hebben voorgedaan, behoorlijk zou hebben ge functioneerd. Ad. 4. De wateroverlast ls een gevolg geweest van de omstandigheden, dat het gedurende lange tijd niet mogelijk was het waterpeil in de afvoerende slo ten in de hand te hebben, omdat de be langen van de sportvelden ten aanzien van het in de polder te handhaven slootpeil niet strookten met de agrari sche belangen en de bediening van de Ibemaling op ongeregelde wijze plaats vond. De drains hebben daardoor ge ruime tijd onder water gelegen, hetgeen de structuur van de grond nadelig heeft beïnvloed. Een en ander is inmiddels ondervangen door het graven van een vijver by de molen, waardoor een betere waterpeilbeheersing mogelijk is gewor den. en door de bediening van de molen geheel te automatiseren. De gemeente raad heeft daartoe in zyn vergadering van 20 september 1960 de nodige gelden beschikbaar gesteld. Aanvullende drainering Ad. 5. De werking van de drains zal zonder het treffen van bijzondere maat regelen in goede orde komen, omdat, nu het slootpeil steeds onder de uitmonding der drains wordt gehouden, de structuur van de grond zich geleidelijk zal her stellen. Hiermee zal echter een periode van ongeveer vijf jaren gemoeid zijn. Een direct afdoend middel is om tussen de drainreeksen een nieuwe drainering van dezelfde constructie aan te leggen. Een daartoe strekkend voorstel is in voorbereiding. Farmaceutisch congres De Algemene Nederlandse Pharma- ceutische Studentenvereniging, afdeling Leiden, houdt van 17 tot 20 mei haar jaarlijkse congres. Plaats van samen komst ls „De Branding" te Noordwijk aan Zee. Dr. C. J. van Boxtel houdt op 18 mei een voordracht over Euromarkt en farmacie. Drs. J. I. Cohen zal die zelfde dag spreken over de te verwach ten betekenis van de spécialité in de be roepsuitoefening van de apotheker. Op 19 mei houdt prof. dr. R. Hegnauer een voordracht over kunstplanten, ecotypen en farmacognosie. Wie ruilt de ALLEROUDSTE camera bij ons in. Week van de fotografie ZeLls een verroeste box van 30 of meer jaren geleden brengt geld op tijdens de grote van 13 MEI TOT 3 JUNI. houden wij een zeer bijzondere verrassing in petto. RUIL NU uw oude fototoestel bij ons in: BREESTRAAT 123 HAARLEMMERSTR. 102 t.o. het Stadhuis TELEFOON 21851 naast BATA TELEFOON 32778 Ook dit jaar was de belangstelling voor de herdenkingsplechtigheden van het voormalige 4e regiment bijzonder groot, 's Morgens werden op de ere-be- graafplaatsen de vlaggen halfstok ge hesen. waarna op de begraafplaatsen I aan de Kleiweg te Rijswijk en aan de W. de Zwijgerlaan te Katwijk namens het 4e R.I. kransen werden gelegd. Hierna volgden de kerkdiensten. In de kapel op het vliegveld hield hoofdleger aalmoezenier monseigneur II. J. M. van Straten een prediking, terwijl ds. P. v. d. i Staay, legerpredikant van het voorma- i lig 4e R.I. in de hervormde kerk sprak. Aan deze dienst werd door de zangver eniging Advendo, onder leiding van de heer M. Kroon medewerking verleend. Na afloop van de kerkelijke plech tigheden begaven allen zich naar de kantine van het vliegkamp. Hier sprak reserve luitenant M. Vlug een bijzonder woord van welkom tot kolonel H. D. Buurman die ondanks zijn zwakke Erkenning bij negende dies Verjaardagsrede in Klein Auditorium De Leidse studentenvereniging Cate na heeft de min of meer statutair vast gelegde traditie in het leven geroepen, de stichtingsdag jaarlijks te herdenken, waarbij vooral de rede van de preaeses op de voorgrond wordt gesteld. Woens dag vond deze jaarlijke herdenking plaats, waarbij de huidige praeses de heer H. G. Keuken in een bijeenkomst in het Klein Auditorium in de Academie in zyn rede veel aandacht besteedde aan de erkenning van Catena in natio naal federatieverbond en in de Leidse Universitaire gemeenschap, en aan het feit dat de vereniging thans over een eigen societeitscentrum