Leidse raad besluit tot heffing van een rioolbelastïng 0 n 1 Hulp aan onderontwikkelde volken vergt prima sociologische kennis BEELDEN IN DE SLEUTELSTAD Eigenaar is belastingplichtig ONZE WOENSDM Kreymborg Technische kennis alléén kan meer kwaad dan goed doen Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 9 mei 1961 Tweede blad no. 30350 Met ingang van 1 juli a.s. Na een uitvoerige discussie, waarbij zich vooral de VVD verzette om de eigeaar van het gebouwde eigendom als belastingplichtige aan te wijzen, heeft de Leidse raad in zijn zitting van gistermiddag besloten om met ingang van 1 juli a.s. over te gaan tot de invoering van een riool belasting. Overeenkomstig de richtlijnen van de minister van Binnen landse Zaken zal deze belasting gemiddeld f. 25.— per jaar per aan- sluitbaar perceel bedragen, vermeerderd met evenredige bijdragen van fabrieken en inrichtingen, welke tot de z.g.n. grote vervuilers behoren. Met 25 tegen 6 stemmen tegen waren wethouder mr. Drijber, de VVD-fractie en de heer Van Iterson (Prot. Chr.) werd besloten om de eigenaar van het gebouwde eigendom als belastingplichtige aan te wijzen. Bepaald werd, dat geen belasting is verschuldigd wegens gebouwde eigendommen, uitsluitend dienende voor de openbare eredienst. oefende dwang zelf teweeg gebracht. Zouden wij de heffing op de huurder ver halen dan krijgt deze in het geheel geen compensatie. Dat Oegstgeest de huurder als belastingplichtige heeft aangewezen, maakt volgens de wethouder niet zo veel uit. omdat in deze gemeente vele inge zetenen eigenaar van een pand zijn. Tenslotte ging de wethouder nog uit voerig in op enkele details van het voor stel, waarbij hij o.m. opmerïcte. dat de waarde van onroerend goed stijgt bij een goede riolering. Hierna werden de re plieken gehouden, waarbij een ieder op zijn mening bleef staan. Gemiddeld f 25.per acnsluitbaar perceel Met de wethouder van Financiën, de heer S. M. Stolp, was de raad het eens, dat hier van een „pijnlijke operatie" moet worden gesproken. Men staat, zo werd opgemerkt „met de rug tegen de muur" aangezien op grond van minis teriele circulaires aan deze heffing niet valt te ontkomen. Rekening houdende met circa 30.000 aansluitingen wordt uit deze belasting heffing, nog afgezien van de grote ver vuilers. een opbrengst van f. 750.000 verwacht. De heer J. van Iterson (Prot. Chr.), die de discussie over dit voorstel open de. achtte het niet juist, dat deze be lasting door de eigenaars van perce len moet worden betaald. In Oegst geest wordt deze belasting op de huur ders de verbruikers verhaald en dit is z i- juist. Een maatregel, welke thans in het algemeen belang wordt genomen, moet nu door de enkeling in dit geval de eigenaar) worden opge bracht. De heer Sannes (PvdA), wiens fractie beslist geen voorstandster is van uitbrei ding van het eigen belastinggebied, is van de bittere financiële noodzaak van yan deze maatregel overtuigd. Bij het niet aannemen van dit voorstel komt het gemeentelijke verzorgingspeil in de knel. In tegenstelling met de heer Van Iter son was de heer Sannes van mening, dat het Juist is. dat de eigenaar als belas tingplichtige wordt aangewezen. Het is een aan eigenaars van panden door de gemeente verstrekte dienst. Bovendien ligt het in de lijn der verwachtingen, dat deze heffing in de toekomst kan worden opgevangen door een huurverho ging. Op rug van eigenaar De heer Hagens (WD) had er even eens uit principiële overwegingen be zwaren tegen, dat deze lasten op de rug van de eigenaar van een pand worden afgewenteld. Inderdaad ls dit wel een gemakkelijke methode, doch zij is niet juist. Het is in de allereerste