BOSCH ke'kas e ANKLETS PeekgCloppenburg PALADIJN ROLLS ROY CE-AUTOMOBIELEN TOT VERDWIJNEN GEDOEMD? Belastingvoorstel de oorzaak GRATIS ySt? Hét meett ue/ikockte, hveAÜ Ui QjJwfm Nieuwste super-vliegdekschip van V.S. gereed voor zijn taak elke woensdag jongensmarkt Paren-Verkoop "cotton-stretch" li 2-501 11 PRONONCE Mening van minister van Rooy over de sociale verzekeringen Oostduitse gebieden reeds vóór „Potsdam" onder Pools bestuur Kerkelijk L DINSDAG 9 MEI 1961 (Van onze Londense correspondent) Lord Kindersley. voorzitter van Rolls Royce, heeft de regering ge waarschuwd. dat hij wellicht gedwongen zal zijn volgende maand de produktie van Rolls Royce en Bentley-automobielen stop te zetten. De crisis is veroorzaakt door het nog bij het parlement aanhangige begro tingsvoorstel om voor kapitaalkrachtige firma's de maximale belasting aftrek voor auto's op 2000 pond (20.000 gulden) te stellen. Dit betekent dat in de toekomst vele firma's zich niet langer de weelde zullen kunnen veroorloven er zulke luxueuze wagens, als de deftige Rolls Royce of zijn evenbeeld de Bentley op na te houden. „Voor prestige van Engeland een slag" Met inbegrip van aan aankoopbe lasting liggen de prijzen van een Rolls Royce tussen de 6000 en 9000 pond (60 tot 90 duizend gulden) en die van een Bentley tussen de 5900 en 8800 pond (59 tot 88 duizend gulden). Het nieuwe belastingvoorstel heeft tot een crisis bü de fabriek van de duurste auto's ter wereld geleid. De orderboeken zün op dramatische wijze geslonken. In de eerste twee weken na de begroting is het aantal binnenlandse bestellingen voor beide merken met 75 pet gedaald. De fabriek moet het voornamelijk van de grote bedrijven hebben die voor hun directeuren deze wagens aanschaffen. Niet minder dan 78 pet van de orders is hiervan afkomstig. Rolls Royce is niet alleen beroemd om zijn zich statig voortbewegende, onge naakbare wagens, symbolen van rijk dom en macht, waarop de moderne tij den nauwelijks invloed schijnen uit te oefenen, maar vooral wegens zijn vlieg tuigmotoren waarmee de meerderheid van de bestaande vliegtuigen is uitge rust. De autoproduktie vertegenwoordigt slechts 15 pet van de jaarlijkse omzet van het bedrijf, welke vorig jaar meer dan 100 miljoen pond sterling (een mil jard gulden) bedroeg. kop en schotel - '}''L hf tegen inlevering van vijf gele kroonkurken van Menken koffiemelk Vraagt Uw melkhandelaar MENKEN KOFFIEMELK is ook verkrijgbaar via de afnemers van de Leidse Melkinrichting N.V. DE LANDBOUW. Pluimveehouderij in 1960 bevredigend De resultaten van de pluimveehoude rij over 1960 zijn bevredigend geweest. Dit wordt gezegd In het jaarverslag van het produktschap voor pluimvee en eie ren, dat vandaag op de openbare verga dering van dit produktschap in Utrecht wordt behandeld. De totale exportwaarde van de Neder landse land- en tuinbouw is gestegen van 3.658 miljoen gulden in 1959 tot 3.859 miljoen in 1960. Het aandeel van de pluimveesector nam toe van 569 tot 605 miljoen gulden. Ondanks deze stijging werd het aandeel van de pluimveehouderij in de export van de veehouderijsector kleiner, het daalde namelijk van 27.1 tot 26.9 procent van het totaal. De oorzaak hiervan ligt in een stijging van de exportwaarde van de veehouderijsector met niet minder dan 156 miljoen gulden tot 2254 miljoen. De bruto-produktiewaarde van alle pluimveehouderijprodukten heeft zich, volgens het jaarverslag, in 1960 ten op zichte van 1959 gunstig ontwikkeld. Er viel een stijging te constateren van 817 tot 882 miljoen of wel 15 van de totale waarde van alle landbouwprodukten. De produktiewaarde van eieren ver toont een zekere stabiliteit, die van ge vogelte steeg daarentegen in het afge lopen jaar met 21.4.