Laafsfe nieuws Warmondse jeugd nam enthousiast bezit van de nieuwe speeltuin MAANDAG 8 MEI 1961 Het was zaterdagmiddag voor de War mondse jeugd een belangrijk moment, toen de nieuwe speeltuin in het plan Oost werd geopend. Voorafgegaan door de drumband van St. Matthias trok een stoet kinderen naar de plaats waar de speeltuin is aangelegd. De voorzitter van „Speelvreugd", de heer P. F. Vergeer, sprak een woord van welkom in het bijzonder tot mevrouw Von Fisenne, die bij verhindering van haar man bereid was gevonden de speel tuin te openen. De heer Vergeer dankte het gemeen tebestuur voor de verleende medewer- kin en de financiële steun. Hij zei tot de jeugd, „speel met vreugd, maar houdt je aan de aanwijzigingen van de toe zichthouders. Hierna overhandigde hij de sleutel aan mevrouw Von Fisenne. Ze feliciteerde het bestuur van harte met deze nieuwe speelplaats. Ook zij deed op de jeugd een dringend beroep om zo zuinig mogelijk met het materiaal om te springen. Hierna draaide de burge meestersvrouw het slot open en storm den de kinderen naar binnen, de klein tjes naar de zandbak de oudere naar de schommels en de wip. De jongens vermaakten zich vooral op het voet balveldje. Deze twee Warmondse kinderen vinden het wat leuk op de nieuwe wip. Mevrouw Von Fisenne en speeltuinvoorzitter Vergeer (rechts) kijken verheugd toe. (Foto L.D./Holvast) Voorlopig zal de speeltuin geopend zijn op woensdag, vrijdag en zaterdag middag van 2 tot 5 uur. Het bestuur hoopt dat enige dames zich zullen mel den als toezichthoudsters. Gevonden voorwerpen In de maand april zijn de volgende voorwerpen gevonden: eierklopper,auto- step, schakelarmband, lipssleutel, bril, sjaal, herenportemonnee, damesporte monnee, platen hardboard, loten, kin derportemonnee, slaapkamerkleedje, truitje, rozenkrans, muntbiljet, vulpen, bankbiljetten, postzegelalbum, dames handtasje, bolhoed, ceintuur, tas, vier kleuren potlood, knot wol, kindersjaal, kinderschoentjes, auto-reservewiel, da mespolshorloge, slipover, badtas met in houd, dameslaarsje, rijwieltas, duimstok, weegschaal, badhanddoek, zwembroekje, portefeuille, kano, jongenstrui, speelgoed auto, speelgoedbeestje, badmintonracket, duivenmand, geldsbedrag, aktentas, re genjas, jongensoverall, damesblouse. Terug te halen en inlichtingen te ver krijgen aan het bureau van gevonden voorwerpen, Nieuwsteeg 8 te Leiden, in gang poort, op woensdag- en zaterdag middag tussen 2 en 4 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. Personeelsvraagstuk ook voor Grofsmederij moeilijk In de hedenmorgen onder voorzitter schap van jhr. mr. F. H. van Kinschot gehouden algemene jaarvergadering van de Kon. Nederlandsche Grofsmederij werden de jaarstukken als voorgesteld goedgekeurd en balans alsmede winst- en verliesrekening na goedkeuring door de kascommissie vastgesteld, terwyl het dividend overeenkomstig het voorstel der directie werd bepaald op 6% (als vorig jaar) op de prioriteitsaandelen en op 7% (vorig jaar 6%) op de gewone aandelen. Op de vraag van een der aanwezigen, hoe het staat met het personeelsvraag stuk. deelde de directeur, de heer M. C. de Jong, mede, dat dit heel moeilijk is, niet alleen voor de Grofsmederij, doch voor de gehele metaalnijverheid. Vooral de laatste maanden is er veel onrust merkbaar. Het verloop van personeel is vrij sterk en er komt maar weinig nieuw personeel voor in de plaats. Het probleem draait eigenlijk geheel rond een over spanning van de arbeidsmarkt, welke is ontstaan doordat er te veel werk voor