TWENTSCHE BANK viert begin juni haar honderdjarig bestaan Kabinet-Lefèvre krijgt vertrouwen van Kamer Koningin stelde vrijheidsklokken in tuinstad Slotermeer in gebruik Geboren uit de noodzaak om in grote stijl te kunnen handelen Overleg begint maandagmorgen in Washington Minister Spaak: steun aan Kongo moet prioriteit hebben „Symbool van dankbaarheid voor vrijheid rond Huis van Oranje" Bij bankhouder Rotterdamse Bank verduisterde geld Haagse weduwe Slachtoffers van verkeer Nieuwe troepen naar Angola Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 6 mei 1961 Derde blad no. 30348 Enschedese notaris gaf stoot tot oprichting jaar van haar bestaan, depressie of hoogconjunctuur, oorlog of vrede, cri sis of geen crisis, haar aandeelhouders steeds een dividend kunnen uitkeren. Dat over 1960 werd ter gelegenheid van het Jubileum aangeboden in de vorm van een 12 procents belastingsvrije aan- delenbonus. Natuurlijk heeft zij, meer dan eens in haar bestaan, en vooral in de Jaren dertig, verliezen geleden, die haar op de reserve deden interen, maar het kapitaal bleef daarbij steeds intact. De altijd druk bezochte jaarlijkse aan deelhoudersvergaderingen worden nog steeds te Enschede gehouden en besloten met een diner, dat ook een honderdja rige traditie is geworden. Ook wat het personeel betreft nu ruim 3000 man sterk heeft de Twent- sche Bank in slechte tijden nooit harde maatregelen als ontslag wegens bedrijfs- slapte behoeven te nemen. Winstdeling door het personeel kent de bank sinds 1871, waarbij lange jaren de personeels- winsten werden gereserveerd op een per soonlijke rekening, die hetzelfde rente percentage droeg als het dividend op de aandelen. Bovendien betaalde de bank de inkomstenbelasting voor het perso neel. Ter gelegenheid van de viering van het 100-jarig bestaan wordt een ge denkboek uitgegeven, bestemd voor al le relaties van de bank. Het boekje „Bankspiegel" geschreven door een tiental bekende auteurs heeft een op lage van 200.000 stuks, een aantal, dat voldoende is om er de rijksweg Amster damDen Haag mee te beleggen (Van onze Amsterdamse correspondent) Het is begonnen in een beschei den provinciestad-huis in Enschede waar notaris mr. B. W. Blijdenstein jr. ruim een eeuw geleden plannen maakte voor een vlot geldverkeer tussen Londen, Amsterdam en Enschede als centrum van de Twentse industrie. In juni 1861 ging het nieuws snel door de Nederlandse zakenwereld: Benja min Willem Blijdenstein jr. vestigt een handelskantoor te Amsterdam onder de firma „De Twentsche Bankvereniging". Die Twentsche Bank is van dat dorpshuis gegroeid tot een monu mentaal hoofdkantoor aan de Amsterdamse Spuistraat en 160 vestigingen over het gehele land verspreid. Die honderdste verjaar dag zal als een familiefeest worden gevierd, in het Kurhaus te Sche- veningen voor wat het personeel van het hoofdkantoor met echtge noten en gepensioneerden (7000 personen) betreft. En elders in het land voor het personeel uit de rayons. Dat feest heeft plaats op zaterdag 3 juni, nadat de middag tevoren op 105 plaatsen in het land recepties zijn gehouden. Vele malen Op die 2de en 3de juni zal de naam van Benjamin Willem Blijdenstein jr. vele malen worden genoemd. Eigenlijk was hij niet zozeer notaris, hoewel hij zich op 24-jarige leeftijd als zodanig in Enschede vestigde. Sinds 1841 trad hij namelijk vrijwel uitsluitend op als bankier. Hij was een man vol initiatief en durf, een idealist en een keihard zakenman tegelijk. Als zoon