STADSNIEUWS Wat gebeurt er na opheffing van tramlijn met liet HTM-gebouwtje? BEURS VAN AMSTERDAM DINSDAG 9 MEI 1961 VOOR HET KIND Zaterdag straat-collectie voor ruim 400 verenigingen Men schrijft ons: Vrywel elke dag opnieuw wordt men geconfronteerd met de nood in de wereld. Een wereld, die door de moderne communicatiemidde len steeds kleiner wordt, waardoor deze confrontatie met „de wereld in nood" des te schrynerder is. Het gevaar bestaat echter dat de nood in eigen land, zo niet vergeten, dan toch wel meer dan vroeger over het hoofd wordt gezien of zelfs niet zo ur gent wordt geacht. En Juist binnen eigen grenzen valt nog zo ontzettend veel te doen. Ook op het terrein van de kinder bescherming, die eens per jaar en dat is deze week een beroep pleegt te doen op de offervaardigheid van het Ne derlandse publiek. De Nationale Collecte Kinderbescher ming. waarvan de uitvoering is opge dragen aan de Samenwerkende Kinder bescherming Organisaties (Stichting SAKOR), beoogt het tekort op de be grotingen van meer dan vier honderd verenigingen en instellingen die zich verantwoordelijk weten voor ruim vijf tigduizend kinderen te verminderen. Dit tekort is een gevolg van het feit, dat de werkelijke kosten hoger liggen dan de Overheidssubsidie en de eigen inkomsten tezamen bedragen. Bij de komende Nationale inzameling voor de Nederlandse Kinderbescherming kunt U daadwerkelijk tonen dat U, naast de reeds omvangrijke hulp aan de „wereld in nood", ook de nood in eigen land wilt helpen lenigen. Kinderbescherming is misschien niet zo spectaculair als bijvoorbeeld de hulp aan de hongerende kinderen in Kongo of bijstand in de Actie Toltèn, maar is zeker niet minder belangrijk. De jeugd van vandaag is immers de maatschappij van morgen. Vijftigduizend van deze kinderen, aan de zorgen van de Nederlandse Kinder- beschermings-instellingen toevertrouwd, willen in die maatschappij graag even zeer een gelijkwaardige plaats innemen. Mede door Uw hulp kan dit mogelijk worden. Laat daarom de straatcollecte van a.s. zaterdag niet zonder meer aan U voorbijgaan. Moge Uw bijdrage een of fer zijn! Collectanten (trices), die zater dag willen assisteren bij deze nationa le inzameling, kannen collecte-materiaal in ontvangst nemen bU de voor Leiden centrale post: Diaconie Herv. gemeente. Oude Rijn 44 C. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd: voor het doet. ex. rechten vrije studierichting, de heer L. C. Waller (Den Haagkand.ex. Westerse sociale weten schappen, mej. K. N. van den Berge (Breda) en mej. V. Swelheim (Den Haag). MARKTBERICHTEN LEIDEN. 9 mei. Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling. per 100 kg.: Aardbeien 400—500. andijvie 48—69, peulen 295— 380, snijbonen 290—355, postelein 40— P™ 1016. rabarber 10—18, spinazie 8-50-30, stoofsla 1022, komkommers 58 —64. tomaten 135—205. Per 100 stuks: bloemkool 2576, komkommers 3254, sla 714.10. LEIDEN. 9 mei. Vette varkensmarkt. Notering (in guldens per kg levend gew ?T™e,™rke,ns fl 68-1.72, lichte varkens ll.72-l.78, slagersvarkens f 1.79-1.82. zeu gen f 1.50-1.62. Handel matig. AALSMEER, 8 mei. c.V. Centrale Aalsmeerse Veiling G.A. Snijbloemen: Anjers: rood per stuk 30-49, roze 25-46 wit 20-36, Orchid Beauty 45-72; Rozen- Roselandla 20-33; Parel van Aalsmeer 20- 36. Geh Duisberg 30-47, Pechtold 20-32, Towny Gold 20-34, Mad. Of man 20-36, Baccarat 45-68. Montezuma 25-45, Stok man 15-28. Florlade 30-46, New Yorker 25- 48, Carol 20-38. Garnet 20-36, Pink Sen- !n 25-40. Nymph 40-60. Sweetheart 20- 30, Moulin Rouge 15-28. ROTTERDAM, 9 mei. Veemarkt. Totale aanvoer 4182. Weekaanvoer 6534. Vette koeien en ossen 240, gebrulksvee 930. vette kalveren 691, graskalveren nuchtere kalveren 1660. varkens 5, lopers 16. big gen «8, paarden 98, veulens 10, schapen ooi Hf1¥?eren 108' weide/zulglammeren 281, bokken of geiten 20. Prijzen (resp. voor le, 2e en 3e kwal.). Per kg.: vette koeien 300—340, 275—300. 250—275. vette kalveren 270290, 250 270 230250, slachtpaarde- 260. 250, 230. Per stuk: graskalveren 460, 360, 260, nuch tere kalveren 67 ,55 45. lopers 140, 110, 100, biggen 75, 65, 50. schapen 130. 