Kerkdiensten Leiden en omgeving (W) Kennedy's vader wilde VS buiten schot houden In Verenigde Staten aanwijsbare symptomen van economisch redres Méér produktie kernprobleem van ieder groothandelsbedrijf In Brazilië werken negen Ned. werven Samenwerking in metaal .Valdispert i PRONONCE Belangrijkste oorlogspublikatie sinds Chnrehills memoires ZATERDAG 6 MEI 1961 Zondag 7 mei Leiden Hervormde Gemeente, Pie terskerk: 10 uur ds. P. Kloek. Hooglandse Kerk: a.30 uur ds. M. Otte- vanger; 10.30 uur dr. P. L. Schoonhelm (Openbare Belijdenis en Helling Avond maal. m.m.v. „Caniemus" oi.v. mevr. Stenz) Marekerk: 10.30 uur prof. dr. H. Berk hof te Oegstgeest; 7 uur dr. G. P. H. Lo- cher te Oegstgeest. Oosterkerk: 10" uur ds. J. Groot; 7 uur dr. P. L. Schoonbelm. Bethlehemkerk: 10 uur ds. J. N. de Ruiter (Heilig Avondmaal). Maranathakerk.: 9 uur ds. W. W. Wal- vaart te Sassenheim, voor ds. H. J. van Achterberg, Bevrijdingskerk10.30 uur ds. H. Bou- ter. Herv. school Asserstraat: 9 en 10.30 uur ds. D. J. Vossers. Aula school Marnlxstraat: 10 uur ds. M. Ottevanger. Ver. van Vrijz. Hervormden (Leldse Volkshuis j: 10 uur ds. W. J. H. Hubeek (Herdenkingsdienst Eglise Wallonne: 10.30 uur ds. R. Blom- maert te Rotterdam. Academisch Ziekenhuis: 10 uur de heer J. P. G. Sirrat. Diaconessenhuls10.30 uur ds. J. de Wit. Jeugdkerk (In de Moriaen)10 uur de heer J. v. d. Kwaak. Geref. Kerk. Zuiderkerk: 10 uur dr. Dronkert: 5 uur dr. Westerink. Aula school Timorstraat: 10 uur ds. Rothuizen; 3 uur ds. P. de Bruyn te Den Haag. Kerk Oude Vest: 10 uur ds. P. de Bruyn 5 uur ds. Rotihuizen: 7 uur dr. Dronkert. Maranathakerk: 10.30 uur ds. Heule; 5 uur dr. Dronkert. Bevrijdingskeik. Aerent Bruunstraat: 9 uur dr. Westerink; 5 uur ds. Heule. Chr. Geref. Kierk: 10 uur (Avondmaal en verbond) en 3 uur (ond.: Wij geloven ln een Drieënig God) dr. Velema. Evang Luth. Gemeente: 10.15 uur ds. H J. A. Haan. Geref. Gemeente: 10 en 5 uur leesdlenst Geref Kerk (Vrijgemaakt): 10 en 5 uur ds. W. G. de Vries. Doopsgez. Gemeente: 10.30 uur dr. S. L. Verheus. Rem. Gemeente: 10.30 uur ds. J. Th. Mackenzie Oud-Kath Kerk (Zw. Singel 50): 9.45 uur Hoogmis. Vrije Kath. Kerk (VreewiJkstr. 19)10.30 uur gezongen H. Mis. Christian Science (Steemschuur 4)10.30 uur dienst. Leger des Hells: 10 uur heillglngsdlenst. 6 45 uur Openluchtsamentoomst Gangetje. 7 30 uur opwekklngssamenkomt. (Alle diensten ol.v. de kapiteins Vermeulen). Evang. Chr. Gemeenschap (Middelste- gracht 3)10 uur dhr. Th. Dlkkes; 5 uur H A voor alle gelovigen Cwoensdag 8 uur jeugdbijeenkomst. vrijdag 8 uur bijbel lezing met kwartet Spaangaren). Baptistengemeente: 10 uur H A 5 30 uur evangellsatledienst (vrijdag 8 uur bidstond) Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 uur vicaris A. Sieders te Den Haag; 6.30 uur ds E. G. Boesenkool. Geref. Kerk: 10 en 6 30 uur ds. J H. Zelle te Leeuwarden. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur Dienst des Woords. Alphen aan den RUn Herv. Gem.: Julianastraat: 9.30 uur ds. M. Hane- maaijer; 6.30 uur ds. J. H. Bogers. Aula Immanuëlschoot. Anna van Buurenlaan: 9 30 uur ds. C. L. v. d. Broeck te Zwam- merdam. Kapel Gouwsluis: 9.30 uur ds. J H. de Vree te Hoogmade; 6.30 uur ds. M Hanemaaijer. Gebouw Jonathan: 6.30 uur ds. P. A. Lefeber. Kapel Hooftstraat: 9 30 uur ds. J. J. Timmer te Woerden (H.A.); 6 30 uur ds. A. Broertje te Moer- kapelle. Oudshoornseweg10 