CALVÉ Openbare mening in Engeland door affaire-Blake zeer verontrust GRATIS Lagerhuis zou Macmillau heden met vragen bestormen Rotterdams adres aan de Kamer over wenselijkheid universiteit BREUK TUSSEN LIBERALE VAKBONDEN EN LIBERALE PARTIJ IN BELGIE Vier jaar met aftrek geëist voor mislukte roofoverval te IJmuiden Dronken werkstudent richtte voor twintig mille schade aan Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 9 mei 1961 Vierde blad no. 30350 (Van onze Londense correspondent) Er heerst in Engeland grote onbehaaglijkheid over het gebrek aan inlichtingen over de spionage van George Blake die vorige week tot 42 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Premier Macmillans verkla ring van onlangs in 't Lagerhuis dat de door Blake toegebrachte schade hoewel ernstig „niet onherstelbaar" is, was onbevredigend, vooral omdat zijn uitspraak tegengesteld leek tot die van Engelands opperrechter, die immers had gezegd, dat Blake „jarenlange inspanning ongedaan heeft gemaakt". Bovendien heeft Macmillans weigering om een speciale commissie van onderzoek te benoemen zoals in het geval van de marinespionage, de dingen er niet beter opgemaakt. Men beseft natuurlijk, dat een zekere geheimhouding noodzakelijk is, maar vraagt zich verbaasd en geërgerd af waarom er in de buitenlandse pers allerlei bijzonderheden over Blakes verraad kunnen verschijnen, welke Engelse kranten lezers dank zij het bestaande publikatieverbod betreffende veiligheidsaangelegen heden worden onthouden. Van oppositiezijde beschuldigt men zelfs de regering van politieke censuur! zijn geweest aan communistische indoc- trinering, op belangrijke regeringspos ten zitten. Er waren 52 officieren en ongeveer 700 manschappen in de gevan genkampen. Men zal gaan bladeren in een vergeten, in 1955 gepubliceerd wet boek van het Britse departement van Defensie, volgens hetwelk eenderde van de Britse manschappen die in Korea gevangen werden genomen terugkeerde met communistische sympathieën. Men nam toen optimistisch aan, dat zij on der invloed van hun normale leven in Engeland wel tot andere gedachten zou den komen. Met blijvende gevolgen van de communistische propaganda werd blijkbaar geen of te weinig rekening gehouden. Britse agenten in Oostblok verraden Risico zou aan de onthulling van de feiten bijna niet verbonden zijn, aange zien de Russen immers volledig op de hoogte zijn van Blakes werk. Sommigen geloven dat Moskou, dat natuurlijk uit deze zaak munt hoopt te slaan, de pers buiten Engeland het een en ander heeft Ingefluisterd Blake zou volgens de geruchten, welke de arrestatie gedurende het weekeinde In West-Dultsland circuleerden, de ar restatie achter het ijzeren gordijn van zes Britse agenten op zjjn geweten heb ben. Uit andere bronnen wordt het ge tal vier genoemd. Blake zou ook getracht hebben Lonsdale, gepakt by het mari- neverraad, te redden. Toen Blake aan het Britse militaire bestuur van Berlijn was verbonden, kwamen volgens een Duits blad honder den draden in zijn handen samen. HU kende de Britse spionnen in Oost-Duits- land en de Sowjet-Unie. Hij zou deze bij de Russen hebben aangebracht. „Elke dag ging hij naar de Sowjet- russische sector van Berlijn en keerde met grote pakken terug. Volgens zijn eigen woorden was hij dan altijd gaan winkelen." Blake en zijn vrouw zouden ln Berlijn in een kleine flat een rustig onopvallend leven hebben geleid. Het zelfde Duitse blad zegt. dat gevreesd wordt dat Blake gedurende de tijd dat hij in Berlijn was, de Russen alles ver teld heeft over de taktiek en de bedoe lingen van het Westen inzake Berlijn en Duitsland. Een Amerikaans blad meldde uit Lon den dat Blakes werkzaamheden in Ber lijn geleid hebben tot de arrestatie van Britse spionnen. Blake zou tenslotte in een Londense herberg gearresteerd zijn waar hij een Russische agent ontmoette. Onderzoek wenselijk geacht Vandaag zou Macmlllan in het Lager huis met vragen over de nieuwe spiona- ge-affaire worden bestormd. De opvat ting schijnt te overheersen, dat de open bare mening alleen kan worden gerust gesteld door een onderzoek van een vol