Opvoedende waarde van Italiaanse kranten niet de meeste erg groot Pardo Llada, steunpilaar van liet regime in Havanna, brak met Castro „Stampa"'' vooral populair door uitzonderlijk goede rubriek van „ingezonden stukken" Gala-avond voor Prins Bernhard Populaire Cubaanse raclio-commentator keerde zich tegen duidelijke communistische tendens Geheimzinnige persconferentie in een hotel in Mexico-City Een stuk oud Europa in Wenen; de beroemde Spaanse rijschool ZATERDAG 6 MEI 1961 Invloed van „de grote industrie" (Van onze Romeinse correspondent) het buitenland is doorgaans prima; zij hebben alle vaste medewerkers in Parijs. Bonn. Wenen. New York of Washington en Moskou en de grootse bladen, de ..Corriere della Sera" in Milaan, de ..Stampa" in Turijn. de ..Messaggero", de ..Tempo" en de ..Giornale d'Italia" in Rome heb ben daarnaast een aantal reizende corresponden ten, die ons goed op de hoogte houden van wat er buiten de grote nieuwscentra gebeurt. Vooral over Afrika is men hier beslist beter ingelicht dan bij ons. In het algemeen moet gezegd worden, dat de Nederlandse dagbladen heel wat beter zijn dan de Italiaanse. Naast de partijbladen, waarin er enkele zeer lezenswaardig zijn b.v. de ..Voce Republi- cana" van de republikeinse partij, een blad dat steeds veel begrip toont voor Europese vraagstuk ken en dat met uiterst bescheiden middelen toch een behoorlijke culturele pagina weet samen te stellen: en de wel heel erg linkse, maar uitstekend geredigeerde ..Paese Sera" kent men de zoge naamde informatiepers. En daarvan valt nu niet zo heel veel goeds te vertellen. Hun berichtgeving uit Maar het buitenlandse nieuws vult tenslotte niet meer dan hoogstens een derde van de krant. En de euvels komen aan het licht by het binnenlandse nieuws. Wie dat geregeld volgt, ontkomt niet aan de indruk dat vrijwel al die grote dagbladen zeer sterk onder de invloed staan van bepaalde belangengroepen, die in de meeste gevallen kunnen worden geïdentificeerd als „de grote industrie". Waar de Italiaan doorgaans verre van behoudend is, zou men uit die „toonaan gevende pers" de indruk krijgen in een bijzonder conservatief land te leven. De bladen weerspiegelen dus niet wat in het volk leeft, en nog veel minder kan men zeggen, dat zU hun lezers in democratische geest opvoeden. Maar er zijn gelukkig uitzonderingen. Naast de „Tempo", die als directeur hoofdredacteur een man heeft wiens verguizing van alles wat met fascisme en nationalisme te maken heeft in 1944 en '45 geen grenzen kende (geen ander blad heeft met zoveel afgrijse lijke bijzonderheden en in zo juichen de bewoordingen de gruweldood van Mussolini bezongen), maar die van Jaar tot jaar „rechtser" werd en u als verkapt fascist oneindig meer schade doet dan de uitgesproken fascistische Journalisten, hebben we in Rome ook de „Messaggero". Dit blad is werkelijk vrij objectief, met alleen het bezwaar dat het steeds op de hand is van de op een bepaalde ogenblik aan de macht zijnde regering. Dan is er de „Giornale d'Italia", van huis uit rechts-liberaal en dus anti- clericaal. Maar in de laatste twee. drie jaar is dat blad niet alleen steeds na- tionalistischer geworden, maar het pleegt tevens van tijd tot tijd de bis schoppen aan te zetten tot strengere maatregelen en meer drastische uit spraken tegen die christendemocraten, die eventueel wel bereid zouden zijn op politiek gebied met sociaaldemocraten, republikeinen en zelfs socialisten samen te werken. Hier heeft men dus het zonderlinge geval van „liberalen" die rooms-katho- lieker willen zijn dan de Paus. Het is jammer, dat de lezer zonder al te veel moeite begrijpen kan. dat het niet zozeer om de religieuze