%. Bioscoop op (lak van Groothandelsgebouw Burgemeester mr. G. E. van Walsum van Rotterdam zal op donderdagmiddag 18 mei de officiële opening verrichten van de nieuwe studentenbioscoop „Kri- terion", de hoogst-gelegen cinema van ons land. Dit „Kriterion" krijgt name lijk een zeer unieke plaats: bovenop het dak van het Groothandelsgebouw. Een bezoek aan het nieuwe theater dat een accommodatie heeft voor 325 personen moet voor de toeschouwers een bijzondere ervaring worden. Zij krijgen namelijk als extra-attractie een verrassend uitzicht over het nieuwe cen trum van de Maasstad, vanaf hun zit plaatsen. Het beeldscherm wordt immers aan de zijde van het Stationsplein aan gebracht voor een grote glazen wand van tien bij, vier-en-halve meter en het zal in het algemeen pas vlak voor de voorstelling op zijn plaats worden ge schoven. Evenals de andere studentenbioscopen in ons land, zal „Kriterion" een apart karakter hebben. Er komt slechts een kleine staf van vast personeel. De overi ge werkzaamheden worden verricht door studenten van de Nederlandsche Econo mische Hoogeschool, die op die manier hun studiekosten kunnen verdienen. De directie van de nieuwe bioscoop wordt gevormd door mr. P. A. Meerberg en P. Kijzer, die ook de leiding hebben van de Kriteriontheaters in Amsterdam en Den Haag. Indien de autoafdeling moet sluiten, zal ook Koningin Elizabeth het voortaan zonder haar Rolls moeten stellen. De naam zou verdwijnen, al kunnen de oude Rolls Royces, die onverslijtbaar lij ken, nog jarenlang mee. Maar indien er geen wagens meer gemaakt worden, zul len ook de onderdelen verdwijnen. Rolls Royce tracht kennelijk thans door mid del van deze pcrspublikatie en ook door brieven aan alle partelementsleden druk op de regering uit te oefenen om het be- lastingbesluit te verzachten of in te trekken. De jaarproduktie van Rolls Royces en Bentleys, welke 2400 stuks bedraagt, is thans met een kwart teruggelopen. Het plan bestaat om binnen twee weken 400 geschoolde arbeiders te ontslaan. Boven dien is er alle kans dat de fabelachtige prijzen nog zullen worden verhoogd. In januari moest men nog een vol jaar wachten alvorens een bestelde Rolls kon worden afgeleverd. De wachttijd be draagt thans nog maar vier of vijf maanden. Eind juni zal een Rolls Royce, indien er geen verandering in de toe stand komt, zo kunnen worden wegge haald. Dan is het einde in zicht. Het is niet mogelijk om de wagens in voorraad te bouwen omdat zij bijna allemaal volgens speciale wensen worden ver vaardigd. De directie heeft verklaard dat zij het besluit van Selwyn Lloyd, de Britse mi nister van Financiën, uitsluitend ziet als een aanval op Rolls Royce, een fir ma die de Britse vlag over de gehele we reld heeft verspreid. Een lid van de di rectie zeide dat hij huiverde bij de ge dachte welk een slag het zou zijn voor Engelands prestige als Rolls Royce zou verdwijnen. VONNISSEN WEGENS ONDERMIJNENDE ACTIE De correspondent van de „Nieuw-Gui- nea Koerier" te Sorong maakt melding van de veroordeling tot gevangenis straffen van zeven Papoea's door de magistraat te Sorong. Zij werden be schuldigd van het lidmaatschap van de „Tentara Tjenderewasse Tjcndangan" (Leger van de helfdhaftige paradijs vogel), hetgeen door beklaagden werd erkend. Reeds eerder, in april, zijn te Merauke 15 leden van deze pro-Indo nesische organisatie veroordeeld tot straffen van 1tot 2% jaar. Te Sorong werd de aanvoerder van de afdeling daar ter plaatse, B. Samo- ri, een verpleger in het hospitaal, en een wegwerker, J. Saroeisse, thans veroor deeld tot 4 jaren gevangenisstraf. Twee anderen