uur ds. G. Cadée. Martha-Stichtlng40.30 uur ds. J Veen. Geref. Kerk Maranathakerk Raadhuisstraat: 10 uur da. W. Wljma; 6 30 uur ds. T. Kamper te Zoetermeer. Salvatorikerk W. de Zwijgerlaan: 10 uur ds T Kamper; 6.30 uur ds. W. Wijma. Hooftstraat: 10 uur ds. W. Tom; 6.30 uur ds A. P. Heinerf te Ter-Aar. Geref. Kerk (Vrijgemaakt): 10 uur leesdlenst; 5 uur ds H. Schol te Chr. Geref. Kerk. Jeruza- lemkerk Grljpenstelnstraat: 9.30 en 5 uur Dienst des Woords. Oud-Geref. Gem. Van Mandersloostraat: 9.30 en 4 uur leesdlenst. Rem Gerf. Gem., Van Mandersloostraat; 7 uur ds. W. Muilwijk te Amsterdam. Evangelisatie IJsbaangebouw: 10 uur Ere dienst; 6.30 uur de heer J. van Storm- broek te Bussum. Benthuizen Herv. Gem.9.30 en 6 uur ds. W. A. S. Laurense; Geref. Ge meente: 9.30 en 6 uur student Kok, te Rotterdam. Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur ds. A den Hartogh; 6.30 uur ds. C. v d. Bosch. (Nieuwerbrug)6.30 uur ds. A.den Hartogh. Herv. Evang.: 9 uur ds. G H. v d Woord te Haarlem; 7 uur ds. H. J. Honders te Sassenhelm. Geref. Kerk: 10 en 6 30 uur ds. L. Loosman. (Nieuwer - brug)9.30 en 6.30 uur ds. C. J. Tisslnk. Geref. Kerk (Vrljgem.): 9.30 en 3 uur ds. H Schol te. Geref. Gem.: 10 en 6 lees dlenst. Luth. Gem.: 10.30 uur ds. A. Jense. Evang. Kring: 10 uur Eredienst; 7 uur dhr. Jb. Klein Haneveld. Boskoop Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds W. L. Heijmans; 6.30 uur ds. P. van den Berg te Den Haag (Jeugddienst). Ge ref. Kerk: 9.30 uur ds. C. Griffioen te Woerden; 5 uur ds. A. van der KooiJ te Woerden Oud-Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds P. J. de Bruljn. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdlenst. Ver. Vrijz. Herv. 10 uur ds. M. G. Rosbergen. Hazerswoude Herv. Gem.: 9.30 en 6 30 uur ds. Chr. v. d. Leeden. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. Schuring te Alphen aan den Rijn. lilllegom Herv. Gem.: 10 uur ds. J. Veenendaal (H. Doop); 7 uur ds. F. Brou wer Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. A. K. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: 10 uur Dienst des Woords; 3 uur ds. D. Blesma te Lisse. N P B geen dienst. Evangelisatiesamen komst: 3 uur (Nutsgebouw) spreker evan gelist J. Mik te IJmulden. (Maranatha- samenkomst woensdag acht uur Nutsge bouw spreker ds. J. Visser van Amster dam; een kwartet uit IJmulden zal zin gen). Hoogmade Herv. Gem.: 10 uur ds. P. A. Lefeber te Alphen aan den Rijn. Katwijk aan den Kijn Herv. Gem.: 9 30 uur ds. A. Makkenze; 6 uur ds. J. de Vos te Katwijk aan Zee. (Kapel Nieuwe Duinweg): 9.30 uur kand. G. Kalsbeek. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. H. de Valk. Katwijk aan Zee Herv. Gem.: Nieuwe Kerk: 10 uur ds. D. Bouman; 6 uur ds. W A. B. Hagen Oude Kerk: 10 uur ds. Jac de Vos; 6 uur ds. D. Bouman. Kapel: 10 uur ds. S. Goverts, em.-pred. te Zeist; 5 uur ds. P. Moerenhout. Groen van Prln- stererschool10 uur ds. W L. Tukker. Aula: 10 uur ds. W. A. B. Hagen. Zee hospitium: 6.45 uur ds. F. Pijlman. Ge ref. Kerk: 9 en 10.30 uur ds. F. Pijlman; 4 30 en 6 uur ds. Brussaards te Loosduinen. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. N de Jong. Geref. Kerk (Vrijgemaakt): 8 15 u. ds Zwarts te 's-Gravenhage; 3 uur ds. G. W de Vries te Lelden; 10.30 en 5 uur ds. Breen. Geref. Gem. Remisestraat: 10 en 5 uur leesdlenst. Geref. Gem. inNed..Casa Cara: 10 en 5 uur leesdlenst. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur (H. D.) en 6.30 uur (Jeugddienst) ds. J. P. Honnef. (Kerkzaal) 6.30 uur dhr. J. van Hoek. (Gebouw)10 uur Jeugdkerk. Ge ref Kerk: 10 uur ds. R. A. Flinterman te s-Gravenhage; 6.30 uur ds. N. W. v.d. Hout te Hazerswoude. (Kerkzaal)9 uur ds N W v d. Hout; 5 uur ds. R. A. Flin terman. Vrijz. Herv. (gebouw Lindelaan 12a)10.30 uur dhr. J. Volkers te Utrecht. Lelmuiden Herv. Gem.: 9.30 uur vicaris J. ten Broeck te Uithoorn. Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. H. J. Koffrle. l,Jsse Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur (H. Doop) ds. G. Pettlnga; 7 uur ds. H. L Boonstra te Warmond. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. P. Halnjé te Krommenie. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 u. ds. D. H. Biesma Geref. Gem.: 10 en 4 uur (H. Dooi) ds H van Gilst. Geref. Kerk (Vrij gemaakt) 10 en 4.30 ur ds. J. J. Verleur. Noordtvyk-Blnnen Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. J. van Dok. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur (v. d. Berghstlchtlng 11 uur) ds. P. Heinen te Utrecht. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. J. Brinkerink te Ooster- hesselen. Herv. Geref. Evangelisatie: 10 uur dhr. C. Wildschut te Rotterdam; 3.80 uur ds. C. v. d. Boech te Bodegraven. Noord wijk aan Zee Herv. Gem.: 10 uur (biddag voor visserij en gewas) en 7 uur (H.D.) ds. W. Hoekstra. Geref. Kerk: 10 uur ds. T. Ferwerda; 5 uur ds. B. Bouma. Sole Mlo: 10 uur ds. Bouma. Oude-Weterlng Herv. Gem.: 9.30 uur ds. A. M. Knottnerus. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. A. G. Kornet. Rem. Geref. Gem.: 7.15 uur ds. J. Th. Mackenzie. RiJnsaterwoude Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. C. J. Baart. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords; 2.15 uur ds. C. den Hertog te Den Haag. R(|nshurg Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Groenewoud; 6 uur ds. H. van Gos- llga (Bethelkerk)9.30 uur ds. H van Gosllga: 5 uur ds. M. C. Groenewoud. Ge ref. Kerk (Rapenburg): 9.30 uur ds. L. van der Linde; 5 uur ds H. Post (Petra- kerk) 9.30 uur ds. J. Bljleveld; 5 uur ds. L. van der Linde (Maranathakerk): 9.30 uur ds H. Post; 6 uur ds. J. Byieveld. Geref. Kerk (Vrijgemaakt)10 en 5 uur ds. J. Bouma. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. Kampman. Sassenhelm Herv. Gem.: 9 uur ds. H. J. Achterberg te Lelden; 10.30 en 5 uur ds. W. H. Walvaart. Geref. Kerk: 9 uur ds. H. van den Berg; 5 uur ds. P. D. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur orof. W. Kremer te Apeldoorn. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur J. E. Peunlnga te Voor burg Ter-Aar Herv Gem.: 9 uur ds. P. J. Mackaay te Oegstgeest; 2 uur ds Van Harten te Delft. Geref. Kerk: 10.30 uur ds. Heyner; 6.30 uur ds. Tom te Alphen aan den Rijn. Valkenburg Herv. Gem.: 10 en 6 uur ds. D Lekkerkerker. Geref. Kerk: 10 uur dr. D. K. Wlelenga te Wassenaar: 5 uur I ds. T. Ferwerda te Noordwljk. Geref. Kerk 1 (Vrijgemaakt): 10.15 uur ars. R. Branda; I 3 uur ds. C. J. Breen te Katwijk. I Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. J. I W. de Jong. Voorschoten Herv. Gem.: (ln Ger. Kerk) 10.30 uur prof. dr. A. J. Rasker; 7 uur ds. Metering. (Rijndijk): 10 uur da. Metering. (Hulp en Heil): 10 uur ds. Sa- raber. (Jeugdkapel Nw. Voordorp): 10 uur Oud-Geref. Gem.: 9 30 en 3 uur leesdlenst. Ned. Prot. Bond: 10 uur geen dienst. Nieuwkoop Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. H. de Jong; 6 30 uur ds. B. Koole te TJekwerd. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. M. van Krimpen te Rotterdam. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur Dienst des Woords. Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. A. W. Cramer. Maakt al de volken tot Mijn discipelen en doopt hen in de Naam des Vaders en des Zoons en des Heiligen Geest es". (Foto Will Elselln) Advertentie. SM W» C f/f/ FONGERS /v geeft de moderne toon aan!' Slem in en koop een' FONGERS de keus voor hel leven! de heer Den Boef. Geref. Kerk: 9 en 5 uur ds K Smit. Geref. Kerk (Vrljgem.) 8 30 uur ds. W. G. de Vries te Lelden; 3.15 uur ds. C. Trip te Voorburg. Waddlnxveen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J R. Cuperus; 6.30 uur ds. L Vroeg- lndewelj te Delft. (Esdoornlaan): 9 30 uur ds. L. VroeglndewelJ te Delft; 6.30 uur ds. J R Cuperus. (Stationsstraat): 9 30 uur ds. E. H. Kalkman; 7 uur Open Deur- dienst ds. J. J. H. van der Ree. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. SnoeiJ. Oud- Geref. Gem.: 9.30 en 5 uur ds. A. P. Verloop. Warmond Herv. Gem.: 10 uur ds. H. L. Boonstra; 7 uur ds. J. H. de Vree, te Hoogmade. Wouhrugge Herv Gem. 9.30 en 6 30 u. ds. G. F. Overgaauw. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. Zijlstra te Rotterdam. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. VerweiJ: 7 uur ds. H. P. Swets te Rijk (Jeugddienst). (De Hoef): 7 uur ds. W. Verwey. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. J.W. Genult; 7 uur ds. G. F. Snel te Nleuw- veen. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. G. J. van Embden; 5 uur ds. G. J. van Embden (Jeugddienst). Zwammerdam Herv. Gem.: 10 uur de heer A. van den Berg te Valkenburg (Z.-H.); 6 30 uur ds. C. L. v. d. Broeck. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. J. Wage naar. Rem. Geref. Gem.: geen dienst. Hengelo voorop met 5-daagse schoolweek De openbare lagere scholen in Henge lo gaan ook al de vijfdaagse werkweek invoeren, zy het dan alleen gedurende de zomertijd Met Ingang van vandaag behoeven de kinderen op zaterdag niet meer naar school. Deze „zomerdienst" eindigt op 1 november a s. De kinderen moeten echter het gehele jaar een kwar tier vroeger naar school. Men heeft be rekend. dat zij op die manier dan toch alle uren volmaken. Men is in Hengelo tot deze regeling overgegaan omdat veel kinderen op zaterdag vrijaf vragen nu het merendeel van de beroepsbevolking op zaterdag niet werkt en de ouders vaak een lang weekeinde op reis gaan. Aangenomen wordt, dat de bijzondere scholen spoedig zullen volgens. Advertentie „Als ln een groothandelsbedrijf met gemiddeld honderd orders per dag voor iedere order een trapje van één meter op en af moet worden gegaan, staat dit gelijk aan het bestijgen van 15 bergen van 2000 meter per Jaar. Zulk een grote betekenis hebben schijnbaar kleine on doelmatigheden door bet grote aantal malen dat deze herhaald worden". Dit sprekende voorbeeld gebruikte drs. S C. Bakkenist vanmiddag in zijn in leiding tot de gedachtenwissellng op de in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam ge houden Groothandelsdag-1961. Het thema van deze dag was ont leend aan de onlangs verschenen