komen onafhankelijke commissie door personen dus die niet de neiging bezit ten het regeringsapparaat de hand bo ven het hoofd te houden en eventueel een volledige reorganisatie van het vei ligheidssysteem Jtnxmen aanbevelen. Ge heimhouding mag volgens oppositieleider Gaitskell geen dekmantel zijn voor on bekwaamheid. Macmillans eerste reactie was. dat hoewel de veiligheidsorganen zelf dienen na te gaan op welke manier hun werk kan worden verbeterd, iemand als Geor ge Blake zelfs de beste veiligheidsdienst te ha&dig af kan zijn. Het is namelijk uiterst moeilijk om een man te vangen die zijn loyaliteit veranderde en dit zeer intelligent wist te verbergen. Maar ook ln dat geval blijft de vraag, waarom iemand die jarenlang in communistische gevangenschap verkeerde, door de rege ring belast werd met geheim werk. Mac mlllan zei dat Blake geen communis tische hersenspoeling heeft ondergaan, maar zijn medegevangenen hebben ver klaard dat zij wel degelijk door de com munisten onder druk gezet zijn, hoewel zij ook zeiden dat Blake, die met een sterk Nederlands accent sprak, zich tij dens de gevangenschap altijd sterk an ti-communistisch uitliet. Nu het kalf verdronken is, zal men nagaan, of misschien ex-krijgsgevange nen uit de Korea-tijd, die onderworpen Duitsland koopt Britse wapens (Van onze Londense correspondent) De zojuist in Londen geëindigde be sprekingen tussen de Britse en West- duitse defensiestaven vormde de eerste stap tot nauwe samenwerking op het gebied van defensietactiek en wapen techniek tussen beide landen. De Bonds republiek heeft het Britse 105-millimeter tankkanon besteld en de Short Seacat- luchtdoelraket .voor de marine. Binnen kort wordt een overeenkomst verwacht tussen Hawker Siddeley Aviaton en Foc- ker Wulf voor de ontwikkeling van spe ciale projecten. Er zal een groter aantal Westduitse militairen worden toegelaten op Britse staf- en andere militaire curcussen en er zal worden voortgegaan met uitwisse ling van Britse en Westduitse eenheden, terwijl de Britse militaire vertegenwoor diging in Bonn zal worden vergroot. Engeland maakt er geen geheim van, dat het meer Britse wapens aan West- Duitsland wil verkopen. Coördinatie van methoden, welke noodzakelijk is, zal naar men hoopt, ook hiertoe leiden. Een doorn in het oog van de Brit ten is de druk, welke de Amerikanen uitoefenen om hun wapens in Europa aan de man te brengen en speciaal de enorme staf, welke hiervoor in Bonn is gevestigd. Londen hoopt, dat terwille van de door Kennedy beaamde theorie van onderlingen afhankelijkheid (inter- depence) en ook ter wille van de Ame rikaanse bezuiniging, de in Bonn „op gezwollen" Amerikaanse personeels sterkte zal worden ingekrompen. Inderdaad is de centrale kwestie wat te doen met het probleem van de ideo logische verrader. Het veiligheidssysteem is hierop blijkbaar nog altijd onvoldoen de ingeschoten. Macmillan zal er niet helemaal het zwijgen toedoen. Hij heeft aangeboden de oppositieleiders in een vertrouwelijk gesprek volledig van de feiten op de hoogte te brengen. Alleen die leden van de oppositie komen hiervoor in aanmerking die zelf minister geweest zijn. Het conservatieve Lagerhuislid me vrouw Irene Ward zou vermoedelijk van daag de regering vragen bij het departe ment van Buitenlandse Zaken een spe ciale staatssecretaris verantwoordelijk voor de nationale veiligheid te benoe men. Advertentie kop en schotel tegen inlevering van vijf gele kroonkurken van Menken koffiemelk i'; r, Vraagt Uw melkhandelaar MENKEN KOFFIEMELK is ook verkrijgbaar via de afnemers van de Leidse Melkinrichting N.V. DE LANDBOUW. Delft wenst vertraging oprichting derde T. H. De vereniging Het Rotterdams Uni versiteitsfonds heeft zich in een adres tot de leden van de Staten Generaal ge wend, waaraan wij het volgende ontle nen. In zijn nota inzake de uitbreiding van het wetenschappelijk onderwijs stelt de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen niet tegemoet te kun nen komen aan de wensen van Rotter dam voor de oprichting van een univer siteit. Dit standpunt verontrust de schrijver van het adres. Gegeven