kregen 3 jaren, twee 2 jaren en de zevende kreeg 7 maanden. Ziji zouden zich met name hebben schuldig gemaakt aan het verzamelen van gegevens en de voorbereiding voor een eventuele Indonesische inval in Nieuw-Guinea. O.a. zouden zij schetsen hebben vervaardigd van het vliegveld te Biak en van de ligging van de mari nierskazerne te Sorong. Rechtstreeks contact met Indonesië hadden zij niet, maar wel hadden zij een eed afgelegd op de bijbel en op afbeeldingen van pre sident Soekarno. Hun activiteit te So rong werd ontdekt, toen in oktober 1960 de politie te Sorong een Papoea arres teerde wegens diefstal en er op hem een lidmaatschapsbewijs van de Tdntara Tjenderawasi werd gevonden. Een daar na in beslag genomen ledenlijst bevatte 131 namen, voor het merendeel van inheemsen op het eiland Jaen. Vooroverleg over de ontwapeningskwestie Amerika en de Sowjet-Unie zijn over eengekomen medio juni diplomatiek overleg te beginnen over procedure kwesties met betrekking tot de ontwa peningsonderhandelingen, die later in het jaar zullen beginnen, zo is door het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken meegedeeld. De Sowjetrussische premier Chroesj- tsjow zei zaterdag, dat er binnenkort ontwapeningsbesprekingen tussen beide landen zouden worden gehouden. Eén zin in zijn toespraak heeft in Washington de indruk gewekt, dat Chroesjtsjow bij het diplomatiek overleg al dadelijk de ontwapening zelf wil aan snijden. Hij zei: „Als iemand mocht denken dat zulke onderhandelingen als zuivere formaliteit kunnen worden ge houden, louter als een discussie over procedurekwesties, laat hen dan zelf de gevolgen ondervinden van zo'n onza kelijke benadering". In ambtelijke Amerikaanse kring acht men het uitgesloten, dat men bij het diplomatieke vooroverleg verder zal gaan dan procedureaangelegenheden. Het is de bedoeling, zegt men, dat het voor overleg van medio juni in juli zal wor den gevolgd door een bespreking over de samenstelling van de conferentie, terwijl dan in augustus de eigenlijke onderhan delingen kunnen beginnen. De ontwapeningsbesprekingen in Ge- nève tussen vijf Westelijke en vijf com munistische landen zijn vorig jaar afge broken. De Sowjet-Unie stelde later toe voeging van vijf neutrale landen voor, maar Amerika was daar tegen, hoewel het instemde met toelating van enige neutrale waarnemers. Volgens het State Department (Bui tenlandse Zaken) ligt het niet in de be doeling van Amerika tweezijdige onder handelingen met de Sowjet-Unie te be ginnen over feitelijke ontwapening. Dit wordt een zaak voor meer dan twee lan den geacht. Alleen verf. N.V.Willem van Rijn, Amsterdam-W. Postbus 8005 Het nieuwste super-vliegdekschip van de Amerikaanse Marine, de U.S.S. „Kitty Hawk" wordt binnen kort bij de Pacific Fleet ingedeeld. Dezer dagen uierden in Philadel phia aan boord van het met geleide projectielen bewapende vliegdek- schip de ceremoniën verricht voor de overdracht, waarbij het woord iverd gevoerd door Admiraal Arleigh Burke, hoofd van de operatieve dienst van de vloot. De overdracht betekende het begin van de actieve dienst van de .Kitty Hawk" als onderdeel van de Amerikaan se zeestrijdkrachten. Het schip werd overgedragen aan de officieren en man schappen, die het enorme schip gereed zullen maken voor zijn teak: als een heid deel uit te maken van de Ameri kaanse Zuidzeevloot. Het schip is 314 meter lang en heeft een waterverplaatsing van 80.000 ton bij volle belasting: de grootste breedte is 75 meter. De grootste snelheid bedraagt meer dan 30 knopen per uur. Ter vergelijking met andere grote zee schepen diene, dat de „Kitty Hawk" zo groot is dat voor het s.s. „United States" en