handen is en dus wordt aangenomen, terwijl een arbeidso ver schot niet ter be schikking komt. De beste remedie hier voor acht spr. een streven om de verhou dingen in het bedrijf zo gunstig als mogelijk is te maken. De directeur merkte verder op, dat in het jaarverslag niet is gesproken over de gevolgen van de revaluatie. Deze heeft op het bedrijf weinig invloed gehad, zo dat de resultaten er niet onder behoeven te lijden. Voor de export naar niet- gerevalueerde landen moeten de prijzen worden aangepast. Een compensatie wordt evenwel verkregen uit de prijzen van die niet gerevalueerde landen, doch dit moet tevens door produktieverhoging worden opgevangen. De extra belastingen voor de 45-urige werkweek en die verhogingen, welke reeds zijn toegepast alsmede die welke nog te voorzien zijn in dit verband noemde spr. de nieuwe C.A.O. zullen nog zwaardere lasten op de N.V. leggen. Intussen is de nieuwe ijzergieterij aan besteed en spr. hoopt, dat deze in het najaar gereed is, waardoor belangrijke verhoging van de produktie kan worden verkregen. Contracten daarvoor zijn in middels reeds aanvaard. De periodiek aftredende commissaris, de heer ir. A. H. Ingen Housz, werd bij acclamatie herkozen. Hierna werd de vergadering gesloten. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 8 mei. Veemarkt. Totale aanvoer 2352. Vette koeien en ossen 1376, varkens 976. Prijzen (resp. voor le. 2e en 3e kwal.) vette koeien f 3.00-3.40; 2.75-3.00; 2.50-2.75 per kg; varkens (levend gew.) 1.80 1.75 1.70 per kg Aanvoer: vette koeien ruimer, handel redelijk, prijzen eerste kwal. wat stijver, verder stabiel, extra kwal. boven notering; varkens (levend, gew.) aanvoer groter; handel kalm, prijzen dalende, prima vlees varkens boven notering, slachtzeugen 1.50- 1.60 per kg. Bouw Ulo-school in Leiden Z.W. Tijdens de hedenmiddag gehouden zitting van de Leidse raad, bij de aan vang waarvan de voorzitter wethouder Jongeleen gelukwenste met zijn Ko ninklijke onderscheiding, is de heer H. H. Buurman benoemd tot leraar in niel- volledige betrekking in de muziek aan de h.b.s. voor meisjes; idem mej. M. Kremer tot onderwijzeres aan de Du Rieuschool. Eervol ontslag werd verleend aan de heer F. J. J. van Makkelenberg uit zijn functie van leraar in de handelsweten schappen bij het M.O.; idem aan de heer C. T. Maas, onderwijzer aan de school „De Graankorrels". T.b.v. het treffen van diverse voor zieningen voor het onderwijs in de bio logie aan het Rembrandt-Lyceum werd een krediet van f 16.650 toegestaan. Ook met het voorstel om aan het St.- Agneslyceum een subsidie tot een to taalbedrag van f7.485 toe te kennen in de aankoopkosten van de afdelingen middelbare meisjesschool en gymnasium over enkele tijdvakken, ging de raad akkoord. Besloten werd om over te gaan tot stichting van een vierde openbare u.l.o.- school in het zuidwestelijk stadsdeel. In afwachting van de definitieve bouw, waartoe een plan wordt ontworpen, voteerde de raad een krediet van f 263.000 voor de bouw en inrichting van een vijf- klassig houten gebouw op een terrein, gelegen aan de Jacob van Kampeulaan. Voor de verbetering van de omgeving van de openbare u.l.o.-school aan de Plesmanlaan werd een bedrag van f3,300 beschikbaar gesteld; idem van f6.045 voor aanschaffing van leermiddelen t.b.v. de R.-K. u.l.o.