het feit dat het wetenschap pelijk potentieel in ons land opgevoerd dient te worden, menen zij dat instellin gen tot het geven van hoger onderwijs daar gevestigd behoren te worden waar op grond van het inwonertal het groot ste aantal studenten kan worden ver wacht. Vast staat dat Rotterdam, de waterwegoevers en het Deltagebied de grootste bevolkingsconcentratie bevat- ter. waaraan tot dusver een universiteit onthouden bleef. De adressanten zijn van oordeel dat de Rijksuniversiteiten van Leiden en Utrecht ook na de door de minister beoogde uitbreiding van deze instellin gen niet in staat zullen zijn het in Rotterdam en omgeving aanwezige we tenschappelijke potentieel op te vangen. Zi) doen een dringend beroep op de Staten-Generaal te bewerkstelligen dat op korte termijn kan worden overge gaan tot de vestiging van een universi teit in Rotterdam. Blijkens een publikatie in „De Inge nieur" wenst het college van rector magnificus en assessoren van de Delftse T.H. wel een derde technische hoge school in het oosten of noorden des lands, maar niet op de door de minister van O.K. en W. beoogde termijn. Naar mening van het college is het voornamelijk, op grond van de onmoge lijkheid om drie technische hogescholen op korte termijn te voorzien van docen ten en wetenschappelijke medewerkers van het gewenste niveau, nodig de op richting van een derde T.H. te tempori seren. Onder meer wordt geconcludeerd, dat de huidige programma's van Delft en Eindhoven en dé ontwikkeling van hun staven zullen kunnen voldoen aan de opleidingseisen tot 1975. De H.T.S.-oplei- dingen zullen echter aanzienlijk moeten worden uitgebreid. De centrale van de liberale vak bonden in België heeft geweigerd deel te nemen aan het congres van de Belgische Liberale Partij ter verkiezing van een nieuwe voorzit ter „wegens de toenemende vijan dige houding van de partij jegens de vakbonden". Het congres, dat zaterdag in Brussel is gehouden, verkoos oud-minister O. van Oudenhove tot opvolger van R. Motz als voorzitter van de liberale partij. In een communiqué deelde de centrale van de liberale vakbonden mee, dat, in dien het bestuur van de liberale party in deze houding zou volharden, „de sa menwerking tussen de progressieve en conservatieve vleugels uiterst moeiiyk, zo niet onmogelyk zal worden." „Dat zou leiden tot een herleving van de klassestryd en dreigt de liberale par tij te beroven van de steun van de ar beiders," aldus het overkoepelende or gaan van de liberale vakbonden, dat aankondigt geen verdere stappen te zul len nemen voordat de nieuwe voorzitter van de liberale partij zich over deze kwestie zal hebben uitgesproken. Op het congres deelde de nieuwe pre sident van de liberale party mee, dat in het parlement een „opbouwende en posi tieve oppositie" zal worden gevoerd. Hij kondigde voorts aan, dat de party zal worden gemoderniseerd om haar tot een centrumparty te doen uitgroeien. Oud minister Van Audenhove betoogde, dat gezien het dirigistische en bedekt- marxistische beleid" van het nieuwe katholiek-socialistische kabinet van pre mier Lefèvre „de omstandigheden om dat te bereiken nog nooit zo gunstig zyn geweest." De liberale party heeft de afgelopen jaren tussen de negen en twaalf procent van de stemmen verworven. In de Ka mer van volksvertegenwoordigers, geko zen op 26 maart j.l., is de liberale party met 20 van de 212 zetels vertegenwoor digd. „Topconferentie" 21 Afrikaanse landen Afgevaardigden van 21 onafhankelij ke Afrikaanse staten zyn gisteren ln Monrovia een Afrikaanse „topconferen tie" begonnen over nauwere economische samenwerking, hulp aan landen die nog koloniaal bestuurd worden en de bevor dering van de wereldvrede. De afgevaardigden vertegenwoordigen meer dan tweederde van de bevolking van onafhankelyk Afrika en meer dan 90 procent van de niet-blanke Afri kaanse bevolking. Ook over Kongo zal men van gedach ten wisselen. Waarnemers verwachten dat de conferentie van de arrestatie van premier Tsjombe van Katanga no ta zal nemen, zonder haar te veroorde len. Waarschijniyk zal een oplossing van de Kongolese problemen worden