waarden te doen is dan wel om de bescherming van ze kere monopolies en sociale voorrechts posities. De werkelijke christendemocra tische pers pleegt dan ook nog al eens te spotten met die „geloofsijver" van een blad. dat geheel aan de leiband loopt van „de grote industrie". Uitzonderingen Er Is één voorbeeld van een blad, dat evengoed ais de overige informa tieve bladen eigendom is van een groot industrieel en toch aanspraak mag ma ken op de naam „onafhankelijk". Dat is de „Stampa", het grote dag blad van Turijn, dat dank zij deze poli tiek tot het meest gelezen en beste blad van Italië is geworden. De „Stampa" is eigendom van de fa milie Agnellis, de multi-miljardairs die tevens eigenaars zijn van de Fiat-fa brieken. van de grootste hotels in Tu rijn en in de Piemonte Alpen en van verscheidene industriële ondernemingen in noord-Italië. Maar er is een raad van toezicht, die de richting van het blad waarborgt en die richting is links-liberaal, ook al ko men er personen van allerlei levensop vatting aan het woord. Het blad heeft een aantal medewerkers, die internatio nale bekendheid genieten. We noemen slechts professor Salvatorelli. de groot ste kenner van de politieke geschiede nis van Italië (en Europa) na de Franse revolutie; professor Jemolo, vermaard hoogleraar in het kanonische recht aan de universiteit van Rome. praktiserend katholiek, maar politiek een uiterst strijd bare links-liberaal; Giuseppe Medici, de beste kenner van Italië's landbouwpro blemen, die herhaaldelijk minister van Landbouw is geweest; Luigi Einaudi, de hoogbejaarde liberale econoom, geduren de vele jaren directeur van de „Banca d'Italia" en van 1948 tot 1955 president der Italiaanse republiek, enz. Dat de „Stampa" zo veel gelezen wordt, ook en vooral buiten Turijn, is natuurlijk voor een groot deel te dan ken aan die uitzonderlijke staf van medewerkers (wij noemden er slechts enkelen!), maar ook aan een zeer bij zondere rubriek, die in Italië en misschien ook elders zijn weerga niet vindt. „Spiegel der rijden" I De betrokken rubriek, „Spiegel der tjjden" genaamd, zou men kunnen aan duiden als „ingezonden stukken". Maar ingezonden stukken vindt men in Ita lië, zo goed ais elders, in alle kranten. De „Spiegel" is iets geheel anders. Lezers zijn hier aan het woord. Maar hoe? Wij geven enkele voorbeelden, die het u duidelijk zullen maken. Op woensdag 22 maart schreef een groepje Italiaanse arbeiders, in Rotter dam gevestigd aan de „Spiegel" over hun voetbalclub, een amateurelftal, dat geregeld speelt tegen Nederlandse ama- j teurs. Maar. zo zeiden de Italianen, we maken een wat povere indruk, omdat we geen truien, voetbalschoenen en zo heb- ben; alleen maar een bal en ook die is verre van nieuw. Twee dagen later stuurde het secre- i tariaat van de „Juventus", het elftal van Turijn (kampioen van Italië), naar Rotterdam een nieuwe bal. schoenen en een verdere volledige uitrusting voor de I Italiaanse amateurs van Rotterdam. Een geval van solidariteit. Ja. maar op diezelfde dag wees een lezer op het geval van een dame. een ex-partisane, die tengevolge van ontberingen geleden in het concentratiekamp van Ravens- bruck, lijdt aan kalkgebrek in de been deren en nu. romp en benen in gips verband. in een ziekenhuis ligt. De be trokkene, een onderwijzeres, had zich opgegeven voor deelname aan een ex amen voor de hoofdactie in Rome en is erg verdrietig omdat zy in die toe stand niet kan reizen. Onder het ingezonden stuk lezen wjj: „Wij gaven opdracht aan de bond van ex-geinterneerden om de tijdelijk inva lide dame per vliegtuig in gezelschap van een verpleegster naar Rome te doen transporteren en daar voor de duur van het