beschikt. Deze beide factoren, die de thans 260 leden tellende vereniging een jarenlang ont beerde forse ruggesteun geven, hebben overigens nog niet de rechtvaardiging voor het bestaan van Catena geleverd op de gronden, die indertijd, negen jaar geleden bij de oprichting als hoofdmo tief opgeld deden: bijdrage tot oplos sing van het nihilistenprobleem. Dit werd in de rede van praeses Keuken zeer openharig erkend. De praeses herinnerde aan de eerste jaren van Catena, aan de doelstellingen die over het algemeen aan gezelligheids verenigingen moeten worden toegekend, en aan de wijze waarop Catena in eigen styl deze doelstellingen tracht te be reiken. De laatste jaren kan men, aldus de heer Keuken, ernstige bezorgdheid con stateren in alle universitaire kringen over de taak van de gezelligheidsver enigingen en de manier waarop zjj hun taak vervullen. Het nihilisme onder de studenten nam onstellende vormen aan. Aanvankelijk kon men dit verschijnsel nog verklaren uit de afkeer van grote groepen studenten van het Corps, een afkeer die vooral gevoed werd door de presentatie van deze vereniging naar buiten. De oprichting van een vereniging als Catena echter heeft, ondanks zijn aanpassing aan veranderde omstandig heden. geen uitzonderlijke veranderin gen in de bestaande situatie kunnen brengen. Vermoedelijk is het zo, dat de oorzaak van dit verschijnsel bij de ni hilisten zelf en niet bij de organisaties gezocht moet worden. De heer Keuken sprak voorts over de wijze, waarop aan de doelstellingen binnen de vereniging vorm kan worden gegeven, de functie van de sociëteit In het Catenaleven en de co-educatie, die een belangrijke bijdrage levert tot de vorming van academici. De gasten van de senaat waren voor deze toespraak ontvangen In de rec torskamer. terwijl na de jaarrede een receptie in sociëteit Horus werd gehou den. Daar werd ook een expositie gehou den van keramiek van Cees Kruysheer. Des avonds werd in de Ned. Herv. Kerk te Noordwijk de „Droom der ge vangenen" van Christopher Fry in de vertaling van Bert Voeten gebracht, waarna later in Huls ter Duin een pia norecital werd gegeven door Theo de Graaf. Een bal in Huis ter Duin met medewerking van de Sunny Side Seven uit Delft besloot deze negende dies-vie ring. Zeer grote belangstelling bestond woensdag voor de" promotie van mevr. Af. A. Kakebeeke-Van der Put, wetenschappelijk hoofdamb tenaar aan de Leidse Universiteit voor het burgerlijk recht en tutor, die haar titel verwierf bij de ver dediging van een proefschrift over „Wetsontduiking"Promotor was prof. mr. W. de Grooth. Op deze foto wordt mevr. Kakebeeke ge lukgewenst door prof. mr. J. F. Glastra van Loon. Leerlingen adopteerden het schip Men kent in ons land de NEVAS: de Nederlandse Vereniging voor Adoptie van Schepen. Scholen kunnen via deze instelling een schip adopteren en er dan mee corresponderen, een bezoek aan brengen, geschenken mee uitwisselen, Ja, wat al niet meer. Het Rembrandt-lyceum kan in dit verband terug zien op een jarenlang vriendschap met de „Blitar", een tienduizendtonner van de Rotter damse Lloyd, waarvan bijvoorbeeld het scheepshoekje in het lyceum met zijn vele uit de vreemde meegebrachte ge schenken getuigt. Woensdag kon het schip weer eens bezocht worden door een groep leerlingen onder leiding van een leraar en van dit aanbod is natuurlijk dankbaar gebruik gemaakt. Zo eens in alle hoeken en gaten van zo'n groot schip te mogen rondneuzen, in de hutten, in de ruimen, in de machine kamer; uitleg te krijgen van de naviga- tie-middelen op de brug; vanaf het bovenste dek op de drukte van de Rijn- 28 R.I. herdacht gesneuvelden Oud-strijders en nabestaanden der ge vallenen van het voormalige 28e Regi ment Infanterie hebben woensdag de regimensgenoten, die op 10 mei 1940 het leven lieten voor hun vaderland, her dacht. Men was hiertoe