het s.s. „America" naast elkaar plaats od het vliegdek zou zijn. Van de kiel tot Advertentie sportieve kleuren Speciaal verlaagde J.M. prijs schoenmaat 35 lil PER 2 PAAR III 50 De Botha's bijeen Waarschijnlijk de grootste familie reünie in de geschiedenis van Zuid- Af rika zal van 26 tot 28 mei bij Fon- teine, Pretoria waar ruim 10.000 van de 35.000 mensen in Zuid-Afrika, die de naam Botha dragen, bijeen zul len komen. Doel van deze reünie, ivelke met In Artis werd gisteren een nieuwe rotstuin voor de pinguïns in ge bruik genomen. Per treintje werden de vogels v i hun oude naar hun nieuwe verblijf vervoerd. een massale kerkdienst besloten zal worden, is versterking van de fami lieband en bespreking van het on langs opgerichte Botha-genootschap. Het streven van dit genootschap is, het aantal Botha's dat sedert de volksplanting in 1652 naar Zuid- Afrika is gekomen, vast te stellen en een geslachtsregister op te maken. Men wil ook navorsingen in verband met de familie in Europa doen en de belangen van de Botha's op cul tureel, materieel en maatschappelijk vlak bevorderen. Hiervoor is reeds een groot bedrag ingezameld. Later in dit jaar zullen afgevaar digden naar Wangenheim in Thu- ringen, Oost-Duitsland, vertrekken, waar de allereerste Zuidafrikaanse Botha omstreeks 1690 vandaan kwam. Hij heette Frederick Both. Vandaar zullen onderzoekingsreizen naar o.m. Groningen en Zeeland on- dernotnen ivorden ten einde vast te stellen in hoeverre Botha, Both en Boot en Bot met elkaar verwant zijn. Een tweede groep zal ook in Frank rijk een onderzoek instellen naar de familienaam Boudier, die in Zuid- Afrika eveneens tot Botha vervormd de top van de mast is het schip zo hoog als een gebouw van 25 verdiepingen. De „Kitty Hawk" is het eerste vlieg- dekschip dat is uitgerust met lanceer- inrichtingen voor geleide projectielen in plaats van het conventionele vliegtuig- afweergeschut. De bewapening tegen aanvallen bestaat o.m. uit „Terrier"- luchtafweer. De eerste missie van de „Kitty Hawk" zal bestaan uit het innemen van voorra den in een der aan de oostkust gelegen havens om vandaar een lange proef vaart. te beginnen, die het schip via Kaap Hoorn naar de Stille Zuidzee zal voeren, waar het in het begin van het najaar bij de Amerikaanse Zuidzeevloot zal worden ingedeeld. Het schip is genoemd naar het dorp in Noord-Carolina, waar de gebroeders Wright in 1903 hun historische vlucht maakten met een toestel, zwaarder dan de lucht. Recordjaar voorspeld voor de Zuidafrikaanse export Niettegenstaande de boycot en een vij andige pers verwachten de Zuidafri kaanse exporteurs een recordjaar, waar in de totale uitvoer (zonder het goud) zal stijgen boven de 4.5 miljard gulden. De directeur van de Vereniging van Exporteurs, kolonel Jones, gaf als voor spelling, dat Zuid-Afrika als exportland is „ontdekt". Ter illustratie van ne voor uitgang welke de uitvoer van Zuidafri kaanse fabrieksprodukten heeft ge maakt, moge dienen dat de Unie thans auto-onderdelen naar de Verenigde Sta ten verzendt. Kolonel Jones sprak er zijn verbazing over uit, dat een zo groot aantal mensen uit andere landen hem had benaderd en inlichtingen had gevraagd over de produkten van de Unie. Een van de re denen is, dat de Unie een goede afne mer is. Hieraan kan worden toegevoegd dat de prijzen concurrerend zijn en de levering snel is. In het bijzonder Zuid- Amerika blijkt een uitstekende markt te zijn. De scheepvaartsituatie naar Zuid-Amerika is ook verbeterd. Markies van Salisbury steunt Wedgwood Benn (Van onze Londense correspondent) Engelands meest traditionele figuur, de markies van Salisbury, een recht streekse afstammeling