110, 90, 9^e,r,e& 72r 601 45- kalf "en melkkoeien 1280. 1150. 950. vare koeien 930, 780, 680 vaarzen 920, 720, 620. pinken 500. 460, 400 Vrijwilligerscorps Herv. Gem. bestaat 40 jaar Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van het Vrijwilligerskorps der Leidse Hervormde Gemeente wordt dinsdag 16 mei van 8 tot 9 uur in de consistorie van de Pieterskerk een re ceptie gehouden. Huishoudshow „Het Emaillehuis" houdt momenteel in „Den Burcht" een huishoudshow, waaraan een humoristisch tintje is ge geven. Behalve dat men kennis kan nemen van vele nieuwe snufjes op huis houdelijk gebied, zorgt het cabaretge zelschap „Elvano" uit Roermond voor een amusante afwisseling van deze show, die hedenavond zal worden her haald. Goede voordracht onderwerp luguber „Galgenbergen en galgenvelden In Ne derland" was het ietwat lugubere onder werp, waarover dr. H. C. Jelgersma gis teravond in de Grote Pers van de La kenhal voor de leden van de vereniging „Oud-Leiden" sprak. Na een korte in leiding van de voorzitter van de vereni ging, dr. W. C. Braat, was het woord aan dr. Jelgersma. Terechtstellingen vonden tot 1870 in het openbaar plaats. Wanneer Iemand ter dood was ver oordeeld waren er vele manleren om hem bet leven te benemen. Onthoofden en ophangen ja zelfs verbranden be hoorden tot de meest gebruikelijke af schuwelijke methoden. Leden van wel gestelde families werden meestal ont hoofd, terwijl in minder aanzien staan de personen een strop om de nek kregen. Later werden de straffen gedemocrati seerd: Alle ter dooa veroordeelden wer den door de galg om het leven gebracht. „De hele rechtspleging had in deze da gen een pseudo-sacrale inslag", aldus spreker. DOODGEWOON Dr. Jelgersma heeft ook een onder zoek gedaan naar de psychologische achtergronden waartegen zich de rechtspleging afspeelde. De reacties van de tijdgenoten waren nihil. Vele schrij vers, die op vele zaken felle kritiek had den, repten met geen woord over deze gruweldaden. Op veel schilderijen kan men consta teren, dat de bevolking de voltrekking van een vonnis een vrij normale zaak vond. De terechtstellingen in Leiden vonden op het Gerecht plaats. Er was een galgenveld aan het Galgewater en aan de Lage Morschweg, waar thans het verenigingsgebouw van de Studen ten-roeivereniging Njord gevestigd is. Na de pauze werd er aan de hand van dia's een tochtje gemaakt langs verschil lende plaatsen in Nederland, waar de terechtstellingen plaats vonden. Anna Kliniek verrijkt' met prachtig reliëf Op 11 november van het vorig jaar werd ter gelegenheid van het gereed komen van de modernisering van een deel van de Annakliniek aan dokter P. J. Kaiser namens de gezamenlijke aannemers een cheque overhandigd. De ze cheque was bedoeld voor de aankoop van een kunstwerk ter verfraaiing van het interieur. Gisteren onthulde na een kort woord van de heer P. M. du Prie, die sprak namens de gezamenlijke aannnemers, Jasper Berkhuizen. een lopend patiëntje van de kliniek het kunstwerk. Het was een relief in zacht groene, gele en blauwe tinten. De kinderkopjes op het relief stellen de levensblijheid voor; de kromme boom, die recht getrokken wordt en de vage gebouwen op de achtergrond symboli seren de terugkeer in de maatschappij door de hulp van anderen. Beeldhouwer J. A. C. Maris, een klein zoon van de beroemde schilder had voor dit zeer decoratieve relief het materiaal faience gebruikt. Dit vrij weinig ge bruikte materiaal bestaat voor een groot ?;edeelte uit hoogverhitte klei, waarop angs chemische weg de kleuren wor den aangebracht. Dokter P. J. Kalser dankte in een kort woord de gezamenlijke aannemers en de beeldhouwer, die op voortreffe lijke wijze in zijn opdracht was ge slaagd door een voor ieder begrijpelijk kunstwerk te scheppen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Cornells, zn van A. v. d. Plas en A. de j-ong; Pranclscus Johannes, zn van W Tom en R Leeuwrlk; Antonia Catharina! dr van K. Rietdijk en M. C. Teljeur; Cor nells Johannes, zn van C. J. v. d. Burg en c J. de Winter; Robert, zn van H. Moer land en A. van Meijgaarden; Onno Arnol ds. zn van J. G. v. d. Berg en