Vijfdaagse in bouw per 5 juni nu vrijwel zeker S etter „Evian" biedt de keuze uit vier mogelijkliedeu Voorstellen om verlies produktietevoorkomen WEERBERICHT Regering beslist vóór maandag Volgende fase van de vi'ij ere loonpolitiek Integratieassociatiebreuk of (het nieuwste) coöperatie Relletjes op AVRO-landdag Overweldigende stort vloed van geschenken U TREFT HET, MET UW f 135,- KOSTUUM 135,- (Sue/ ^ÏUe leuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 12 MEI 1961 No. 30352 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Het lijkt vrijwel zeker, dat de 45-urige werkweek per 5 juni ook in het bouwbedrijf zal worden ingevoerd. Dat zou dan het resultaat zijn van een fel gesprek, dat woensdag middag heeft plaats gehad tussen een aaneengesloten front van loon- commissie van de Stichting van de Arbeid, het College van Rijksbemid delaars en de partijen bij de C.A.O. in het bouwbedrijf enerzijds en staatssecretaris A. Roolvink van Sociale Zaken anderzijds. De staatssecretaris had al laten weten, dat hij een vijfdaagse in de bouw alsnog zou accepteren, wanneer men de garantie kon geven, dat geen produktieverlies geleden zou worden. Het bouwbedrijf kwam met enkele voorstellen in die richting. „Nieuw", noemde de staatssecretaris deze maatregelen. „Oud" zegt de bouwwereld: „Met slechts een heel kleine wijziging van de tekst". Men heeft dit meningsverschil niet verder uitgediept. En het ziet er naar uit, dat de regering deze maatregelen als voldoende zal aanvaar den en de algemene aanwijzing aan het College van Rijksbemiddelaars, welke de bouwvijfdaagse nu nog in de weg staat, zal intrekken. Na afloop van de bijeenkomst deelde staatssecretaris Roolvink mede, dat de regering op korte termijn een be slissing zal nemenVandaag zou het onderwerp reeds ter sprake komen in de ministerraad. Het College van Rijksbemiddelaars zal uiteindelijk over de vijfdaagse in de bouw per 5 juni moeten beslissen. Zoals bekend heeft de Stichting van de Arbeid reeds gunstig geadviseerd. Het College vergadert maandag a.s. Vóór die tijd zal de regering haar besluit bekend maken. De staatssecretaris deelde verder mede, dat het zwaartepunt van het gesprek meer had gelegen bij de te nemen maat regelen, die de produktie in positieve zin kunnen beïnvloeden, dan bij een vast stellen van het door de kortere werktijd te lijden produktieverlies en de mate waarop dat verlies door de te nemen maatregelen wordt gecompenseerd. Propageren Van de kant van het bouwbedrijf is de verzekering gegeven, dat op verschil lende manieren o.a. door middel van ver gaderingen en in de vakpers de te ne men maatregelen zullen worden gepro pageerd. Zij zullen ook in een aan de C.A.O .toe te voegen nieuw artikel wor den vermeld. Er zal ernstig naar worden gestreefd, dat geen produktieverlies wordt geleden. De regering acht deze punten belangrijker dan het aantonen van een percentage, waarmee de produk- tiviteit zou kunnen worden verhoogd. Blijkens het verstrekte communiqué komen deze maatregelen o.m. neer op: a. het uitschakelen van aan- en afloop- verliezen b. het doorwerken tijdens de winter maanden door middel van het aan brengen van lichtinstallaties; c. het beperken van het vorstverlet. Mogelijkheid Inzake dat laatste punt deelde de staats secretaris nog mede, dat bestekken van bepaalde bouwwerken beqalingen bevat ten met betreking tot het aantal graden vorst, waarbij niet meer gewerkt mag worden. Hier ziet men vooral een moge- Advertentie. Halve gebr. kip f 1.95 Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 OOK OM MEE TE NEMEN. lijkheid om een deel van het produktie verlies op te vangen. Verder had men van de kant van het bouwbedrijf in de ruimterekeningen gesteld, dat bij het in voeren van een vrije zaterdag ook de aan- en aflooptijden op zaterdag en de rij wiel vergoeding voor die dag zullen vervallen, zodat ook een deel van het produktieverlies zal wegvallen. Volgens de staatssecretaris had men dit aanvan kelijk niet gekwantificeerd. Dit is nu wel gebeurd. Tenslotte vertelde de staatssecretaris, dat voorstellen over arbeidstijdverkor ting van de Ned. Chr. Aannemersbond (niet meer aangesloten bij de Raad van Bestuur Bouwbedrijf) bij de Stichting van de Arbeid liggen. Deze heeft nog geen advies uitgebracht. De N.C.A.B. overweegt de tekst van zijn voorstellen aan te passen aan die van de andere partijen. Overigens is het merkwaardig, dat ner gens gesproken wordt over de nota, die staatssecretaris Roolvink vorige week vrijdag aan de