van de grote Ce cil, die de rechterhand was van Ko ningin Elizabeth I, heeft zich achter Wedgwood Benn geschaard in diens po ging om ondanks zijn opheffing in de adelstand terug te keren naar net La gerhuis. Vier eeuwen lang stond er al een Cecil achter de Engelse troon. Lord Salisbury is van mening, dat een uitzondering dient te worden gemaakt voor iemand, die reeds deel heeft uit gemaakt van het Lagerhuis en op wie een erfelijke titel is overgegaan. Lord Salisbury zei. dat de weigering van een dergelijke litel niet voor iedereen mag gelden, omdat zulks de wortel van het erfelijke beginsel zou aantasten. Maar indien iemand Lagerhuislid geweest is, valt er veel te zeggen voor zijn wens dit te blijven. voor PYJAMA'S - DUSTERS BABYDOLLS NACHTHEMDEN FRANS VAN CAUWELAERT ERNSTIG ZIEK (Van onze Brusselse correspondent) De Belgische minister van Staat Frans van Cauwelaert is gisteren in een Ant werps ziekenhuis opgenomen. Zijn ge zondheidstoestand baart zorgen Van Cauwelaert is 81 jaar. Hij was jaren lang een van de vooraanstaande leiders van de Christelijke Volkspartij en voor zitter van de Belgische Tweede Kamer. Tijdens de koningskwestie werd hij her haaldelijk door de regent Prins Karei en door Koning Leopold geraadpleegd. Hij heeft ook deel uitgemaakt van de Belgisch-Nederlandse bijzondere com missie voor de waterwegen. Nog kort geleden heeft hij ter vervanging van de deken Camiel Huysmans het voorzitter schap van de Kamer bekleed, toen zij voor het eerst na de verkiezingen weer bijeenkwam. Herziening algemene weduwen-en wezen wet De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid is van mening, dat de pensioengerechtigde leeftijd in de A.O.W. voor vrouwen niet van 65 tot 60 jaar moet worden verlaagd. Een dergelijke afwijking zou even weinig passend zijn voor personen, wier pensioengerechtigde leeftijd in het algemeen beneden de 65 jaar ligt zoals mijnarbeiders, verplegings- en politiepersoneel en militairen. Voor hoog leraren ligt deze leeftijd op 70 jaar. In de loop van deze zomer zal een wetsontwerp tot herziening van de Algemene Weduwen- en Wezenwet worden ingediend. Dit deelt minister Van Rooy mede in zijn Memorie van Antwoord op de begroting Sociale Zaken 1961 aan de Eerste Kamer. Met 'kracht wordt gewerkt aan de wetgevende vorm voor een arbeidson geschiktheidsverzekering. De kwestie is echter zo ingewikkeld, dat niet op korte termijn een ontwerp van wet ingediend kan worden. Ofschoon de minister weet, dat vele invaliden-rentetrekkers in zeer moeilij ke omstandigheden verkeren moet hij een noodvoorziening van de hand wij zen, omdat daardoor het werk aan een definitieve regeling ernstig vertraagd zou worden. Het uitkeringspeil van een noodvoorziening zou bovendien onder dat van een definitieve voorziening moe ten liggen, zodat betwijfeld moet worden of een noodvoorziening het aankloppen van betrokkenen bij gemeentelijke diensten voor sociale zaken zou kunnen uitbannen. Bij het huidige invaliditeits- criterium (tweederde) is het alles of niets. De nieuwe regeling beoogt va- i riërende uitkeringen. Indien opnieuw de toeslagen zouden worden verhoogd, dan 1 zov men volgens de minister van So ciale Zaken in een stadium kunnen ko men, waarin bepaalde trekkers van in- validiteitsrente bij de nieuwe wet niet in de hoogste klasse zouden worden in gedeeld en dus minder zouden krijgen dan volgens een verhoogd toeslagensy steem thans. Minister Van Rooy deelt mede, dat de adviezen van de Sociale Verzeke ringsraad en het Algemeen Werkloos heidsfonds ter herziening van de werk loosheidswet nagenoeg gereed zijn. Een werkcommissie uit de ministerraad be studeert op het ogenblik