Debuterende Van Buchem (17 jaar) deed aan Roepie Kruize denken ARGO STOOF IN RECORDTIJD NAAR ZEGE IN VARSITY.... SUCCESSEN VOOR JAN VAN HEEK Doelman Lou Mulder herstelde rust in oranje-defensie Sterke Wageningse ploeg werd vrijwel geen moment bedreigd )pgericht 1 maart 1860 Maandag 8 mei 1961 Vierde blad no. 30349 Kleine hockeynederlaag (3—2) in Keulen A.V. Holland niet op de knieën in Haarlem De Duitsers achter de doellijn ionden nerveus trappelend te achten tot Overdijkink de bal zou ingeven Alleen de koelbloedige helman Wolfgang End wachtte het Iatste schot, dat hij in deze wed- hij d op zijn kooi kon verwachten, - alm af De bal werd op maat aati ie tgeven en met de hand door Van looswilligen „dood" gelegd, goed en iurd ingeslagen door Fiolet maar ng ben zeker gestopt en weggewerkt en )c paar duizend Duitsers rond het dt ield juichten en even later kondigde Jc Belg Pousseur het einde aan Opnieuw een nederlaag, evenals tegen elgië met 32. Maar zo sip als men kaar enkele weken geleden in de Am- elveeens kleedkamer zat aan te kijken, 3 welgemoed, ja bijna met een zekere oldaanheid, bleek nu de nederlaag te orden geincasseerd. [1 En bepaald niet ten onrechte. Wij lebben in Keulen een goed spelend Ne- lerlands elftal aan het werk gezien en ploeg, die hard werkte, goed com- ineerde en weinig werkelijke grote fou- fen maakte. Een ploeg bovendien met ten behoorlijke dosis conditie. Succesjes Het was in tweeërlei opzicht ook een öccesvolle wedstrijd voor de leiders van jet elftal. Met Lou Mulder in het doel lopen wij wat meer rust in de defensie e krijgen, was als toelichting op de op- jelling gezegd. Welnu, de byna 34-ja- Ige doelman van Amsterdam, die zijn Be interland speelde, heeft niet alleen list gebracht, men kan zelfs zeggen, bt hij zyn elftal voor een grote neder- fcag heeft behoed. Zeker drie harde, lerrassende schoten, die men aan de kant al telde, heeft hij met zijn formi dabel reactievermogen schoppen en laand uit zijn hok geranseld. Het tweede succesje van de elftal- lommissie was het opstellen van de 17- hrige Fons van Buchem. Deze blonde fcijmegenaar is de midvoor van het ,rtal hockey". Hij heeft geen lichaams kracht nodig om zich door de vijandelij ke defensie te werken. Van Buchem heft techniek, hij doet in zijn stickvoe- ring aan Roepi Kruize denken en het tiet er naar uit dat het Nederlands llftal van deze jeugdige talentvolle spe ler, die zijn debuut met een doelpunt lierde, nog veel plezier zal hebben. Minder geslaagd was het eerste op treden van rechtsbuiten Van de Ro- laart. Hy had het tegen beroemdheden jls Ferstl en Ullerich natuurlijk bij londer moeilijk, maar hij heeft zich, Eezien het soms weifelend optreden, wel 'at tè veel laten imponeren. Het Duitse elftal leek ons iets minder sterk dan in vele voorgaande wedstrij den. Maar met veel meesterschap heb ben de middenveld spelers Ferstl, Keiler tn vooral ook Budinger hun aanval door de weinige gaten, die de voortreffelijk Spelende Leemhuis (oranje's beste man pit keer», Van Gooswilligen, Van Dijck, rTerlingen en Fiolet lieten vallen, heen jgedirigeerd. Duitse aanvallen De tiende interland tegen de West- Duitsers begon met een serie Duitse aanvallen, waarbij de eveneens debu terende Duitse aanvalsleider Greinert 'tweemaal een vrije kans miste. De druk op het Nederlandse doel ver minderde weldra en al na 4 minuten mocht de oranje-aanval na afhouden van ..Tippy" de Lanoy Meyer de eerste strafcorner nemen. Fiolet raakte de bal maar half en twee minuten later bij de tweede korte hoekslag bleek het vizier van de Haagse spil