J. R. ten veen; Adrlaan Plet Marlen, zn van J. C. Demoet en A. C. Olierook; Jan Cornells, zn van J. A. van Resteren en P. C. de Rooij; Erik Jan Peter, zn van J. Lathou wers en G. A. C, van Beusekom; Jeroen nyacinthus Marie, zn van J. F. Simons en G. Vos; Andreas Qulrlnus Johannes, zn }an J- A. Beugelsdijk en J. C. Pont; Jo- landa. dr van H. van Dlggele en A. M. Ligtvoet; Edward Dennis, zn van J. Nord- siek en A. Hulsebos; Ivonne Josephina, dr van B. J. v. d. Mark en J. C. Dolmans; Laurens, zn van L. van der Linden en H. legelaar; Edwin Simon Bernardu6, zn van S. B Strijk en C. de Kruiff; Marlon Irene dr van J. G. Duijsman en C. Zuljdam; Sa muel Jacob, zn van S. Holswllder en M. C. Schild; Nicolaas Jacobus Franciscus. zn van N Langezaal en M. C. v. d. Bos; Ma- nnus, zn van M. de Ridder en C. Leuge- "ng; Ingrid. dr van J. Petersen en D. M. Verhoeven; GeertruidA Cornelia Maria, dr. van T. C. van Seggelen en G. A. Hlllenaar; Caroline Maria, dr van C. F. v. d. Weljden en C. p. M. Ragas; Bernard Hendrik Leo nard. zn van J. J. de Graaf en C. M. v. d. luln; Johannes Jacobus, zn van C. H. Ravensbergen en K. v. d. Voord; Harmina Dorothea Johanna, dr van S. Star en A. J. orussee; Coenraad Fulco, zn van R. J wikkels en K. Dijkhuizen; Cornells Hen- dricus Maria, zn van H. P. J v. d. Berg A. a. van Beek; Johanna, dr van A. v. d MeiJ en A. H. Hogewoning. GETROUWD A H. van Dorp en J. W. Marljt; M. Buist en L. j. Deisting; J. P. Leertouwer en C. G, T. van Dijk; A. Arbouw en T. W. Met selaar; J. j. slokker en C. H. Langezaal; A. Piepenbroek en E. J. Kaak; W. van «eeren en S Schipper; P. L. Westplat en Boelen; H Ouwersloot en M. A. W. Peters. OVERLEDEN A. Bljlemecr. 72 jaar, echtgen. van H. de J^nge; O. C. Carree, 65 jaar. wed. van A. ^orbljn, van Willenswaard; C. J. Verbeek jaar, wed van D. J. Steenman; W. M. Elands. 43 Jaar. vrouw; C. H. Koster. 71 Jaar, man; J. Wijnands. 68 jaar, echtgen. van H. C. Granneman; H. Jacobsen, 71 Jr vrouw; A. Wassenaar, 61 Jaar, man. Vrouw, die kinderen uit een flat wierp: „krankzinnig" De Schotse rechter Lord Strachan uit Glasgow heeft gisteren de 37-jarlge vrouw die vijf kleine kinderen uit haar kamer op de vierde verdieping van een flat naar beneden geworpen had, krank zinnig verklaard. Een kind was overle den, de anderen waren ernstig gewond. De rechter beschikte dat de vrouw niet zou worden vervolgd op beschuldi ging van moord en poging tot moord, nadat hij kennis had genomen van een psychiatrisch rapport waarin werd ge zegd dat de beklaagde zich ook wel eens had uitgegeven voor keizerin van Ja pan. Op 27 maart had de vrouw een klein meisje en een kleine jongen in Glasgow gevraagd met haar mee naar haar ka mer te gaan. Ze ging toen opnieuw uit en haalde nog vfjf kinderen. Daarna wierp ze er vijf uit het venster. Een vierjarig meisje werd gedood. Een Jon gen van zes en zfjn zusje van vijf, een jongen van vier en een van zeven, wer den ernstig gewond. Rechter Strachan heeft de vrouw voor onbepaalde tijd ter beschikking gesteld en strikt toezicht gelast. Het mutatie-vraagstuk in Ned. Herv. Kerk Van de zijde van het hoofdbestuur van de Vereniging van Vrijzinnig Her vormden zal aan de Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk een rapport- worden overgelegd naar aanleiding van de voorstellen van de Synode-commis sie-Vossers. Deze commissie rapporteerde over het mutatie-vraagstuk in de Ned. Hervormde Kerk en deed vérgaande voorstellen inzake de verplaatsing van predikanten en de taak van de be staande mutatiecommlsie in de kerk. Naar verluidt zou men in vrijzinnige kring niet zonder bezwaar staan tegen over deze voorstellen. Er zal overleg ge pleegd worden tussen het hoofdbestuur en het moderamen der Synode, dat zich niet alleen zal beperken tot het muta- tleprobleem, maar waarin ook het hele „personeelsbeleid" der kerk aan de orde zou komen en waarin tevens van vrij zinnige zijde de aandacht van de leiding der kerk gevraagd zal worden voor de geestelijke verzorging van minderheden in niet-vrUzinnige gemeenten. NIEUW CONFERENTIEOORD IN REEUWIJK. Het breed moderamen van Zuid-Hol land der Ned. Herv. Kerk