-school aan het Vrouwen kerkhof. Medewerking zegde de raad deze mid dag toe voor het inrichten van een film lokaal, tevens handenarbeid- en verblijf- lokaal in de Prot. Chr. school aan de Adriaan Pauwstraat. (De zitting duurt voort) Rugby-studenten wonnen Het Leldse studenten-rugbyteam, dat zaterdag op het universitair sportterrein aan het Piet Paaltjenspad een demon stratiewedstrijd heeft gespeeld tegen Te Werve waarmee het wedstrijdseizoen werd afgesloten, heeft deze wedstrijd met 12-0 gewonnen. Ondanks de straffe wind, die zuiver plaatsen moeilijk maak te, werd een aantrekkelijke wedstrijd ge speeld waarvoor de belangstelling echter gering was. LEIDERDORP Diploma's schoolsport De schoolsportdag, waarvan de leiding bij de heer F. J. van Dalen berustte, is goed geslaagd. Het schoolsportdiploma werd aan ruim 450 leerlingen uitgereikt. Zeventig deelnemers verkregen het A- diploma, terwijl het B-diploma door 108 leerlingen, het C-diploma door 156 leer lingen en het D-diploma door 16 leer lingen behaald werd. De eisen voor het E-diploma zijn; hardlopen, hoogspringen, grote balwerpen en behendigheidsproe- ven op de lat. Slechts zestien leerlingen voldeden aan de eisen en verkregen het begeerde diploma. Het zijn: Chr. u.l.o.: Lia Fokkema, Koos Roest, Simon Groen, Jan Holland, Sjaak Roest, Henk Leemans, Andre Kloos, Roel Mun- nik, Peter v. d. Voort, Alb. Brinksma; R.K.S.: Piet Kleis, Jan v. d. Ploeg; O.L.S.: Anton Teunissen, Rien v. d. Nat, Carin Jansen, Janny Huisman. WARMOND Auto in brand Zondagmiddag raakte nabij de War- mundastraat een personenauto in brand. De Warmondse brandweer was spoedig ter plaatse om met een schuimblusap- paraat de brand meester te worden. Zij kon echter niet voorkomen dat de mo tor geheel uitbrandde. WASSENAAR Reserve-politie hield geslaagde oefening Groepen reserve-politie uit verschei dene Zuidhollandse gemeenten en van de reserve-rijkspolitie in het district Lei den hebben zaterdag in Wassenaar deel genomen aan een grote vaardigheids oefening, die voor de tweede keer door de Wassenaarse reserve-politie werd ge organiseerd. De 16 deelnemende groepen, elk maximaal 10 man sterk, begonnen met een excercitiewedstrijd en een de- file voor enkele autoriteiten, onder wie de burgemeesters van Wassenaar en van Valkenburg. Een rit, die per fiets moest worden gemaakt, telde drie onderdelen. Eerst een surveillance-tocht, waarbij verschil lende overtredingen moesten worden op- I gespoord. Dan een pistoolschietwedstrijd voor drie leden van elke groep en ten slotte nog een puzzelrit. Voor al die on derdelen werd punten toegekend en bij elkaar geteld. Er waren twee verschil lende routes vastgesteld, een door de duinen naar Meijendell en een door de koninklijke buitenplaatsen „De Horsten" 's Avonds 7 uur maakte in de grote ga rage bij het politiebureau burgemeester mr. W. J. Geertsema de uitslag bekend. De wisselbeker werd gewonnen door Schiedam 11. Op de tweede plaats ein digde de reservegemeente-politie uit Lei den, op de derde plaats de reservege- meentepolitie Den Haag. Teams van Voorburg eindigden op de 4e en 5e plaats, een team van Den Haag kreeg de zesde prijs. Alle deelnemende groe pen kregen bovendien een herinne ringsvaantje. Commissaris Panje van de Haagse po litie sprak namens de deelnemers een woord van dank tot de organisatoren van deze geslaagde en bijzonder leer zame oefening. Engelse sportwagen reed tegen een boom Zondagmorgen omstreeks half 9 is op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Persijnlaan een sportwagen met een Engels team, dat aan de Tulpenrallye had deelgenomen, door onbekende oor zaak tegen een boom gebotst. De twee inzittenden J. R. Kirkham en K. Hall, beiden 29 jaar oud, konden niet