ITALIË VIERT DEZE ZOMER ZIJN HONDERD JARIG BESTAAN «-FORTEST koelkasten 4x getest èn 4x goedgekeurd Grinzing herwint oude aantrekkingskracht Oostenrijks president dr. Scharf: scherpzinnig en uiterst belezen Tientallen landen namen deel aan expositie in Turijn over „De mens en zijn werk" Benelux-landen laten verstek gaan bij de feestelijkheden Je raakt de tel kwijt zó veelzijdig is Krachtige Kost voor het Kind! ™jL Ij Ifi Iedere morgen is hij reeds om acht uur op zijn bureau present PRONONCE Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 12 mei 1961 Achtste blad no. 30352 Advertentie (Van onze Romeinse correspondent) Het klinkt een beetje vreemd, maar daarom is het niet minder juist: Italië bestaat honderd jaar. Wij stellen ons Italië onwillekeurig altijd voor als een heel oud land, naast Griekenland „de bakermat der Wes terse beschaving". Natuurlijk is ook dat waar. Maar door de eeuwen heen was „Italië" niet meer dan een aardrijkskundig begrip, een schier eiland in de Middellandse Zee. Realiteiten waren de republiek Venetië, het groothertogdom Toskane, de Kerkelijke Staat, het koninkrijk der beide Siciliën en nog een reeks andere staatjes, waaronder hertogdommen als Parma of Modena of Lucca, en zo iets eigenaardigs als de Staat der presidia", een aantal Spaanse forten met drie vissersdorpen aan de kust van Toskane (Koningin Juliana is sedert kort de ge lukkige eigenaresse van een zomerverblijf je juist in die „Staat der presidia"). Van al die staatjes zijn er tegenwoordig nog slechts twee over: het prinsdom Monaco en de republiek San Marino. De oorlog van 1859/60 tussen het ko ninkrijk Sardinië (Piemonte) en Oosten- rijk-Hongarije, dat zich bij het congres van Wenen vrijwel geheel noord-Italië had toegeëigend, leidde tot revoluties in de meeste dier staatjes en daarna ver overde Garibaldi met slechts duizend vrijwilligers in weinige maanden tyds het grote en militair vrij sterke ko ninkrijk der beide Siciliën. Hij zou stel lig ook Rome hebben bezet, indien Ca- vour en Koning Victor Emanuel II dit niet hadden belet (er werden zelfs Pie- montese troepen gezonden om eventueel Garibaldi en de zijnen uit de Kerkelijke Staat te weren). Daarna kreeg Rome een bezetting van Franse troepen (de zoeaven), die nog negen jaar lang Rome bewaarden voor de paus, die meende dat hij zonder de zogenaamde „wereldlijke macht" zijn geestelijke ambt niet zou kunnen uit oefenen. In maart 1961 werd in het parlement in Turijn het koninkrijk Italië uitge roepen en kort daarop, op 27 maart, stelde Cavour vast, dat de ware hoofd stad van dat land geen andere kon zijn dan Rome en hy sprak de (ijdele) hoop uit, dat men met de paus tot een verge lijk zou kunnen komen. Middelpunt Italië viert dus dit jaar het eeuwfeest van die grote gebeurtenissen en zoals vanzelf spreekt, is de stad Turijn, de oude hoofdstad van Piemonte, het aan gewezen middelpunt der herdenkingen. Het feest, dat de gehele zomer duren zal, is buitengewoon groots opgezet. In Tu rijn, een der mooiste (en ten onrechte weinig bezochte) steden van dit aan stedeschoon zo rijke land, zullen in de grootste barokpaleizen van het oude centrum historische tentoonstellingen worden gehouden, die de geschiedenis van de wording van Europa's jongste grote mogendheid toelichten. Maar Turijn, met zijn miljoen inwo ners en zijn industrie, die alleen door de Milanese wordt overtroffen, is ook een levende stad, met begrip voor het heden en voor de toekomst. Vandaar dat er in de fraaie buitenwijken (een stad, gelegen tegen de zuidelijke hellin gen van de Alpen, in het zicht van de Mont Blanc, heeft een bekoorlijke om geving) nog tal van andere tentoonstel lingen worden gehouden, ten dele in reeds bestaande gebouwen, ten dele in speciaal voor dit doel gebouwde en zeer monumentale bouwwerken. De belangrijkste van die tentoonstel lingen is gewijd aan: „De mens en zijn werk". Alle met Italië