heeft de voor malige openbare school in Reeuwyk aangekocht, om daar een conferentie- en vakantieoord te stichten. De gemeen teraad had bepaald dat het gebouw dat nog maar tien jaar oud is moest worden bestemd voor een creatief of cultureel doel. Een stichting zal onder toezicht van de kerk de exploitatie verzorgen. De school ligt aan de 's-Gravenbroekse plas. Het gebouw is aangekocht voor f80.000. HERDELIJK SCHRIJVEN VAN HERV. SYNODE OVER PINKSTERGROEPEN. Ongeveer 70 predikanten, voorgangers en ambtsdragers uit verschillende ker ken en gemeenschappen spreken hun dankbaarheid uit voor het Herdelijk Schrijven van de Generale Synode van de Ned. Herv. Kerk over de kerk en de Pinkstergroepen. De meesten van ons, aldus het schrijven, komen reeds meer dan een jaar Iedere maand een dag samen voor bezinning, om naar elkaar te luisteren en samen te bidden. Wij spreken de hoop uit, dat velen de bood schap aangaande de Heilige Geest hierin vervat, zullen ter harte nemen, opdat het in vele kerken en gemeenschappen zal komen tot een werkelijke vernieu wing door de Heilige Geest, waardoor we ook zullen groeien tot de openbaring van de eenheid ln Christus. INSTALLATIE DIRECTIE „DE HOORNEBOEG" Zondag zijn ds. en mevrouw Den BroederStas als directeursechtpaar van het remonstrants centrum „De Hoorneboeg" geïnstalleerd. Onder de vele belangstellenden op deze plechtigheid waren ook vertegenwoordigers van de luchtmacht, want ds. Den Broeder heeft gedurende de afgelopen vijf Jaar op de basis „Lonneker" als luchtmachtpredi kant dienst gedaan. Men hoopt dat door deze benoeming dit remonstrants cen trum, een schenking van mej. E. A. Pijnappel, zich geheel als remonstrants vormingscentrum zal kunnen ontplooien. Raad Wassenaar behandelde korte agenda MISHANDELINGEN IN BEJAARDENTEHUIS In een rusthuis voor bejaarden zouden enige geestelijk gestoorde bejaarden met een soort honderiem en met sloten aan de bedden zijn vastgebonden. Ook mis handelingen van andere aard zouden er zijn gepleegd. Het Tweede Kamerlid, mej. De Vink (KVP), heeft dit aan de minister van Maatschappelijk Werk in schriftelijke vragen meegedeeld en gevraagd of de minister het niet onaanvaardbaar vindt, dat dergelijke misstanden, die volgens haar soms in mindere, soms in gelijke mate ook nog ln andere rusthuizen voor bejaarden bestaan, zich nog kunnen voordoen. Zij vraagt tenslotte, of er mi nister het niet dringend noodzakelijk vindt dat een wet op de inspectie van bejaardentehuizen zo spoedig mogelijk tot stand komt. Zij verzoekt mee te delen, hoever zij met de opstelling van een dergelijke wet ls gevorderd en wan neer zy meent een ontwerp van wet bij de Kamer te kunnen indienen. A. ROLAND HOLSTFONDS STEEG TOT f18.000 Het A. Roland Holst-Fonds, waarvoor de dichter, wiens naam het draagt, de erondslag legde met een bijdrage van f 1000 hem op zjjn 70ste verjaardag ge schonken, is in nog geen drie jaren ge groeid tot een kapitaal van f 18.000. Blijkens het Jaarverslag van de Stich ting over 1960 steeg het aantal dragers van 50 tot 160. Dragers storten voor eenmaal f 100 ln het fonds en ontvan gen daarvoor een grammofoonplaat, waarop men de stem van de dichter A. Roland Holst kan beluisteren, die enkele van zijn gedichten voordraagt in een muzikale omlijsting van drie korte pia- nowerken van Deoussy, gespeeld door het bestuurslid van het fonds, de mu sicus Hans Henkemans. De belangstel ling voor het fonds beperkt zich niet tot de Bergenaren. Tweederde woont buiten Bergen en zelfs uit Australië. Canada en de V.8. meldden Nederlanders zich als drager aan. Het aantal bedoelde grammofoonpla ten is echter nog toereikend, om het kapitaal tot f25.000 te doen stijgen. Deze grammofoonplaat ls niet ln de handel. Dat het fonds zijn bestemming bereikte blykt uit het feit, dat aan Je zeven kunstenaars een bedrag van f781.11 a fonds perdu kon worden uitgekeerd en een bedrag van f2.835 aan kunstenaars ais lening kon worden verstrekt. Het fonds verstrekt materiële bijstand aan in Bergen wouende kunstenaars. Aan alle ingekomen verzoeken kon wor den voldaan. In plaats van mr. W. F. J. Fischer, die