examen op de meest passende wjjze te doen verzorgen. Aan de betrokkene onze beste wensen en een boeket ro zen! In een volgend ingezonden stuk vraagt een man raad. hoe te handelen nu hij heeft bemerkt dat zijn vrouw hem on trouw is. Hij zet het geval uiteen en de volgende dag zal hij antwoorden vinden van geestelijken, van personen die in hetzelfde geval hebben verkeerd, van psychiaters. T.v. voor zieke jongen Een onderwijzer uit een klein bergdorp wijst op het geval van een tienjarige jongen, lijdende aan leukemie; de dok ter geeft hem nog hoogstens zes we ken. De Jongen kan zich nauwelijks meer bewegen, maar is geestelijk nog volko men fit en weet niet hoe erg zijn toe stand is. Zijn grootste wens is naar de televisie te kunnen kijken. Dezelfde dag stuurt een Torinese firma haar technici naar het betrokken dorp om daar in 'n arm daglonershuisje het modernste te levisie-apparaat te installeren, dat men krijgen kan. En zo gaat dat door. al jaren lang, dag na dag. Voor journalisten is de „Spiegel der tijden" een uiterst waar devolle rubriek, omdat men daar het ware Italië leert kennen, de noden der bevolking, de problemen waarmee de mensen worstelen, maar ook de ant woorden die anderen erop geven. Leerschool Voor de lezers is die rubriek een ware leerschool van solidariteit. Het is al lang gewoonte geworden om bij bepaalde ge legenheden, zoals huwelijken, geboorten sterfgevallen, een bedrag aan de re dactie van .Spiegel der tijden" te stu ren ter leniging van andermans nood. Maar bovendien blijkt telkens weer, dat de mensen veel beter zijn dan men gewoonlijk denkt, dat er honderden en honderden bereid zijn tot geven, niet alleen van geld maar wat vaak nog meer betekent, van medegevoel van raad, van sympathie. Dit is een rubriek die een tegengif vormt tegen zoveel be droevende dingen, die we in de kolom men van een dagblad vinden. Want de „Spiegel" helpt steeds, ook in de meest vreemde gevallen. Ik herinner my maar één voorbeeld, waarin een verzoek werd afgeslagen. Een jong meisje vertelde, dat zij zo heel erg van paarden hield. Zij had een mooi stuk land, een stal bij het land huisje van haar ouders, maar zij zou graag een paard hebben, een mooi jong rijpaard. Om de een of andere reden werd ook dat „ingezonden stuk" opgenomen en dagen lang kwamen er sarcastische antwoorden, waarvan het aardigste dat was van een jonge ad vocaat. die vond dat het meisje met haar tijd mee moest gaan en dat men tegenwoordig veel meer heeft aan een flinke race-wagen of aan 'n aardig vlieg tuig da naan zo'n ouderwets paard. Duizenden daklozen in noord-Frankrijk door stormramp (Van onze Par ij se correspondent) De balans van de stormramp die vyf Franse departementen in het noord westen heeft getroffen bedraagt vijf do den, honderden gewonden, duizenden daklozen en vele miljarden nieuwe Fran ken schade. Veertig gemeenten in de vier departementen van het Kanaal, Cal vados, Eure en Eure-et-Loire zyn bij zonder zwaar getroffen. Alleen al in de stad Evreux, waar 300 daklozen zijn, zal het minstens twee maanden duren voor des chade hersteld is. Op het platteland zal daar veel meer tyd overheen gaan. Als oorzaak denkt men dat een enorme voorraad hete lucht zich donderdagmid dag boven het rampgebied had opgesta peld. die niet weg kon. Deze hete lucht lag in de as Avranches-Orleans-Poitiers. Toen deze massa met razende vaart begon te wentelen en omhoog schoot, toog zij de onderliggende luchtlagen mee naar boven en vandaar dat daken, bo men, takken, auto's, caravans en Oud-strijders bijeen Op 10 mei zullen de oud-str(jders van 28 R.I. Dordrecht bijeenkomen teneinde hun gevallen makkers te herdenken. De reünie zal plaats