y er schrikkelijk verhaal over massa-executies SHEPARD GISTEREN OP ANDER „HOOG NIVEAU" GEHULDIGD 90 Twee vroegere nazi's krijgen vrijgeleide Deur van Engelse Lagerhuis bleef voor gekozen Lagerhuis lid dicht Vijfde week van het proces-Eichmann I igtvoet Nieuw bedrijf begonnen van het „Wedgwood Benn-stu! Ongedwongen triom ftocht en een persconferentie cum lande Upgericht 1 maart 1860 Dinsdag 9 mei 1961 Derde blad no. 30350 Mevrouw Rivkau Josselfski heeft volgens het persbureau „Reuter" gisteren het verschrik kelijkste verhaal verteld dat totnu toe in het proces-Eichmann ir Jeruzalem, dat maandag zijn vijfde week is ingegaan, heeft gedaan. Zij vertelde van de executie van dui zenden joodse bewoners van het Poolse stadje Pinsk. „Wij moesten op de top van een kleine heuvel gaan staan, die nabij het dorp Zagarski lag. Beneden de heuvel gaapte een grote kuil. Wü moesten achter elkan der de heuvel opklimmen. Bovenop ston den vier tot de tanden gewapende S.S.- mannen". „Voor wü omhoog klommen, moesten wy onze kleren uittrekken. Van beneden- af zagen wy de naakte mensen boven staan, maar wü hoopten nog steeds dat dit slechts een soort marteling betrof. Toen wü in het dorp in ryen werden opgesteld zei myn dochtertje tegen mij: „Moeder, waarom heb ik mijn sabbath- kleren aan? Wordtn w|j doodgeschoten?" En toen wü bijna boven waren, zei ze: „Moeder, waarom wachten wü? Laat ons toch weg lopen". Enkele jonge mensen probeerden inderdaad weg te lopen. Zü werden ter plaatse doodgeschoten", al dus Josslfski. Zij vervolgde: „Het was moeilijk om de kinderen bij ons te houden. Wij hiel den ook andere dan onze eigen kinderen bij ons. Wij verlangden er naar dat alles voorbij zou zijn. Het lijden van de kin deren was zo erg. Mijn vader was de eerste van mijn familie, die werd dood geschoten. Hij was eerst geslagen, omdat hij zich niet geheel wilde uitkleden. Hij wilde zijn onderkleren aanhouden. Daar op werd mijn moeder doodgeschoten en daarna mijn tachtigjarige grootmoeder, die twee kinderen in haar armen hield". Hierop hield de getuige even op, haal de een zakdoek te voorschijn en bette haar ogen. Zü vertelde verder: „Hierna was het de beurt van mün vaders zuster. Zij had ook kinderen in haar armen. En toen kwamen mün jongste zuster en ik. Mün zusje wilde niet dood. Naakt stond zü. met een vriendinnetje, voor de S.S.'ers en smeekte om haar leven. De kinderen omarmden elkander. De voor haar staan de S.S.'er keek haar in de ogen. Daarop schoot hü beiden dood. Elkander nog steeds omarmend gingen zü de dood in". „Daarop was het de beurt van mijn tweede zuster. En toen kwam ik. Ik stond daar met mijn kind en de S.S.'er vroeg: „Wie zal ik het eerst doodschieten?" „Ik antwoordde niet. Ik voelde hoe hij het kind uit mijn armen nam. Ze gilde. Hij schoot haar onmiddellijk dood". Snikkend vervolgde mevrouw Josselfs ki: „Daarop richtte hij op mij en schoot. Ik viel in de kuil, op de lijken, die er al in lagen. En daarop vielde ik niets meer'. „Na verloop van tijd kwam ik, met een gevoel, alsof er een zware last op mij drukte, bij. Ik dacht: „Misschien leef ik niet meer. Dit zal het gevoel zijn, dat na de dood komt". Toen vielen er lijken bovenop mij. Ik probeerde te bewegen en toen gevoelde ik dat ik leefde en dat ik overeind kon komen. Ik hoorde nog steeds schieten en ik bad dat ik ook ge troffen zou worden, opdat er een eind aan mijn lijden zou komen. Niettemin bleef ik mü bewegen. Ik dacht dat ik zou stikken door de op mij vallende lijken en ik probeerde wat frisse lucht te krijgen. En toen merkte ik dat ik bezig was naar de rand van de reus achtige grafkuil te klimmen. En terwijl ik mü door de berg van lijken naar boven werkte, voelde ik aan mijn lichaam trekken. Stervenden beten my in hun laatste stuiptrekkingen, benen trokken mij omlaag, steeds weer". Jaarverslag „De Eerste Nederlandsche" (Van onze financiële medewerker). Uit het verslag over 1960 van de ver zekering-maatschappij „De Eerste Ne derlandsche" blijkt dat