wegens vertrek zijn functie neerlegde, werd de heer Fr. Peetoom secretaris-penningmeester. Gespannen toestand in Zuid-Afrika Bij de behandeling van een wetsvoor stel inzake een strenger optreden tegen binnenlandse wanordelijkheden, heeft de Zuidafrikaanse minister van Justitie Erasmus gisteren verklaard, dat de inti midatie in Zuid-Afrika „gruwelijke af metingen" heeft aangenomen. Onder be dreiging met de dood of het in brand steken van hun huizen worden de men sen gedwongen aan deze intimidatie toe te geven. De minister verklaarde verder, dat de Afrikanen voornemens zijn over het ge hele land stakingen te organiseren, die zouden samenvallen met de uitroeping van Zuid-Afrika tot republiek op 31 mei. Het plan zou zijn op 29 mei stakingen van drie dagen uit te lokken. Dergelijke demonstraties zouden in Zuid-Afrika gemakkelijk tot geweldda den kunnen leiden, aldus de minister bij de verdediging van het wetsvoorstel. Het is beter te voorkomen dan te genezen. De minister zette uiteen dat in be paalde delen van het Afrikaanse con tingent de zwarte bevolking tracht de blanken te verdrijven. De blanken die menen dat zij de vrede kunnen bewaren door concessies te doen, lijden aan valse illusies, aldus verklaarde de minister verder. Bij de debatten verklaarde de opposi tieleider, Sir de Villiers Graaf van de Verenigde Partij, dat de regering door aanneming van de wet naar willekeur zou kunnen handelen en de mensen van de bescherming van de rechtbanken zou den worden beroofd, zonder dat de wet een oplossing geeft voor de problemen waarvoor zij werd gesteld. NAAR NIEUW RECORD X-15 Testpiloot Joe Walker zal deze week een poging doen om met het experimen tele raketvliegtuig X-15 een snelheid van bUna 5500 km per uur te bereiken. Dit is door het federale ruimtevaart bu reau meegedeeld. Walker zal trachten tijdens deze vlucht met een snelheid van vijfmaal die van het geluid, gegevens te verza melen over de aërodynamische vormge ving, de stabiliteit, de verwarming en de vliegprestaties van de X-15. Tijdens de vlucht zullen gegevens over lichamelijke en psychische reacties van de vlieger naar de grond worden ge zonden. ZELDZAME HAAI IN SCHEVENINGEN Met de kotter SCH 67 van de gebr. Bakker uit Schevenlngen is een zeldza me haai aan land gebracht, die aan het zee-aquarium te Schevenlngen is afge staan. Het betreft hier een schoorhaai, een dier, dat het midden houdt tussen een haai en een rog en dat ook wel wordt aangeduid met de namen pakhaal, viool- vis en zeeengel. Het gevangen exemplaar heeft een lengte van ongeveer 45 cm. Normaal ge sproken wordt het dier zelden grote dan 1 meter. Het komt tamelijk veel voor in de Middellandse Zee, maar vrij zelden in de Noordzee. Men hoopt het dier in leven te houden met zeepieren. Prins Bernhard opent accumulatorenfabriek Prins Bernhard zal morgenochtend op het pas ontsloten industrieterrein van Diemen de nieuwe fabriek van de Ne derlandse accumulatorenfabriek Acifit N.V. openen. Deze fabriek, waarin 124 mensen werken, heeft f2,8 miljoen ge kost. Zy is gegroeid uit een eenmans- bedryf van de heer K. Vyth en expor teert thans 35 van de totale produktie naar de landen van de Euromarkt, het Midden-Oosten en Zuid-Amerika. De heer Vyth heeft grote verwachtingen van de Euromarkt. Deze zyn dan ook de redenen geweest voor de bouw van de nieuwe fabriek. Kennedy acht geheimhouding ruimteproeven onjuist President Kennedy heeft zich afwy- zend uitgelaten over het betrachten van geheimhouding ten aanzien van proeven op het gebied van de ruimtevaart. Ken nedy zei zulks onmogeiyk te achten, tenzy alle riskante aangelegenheden met geheimhouding zouden worden om geven. De essentie van een vrye communica tie ln een vrye wereld is, dat men zo wel zyn mislukkingen als zyn successen aan de wereld moet bekendmaken. De Amerikaanse president verklaarde dit voor de jaarvergadering van de Amerikaanse Vereniging van Radio omroepers. Hy was vergezeld van de ruimtevaarder Alan Shepard, die hy korte tyd tevoren op het Witte Huis had ontvangen. WILLEM VAN OTTERLOO BLIJFT IN ONS LAND Willem van Otterloo gaat het Phil- harmonlsch Orkest