vinden in de Bentien- kazerne. De voorzitter van het Comité 28 R.I., majoor C. W. E. van Hoek. zal een toespraak houden, gevolgd door enkele woorden van de beide voormalige geestelijke verzorgers van het regiment. Om half een zal men by het monument te Dubbeldam de gevallenen van het regiment herdenken en een défilé langs hun graven houden. Tot besluit van de dag zal men een gezameniyke maaltyd in de Bentienkazerne gebruiken. werden getrokken. Men zag de vreemd ste dingen gebeuren. Na de ramp kwam een schoenmaker thuis en zag tot zyn stomme verbazing dat het dak van zyn eigen huis was ver dwenen en dat hy onder het losse dak van zyn buurman zat. In Evreux is een stalen loods van een transportonderneming 50 meter lang en 25 meter breed binnen enkele seconden in elkaar gestort. Huizen in aanbouw in de buurt van deze loods stortten in en hetzelfde gebeurde met de woonwagens van de 250 bouwvakarbeiders. Een hys- zelfs I kraan die 80 miljoen oude franken heeft vrachtwagens meters hoog de lucht in 1 gekost is veranderd in oud roest. Ter gelegenheid van de 50ste ver jaardag van Prins Bernhard biedt het Prins Bernhard-fonds de Prins vandaag in het Koninklyk Instituut voor de Tropen te Amsterdam een gala-avond aan. Op deze avond zullen een aantal meis- jeö optreden in de nationale kleder dracht van enkele van de landen, die de Prins in de loop der jaren heeft bezocht. Hieronder bevindt zich ook Lisbeth Dirchsen uit Amager, naDy Ko penhagen, die vandaag uit Denemar ken op Schiphol arriveerde, gekleed in het Amager kostuum. Lisbeth is de dochter van Jan Dirch sen (oorspronkelyk Dirksen) eigenaar van de boerdery „Hollander Gaard", niet ver van de luchthaven van Ko penhagen Kastrup. De Dirchsens zyn afstammelingen van Nederlanders, die in 1516 op verzoek van Koning Chris- tiaan II naar Denemarken zyn geëmi greerd, om daar o.a. groenten te kwe ken. zy vestigden zich toen te Amager. Het Amager-kostuum is door het Ama- ger-museum, dat in 1946 door Koningin Juliana en Prins Bernhard werd be zocht, in bruikleen afgestaan. (Van een medewerkster in Mexico City) „De laatste keer dat ik Fidel Castro sprak ongeveer elf dagen geleden en midden in de nacht van drie tot zeven uur praatte hij aan één stuk door. Er vond geen dialoog tussen ons plaats, het kwam neer op een monoloog". Dit vertelde Jose Pardo Llada, de populaire Cubaanse radiocommen tator die, na twee jaar lang de Cubaanse revolutie gepropageerd te hebben, nu met Castro heeft gebroken aan een groep Mexicaanse en buitenlandse journalisten. De breuk van Pardo Llada met Fidel Castro, totnutoe diens sterkste propagandasteun, baarde veel opzien in Mexico. Want ook hier, waar men met zoveel sympathie tegenover de Cubaanse revolutie stond en waar Fidel Castro zich met zijn getrouwen een jaar in guerrillatactiek heeft getraind, drong zich iedere dag sterker de vraag op; wat of nu precies de reden was, dat de ene na de andere beproefde medestrijder en medewerker van Fidel Castro hem in de steek begon te laten. Pardo Llada heeft op deze vraag een uitvoerig antwoord gegeven in een on derhoud met journalisten, dat twee uur duurde. Overigens hadden de onschul dige deelnemers aan de ln die geheim Genoeg paarden, maar kandidaat-berijders zijn meestal veel te groot en te zwaar (Van onze Weense correspondent) Kolonel Podhaisky. het hoofd van de Spaanse rijschool in Wenen, heeft moei- lykheden met de beroemde witte Lipiz- zaner-paarden, die elke zondag in de „Stallburg" de sieriyke, maar moeiiyke figuren vertonen van de Spaanse hogere rijkunst. Het ontbreekt echter niet aan jonge paarden, want elk Jaar komen er enkele nieuwe exemplaren uit de stoetery van Piber in de