van een groot textielfabrikant was hij met de textielindustrie volkomen op de hoogte. Hij zag niet alleen toekomstmogelijk heden, maar ook de noodzaak om in grote stijl te handelen. Zeer vooruitstre vend was dan ook zijn plan om het geldverkeer tussen Londen «import van grondstoffen, afzet naar het Verre Oos ten), Amsterdam «export naar Indië) en Enschede «produktie) in één hand te nemen. In 1858 stuurde hij zijn 19-jari- ge zoon naar Londen om daar de bank B. W. Blijdenstein en Co op te rich ten, een kantoor, dat er thans nog in de Threadneedlestreet is gevestigd. Drie jaar later volgde de Twentsche Chinese spion kiest voor tie vrijheid Het Chinese dagblad „Ta Hoea Hoea" dat op Formosa (nationalistisch-China) verschijnt, meldt, dat „een belangrijke communistisch-Chinese spion uit Cairo in Taipeh is aangekomen en is over gelopen naar de nationalisten". Volgens de Ta Hoea Hoea was de spion belast met de leiding van de Chi nese spionage en de Chinese subversie ve acties in de Arabische wereld. Vol gens het blad was er in Peking grote ongerustheid ontstaan over de verdwij ning van deze spion. De nationalistische regering zou voorts bezig zijn voorbereidingen te treffen voor een ontmoeting tussen de voorma lige spion en de pers. Luch tvaartgesprek De Nederlandse regering heeft het Amerikaanse voorstel om de luchtvaartbesprekingen op 8 mei in Washington te hervatten toch aan vaard. De Nederlandse delegatie, die onder leiding staat van de staatssecretaris E. G. Stijkel, van Verkeer en Waterstaat vertrekt vanmiddag naar de Verenigde Staten. Het overleg begint maan dagochtend om 10 uur (plaatselijke tijd) te Washington. Intussen vraagt men zich in Den Haag af of het verdere overleg met de Ameri kaanse regering wel enig perspectief biedt. De Amerikanen hebben in een nota, die enkele dagen geleden werd overhandigd, nogmaals hun standpunt uiteengezet. De inhoud van die nota is voor onze regering onaanvaardbaar. De Amerikaanse regering immers heeft op nieuw gevraagd om statistische gegevens over het transatlantische verkeer van de K.L.M. en tegelijkertijd duidelijk ge maakt. dat zij de landingsrechten op de westkust slechts in ruil voor een in krimping van het overige verkeer op de Verenigde Staten kan toestaan. Ondanks deze teleurstellende nota heeft staatssecretaris Stijkel na overleg met zijn medewerkers, besloten naar Washington te gaan. In Den Haag ver wacht men, dat de besprekingen hetzij van zeer korte, hetzij van zeer lange duur zullen zijn. De hoop op een rede lijk compromis heeft men nog niet geheel opgegeven. (Van onze Brusselse correspondent) De Belgische Kamer van afgevaardigden heeft gisteravond met 147 tegen 38 stemmen en met 15 onthoudingen haar vertrouwen aan het kabinet Lefèvre-Spaak gegeven. Aanstaande dinsdag zal de Senaat ook zijn oordeel over de regeringsverklaring hebben uit te spreken en men verwacht daar evenmin moeilijkheden. Vóór stemden de socialisten en ongeveer driekwart van de rooms-katholieken. Tegen waren de liberalen, de communisten en de gedeputeerden van de Volksunie. De onthoudingen zyn van de kant van de Waalse C.V.P.