FEILLOZE RUIMTEVLUCHT VAN AMERIKAAN SHEPARD 5 DAGEN GRATIS AUTO RIJDEN Schitterend succes na herhaalde malen enerverend uitstel WEERBERICHT ©ucf Qlïe teuwsi Ruimtevaarder „stuurde" zelf Fa. D. KREI Zn. Kritiek van comité-schrootfraude op rapport van Hoge Autoriteit Oostenrijkse Landru krijgt levenslang INTERNATIONALE COMMISSIE ONVERWIJLD NAAR LAOS FORD BLAMi Opgericht 1 maart I860 SATERDAG 6 MEI 1961 No. 30348 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. vaD Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Ook Amerika is er in geslaagd, een mens in de ruimte te brengen. Na uren van zeer grote span ning op de raket-basis Cape Canaveral startte gistermiddag om vier minuten over half vier Nederlandse tijd de Redstone-raket, die de Mer- curycapsule „Freedom 7" van ruim een ton met de 37-jarige Alan B. Shepard naar de ruimte droeg. Zestien minuten later maakte de capsule een per fecte daling op de oceaan bij de Bahama-eilanden, bijna 500 kilometer van de startplaats, na een tocht tot 184 kilometer hoogte te hebben gemaakt, waarbij een snelheid van circa 8000 km per uur werd bereikt. Shepard kon zelf de capsule verlaten en werd door een helikopter naar een vliekdekschip gebracht, waar werd geconstateerd, dat hij de tocht lichame lijk uitstekend heeft verdragen. In Amerika, dat gisteren uren lang de adem inhield toen een technische storing tot uitstel van de lancering van enige uren noopte, heerste enorme opluchting over het volmaakte verloop van de tocht, die door miljoenen op de televisie kon worden gevolgd. President Kennedy heeft kapitein luitenant ter zee Shepard geluk gewenst met zijn succes doch tevens verklaard, dat Amerika zijn inspanningen ten behoeve van de ruimtevaart zal moeten ver dubbelen om op den duur Rusland te kunnen inhalen. Shepard heeft gedurende zün gehele vlucht in directe radioverbinding gestaan met de raketbasis. HU heeft zelf een actief aandeel gehad in het verloop van de vlucht. De ruimtevaarder bediende zelf de instrumenten, waarmee de capsule op 90 km hoogte van de draagraket werd gescheiden, waarmee later de remraketten werden ingeschakeld, het remmechanisme werd afgeworpen en de parachutes werden ontplooid. Een van de grootste successen van de vlucht is geweest, dat Shepard voortdurend volledige controle over zyn denken en handelen heeft gehad en daardoor feilloos de handgrepen heeft kunnen uitvoeren die hem in de juiste baan hielden. Hoewel deze korte ruimtevlucht als technische prestatie wordt over troffen door de kunstmaanvlucht van de Rus Gagarin op 12 april, is deze geslaagde activiteit van Shepard tijdens de vlucht een zeer groot winstpunt voor de Amerika nen. Gagarin vloog in de kunstmaan Wostok slechts als passagier en waarnemer mee, doch oefende zelf geen invloed op het verloop van zyn vlucht uit. Goed doorstaan Een helikopter bracht hem naar het vliegdekschip Lake Champlain, waarheen ook de capsule werd vervoerd. Aan boord toonde een eerste medisch onder zoek aan, dat Shepard de reis lichamelijk goed had doorstaan, en geen nadelige ge volgen heeft ondervonden van de enorme versnellingsdruk of van de vijf minuten Wachten, wachten De laa'tste uren voor de start van de 28 meter hoge Redstoneraket hadden een dramatisch verloop. Kort voordat om streeks half twee Nederlandse tijd de start zou plaats vinden, noopte een tech nische storing tot een kwartier uitstel. Shepard bevond zich toen reeds bijna twee uren in de Mercury-capsule in het topje van de raket. Later werd besloten tot nieuw uitstel, aangezien een onder deel in de raket niet in orde bleek te zijn en vervangen moest worden. Het zou tot vier minuten over half vier duren, voordat de Redstone op een zuil van vuur en rook naar de ruimte joeg. Wat er in die uren in Shepard moet zijn omgegaan laat zich slechts gissen. Hetzelfde gold voor de echtgenote van de ruimtevaarder, die op de basis aan wezig was en het voortdurend radiocon tact tussen de gronddienst en de een zame wachtende Shepard in het topje van de raket kon volgen. De vlucht Zeer spoedig na de start, toen Shepard bloot stond aan een enorme druk ten tengevolge van de grote versnelling, meldde hij reeds over de radio, dat alles volmaakt scheen te verlopen, en mede delingen van deze aard bleven met korte tussenpozen naar de gronddiensten