provincie Stier marken. De moeilijkheden liggen echter biji de beryders. Het algemeen bekende verschynsel, dat de mensen tegenwoor dig groter van stuk zyn dan vroeger, blykt een handicap te zyn! De Lipiz- zanerpaarden zyn over 't algemeen klein en verdragen dus geen berijders, die groot van stuk en zwaarder zyn. Men heeft in Wenen weliswaar geen moeilijkheden met kandidaten die zich opgeven om als beryders te worden op geleid, maar ze zyn meestal veel te groot en te zwaar. Bovendien moeten ze een meer dan gewone intelligentie en vooral liefde voor paarden hebben, en natuuriyk ook het beroemde „zesde zin tuig" om zó met de dieren om te gaan dat ze hen naar hun hand kunnen zetten. Tenslotte komt het er op aan, dat de beryders een sterk en onom koopbaar karakter bezitten! Het is echter gelukkig, en tevens merk waardig. dat er in het tydperk van het vliegtuig toch nog altyd genoeg jongemannen te vinden zijn die deze loopbaan willen volgen. Na een vry lange proef- en leertyd worden de leer- Wervelwinden. onweer en hagel buien hebben verschillende plaatsen in Normandië en Zuid Engeland geteisterdzeer grote schade aan gericht en drie doden en zestig ge wonden geëist. Op vele plaatsen zoals ook op deze foto bij La Haie Tondue) waren de wegen volledig versperd door omgewaaide bomen. lingen, die men in Wenen nog altijd volgens 't oude protocol „élèves" noemt, tenslotte „beryders". Ze maken dan deel uit van het korps en zyn employés van de staat, die dus ook recht hebben op een rykspensioen. Vroeger kwamen zy meestal van de cavalerie en hadden j dus reeds ervaring. De meeste kandida ten van nu moeten echter van voren af aan beginnen. Ze hebben alleen hun enthousiasme, maar niet de minste er varing, zodat hun opleiding langer duurt, zyn ze eenmaal beryders, dan hebben ze een vaste dagtaak, bestaande uit het verzorgen van en het oefenen met de paarden. Dit gebeurt 's morgens, zodat de beryders 's middags vrij zyn en de mogeiykheid hebben om bijv. particu lier rijles te geven. Het gebrek aan goede ryleraars is in Europa zo groot, dat de Weense beryders dikwyls aan- lokkelyke aanbiedingen uit het buiten land krygen. Op dit punt moeten zij bewijzen geven van karaktervastheid. Want al zyn ze vrij om te doen wat ze willen, de Oostenrijkse staat heeft hen niet opgeleid om hen dadelyk weer aan het buitenland af te staan. De meesten blyven in Wenen en de enkele uitzonderingen, die voor het buitenland se geld zyn gezwicht, keren meestal spoe dig terug. Want nergens in het buiten land vinden zy zulke prachtige en leer gierige paarden en nergens kunnen zij optreden met een zo sieriyke groep, met een ensemble dat iedere zondag volgens een vaststaand ceremonieel een Dè verfsoort die ik altijd pak, is Ceta-Bever CETALAC. NAVO-wedstrijü .Royal Flush' Met de Belgische luchtbasis Beauve- chain als uitgangspunt zal van 13 tot 19 mei voor de zesde maal de jaarlykse luchtfoto- en verkenningswedstryd van de geallieerde luchtstrydkrachten in West-Europa onder de naam „Royal Flush" worden gehouden. Nederland neemt deel met een groep vliegers en grondpersoneel van het 306de squadron, het fotoverkenningssquadron van de vliegbasis Deelen. dat behoort tot het commando taktische luchtstryd krachten van de Koninklyke Lucht macht. Voor het eerst nemen ook Noor wegen, Denemarken en West-Duitsland deel. afwerkt. Het is een Keren en wenden volgens de regels van de oude Spaanse ry school. een rest van beheerste cultuur midden in een woelige wereldstad, een stuk oud Europa, dat de indruk wekt artistiek programma uit de 17-de eeuw 'alsof de tyd is blyven stil staan. opgezette persconferentie met Llada het gevoel in een samenzwering ver