plaats de huurder, die belang heeft bü een goed functionerende water- en vuilafvoer. Hoewel men met de Gemeentewet vele kanten uit kan B. en W. beroepen zich thans op artikel 280 laat artikel 275 de weg open om deze heffing op de gebruiker (huurder) te verhalen. Z.i. heeft juist deze belang bij de dienstver richting. Eenzelfde geluid liet de heer Hagens' fractiegenoot, de heer Zitman horen. Ook hij achtte het niet. juist, dat deze belastingheffing verhaald wordt op een klein deel van de bevolking, t.w. circa 6000 eigenaars van panden, w.o. er velen zijn die de hoge onderhoudskosten toch al niet op kunnen brengen. De heer Lambermont (KVP) was van oordeel, dat men met deze heffing „beter allen in de boot kan zitten", dan een be paalde kleine groep van huiseigenaars. Bittere noodzaak De heer Harmsen (Prot. Ohr.), die opmerkte, dat de heer Van Iterson niet namens de fractie gesproken had. bracht nog eens de bittere noodzaak van deze belastingheffing onder de aandacht en zei, dat z\jn fractie noodgedwongen met het voorstel akkoord zou gaan. Hoewel een huurder (gebruiker) van een pand in feite moreel verplicht zou zijn tie belasting te betalen is het aller grootste deel van zjjn fractie van me ning, dat onder de huidige omstandig heden de eigenaar als belastingplichtige dient te worden aangewezen. Een huur verhoging kan hem straks schadeloos stellen. Aan heffing valt niet te ontkomen Wethouder Stolp, die hierna het voor stel verdedigde en o.a. opmerkte, dat het College door hogerhand wordt gedwon gen om deze heffing in te voeren: bjj de goedkeuring van tal van raadsbesluiten is de zinsnede toegevoegd, dat Leiden tot invoering van een dergelijke belas ting zou overgaan, zette uiteen, dat de voorgestelde heffing haar basis in arti kel 280 der gemeentewet vindt. Ook met de straatbelasting is dit het geval. Het ligt daarom voor de hand dat zij, even als de straatbelasting, ten laste van de eigenaars van onroerend goed wordt ge bracht. In tal van andere gemeenten, w.o. Breda, Nijmegen, Maastricht, Vlaardin- gen, Delft. Utrecht, Tilburg, Enschede en Leiderdorp, is dezelfde oplossing ge- Huurverhoging Te verwachten is bovendien, dat in de naaste toekomst van overheidswege een verdere verhoging van de huren zal wor den toegestaan en dat de regering daar bij terdege rekening zal houden met de gestegen zakelijke lasten van het onroe rend goed. De regering heeft deze stij ging door de op de gemeenten uitge- Stemming Bij de behandeling van artikel 3 van de verordening, waarin sprake is, dat de eigenaar als belastingplichtige wordt aangewezen, vraagt de heer Hagens om stemming. Dit artikel wordt, zoals reeds gemeld, met 25 tegen 6 stemmen aange nomen. Als daarna de vooorzitter het aannemen van de gehele verordening aan de orde stelde, verklaarden zowel de heer Hagens als de heer Van Iterson, dat zij hieraan hun stem zouden geven, omdat zjj van oordeel waren, dat deze inkomsten voor de gemeente noodzake lijk waren, temeer daar de gemeente hier in een dwangpositie was gekomen. De behandeling van de overige door ons reeds gepubliceerde voorstellen ze werden alle zh.s. aangenomen leverde weinig stof tot discussie op. Nu een me chanische straatveegmachine zal worden aangekocht, vroeg de heer Roorda (PvdA) hoe dit straks moet met alle, dag en nacht, langs de straat gepar keerd staande auto's. Wethouder Drijber, die odk hierin een moeilijkheid zag, zei, dat het personeel van de straatveeg- dienst, dat toch ook de trottoirs schoon zal moeten blijven houden, tevens om de auto's heen het vuil kan verwijderen. De machine doet dan de rest. Algemeen werd het toegejuicht, dat de gemeente