nog steeds verkeerd gesteld. De bal ging nu hoog over. In deze eerste periode maakte Ne derland de fout het spel te kort te hou den. Dit kon op het zware trage veld geen succes hebben en vele malen ging de bal al op het middenveld verloren jen konden Budinger en Keiler aan de opbouw van hun aanvallen beginnen. Ook de Duitsers hadden het juiste spel nog niet gevonden. De passes gingen teveel door het midden en vooral de diep terugkomende Overdijkink kon vele malen zo'n bal uit de defensieve zone meepikken. van End geslagen, maar alvorens een der Duitsers het niet moeilijke schot kon tegenhouden gaf de als een havik toe schietende linksbinnen De Lanoy Mey er er een geheel andere richting aan. De Duitse sticks sloegen een gat in de lucht: 0—1. Nederland heeft deze voorsprong de resterende minuten van de eerste speel- helft niet kunnen handhaven. Twee. driemaal voorkwam Mulder de gelijk maker bij schoten van Nonn en Ulle rich uit hoekslagen maar toen kwam toch juist, uit een ogenschijnlijk onge vaarlijke aanval, een prachtig doelpunt van Budinger te voorschijn De Duitse linksbinnen kreeg een achterwaartse pass van Greinert. sprintte in het gat voor de Nederlandse backs ,en schoot vervolgens binnen de cirkel gekomen beheerst langs de vallende Mulder te gen de binnenkant van de paal. Hoog tempo Met hoog tempo en grote felheid pro beerden de Duitsers dadelijk na rust. „door te drukken". Het Nederlands elf tal werd geheel achter de bullylijn ge drongen en in de zevende minuut viel de Duitse treffer, die al na de hervat ting in de lucht hing. Uit een voorzet van Keiler schoot de even vrij gelaten Greinert hard in: 21. Zou de Nederlandse weerstand tegen het betore veldspel en het grote uit- illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Vijf protesten De protestcommissie van de K.N. V.B. krijgt het moeilijk als straks de protesten met betrekking tot de gisteren voor de eerste divisie ge speelde wedstrijd Helmondia '55 Enschedese Boys worden behandeld. Maar liefst vijf protesten leverde deze ontmoeting, die in een gelijk spel (2-2) eindigde, op. Helmondia '55 protesteerde tegen twee beslissingen van arbiter F. Bus uit Leeuwarden. In de eerste plaats hadden de Helmonders bezwaar te gen het eerste doelpunt van de Boys aangezien kort tevoren hands zou zijn gemaakt. Voorts voelde Hel mondia zich tekort gedaan, omdat de scheidsrechter geen strafschop toekende toen een speler van En schedese Boys de bal met de hand raakte. De penalty werd na de ont moeting alsnog genomen en gemist. Enschedese Boys had ook al be zwaren tegen de besluiten van de heer Bus. De Boys protesteerden tegen het niet toekennen van een derde doelpunt dat de man uit Leeuwarden op advies van de grensrechter annuleerde. Voorts werd protest aangetekend tegen een strafschop die Helmondia kreeg toegewezen wegens hands van een van de Enschedese verdedigers. Ver volgens tenslotte waren de gasten van mening dat de arbiter hen een strafschop heeft onthouden, toen Abe Lenstra door drie Helmondia- spelers werd gemangeld. Na afloop werd de strafschop alsnog benut. Ook de beslissing om het kam pioenschap bij de heren in de hand balcompetitie is thans gevallen. De ti tel werd veroverd door P.S.V. (Eind hoven». houdingsvermogen nu in elkaar zakken? Alles wat Nederlands was, vreesde het, doch nog geen minuut later was de stand gelijk toen Overdijkink langs Ferstl glipte en Van Buchem de bal uit de Delftse voorzet van dichtbij inschoot (2—2). De Nederlandse doelman Lou Mulder, die tegen Duitsland een voortreffelijke wedstrijd speelde, heeft over