zonder moeite uit de wrakstukken van de to taal vernielde wagen worden gehaald. Zij hadden vrij ernstige verwondingen opgelopen en moesten naar het zieken huis aan de Zuidwal in Den Haag wor den overgebracht. Over de oorzaak van het ongeval is nog niets bekend; er zijn geen andere auto's bij betrokken geweest. De ver keerspolitie verzoekt in verband daar mede eventuele getuigen zich met haar in verbinding te willen stellen. Negenhonderd wandelaars genoten van de natuur Zaterdag heeft de Wassenaarse Poli tie Schiet- en Sportvereniging voor de zesde keer de WPSS-wandeltochten door Wassenaar georganiseerd. Er bestond voor deze tochten over 10, 15 en 25 km grote belangstelling. Aan het start bureau, dat was ondergebracht in de clubtent van Blauw Zwart aan de dr. Mansveltkade, verschenen ongeveer 900 wandelaars. De routes waren weer met zorg gekozen. De 15 en 25 km-wande- laars kwamen door Meijendell de 10 km-tippelaars wandelden o.m. door vil lapark „De Kieviet". Een jury beoordeelde de prestaties van de groepen. Toen de meeste deelnemers terug kwaren op het Blauw Zwart-ter- rein reikte hoofdinspecteur G. J. Bo ven aan de groepen toegekende prijzen uit Bij de 10 km-groepen werden de prij zen als volgt toegekend: 1. Chr. wandelsportvereniging „Steeds Voorwaarts"; 2. Wandelsportvereniging MAAS, Leiden; 3. Sterker door Stijd, Den Haag; 4. idem. 15 km: 1. Steeds Voorwaarts; 2 Bos koop; 3. Sportvereniging WIK, Was senaar. De groepen van de Wassenaarse scho len werden apart beoordeeld voor de toekenning van de wisselbeker, die daar MEISJE (14 jaar) LIFT GEGEVEN EN AANGERAND Dader gearresteerd (Van onze Rotterdamse correspondent) De zedenpolitie te Rotterdam heeft zaterdagmiddag een 22-jarige man in zijn woning gearresteerd, die zich vrij dagavond had schuldig gemaakt aan aanranding van een 14-jarige meisje. Het meisje dat op weg was naar huis, ontmoette die avond omstreeks kwart voor tien in de omgeving van «ie West Kruiskade de verdachte. Hjj bood haar een lift naar huis aan, waarop zjj na enige aarzeling inging. De man bracht het meisje echter niet naar huis, doch reed met haar tegen haar wil in de richting van Hoek van Holland. Onderweg heeft hij haar op een afgelegen plaats aangerand. Daarna is hij met haar terug naar Rotterdam gereden, waar hij haar in de omgeving van de ouderlijke woning afzette. Van het motorrijwiel van de dader was weliswaar geen kenteken, maar wel een vrij goed signalement bekend. Aan de hand hiervan kon dit motorrijwiel na een uit gebreid onderzoek worden opgespoord. Spoedig daarop volgde de aanhouding van de man. Hij werd in het hoofdbu reau van politie opgesloten en legde er een volledige bekentenis af. Hij zal voor de officier van Justitie worden geleid. Prins Bernhard woonde taptoe in Parijs bij Prins Bernhard is zaterdagmorgen naar Parijs vertrokken, om daar de in het kader van de Shape te houden taptoe bij te wonen. De Prins keerde gisteren naar ons land terug. Leden van Pinkstergemeente in Rusland veroordeeld Een rechtbank in Drezna bij Moskou heeft zes leden van de Pinkstergemeen te tot gevangenisstraffen van in totaal 30 jaar veroordeeld, aldus meldde de Prawda gisteren. De zes zijn beschul digd van „het organiseren van deelne ming aan illegale bijeenkomsten, waarop tot geweld werd aangezet". De 32-jarige leider van de groep, die 12 jaar kreeg, zou een vrouw bevolen hebben haar kind te doden „om zo van haar zonden gereinigd te worden". Een andere vrouw zou haar kleinkind ver moord hebben, zij werd voor het