bevriende landen nemen deel aan deze zeer bijzondere expositie, die heel wat belangrijker be looft te worden dan de gebruikelijke wereldtentoonstellingen en in ieder ge val in zjjn soort de grootste manifestatie zijn zal van het jaar 1961. We zeiden „alle met Italië bevriende landen", maar helaas ontbreken de drie landen van de Benelux totaal. De oor zaak daarvan (is het gebrek aan be langstelling?) hebben wij trots navra gen bij allerlei autoriteiten, niet kunnen vaststellen. Maar spijtig is het zeer zeker. Uniek bouwwerk Voor die belangrijkste der verschillen de exposities heeft de architect Pier Lui- gi Nervi, wiens koene en van fantasie getuigende bouwwerken men zich her inneren zal van de Olympische Spelen (het grote en het kleine sportpaleis), Turijn met een bouwwerk verrijkt, dat stellig enig is in Europa. Dat het veel en veel groter is dan de Sint-Pieters kerk of het Colosseum zou niet veel te betekenen hebben, indien het niet tevens een bijzonder mooi en origineel gebouw was. Het gaat om een „Paleis", geheel uit staal en glas, 167 meter lang en even breed, dus vierkant. Het dak rust op zestien enorme zuilen uit gewapend be ton, elk vijfentwintig meter hoog, dus drie meter hoger dan de vervaarlijke granietzuilen van de tempel te Karnak in Egypte. Die zuilen worden gedekt door een kapiteel, dat openbloeit in achttien ribben, die als de baleinen van een enorme paraplu van elk der zuilen uitstralen. Deze dakconstructie is als het ware een hedendaagse versie van de go tische stijl, zoals die zich in Engeland heeft ontwikkeld, de zogenaamde „per pendicular style". De kubieke inhoud van het ongehoord boeiende „Paleis van de Arbeid" bedraagt 650.000 kubieke me ter. Tal van landen behalve Hoe vreemd het is, dat de Benelux- landen geheel afwezig zijn, zal duide lijker blijken wanneer wij aangeven, wat elk der deelnemende landen, op verzoek van de Italiaanse gastheren, ten toon stelt. Denemarkenvolkshuisvesting, West-Duitsland: beroepskeuze en be roepsopleiding, Tsjecho-Slowakye: de coöperatieve beweging in de landbouw, Japan: scheepsbouw en de arbeid ter zee, Engeland: wetenschappelijk onder zoekingswerk, Polen: sociale voorzienin gen voor de arbeider, Joego-Slavië: we derzijdse betrekkingen binnen de ar beidsgemeenschap, Zwitserland: de ar beider en zijn natuurlijke omgeving, Roemenië: technische en sociale ont wikkeling in de petroleumindustrie, Hongarije: het kunsthandwerk, Sowjet- Rusland: hygiëne en veiligheid bij de arbeid, de Verenigde Staten: technolo gische ontwikkeling in de industrie, enz. Ook allerlei internationale lichamen als de OEES, de Unesco, de EEG. de VN, de FAO, het Internationale Arbeidsbu reau en dergelijke hebben hun afdelin gen .Oostenrijk, India, Mexico, Frank rijk, Spanje en andere landen hebben nog niet bekend gemaakt welk onder werp zij hebben gekozen. In Italië zelf zijn het grote onder nemingen, zoals Fiat, Olivetti, Pirelli enz., die elk een bepaald onderdeel van het gestelde onderwerp: „De mens en zijin werk" zullen toelichten. Wanneer begin mei die tentoonstelling geopend wordt, lijkt het ons voor de diplomatie ke vertegenwoordigers van België en Nederland, die daarbij toch wel tegen woordig moeten zijn, een vrij penibele zaak. Tenslotte hebben die landen toch méér banden met Italië dan bijvoorbeeld Denemarken of Oostenrijk of Honga rije En wat zouden zij er, wanneer zij dat wilden, niet keurig voor de dag kunnen komen. Bloemen uit Nederland Nederland is tenminste nog tegen woordig bij de grote internationale ten toonstelling van bloemen en planten (België niet), waaraan verder Frankrijk, Zwitserland, Engeland, Monaco, Turkije, Israël, Hawaii, Zuid-Afrika, Japan, de Maleise Federatie, de Verenigde Staten en natuurlijk Italië zelf deelnemen. In een ander groot tentoonstellings gebouw (geen tweede stad beschikt over zoveel tentoonstellingsruimte en het gaat steeds om gebouwen van