-leden gekomen en bij hen sloot oud-premier Eyskens zich aan. Van gistermiddag twee uur tot 's avonds acht uur heeft de Kamer met een onderbreking van een half uur, veel preken voor eigen parochie moeten aanhoren. Eigenlijk waren er slechts tivee toespraken, die boven het gemiddelde niveau uitkwamen: van premier Lefèvre en die van de vice-voorzitter van de ministerraad en minister van Buitenlandse Zaken Paul-Henri Spaak. Eerstgenoemde heeft nogmaals zyn regeringsprogramma en zijn beleid totdusverre verdedigd. En hij heeft dat met kracht van overtuiging gedaan. Hy sprak met de zekerheid van de politicus, die wist dat hij de slag had gewonnen. Scherp waren zyn reacties op de inter rupties van de liberalen en de socialis- Door gehele volk bijeengebracht Mr. B. W. BLIJDENSTEIN jr. vooruitziende blik Bankvereeniging in Amsterdam. Deze laatste bank had de rechtsvorm van commanditaire vennootschap.Com manditaire vennoten waren aanvanke lijk een achttal, en reeds spoedig meer, Twentsche industriëlen. De opzet van de bank was dan ook voornamelijk de fi nanciering der exportzaken van de Twentse textielindustrie. Toch duurde het niet lang of haar zaken breidden zich aanmerkelijk buiten de kring van de oorspronkelijke deelne- mers uit. Filialen Begin 1917 werd de Twentsche Bank vereeniging omgezet in de naamloze vennootschap De Twentsche Bank. Zij juist was toen begonnen haar filialen- net sterk uit te breiden. In totaal zyn er thans 160 vestigingen. In 1952 werd de Brabantse Bank van Mierlo en Zoon in het concern opge- j nemen. Tegenover de aanwinsten heeft één. zij het belangryke. afstoting gestaan: i het grote accountantskantoor van Mev- er en Hörchner staat nu geheel los van de Twentsche Bank. De Twentsche Bank is een nationale I bank Er zijn geen eigen kantoren in het buitenland, behalve de oude firma i B. W. Blijdenstein en Co te Londen, waarin de Nederlandse Handel-Maat- schappij een aantal jaren geleden voor 50 c'r heeft deelgenomen. Wel heeft de Twentsche Bank correspondenten in al le landen ter wereld. Persoonlijke lening Op het terrein der huurkoopfinancie ring, hoofdzakelijk van bedryfsactiva, is de Twentsche Bank actief via haar dochteronderneming de Industriële Dis conto Mij. Als eerste handelsbank in ons land introduceerde zij in 1958 de persoonlijke lening. De oude heer Blij denstein heeft een eeuw geleden niet kunnen denken hoe uitgebreid de taken van zijn bank zouden worden: de assu rantiezaken «assurantiebedrijf Tuban- tia de depositoboekjes, die de laatste jaren in een sterke behoefte blyken te voorzien, de beleggings- en handelsvoor lichting, het vermogensbeheer, het bu reau voor pensioenfondsen en tenslotte is er het betrekkelijk nieuwe verschijnsel van de niet tussentijds opvraagbare kre dieten met de daaraan verwante nafi- nancieringen bij de export van kapi taalgoederen. Altijd dividend (Van onze Amsterdamse correspondent) Gisteren heeft Koningin Juliana in tegenwoordigheid van Prins Zowel de commanditaire als de naam- loze vennootschap heeft sinds het zesde hun bestemming gevonden. De vrijheidsklokken, waarvoor de Nederlandse bevolking op initiatief van het comité „Nationale Herdenking" reeds jaren geleden het geld bijeenbracht, hebben op de avond van de Bevrijdingsdag 1961 (Van onze Rotterdamse correspondent) De Rotterdamse recherche heeft in het gebouw van de Rotterdamse Bank aan de Coolsingel te Rotterdam de 29- jarige bijbankhouder van de Rotterdam se Bank te Etten Leur (N.B.) gearre steerd. De aangehoudene wordt ervan verdacht van een 60-jarige Haagse we duwe een groot bedrag aan geld en ef fecten men denkt ongeveer f20.000 te hebben verduisterd. Tydens urenlange verhoren in het hoofdbureau van de Rotterdamse politie heeft de verdachte verteld op welke wijze hij de verduisteringen zou heb ben gepleegd. Hij is gisteren overgege ven aan de