komen, waar met ademloze spanning het verloop van de vlucht werd gevolgd. Op de vele schepen, die in de buurt van de Bahama-eilanden waren gesta tioneerd om Shepard uit zee op te vissen, kon men de terugkeer van de capsule in de atmosfeer en de ontplooiing van de parachutes volgen. Groot was de ont steltenis, toen plotseling kort voor de daling op zee het radiocontact uitviel. Maar onmiddellijk nadat de capsule op zee was gedaald en de parachute zich van de cabine had losgemaakt kon men waarnemen, dat Shepard zelf de capsule opende en naar buiten kwam. Advertentie LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 VEEL WIND Blijkens het weekoverzicht, dat het KNMI om 10 uur verstrekte, zal een front, vergezeld van veel wind en een brede regenzone, ons land in de nacht en ochtend passeren. Daarna zal de wind naar zuidwest tot west ruimen en zullen er in de kustprovincies weer op klaringen voorkomen, maar met iets lagere temperaturen dan vandaag. 7 MEI Zon op: 5.00 uur; onder; 20.14 uur; Maan op: 1.49 uur: onder: 11.21 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.58 en 20.37 uur; laagwater te 3.27 en 15.56 uur; (8/5 hoogwater te 9.09 en 21.54 uur, laagwater te 4.26 en 17.10 uur). Advertentie Moederdag geschenken JAN DE NIE ZONEN K. Rapenburg 10 - Telefoon 20025 Dit nummer bestaat uit 18 pagina's en een bijvoegseL Enorme kapitalen Deze eerste voorzichtige Amerikaanse aanloop naar bemande ruimtevaart is de eerste grote bekroning van een jaren lange arbeid. Bijna tweemiljard gulden heeft Amerika thans in ruimtevaart projecten gestoken. Hoeveel daarvan be steed is aan het Meroury-project is niet te berekenen, omdat vele onderzoekin gen voor uiteenlopende projecten cen traal konden worden verricht en vele feitelijke experimenten ten behoeve van verschillende projecten met elkaar kon den worden gecombineerd. Vast staat echter, dat het Mercury-project een zeer belangrijk deel van die tweemiljard heeft opgeslokt. Aan het succes van gisteren zijn talloze tegenslagen en teleurstellingen voorafgegaan. Zware training In 1959 werden vrijwilligers opgeroe pen om de eerste Amerikaanse bemande ruimtevlucht en te maken: duizenden meldden zidh aan ,maar nog geen zestig doorstonden met, succes de eerste zeer zware selectie. Van hen werden er bü schijnbare gewichtsloosheid. Uit de me dedelingen van Shepard tijdens de vlucht en de automatisch naar de aarde overge brachte gegevens over zijn ademhaling, hartslag en temperatuur had men reeds de indruk gekregen, dat hij de beproe vingen volledig de baas bleef. Shepard zelf heeft zich na zijn terug keer slechts in enkele woorden over zijn ervaringen uitgelaten. Hij sprak van een schitterend uitzicht in soortgelijke ter men als indertijd Joe Walker die in een X-15 de aarde van 50 km hoogte bekeek en als de Rus Gagarin die in zijn Wostok tot 302 km hoogte kwam. Mensen en dieren De Russische reacties op het Ameri kaanse succes waren eerst vrij denigre rend, maar later hebben verschillende Russische ruimtevaartdeskundigen toch hun bewondering over de Amerikaanse prestatie uitgesproken. Wel werd daarbij gezegd, dat de Amerikanen kennelijk nog jaren achterstand bij de Russen hadden, aangezien de Amerikaanse proef eigenlijk overeen kwam met het terughalen van dieren uit de ruimte door de Russen in juni 1959. Waaruit natuurlijk iets ge concludeerd zou kunnen worden over de Russische opvattingen over mensen en dieren Verwacht wordt dat Shepard maandag in het Witte Huis in Washington door president Kennedy zal worden ontvangen en begiftigd met de Medal of Honor. Alan Bartlett Shepard. de eerste Amerikaanse ruimtevaarder, wiens vlucht gisteren onder grote span ning door miljoenen gevolgd werd. nog zwaardere lichamelijke en psycho logische tests zeven uitverkoren, om een opleiding tot „astronaut" te volgen. Een haast onmenselijk harde training van meer dan twee jaar, met lichamelijke en geestelijke martelingen van onvoorstel bare aard. volgde. Onlangs werden drie ruimtevaarders-in-spé uit dit zevental gekozen om de laatste training voor de raketvlucht van gisteren te ondergaan. Minder risico dan Columbus of Lindbergh De kans, dat de gehele vlucht volgens schema zou verlopen, werd op 50 fp ge schat. Dat betekende echter niet, dat de kans op behoud van de ruimtevaarder zo