met f. 5000,waarvan f. 1000,bestemd is voor een plaatse lijke actie, gaat deelnemen aan de na tionale campagne tegen de verontreini ging van steden. In dit verband werd ge pleit voor het aanbrengen van papier bakken in de stad. B en W zullen dit ernstig overwegen. Ook zal een plaatse lijk actie-comité worden gevormd. Naar aanleiding van een Ingekomen stuk deelde wethouder Jongeleen nog mee. dat een plan tot restauratie van de Boerhaavezalen bij B en W in studie is. Advertentie - Aop en'schotel, - ':rï¥'- 4' :.l Menken koffiemelk 1,1 Ji Vraagt Uw melkhandelaar MENKEN KOFFIEMELK is ook verkrijgbaar via de afnemers van de Leidse Melkinrichting N.V. DE LANDBOUW. Alleen geldig woensdag 10 mei Jongens Texas-short ijzersterke katoenen keper in Sanfor. Ritssluiting op voor- en achterzak. Op achterzak cowboy-figuur. in blauw en grijs. 8 jaar nu 3*'® óv et/act/iócy^ HAARLEMMERSTRAAT 143 - LEIDEN i Studentencongres in Leiden In de Leidse academie werd hedenmiddag een congres geopend van de Interacademiale van Studenten in de Culturele Anthropologic en Sociologie der Niet-Westerse Volken. Het congres, waaraan ook en kele buitenlandse geleerden hun medewerking verlenen en dat tot woensdag zal duren, heeft als centraal thema de sociale en structurele wijzigingen onder invloed van westerse cultuur-elementen. De deel nemers zijn afkomstig uit België, Frankrijk. Portugal, Duitsland, de Scandinavische landen en Nederland. Tijdens de openingsplechtigheid werd onder meer het woord gevoerd door de heer J. Vredenbregt als voorzitter van de Leidse congrescom missie, die een waarschuwing liet horen tegen een hulpverlening aan onderontwikkelde gebieden door westerse technici, die alleen tech nische kennis en idealisme in hun mars hebben, en niet een gedegen kennis van de samenleving waarin zij hun arbeid zullen moeten ver richten. Het vorige beeld, dat wij in deze serie plaatsten, was het bevrijdingsbeeld, dat dertien jaren na het einde van de laatste wereldoorlog onthuld werd. Leiden heeft eeuwen geleden echter een andere bevrijding gekend, die als feestdag langer nadien en uitbundiger gevierd wordt dan die van 1945: die van de derde oktober 1574. Eeuwenlang is deze derde oktober nadien zonder grootse feeste lijkheden voorbijgegaan, maar de laatste tientallen jaren is het feest van drie oktober een in geheel Nederland vermaarde aangelegenheid, waarbij elk bevrijdingsfeest waar dan ook in het niet verzinkt. In de ochtenduren begint dit jaarlijkse feest bij het beeld, dat sedert 1884 aan deze bevrijding herinnert: het standbeeld van Van der Werf in het naar hem genoemde „park", het terrein dat plat- H»Mi geslagen werd bij de ramp van het kruitschip in de Napoleontische tijd. Er is (evenals over de plaats van het jongere bevrijdingsbeeld) indertijd enorm veel te doen geweest over de plaats, waar dit beeld verrijzen moest. Tenslotte werd het hier neergezet tegen een erbarmelijk onesthetische achtergrond in een entourage, die in de loop der jaren wel iets van een werkelijk park heeft verworven. Het beeld werd zoals gezegd in 1884 onthuld. Het ontwerp is van de beeldhouwers Koelman en Vogel. Van der Werf deelt met de medicus Boerhaave, de schilder Rembrandt en de botanicus Von Siebold de eer, in beeldvorm in de Sleutelstad vereeuwigd te zijn, terwijl tientallen even wereldberoemde Leidenaren uit het verleden deze eer nog steeds niet te beurt is gevallen. Er is meer nodig dan idealisme en vakkennis Het centrale probleem van het gestaag voortgaande koloniseringsproces is de doelmatige ontwikkelingshulp aan de zelfstandig wordende gebieden. Grote be zorgdheid baart het feit, dat onbezon nen