publi- katie van het Verbond van de Neder- (Van onze financiële medewerker) Het rechtstreeks belang van de Nederlandse effectenbezitters moge dan heel wat kleiner zijn dan in vroegere jaren, stemming en koersen van de Newyorkse beurs blijven niettemin in Amsterdam, trouwens ook op de andere beurzen van Europa, een factor van doorgaans domine rende betekenis. De hardnekkigheid, waarmee Wall Street, recht tegen tal van concrete conjunctuurgegevens in, zijn optimisme handhaaft, heeft daarom ook deze week weer sterk de aandacht getrokken en aan het koersniveau op de Amsterdamse aandelenmarkt krachtige steun verleend. de koersstand der Amerikaanse aande len dan ook niet aan de indruk ont trekken dat men van de maatregelen, welke de regering neemt om het be drijfsleven te stimuleren, een inflatoire uitwerking verwacht. Als een wezenlijk steunpunt voor de betere verwachtingen, welke van de Amerikaanse economie worden gekoes terd, geldt ongetwijfeld het tot staan komen van de goudafvloeiing naar Europa sinds het einde van maart, het geen op de Amerikaanse betalingsbalans van gunstige invloed is. Nieuwe Ned.aaiulelen veelal zwaar betaald Wat die concrete gegevens aangaat, wordt de beurs geconfronteerd met sterk verminderde winsten in het eerste kwartaal 1961, in sommige gevallen zelfs met verliescijfers, zoals bij de Chrysler, die genoemde periode met een tekort van ca. 22 miljoen, dat is met een ver lies van S 1.25 afsluit, nadat het jaar 1960 nog een winst van 3.61 per aan deel had opgeleverd. Dat in weerwil daarvan het dividend van 0.25 per kwartaal wordt gehandhaafd, duidt er op dat men ook in de automobielenin dustrie voor de komende maanden bete re verwachtingen koestert, welke in de grote afzet gedurende de laatste weken grond vinden. Ook in de staalindustrie zet het herstel door blijkens de toene mende produktie en nu de eerste symp tomen van een economisch redres zicht baar worden, blijft het psychologisch effect daarvan natuurlijk niet uit, zo dat de Amerikaanse ondernemingen, die lange tijd op hun voorraden hebben ge teerd, zich nu haasten die voorraden aan te vullen. Fijne neus Men kan dus zeggen dat de Newyork se beurs met haar vaste stemming ge durende de recessie een fijne neus heeft gehad, ook al is zij dan op het verwach te economisch redres vooruitgeijld. Bij een laagste stand van het indescijfer voor industriële aandelen van 610 is thans weer een cijfer boven 680 bereikt, weinig lager dus dan de hoogste stand voor dit jaar (696.72). Zelfs op basis van de resultaten over 1960 is de z.g. koers/winstverhouding (aantal malen, dat de winst per aandeel in de beurs koers van de aandelen is begrepen) bij vele ondernemingen tot een hoog cijfer gestegen, bij de U.S. Steel Corp. bijvoor beeld tot ca. 17, bij de Bethlhem Steel tot 19, bij Du Pont de Nemours .de grootste chemische industrie ter wereld, tot 26, terwijl bij sommige aandelen nog hogere cjjfers voorkomen. Stelt men de huidige koersen van de Amerikaanse aandelen tegenover de winsten van het eerste kwartaal, dan komt men nog tot veel ongunstiger verhoudingen. Geen wonder dus dat het gemiddeld aande- lenrendement, dat in oktober van het vorig jaar nog 3.6 pet. bedroeg, thans tot ca. 2 3/4 pet. is gedaald en belang rijk lager ligt dan dat van obligaties. Men kan zich bij de beoordeling van Verbetering De president van de Nederlandsche Bank