Nog meer generaals van hun rangen vervallen Aantal aanslagen in Algiers is plotseling sterk toegenomen Zuivel [Wmasepf Ballpoints vulpenhouders luxe schrijfmappen Met een enkel woord Agenda ZATERDAG 6 MEI 1961 ER is sinds de dood van Stalin toch wel wat veranderd in de Sowjet- Unie. „Oom Jozef", een van de meest barbaarse slachters uit de ge schiedenis der mensheid, heeft gedu rende een kwart eeuw korte metten ge maakt met de tientallen miljoenen slachtoffers, die in de loop van zijn bloe dig regime naar „werkkampen" werden getransporteerd. Daar gingen zy een langzame dood tegemoet, maar velen zyn ook, zonder vorm van proces en al of niet na afschuwelijke martelingen, een haastiger dood tegemoet gegaan in de gevangenissen of voor de vuurpelotons. Eerst de Tsjeka en de Gepeoe, later de NKVD en de MVD (verschillende na men voor een zichzelf gelijkblijvende moordenaarsbende) hebben tussen 1918 en het tijdstip van Stalins dood (1953) gezorgd voor het opruimen van een ieder, die ook maar de schijn van oppo sitie had gewekt. De leiding van die moordcentrales van de geheime politie berustte o.m. bij Jagoda, Jesjow en Beria, die stuk voor stuk tenminste als de evenknie van de beestmens Eich- mann moeten worden beschouwd. Gru welijk is dan ook het lot geweest van ontelbaren, die, vaak zonder motief en in elk geval zonder behoorlijke berechting, in de vlakten van Siberië en elders in het reusachtige communistische rijk uit zichtloos achter prikkeldraad vertoefden onder omstandigheden, die hun door gaans het leven kostten. Na de dood van de demonische Stalin schijnt er wel het een en ander verbeterd te zijn. Zo zou den ongeveer vijftienmiljoen inwoners van concentratiekampen naar huis zijn gestuurd, nadat twee van elke drie kam pen waren opgeheven. Edoch, nu meldt Tass, dat de Sowjetrussische regering alle burgers, die een „parasitair leven" leiden, voor een periode van twee tot vijf jaar naar werkkampen zal laten overbrengen. En men vraagt zich af, of dit toch weer een uitbreiding van het zeer gevreesde, maar in omvang sterk verminderde concentratiekamp-systeem zal gaan betekenen. WAT immers zijn „parasieten"? Volgens Tass zijn dat alle vol wassen, gezonde mensen, die geen eerlijk, sociaal nuttig werk wensen te verrichten en de „grondwettelijke plicht van de Sowjetrussische burger niet ver vullen". Zo'n formulering laat heel wat ruimte voor vraagtekens. En een regime als het Sowjetrussische biedt allerminst de waarborg, dat deze maatregel niet ge bruikt zal worden om politieke tegen standers uit te schakelen. Merkwaardig in dit verband is een bericht van het Amerikaanse persbureau United Press International: Chroesjtsjow is, onder het mom van landbouwhervormingen", al maanden lang bezig met een zuiverings actie. een campagne, die nog altijd niet voltooid zou zijn. Heeft de premier die maatregel tegen „parasieten" nodig om het effect van zijn zuiveringsactie te vergroten? In elk geval streeft hU met zijn „landbouwhervormingen" drie doeleinden na: het aanstellen van.par tijmensen op de plaats van niet-leden om daardoor de greep van de partij op het staatsapparaat te versterken; de promotie van jongeren, die geheel in de sfeer van het regime zijn grootgebracht, naar hoge posten; het vervangen van niet geheel betrouwbare leiders door zijn eigen aanhangers, op wier steun hij kan rekenen wanneer op het partijcongres in oktober een nieuw programma aan de orde komt. Aangenomen dat die .land bouwhervormingen" inderdaad het mas ker zijn voor een zuivering en zelfs aan genomen. dat de premier zijn ergste te genstanders als „parasieten" wil elimi neren, dan valt het niettemin op, dat hij bijzonder voorzichtig te werk gaat. Moet gaan, omdat het stelsel van massamoord als onder Stalin blijkbaar toch voorbij is. Zeker, de winst is maar betrekkelijk, want men kan zich moeilijk voorstellen, dat de Nederlandse premier prof. De Quay op een dergelijke wijze in Zeeland of Groningen tekeer gaat.. Als wij dus vaststellen, dat er toch wel wat veranderd is, dan bedoelen we daarmee dat het systeem van „oom Jozef" tot het verleden behoort. Als het communisme na deze interne „vooruitgang" ook tegen over de buitenwereld eens uit een ander vaatje zou willen tappen ERGERLIJK HET gebeurt in de laatste tijd her haaldelijk, dat de Westduitse jus titie tot arrestatie overgaat van een individu, dat zich, meestal in SS- uniform, tijdens de oorlog misdragen heeft als jodenjager. Dat werd dan tijd, zal men zeggen en wie zo reageert heeft