blijvende aard) komt de internationale tentoon stelling der mode, maar ook hierbij is Nederland afwezig. Turijn is bij uit nemendheid de stad van de goede smaak en het voornaamste modecentrum van Italië. Muziek en toneel Er zijn natuurlijk ook allerlei feeste lijkheden, waaraan ook vele landen deelnemen, alweer met uitzondering van de Benelux-landen. Het begint met op voeringen van de „West Side-story", de Amerikaanse musical, met balletten van Bernstein en Jerome Robbins. De Rus sen komen met het vermaarde mario nettentheater van Sergej Obrasow. Frankrijk stuurt het „Théatre Populai re" van Jean Villar met twee stukken, een van Marivaux, het andere van Alain-René Lesage, en verder de Co- medie Fran^aise met „Tartuffe" van Molière en een stuk van Feydeau: „Le Dindon". Verder komt nog het Théatre de l'Atelier met „Kasteel in Zweden" van Frangoise Sagan. Amerika met de drie toneelstukken, die men dezer dagen ook in ons land heeft kunnen zien. Engeland stuurt de „Old Vic" met Shakespeare's „Romea en Julia". Israël het theater „Habima" met het vermaarde stuk „Dibbuk" van An Sky. Alle belangrijke Italiaanse to neelgezelschappen komen in de loop van de zomer naar Turijn om er het beste stuk van hun repertoire op te voeren. Verder komen er orkesten uit allerlei landen. LIGA Staatsman en cultuurdrager Advertentie. 1 Er is nu een test. Om koelkasten beter te kunnen beoordelen: De FORTEST. Let op deze vierledige test bij de aan schaf van een koelkast. Uw handelaar kan U volledig inlichten. j t Alleenvertegenwoordiger: Kónig N.V. Warmoesstraat76 Amsterdam Tel. 241552 (Van onze Weense correspondent) De wijnboeren en de exploitanten van Heurlger-lokalen klagen er niet meer over, dat hun etablissementen door autorijders worden gemeden. Dit was in het begin van het jaar wel het geval, toen de nieuwe verkeersvoorschriften werden ingevoerd met zeer hoge straffen voor autobestuurders, die nog geen halve fles wijn hadden gedronken. Aanvankelijk zat de schrik er zo diep in, dat de autobezitters liever thuis bleven om daar een glas wijn te drinken, maar langzamerhand heeft Grinzing met die geheel eigen atmosfeer zijn oude aantrekkingskracht weer herwonnen. Niet alleen staan er 's avonds weer zoveel auto's, dat men moeilijk zijn wagen kan parkeren, maar ook ont moet men er opnieuw de oude „Dienst- mann", die het portier opent en daar voor een fooi krijgt. De lokalen zjjn goed bezocht, zodat de omzet 80 procent van het vorige jaar uitmaakt en de exploitanten dus dubbel en dwars te vreden zjjn. Het merkwaardigste is echter dat des ondanks het aantal autoongelukken als gevolg van dronkenschap radicaal is ge daald en op dit lage peil blijft staan. De autobestuurders vertonen inderdaad meer discipline en vooral minder waag halzerij tijdens het rijden. Ook blijken zij meer zelfbeheersing te bezitten bij het drinken, dat wil zeggen, ze luisteren naar de dames in het gezelschap die tot matigheid aan sporen. Maar de politie, die men aanvanke lijk zo vreesde, is ook iets toeschiete lijker geworden. In Grinzing is zij niet zo kleingeestig door van iedereen, die achter het stuur gaat zitten, eerst een „alcoholtest" te eisen. Dit gebeurt al leen in de zogenaamde „kennelijke" en dus gevaarlijke gevallen. Ook in de wijnstreken ten zuiden van Wenen en voornamelijk in de Waschau, waar men drie maanden geleden nog steen en been klaagde, vertoont de wijn consumptie een stijgende lijn tot 70 en 75 procent van het vorige Jaar. In sommige lokalen langs de „wijnweg" bij Gumpoldskirchen en Baden werd zelfs 80 en 90 procent genoteerd. Men be weert bovendien dat er in de Waschau rondom Krems en Durnstein te weinig lokalen blijken te zijn. In ieder geval worden de restaurants en wijngelegenheden vergroot en opge knapt. Nu zou men verwachten dat de verkoop van wijn in flessen is terug gelopen. maar ook dat blijkt niet waar te zijn. Deze omzet is met 30 tot 35 procent