heeft overigens in zijn jaarverslag reeds opgemerkt dat de uitzonderlijk omvangrijke, incidentale kapitaalbewe gingen de wezenlijke ontwikkeling van de Amerikaanse betalingsbalans, hebben versluierd en dat in 1960 geen verslech tering, maar juist een aanzienlijke ver betering van de fundamentele betalings balanspositie van de V.S. is ingetreden. De lopende rekening heeft namelijk een overschot van 3.8 miljard aangewezen tegen een tekort van 0.1 miljard in 1959. In elk geval beginnen de aanwijzin gen voor het economisch herstel in de V.S. zich duidelijker af te tekenen, waardoor voor de Europese beurzen, niet het minst voor Amsterdam, de mo gelijkheid ontstaat dat het Amerikaanse kapitaal zich in minder sterke mate op buitenlandse fondsen zal richten, of zelfs tot verkoop daarvan zal overgaan. Het zijn, zoals men weet, niet in de laatste plaats de buitenlandse aankopen ge weest, die de koers van vele Nederland se aandelen hebben omhoog gestuwd, waarbij Amerika doorgaans voorging. Bij een eventuele terugslag van de Euro pese conjunctuur Is een omgekeerde be weging niet uitgesloten. Blijvende vooruitgang Het ls daarom voor de Amsterdamse- beurs een factor van grote betekenis dat die Europese conjunctuur, zij het in wat trager tempo, blijft vooruitgaan. Zelfs in België, dat, mede door het ver lies van de Kongo, lange tijd is achter gebleven. wordt thans van een toene mende economische bedrijvigheid ge waagd. Het indexcijfer (1953-100) heeft in maart een nieuw rekordcijifer be reikt (144.8) en de maatregelen van de nieuwe regering ten voordele van in vesteringen, o.m. enkele fiscale facilitei- ook een koersstijging voor de aandelen tot gevolg gehad. Ten onzent blijven de jaarverslagen, de dividenden over 1960. veelal gepaard gaande met een uitkering in aandelen uit de reserve, niet het minst ook de mededelingen over het eerste kwartaal van 1961. het vertrouwen in de gang van zaken schragen. Alleen de A.K.U. heeft over die periode teleurstellende cij fers gepubliceerd, maar de beurs heeft blijkbaar meer oog voor de nog steeds stijgende intrinsieke waarde van de aan delen en de hoopvolle verwachtingen, waarvan de directie op langere termijn blijk geeft. De betere cijfers van het j eerste kwartaal bij de American Enka en de verbeterde vooruitzichten, waar van de president heeft gewaagd, hebben daarbij uiteraard steun verleend. landse Groothandel „prestaties en kos ten in de groothandel". Er zijn thans ongeveer 15.000 groothandelsbedrij ven met 200.000 man personeel en een geldomzet van 30 miljard gulden. De commissie produktlviteitsvraag- stukken heeft gedurende ruim twee jaar in een groot aantal takken van handel een onderzoek ingesteld en de resulta ten daarvan neerslag doen vinden ln de genoemde publikatie. Deze bedoelt de produktiviteit in brede lagen van de groothandel te stimuleren door een con crete benadering van de vraagstukken. Dc bijeenkomst van gisteren, die ge opend werd met een rede van de ver bondsvoorzitter, dr. ir. B. Bölger, beoog de praktische steun te verlenen bi) de verwezenlijking van de denkbeelden die het bevat. Het bedrijfsleven en dus ook de groot handel hebben, aldus drs. Bakkenist, al le reden rekening te houden met een krachtige expansie. Het is te voorzien, dat. in een periode van 25 jaar de omzet ten van de groothandelsbedrijven zul len verdubbelen. Deze prestatie zal moe