van Oslo niet diri geren. Naar aanleiding van zyn directie bU het Radiophilharmonisch Orkest, deelt het Residentie Orkest mede, dat er in de werkzaamheden van de heer Van Otterloo by het Residentie Orkest geen wyzigingen zyn gekomen. Namens de heer Van Otterloo wordt meegedeeld dat hy heeft laten weten aan het bestuur van het Philharmonlsch Orkest van Oslo een uitnodiging van dit orkest om als vaste dirigent te gaan optreden, niet te kunnen aannemen. Gisteravond heeft de Wassenaarse ge meenteraad onder voorzitterschap van burgemeester mr. W. J. Geertsema een korte agenda behandeld. Bij de ingeko men stukken was een adres van de fir ma van der Lee, die in het stations gebouw van de H.T.M. aan de Lange Kerkdam een winkel exploiteert. Deze winkel was tot voor kort op zondagen en 's avonds geopend, ervan uitgaande, dat het hier een stationsrestauratie be trof. De Hoge Raad heeft echter on langs de uitspraak gedaan, dat dit soort gelegenheden niet gelijk gesteld kan kan worden met stationsrestauraties. De firma van der Lee heeft nu de ge meenteraad verzocht het mogelyk te maken, dat de verkoop in het gebouwtje op de tot nu toe gebruikelijke wijze wordt voortgezet, totdat aan het einde van het jaar de tramiyn zal worden opgeheven. Burgemeester en wethouders hadden de raad voorgesteld, dit stuk in hun handen te stellen voor het uitbrengen van preadvies. Mr. C. A. van Gorcum (P.v.d.A.) vroeg het college met deze zaak spoed te be trachten, aangezien de betrokkene in een moeiiyk parket zit. Bovendien vroeg spreker het college te willen bevorderen, dat ook na de opheffing van de tram lijn het gebouwtje in stand gehouden zal worden. Ook de heer W. Boender (P.v.d.A.) achtte het voor het publiek van groot belang, dat het wachthuisje behouden biyft. Burgemeester mr. Geertsema wilde namens het college de toezegging doen, dat de zaak zo spoedig mogelyk in be handeling komt. De burgemeester heeft de Officier van Justitie verzocht, han gende het besluit van de raad. geen verdere acties tegen de firma te onder nemen. Over de mogelykheid om het gebouwtje ook na de opheffing van de tramiyn te behouden zullen B. en W, zich nader beraden. Het adres werd daarna ln handen gesteld van B. en W, voor het uitbrengen van een preadvies. Hetzelfde geschiedde met een verzoek van de heer A. Sluimers om ontslag als hoofd van de openbare school in de van Zuylen van Nyeveltstraat. Stilzwijgend ging de raad akkoord met een gunstig advies aan Gedeputeer de Staten in verband met de tijdeiyke woonplaats van de burgemeester. Mr. Geertsema heeft H. M. de Koningin n.l. verzocht voorlopig tot 1 januari a.s. ontheven te worden van de verplich ting zyn vaste woonplaats binnen de gemeente te hebben. Mr. Geertsema woont nog, zoals bekend, dicht by de Wassenaarse gemeentegrens in het Haagse park Marlot. Voor de voortzetting van het in huur koop verstrekken van elektrische en gas- toest-ellen via de gemeentebedryven stel de de raad een bedrag van f. 50.000.- beschikbaar. Tot nu toe werd voor deze huurkoopfinanciering f. 150.000.- ge bruikt. Tot eind 1960 werden op deze wyze 608 toestellen aan ingezetenen geleverd, waarvan 469 keukengeisers. De raad stelde gelden beschikbaar voor nieuw meubilair en overgordijnen en de verbetering van de verlichting in de Pius X-school. Een bindende va kantieregeling voor slagersbedryven werd vastgesteld, met de stem van de heer F. M. van der Stap (Gemeente belang) tegen. Tot. onderwyzer aan de openbare uloschool aan de Schout bij Nacht Doormanlaan werd benoemd de heer M. Bron. onderwyzer aan de school van de neutrale schoolvereniging te Den Haag. De benoeming is nodig gewor den in verband met de toeneming van het aantal leerlingen aan de school, waardoor het salaris van een achtste I leerkracht door het ryk vergoed wordt. VOORSCHOTEN Verhuizing Openbare Werken Woensdag 10 mei zal het kantoor van Openbare Werken de hele dag gesloten zyn. Het bureau wordt die dag overge bracht naar de Oranjeboomstraat 33 (de voormalige houten Vlietschool)Na Hemelvaartsdag zal dit dus het nieuwe adres van deze dienst zijn. Het telefoon nummer blyft