gebrek aan geluk niet te klagen: de bal gaat haarscherp naast Achter de lijn Nu was alles weer mogelijk. De ploeg had ineens weer vaart en veerkracht en weg was de Duitse veldmeerderheid. Niet voor lang echter. In de 14e minuut nam linksbuiten Winters een pass van de rechtervleugel in volle vaart mee, langs Van Gooswilligen en langs Ter- lingen, Zyn harde schuine schot werd gestopt door Mulder en ook dat van Greinert. dat er op volgde. Maar Mulder had zjjn balans nog niet hervonden en arbiter Parmentier had geconstateerd dat de bal achter de ljjn door de voet van Mulder was tegengehouden. Protes ten hielpen niet. Het was 32 voor Duitsland. Met verbetenheid en grote ijver is er nadien voor een nieuwe gelijkmaker ge streden. maar de Duitsers begonnen hun kanthalfs terug te trekken en hoe wel Van Vroonhoven, Van Buchem en de andere aanvallers dit hechte blok nog regelmatig doorbraken, de afwer king van de aanvallen werd ook door de vermoeidheid steeds moeilijker uit te voeren. Hoe tenslotte ook de laatste kans verloren ging. werd al verhaald. HONKBAL Nederlands honkbalteam definitief naar Amerika Het is thans zeker, dat het Nederland se honkbalteam in de maand juni in de V.S. een groot aantal wedstrijden zal spelen tegen de Amerikaanse amateur kampioen, de Grand Rapids. De ploeg vertrekt waarschijnlijk 8 of 9 juni en keert op 18 juni terug. Omdat de training van de spelers, die voor de reis zijn aangewezen nog maar pas begonnen is, heeft bondscoach Ron Fraser voor de komende week twee on derlinge oefenwedstrijden ingelast. (Van onze atletiekmedewerker) De seniorenploeg van het eens onverslaanbare HAV „Haarlem", die over vier dagen te Rotterdam moet trachten een plaats in de eind strijd van het toernooi om het club kampioenschap van Nederland (P.H.-beker) te veroveren, is er gisteren op eigen veld niet in ge slaagd het verrassende team van A.V. Holland op de knieën te krij gen. Hoogstens kon er bij de Leidse jongens een achteloos hoofdknikje af, want het verschil was onbedui dend. Haarlem won de ontmoeting met 6259 Alle loopnummers inclusief de estafette 4x 100 meter, werden Holland-overwin ningen, en op alle technische nummers eindigde een Haarlemmer als eerste. Een verheugend teken was vooral dat de Lei- denaren goed mee konden komen in de ring en de bak en dan denken wjj in de eerste plaats aan all-round man Jan van Heek! LEIDS RECORD DISCUSWERPEN Van Heek had er zin in gisteren op het Haarlemse grasveld. Op vijf nummers vertegenwoordigde hy zijn vereniging officieel en, of dat al niet genoeg was, pikte hij terloops het verspringen ook nog even mee. En daarbij waren het dan nog prestaties van de eerste rang. Om te beginnen is IJnze de Boer zijn Leids record discuswerpen, dat inmid dels al weer uit 1952 dateerde, kwijt. Jan van Heek gaf zo'n vaart aan de altijd nog twee kilo wegende discus, dat het projectiel pas na 37.74 meter landde. De 37.40 meter van De Boer kon van de recordlijst worden geschrapt. Toch was de lancering nog niet volmaakt, zodat we binnenkort wel weer van een record vlucht melding kunnen maken. De Haarlemmer Knal bracht het met een betere techniek zelfs tot 40.24 meter. Kogelstoter Jan van Heek kwam dicht in de buurt van zijn persoonlijk beste prestatie (12.58 m). Achter Doornbosch 14.05 meter werd het 12.47 meter. Een geblesseerde Rob Pommée bereikte hier de vierde plaats met een stoot van 12.04 meter. Doornbosch, een nationaal befaamd tienkamper, was Van Heek ook op het speerwerpen de baas: 49.08 meter tegen over 44.35 meter. Bij het hoogspringen ging het met Van Heek