ten worden bereikt ondanks stijgende kosten en een voor de groothandel structureel tekort aan arbeidskrachten. Alleen door het opvoeren van de pro duktiviteit kan deze uitdaging met suc ces worden aanvaard. Dit is het kern probleem van ieder groothandelsbedrijf. Vraagt Uw Apolhckor of Orogl voor B.H.'s o.m. Roulette Exquisity Meer ambtenaren protesteren maandag Niet alleen in Rotterdam, maar ook in Amsterdam en Den Haag zal de Al gemene Bond van Ambtenaren maan dagavond ledenvergaderingen houden met een demonstratief karakter. In deze vergaderingen zal gesproken worden over het ingrijpen van de regering in de totstandkoming van een volledige vijf- daagse werkweek voor het overheidsper soneel. In Amsterdam wordt de vergadering in het Concertgebouw gehouden. In Den Haag spreekt de bondssecretaris, J. van Dijck, in de Haagse Dierentuin. Harriman sprak met Nehroe President Kennedy's reizende ambas sadeur Averell Harriman ls gisteren uit India naar huis vertrokken na een ge sprek van een uur met premier Nehroe, voornamelijk over Laos. Tot de pers zei Harriman, dat het onderhoud nuttig was geweest en „een belangrijke bijdrage tol de consolidatie van ons eigen stand* punt". Hij heeft bevonden dat alle lei ders der Indochinese staten voor een neutraal Laos zijn. Men denkt aan een neutraal Laos naar het voorbeeld van Oostenrijk. Niet ongevoelig De Amsterdamse beurs is, wat de aandelenmarkt betreft, voorts niet on gevoelig gebleken voor de onlangs tot stand gekomen Federatie van 1237 grote metaal- en elektrobedrijven in ons land, die tezamen ca. 80 pet. van alle indu striële ondernemingen in ons land vor men. 35 pet. van de totale werkende be volking omvatten en 30 pet. van de Ne derlandse export verzorgen. Samenwer king op economisch en sociaal terrein ls hier de doelstelling, welke met het oog op het personeelstekort, de toekomstige Investeringen, de structuurverbetering en de verdere ontwikkeling van de Euro pese integratie ongetwijfeld van grote betekenis mag worden geacht. Op ander terrein kan in dat verband melding worden gemaakt van de stich ting van een modern Nederland-Bra ziliaanse scheepswerf bij Rio de Janei ro, waaraan onder leiding van de Ne derlandsche Dok en Scheepsbouw Mij. negen Nederlandse werven meewerken. Reeds in het jongste verslag van ge noemde mij. werd van deze nieuwe Ne derlandse activiteit melding gemaakt. Actieradius vergroten Het moge dan waar zijn dat een groot deel van de grote industriële bedrijvig heid ln ons land een gevolg is van de overbelasting van de West-Duitse in dustriële ondernemingen en derhalve als van tijdelijke aard moeten worden be schouwd, de uit voormelde overeen komsten blijkende nieuwe Initiatieven, leveren wel het bewijs dat het Neder landse bedrijfsleven voortdurend bezig is zijn actieradius te vergroten en zijn positie in en buiten Europa te ver sterken. Onder deze omstandigheden is het ge vaar voor buitenlands aanbod van Ne derlandse aandelen vooreerst minder groot en gedurende de laatste weken was er op de Amsterdamse beurs dan ook eerder van buitenlandse kooporders, dan van verkooporders sprake. Wü lazen zelfs dat niet alleen de V.S., Zwitserland en Duitsland, maar ook Zuid-Afrika, Kongo en China soms als koper op onze beurs worden gesignaleerdVan daar dat de vraag doorgaans het aanbod overtreft en ook voor de emissies van nieuwe aandelen grote be