wikkeld te worden, waar pistolen en bommen bjj to pas konden komen. De plaats van Liada's verblyf in Mexico was uit angst voor de wraak van pro- of anti-Castristen (die ook onder elkaar weer zeer verdeeld zyn) verborgen gehouden. Tien minuten voor de conferentie plaatsvond, werden de journalisten telefonisch gewaarschuwd en gezegd naar welk hotel zü zich moes ten begeven. Eenmaal daar. bleek uit voorzichtigheid niemand ingelicht te zyn over de kamer waar men Llada in levende lijve kon aanschouwen! Het hotel-personeel was uiteraard van niets op de hoogte. Tot plotseling uit de diepte van de gangen een mysterieu ze man opdook, die weer even snel daar in verdween na „kamer 608" tot de groep gefluisterd te hebben. Deze kamer bleek 'n snel overbevolkt slaapvetrekje te zyn, waar reporters zowel op als tussen als tegen de bedden zaten, badend in het zweet van hete televisielampen, die zich op de robuuste figuur van de binnen komende Llada richtten. De gewezen vriend van Fidel Castro schudde Ieders hand, ging in de enige aanwezige stoel achter een koffer-bankje met een mi crofoon zitten en gaf daarna een sa menhangend beeld van de gebeurtenis sen, die tot zyn breuk met Castro had den geleid en die hieronder in grote iyn worden weergegeven. „Ik ben nog steeds voor de Cubaan se revolutie", zei Pardo Llada. „En als ik mijn radio-commentaren de indruk van anti-Amerikanisme heb gegeven, was dat niet tegen de Amerikanen als volk gericht, maar tegen het eco nomische imperialisme, waaronder Cu ba door Amerika zo heeft geleden. Al jong was ik socialistisch gezind en ik werd nooit anti-communistisch. Dit maakt iemand echter nog niet pro-com munistisch Ik mag radicaal denken, maar ik accepteer daarom nog niet automatisch de communistische doctri ne. Toen onze minister van Indu strie en de president van de Nationale Bank van Cuba, Che Guevara, het vo rige jaar op zyn reis naar Rusland begeleidde, heb ik daarna allerlei com munistische maatregelen bekritiseerd, die onze regering toen begon te nemen, met name beperking van persvryheid Dit was voor mij het keerpunt want pas het laatste halve jaar zyn de com munisten op Cuba in een sterkere en meer controlerende positie gekomen". Tragische keer Het was opvallend dat Llada geen enkele maal vyandig over Fidel Cas tro sprak. En wanneer hy iets over hem zei. veranderde zyn toon, alsof hy met hem was begaan. Het schetste toen de redenen voor het politieke keerpunt by Fidel Castro, maar dit keerpunt dreef de premier in de tegenovergestelde richting van Llada. In de korte samenvatting die Pardo Llada van de redenen gaf, lag echter de hele tragiek van het oude Griekse drama besloten, het noodlot Goed, Fidel was radicaal en links ge oriënteerd, maar hy was geen commu nist. Vryheid van meningsuiting en dis cussie werden aangemoedigd en de pers was het eerste jaar na de revo lutie vry. Cuba wilde onafhankelyk zijn, zowel van het ene als van he andere machtsblok. Cuba wilde in de werkelyke zin van het woord soeverein zyn. Op sleutelposities „Maar toen Amerika, dat er voor ver- antwoordelyk is dat Cuba economisch vrywel totaal afhankeiyk van zyn sui- de nek wilde breken, moest Fidel uit keroogst is geworden, ons via die suiker puur economisch zelfbehoud de Russen om hulp vragen. Het olie-embargo had hetzelfde effect. Fidel is van die poli tiek het slachtoffer geworden De snel le industrialisatie in Rusland, die Fidel ook voor Cuba wenst, bracht hem er toe industralisering op communistische basis op te zetten. Hy ziet parallellen tussen de Russische en Chinese revo lutie en de Cubaanse. En nu is het zover, dat zelfs in onze dagbladen het communistische jargon wordt geïmiteerd en dat de com munisten, hoewel zy by ons in de min derheid zyn, overal in de leiding van arbeiders vakbonden zUn gekomen, in sleutelposities van de regering en in de besturen van de vier organisaties die Cuba heeft: de Socialistische Volkspar ty, de Beweging van de 26 ste juli, de vereniging van Jeugdrebellen en de Federatie van Cubaanse vrouwen. Met dat al zUn er veel Cubanen, die met de revolutie sympathiseren en toch ab soluut géén communisten zUn.." Castro en de R.