begin van het proces terechtgesteld. Volgens de rechtbank had het optre den van de sekte in steden en dorpen rond Moskou ertoe geleid, dat een lid in twee jaar tijd vier maal in een in richting voor geesteszieken opgenomen moest worden en dat een ander lid zelf moord had gepleegd. De rechtbank zou voorts vastgesteld hebben dat de leden van de gemeente voortdurend in contact stonden met „hun broeders overzee". Waarnemers in Moskou wezen er in verband met het proces op, dat de Russische overheid zich zorgen maakt over de herleving van de activiteit van protestantse sek ten in Rusland. Nieuwe strafbepalingen in de Sowjet-Unie De Opperste Sowjet (het Sowjetrussi- sche „parlement") heeft zaterdag in een decreet bepaald, dat personen die op grote schaal staats- of openbaar eigen dom stelen de doodstraf kunnen krij gen, welke door middel van de kogel ten uitvoer wordt gelegd. Hetzelfde geldt voor hen die geld of waardevolle papie ren vervalsen, voor „bijzonder gevaar lijke recidivisten" en voor personen die reeds wegens ernstige misdaden zijn ver oordeeld en andere gevangenen terro riseren. Voorts is deze straf van toepas sing op personen die schuldig zyn aan aanvallen op het bestuursapparaat of organisatoren van „misdadige groepen" die met dit doel werken. Leden van der gelijke groepen kan hetzelfde te wach ten staan. Donderdag kreeg de rechterlijke macht krachtens een decreet uitgebrei de bevoegdheden om leeglopers, specu lanten, jeugdmisdadigers en „parasie ten" naar arbeidskolonies te verwijzen, tot ten hoogste vijf jaar. Hieraan was gedurende een maand een campagne vooraf gegaan om de gemeenschap van dergelijke elementen te zuiveren. Dit ge beurde onder het oude revolutionaire motto: „Wie niet werkt, zal niet eten", aldus voegt het Engelse persbureau Reu ter eraan toe, dat blijkbaar niet op de hoogte is van het feit, dat dit geen „oud revolutionair motto" is, maar een woord, dat al tweeduizend jaar oud is, aangezien het in de bijbel voorkomt. Weer onderscheiding voor wegenwachter Schut (Van onze Haagse correspondent) Wegenwachter H. Schut uit Haren (Gr.) heeft zaterdag wederom een onder scheiding ontvangen voor de moedige daad, die h(j op 30 december van het vo rig jaar naby het vliegveld Eelde ver richtte, toen h(j uit het fel brandende wrak van een Beechcraft van de Rijks luchtvaartschool, een van de vier inzit tenden wist te bevrijden, terwijl zjjn eigen kleding vlam vatte. De burgemeester van Haren, mr. F. E. van Ketwich Verschuur, reikte hem in de grote vergaderzaal van het ANWB- hoofdkantoor in Den Haag de bronzen medaille van het Carnegie-Heldenfonds uit. Mr. van Ketwich Verschuur ging ook in op het Carnegie Heldenfonds, dat dit jaar 50 jaar bestaat. Door de jaren heen zijn gemiddeld 110 onderscheidingen per jaar uitgereikt, voor het merendeel een voudige. Het komt maar heel weinig voor dat de bronzen medaille wordt verleend en daarom juist achtte spreker het zo'n bijzondere eer, dat een van zijn gemeen- ntenaren deze onderscheiding ten deel viel. De gezamenlijke gemeentebesturen van Haren en Eelde hadden er trouwens nog een blijk van waardering aan toegevoegd de burgemeester overhandigde wegen wachter Schut een vogelkijker. De bijeenkomst werd bijgewoond door de voltallige directie van de ANWB en enkele leden van het dagelijks bestuur. BABY IN AUTO GESTIKT De bijna vier maanden oude Nicole Stroucken uit Amsterdam is zaterdag avond in de geparkeerde auto van haar ouders door verstikking om het leven gekomen. De ouders van het kindje