de prod uk tie van het levensvorzekeringsbedrij f in dat jaar van f 370 miljoen tot f 462.7 mil joen is gestegen, d.i. met 25.1 minus de vervallen posten is het totale ver zekerde bedrag tot f2 3/4 miljard toe genomen, de premie-reserve met f47.2 miljoen (v. j. f40.8 miljoen) tot 566 miljoen. De beleggingen namen f55.7 miljoen (v.j. 40.9 miljoen) tot f 620 miljoen toe, waarvan 4.2% (v .j. 4.06%) rente werd gemaakt. Van de winst ad f 5.6 mil joen, werd f3.3 miljoen aan de extra reserve toegevoegd en f 1.4 miljoen (v. j. 1.1 miljoen) uitgekeerd. Het dividend over het in 1960 vergrote kapitaal be draagt, evenals over 1959, f27.50 per aandeel over het verplicht gestort ka pitaal (20%) laatste notering der aan delen ca. 1600%. Tezamen met het geplaatste kapitaal, groot f10 miljoen, beliepen de extra- waarborgen boven de veilig berekende technische reserves f 52.5 miljoen tegen f 47.5 miljoen uit. 1959. De afdeling schadeverzekering had een premie-inkomen van f45 miljoen (v.j. f40.5 milj.). De schaden namen toe van f 16.8 miljoen tot f20 miljoen, de technische reserves van f33.2 miljoen tot f37 miljoen. Het schadeverloop was over het ge heel genomen weliswaar nog bevredi gend. Het verslag maakt echter melding van een voortdurende druk op het pre mie-niveau, met name in de medische varia- en in de motorrijtuigenverzeke ring. als gevolg van felle concurrentie. Öm deze reden is de directie op de toekomstige resultaten van deze be drijfsonderdelen niet geheel gerust. De totale belegging ad f51.8 miljoen leverde een rente van 4.31 op te gen 4.17 in 1959. Het saldo van de verlies- en winstre kening beliep f2.6 miljoen tegen f2.5 miljoen in het voorgaande jaar, waar uit weer een dividend van 15% wordt betaald. Tezamen met het kapitaal bedragen de extra-waarborgen boven de veilig berekende technische reserves, f 16.5 miljoen (v. j. f 15 millioen). ■■Mi Overal doden „Eindelyk kwam ik boven en ik wist niet, waar ik my bevond, want overal lagen lyken. Ik probeerde het eind van dit lykenveld te zien, maar ik zag het niet. Overal lagen ze, naakt, niet allen dood, in hun laatste stuiptrekkingen. Er waren kinderen, die mompelden „mam mie. pappie". Ik kon niet overeind bly- ven", aldus mevrouw Josselski. Hierop vroeg rechter Mosje Landau: „Waren de Duitsers er nog?" „Neen", antwoordde de getuige, „ze waren weg". Hierop liet zü het litteken aan haar schedel zien, waar zü door de S.S.'er was getroffen. Mevrouw Josselfski besloot haar ge tuigenis met te vertellen hoe zij tenslotte, na steeds weer nieuwe beproevingen het leven wist te redden. Zü werd tenslotte gevonden door een boer, die haar in de bossen wist te verbergen bü een groep joden tot aan de komst van het Russi sche leger in 1945. Tijdens het afleggen van deze verkla ringen braken verschillende mensen op de publieke tribune in snikken uit. Eich- mann zat gespannen toe te luisteren, met samengeknepen lippen en zün blik ken dwalend van de ene kant van de zaal naar de andere. Procureur-generaal Hausner heeft hier mee het getuigenverhoor over de joden uitroeiing in Oost-Europa beëindigd en verklaarde documenten te zullen over leggen om Eichmanns aandeel daarin, zowel in het algemeen als in bepaalde individuele gevallen, te bewüzen. Hausner heeft gisteren verklaard dat besloten is vrijgeleide te verlenen aan twee Duitsers, die de verdediging als ge tuigen a décharge zou willen horen. Het betreft hier dr. Wilhelm HóttI en Walter Huppenkothen, twee voormalige S.S.'ers. De S.S. wordt in Israël, over eenkomstig een in 1950 uitgevaardigde wet, als een „misdadige organisatie" be schouwd. Höttl en Huppenkothen zouden daarom, indien zij als getuigen naar Is raël zouden komen, aldaar in staat van beschuldiging kunnen worden gesteld. Hausner verklaarde dat van geen van beiden bekend is dat zü misdaden tegen het joodse volk hebben gepleegd, zodat de Israëlische autoriteiten bereid zijn hen een vrügeleide te verlenen. Cen gong naar ahgetjeU 'S lOnèncL GANGETJE 12 Antwoord