Regering heeft kortere werktijd nog in de hand Staking bij tie Franse spoor- en busdiensten Per 1 juli vijfdaagse voor alle ambtenaren? WEERBERICHT WONDEREN VAN GENEZING Dr. Ph. N. Green U.S.A. Minister Van Rooy verklaart Demonstratieve vergaderingen in drie steden Merkwaardige reactie op de rede van President De Gaulle Ondervoeding in Indonesië Deense boeren storten melk in de sloot Bolletje (§ucf QTieuws. Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 9 MEI 1961 No. 30350 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Volgens de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy is de verkorting van de werkweek de regering niet uit de hand gelopen. Integendeel zelfs. De bewindsman geeft in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer toe, dat de ontwikkeling sneller verlopen is dan aanvankelijk viel te voorzien. Maar mede door het toedoen van het georganiseerd bedrijfsleven is een aanzienlijke mate van spreiding en geleidelijkheid verwezenlijkt. En des te beter het bedrijfsleven aan zijn verantwoordelijkheid inzake de arbeidsverkorting gestalte kan geven door een al te onstuimige ontwikkeling te vermijden des te minder aanleiding zal de overheid hebben er zich ook mee te bemoeien. De minister wyst er voorts nog eens op, dat het niet de bedoeling is, dat de vrije zaterdag wordt gebruikt om werkzaamheden te verrichten, die de eigen werknemers corcurrentie aan doen. Hij vermoedt echter, dat het een kwestie van wennen is. Naarmate de le vensgewoonten meer afgestemd worden op de vrije zaterdag zal volgens hem de neiging afnemen om op die zaterdag hetzelfde te doen als op de overige werk dagen. Daarbij zo voegt hy er nog aan toe komt nog de vraag of men voor het overige wel zo sterk afwijzend moet staan tegenover werknemers, die, om welke reden dan ook, op zaterdagmor gen ander werk verrichten. Het ziet er naar uit, dat er per 1 juni een flinke groep personen zal bijkomen, dit op zaterdag niet meer werkt. De centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken heeft gis teren langdurig vergaderd in tegenwoor digheid van minister mr. E. H. Toxopeus van Binnenlandse Zaken. Men kwam tot de conclusie, dat het aanbeveling ver dient 1 juni aanstaande tot volledige invoering van de vijfdaagse werkweek voor personeel van de rijksoverheid over te gaan. Vrijdag antwoord Of de regering dit advies geheel of gedeeltelijk zal volgen zal vrijdag blij ken. Het georganiseerd overleg komt die dag n.l. 's middags om drie uur bijeen en dan zal minister Toxopeus persoon lijk de beslissing van het kabinet ko men mededelen. Vermoedelijk zal deze beslissing eerst vrijdagochtend genomen worden. Mogelijk zal de regering dan ook haar standpunt bepaald hebben ten aanzien van het verzoek van de drie grote gemeenten van Nederland om de schorsing van het besluit tot invoering van de vijfdaagse werkweek op te hef fen. Morgen zullen de wethouders van Amsterdam. Rotterdam en Den Haag na elkaar hun zaken bepleiten bij mi nister Toxopeus. De bewindsman kent hun argumenten, hij weet de zuigkracht van het bedrijfsleven op de gemeente lijke diensten en hij zal er dus wel ge porteerd zijn het schorsingsbesluit ook per 1 juni op te heffen. Protestbijeenkomsten Inmiddels heeft de Algemene Bond van Ambtenaren (A.B.V.A.) de resul taten van dit drukke overleg niet wil len afwachten. Men heeft zyn eisen willen onderstrepen door demonstratie ve vergaderingen in Amsterdam. Rot terdam en Den Haag te houden. Deze vergaderingen waren vooral gericht te gen het ingrjjpen van de regering in de totstandkoming van een volledige vijf daagse werkweek voor het overheidsper soneel. In de Rotterdamse Ahoyhal sprak de bondsvoorzitter, de heer A. van Rossen. In het Amsterdamse Concertgebouw liet de tweede voorzitter, de heer J. Hooger- werf zich horen, terwijl de secretaris de heer J. van Djjck het woord voerde in de Haagse Dierentuin. Hoewel het in de bedoeling had gelegen samen met de katholieke en christelijke ambtenaren- organisaties te vergaderen bleef de A.B.V.A. alleen. De beide andere bonden MINDER WIND