brachten een bezoek aan kennissen in de kantine van het Sloterplasbad in Am sterdam. Ze hadden Nicole op de ach terbank van de auto achtergelaten. Toen de moeder naar de auto terugkeerde om de baby te voeden, constateerde zij dat In Woudenberg is de bestuurder van een personenauto, de heer Luit, uit Bar- neveld, in de bocht in de Moorsterweg, de macht over het stuur kwijtgeraakt. De auto botste tegen een boom, waarbij de bestuurder uit het voertuig werd geslin gerd. Hij werd zo ernstig gewond, dat hij ter plaatse overleed. Een vierjarig Rotterdams jongetje, Donald van der Laaken is in het Dijk- zigt-ziekenhuis te Rotterdam overleden aan de gevolgen van een val van zeer grote hoogte. Het knaapje speelde in zijn woning in zijn ledikantje, dat voor een zolderraam stond. Hij viel van 12 meter hoogte op een binnenplaats en liep daar bij een schedelbasisfractuur op. BENOEMINGEN KONINKLIJKE HOFHOUDING Bij K.B. is met ingang van 28 april 1961 benoemd tot grootofficier van H.M. de Koningin luitenant-generaal tit. H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, lid van de Raad van State. Voorts is met ingang van 28 april 1961 benoemd tot kamerheer in buitengewone dienst van H.M. de Koningin jhr. ir. C. C. Th. de Beaufort. Cubaanse ballingen hebben nieuwe invasieplannen Wellicht binnen een half jaar zal een nieuwe invasie op Cuba worden uitge voerd, aldus heeft dr. José Ignacio Ras- co, hoofd van de voorlichtingsdienst van het Cubaanse Democratisch Revolutio naire Front op een persconferentie in Chicago verklaard. Voordat een nieuwe invasie plaats heeft moeten de geschillen tussen de di verse groepen Cubaanse vluchtelingen worden opgelost. De tweede invasie zal beter worden voorbereid dan die van vorige maand. Dr. Rasco verklaarde dat zij spoedig moet plaats hebben, omdat de veiligheid van de Verenigde Staten en Latijns-Amerika op het spel staan. De mislukking van vorige maand is ten dele een gevolg van de slechte verbindingen, waardoor de ondergrond se beweging niet volledig op de hoogte was van de gebeurtenissen, aldus dr. Rasco. „The New York Times" bericht uit Miami dat een anti-Castro vrijwilliger, dr. Rodolfo Nodal Tarafa, heeft ver klaard met zestien andere Cubanen ge durende elf weken voor en tijdens de in vasie door de Amerikaanse inlichtingen dienst afgesloten van de buitenwereld te zijn gehouden. Hij vreesde toen voor zijn leven. De groep bevond zich in een afgelegen kamp in het oerwoud van Peten, in het noorden van Guatemala. Dr. Nodal Tarafa en zyn medegevan genen hebben een 17de-aprilbeweging opgericht, ter herdenking van de mis lukte invasie. (Zoals bekend leidt pre mier Fidel Castro de 25ste-Julibeweging, ter herdenking van een aanval op een kazerne met troepen van Batista). Volgens de Cubaanse ambassade in Moskou hebben tot 5 mei verscheidene duizenden Sowjetrussische burgers, be horende tot ruim honderd organisaties, zich laten inschrijven als vrijwilliger ter verdediging van Cuba. De Braziliaanse minister van Buiten landse Zaken, Alfonso Arinos de Melo Franco, heeft zaterdag tegenover jour nalisten verklaard dat zijn land de be trekkingen met Cuba zou moeten ver breken indien Castro een regime van het Sowjetrussische type instelt, „niet omdat wij dat willen maar op grond van internationale overeenkomsten". Hy zei echter dat het tot stand komen van een socialistisch regime in Cuba niet behoeft te betekenen dat dit land in het Sowjetrussische-blok overgaat. SPANNING OP DE ARBEIDSMARKT In april is de geregistreerde