van Staatssecretar i s Staatssecretaris Scholten heeft geant woord op vragen van de heer Tans (Pv dA) betreffende het tijdelük uitschake len van de steunzenders Goes en Roer mond tüdens de uitzending van de voet bal wed6trüd Nederland-Hongarye op 30 april jongstleden. In dit antwoord wordt gezegd, dat een televisieuitzending van een door de KN VB georganiseerde wedstryd slechts kan geschieden indien deze bond hiertoe toe stemming verleent. De KNVB heeft zich in internationaal verband gebonden om deze toestemming in een geval als het onderhavige slechts te geven indien de Belgische en Westduitse voetbalbonden daartegen geen bezwaren hebben. Aan het tijdelijk uitschakelen van de beide steunzenders werd goedkeuring ge geven om te voorkomen dat alle Neder landse kükers gedupeerd geweest zouden zün. Een besluit namehjk, om bü de uit zending van de eerste helft van deze wedstrüd de zenders Goes en Roermond normaal te doen functioneren had er slechts toe kunnen leiden dat bedoelde eerste helft van deze interland in het geheel niet zou zün uitgezonden, aldus TEL. 230051 het antwoord van de staatssecretaris. k" (Van onze Londense correspondent) Gelukkig slot in liet vooruitzicht? Wedgwood Benn klopte gistermiddag vergeefs aan de deur van het Lagerhuis, dat hij tien jaar lang ongestoord heeft kunnen binnengaan. Hij was immers constitutioneel gesproken niet meer de oude Wedgwood Benn, maar de nieuwe Lord Stansgate, wegens de van zijn vader geërfde adellijke titel. Toen hü even voor drieën als de herkozen afgevaardigde van zün oude kies district zuid-oost-Bristol op de deur toestapte, werd hü prompt tegengehouden door de bode die de toegang tot de zittingszaal bewaakt. Hü vroeg hem alsof hij hem nog nooit eerder had gezien: „Wie bent U?" Wedgwood Benn zei, dat hü het nieuw gekozen lid voor zuidoost-Bristol was en toonde zijn papieren. De bode antwoordde daarop van de „speaker" (voorzitter) de opdracht te hebben ontvangen, dat hij Wedgwood Benn niet mocht toelaten. Het is de eerste maal in de parlementaire historie, dat een Lagerhuislid na zün herkiezing de drempel van het Lagerhuis niet meer mocht overschrüden. ling eerst nog even van de wal te heb ben afgeduwd Het Lagerhuis verwierp namelijk na een rumoerig debat met 250 tegen 177 stemmen net oppositie voorstel om Wedg wood Benn de gelegenheid te geven zijn zaak om lid van het Lagerhuis te mogen blüven, staande op de grens- streep van de zaal te verdedigen. Butler was hier namens de regering fel tegen omdat Wedgwood Benn alles wat hü te zeggen zal hebben reeds uitvoerig te berde heeft kunnen bren gen voor de commissie inzake de par lementaire privileges en omdat het La gerhuis reeds op 13 april een dergelük verzoek had afgewezen. Speciale commissie Butler gaf echter de uitdrukkelüke verzekering dat de regering niet ne gatief staat tegenover het vraagstuk om leden van de erfelüke adel in het al gemeen, dus niet alleen Wedgwood Benn. een kans te geven in het Lager- in plaats van in het Hogerhuis te zit ten. Het is echter een uitermate inge wikkelde kwestie welke slechts in over leg met het Hogerhuis kan worden op gelost. Vandaar dat Butler voorstelde om een speciale uit leden van beide Huizen samengestelde en tot alle par tijen behorende commissie te benoe men als een eerste stap in de richting van een nieuwe wetgeving op dit. gebied, waarbij hü speciaal de mogelükheid wil de openlaten om individuele leden van de erfelüke adel zelf te laten beslissen of zij in het Lagerhuis willen zitten of niet. De hoofdtaak van de com missie zal zün na te gaan of dit alles Wedgwood Benn verwüderde zich daarop om vergezeld van zijn echtge note en oudste zoontje plaats te ne men op de tribune. Beneden hem, in de parlementaire arena, begon toen een nieuw bedrijf van het „Wedjpvood Benn- stuk", waarvan de ontknoping pas over vele maanden kan worden verwacht. De tekenen zün, dat het voor Wedg wood Benn of degenen die als hy we gens de erving van titels gedwongen werden (of zullen worden) om van het Lager- naar het Hogerhuis over te stap pen een gelukkig slot zal worden. Butler zei dat het niet de regering is, die Wedgwood Benn de toegang tot het Lagerhuis ontzegt, maar de wet. Alleen verandering van de wet kan Wedgwood Benns positie wyzigen. Er doemen thans twee strohalmen voor hem op. De eerste is een eventueel gunstige uitspraak van de verkiezingsrechtbank van de Hoge Raad tot- welke Benns verslagen tegenstander, de Conservatief St.