districtsrecherche van de Rykspolitie, die deze zaak verder zal uit zoeken. Aanvankelijk was de man werk zaam in het Haags bijkantoor. Daar kwam hij in contact met de vrouw, die thans aangifte van verduistering heeft gedaan. Hij beheerde haar kapitaal ook nadat hij was overgeplaatst naar Etten Leur. Het is een zeer ingewikkelde aange legenheid. waarin het onderzoek wel enige tijd zal vergen. De man belegde eerst wat geld in effecten, maar daarna deed hy haar het voorstel geld te gaan uitlenen tegen een voor de geldschieter niet onaantrekkelijke rente. Later ech ter zou hy het zaakje min of meer voor zichzelf hebben voortgezet, waartoe hij geld van de rekening van de vrouw ge bruikte. Een zoon van de Haagse heeft zijn moeder bewogen aangifte te doen, hetgeen er toe leidde dat de bijbank houder in het hoofdkantoor te Rotter dam werd ontboden, waar hij vlot be kende. dat hij foutieve handelingen had gedaan. Veel geld van de weduwe zou by „cliënten" van het privé-bankje van de bijbankhouder uitstaan. Burgemeester Van Hall sprak een dankwoord namens de stad Amsterdam, dit- het beheer van het carillon heeft gekregen. Hy vond dat de klokkestoel een juiste plaats had gekregen. „Zoals dt klokken het symbool zijn van de bevryding, demonstreren deze tuinste den de opbouw in de naoorlogse jaren". Druk op knop Bernhard en burgemeester Van Hall de vrijheidsklokken op het Amsterdamse Plein '40-'45 door een druk op de knop in werking gesteld. Duizenden mensen waren gister avond naar het Plein '40 '45, in de Amsterdamse tuinstad Sloter meer samengestroomd en honder den trachtten vanaf de balkons van de omringende flats via verre kijkers de officiële ingebruikstelling door Koningin Juliana te volgen. De Koningin en de Prins werden omstreeks kwart voor acht welkom geheten door dr. M. J. Prinsen, com missaris der Koningin in Noord- Holland, en burgemeester mr. G. van Hall. Bij het gezelschap voegde zich onder andere de minister-president prof. dr. J. E. de Quay. De voorzitter van het comité „Na tionale Herdenking"dr. J. G Hooy- kaas, herinnerde eraan, dat dit be vrijdingscarillon een geschenk is van het gehele volk, met vele kleine gaven bijeengebracht, in grote eens gezindheid en ongeacht de kerke lijke of politieke overtuiging. „Dit klokkenspel wil een symbool zijn van onze dankbaarheid voor de her- wonnen vrijheid in eensgezuidheid rond het Huis van Oranje". Koningin Juliana stelde het carillon vervolgens in gebruik door een witte knop in te drukken. Mr. Romke de Waard bespeelde het toetsenbord van dr klokken. De heldere klanken ontlok ten een spontaan applaus van de toe schouwers. De beiaardier speelde, be geleid door de Amsterdamse Politie Ka pel, onder meer „Wilt heden nu treden" en „Gelukkig vaderland". De plechtig heid werd besloten met het speien van twee coupletten van het Wilhelmus. De vrijheidsklokken zijn opgehangen in een fraai gestyleerde stoel. De drie grootste klokken hebben de namen Wil- helmina, Juliana en Bernhard gekregen, elf kleinere klokken kregen de namen en wapens van de provincies, terwijl de overige negen van het rijkswapen zijn voorzien. De klokken zyn gegoten in de klokkengieterij van de firma A. H. van Bergen te Heiligerlee. Vuurwerk Na de ingebruikstelling van het caril lon begaf het koninklijk paar zich naar het nabijgelegen A. H. Gerhardhuis, waar de koffie werd gebruikt in afwach ting van het vuurwerk, dat op speciaal verzoek van de Koningin van koningin nedag naar deze bevrijdingsdag