arbeids reserve van 34.965 tot 28.638 mannen afgenomen. De bezetting van de aanvul lende werken daalde met 2134 mannen, zodat het aantal werkloze mannen met 4193 verminderde en het voor het nor male seizoen gecorrigeerde werkloos heidscijfers een stijging te zien gaf van 30.000 tot 32.000. Hieruit mag echter geen neiging tot ontspanning van de arbeidsmarkt wor den afgeleid, zo heeft het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid be kendgemaakt. Door het zachte voorjaars weer is de seizoenwerkgelegenheid in verschillende sectoren vroeg begonnen, zodat de daling van de werkloosheid, die normaliter in april zou vallen, reeds in februari en maart inzette. Bovendien wijst de sterke toeneming van de vraag naar arbeidskrachten zeker niet op een ontspanning van de arbeidsmarkt. voor speciaal beschikbaar is gesteld. De ze beker werd gewonnen door de open bare school van Zuylen van Nijeveld- straat. De tweede prijs was voor de P:us X-school, de derde voor de Chr. school aan de Heerenweg. BEURSOVERZICHT Stil en iets lager De eerste dag van de nieuwe beurs- week gaf vanmiddag een ongeanimeer de affaire te zien met doorelkaar lagere koersen voor de internationale waarden. Het lange weekeinde (als gevolg van de bevrijdingsdag bleef de beurs vrijdag ge sloten) gaf het Damrak niet voldoende inspiratie om zaken op ruime schaal te ondernemen. Het bleef gedurende de ge hele middag zeer stil. De orders van het publiek waren dun gezaaid, de arbitrage kon internationaal weinig uitrichten, terwijl daarnaast de beroepshandel er de voorkeur aan gaf de kat uit de boom te kijken. De stemming viel tegen. Op een eventueel ruimtevaartsucces van de Amerikanen was Amsterdam vorige week reeds in koersstijging vooruitgelopen. De ruimtevaart werd, na een uitstel van 48 uur. een groot succes, maar Wall Street reageerde hierop hoegenaamd niet. De koersen aldaar waren vrijdag slechts een weinig hoger. Dit was voor het Damrak een tegenvaller, waardoor men vandaag merendeels besloot af te wachten wat de Newyorkse beurs nu verder zal gaan doen. De beurs in Parijs, Londen en de Westduitse beurzen gaven vandaag eer der lichte koersverbeteringen te zien. In Amsterdam opende Philips vanmid dag bijna 12 punten lager op 1165, Kon. Olie verloor circa een gulden op f 150,10 na f 150,40. Hoogovens daalde van 1129 tot 1124, waardoor het koersverlies ruim zeven punten bedroeg ten opzichte van de vorige slotkoers. Unilever min drie op 873. Aku startte zeer hoopvol op 504, plus twee punten, doch daalde gedurende de verdere beursduur tot 500. De rayon aandelen verlieten de markt op circa 501. De verlaging vorige week donderdag van het disconto van 3% tot 3% door West- Duitsland was niet van invloed op de koersvorming van de aandelen in Am sterdam. In het laatste beurskwartier kwam er enige belangstelling van New yorkse zijde voor aandelen Philips waar door het fonds een paar punten kon aan trekken. Niettegenstaande de vaste vrachtenmarkt gaven de meeste Scheepvaartaandelen koersen te zien die iets beneden het vo rige slotniveau lagen. Ook hier was de handel zeer gering. Het jaarverslag van HVA was niet van invloed op de koers van de aandelen, die op 146%% hoger in de markt lagen. Van de Staatsfond sen gaf de staffellening een vaste ten dentie te zien met zeer weinig zaken. In de lokale afdelingen viel weinig te beleven. Aandelen Grootbanken prijs houdend. WISSELKOERSEN AMSTERDAM, 8 mei Londen 10.04% 10.05, Montreal 3.63%—3.65, Brussel 7.16%—7.16%, Stockholm 69.55%—69.60%, Milaan 