onveranderd. Vier dagen tentoonstelling schooltandverzo'ging Vrydagavond zal in het gebouw voor Chr. Belangen de tentoonstelling van de Stichting Schooltandverzorging Voor burg, waarin ook Voorschoten opge nomen is, worden geopend. De tentoon stelling zelf wordt gehouden in het Ge zondheidscentrum van 15 Urn. 18 mei en is geopend van 10 tot 12, van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. De opening ge schiedt door de burgemeester van Voor schoten, terwyi de bekende tandarts, de heer Giel de Boer, een causerie zal houden. Autotocht1 Ouden van Dagen De jaarlykse tocht met ouden van dagen wordt dit Jaar gehouden op don derdagmiddag 22 juni. Bejaarden, die met deze autotocht willen meedoen, kunnen zich tussen 23 mei en Juni opgeven. Zy die wonen aan de Leidse- weg tussen Hofweg en Rijndijk en Ryndyk en Valkenburgseweg kunnen zich opgeven by de heer M. W. Meier, Rijndyk 86. voor het overige dorp dit jaar by Drogistery van Wyk. Treub- straat 1. Autobezitters, die de tocht willen helpen slagen door hun mede werking kunnen zich eveneens aan bo vengenoemde adressen opgeven, gaarne voor 3 juni a s. Ter bestrijding van de kosten van deze autotocht zal er een collecte ge houden worden ln de week van 15 tot 20 mei (de volgende week dus). Collectrices kunnen zich opgeven by mej. M. Eggink Leidseweg 32. De collecte voor de gezameniyke militaire fondsen, op 3 mei gehouden, heeft in Voorschoten f 549.22 opgebracht. De nationale collecte kinderbe scherming wordt deze week ln Voorscho ten gehouden. Alle instellingen op het gebied van de kinderbescherming wer ken in deze collecte samen, zodat van Verduistering van 34000 en ƒ25000 Op last van de officier van Justitie in Den Haag heeft de Haagse politie gistermiddag een 46-jarige man uit Den Haag aangehouden, verdacht van ver duistering van circa f 34.000.Hy zou deze verduistering hebben gepleegd in de jaren 1959/1960 te nadele van zyn werkgever, een Haags aannemlngsbe- dryf. waar hy als kantoorbediende in dienst was. Geregeld moest de man rentezegels by een postkantoor kopen. HU kocht steeds voor een gering bedrag, doch deed het tegenover zijn werkgever voorkomen, alsof hy voor veel grotere bedragen deze zegels aankocht, en trachtte dit aanne- melyk te maken door het vervalsen van de aankoopbewyzen. By een onlangs verricht accountantsonderzoek is een en ander aan het licht gekomen. Vandaag is een 29-jarige beheerder van het correspondentschap Etten van de Rotterdamsche Bank N.V. op verden king van verduistering van f 25.000, in Den Haag gepleegd, voor de officier van Justitie in Breda voorgeleid. Deze is ongeveer tien Jaar by de Rot terdamsche Bank in dienst. Volgens de directie van de bank zijn geen bank- cliënten door zyn manipulaties bena deeld. De malversaties strekken zich uit over een periode van ongeveer drie jaar en zyn in Den Haag begaan toen de man daar werkzaam was. In de Brabantse gemeente Etten waar hij een vertrouwenspositie genoot, stond de beheerder gunstig bekend. BEURSOVERZICHT Kleurloze markt Amsterdam, 0 mei. Het Damrak kenmerkte zich vanmid dag door een kleurloze markt. De ten dentie voor de Internationale waarden was wederom iets gemakkelyker voor de Philipsaandelen en de Hoogovenwaar den. Unilevers en Kon. Olie waren bij opening een weinig onder het voorgaan de slotniveau, terwyl Aku op 501 prak tisch onveranderd lag. De handel was zeer gering. Van Wall Street, waar de markt gisteren weinig veranderingen te zien gaf, ging geen enkele stimulans uit. Het publiek was met een enkel stuk aan de markt. Dit was reeds voldoende om lagere koersen voor de hoofdfondsen te doen registreren zy het, dat de verliezen binnen nauwe grenzen bleven. Hoog ovens hadden het meest van aanbod te ïyden. Dit fonds verloor op 1117 ruim 8 punten vergeleken met het vorige slot. Philips herstelde zich van 1161 tot 1163, waardoor het koersverlies beperkt bleef tot circa 4 punten. Unilevers verbeter den van 871 tot 875, tegen een voor gaande slotkoers van 875 1/4. Kon Olie 70 cent lager op f 149,60 Aku noteerde 502, na 501. De rayonaandelen waren op deze prijs fractioneel hoger. In tegenstelling