was verschoven. Hoevele Amsterdammers het boven de twee kilometer lange en 500 meter brede Sloterplas afgestoken vuurwerk hebben gevolgd, is moeilijk te schatten. De plas was geheel omzoomd door een dichte haag toeschouwers. Voor het koninklyk paar en de genodigden was op het terras aan de oost-oever een tribune ingericht, van welk punt men een fraai uitzicht had op het schouwspel. Aan het programma van het vuur werk was grote aandacht besteed. Een half uur lang knalden de series bommen en tekende zich tegen de donkere hemel een groots vonkenfestyn van witglinste- rende asterboeketten, Japanse vlinders en kleurrijke vuurpluimen af. Veel suc ces oogstte de op het water drijvende zwaan met jongen, omgeven door vuur- fonteinen en Romeinse kaarsen. Het slotnummer deed op het schiereiland in de plas de woorden „Oranje boven" in diamantvuur oplichten, omringd door fraaie vuurregens, twee letters „J", een oranje kroon en veel decoratief vuur werk. Het definitieve einde kwam kort na half tien met het ontbranden van 200 Juliana-raketten. Het vuurwerk op de sloterplas was een indrukwekkende afsluiting van de bevrijdingsfeesten, die gisteren buurtgewijze in de hoofdstad zijn gehóuden. ten (ongetwijfeld verbaasd zich aan de zelfde kant te vindenen aan het einde van zijn toespraak werd hij door de socialisten en de Vlaamse CVP-ers hartelijk toegejuicht. Veel nieuws heeft hy overigens niet gezegd, maar hij heeft nogmaals het belangrijkste van zijn re geringsverklaring herhaald en hij heeft olie op de golven der latente oppositie van de Kamer gegooid door retorische verklaringen over het belang van de op lossing van de problemen, die tussen Vlamingen en Walen bestaan. Spaak, die slechts korte tijd aan het woord is geweest, heeft gezegd dat Bel gië ten opzichte van Kongo niet van plan is een neo-koloniale politiek te gaan voeren. Kongo, zo zei hy. kan zich zelf nu wel redden, en hij sprak de hoop uit dat de Kongolese leiders tot een ver zoening zouden komen. Belangrijk was hetgeen hy opmerkte over de Belgische steun aan Kongo: Bel gië moet eerst Kongo helpen en die steun moet prioriteit hebben boven de hulp, die het aan de ontwikkelingslanden zal geven. Met de Verenigde Naties is België akkoord over de samenwerking, mits binnen het handvest van San Fran cisco. Verder is er ondanks het urenlange debat weinig belangrijks uit de bus ge komen. Collard, de voorzitter van de Bel gische Socialistische Partij, heeft de steun van de socialisten toegezegd, doch laten blijken dat de socialisten van Le fèvre verwachten dat hy zeer binnen kort met de oplossing van drie proble men zal komen: de Vlaams-Waalse verhoudingen (het is voor een buitenstaander wat vreemd dat een enige eeuwen lang bestaand probleem, nu plotseling door een premier zou worden opgelost) de afbakening van de bevoegdheden van de minister en de adjunct-minis ter van Openbaar Onderwijs en Cul tuur (Lefèvre heeft ten dien aanzien een niet-duidelijke taakomschrijving voorgelezen) de amnestie voor stakingsdelicten. De liberale oud-minister Van den Boey- nants heeft de bezwaren van de liberalen knap geformuleerd. Hij had echter wei nig toehoorders; het stond trouwens reeds sedert donderdag vast, dat het ka binet Lefèvre-Spaak de vertrouwens- meerderheid zou krijgen. De 16-jarige landbouwer J. Brak uit Opmeer is gistermorgen, toen hij per bromfiets over de Herenweg te Span broek reed, in botsing gekomen met een tegemoetkomende vrachtauto. De jongen overleed