-Clair, een petitie heeft gericht om Benns Lagerhuiskandidatuur ongeldig te verklaren. In geval het verkiezingsge recht tot de slotsom mocht komen dat Benns kandidatuur grondwettig juist is geweest, dan zou hy zonder meer zyn plaats in het Lagerhuis kunnen inne men. Minister Butler heeft Benn eenter nog een tweede reddingsboei toegeworpen, maar pas na de constitutionele drenke- wenselük is. (Van onze correspondent in Washington) Vrijdag heeft Amerika's eerste ruimtevaarder zijn landgenoten ver vuld met trots, drie dagen later heeft Shepard door zijn optreden in Washington op slag grote sympathie weten te winnen. Ook gisteren in Washington bereikte hij „grote hoogten": een ontvangst bij de presi dent, een receptie in het Capitool en een persconferentie die de televisie uitzond over het gehele land. Ook in Washingtons hoogste regionen wist Shepard het hoofd koel te houden. Hij reageerde eenvoudig en sympathiek op alle hulde en belangstellende vragen. Hij gaf blijk van humor, bescheidenheid en tact: hij toonde zich ook geestelijk een man van grote kwaliteit. Amerika is zo wijs geweest het bij de huldiging van Shepard er niet te dik op te leggen. Zijn zegetocht had iets ongedwongens omdat alle pompeusheid vermeden was. Shepards tocht door de ruimte is slechts het eerste hoofdstuk van een boek waarvan de volgende chapiters als alles goed gaat nog heel wat grootser experimenten zullen ver melden. Kennedy nerveuzer dan Alan Shepard Het was een aardig idee dat men alle zeven astronauten te Washington had uitgenodigd. Amerika heeft, zoals men weet, zeven man in opleiding voor de ruimtevaart. Shepard zorgde er voor dat zü zoveel mogelijk in de hulde deelden, want Amerika is hier bezig met een ware groepsprestatie. Toen president Kennedy in de tuin van het Witte Huis de aandacht op de hele groep astronau ten wilde vestigen, zeide hü: ..Dat zün die mannen met een bruine kleur, die anderen zün ambtenaren". Shepard en de zes andere astronau ten, maar ook zijn vrouw, zün ouders en schoonouders, landden met helikopters op het grasveld achter het Witte Huis, vlak bü Kennedy's werkkamer. Het leek wel alsof de president ner veuzer was over deze ontmoeting dan Shepard zelf. De president liet de me daille vallen, die hü wilde uitreiken en vergat daarna aanvankelijk dat hij die ook moest opspelden. Shepard toonde een volmaakte be heersing, maar bekende toch dat hij voor dit bezoek aan Washington minder had geslapen dan voor de ruimtevlucht. Hulde van duizenden Na het bezoek aan het Witte Huis reden de astronauten in open auto's naar het Capitool. In de stoet wapper den geen vlaggen, er waren geen militai ren en er werd geen muziek gespeeld. Maar het publiek was in groten getale samengestroomd. Duizenden langs de weg juichten Shepard en zün vrouw toe. Beiden zaten in de tweede auto hoog op de achterrand terug te wuiven. De 37-jarige Shepard was gekleed in een gewoon pak zonder vest met een open jasje, zün drie jaar jongere, aantrekke- lüke vrouw was zonder hoed en mantel. Volgens verwachting Het moeilükste moment voor Shepard moest echter nog komen. Wat hü op het Witte Huis en elders moest zeggen had hij, kunnen voorbereiden, doch op de persconferentie van het State Depart ment moest hij spontaan reageren op vragen van belangstellende, soms wel erg nieuwsgierige journalisten. Maar ook hier slaagde hü cum laude. Shepard gebruikte in zyn antwoorden bijna steeds het woord „wü" inplaats van „ik", om aan te duiden dat zün prestatie het resultaat is van