gelijk. Want tussen het proces in Neu renberg, terstond na het eind van de oorlog, en de huidige periode, waarin wat meer aandacht aan de oorlogsmis daad wordt geschonken, is er weinig ge beurd. Niettemin geeft het een zekére voldoening, dat schelmen, die zich jaren lang met succes schuil hebben weten te houden, nu toch nog voor het gerecht zullen verschijnen of reeds zijn versche nen. Maar daarbij valt op, dat de straf maat voor moordenaars van honderden of zelfs duizenden om hun ras vervolg den herhaaldelijk aan de lage kant is. Het toppunt was, dat ons onlangs een bericht over zulk een massamoordenaar, die tot zes jaar was veroordeeld, bereikte onder een „kop": „Zware straf voor enz." „Zware straf" van zes jaar, waarvan dan vermoedelijk nog een gedeelte wordt kwijtgescholden wegens „goed gedrag".. Men krijgt wel eens de indruk, dat de justitiële autoriteiten bij onze ooster buren voor de verleiding bezwijken om rekening te houden met het aantal ja ren, dat sinds het misdrijf is verstreken. Maar van tweeën één: een misdrijf is verjaard of het moet, als dat niet het geval is zoals bij deze moordenaar, be straft worden op een wijze, die in over eenstemming is met zijn aard en om vang. De Westduitse regering vergisse zich niet: er zijn nog miljoenen Neder landers, die haar activiteit te dezer zake met meer dan gewone belangstelilng plegen te volgen! BEPAALD ergerlijk is ook, dat er nog altijd lieden op hoge posten of in vooraanstaande functies werkzaam zijn, die niet déér maar in het cachot thuishoren. Zo onthulde een getuige eergisteren in het proces-Eichmann te Jeruzalem, dat de officier, die destijds belast was met de uitroeiing van de be woners van het ghetto in Wilna, een zekere Murer, thans als hooggeplaatst ambtenaar in Oostenrijk werkzaam is en onlangs, in aanwezigheid van de Oosten rijkse minister van Justitie(f), medailles aan boeren heeft uitgereikt. Murer deed dat in zijn functie van voorzitter van een landbouwkamer in Stiermarken. Het mag dan waar zijn, dat hij tot 1955 in Russische gevangenschap heeft vertoefd, maar iemand, die verantwoordelijk wordt geacht voor de dood van 80.000 joden, behoort met de grootste spoed uit de maatschappij verwijderd te worden. De openbare aanklager is op de hoogte gesteld van de kwestie-Murer, heeft de Oostenrijkse minister van Justitie ge antwoord, toen er van joodse zijde werd geprotesteerd. Een slap antwoord, waar mee niemand in de vrije wereld genoe gen wenst te nemen. Ook ten aanzien van Oostenrijk geldt wat hierboven over (Van onze Par ij se correspondent) In Frankrijk, In Tunis by het FX.N. en In Algiers is het wachten op de radiorede van generaal De Gaulle op aanstaande maandag. Aan de politiek is gedurende het weekeinde het zwygen opgelegd. Bovendien is er de ramp door de tornado in Normandië, waar de kranten vol van staan. In Algiers is een eerste bescheiden stap gedaan naar ontspanning: de avondklok is verlaat van negen naar tien uur. Men hoopt, dat daardoor een eind zal komen aan het enerverende getrommel op flessen, potten, pannen, kachelpijpen en ge schetter van trompetten waarmee de bevolking nog altijd wil laten horen, dat Frans Algerye nog lang niet dood is. Door de mensen een uur langer op straat te laten ls het gevaar natuuriyk groter geworden, dat er méér (plastic-)bomaanslagen komen, maar dat moet worden afgewacht. Ex-generaals zijn waarschijnlijk op landgoed in Spanje Intussen zitten militairen en politie nog allesbehalve stil. De huiszoekingen en arrestaties duren voort. Vrijdag werd het gehele havenkwartier afgezocht. Iedere vissersboot en alle plezierjachten werden aan een minutieus onderzoek onderworpen. Zelfs kikvorsmannen en duikers daalden af naar de bodem van de haven en kwamen met plastic- en andere bommen en zelfs met unifor men naar boven. De voortvluchtige ex- generaals Salan, Zeiler en Jouhaud blij ven nog altyd zoek. Volgens een bericht uit Brussel zou het drietal bü de Belgi sche ambassade in Madrid toestemming hebben gevraagd om als politieke vluch teling te worden toegelaten. In Parijs accepteert men deze mededeling met het grootste voorbehoud, ofschoon men niet ontkent, dat het waar kan zyn. Van het begin af heeft men in Parijs de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de leiders van de opstand hun aftocht naar Spanje al hadden gedekt nog voor de muitcry begon. Volgens berichten uit Toulon zou Lagaillarde zich in de Sierra Morena bevinden, in het noorden van Andalusië. Een Spaanse stroman zou daar een