langstelling bestaat, hetgeen in de stij gende clalmprljzen tot uitdrukking komt. Goede, op zich zelf aantrekkelijke aan delen worden daardoor reeds aanstonds na de emissie, aan normale maatsta- ten, hebben op de Brusselse beurs dan ven gemeten, veelal zwaar betaald. (Van onze Londense correspondent) Het pessimisme van Joseph Kennedy, de vader van de Amerikaanse president die ambassadeur der Verenigde Staten in Londen was ge durende de beslissende periode van de oorlog, is algemeen bekend. In 1940 waarschuwde hij Washington dat volgens hem, Engeland weinig of geen kansen meer had om de strijd vol te houden. Hij verzond zelfs in september een geheime mededeling aan het Witte Huis, dat het met de Britten was gedaan. In onlangs door de Britse regering gepubliceerde officiële Duitse documenten over deze ongelukkige episode blijkt, dat deze boodschap is uitgelekt aan Duitse functionarissen in Washington, die Kennedy's opmerking drie dagen later aan Berlijn doorgaven. Deze boodschap was derhalve in Duit se handen toen de luchtslag om Enge land zijn hoogtepunt had bereikt en Hitier beslissen moest al of niet door te gaan met zijn plan tot een Inval. Hitier stelde de invasie uit wegens het slechte weer en vooral wegens de enor me verliezen welke de Luftwaffe bo ven zuid-Engeland had geleden. Het boek, bestaande uit stukken eens toebehorende aan het Duitse departe ment van Buitenlandse Zaken, beslaan de de periode 1 september 1940 tot 31 januari 1941, is in menig opzicht de belangrijkste oorlogspublikatie sinds Churchills gedenkschriften. Kennedy deed alles om te voorkomen dat Engeland in zijn doodsnood de Ver enigde Staten in de oorlog zou mee slepen. Zijn sombere rapporten zouden wellicht fataal geweest zijn mdien er iemand anders president was geweest dan Franklin Roosevelt. Er waren twee factoren, welke op wogen tegen Kennedy's defaitisme, na melijk de vaste wil van Roosevelt en zijn naaste medewerkers om Engeland te helpen, en de persoonlijke vriendschap tussen de president en Winston Chur chill. Het is niet te verwonderen dat de betrekkingen tussen Churchill en i Joseph Kennedy verre van goed wa- de Zweedse Hoge Raad, over vrede met ren. 1 Duitsland. Nieuw licht Tien documenten werpen een nieuw licht op de Duitse pogingen om in 1940 vrede met Engeland te sluiten. In een op bevel van Rudolf Hess door dr. Karl Haushofer geschreven brief aan de her tog van Hamilton naby wiens land goed Hess later landde werd een ontmoeting tussen Haushofer en Hamil ton, byvoorbeeld in Portugal, voorge steld. Ook Haushofers zoon had brieven aan Hamilton gezonden. Haushofer was een gepensioneerd generaal en een van Hess' beste vrienden. De hertog van Hamilton heeft sinds de Hess-episode ten stelligste ontkend dat hy ooit brie ven uit Duitsland heeft ontvangen of correspondentie met of over Hess heeft gevoerd. Het boek bevat ook een geheim me morandum van Haushofer over een op 16 september 1940 gevoerd gesprek met Hess. Haushofer had sterk de Indruk dat Hitler van Hess' plannen om vrede met Engeland te sluiten (als rugdekking tegen Rusland) af wist. Het is daarom mogeiyk dat de woede van de Fuhrer over de vredes-vliegtocht van Hess naar Engeland voorgewend was. Sir Vlo tor Mallet, destyds Brits ge zant in Stockhom, werd in 1940 bena derd door dr. Ekeberg. de president van

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4