samenwer king op grote schaal. Hij gaf toe enige vrees te hebben gehad daar hü het risico besefte, doch gedurende de hele vlucht traden er geen werkelük angsti ge momenten op. Alles verliep ongeveer zoals men had verwacht en Shepard roemde de instrumenten waarin de as tronauten worden getraind. Op die ma nier worden hun lichamen gewend aan de druk die zü bü de snelle stüging en daling hebben te doorstaan. Zelfs toen hy zo lang had moeten wachten voor de start, geraakte Shepard niet in ver- warring. De medewerkers hadden hem veel te doen gegeven, door hem in de capsule allerlei knoppen te laten bedienen. Het was sympathiek, dat hij de twee astronauten die met hem voor de eerste vlucht waren uitgekozen, ook gelegen heid gaf vragen te beantwoorden. Vra gen die een ietwat politiek karakter had den vermeed Shepard wijsehjk te be antwoorden. Ten aanzien van al te gro te nieuwsgierigheid over persoonlyke za ken betrachtte hü gepaste reserve. Er zal met de oplossing van deze kwestie ongetwyfeld nog heel veel tüd gemoeid zün. In het geding is hierbü niet alleen de vrijheid van een lid van dc adel, maar ook die van de kiezers die door Benns verbanning uit het La gerhuis voor het hoofd zün gestoten. Men moet in Engeland zeker op het. gebied van traditie en historie natuur - lük nooit een plotselinge ommezwaai verwachten. Butler is conservatief genoeg om een aantasting van het erfelykheidsbegin- sel van het Hogerhuis als verderfelijk te beschouwen. Desondanks is dit reeds gebeurd door de invoering van niet- erfeiyke titels ten behoeve van hen die ervoor terugdeinzen hun nageslacht tot de gevangenen van het Hogerhuis te maken. Een radicale hervorming kan zich al leen maar geleidehjk voltrekken. Wü zyn hier nog ver af van een modern parlementair democratisch systeem, op twee gelükwaardige Kamers berustend. Het Hogerhuis is ondanks enkele ver nieuwingen een soort middeleeuws mu seum dat nauwelüks meer een rol speelt in de politiek, al bevat het een waarde volle verzameling van deskundigen op- velerlei gebied. Het Lagerhuis dat als gekozen deel der volksvertegenwoordi ging 630 leden telt bezit deze echter ook in overvloed, zodat het Hogerhuis in zyn antieke vorm vrüwel overbodig is geworden en dan ook nodig op de helling moet. De vurige vechter Wedgwood Benn heeft daar door zün actie met hemzelf als middelpunt reeds het züne toe bü- gedragen. Stormachtig debat Aan het eind van een vaak storm achtig debat, dat by na zeven uur duur de, werd een regeringsmotie, dat Benn niet tot de Kamer mocht worden toege laten. met 254 tegen 160 stemmen aan genomen. Eerder had het Lagerhuis een oppo sitie-amendement, dat Wedgwood Benn de eed zou mogen afleggen en zün ze tel innemen, met 250 tegen 177 stem men verworpen. Zeven Conservatieven f Moderne, kwiek-vlotte jongens pakjes voor Eén dag betaalt U voor deze fleurige, allerleukste KATOENEN JONGENSPAKJES in een grote verscheidenheid van nieuwe, frisse kleuren een echte Coster-stuntprijs ■sruntpn 2 jaar A <7# 50 et. Zolang de voonaad strekt. $t' P* m* Geen tel. of schr. bestellingen. LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudesesingel Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35. rebelleerden tegen de regering en stem den met de socialisten mee. Voor Wedgwood Benn blijft echter, zoals gezegd de angstig bewaakte La gerhuisdeur op een kier staan. De re geringsmotie is dan ook minder onver biddelijk dan zij hjkt. Daarin wordt Wedgwood Benn de toegang tot het Lagerhuis ontzegd, met de armslag dat de Kamer op haar besluit zal terugko men. NAVO-conferentie in Oslo VS handhaven ten aanzien van Berlijn een krachtige houding Ruimte-onderzoek in West-Europa De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Rusk, heeft gisteren, de eerste dag van de NAVO-conferentie in Oslo, de langste verklaring afgelegd en onder meer gezegd, dat de Ameri kanen ten aanzien van Berlijn een krachtige houding handhaven. Een Russisch-Oostduits vredesverdrag zou een inbreuk zijn op bestaande verdragen. De toegang tot Berlijn moet open blijven en de status van Berlijn zal met alle middelen ge handhaafd blijven. In conferentiekringen werd vernomen dat Rusk gezegd heeft bereid te zün, lanceerinrichtingen voor raketten voor ruimteonderzoek in West-Europa ter be schikking te stellen. Het is logisch dat West-Europa een geïntegreerd weten- schappelijk ruimteonderzoek wil doen. De Amerikanen denken aan Scout-, Thor- en Atlas-installaties. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft er voor gepleit dat de NAVO in een aantal gevallen eerder tot een ge meenschappelijke gedragshjn komt. De Nederlandse minister heeft voorts begrip gevraagd voor België wat de Kongolese kwestie betreft. Hoewel het probleem van de politieke consultatie in de NAVO pas vandaag aan de orde komt, is gebleken dat er een sterke neiging bestaat tot concretere besluitvorming in de NAVO. De indruk bestaat in conferentiekringen dat die neiging het geringst is bij de Denen en Canadezen. Ook de Noren zouden er minder voor voelen dan de meeste an dere landen. Over strategische aangelegenheden is gistei'en vrüwel niet gesproken. Enkele ministers hebben melding gemaakt van vraagstukken van deze aard. Het probleem-Laos werd door vele sprekers aangeroerd. De Amerikaan Rusk bracht het in verband met de we reldsituatie van de Russen. Lord Home zei dat zün regering van oordeel is dat Laos een soevereine, verenigde, onaf hankelijke en neutrale staat dient te zün. Ook de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Couve de Murville, en Rusk lieten zich in gelijke zin uit. Gebleken is dat anti-kolonialisme een steeds grotere aandacht in NAVO-krin- gen krygt. In NAVO-kringen wees men er echter op dat de NAVO geen eigen politiek kan opstellen voor problemen die buiten het eigenlyke NAVO-gebied liggen. De leden kunnen echter wel trachten andere landen te beïnvloeden in de geest van de Verenigde Naties. Mr. Stikker: geen crisis in de NAVO De Nederlandse secretaris-generaal van de NAVO, mr. D. U. Stikker, heeft aan de vooravond van de voorjaars zitting van de ministerraad van het Atlantische bondgenootschap in Oslo ge zegd, dat het volslagen onzin is te spre ken over een crisis in de NAVO. Er zijn wel moeihjkheden, maar het is niet meer dan normaal dat er in een bondgenoot schap van vüftien landen moeihjkheden zyn over kwesties die alle of enkele lid staten aangaan. Secretaris-generaal Stikker zei, niet te verwachten dat deze conferentie, waar op, strategische kwesties maar terloops ter sprake zullen komen, tot verrassin gen zal leiden. Het belangrijkste punt van de agenda noemde hy de bespreking van de toe stand in de wereld. Er zal worden ge sproken over plannen op lange termijn. Verder vermeldde hij het punt van de hulpverlening aan enkele lid-staten van de NAVO. In antwoord op een vraag over een NAVO-kernmacht, zei mr. Stikker van mening te zün, dat de NAVO zelf nooit een kernmacht kan worden. Een kern macht zoals de grote atoomwapens be zittende mogendheden, moet zelf haar wapens kunnen maken. De vraag is wie de politieke beslissing over het gebruik ervan moet hebben en daarop zijn ver schillende antwoorden mogehjk. Woudbisons in Canada In het hoge noorden van Canada ligt het beroemde Wood Buffalo Park waar in de bison wordt beschermd. Tot dus ver nam men aan, dat de bisons, die daar leefden, alle kruisingsprodukten waren van de woudbison met de in 1925 en 1929 ingebrachte laatste prairie-bi- sons. Thans heeft men in een afgelegen gedeelte een kudde zuivere woudbisons aangetroffen, die men reeds uitgestor ven waande. In dit gebied, dat door een gordel van moeras en meren van het overige gedeelte is gescheiden, bevindt zich ook een soort bijna uitgestorven kraanvogels. De woudbison is veel groter dan de prairie-bison. Hü kan over de 900 kg wegen. Men heeft er een bij zonder zwaar exemplaar waargenomen. De prairiebison is geheel uitgeroeid in

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5