groot landgoed hebben gekocht waar het hoofdkwartier zou worden ge vestigd van hen, die de hoop op een Frans Algerye nog steeds niet hebben opgegeven. Een poging om asiel in België te ver- krygen is door Spaak boos afgewezen. Challe opnieuw verhoord Ex-generaal Challe is gistermiddag voor de tweede maal verhoord. Het ver hoor begon om twee uur en duurde des avonds om tien uur nog voort. Het werd onderbroken door een pauze van drie kwartier om Challe gelegenheid te geven een glas bier te drinken en een pijp te roken. Challe heeft tegengesproken, dat zyn troepen ooit van plan zijn geweest in Parijs te landen. Er waren voor dit doel te weinig parachutisten. Een deel van het verhoor is niet door zyn verde diger Arrighi bygewoond. Arrighi ver gaderde met de orde van de Paryse advocaten om hem tot een protest te bewegen tegen het verbod van de orde der Algerynse advocaten. Om zeven uur 's avonds zag men Arrighi op de Place de Vendome onderweg naar het ministe rie met een protest in zyn zak. Wat er in staat is nog niet bekend. Van Franse kant is gisteren een streep gezet onder de berichten die er geheime Amerikaanse agenten van beschuldigden de muitery in Algiers te hebben aange moedigd. De minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville heeft in de commissie van Buitenlandse Zaken van de volksvertegenwoordiging verklaard nooit te hebben getwijfeld aan de bedoe lingen van de Amerikaanse regering om trent de Franse Algerijnse politiek. Hy achtte met die verklaring het incident gesloten. De minister sprak ook nog over het a.s. bezoek van president Kennedy aan Parys, dat hy van uitzonderiyk be lang achtte. De generaals Gouaraud, Nicot en Bigot en kolonel Lacheroy. die in Parus ge vangen zitten omdat zü verdacht worden van medeplichtigheid aan de opstand in Algiers, zijn intussen van hun rang ver vallen verklaard, zo is officieel in Parus meegedeeld. Generaal Gouraud was bevelhebber in het gebied van Constantine. Nicot en Bigot waren generaals by de luchtmacht. Kolonel Lacheroy was hoofd van de dienst voor psychologische oorlogvoering van het Franse leger in Algerije. Bedenkelijk Van de aanwezigheid van duizenden Franse soldaten in Algiers hebben de Algerijnse rebellen een dankbaar gebruik gemaakt. Vóór de muiterij begon werden er per dag 12 tot 13 terroristische aan slagen gepleegd, maar dat aantal is thans weer gestegen tot 32 A 36 per dag, even hoog als in het begin van dit Jaar. Overal in Algerye worden weer telefoon palen en lichtmasten omgezaagd of wijn gaarden verbrand. In de laatste 48 uur werden een Fransman in Boufarik en twee Arabieren in Sidi-bel-Abbes en Oran vermoord. Ook in Nice is in de nacht van vrydag op vandaag een aanslag gepleegd op een Bourguiba trok fel van leer tegen tie VAR en Nasser President Bourguiba van Tunesië ls gisteren op een persconferentie In Was hington fel van leer getrokken tegen president Nasser en de Verenigde Ara bische Republiek. Tunesië maakt zich „grote zorgen" over de beweringen van Nasser, dat hy de leider van het Arabische nationalis me en de Arabische eenheid ls. De ver klaringen, die Cairo uitgeeft zyn „las- teriyk en beledigend en er spreken haatgevoelens uit". Iedere Arabische staatsman, die het niet met president Nasser eens is, wordt in Cairo als een verrader van de Arabische zaak be schouwd. „President Nasser kan de politiek vol gen die hy wil „positief of negatief neutralisme" maar als ik die politiek niet wil volgen dan volg ik hem niet", aldus Bourguiba. Bourguiba heeft gisteren besprekin gen gevoerd met de Amerikaanse on derminister van Buitenlandse Zaken voor economische aangelegenheden George Ball. Het Tunesische staatshoofd zei dat dit gesprek in een sfeer „van wederzuds begrip" is verlopen. Advertentie huidv zEEPenCREME I gaullistisch parlementslid. In zyn woning aan de Rue Macena lag op de derde ver dieping in de vestibule een bom, die met grote kiacht ontploft is. Er is veel schade maar niemand werd gewond want er was geen sterveling thuis. Ouder en boven (Van onze t.v.