tot de zwakke stem ming voor de hoofdfondsen waren de Scheepvaartaandelen vast. De gunstige tendentie op de vrachtenmarkt lokte kopers uit. Aandelen Holland-Amerlka Lijn liepen op van 169 tot 172, tegen gisteren 165 3'8 als slotkoers. Kon. Boot steeg van 202 4 tot 205 en boekte op deze prys een koerswinst van 3 punten. Scheepvaart Unie werd op 170 verhan deld na 1684, tegen 1671/4 als slot koers van maandag. Cultures verwaar loosd. Mede ten gevolge van de ruime kapitaalmarkt blijft de beleggingshon- ger voor de Staatsfondsen aanhouden De stemming in deze afdeling was dan ook wederom goed pryshoudend tot vast. WISSELKOERSEN Amsterdam, 9 mei. Londen 10.04%—10.04%; New York 3.59 A3.59A; Montreal 3.631 A— 3.6313 Parys 73.3173.36; Brussel 7.17%7 173.' Frankfort 90 47 4—90.52',Stockholm 69.564—69.614; Ziirich 83.01—83 06- Milaan 57.88 4 -57.93 4: Kopenhagen 51.85'.4— 51.90%; Oslo 50.17450 22,;>- Wenen 13.78—13.79; Lissabon 12-52%— 12.54%, Dinsdag 9 mei ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f 1000,— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 44 1034 103% 1034 103% 1034 103% Ned. '60 II 44 103% 1034 102% 102% 102% 102% Ned. '61 4% 1024 102% Ned. '53 3% 994 GB 994 Ned. Grtb. obi. 34 83 B 83'4 B Ned. '47 34 95% 954 99% 99% Ned. '53 I-II 34 98% 97% 97% 974 Ned. '48 3% 934 B 94 Ned. bel. cert. 3% 924 92% Ned. '50 I-II 3% 934 B 94 GB Ned. '54 I-II 3% 944 B 944 944 B 944 Ned. '55-11 3% 96 B 954 95 94% Ned. Grtbk. obi. '46 3 95% 954 Ned. doll. ln. '47 3 914 914 Ned. Inv. cert. 3 100 GB 100% Ned. 62-64 3 1004 100% Indië 37 3 100 100 Indië 37 A 3 97% 97% Ned. won. bi. *57 6 1114 1114 Ned. won.bJ. '58 44 102% 1034 Premieleningen A'dam '51 I 2% A'dam '56 I 2% A'dam *56 II 2% A'dam "56 in 24 Eindhoven '54 24 Enschede '54 24 Den Haag '52 I 24 Idem n 24 R'dam '52 I 24 Idem n 24 Idem '57 24 Utrecht '52 2 4 Z.-Holl. 1957 2 4 Zuid-Holland '69 24 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en CredleUnHelIlnten Robeco 255 Amst. Bank 3994 Cultuurbank 35 4 Holl. Bank Unie eert. 216% Ned. Handelmy3214 Rott. Bank 370 Twentsche Bank 327 Senembah530 koers v. heden 1094 108 87% 874 824 82% 954 954 95% 95% 82% 86% 85% 93 93% 974 97% 96 95% 94% 94% 101% 100% 934 93% 98% 98% 1034 103 25450 387 3744 325 530 B Industrie Ondernemingen ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber Ver. HVA-my A.K.U Deli My cert Hoogovens cert Philips gem. bez. Unilever cert Dordtse Petr Kon. Petr. (50 k f 20) Holl. Amer. lyn Java China Paket KL..M Kon. Ned. Stoomb. Kon. Paket My176 Stoomvaart My Ned Nievelt Goudr cert v. Ommeren cert Kon. Rott. Lloyd... Ned. Scheepv Unle NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (34 3 idem '48 (34) R'dara '52-1 (44) id. id. -37 I-II (34) Z.-Holland '55 44 Bankwezen Bank N. Gem. *58 5% ld. N.W.B. '52 (4%) BVG rspbr f. 500 BVG rspbr '52 Industr. Obligaties 119 GL 118 145% 145 501% 5014 166.10 166.10 11254 1115 11674 11614 875% 8724 7154 7054 150.30 149.60 165% 171 178 180 GB 94.50 94.80 202 2044 176 176 184 184 149 exd. 152% 341% 341% 164 GB 165 167% 169% nationale collecte gesproken kan worden. Philips Dollarlng *51 97 964 101% 102 964 102% 107 A 1074 103% 102% 183 183B 1464 147 92% 93 Berkel's Patent (v.) Calvé Delft eert. Kon. Pap. v. Gelder Kon. Ned. Grofsm Holl. Constructie Ing. bur. v. Bouwny v Internatio Int Kunststoff Ind v. Kempen en Begeer Leidse Wolspinnery Mtlller en Co NB Ned. Kabelfabr Philips pref. Rott. Droogdok My Sikkens Groep Ver. Touwfabrleken Walvisvaart Wernlnk's Betonmy Wilton Feyenoord Van Wyk en Heringa Zaalberg Mijnbouw en petroleum Kon. Petr. (f.20) Amertk. fondsen Canadian Pacific R. 700 720 3924 392 444 44 866 873 395 398 421 417 201 197 exd. 571 5744 321 318 1824 178 79 148 148 669 664 535 530 710 707 318 597 915 913 395 105 104% 215 306 exd. 306 143 142 154 154 571% 5694 152 152.60 Intern. Nickel Anaconda Bethlehem Steel.... Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel 61'iéxd. Shell OU 43 Union Pacific 31A Un. States Steel 884 244 79% 614 47% 534 46 92% 24% 794 614 47 A 534 454 92 61 42% 31A 89%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11