De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Opklaringen, maar ook enkele ver spreid voorkomende buien. Geleidelijk matig afnemende wind tussen noord west en noord. Koudere nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 10 mei Zon op: 4.55 uur; onder: 20.18 uur. Maan op: 3.26 uur; onder: 15.07 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.53 uur, laag- water te 7.11 en 20.08 uur. achtten een demonstratieve vergadering niet de juiste weg naar het doel. De sprekers spraken in grote lijnen in dezelfde geest en gaven uitdrukking aan de gevoelens van teleurstelling en verontrusting, die thans bestaan bij de HU ambtenaren. In ruim gedocumenteerde volledige vijfdaagse werkweek.". betogen gaven zij nog eens een overzicht van de feitelijke ontwikkeling sedert de SER in juli 1958 het bekende advies over de arbeidstijdverkorting heeft uit gebracht aan de staatssecretaris van Sociale Zaken. Nooit zeker Men besloot het overzicht met het overleg van gistermorgen. „Verwacht kan worden, dat de regering nu bet ad vies van het georganiseerd overleg zal opvolgen en dat gemeenten en pro vincies, die de rijksregeling reeds volg den, dan ook 1 juni 1961 zuilen kiezen. Voorts wordt verwacht, dat de schor singsbesluiten zullen worden ingetrok ken. Zo luiden dus de verwachtingen. Maar men kan natuurlijk nooit zeker weten", brachten de sprekers naar vo ren. Tenslotte werden door de 4500 leden (Rotterdam 2500, Amsterdam en Den Haag 1000) een resolutie aangenomen, waarin nog eens de ontstemming uit gesproken werd over de houding van de minister van Binnenlandse Zaken. „Zowel de belangen van de ambtenaren als van de overheid worden hierdoor geschaad", aldus de resolutie, welke tenslotte „er bij het hoofdbestuur met de grootste klem op aandringt met alle geëigende middelen te blijven streven naar een spoedige totstandkoming van In liet Witte Huis te Washington overhandigt president Kennedy aan de ruimtevaarder Alan Shepard de hem toegekende medaille van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart. Achter Shepard diens echtgenotedie hij gisteren voor het eerst ontmoette na zijn historische vlucht. (Van onze Parijse correspondent) President De Gaulle heeft gisteravond in een rede voor radio en televisie aangedrongen op een „opbouwend samengaan van Frankrijk en Algerije". Hij deed speciaal een beroep op de Fransen in Algerije aan zulk een oplossing mee te werken. De generaal sprak wel van een spoedig overleg met de opstandelingen in Evian, maar noemde geen datum. Van enige verandering in zijn politiek ten aanzien van Algerije vergeleken met de tijd vóór de jongste rebellie gaf hij geen blijk. Hij liet uitkomen, dat hij de „voorlopige Algerijnse regering", die in Tunis zetelt, niet als de enig bevoegde woordvoerder van de Algerijnse mohammedanen beschouwt. De Gaulle sprak opnieuw van „diverse stromingen". Hij waarschuwde, dat Frankrijk bij mislukking van de onderhandelingen, zonder de opstandelingen „een nieuw Algerije" zal bouwen. Overigens is de rede van De Gaulle in Frankrijk zelf niet bepaald met grote instemming ontvangen: de twee grote vakcentrales, de communis tische (CGT) en de christelijke (CFTC) hebben het beroep op sociale vrede beantwoord met een staking, die zo goed als algemeen is bij de spoorwegen in geheel Frankrijk en bij het verkeer in Parijs. Op de grote lijnen reden hedenochtend slechts enkele treinen en die er reden, hadden ernstige vertraging. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Parijzenaars door staking gedupeerd Vannacht om twaalf uur reden de machinisten hun treinen tot het eind station en verlieten daarop hun locomo tieven. In Parüs reden vanochtend vroeg maar enkele autobussen en verreweg de meeste metro-stations waren dicht. Bij Saint Lazare was de chaos compleet: mensen met nachtdienst konden niet naar huis terug en uit de voorsteden kon niemand naar Parijs! Men probeer de het met dure taxi's of door te liften. De autoriteiten probeerde in de loop van de dag een beperkte nooddienst te orga niseren. Aan deze algemene staking doet het moderne vakverbond niet mee, doch de leden zullen zich met hun communis tische en r.