-medewerker) Alles wat ondergronds bedreven, ge zegd en gezongen was, kon 16 jaar ge leden (en niet 15 jaar, zoals de heer Van Randwijk zei) van de ene dag op de an dere bovengronds bedreven, enz. worden. Want alles mocht weer. Hoe men dat be leefd had, was eigeniyk het centrale ge geven van het programma, dat gisteren aan de kykers werd voorgezet. Eerst in een door Leo Akkermans gecomponeerd programma, waarvoor hy diverse men sen had uitgenodigd met de formule „Kom vanavond met verhalen". Zo had hy het geheel dan ook maar genoemd. Maar het goede was, dat het allemaal eigeniyk veel dieper zat, omdat het ge dicht van Leo Vroman, afgedrukt in de programmabladen ook repte van ver driet. Wy kunnen het niet helpen, maar die gesprekjes, die zo worden gevoerd en als een soort bewüs worden geëtiket teerd, daarop hebben we het niet be grepen. Want het pretendeert zoveel, maar zegt feiteiyk zo bitter weinig. Het Franse balletfilmpje met veel pantomime was uitstekend naar onze smaak. Maar waarom nu niet even in Advertentie BRIEFWEGERS BRIEFOPENERS en nog vele andere LEUKE GESCHENKEN VOOR MOEDER. HAARLEMMERSTRAAT 167—171 BINNENLAND Het Algemeen Brandweerwedstryd- comité organiseert ook dit Jaar weer on derlinge oefenwedstrijden. De landelijke wedstrijden, die zaterdag 9 en zaterdag 16 september worden gehouden, worden voorafgegaan door provinciale en gewes telijke selectiewedstrijden. De plaats voor de wedstrijden op 9 september ls nog on bekend, de wedstrijden op 16 september zullen waarschijnlijk in IJsselstein wor den gehouden. De Nederlandse minister van Econo mische Zaken, drs. J. W. de Pous, is op zyn reis langs een aantal Afrikaanse lan den gisteren aangekomen in Accra, de hoofdstad van Ghana. Hy zal daar drie dagen vertoeven. De heer mr. B. M. Smulders (40 Jaar) raadsadviseur van het ministerie van Binnenlandse Zaken in Den Haag. ls be noemd tot directeur-generaal algemeen beheer van de commissie der Europese Economische Gemeenschap in Brussel. Aan de heer G. Joustra is eervol ontslag verleend als lid van de raad van beheer van de Haagse Tramwegmaat- schappij. Tot zyn opvolger ls benoemd de heer J. H. Kanne, voorzitter van de Ne derlandse Bond van Vervoerspersoneel. Prins Bernhard, zal, in zijn kwaliteit van inspecteur-generaal van de Konink lijke Luchtmacht, op 24 mei een bezoek aan Den Helder en Alkmaar brengen. In Den Helder inspecteert de Prins het na- vlgatiestation van de luchtmacht, het schietkamp voor de luchtdoelartillerie en het Port Honswijk. Vervolgens vliegt de Prins per helikopter naar Alkmaar, waar hij een bezoek zal brengen aan de daar gevestigde luchtwachtgroep. By K.B. is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau, de heer K. Harder te Amsterdam, gezagvoerder van de N.V. Stoomvaart Maatschappy „Neder land". Duitsland werd gezegd: het wekt in de mocratische landen en zeker in Neder land een onaangename indruk als lie den, die zich zózeer als misdadiger heb ben gemanifesteerd, nog op vrye voeten rondlopen. Ter gelegenheid van het aftreden van de heer I. A. Aler als president-direc teur der K.L.M. per 31 mei a.s., zullen op Schiphol en in Den Haag afscheids bijeenkomsten worden gehouden. Vrijdag 12 mei, des middags, zullen enige dui zenden leden van het personeel van de KLM op Schiphol in hangar tien bijeen komen. Woensdag 17 mei. eveneens des middags, ls er in het hoofdkantoor der maatschappij ln Den Haag een receptie voor relaties die afscheid kunnen nemen van de heer Aler. De sectie gepensioneerden van de Nederlandse Katholieke Bond van Ver voerspersoneel „St.-Raphaël" heeft tydens de in Utrecht gehouden landelijke verga dering een resolutie aangenomen, waarin de gepensioneerde leden hun ernstige ver ontrusting uitspreken over de trage gang van zaken by de totstandkoming van de wet. waarin de huurcompensatie en een verminderde beperking van de ambteiyke pensioenen bh het samengaan met AOW of AWW moet worden geregeld. De reso lutie werd aangenomen. BUITENLAND Een groep Jonge Duitsers zal deze zomer een begin maken met de herstel werkzaamheden aan de oude kathedraal van Coventry in Engeland, die ln de laat ste wereldoorlog door Duitse bommen werd verwoest. De Westduitse organisatie, die zich met deze werkzaamheden heeft belast, zal niet alleen de arbeidskrachten, maar ook het materiaal leveren. De gemeenteraad van Oost-Berlijn heeft vérstrekkende plannen goedgekeurd om Oost-Beriyn tot een wereldstad te maken, die de vergeiyklng kan doorstaan met het zich snel ontwikkelende West- Beriyn. De Argentijnse brandweer ls erin geslaagd een kerk ln Las Flores, op 200 kilometer ten zuiden van Buenos Aires, te behouden. Iemand had de tapijten en het altaarkleed met benzine overgoten en ln brand gestoken. Zoals bekend hebben terroristen ln de afgelopen tyd Argen- tynse kerken aangevallen of in brand gestoken. Portugese troepen hebben gisteren op circa 100 km. van Loeanda opstande lingen aangevallen. Verscheidene rebellen zouden gesneuveld zyn. De