aanbevolen op basis van aanvaarding van het gezag der regering in Leopold- stad. Er zal een voorstel worden besproken tot een conferentie van Afrikaanse za kenlieden ter bevordering van de eigen commerciële en industriële activiteit, zo dat men minder afhankeiyk wordt van de ervaring en het kapitaal van bui tenlanders. De voornaamste Afrikaanse landen die niet aan de conferentie deelnemen, zyn de Verenigde Arbische Republiek, Ghana, Guinea, Marokko en Mali. die zaterdag een conferentie in Cairo beëin digd hebben. Zy erkennen de regering van Antoine Gizenga in Stanleystad als wettige Kongolese regering. President. Sekoe Toere van Guinea heeft zondag verklaard dat zyn land niet aan de conferentie van Montovia deelneemt, omdat het verschil van me ning onder de Afrikaanse staten over de dood van Loemoemba de byeenkomst van haar ..werkelyke inhoud" berooft. Toere wenst de conferentie succes toe. maar Guinea geeft er de voorkeur aan met deelneming aan een dergeiyk over leg te wachten tot „betere omstandighe den". President Tubman van Liberië heeft gisteren de conferentie geopend met de belofte, dat de onafhankelijke Afrikaan se landen hun medevolken elders op het continent zullen bijstaan. De president zei, dat hy doelde op de volken van An gola. Mozambique. Algerye, Zuidwest- Afrika, Zuid-Afrika en andere delen van het continent. De Liberiaanse president liet zijn belofte gepaard gaan met een verklaring van vertrouwen in de Ver enigde Naties. Waarnemend gouverneur Ned. Nieuw-Guinea De heer A. Boendermaker is heden in een buitengewone vergadering van de Nieuw Guinea-raad door de voorzitter, de heer Sollewyn Gelpke beëdigd als waarnemend gouverneur gedurende de afwezigheid van dr. Platteel. De heer Boendermaker is ondervoorzit ter van de raad van diensthoofden, tevens plaatsvervanger van de gouver neur. Gouverneur dr. P. J. Platteel heeft ernstig overwogen om, in verband met het bezoek van de parlementaire missie uit Nederland aan Nieuw-Guinea, zyn buitenlands verlof uit te stellen. Aange zien dit uitstel op medisch advies niet verantwoord moet worden geacht, is de gouverneur, volgens het plan, gisteren vertrokken. Dr. Platteel verklaarde het zeer te betreuren, niet in de gelegenheid te zyn, de parlementaire commissie in Nieuw-Guinea te ontmoeten. SLASAUS Verdachte blijft hardnekkig ontkennen De procureur-generaal by het Amster damse Gerechtshof heeft gistermiddag tegen een 36-jarige Velsenaar ondanks dienst pertinente ontkenning terzake van een mislukte diefstal met geweld pleging op de nu 76-jarige weduwe I. Levasier-Onderdelinden in haar woning te IJmuiden in de nacht van 28 op 29 juni 1960, bevestiging van het Haar lemse rechtbankvonnis: vier jaar met aftrek, geëist. De verdachte, die twee keer ter zake van diefstal is veroordeeld, heeft van het begin af ontkend, dat hij deze roofoverval heeft gepleegd. FAAM... FantastischI KLAROP - klinkklare, tandschone drop échte klare drop lekker en gezond! De weduwe vertelde, dat toen zy de bewuste nacht wakker werd. er een man voor haar bed stond die zei: „Ik moet je geld, beneden staan nog drie kerels. Ik heb een revolver, kom er uit of word je liever gewurgd?" De onverlaat had haar vast. gegrepen bij haar keel. De vrouw, die schreeuwde „Ik heb geen geld", greep haar bril. welke de man haar echter uit de hand sloeg. Zy wa ren toen naar beneden gegaan, waar de man uit de zitkamer een tas had weggenomen. De weduwe wilde via de niet afgesloten voordeur om hulp roe pen. doch zy was tydens de worsteling gevallen en opnieuw by haar keel ge grepen. De vrouw was eigenaresse van een touringcarbedryf. Zy kende ver dachte. die tot 18 juni bedrijfsleider was van een taxibedryf. Met wagens van dit bedrijf liet zij zich wel tyden. Deze ritten betaalde zy dan later aan verdachte. Zy heeft hem die nacht niet pertinent herkend, maar de overvallen vertoonde volgens haar wel byzonder veel overeenkomst met verdachtes pos tuur. Verdachte noemde haar „oma". Auto's geramd en een étalage vernield Een 22-jarige Amsterdamse werkstudent die in een geleende auto van een studentenfeestje op weg was