idealisme dikwijls deze hulpverle ning dreigt te doen verkeren in haar tegendeel. Idealisme en vakkennis zonder meer zijn niet voldoende want het probleem is niet alleen in de kortst mogelijke tijd westerse technieken in deze landen te introduceren maar om een verande ring te bewerkstelligen die het de bevol king mogelijk maakt zelf het eenmaal op gang gebrachte versnellingsproces voort gang te doen vinden, waarbij spanningen als gevolg van deze verandering moeten worden vermeden. De sociaal-antropologen hebben hierbij een belangrijke taak en zij dienen dan ook bij het opstellen van ontwikkelings projecten ingeschakeld te worden. Zij kunnen fungeren als efficiency-schakels. Vredeskorps In dit verband zag spreker enkele be denkelijke aspecten van het plan-Ken nedy ten aanzien van de vorming van het zogenaamde vredes-korps van tech nici. Een stoomcursus over onderont wikkelde gebieden kan niet voorkomen dat deze technici tekort zullen schieten in reëel begrip voor de medemensen, met wie zü moeten samenwerken. Hebben deze mensen zich na een aantal jaren ingewerkt, en een scherper oog gekre gen voor de kern der problematiek waar mee zü geconfronteerd worden, dan ver laten zij het land weer en hebben dan meer schade dan goed gedaan. De heer Vredenbregt wees er in dit verband op, dat in Nederland volop ge legenheid bestaat tot een volledig en veelzijdig kennisnemen met de proble matiek der niet-westerse landen. Een degelijke opleiding in deze volledige stu diën achtte spreker aanzienlijk beter dan de vluchtige oriëntatie zijdelingse belangstelling, waartoe men al te vaak zijn toevlucht neemt. Spreker uitte de hoop, dat dit congres zou mogen bijdragen tot een beter be grip van wat de studie in deze richting betekenen kan. Opening Daarna werd het congres officieel ge opend verklaard door de rector magnifi cus van de Leidse Universiteit prof. mr. J. V. Rijpperda Wierdsma, die een wel komstwoord tot de deelnemers sprak en ook van zijn zijde de belangrijke rol on derstreepte, die sociologie en culturele antropologie kunnen spelen in de ont wikkeling der niet-westerse volkeren. Westerse invloed in China Des avonds sprak prof. dr. Wolfgang Franke, hoogleraar in de sinologie aan de Hamburgse Universiteit, over de in vloeden van het westen op de sociale structuurveranderingen in China. Prof. Franke schetste in het kort het beeld van het oude China: de kleine heersende klasse tegenover de grote massa die vooral de landbouw bedreef, een samenleving bestaande uit grote fa milieverbanden als kleinste eenheden, het familiebezit in plaats van het privé- bezit, de ondergeschikte positie van de vrouw en de opvatting, dat iedereen als lid van een familie beschouwd werd, niet als een individu dat een eigen bestaan buiten familieverband zou kunnen leven. De westerse invloed op deze oude sy stemen begon na de opium-oorlog van 1840-'42 slechts langzaam merkbaar te worden. Na de revolutie van 1911 werd China geleidelijk een semi-kolonie onder heerschappij van alle imperialistische mogendheden tezamen. De begrippen democratie en wetenschap hadden na 1919 een zware strijd te voeren tegen de oude tradities, en geleidelijk aan be gonnen de westerse in bepaalde hogere klassen door te dringen. In die tijd be gon ook de strijd voor de gelijkwaardig heid van de vrouw en tegen absolute heerserspositie van het hoofd van de fa milie. In het oude China bestond geen vrij heid van het idividu, zoals men die in het westen kent. Voor de Kwomintang- leiders was het begrip vrijheid ook nog slechts beperkt tot vrijheid van imperi alistische overheersing. Thans beschou wen de communisten de individuele