tot en met 1,70 meter ook van (Van onze sportredacteur) Njord is favoriet In de voorbeschouwingen was dat duidelijk naar voren gekomen en toen gistermiddag om 4 uur de starter de zes oude vieren het water van het Amsterdam-Rijnkanaal op stuurde, geloofde vrijwel iedereen het nog Het kon haast niet missen of de geroutineerde Leidse Vier zou het hoofdnummer van de Varsity win nen. Alles zat immers mee. De ploeg, dezelfde van vorig jaar, was „inge speeld", zij had Olympische erva ring en had bovendien de gunstige boei 1 geloot, ook al was het voor deel daarvan op het moment dat voor het hoofdnummer werd ge start was de wind al aardig afge- flauwd van minder doorslag gevende betekenis dan men aan vankelijk verwacht had. Men zag het Varsity-goud dus al naar Leiden verhuizen en dat Argo de eerste duizend meter met een kleine voor een leien dakje. De lat ging toen naar 1.75 meter, de vermoeidheid ging een woordje meespreken en Van Heek sprong driemaal af, De Haarlemmers Van Zijl een Sieffert zeilden beiden nog wel over deze hoogte. VERSPRINGEN 6.50 METER Van Heek had er de smaak van te pakken. Buiten mededinging sprong hij viermaal vèr, met als topsprong 6.50 m.. een persoonlijk record. Het clubrecord van Erich van de Water 6.74 meter begint eindelijk ook eens te wiebelen. Tussen twee haakjes, er bestaat nog een kans dat zoon René Van de Water nog B junior zijn vader van de troon stoot. Had deze talentvolle knaap gisteren een halve centimeter verder ge sprongen, dat was hij mede-eigenaar van het Leids record (B-juniorent geweest. Jammer, René bleef op 6.32.5 meter steken. Er werd toch bijzonder strek gespron gen in Haarlem, Doornbosch 6.93 <b.m.); Meeuwesen en Steenbergen:; 6.79 m. Sieffers 6.75 m.; Vissers 6.66 m. en Kees Smit moest in deze prachtige springbak zijn persoonlijk record ook wel aanmer kelijk scherper stellen: 6.39 meter. Om terug te keren naar Jan van Heek Tot slot, na drieeneenhalf uur atletiek droeg de bescheiden sportreus ook nog een steentje bij aan de estafette 4 x 100 meter. De vier Holland jongens, t.w. Smit, Van Venetiën, Van Heek en Selier, die als los zand aan elkaar hingen, brachten het wonder boven wonder nog tot een overwinning ook, dat weten we reeds. PIET DE HAAS: TWEEMAAL Piet de Haas moet toch wel erg sterk zijn. Eindigde hij op de 1500 meter al als een duidelijke eerste in 4.18.2, ook op de 3000 kon 't gebeuren dat men Piet de Haas nauwelijks een twee uur na zijn 1500 m-triomf weer zijn ronden kon zien draaien, nu in gezelschap van Joop van Leeuwen. Door goed teamwork kwamen de Haarlem-lopers er niet aan te pas. Toen de voorsprong op de rest van het veld groot genoeg was verliet De Haas zijn ploegmakker. In één ronde, de laatste, zag hij nog kans om zich 100 meter te verwijderen van Van Leeuwen. Schuchter hief de Noordwijker vlak voor de finish zijn hand omhoog: Piet de Haas had een goed bestede zondag ach ter de rug. Tijden9.17.5, 9.34.6. Kingma, Selier en Smit willen we ook aparta noemen. Ook zij zorgden voor de volle winst. Ab Kingma liep een sterke 400 meter-race, al zou men dat niet ver wachten van zijn 53,7. Hierbij zij echter opgemerkt dat de baan een hobbelig grasveld was en dat er een straffe wind sprong uitkwam, deed het vertrouwen in de Leidse lichtblauwen nauwelijks verminderen. Straks, als het er op aan kwam, zouden Wamsteker c.s. met een paar krachtige halen de Wageningse overmoedigen wel tot de orde roepen. Maar allengs werden voor Leiden de berichten toch wel verontrustend. De grote aanhang van Njord op het feest terrein begon lichtelijk te