onmiddellijk. Op de Rondweg bij Borne is gister morgen de 70-jarige A. van Looy uit Delden. toen hy per fiets de weg wilde oversteken door een Rotterdamse vracht wagen overreden.. De bejaarde man was op slag dood. De 83-jarige landbouwer A. Arfman uit Vorden werd gistermorgen op de Rijksstraatweg te Vorden aangereden door een bus, toen hij uit een zijweg kwam fietsen. De landbouwer was op slag dood. Gistermorgen is de 44-jarige W. van Lunsen uit Barneveld op de Moorster- weg onder Woudenberg met zyn perso nenauto uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. Zijn wagen sloeg over de kop en kwam dwars op de weg te recht. De heer Van Lunsen (gehuwd, maar zonder kinderen) overleed enkele ogenblikken later ter plaatse. De 47-jarige landbouwer K. Kuiper uit Staphorst is, terwijl hij op een brom fiets op de Schapendriftweg reed, door een auto aangereden. Hij was op slag dood. Zijn vrouw, die op de duo zat, werd .evensgevaarlijk gewond. Zij is in een Zwols ziekenhuis opgenomen. Eerste aardappelen van de koude grond Op de groenteveiling in Broek op Lan- gedijk zijn gistermorgen de eerste vroege aardappelen van de koude grond aange voerd. Totnutoe is dit bij deze veiling op een dergelijke vroege datum niet voorgekomen. De partij dertig kilo werd aan gevoerd door de heer J. Jong uit Broek op Langedyk. De heer T. Kostelijk kocht de aardappelen voor de binnenlandse markt. Voor de grote werd f 1.20 per kilo betaald, voor de kleine f 1.60. De transatlantische passagiersboot „Veracruz" is gisteren met 3.400 man Portugese troepen aan boord naar An gola vertrokken. Van het contingent maken afdelingen infanterie, cavalerie, genie en licht veldgeschut uit. Portugal heeft, buiten dit contingent, reeds ne genduizend man versterkingen naar Angola gezonden. De minister van Oor log, generaal Mario Silva, de chef van de generale staf, generaal Camara Pina en bloedverwanten van de militairen waren bij het vertrek aanwezig. Ghanese militairen uit de bossen terug Een woordvoerder der Verenigde Na ties heeft medegedeeld, dat twee van de achtendertig Ghanese militairen, die de vorige week na een treffen met Kon golese soldaten in Port Franqui werden vermist, uit de bossen zyn teruggekeerd. Volgens hen zouden ook nog een paar anderen kunnen worden terugverwacht. Er worden thans nog zesendertig Gha- nezen vermist. De woordvoerder kon nog geen bevestiging geven van berichten, als zouden in de rivier bij Port Franqui lichamen van Ghanese militairen zijn gevonden. De autoriteiten van Leopoldstad heb ben gisteren de veerdienst tussen Leo poldstad en Brazzaville, de hoofdstad van het naburige ten voormalig Frans) Kongo gesloten, uit protest tegen een door president Abbe Joeloe in Braz zaville afgelegde verklaring waarin hij de vrijlating van de Katangese presi dent Tsjombe eiste. De staatssecretaris van Buitenlandse Zaken in Leopold stad, Kasongo, heeft de Franse ambassa deur gevraagd aan president De Gaulle een protest van de centrale regering te gen de verklaringen van Abbe Joeloe over te brengen. Kasongo zei dat ver klaringen als Joeloe heeft afgelegd op een tijdstip waarop de Kongolese auto riteiten al het mogelijke doen om de crisis in hun land op te lossen, er niet toebijdragen om een oplossing te bereiken en evenmin bevorderlijk zijn voor de vriendschappelijke betrekkingen tussen de beide Kongo's. Volgens de laatste berichten bevindt Tsjombe zich nog steeds in Coquilhatstad.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5