opgelopen, Wat dus wil zeggen, dat de Oostenrijkers, die nu inderdaad beter leven dan ze ooit tevoren hebben gedaan, ook thuis aan tafel graag een glas wijn drinken. Door de gestegen conjunctuur en de daarmee gepaard gaande welvaart kunnen zij zich deze luxe veroorloven: ook een uitstapje naar een wijnlokaal buiten de stad, want Grinzing is niet drooggelegd en de wijn- liedje» blijven actueel. (\Tan nn7ü Weonca rnrrecrvinripnf.l (Van onze Weense correspondent) Toen wij kort geleden bij de secretaris van de Oostenrijkse president een pakje moesten afhalen, stond de auto van dr. Scharf met het be kende Weense nummer W. 1000 reeds in de portiek van de Hofbrug. Het was nauwelijks halfnegen 's morgens, maar de president was reeds aan het werk en de portier vertelde ons, dat hij. elke dag precies acht uur op zijn bureau komt, terwijl de werksters nog de prachtige parket vloeren aan het boenen zijn. Hij werkt en ontvangt in de zalen, ver trekken en kamers van Keizerin Maria Theresia, maar deze republikein wordt niet afgeleid door de portretten van hele generaties Habsburgers, die hier de muren sieren. Natuurlijk moet ook een modern staatsman aan een dergelijke pompeuze omgeving met barokke meubels wennen, maar de atmosfeer is er in alle geval rustig en voornaam. Een geheel andere, meer burgerlijke, maar toch smaakvolle indruk maakt de particuliere woning van de president in de Skodagasse. Het is een gewoon Weens huurhuis, waar dr. Scharf ook al woon de toen hij vice-kanselier was. De stu deerkamer lijkt op het vertrek van een geleerde en inderdaad, het Oostenrijkse staatshoofd is een zeer erudiet en ge leerd man, want hij heeft ondanks alle politieke werkzaamheden minstens 18 boeken geschreven, grotendeels van ju ridische en politieke inhoud, maar uiterst leesbaar door de duidelijke en zeer zuivere stijl. Hier heeft hij gelukkige jaren door gebracht met zijn vrouw, die in 1956 overleed. Hier ook hebben zijn twee kin deren gespeeld, zijn enige zoon, die tij dens de laatste oorlog aan het front is gevallen, en zijn dochter Martha, die al weer een paar jaar geleden een Ween se toneelschool heeft bezocht en die nu gehuwd is met de chirurg dr. Kyrie. Daar zijn dochter, die overigens ook in de medicijnen is gepromoveerd, bij par ticuliere recepties dikwijls als gast vrouw optreedt, is het begrijpelijk dat zij en haar man de president ook in ons land begeleiden. Rustig en zwijgzaam Het Oostenrijkse staatshoofd is een rustige, zelfs zwijgzame man, die zich niet op de voorgrond dringt. Net als toen hij nog vice-kanselier was, kan het nu nog herhaaldelijk gebeuren, dat men hem geheel alleen tijdens de pauze in de foyer van de opera ziet rondwandelen. Hij maakt een terugge. Advertentie voor de linnenkast oun. ELIAS - FAVORITA STORK - ZEEPAARDJE CINDERELLA. Vragen over mishandeling in bejaardenhuis Naar aanleiding van vragen van het Tweede-Kamerlid mej. dr. J. C. H. de Vink (KVP) aan de minister van Maat schappelijk Werk over misstanden in een particulier rusthuis in Heemstede heeft het lid van de gemeenteraad van Heemstede mevrouw H. Cohen-Koster (PvdA) vragen gesteld aan B. en W. van Heemstede. Zij vraagt of het college het eens ls met een rapport van de psychiatrische dienst te Haarlem dat er van een on aanvaardbare behandeling van geeste lijk gestoorde bejaarden sprake is en informeert of er maatregelen worden genomen ter verbetering van de situatie. Verder bepleit mevr. Cohen een gemeen telijke verordening op het toezicht van de verpleeghuizen en met omliggende gemeenten te zoekën naar een oplos sing voor de verpleging voor die gees telijk gestoorde bejaarden, die niet in een gewoon rusthuis gehandhaafd kun nen worden. Het hoofd van de Haarlemse geria trische dienst de heer K. Kok, die ook is belast met het toezicht op rusthuizen in Heemstede, heeft geruime tijd con trole op het particuliere rusthuis uitge oefend, naar