-k. collega's ongetwijfeld solidair verklaren. Aan het slot van zijn rede wekte De Gaulle het Franse volk op tot een groot se inspanning. „De ontwikkeling en voor uitgang van Frankrijk, zie daar de nieuwe taak, die ons uitzicht biedt op macht, broederschap en grandeur. Wij worden in die taak geholpen door de wetenschap en de techniek. Iedere dag zien wij de kolossale veranderingen van industrie, landbouw, nationale ver dediging, scholen, huizen en transport. Ter zelfder tijd stijgt het levenspeil van de bevolking, de kwaliteit van het onder wijs voor de kinderen, de openbare ge zondheid, de besteding van de vrije tyd. Dat is echter nog maar pas een begin. Het grote nationale plan, dat nu al 16 jaar lang bestaat, moet een nationale instelling worden. Daaraan moeten medewerken de organen van de weten schap, van de economie, van de techniek en van de arbeidersklasse. Het gehele volk moet er zijn medewerking aan ver lenen De ontzaggelijke vernieuwing van Frankrijk moet een grote nationale zaak worden. Frankrijk wil in deze wereld groeien en sterker worden. Wij hebben dat be wezen door ondanks veel tegenspoed dee. te nemen aan de overwinning, die op de In het Concertgebouw te Amster dam heeft de Algemene Bond van Ambtenaren gisteravond een pro testvergadering gehouden tegen het ingrijpen van de regering in de tot standkoming van een vijfdaagse werkweek voor het gemeenteperso- neel. Een overzicht van de zaal tij dens een van de toespraken. tweede wereldoorlog is gevolgd. Wij heb ben dat bewezen door ons zelf de mid delen te geven om te handelen en aan onze eigen vernieuwing te beginnen. Wij hebben dat bewezen door een komplot aan stukken te slaan, wat ons dreigde te verdelen en te verzwakken. Van onze krachtsinspanning hangt ons lot af. Volk van Frankrijk, vooruit! Fransen in Algiers vormen waakzaamheidscomité's Ook bij de Fransen in Algiers is de ontvangst van de rede van De Gaulle slecht geweest. Het heeft bomaanslagen geregend: twee in de stad Algiers bij een advocaat en een liberale pastoor, vier in Oran en één in Mostaganem voor het gerechtshof. Er vielen geen slachtoffers, hoewel overal de schade groot is. In Algiers moest de gendarmerie in de lucht schieten om een menigte van 300 per sonen, die „Frans Algerije" schreeuwden, te verspreiden. In Algiers vonden de bewoners van ochtend vlugschriften in hun brievenbus van de OAS (het geheime leger), waarin de dienstplichtige soldaten uitgemaakt werden voor „bezettingstroepen". Van hun kant zijn de liberaal gezinde Fransen in beweging gekomen en hebben aangekondigd dat zij overal comité's van waakzaamheid zullen vormen en dat zij de dienstplichtige soldaten bij zich thuis zullen ontvangen. De sosialistische „Populaire" van van ochtend is bijzonder fel tegen De Gaulie wat zijn oproep tot sociale vrede betreft. Een groot economisch land behoeft nog niet democratisch te zijn zoals het Rus sische voorbeeld bewijst, aldus dit blad. Het ziet in de passage, dat iedereen in staatsdienst zijn plicht moet doen een mogelijke aantasting van het stakings recht. De conservatieve „Figaro" betreurt dat De Gaulle niets heeft gezegd over de duur van zijn uitzonderlijke volmachten en dat hij het economische plan dat een grote nationale zaak zou moeten worden, niet nader heeft gepreciseerd. De linkse „Liberation" constateert eenvoudig: in Frankrijk heerst de absolute monarchie. Het blad voor de zakenwereld „Les Echos" schrijfi„Wie had gedacht dat De Gaulle na de muiterij nog eens de leider zou worden van het dirigisme in Frankrijk?" Volgens De Gaulle is de tijd van het liberalisme voorbij. Wij gaan, °ldus „Les Echos", een periode van semi- liberalisme tegemoet om niet te zeggen een periode van semi-socialisme. Volgens het kindernoodfonds van de V.N. zullen in Indonesië waarschijnlijk vijf miljoen kinderen beneden het jaar aan ondervoeding overlijden, als in dat land de om standigheden niet binnen tien jaar verbeteren. De Deense boeren zijn gisteren een staking begonnen waarbij zij geen pro- dukten meer zulien leveren zolang zij van de staat geen hogere subsidies krijgen