Stichting van de Arbeid zond en waarin nog eens de bouw- vijf daagse als economisch niet verantwoord werd afgewezen. Hieruit zou men kun nen concluderen, dat de regering voor hands al voor de aandrang van vele zij den was gezwicht. De vlotte mededeling van de bewindsman, dat hij de maatre gelen belangrijker acht dan de cijfers erom heen, wijst trouwens ook in die richting. Tweede fase Woensdag is eveneens gesproken over de tweede fase van de gedifferentiëerde loonpolitiek. Een principiële koerswijzi ging komt er niet. De algemene aanwij zing van 1959 blijft gehandhaaft, zodat de verantwoordelijkheid van het bedrijfs leven in deze erkend blijft. Er werd over eenstemming bereikt over een verfijning van de berekening van de produktivi- teits trend. Vandaag heeft de Stichting hierover een nota aan werkgevers- en werkne mersorganisaties gezonden. Voor de be rekening van de toekomstige produkti- viteitsontwikkeling zal een periode in het verleden worden bestudeerd, waarin zo veel mogelijk gunstige en ongunstige ja ren elkaar in evenwicht houden. In het algemeen acht men hiervoor vijf jaar voldoende. Hiernaast zal ook re kening worden gehouden met gemoti veerde toekomstverwachtingen van de partijen in de bedrijfstakken. Ook in de ze fase zal naar een stabiel prijsbeleid worden gestreefd. Minister de Pous (Eco nomische Zaken) wil daar, waar produk- tiviteitsverhoging aanzienlijk boven het gemiddelde uitgaat, prijsverlaging toe passen. De gesprekken hierover zullen zoveel mogelijk wordèn gehouden vóór de loononderhandelingen. Namens de regering waren de ministers Van Rooy en Zeilstra en staatssecretaris Roolvink bij dit overleg met de loon- commissie van de Stichting van de Ar beid aanwezig. In het Spaans-Portugees en Ibero- Amerikaans Instituut in Utrecht heeft de Portugese ambassadeur, dr. Juao de Barros Ferreira da Fon- seca, aan Prins Bernhard een kost- Spaanse ambassadeur, baar wandkleed aangeboden, be stemd voor dit instituut. De Prins, de Portugese ambassadeur en de van Baena, bewonderen werk. de hertog het kunst- Ook Ben Bella zal mogen deelnemen (Van onze Parijse correspondent) De opening der Frans-Algerijnse vre desconferentie in Evian is zoals in het kort gemeld op zaterdag 20 mei a.s. bepaald. Het heeft intussen wel enige verwondering gebaard, dat de conferen tie aan de vooravond van de beide pinksterdagen zal moeten beginnen. Na die eerste zitting, op zaterdag, zal de conferentie dus direct al voor twee da gen moeten worden onderbroken. Het schijnt echter, dat zowel de Fransen als de Algerijnen zich onmiddellijk na die aanhef graag een adempauze willen scheppen om de delegaties gelegenheid te geven contact over hun eerste indruk ken met hun opdrachtgevers in Parijs ZACHTER De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Zachter. Opgemaakt te 11.15 uur). 13 MEI Zon op: 4.50 uur; onder: 20.23 uur. Maan op: 4.44 uur; onder: 18.51 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.11 en 14.37 uur. Laagwater te 10.18 en 22.47 uur. Dit nummer bestaat alt 28 pag. en Tunis te kunnen opnemen. Men her innert zich, dat protocollaire problemen vorig jaar in Melun loodzwaar hebben gewogen, waardoor toen de conferentie zelfs is mislukt. Dit keer hopen beide partijen die prestigekwesties tijdens de eerste dagen te kunnen regelen om te voorkomen, dat de conferentie opnieuw in het protocol zou worden gesmoord. Uit het feit, dat woensdag de drie ad vocaten van de FLN-leider Ben Bella hun cliënt in zijn verbanningsoord op het eiland Aix gezamenlijk kwamen be zoeken, schijnt de conclusie te mogen worden getrokken, dat deze vice-pre- mier rail de „Voorlopige Algerijnse re gering" voor het begin van de conferen tie op de liberale behandeling mag re kenen, die hem door het Franse staats hoofd president De Gaulle, in zijn laat ste persconferentie al in het vooruit zicht werd gesteld. Vermoedelijk zal Ben Bella naar een villa in de buurt van Evian worden overgebracht om zo offi cieus, doch direct en vanaf het eerste begin aan de vredesonderhandelingen te kunnen deelnemen. De duur van de conferentie wordt door optimisten in Parijs op minstens één maand geschat. Pessimisten reke nen, zo zij geen nieuwe mislukking voor spellen, op een periode van ettelijke maanden. Het is nu wel zeker, dat de Fransen en de Algerijnen het tijdens de voor besprekingen al eens zijm geworden over de noodzaak nu reeds een gemeenschap pelijke keuze te bepalen uit drie moge lijkheden, die Algerye voor zyn verdere toekomst worden