naar huis, heeft in de nachts van zaterdag op zondag vier op de Overtoom geparkeerde auto's geramd en een étalage vernield. De schade die hij op deze korte dronkemansrit aanrichtte schat de politie op minstens 20 duizend gulden. De dronken student had geen rijbewijs en was niet verzekerd. Persoonlyke ongelukken deden zich niet voor. De werkstudent, die op een studenten feestje een aanzienlyke hoeveelheid jenever had gedronken, besloot 's nachts omstreeks twee uur twee vriendinnen in een geleende auto naar huis te brengen. Hy voelde zich daartoe wel in staat, hoe wel hy dronken was en kortgeleden voor zyn ry-examen werd afgewezen. In snelle vaart reed hy in de grote personenauto zigzaggend over de Over toom. Eerst zwenkte hy naar links, daar na naar rechts, waarby hy drie in een parkeerhaven staande personenauto's ramde. Ze werden zwaar beschadigd. De Ballonevenement Haagse Gezinsbeurs Op Hemelvaartsdag, 's middags om streeks half drie, zullen van het H.B.S.- terrein Houtrust te Den Haag zes lucht ballons opstijgen. De bemanningen, die uit vyf verschillende landen van Europa afkomstig zijn, dingen mee naar de Tro- phée du Chasse au Renard 1961. Het evenement wordt aangeboden door de organisatoren van de Gezinsbeurs. die in de Haagse Houtrusthallen wordt ge houden. De Chasse au Renard 1961 is een z.g. „Vossenjacht". Den Haag en omgeving zullen getuige kunnen zyn van een spannende stryd, die zich voornamelijk afspeelt op een hoogte van 100 tot 250 meter. De wedstrijdleiding berust by de voorzitter van de Haagse Ballon Club, de heer J. Boesman Aan de Chasse au Renard 1961 nemen twee Nederlanders, een Belg, een Frans man, een Zwitser en een Duitser deel. De Nederlanders zyn: de bekende Haagse aeronaute mevrouw Nini Boes man—Visscher en de ballonvarende notaris J M. Demenint, eveneens uit Den Haag. Zy zullen respectievelyk met de ballonnen „Utrecht" en „Oxygenium" opstygen. student reed vervolgens met zyn auto het trottoir op en botste tegen de etalage van een schoenenwinkel, die ook totaal werd vernield. De auto kaatste vervol gens weer op straat terug. By deze manoeuvre werd een van de drie reeds geramde auto's nog eens geraakt, terwyl een vierde geparkeerde auto ook ver anderde in een hoop verwrongen staal. De schade aan alle auto's was zeer aan zienlijk. Het mag volgens de politie een wonder heten, dat de inzittenden van de .studentenauto" er zo goed zyn afge komen. Slechts een van de vrouwelijke studenten had enkele schrammetjes aan een van de knieën. De student is tot gistermiddag drie uur in politiebewaring geweest. Hij vertrok toen met een proces verbaal op zak. De jongeman heeft geen ouders meer. JEUGDHERBERGVADER TE EMST GEARRESTEERD (Van onze correspondent) In de jeugdherberg van de Ned. Jeugd herbergcentrale te Ernst by Epe <G) is naar eerst thans is bekend geworden op 1 april aangehouden de 40-jarige jeugdherbergvader. Hy is voorgeleid voor de officier van Justitie te Leeuwarden. De man heeft zich schuldig gemaakt aan verduistering van enkele duizenden guldens ten nadele van de Jeugdher berg-centrale. Het gaat hier om bedra gen, die door hem zyn afgegeven aan de NJHC. Om deze handelingen te camou fleren, vervalste hy teruggekomen strookjes van giro-biljetten. Dit ge schiedde reeds in de tijd had hy jeugd herbergvader was in de jeugdherberg „Us Blau Hiem" te Appelscha. Men had reeds sinds lang aanmerking op zyn rommelige boekhouding, maar de zaak kwam pas aan het rollen, toen men on langs een onderzoek instelde naar aan leiding van de aankoop van gasflessen voor de jeugdherberg te Ernst. De man verkocht hiervan enkele flessen door aan particulieren. Eerst beweerde hy, dat hy deze flessen voor zichzelf had be steld en contant had betaald, maar by navraag by de leverancier bleek dit niet het geval. Ook de te Appelscha gepleeg de fraude kwam daarmee uit de doeken. Indonèsies,, geleide democratie" Nieuwe maatregelen In het kader van Indonesies politiek van geleide democratie, heeft het mi nisterie van Handel in Djakarta een reeks nieuwe maatregelen gepubliceerd. De vroegere Nederlandse handels