politie heeft donderdag twee razzia's gehouden in de negerwijk van Loeanda. ZIJ arresteerde rebellen, die uit Noord-Angola waren ge komen. de aankondiging verteld, dat de vreemd- klinkende titel duldt ojj wisselstand of het verzetten van wissels. Tot slot was Benny Vreden dan ln staat gesteld op grond van een eigen Idee om nog eens te vertonen hoe hij van onder- naar bovengronds reilde en zeil de. We zyn er niet ondersteboven van geraakt. Waarmee niet gezegd wil zyn, dat het geen aardig idee was met ver- dlensteiyke trekjes in de uitvoering. Ryk de Gooyer bracht een levensecht verhaal mee en Jetty Paerel deed denken aan grootse momenten en deed het zeer goed. Zelfs de goochelaar droeg naar vermo gen by aan het niet diepzinnige, maar plezante geheel. Het was met genoeg smaak samen gesteld om te hopen, dat Vreden zyn dreigementen om meer voor de t.v. te gaan doen, zal uitvoeren. Hy zal dan merken, dat het een zware belasting zal betekenen, als hy met wat nieuws ko men moet. Maar gisteren hoefde, ja mocht hy zich daarover geen zorgen maken. Integendeel. ZATERDAG Beestenmarkt: Openluchtsamenkomst Leger des Hells. 8 uur nam. Prediker: Feestavond Chr. Jeugdver. „Irene". 8 uur nam. Stadszaal (foyer)Viering 30-Jarlg be staan C.J.V. Jong Leiden". 8 uur nam. Stadzaal (grote zaal): Evangelisatle- byeenkomsten Volle Evang. Zending. 8 uur nam. Warmond (Huys te Warmont)Ex cursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 2.30 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jeho vah's Getuigen. 5.30 uur nam. Leidse Volkshuis: Herdenking zilveren ambtsjubileum ds. W. J. H. Hubeek. 10 uur voorm. Stadszaal (grote zaal)Evangelisatie- bijeenkomsten Vollr Evang. Zending. 3 uur (Osbornfllm) en 8 uur nam. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Chris tus van de heiligen der laatste dagen. 9 uur voorm. Steenschuur 6: Geünieerde Loge van Theosofen. 11 uur voorm. Volkshuls: Herdenking zilveren ambts jubileum ds. W. J. H. Hubeek. 10 uur voorm. Warmond (Huys te Warmont): Ex cursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 10.30 uur voorm. MAANDAG Den Burcht: Huishoudshow „Emallle- huis". 12 en 7.30 uur nam. Het Gulden Vlies: Aandeelhoudersver gadering N.V. Nemafl. 3 uur nam. Lakenhal: Ver. „Oud-Lelden". Spr. dr. H. C. Jelgersma over: „Galgenbergen en Galgenvelden in Nederland". 8 uur nam. Schouwburg: Abonnementsvoorstelling Rotterdams Toneel „Irma la Douce". 8 u. nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Evangelisatle- byeenkomsten Volle Evang. Zending. 8 uur nam. Zuidsingel 1: Jaarl. alg. vergadering van aandeelhouders N.V. Kon. Ned. Grof smederij. 11 uur voorm. DINSDAG Den Burcht: Huishoudshow „Emaille- huls". 12 en 7.30 uur nam. Garenmarkt: K. en O.-excursle naar de Deltawerken. 7.30 uur voorm. Garenmarkt: Vertrek K. en O.-drledaag- se door Zuid-Limburg. 8 uur voorm. Rest. v. d. Heyden: Ledenvergadering C.H. Unie. 8 uur nam. Phllosophenpad: Opening gebouw BLO- school St. Lldwina. 3 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelllng Rotterdams Toneel „Irma la Douce". 8 u. nam. Stadszaal (grote zaal): Bijeenkomst Volle Evang. Zending. 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Byeenkomst Volle Evang. Zending. 8 uur nam. Oegstgeest Patronaatsgeb.)„De Lekenspelers" voeren op: „Je moet er niet mee spelen". 8 uur nam. DONDERDAG N.R.V.: Autotocht België. Vertrek 8 uur voorm. Stadhuisplein. Stadszaal (grote zaal): Bijeenkomsten Volle Evang. Zending te 2.30 en 8 u. nam. VRIJDAG De Harmonie: Expogé. Spr. kapelaan H. M. J. Stoelinga over: „Het geesteiyk lied". 8 uur nam. VOOR HEDENAVOND: i Hilversum I, 402 m. KRO: 14.00 Harmonle-ork. 14.25 Lichte muz. 14.45 Gregoriaanse zang. 15.10 Fran se les. 15.30 Koperork. 16.00 Rep. Cup final. 16.45 Gram. 16.50 Davis Cup-wed- strljd ZwitserlandNederland. 17.00 V.d. Jeugd. 18.00 Kunstkron. 18.30 Volksmuz. 18.45 Van klanten en wanten weten, vra- genbeantw. 19.00 Nwa. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Lichte muz. 19.50 Lichtbaken, lezing. 20.00 Gram. 21.00 S.U.S.-actie (2e ultz.). 22 00 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Gevar. progr. 23,65-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA14.05 V. d. Jeugd. 14.40 Buitenl. weekoverz. 14.55 Gram. 15.15 Byeenkomst v d. Verenigingsraad van de VARA. 15.45 Gram. 16.40 Streekultz. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Act. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 18.30 Lichte muz. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, praatje 19.40 Tussen Pasen en Pinkste ren. praatje 19.55 Deze week, praatje. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.20 Tekst en uitleg, comm. 21.35 Lichte muz. 21.55 Een wonderiyke ervaring, hoor spel. 22.30 Nws. 22.40 Cabaretprogr. 23.10 Lichte muz. met comm. 23.40 Gram. 23.55 —24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 14.45—16.45 Eurovisie: Rep. v. d. Cup Flnal-wedstr. te Londen KRO: 17.00 —17.30 V. d kind NTS: 20.00 Journ. en weeroverz KRO: 20.20 Act. 21.00 Gevar. progr. 22.00 T.v.-fllm. VOOR ZONDAG 7 MEI Hilversum I, 402 m. NCRV: 8 00 Nws. en weeroverz. 8.15 Gram. IKOR: 8.30 Goede morgen. 9.00 Vroegdienst. KRO: 9.30 Nws. 9.45 Gram. 9.55 Pontificale Hoogmis. 1.30 Gram. 1.60 Klaveclmbelrecltal. 12.15 Buitenl. comm. 12.25 Gram. 12.35 Lichte muz. 12.55 De kerk zyt gy. lezing. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, lezing. 13.10 De Wed ders, hoorsp. 13.30 Strijkork. 13.50 Boek bespr. 1400 V. d. kind. 14.45 Planotrio. 15.15 Wat ons bezig hout, lezing. 15.25 Brabants ork. 16.00 Sport. 16.30 Vespers. CONVENT VAN KERKEN: 17.00 Chr. Ge- reform. kerkd. NCRV: 18.30 Gram. Plm. 19 00 Nws. uit de kerken. 19 05 Samen zang. 19 30 Gemeenschap der Heiligen, le zing KRO 19.45 Nws. 20.00 Cabaret. 20.30 Act. of gram. 20 35 Lichte muz. 21.00 S.U.S-Taptoe (3e ronde). 22.00 Gram. 22.20 Letterkundige persooniyk- heden. die lk gekend heb. lezing 22.30 Nws. 22 40 Avondcollege. 23 00 Avondge bed 23 15 Promenade-ork. en solist. 23.55- 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 8.00 Nws. en postdulvenber. 8.18 Gevar. progr. 9.45 Geesteiyk leven, toe spraak. VPRO: 10.00 V. d. Jeugd. IKOR: 10.30 Herv. kerkdienst. 11.30 Vragenbe- antw. VPRO: 11.45 Ber. uit de kerken. AVRO: 1200 Lichte muz 12.30 Sport- splegel 12.35 Orgel en plano. 13.00 Nws. 13.0? De toestand ln ae wereld, lezing. 13.17 Meded. of gram 13.20 V. d. sola. 14.00 Boekbespr. 14.20 Ork., koor en sol. 15.00 Fllmpraatle. 15.15 Planorecital. 15.50 Lichte muz. 16.30 Sportrevue. VPRO: 17 00 Voordr. en muz. VARA: 17.30 V. d. jeugd. 17.50 Nws., 6portultsl. en sportjourn. 18.30 Lichte muz. 18.55 Journalistenforum. 19.30 Verz progr AVRO: 20.00 Nws. 20 05 Gevar. progr. 21 00 Zin en onzin in goede manleren, lezing. 21.15 Lichte muz. 22.00 Gram 22.30 Nws. en meded. 22.45 Act. 23.00 Zang en plano. 23 15 Sportultsl. 23 20 New York calling. 23.25 Nieuwe gram. 23.55—24.00 Nwa. Radio Bloemendaal 9.30 uur ds. P. Homburg te Vllsslngen; 11 uur ds. E. Pyiman te Rotterdam - uitzending dienst voor belanstellenden; 12.15 uur drs. O. Jager te Haarlem - uitzending Jeugd- appéldlenst ln de Raphaëlpleinkerk te Amsterdam; 2.45 uur Kinderdlenst; 3.30 uur ds. P. Homburg. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP. (Over de 4e lijn,van 1820 uur) I. Franz Schubert. Symphonle no. 5 in bes gr. t. Allegro „Andante con moto. Mi nuet. Allegro molto. Allegro vivace. Phll- harmonisch Orkest van Wenen o.l.v. Karl Böhm. II. Felix Mendelssohn Bartholdy. J. Ou verture Mldzomernachtsdroom op. 21. Concertgebouw Orkest o.l.v. Eduard van Belnum. 2. Concert voor piano en orkest nr. 1 in g kl. t. op. 25. Molto allegro con fuoco. Andante. Presto. Molto allegro e vivace. Helmut Roloff. plano Svmphonle Orkest van Bamberg o.l.v. Fritz Lehmann. III. Robert Schumann. 1. Symphonle Prediker: Evangellsatlebyeenkomst „Ec clesia". 8 uur nam. Stadszaal (foyer): Strand- en aport- kledingshow V. en D. 2.30 en 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling „Omagglo a Dante" Werkd ln april 104 uur; zondag 14 uur; ln mei werkd 105 uur: zon dag 15 uur (tot 12 mei). Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 —12 en 2-4 u Zon- en feestdageD 2-4 u Universiteit: Surrealistische tentoon stelling. Werkd. 9 uur voorm.5.30 uur nam. (tot 13 mei). DE BIOSCOPEN Casino „De koe en de gevangene". A l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Hemelvaarts dag: „Du bist wunderbar". A.l. Lido „Marina". A.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag en Hemelvaarts dag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Handel in minderjarigen", 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio ..Leve de vryheld". A.l. Werk dagen 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon „De onverzoeniyken". 14 jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag en Hemelvaartsdag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „De slag ln de koraalzee". 