geboden: integratie (volledige eenheid van Frankrijk en Al gerije) associatie (vorm van samenwer king met betrekkelijke zelfstandigheid voor Algerije) of volledige breuk met Frankrijk. De associatie tussen een on afhankelijk Algerije en Frankrijk is de formule die, zoals men weet, door de Franse president met kracht wordt ge propageerd. Het Franse voorstel zou in het bijzonder de gematigde Algerijnen ook wel toelachen. Om echter de radi cale elementen van het FLN wat tege moet te komen moet Ferhat Abbas een nieuwe en soepeler formule hebben ont worpen, die met het woord coöperatie of samenwerking zou worden gedekt. Woensdag kwam de 70-jarige medicus prof. dr. W. Loeffler uit Zurich met een tijnvliegtuig naar Schiphol. Hij kwam naar ons land voor een consult over een ernstige patiënt in een ziekenhuis in Heeren veen. Aangezien de Zwitserse me dicus zeer weinig tijd had, werd hij 'Biet een helikopter van Schiphol naar Heerenveen gebracht. Na het consult vloog hij weer naar Schip hol en vandaar naar Ziirich, waar hij enkele uren na zijn vertrek weer terugkwam. Prof. Loeffler (links) in de helikopter in gezelschap van dr. C. H. W. Heusdens, die zijn hulp had ingeroepen. Twee doden bij botsing te Tudderen Gisteravond zijn bij een botsing op de Hoengenerweg te Tudderen tussen een personenauto en een militaire auto twee personen om het leven gekomen en twee ernstig ge wond. De inzittenden uit de personen auto, de 21-jarige L. Driessen en de 23-jarige J. Busch, beiden afkom stig uit Isenbruch (bij Nederland gevoegde voormalig Duits gebied), werden op slag gedood. Twee Engelse militairen. E. Moulton en K. Ellun, gelegerd in het legerkamp Wildenrath, werden ernstig ge wond in het ziekenhuis te Sittard opgenomen. Op de AVRO-landdag in Apel doorn, die door ongeveer 40.000 leden werd bezocht is het gisteren tot schermutselingen gekomen tus sen politie en opgeschoten jongelui. Het afgelasten van een program maonderdeel waarin o.a. „The Skymasters" en de „Blue Dia monds" zouden optreden werd aanleiding tot de onrust. Het merendeels jeugdige publiek drong naar voren, waarbij verscheidene personen in het gedrang bewuste loos raakten. De leiding had be sloten het programma-onderdeel af te gelasten omdat het publiek op het verzoek om meer ruimte te maken, niet had gereageerd. Toen de jongelui het podium begonnen te verwoesten en de vlaggen gingen verbranden greep de politie in, gesteund door militai- vandaag en morgen op de gezinsbeurs voor iedere bezoeker (geopend vanaf 10 uur 'smorgens). Profiteer van deze fantastische buiten kansen. U ter kennismaking aangeboden door de organisatoren van dit „anders dan anders festijn": GRATIS complete Skin-up beautyset voor elke 109e bet. bezoeker. GRATIS geschenk ter waarde van f 5. voor elke 5e bet. bez. GRATIS naar keuze: kunstfoto van u zelf op briefkaartformaat of verz. lepeltje of gebakvorkje met bloem motief voor alle overige bet. bezoekers NED. GEZINSBEURS HOUTRUSTHALLEN - DEN HAAG t.m. 17 mei dagelijks geopend van 10—17 en 19—23 uur; (14 mei van 1317 en 1923 uur). Entreeprijs f 1.50 (kind. half geld). Advertentie Verras Moeder op 14 Mei met NYLONS in zomerzonnige BELLA ITALIA tinten reeds v.a. f. 2.95 ren. Er ontstond een hevige klop partij waarbij enkele gewonden vielen. Een militair uit Schaarsber- gen werd vrij ernstig aan het hoofd verwond. De politie werd eerst na langdurige charges het terrein meester. Het bleef enige uren on rustig maar het programma kon verder normaal worden afgewerkt. Advertentie U hebt vele mogelijkheden om ineens f 135,- uit te ge ven. Maar géén enkele ma nier weegt op tegen deze unieke kans om voor f 135,- een kostuum van klasse te kopen, 'n Speciale aanbie ding die alleen deze week geldig is: TOP-VOORDEEL VAN-DE-WEEK Uit het Leidsch Dagblad van 1 13 Mei 1861: Een depêche uit Triest, meldt dat de heer de Lesseps op 'n ban- ket, dat aldaar te zijner eere werd gegeven, heeft verklaard, dat de doorgraving der landeng- te van Suez over anderhalf jaar ver genoeg zou gevorderd zijn, om schepen van 100 tonnenlast in het kanaal te kunnen doen komen. In de zitting van den Leid- schen Gemeenteraad heden Za- terdag gehouden, i~ een voorstel van enkele raadsleden ingeko- men, strekkende tot invoering van een onverpligte plaatselij- ken ijk op de botervaten, en is besloten om dat voorstel te ren- voyeren aan de voorstellers, met verzoek hun beginsel in een ont- werp verordening te formuleren.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1