-K.ykerk Op zeer uiteenlopende vragen gaf Par do Llada nog de volgende antwoorden, over de R.K. kerk: „In Cuba neemt de kerk een zeer agressieve houding aan". Een verwyt van Castro's aan hangers tegen de rooms-katholieken is. dat. hoewel in steden op Cuba voldoen de kerken te vinden zyn, dit niet het geval is in de arme streken van het eiland, waar ook zeer weinig kerkeiyke hulp is. Een andere oude rancune geldt de gelukwens van een Cubaanse kar dinaal aan Batista, toen een aanval der Castristen op de dictator faalde. „Er heerst een sterke spanning op Cu ba tussen de kerk en de regering". Over de stemming op Cuba: „na ze ventien jaar ervaring als radio-com mentator weet ik iets van de reacties van het Cubaanse publiek. De laatste tyd is de stemming niet goed meer, er zit teleurstelling en ontevredenheid in de lucht. Fidel is nog wel erg populair, vooral onder de arbeiders en boeren, hoewel ook daar kentering in komt. De suikerarbeiders bijv. die vroeger vijf of zes pesos per dag verdienden, krygen nu nog maar twee pesos en zestig cen- tavos (centen). Er heerst teleurstelling want de arme Cubanen hebben ge dacht, dat zy zouden meedelen in het geen de ryken werd afgenomen en wat nu naar de staat gaat. Er heerst ook schaarste aan artikelen als broodroos ters, yskasten, strykbouten (welke voor heen uit Amerika kwamen), want de Russen sturen ons die niet". Russen en Chinezen voor militair onderricht Over de militaire toestand. (N.B.: dit artikel dateert van voor de „invasie" op Cuba Red. L.D.) „Gepraat over aanval len op Cuba van contra-revolutionai ren versterkt Fidels positie tegenover het volk. Momenteel zijn er dertigdui zend militairen naar de Sierra van Es- cambray gezonden. Daar zyn geen Rus sen en Chinezen onder. Wèl worden die voor militair onderricht gebruikt. Zoals er een groot aantal Russen, Tsjechen en Chinese technici de Cubaanse in dustrie helpt opbouwen. Cuba kan alleen vallen door een interne, een po litieke crisis. Dat zal mogelyk dit jaar gebeuren, wanneer gebeurtenissen zich zullen verhaasten". Over zyn eigen plannen: „President Quadros van Brazilië is een oude vriend van my en heeft my uitgenodigd. Maar ik ga nu een maand naar Spanje, waar ik het vorige jaar, tot ergenis van Che Guevara, ook Juan Peron bezocht, die eveneens een vriend van my is. Van moederskant ben ik Spaans. Daarna wil ik terugkomen en in Mexico asiel vra gen. Ik heb genoeg te vertellen om twee boeken te kunnen schryven. En als men op Cuba zegt, dat ik mij aan de Yankees voor dollars heb verkocht, is dat een leugen, want ik had het fi nancieel best op Cuba met duizend dollars per maand. Ik heb Fidel Castro trouwens een kwart miljoen dollars kun nen geven uit de opbrengst van een boek, dat ik over de landbouwhervor ming heb geschreven. Nee, ik ga niet naar Amerika", (er viel ontegenzeg- lyk bitterheid by Llada over Ameri ka's politiek waar te nemen). „Ik wil my aansluiten by het revolutionaire front van gevluchte Cubanen. Ik geloof dat in deze organisatie zich de beste Cubanen bevinden. Of ik my in lezin gen en commentaren nu tegen Cuba ga richten? Neen, en beslist neen, senores

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9