57.88%—57.93%, Oslo 50.19— 50.24, Lissabon 12.52%—12.54%, New York 3.59A—3.59A, Parijs 73.30%—73.35%, Frankfort 90.46%— 90.51%, Zürich 82.97% —83.02%, Kopenhagen 51.86%—51.91%, Wenen 13.77%—13.78%. BEURS VAN AMSTERDAM Maandag 8 mei ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f 1000, Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 103% 103% Ned. '59 4%103% 103% Ned. '60-1 4% 103% 103% Ned. '60 II 4% 103% 103H Ned. '59 4% 102A 102A Ned. '60 4% 102A 102A Ned. '61 4% 102j9sGL 102% Ned. '53 3% 99% 99%GB Ned. Grtb. obi. 3% 82% 83 B Ned. '47 3% 94HGL 95 A Ned. '51 3% 98ft 99 A Ned. '53 I-II 3% 98A 98,V Ned. '56 3% 97% 971* Ned. *48 3% 93 93% B Ned. bel. cert. 3% 92 92% Ned. '50 I-II 3% 93 93% B Ned. '54 I-II 3% 94%} 94% B Ned. '55 I 3% 94,% 94% B Ned. '55-11 3% 95% B 96 B Ned. '37 3 95% 95 Ned. Grtbk. obi. '46 3 95% 95% Ned. doll. In. '47 3 91% 91% Ned. Inv cert. 3 ÏOO^GL 100 GB Ned. 62-64 3 100% 100% Indië '37 3 100 100 Indië '37 A 3 97 A 97A Ned. won. b!l.'57 6 111% 111% Ned. won.b.1. '58 4% 103 102% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 119 GB 119 GL Ver. HVA-mij145% 145% A.K.U5013/4 501% Deli Mjj cert168 166.10 Hoogovens cert1131% 1125% Philips gem. bez. 1176% 1167% Unilever cert876 875% Dordtse Petr715 715% Kon. Petr. (50 éi f 20) 151.— 150.30 Holl. Amer. hjn 167 165% Java China Paket 182 178 KJjM94.— 94.50 Kon. Ned. Stoomb.203% 202 Kon. Paket Mij177 176 Stoomvaart My Ned. 187 184 Nievelt Goudr. cert. 158 149 exd. v. Ommeren cert. 346 341% Kon Rott. Lloyd... 165% 164 GB Ned. Scheepv Unie 171 167% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 97 97 idem '48 (3%) 96% 96% R'dam '52-1 (4%) 101% 101% id id. *37 I-II (3%) 96% Z.-Holland '55 4% 101% 102% Bankwezen Bank N. Gem. '58 5% 107% 107A id NW.B. '52 (4%) 102 103% BVG rspbr f.500 183 183 BVG rspbr '52 146% 146% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 92 92% Premieleningen Vorige Slotkoers koers v. heden A'dam '53 3 107 109% A'dam '51 12% 88 87% A'dam '56 12% 82% 82% A'dam '56 II 2% 95% 95% A'dam '56 III 2% 95% 95% Eindhoven '54 2% 82% 82% Enschede '54 2%87 86% Den Haag '52 I 2% 93% 93 Idem n 2% 98 L 97% R'dam '52 I 2% 96B 96 Idem n 2% 94% 94% Idem '57 2%101% 101% Utrecht '52 2% 93 93% Z.-Holl. 1957 2% 98 98% Zuid-Holland '59 2% 102% 103% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 255 255 Amst. Bank 395 399% Cultuurbank 36% 36% Holl. Bank Unie eert. 216% 216% Nat. Handelsbank 251% Ned. Handelmy321% Rott. Bank 365 370 Twentsche Bank 325 327 Senembah530 530 Industrie Ondernemingen Albert Heyn698 700 Berkel's Patent (v.) 401 392% Borsumy44% 44% Calvé Delft eert. 878 866 Electrolasmy395 Kon. Pap. v. Gelder 421 421 Kon. Ned. Grofsm. 200 201 Holl. Constructie ..571 Ing. bur. v. Bouwnyv. 321 Internatio 178% 182% Int. Kunststoff. Ind. 79 v. Kempen en Begeer 148 148 Leidse Wolspinnerij 670 669 Müller en Co. N3. 543 535 Ned. Kabelfabr713 710 Philips pref318 Rott. Droogdok Mij. 595 597 Sikkens Groep 910 915 Ver. Touwfabrieken 400 L 395 Walvisvaart 105 105 Wemink's BetonmJj. 220 215 Wilton Feyenoord 312% 306 exd. Van wyk en Heringa 142% 143 Zaalberg 155 154 Münbouw en petroleum Biliton 2de r570 571% Kon. Petr. (f.20) 152.70 152 Am e rik. fondsen Canadian Pacific R. 24% 24% Intern. Nickel 77A 79% Anaconda 61A 61% Bethlehem Steel.... 48% 47% Cities Service 53% 53% General Motors 45% 46 Kennecott92 92% Republic Steel 60% 61%exd. Shell Oil 43% 43 Union Pacific 31A 31A Un. States Steel 88% 88

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5