ter compensatie van toegenomen produktie- en loonkosten. De bond van kleine boeren, die onge veer vijftien procent van de landbouw - produktie vertegenwoordigt, doet niet mee aan de staking. De boeren lieten gisteren duizenden liters melk in de goot wegstromen of voedden deze aan de varkens en kalve ren. Zy zullen tijdens de stakingsperiode alleen melk afleveren voor kinderen en ziekenhuizen. Op verschillende plaatsen beletten de stakende boeren him niet- stakende collega's melk aan de melk fabrieken af te leveren. De minister van Landbouw Skytte, die zelf boer is, werd gistermorgen uitge jouwd toen hij als gebruikelijk zijn melk bij de fabriek afleverde. De uitvoer van landbouwprodukten, die in 1960 ruim viereneenhalf miljard Deen se kronen bedroeg, ligt vrijwel geheel stil. Er worden alleen nog eieren, pluimvee en kaas uitgevoerd, doch waarschijnlijk zal ook deze export binnenkort worden gestaakt. Door de staking van het slachthuis- personeel zijn de vleesprijzen in Kopen hagen met 25 tot 50 procent gestegen. Alle nog beschikbare melk was gister morgen om negen uur in Kopenhagen uitverkocht. De stakende boeren eisen verhoging der regeringssubsidies voor hun produk- Kind stak breipen in neus en overleed Toen dezer dagen te Amsterdam de 11-jarige Jacqueline Engelenburg in bed zat te breien, peuterde zij met een der breipennen in haar neus. Zij duwde de pen zover naar binnen dat de hersenen werden beschadigd. Het meisje werd naar het Wilhelminagasthuis overgebracht waar een direct toegepaste operatie he laas niet meer mocht baten. Regeringsberaad over huurvraagstuk De regering beraadt zich thans weer op het huurvraagstuk. Dat de huidige periode van stygende welvaart een om standigheid is, van groot belang om het huurvraagstuk nader tot een oplossing te brengen, wil de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid geenszins ont kennen, zo zegt hij in zijn memorie van antwoord op de begroting van zyn de partement voor 1961 aan de Eerste Ka mer. Het behoort daarby met name tot de taak van de minister van Sociale Za ken om bijzondere aandacht te schenken aan de sociale repercussies van huur verhogingen o.m. ten aanzien van de vergeten groepen. Fransen potten nieuwe muntstukken op (Van onze Parijse correspondent) Toen Frankrijk op 1 januari 1960 zijn zware frank kreeg, kwamen niet alleen nieuwe bankbiljetten maar geleidelijk ook nieuwe muntstukken van 1 en 5 frank in omloop. De glinsterende 5- frankstukken ziet men bijna niet meer. Het publiek pot ze op. Volgens een schatting van het minis terie van Financiën hebben de Fransen al voor een bedrag van 12 miljard in hun oude kous opgespaard, uitgaande van de overweging dat het munstuk van 5 nieuwe franken een zilverwaar- de vertegenwoordigt van 230 oude franken. Desondanks zal de staat door gaan met het slaan van nieuwe munten. ten tot een totaal van 416 miljoen kro nen, terwijl de regering bereid is 300 mil joen uit te keren. Beide partijen hebben zich bereid verklaard te onderhandelen, als de andere partij maar de eerste stap onderneemt. Behalve de boeren en het slachthuis- personeel staken nog 40.000 havenarbei ders, zeelieden en transportarbeiders in Denemarken. Advertentie Grote zaal STADSGEHOORZAAL, Leiden, dinsdag 9, woensdag 10 en donderdag 11 mei, 8 uur VRIJ TOEGANG! IEDEREEN IS WELKOM. N\\\llllllf//// in de zilveren rol ///i l I|l\VNsS J Uit het Leidsch Dagblad van 10 Mei 1861: Zeker markies de Mont i Moriloo wilde in een coapé i eerste klasse op den spoorweg i van St. Etienne naar Lyon i plaats nemen. De reiziger, die daarin reeds gezeten was, wilde i hem echter niet laten passeeren, i zoodat hij met moeite naar zijn plaats moest doordringen. De i markies stak, toen de trein aan het rijden ivas, een sigaar aan, doch werd door zijn medereizi- i ger met lompheid aangemaand i het rooken te laten, en toen hieraan niet werd voldaan, sloeg i hij den markies de sigaar uit de i hand. Zonder eenigen vorm van i proces, pakte de markies zijn te- i genpartij beet en smeet hem i door het venster den wagen uit! i

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1