14 Jr. Werkdagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur; zon dag 2.30, 4 45, 7.15 en 9.15 uur. Don derdagcyclus „De wreker uit Mexico". Astra Wassenaar Vrydag 8 uur, za terdag en zondag 7 en 9.15 uur: „Doc tor in Love". 18 jr. Maandag en woens dag 8 uur: „Maak 't niet te bont". Hemelvaartsdag 2.30 en 8 uur: „De Du velstoejager". Elke leeftyd. Zondag- en woensdagmiddag halfdrle: ..Conny een meisje van 16". Elke leeftijd. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Lelden is geopend Apotheek Her- dlngh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502. Bovendien geopend tot zaterdag middag 6 uur: Apotheek Reijst, Steen straat 35, tel. 20136. De Oegstgeester Apotheek: Wllhelmlna- park 8, tel. 26274 is zondags geopend van 1213 en 's avonds na 18 uur. WEEKEINDEDIENST DER TANDARTSEN Voor spoedgevallen neemt waar tand arts Ch. A. M. Kengen, tel. 24516. ZONDAGSDIENSTEN DER HUISARTSEN. Voor spoedgevallen zijn van hedenmid dag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur be reid waar te nemen de doktoren: Masten broek, tel. 25046: Veldhuyzen, tel. 20617; Van Wingerden, tel. 30791; 's Gravesande, tel. 31919 en Roodenburg, Vermaat. tel. 26655. Te Oegstgeest de doktoren; Van Wal- chren, tel. 22030 en Van der VlietDe Vries, tel. 22331. By geen gehoor van Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), T.el op dokterstelefoon 22222. r. 1 ln bes gr. t. op. 38. (Frühllngssln- fonie). Andante un poco maestoso. Alle gro molto vivace. Larghetto. Allegro viva ce. Allegro animato. Rlas Symphonle Or kest Berlijn o.l.v. Ferenc Frlscay. 2. Con cert voor cello en orkest in a kl. t. op. 129. Nicht zu 6Chnell, Langsam. Sehr lebhaft. Maurice Gendron, cello. l'Orchestre de la Suisse Romande o.l.v. Ernest Ansermet. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 15.3017.00 Eurovisie: Kopen hagen: Rep. wielrennen. 17.0018.00 Rep. Concours cilpplque te Rome. AVRO: 20.00 Documentair progr. 20.30 Spel-show. NTS: 22.0022.30 Sportact 22.3023.30 Recht- str. rep. uit B-lgrado v. d. groepsflnales Europ. kamploensch. basketball. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 in. 12.10 Kritieken. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Klankb. 13 40 Gram. 14.00 Wenken v. d. tuin. 1430 Ork.conc. (Om 15.15- 15.35 lezing). 16.15 Staatsiebezoek aan Italië en de Vatlcaan. 17.00 V. d. Jeugd. 1750 Praatje. 17.55 Weerber. 1800 Nws. en Journ. 1845 Amus.muz. 19.30 Brief uit. Amerika. 19.45 Godsd. progr. 20 25 Liefdadlgh .oproep. 20.30 Radioportret. 21.00 Planorecital. 21.30 Klankb. 22 00 Nws. 22.10 Docum. progr. 22.50 Epiloog. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Kamer muziek. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Verz.progr. 13.30 Gevar. progr. 14 00 Gevar. progr. 14.30 Hoorsp. 15 00 Hoorsp. 15.30 FUmprogr. 16.00 Gevar. muz. 17.00 Interviews en gram. 1800 Lichte muz. 18.30 Gevar. progr. 19.30 Nws. 19.35 Lichte muz. 20.30 Samenzang. 21.00 Verz progr. 22.00 Lichte muz. 22.30 Nws 22 40 Lichte muz. 23 30 Lichte muz. 23.60 Meditatie. 23.55-24 00 Nws. Nnrdwestdeutsolier Rundfunk, 309 tn. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. en weerber. 13.10 Govar. muz. (verv.) 14.30 Oude muz. 15.00 Opernmuz. 16 45 Lichte muz 18 15 Ork.conc. 1845 Bas en plano. 19.00 Nws. en weerber. 20.00 Operettemuz. 21.45 Nws. en weerber 22.15 Detectlvespel. 22.50 Dansmuz. 24.00 Nws. en weerber. 0 05 Jazzmuz. 1.00 weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws 12.10 Ork.conc. 13.40 Hoorsp. 15 50 Grafin Marltza, operette. 17.35 Gram. 17.55 Ork.conc. 19.25 Lichte muz. 20.00 Hedendaagse Franse musici. 22,45 Gram. 23,53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 nt. 324 111.: 12 00 Nws. 12.02 Gram. 12 15 Amusjnui. 12.30 Weerber. 12.36 Amus. muz. (verv.). 1300 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Gram. 15.30 Sportprogr. 17.00 Sport, en nws. 17.10 Gram. 17.45 Sportultsl. 17.50 Ork.conc. 1830 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Oram. 2000 De zesde 23.00 Nws. 23.05 Gram. 23.55-24.00 Nws. dag. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.45 Gram. 484 m.: 13.00 Nws. 13.15 Verz.progr. 14.20 Verz.progr. (verv.). 16.45 Verz. progr. (verv. en slot). 17.00 Nws. 17.35 Gram. 17.45 Ork.conc. 18.45 Oram. 19.30 Nws. 20.30 Gram. 21.45 Gram. 22.56 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.65 Nws. VOOR MAANDAG 8 MEI Hilversum I, 402 ni. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.13 Idem. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8 00 Nws. 8.15 Radiokrant 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Waterstan den. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Theologische etherleergang. 11.00 Alt en plano. 11.30 Qulzprogr. 12.05 Gram. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Tuin- en l&ndbjneded. 12.33 Lichte muz. 12 63 Gram. of act. 13 00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Ge var. progr. 16.35 Gram. 16.00 Bybelover- denklng. 16.30 Bariton en plano. 16.50 Gram. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regjerlngsultz.: Het Ryksmuseum voor Volkenkunde te Lelden en Nleuw-Gulnea door dr. H. H. Frese. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Hier ls de Navy, hoorsp. 21.30 Viool en plano. 22 00 Parlementair comm. 22.15 Kongo tussen vrees en hoop, rep. 22.25 Gram. 22.30 Nwa. en SOS-ber. 22 40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23 05 en 23.40 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8 00 Nws 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. oudere luisteraars. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Gram. 11.00 Radlo-Phll- harm Orkest. 11.45 Voordr. 12 00 Lichte muz. 12.30 Land- en tulnbmeded. 12 33 Voor ons platteland. 12.43 Lichte muz. 13 00 Nws., meded. en beursber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Pianorecital. 14 30 Gram. 14.50 In den beginnelezing (V) 15 10 Gram 16 45 Gram 17.00 V. d. pad vinders. 17 15 Gram. 17.50 Mlllt. comm. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Polit. lezing. 18.25 Lichte muz. 18.50 Openbaar kunst bezit. 19.00 Kamermuz. 19.15 Omr. dub- belkwart. 19.30 Inleiding tot muziek be grip. muzik. lezing. 19.45 V. d. Jeugd. 20 00 Nws. 20 05 Gevar. progr. 22.30 Nws beursber v New York en meded. 22.45 Act. 23.00 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 18.00-20.00 Rechtstr. rep. uit Bel grado v. d. finales om de eerste en tweede plaats Europ. kamploensch. basketball. 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20 20 Achter het scherm. 20 30 Wildwest-film. 20.55 Fllmvensëer. 21.20 Welbeschouwd, forum. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Honie Service 330 m. 12.00 Cricket. 12.10 Ork.conc. 12.55 Weer ber. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 13.40 School radio. 15.00 Cricket. 15.30 Hoorsp. 16.45 V. d oudere luisteraars. 17.00 V. d. Jeugd. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South East. 19.00 Samenzang. 19.30 Gevar. progr 20 30 Asking the world. 21.15 Hoor spel. 22.00 Nws. 22.30 Voordracht. 22 45 Pari. overz. 23.00 Nws. en weerber. 23.06 23.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 ni. 12.00 Gram. 12.31 Gevar. muz. 13.30 Nws. en crlcketultsl. 13.45 V. d. kind. 1400 V. d vrouw. 15 00 Lichte muz. 15.31 Muz. by het werk. 16.15 Mrs. Dale's dagboek. 16 31 Ultsl. races. 16.34 Voetbalrep. 17.00 Lichte muz. 17.31 Lichte muz. en ber. 18.30 Weerber., nws. en act. 18.36 Sport- nws. 18 45 Hoorsp. 19.00 Nws. en Journ. 19 25 Sport. 19.31 Hoorsp. 20.00 Hoorsp. 20.31 Lichte muz. 21.00 Gevar. progr. 21.31 Onbekend. 22.40 Lichte muz. 23.55-24 00 Nieuws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Gevar. progr. 13.00 Nws. en weer ber. 13.15 Ork.conc. 16.00 Dansmuz. 16.30 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.45 Amus.muz. 19.00 Nws. en weerber. 19.30 Kamermuz. 21.45 Nws. en weerber. 22.15 Jazzmuz. 23.00 Gram. 23.30 Lichte muz. 24.00 Nws. en weerber. 0.10 Gevar. muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork.conc. 13.30 Gram. 13.50 Gram. 14.25 Gram. 14.30 Gewijde muz. 15 00 Gram. 15.30 Ork.conc. 16.00 Orgelrecital. 16.15 Ork.conc. 17.30 Gram. 18.05 Kamermuz. 19.00 Nws. 20 05 Ork - conc. 23.10 Sol.conc. 23.35 Gram. 23 53- 24.00 Nws. Brussel 324 en 484 m. 324 lil.: 12.00 Nws. 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 V. d. landb. 12.42 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.35 Boekbespr. 17 45 Franse les. 18.00 Protestuit. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Zang- recital. 20.00 Kamerork. en sol. 20.30 In tern. ultz. Rode Kruis. 21.00 Kunstka- leldoscoop. 21.15 Omr.koor. 21.30 Amus.- ork. 22.00 Nws. 22.15 Gitaarmuz. 22.55 Nw6. 23.00 V. d. zeelieden. 484 m.: 12.40 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Kamermuz. 14.20 Kamerork. 15.00 Gram. 15.15 Lichte muz. 16.07 Gevar. muz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Mu2. v. blaas- lnstrum. 19.30 Nws. 20.00 Gram. 21.45 Gram. 22.00 Wereldnws. 22.10 Jazzmuz. 22.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2