maatschappijen die door naasting onder rechtstreekse controle van de Indone sische regering kwamen, zyn thans tot volledig staatseigendom geworden Ne gen door de staat geleide maatschappy- en zijn uit de oorspronkelijke 32 Neder landse bedryven gevormd. „De Staatsbedryven". aldus Indone sies minister van Handel Arifin Hara- hap, „zullen het alleenrecht krygen om noodzakelyke dagelykse levensbehoeften en grondstoffen voor Indonesies bin nenlandse industrie in te voeren". De particuliere exportondernemingen in Indonesië zyn drastisch aan banden gelegd en hun aantal is sterk ingekrom pen. Aanvankeiyk waren er 5000 van deze particuliere ondernemingen, nu zijn er nog maar 1411. Zy zullen mogen verder werken, maar onderhevig zijn aan een reeks strenge overheidsbepalin- gen. „De Staatsbedryven zullen samenwer ken by de export om de regering in haar uitvoerpolitiek terzyde te staan", aldus minister Harahap. „Particuliere firma's zullen exportprodukten van plaatselijke markten byeengaren en op kopen en verzamelen in havensteden, waar zy verder verhandeld worden door de Staatsbedryven". Harahap zei voorts dat de regering, vla de Staatsbedryven, hoopte een gro ter rol te kunnen spelen in de uitvoer, voornaamste bron van Indonesies natio nale inkomen. „Dit", aldus minister Ha rahap, „zal worden besteed aan ons we- deropbouwprogramma". Volgens hem zouden de handelsmaatschappyen van de Indonesische regering een jaarlyks inkomen garanderen van naar schatting 44.400.000 Amerikaanse dollars. Groene zeep By de achterdeur van de womng was met groene zeep een ruit ingedrukt. De zeep werd o.m. aangetroffen op dc kle ding. en het beddegoed van de vrouw. De samenstelling daarvan stemde over een met de zeep, die gevonden werd in de woning van verdachtes moeder, waar deze verklaarde de bewuste nacht te hebben geslapen. Zyn moeder was af wezig. Voorts was in deze woning een schroevedraaier, eigendom van verdach te, aangetroffen, die precies paste in de sporen van het geforceerde raam. „U voelt wel. er zyn zeer ernstige aanwyzingen tegen u, die u niet kunt verklaren", zo merkte de president tot verdachte op. Markant De procureur-generaal, mr. W. B. J. Aberson, zeide, dat er talryke en over vloedige indirecte bewysmiddelen zyn, waarvan vele zeer markante. De doorslaande aanwyzing voor het bewys, dat verdachte de overval had gepleegd vond hy echter de in de wo ning van de weduwe gevonden brille koker, die Identiek was met het model, dat verdachte toegaf te bezitten. By een sorteerproef met deze koker had een speurhond tot vyf maal toe zonder aarzelen verdachte aangewezen. Welis waar was het by de diefstal van de tas gebleven, maar het feit biyft daarom even ernstig, aldus de procureur-gene raal. De raadsman, mr. H. Luyken. kwam tot de conclusie dat het misdryf was gepleegd vanuit de woning van ver dachtes moeder. De Brillekoker is in derdaad van verdachte, doch de vraag blyft „wie heeft die in de woning van de weduwe gebracht". Voorts merkte hy op dat de tas verdwenen is, maar nooit gevonden. Hy verzocht het Hof. zo dit niet tot een vryspraak kon komen, de zaak terug te verwyzen naar ie rech ter-commissaris om alle mogelykheden te laten onderzoeken. Het verzoek van verdachte tot zyn onmiddeliyk invrij heidstelling wees het Hof af. Het zal arrest wyzen op donderdag 18 mei. Hoger beroep van Britse spionnen verworpen Het hof van appel in Londen heeft gisteren het hoger beroep verworpen, dat door de beklaagden in het gerucht makende spionageproces over de Britse marine-installatie voor onderwaterwa pens in Portland tegen de tegen hen uit gesproken gevangenisstraffen was aan getekend. Het betrof hier de zaak tegen Gordon Lonsdale, volgens de openbare aanklager een Russische onderdaan, die in eerste instantie tot 25 Jaar gevangenisstraf was veroordeeld, het echtpaar Kroger, die elk twintig jaar kregen en het verloofde paar Frederick Houghton en Ethel Gee. beiden in dienst by de Britse Marine in Portland, die ieder tot vyftien jaar werden veroodeeld. Het hof heeft deze straffen gehand haafd.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 13