verbleken. De onweerstaanbare aanval van de Njord Vier. waarop iedereen in spanning wachtte, liet wel heel erg lang op zich wachten. Onverstoorbaar Argo liet zich niet terughalen. De Wa- geningers gingen onverstoorbaar voort. Met een vrijwel constant tempo van 33 tot 34 slagen per minuut gingen de groenwitten in rustige, kracht verraden de cadans over de baan. Steeds verder raakte Njord, dat de last van het favo riet-zijn kennelijk te zwaar woog, ach terop en toen op 2000 meter Argo haar voorsprong had vergroot tot ruim 2Vz lengte op Nereus en Aegir, die nog een vertwijfelde, overigens niets uithalende aanval opzetten, was het duidelijk, dat de grote favoriet verslagen was en niets meer een Wageningse zege in de weg stond. Lang voor de Argo-vier de fi nish als glorieuze winnaar zou passeren, wierpen de enthousiaste, overgelukkige Wageningse supporters zich al te water. Njord, dat nog bijzonder veel moeite had om haar vierde plaats tegen Triton Davis Cup-toernooi Nederland verslaat Zwitsers met 3-2 Nederland heeft de eerste ronde van het Davis Cup-toernooi overleefd. Onze landgenoten versloegen in Luzern Zwit serland met 32 en komen nu in de vol gende ronde uit tegen West-Duitsland, dat met dezelfde cijfers zegevierde over Ts jecho- Slowakije. De Nederlandse ploeg nam zaterdag een 21 voorsprong door een zege in het dubbelspel. Willem Maris en Piet van Eysden versloegen Heinz Grimm en Ernst Schori met 11—9, 63, 97. Doordat Maris gistermiddag in het der de enkelspel met 36, 16, 36 van Martin Froesch verloor, moest de laatste partij de beslissing brengen. Piet van Eysden versloeg in dit vierde enkelspel Heinz Grimm met 57, 64, 63, 62 en daarmee stond de Nederlandse zege vast. Overige Davis Cup-uitslagen: Ierse VrijstaatPolen 05, VAR Brazilië 05, RoemeniëZuid-Afrika 14, Turkije—Finland 0—3, België— Chili 32, Zuid-SlaviëSpanje 23, OostenrijkNoorwegen 50, Denemar kenHongarye 23. De 23-jarige Italiaanse coureur Glicerio Barbolini is zondag op het cir cuit van Monza, tijdens wedstrijden om de „Coupe Ascari" voor Grand Tou- rismewagens, verongelukt. Het ongeluk gebeurde toen Barboli ni, die door pech reeds was uitgescha keld, zijn wagen naar de finishlijn duwde. Een andere coureur reed op Bar bolini in, die op slag werd gedood. stond. Carel van Venetiën werd een zeer tactische tweede. Alhoewel Selier een onverstandige 800 meter, met nog een volle ronde te lopen nam hij reeds de leiding liep zag hij toch kans zijn tegenstanders achter zich te houden: 2.06.2. Kees Smit verraste op de 100 meter. Namen als Vissers. Steenbergen, Meeu wesen en Van Venetiën liet hij achter zich. Het werd zelfs een ruime overwin ning in 11.3 voor Vissers 11.4. De belangrijkste uitslagen luiden verder Polshoog senioren: 1. Krijnen 3.30 m.; 2. Rob den Tonkelaar 3.20 m. Junioren: 60 m C: 2. Jagers 7.7; 3. Crama 8.2. 60 m D: 2. Den Hoed 9.-; 3. Hartevelt 9.-. Ver A: 1. Christiaanse (Haarlem) 6.47 m; 2. Piet van de Haak 6.11 m (pers. ree.). Speer A: 2. Van Wa- geningen 37.62 m. Ver D: 1. Strik 4.45 (pers. ree.); 2. Giel Hartevelt 4.21 m. 80 m B: 1. Robbersten 9.6; 2. v. d. Water 9.7; kogel C: 1. Huub Blanken 10.50 m. Kogel B: 1. Meelker 12.61 m (pers. ree); 2. v. d. Water 11.27 m. Hoog B: 1. Kluèn (Haarlem) 1.65 m 3. v. d. Molen 1.50 m; 4. Piet de Jong 1.50 m. Hoog C: 1. Jagers 1.55 m. 600 m B: 1. Tiesema 1.33. te verdedigen, moest de laatste meters afleggen tussen wriemelende Wagening se hoofden Overtuigend Een overtuigende overwinning van Argo in een veld, dat weinig actie toon de. Spannend is de race geen moment geweest. Maar de zege