vrij heid evenmin als een belangrijke factor. De weinigen, die onder invloed van het westen nog streefden naar een indivi duele vrijheid, zoals zij die als een ideaal zien als gevolg van de westerse invloed, werden zowel door de totalitaire syste men van de Kwomintang als de commu nisten uitgeroeid. Het grote-familie-systeem is geleidelijk verdwenen, maar het kleine-familie-sy steem is er voor in de plaats gekomen. De communes nemen thans de plaats van die grotere systemen in, en er ont wikkelt zich een nieuwe kleine heersen de klasse, bestaande uit partij-functio narissen zodat de algehele maatschappe lijke opbouw veel gemeen heeft met de vroeger bestaande situatie. Stambewustzijn in Oost-Afrika Hedenochtend werd het congres voort gezet met een lezing van prof. dr. J. F. M. Middleton, hoogleraar aan de Univer siteit van Londen, die de westerse in vloeden op de ontwikkelingen in Oost Afrika belichtte. Na een kort ethnogra- fisch overzicht constateerde prof Middle ton, dat in deze streken het stambe wustzijn levend is gebleven. Over het al gemeen wenst men zich hier te isoleren, omdat men de westelijke invloeden als imperialistisch vreest, doch een derge lijke isolatie zal onmogelijk blijken te zijn. Het begrip nationalisme kan hier slechts zeer moeilijk vaste voet aan de grond krijgen, omdat het stambewustzijn overheersend is. Advertentie Zoekt U een schoorsteenklok, wandklok of wekker, v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. De beste merken. Junghans - Kienzle - Mauthe. Collecte Gez. Militaire Fondsen Meer dan f 15.000. De de vorige week in Leiden en omlig gende gemeenten gehouden collecte ten behoeve van de Gezamenlijke Militaire Fondsen heeft de volgende bedragen op gebracht: Gemeente Opbrengst Opbrengst Ter Aar Alkemade Alphen a/d. Rijn Benthuizen Boskoop Hazerswoude Katwijk Koudekerk Leiden huis-aan- huiscoll. 2338,66, stadscoll. 3066,—. Totaal Leiderdorp Leidschendam Leimuiden Nieuwkoop Noordwijk N oordwij kerhout Oegstgeest Rijnsaterwoude Rijnsburg Hillegom Sassenheim Voorhout Warmond Woubrugge Zevenhoven Zoetermeer Zoeterwoude Moerkapelle Waddinxveen Nieuw veen Zevenhuizen Totaal De opgaven van Bodegraven, Lisse, Katwijk en Valkenburg (met vliegveld) zijn nog niet ontvangen. Katwijk en Valkenburg zijn verzorgd door de Ma rine van het vliegveld Valkenburg, alle overige collecten door officieren, onder officieren en manschappen van de Leid se Koksschool. In aanmerking nemende, dat de op brengst van een aantal gemeenten nog met bekend is en voorts dat de collecte- verband met de verjaardag van j de Koningin in feite slechts vijf dagen omvatte, blijkt niettemin, dat het resultaat dat van vorige jaren wederom aanzienlijk heeft overtroffen. Een woord van lof aan het adres van de staf en het overige personeel van de Koksschool voor de voortreffelyke orga nisatie en de voorbeeldige toewijding is dan ook alleszins op zyn plaats. De voorzitter van het Collectecomité, de heer ir. J. Schreuders heeft deze nulde na afloop van de telling onder woorden gebracht en dank betuigd aan allen, die tot dit schitterende resultaat, dat vermoedelük de f15.000 zal over- schrüden, hebben bygedragen. 1961 1960 20,— 5 262,32 20725 950,— 766,55 67,36 66,13 408,19 133,06 173,04 77,65 1381,50 91,29 68,35 5404,66 5245,57 3313,02 277,20 412,25 356,62 98 54 62,06 107,70 78,20 914,85 726,60 307,11 233,10 568,11 530,32 43,62 31,85 462,74 421,71 534,79 473 07 638,64 700,63 142,96 96,08 10827 128.30 159,64 171, 56,39 57,08 595,— 36720 102,28 73 22 58,56 41,34 540,82 337,10 50,66 23,59 106,15 162,75 13.698,96 13.600,11

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3