bijeengekomen in de kantine van de Benthienkazerne te Dordrecht. Onder voorzitterschap van de majoor C. W. E. van Hoek hield men een korte vergadering. De kazernecom mandant. de kapitein H. G. de Boer heette zijn gasten in een korte toe spraak hartelijk welkom. Na de verga dering ging men naar de Ned. Herv. Kerk te Dubbeldam, alwaar majoor van Hoek een herdenkingsrede hield. Tevens voerden de beide toenmalige geestelijke verzorgers van het regiment het woord. Het zangkoor „Soli Deo Gloria" luister de de plechtigheid op. Na kranslegging en herdenking by het monument voor de gesneuvelden defileerde men langs hun graven. Men bezocht ln de namiddag de gevechtsopstellingen, die het regiment in 1940 had betrokken. De dag werd be sloten met een gezamenlijke maaltijd in de Benthienkazerne. fysieke toestand toch aanwezig wilde zijn. Ook richtte spreker woorden van dank tot de marineleiding voor de on dervonden medewerking en tot het zang koor Advendo. Ter nagedachtenis van de getrouwen, die het afgelopen jaar door de dood ontvielen werd een minuut stilte in acht genomen. Na de gezamenlijke broodmaaltijd stelden de deelnemers zich in de Mari nes Poststraat op voor de tocht naar de ere-begraafplaats. Hier was de Marine kapel onder leiding van kapelmeester sergeant K. F. van Dijck opgesteld, die het Wilhelmus en enkele koralen ten gehore bracht. Burgemeester M. A. van d3 Slave nield een toespraak, waarin hy o.m. zei, dat de vrijheid waarin wjj leven niet een vanzelfsprekendheid is, maar verkregen door de offers van men senlevens. Het is de plicht van de ouders de opgroeiende kinderen dit besef bij te brengen. Namens het voormalige 4e R.I. legde kolonel b.d. H. D. Buurman een krans. Tot slot van deze indrukwekkende plech tigheid werd onder het spelen van ko- raalmuziek een défilé langs de graven gehouden. haven te kunnen neerzien; getrakteerd te worden in de eetzaal, het is allemaal ook wel erg prettig. „Ik denk er nu toch maar weer over om zeeman te worden", hoorden we een jongeman mompelen. Tijdens het bezoek trokken de winches gierend de laatste vrachten aan boord, want zodra het bezoek weer aan wal was, zou het schip vertrekken. De Nieuwe Waterweg af en het zeegat uit, maar bij de Westerschelde al weer naar binnen om donderdagmorgen vijf uur in Ant werpen te zyn. Vandaag ging de „Blitar" weer verder, naar Le Havre, naar Mar seille, naar Genua, om overal lading of passagiers aan boord te nemen. En dan tenslotte de grote oversteek naar Austra lië. In september hoopt men terug te zijn. Een lange tijd, als je een jong stuurman bent en vrouw en baby achter laat. Maar de stuurman treurt toch niet. Zo is nu eenmaal het zeemansleven. „En de tijd valt niet lang, omdat je geregeld Je werk hebt", meent kapitein Hansen. Mr. C. A. DE MEIJERE Onze stadgenoot, mr. C. A. de Meijere, raadsheer in het Gerechtshof te 's-Gra- venhage, is by Koninklijk Besluit be noemd tot raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden. Mr. C. A. de Meijere, een zoon van wylen ds. C. A. de Meijere, die gedurende vele jaren voorganger was van de Evang. Lutherse Gemeente te dezer stede, aan schouwde in 1908 te Deventer het levens licht. Hij studeerde rechten aan de Leid se Universiteit, waar hij in 193* het doc toraal examen aflegde. Totdat de oor logsomstandigheden zulks onmogelijk maakten, was hij vervolgens repetitor in het burgerlijk recht. Na enige jaren te zamen met mr. W. Heskes een advoca tenpraktijk te hebben uitgeoefend, werd hij benoemd tot raadadviseur aan het Departement van Justitie en daarna tot rechter in de Arrondissementsrechtbank te Rotterdam. In 1954 volgde zijn be noeming tot raadsheer in het gerechts hof te 's-Gravenhage, welk ambt hij dus thans verwisselt met dat van raadsheer in ons hoogste rechtscollege.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3