een wettelijke regeling voor de ziekenfondsverzekering. Na ingewonnen advies van de Cen trale raad voor de Volksgezondheid hoopt minister Van Rooy een nota met een „program voor de volksgezondheid" aan de Staten-Generaal aan te bieden. De minister is niet bereid de ..groep van 40 tandtechnici" aan de schooltand- verzorging te laten deelnemen. Bij vol doende waarborgen voor een aderquate te.ndartsopleiding zullen de Nederlandse tandartsen de schooltandverzorging voor hun verantwoording kunnen reke- Advertentle Gegevens uit Amerikaanse documenten O De Amerikaanse rege ring was nog in de zomer van 1945 bereid de ste den Stettin en Breslau bij Duitsland te laten. Dit blijkt uit Amerikaanse documenten die thans gepubliceerd zijn. In de hoop op Sowjetrussische concessies wat betreft de schadevergoedingskwestie en de toelating van leden tot een volkerenorganisa tie legde president Tru man zich tenslotte op de conferentie van Potsdam in de zomer van 1945 neer bij het van Sowjet russische zijde gestelde voldongen feit. Ondanks Brits-Amerikaans protest waren reeds voor de con ferentie alle Duitse gebie den ten oosten van Oder en Neisse onder Pools bestuur gesteld. Stalin was het er wel mee eens dat de uiteindelijke Duit se oostgrens bij vredes verdrag vastgesteld zou worden. Churchill waarschuwde op de conferentie van Potsdam Duitsland niet van zijn belangrijkste landbouwgebieden te be roven. Later stemde de La bour-minister van Bui tenlandse Zaken Be vin slechts met uiterste te genzin toe in het Oder- Neisse-compromis. Bevin verzette zoch ook tegen de Sowjetrussische eis om een ijsvrije haven in Koningsbergen. De Poolse afvaardiging in Potsdam eiste de Oder-Neisse-linie als kortst mogelijke grens met Duitsland. Slechts aldus zou Polen in twin tig Jaar tljds een gelijk volksinkomen als Duits land kunnen bereiken. Volgens de documen ten brachten de Russen ook eisen inzake toewij zing van een gedeelte der koloniën van de as- mogendheden ter tafel en inzake medezeggenschap in het Nabije Oosten en Marokko. Tegenover de krachtige tegenkanting van Churchill trok Stalin echter zijn voorstellen in of verschoof deze naar latere conferenties. Volgens de documenten meende Stalin datTsjang Kai-Sjek een betere lei der voor China zou zijn dan de communisten na de oorlog en was hij er van overtuigd dat Hitier, Goebbels en Martin Bor- mann nog in leven wa ren. even NED. HERV. KERK Beroepen te Stompetoren J. E. van Veen vicaris te Termunten. die dit beroep aan nam en bedankte voor Noord- en Zuid- Schermer (toez.). Aangenomen de b> noe ming tot bijstand ln het pastoraat te Baarn als geestelijk verzorger van de rust huizen aldaar ds. E. A. J. Plug. emeritus predikant te Egmond aan Zee Benoemd tot leraar godsdienstonderwijs aan het Chr. Lyceum Zandvliet te 's-Gra- venhage ds. J. G. Panhutse. predikant directeur van het Jongens Internaat van het Chr. Lyceum te Zeist. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) GEREF. KERKEN Bedankt voor Slootdorp P. van Breugel te MUdam (Fr Beroepen te OosterniJ- kerk (Fr.) H. Wijmans. kand. te Amster dam. Aangenomen naar Rheden- De Steeg F. A. Hofman te Arnhem naar Assen (vac. D Scheele) A. Vellema te Eindhoven. Bedankt voor Rotterdam-Delfshaven (evangellsatlepredlkant) J. Goumare te Hilversum. Benoemd tot leraar godsdienst onderwijs aan het Chr. lyceum Populier- straat te 's-Gravenhage ds 's-Gravenhage-Loosduinen. CHR. GEREF. KERK Bedankt voor De Krlm J. M. Visser te Dokkum voor Amsterdam-Zuid, Hllver- sum-Oost en voor Vlnelnnd (Ontario. Ca nada) (Old Chr. Ref. Church) W. van 't Spyker te Drogeham.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7