was een kroon op het werk van de Wagenjngse studen ten, die vorig jaar het goud met Njord moesten delen en dit nu, voor het eerst, alleen in hun bezit kregen. Bovendien verbeterden zij het baanrecord, dat zy vorig jaar in de dead heat met Njord op 10 minuten 35.6 sec. hadden gesteld, met drie volle seconden. De Argo-Vier verscheen in geheel nieuwe samenstel ling. Van de ploeg van vorig jaar was alleen nummer 3, Wientjes, gehand haafd. Voor het overige was het een Nereus- Varsity. Niet minder dan acht overwin ningen kwamen in Amsterdam terecht en verschillende ervan waren overtui gend, zoals de prima geroeide race van dt stuurmanloze vier tegen een zich kordaat verwerend Laga. De eerste jaars Acht met sculler Let Redelé op 5, kon uit een veld van waterfonteinen als eer ste te voorschijn komen en bij de Jonge Achten bleek Nereus zijn suprematie van de Head of the River te hebben behouden. Een goéd geroeide, bijzonder spannen de race was de eerste wedstrijd: de Jon ge Vier 1. Hier vertoonde Njord op boei 1 zijn betere kwaliteiten, hetgeen al direct supporters deed vermoeden, dat de gehele verdere dag boei 1 zou win nen, hetgeen toch beslist niet het ge val is geweest. Varsity - uitslagen jonge vier 1: 1. Njord 7 min. 20.2 sec. 2. Nereus 7 min. 20.3 sec. 3. Aegir 7 min. 23.6 sec. lichte achten: 1. Laga 6 min. 53.2 sec. 2. Triton 7 min.. 3. Njord. jonge vier 2: 1. Nereus 7 min. 24.2 sec. 2. Aegir 7 min. 26.2 sec. 3. Laga 7 min. 33.4 sec. jonge twee: 1. Nereus 8 min. 20.2. Njord 8 min. 35 sec. 3. Aegir. stuurmanloze vier: 1. Nereus 7 min. 10.4 sec. 2. Laga 7 min 12. overnaadse twee: 1. Nereus 8 min. 57.8 sec. 2. Triton 9 min. 3. Njord. overnaadse vier: 1. Nereus 7 min. 40.8 sec. 3. Triton 7 min. 4.7 sec. hoofdnummer oude vier (3000 meter): 1. Argo 10 min. 32.6 sec. (baanrecord». 2. Nereus 10 min 42.3. Aegir 10 min. 43.4 sec. 4. Njord 10 min. 50.sec. 5. Triton 10 min. 51.6 sec. 6. Laga 10 min. 57.2 sec. lichte vier: 1. Nereus 7 min. 29.2 sec. 2. Njord 7 min 32. sec. 3. Aegir 7 min. 39.9 sec. jonge skif: 1. Skadi (W. v/d Togt) geen tijden opgenomen. 2. Aegir (R. J. Groen). 3. Njord, 4. Triton. jonge acht: 1. Nereus 6 min. 3.87 sec. 2. Njord 6 min. 48.1 sec. 3. Laga 7 min. 00.2 sec. eerste jaars acht: 1. Nereus 6 min. 50.2 sec. 2. Triton 6 min. 56.2 sec. De Oude Vier van Argo was als volgt samengesteld: Opheusden Zepheer (boeg) Olieman, Wientjes, Van Dinsbergen (slag) en stuurman Van der Zijpp. De heer Wit is coach van de Wageningse ploeg. Gat in de lucht... Nadat Mulder enkele prachtige red dingen had verricht, o.a. by de eerste korte corner, die Duitsland in de 23e i minuut kreeg te nemen, kwam eigen lijk als verrassing het eerste doel punt voor Nederland. Een lange hoek slag werd door aanvoerder Van Goos willigen in de 26e minuut in de richting Met een wet zeer overtuigende voorsprong won Argo de Varsity Nereus ligt in tweede en Aegir in derde positie. Op de foto is Njord - helaas - nog niet in het zicht (Foto Leidsch Dagblad) „Nog één minuut" gebaarde de elgische scheidsrechter Pousseur Bar zijn collega aan de andere ijde van het veld. Nog 1 minuut te pelen in de hockey-interland luitsland-Nederland op het fraaie, laar regendoorweekte veld van lot Weis te Keulen bij de stand .-2 voor Duitsland. Het werd ineens doodstil rond de jnen en in het veld. Zo juist had en der Duitse verdedigers zich lissen Gerard Overdijkink en de el geplaatst en Nederland mocht lus een strafcorner nemen. Een latste kans. Favoriet Njord op moeilijke vierde plaats

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11