aanleiding van binnenge komen klachten. Hij heeft eerder kun nen constateren, dat een bewoner mis handeld is. De justitie is toen niet tot vervolging overgegaan. Vorige week heeft de heer Kok nog eens met de recherche van Heemstede een onderzoek ingesteld. Men trof een bejaarde vrouw aan, die met riemen en hangsloten aan haar bed was ge bonden. Voorts werd geconstateerd zo verklaarde toen de politie dat de verpleging onvoldoende was en dat een patiënt, aan wie een zoutloos dieet was voorgeschreven, zout werd gegeven. Dr. Scharf trokken indruk, maar hjj wordt wel sprekend, wanneer men de thema's mu ziek en geschiedenis aansnijdt. Dan blijkt hjj een uiterst belezen man te zijn, die vooral diep onder de indruk is van alles wat de menselijke geest in de loop van de geschiedenis tot stand heeft gebracht. Als zoon van een glasblazer heeft deze 71-jarige politicus beslist geen gemak kelijke jeugd gehad. Hij kreeg een beurs, zodat hy het gymnasium kon bezoeken, waar hij met lof zijn eindexamen deed. Op de universiteit studeerde hij rechten en ontwikkelde zich daar tot een scherp zinnig jurist, maar reeds in die tijd trad hij actief op in dienst van de so cialistische partij. Zodoende werd hij op 28-jarige leeftijd secretaris van Karl Seitz, de eerste president van de eerste Oostenrijkse republiek. Hij is een vol bloed politicus en een overtuigd socia list, wiens activiteit onderbroken werd door het regime van Dollfusz en vooral door de inval van Hitier. Daarna open de hij een advocatenkantoor en werkte in de ondergrondse beweging. Van zijn Juridische kennis en scherpzinnigheid profiteerden zijn partij vrienden, die hij verdedigde en met zijn adviezen onder steunde. Boven de partij Na 1945 werd hij voorzitter van de socialistische partij en tevens vice- kanselier, eerst onder Figl en dan onder Raab. Twaalf jaar lang werkte hij op de achtergrond, als „tweede be zetting", maar hij speelde een actieve rol bij de voorbereiding van het Oosten rijkse staatsverdrag en tenslotte was hij het toch, die in 1957 met een meerder heid van 100.000 stemmen tot president werd gekozen. Van dat ogenblik af viel een verandering waar te nemen. Na zijn leven lang vooral de belangen van de socialistische partij te hebben ver dedigd. wist hij zich als president boven alle partijbelangen te stellen en richtte dr. Scharf zijn streven op het algemeen welzijn. Bij alle mogelijke conflicten treedt hij bemiddelend op en zorgt voor de pacificatie en de samenwerking tus sen de twee grote regeringspartijen. Bindend element Onder zijn voorgangers Renner en Körner werden de grondslagen gelegd voor het huidige Oosten rijk, dat zich tot een onafhankelijke en In verband met het bezoek op 16, 17, 18 en 19 mei van de Oos tenrijkse president dr. Scharf plaatsen wij hierbij een ken schets van een man, van wie gezegd wordt, dat hij staats manskunst met hoogstaande cultuur weet te verbinden. gezonde staat ontwikkelde, maar onder zijn bestuur werd aan dit land de Eras musprijs toegekend, omdat Oostenrijk niet alleen gezorgd had voor de primaire levensbehoeften, maar bovendien zijn hoge culturele zending had vervuld, niet als een oude erfenis waarop men teert, maar als een nieuwe taak die verplich tingen oplegt. Als vertegenwoordiger van Oostenrijk kon president Scharf in 1958 deze prijs in ontvangst nemen uit han den van Prins Bernhard, die Oostenrijk bij deze gelegenheid prees als „een voor beeld van Europese moed, van Euro pees élan, van Europese gezindheid en vertrouwen". Van dit nieuw herboren Oostenrijk is de president een typische vertegenwoor diger, omdat hij staatsmanskunst met hoogstaande cultuur weet te verbinden. Zo moge men hem zien, wanneer hij zjjn staatsiebezoek brengt aan ons land. Er zijn veel dingen die u niet nodig hebt - maar een goed horloge kunt u niet missen! 'n Goed hor loge 'n Prisma!

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 21