gering was, want ging er le^s mis. dan beschikte hij nog over mogelijkhe den om de capsule met een veiligheids apparatuur van de raket te scheiden en een vroegtijdige daling per parachute te maken. Alles werd gedaan om de veilig heid zo hoog mogelijk op te voeren. Maar pionieren brenrt nu eenmaal ge varen mee, die echter in dit geval niet groter waren dan de risico's, die bijv. Columbus of Charles Lindbergh aan vaardden bü hun pioniers-ondernemin gen, welke ongetwijfeld geen vüftig pro cent kans op succes boden. Niet vergelijkbaar met vlucht Gagarin De vlucht van gisteren was niet te vergelijken met de ruimtevlucht van Gagarin op 12 april. Deze maakte toen een vlucht om de aarde met een veel hogere snelheid <28 000 km per uur) dan de Mercurycapsule bereikte circa 8000 km per uur) waardoor de problemen van de terugkeer in de atmosfeer gisteren minder groot waren dan bij het Rus sische experiment. Een met de vlucht van Gagarin vergelijkbaar experiment zullen de Amerikanen eerst eind van dit jaar of begin volgend jaar ondernemen en dan zal een Mercurycapsule niet één maal (zoals de Wostok met Gagarin) maar driemaal om de aarde cirkelen al vorens weer te landen. Ruimtevlucht op t.v. De mogelijkheid bestaatdat hedenavond omstreeks half elf over de televisie een telerecor- ding van de eerste Ameriaanse ruimtevlucht kan worden uit zonden. Mocht er vertraging ontstaan, dan ligt het in de be doeling zondagavond om half acht deze telerecording uit te zenden. Spion Blake verried geen Amerikaanse geheimen Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft gisteren verklaard, dat voor zover kon worden vastgesteld geen Ame rikaanse geheimen in gevaar zijn ge bracht door de spionage van de Brit George Blake, die deze week tot 42 jaar gevangenisstraf is veroordeeld. Vele vragen nog onbeantwoord Ondersoek niet „grondig", en waarom werd sehroothandelaar L. Worms niet genoemd? Het comité-schrootfraude is verre van tevreden met het afsluitend rapport van de Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staalgemeenschap over de schrootfraude. Zoals bekend heeft dit comité, be staande uit jhr. mr. M. van der Goes van Naters, prof. mr. G. de Grooth, prof. mr. H. Drion en de heer J. Noordam, zich tot doel gesteld „het verdere verloop van 2aken nauwlettend te volgen en waar nodig onrustbarende feiten te signale ren". Het acht het nu nodig te signaleren, dat uit het rapport geenszins blijkt, dat de onderzoekingen „op grondige wyze" zijn verricht. Bovendien is het comité pijnlijk getroffen door het feit, dat uit het rapport de belangryke rol van de Nederlandse schroothandelaar L. Worms, die de fraude aan het licht bracht, on voldoende blijkt. Voorts heeft het comité ook op andere punten van het rapport kritiek: 9 Het meent, dat de fraude veel groter is gew.est r'an de 230.000 ton, waarvan het rapport van de Hoge Autoriteit spreekt. Men spreekt daarin bü herha- (Van onze Weense correspondent) Na een proces van drie weken in We nen hebben zes mannelijke en twee vrouwelijke gezworenen eenstemmig ver klaard, dat Max Gufler, de handelsreizi ger uit het stadje St. Pölten vier vrou wen heeft vermoord, in twee gevallen een poging tot roofmoord heeft gepleegd en zich viermaal aan roof heeft schul dig gemaakt. De slachtoffers, die Gufler vla huwelijksadvertenties had leren ken nen, werden door hem met een slaap middel verdoofd en daarna in het wa ter geworpen. Ofschoon de beklaagde oorspronke lijk de vier roofmoorden had bekend, trok hij deze bekentenis tijdens het proces in en verklaarde dat „vier onbe kenden" de moorden zouden hebben ge pleegd. Deze verklaring kon hij echter niet waar maken, omdat de door hem genoemde personen niet bestonden of een onomstotelijk alibi hadden. Daar hij tot het laatste ogenolik alle schuld ontkende en bovendien de ge tuigen k charge voor leugenaars uit schold, werden geen verzachtende om standigheden in overweging genomen. Temeer omdat hij, volgens drie psychia ters, volledig toerekeningsvatbaar is. Overeenkomstig de eis werd hij ver oordeeld tot levenslange gevangenis straf, welke straf hij elk jaar op de vier dagen waarop hij de moorden pleegden in een donkere cel en op water en brood zal moeten uitzitten. Gufler heeft geen hoger beroep aan getekend en legde zich bij zün veroor deling neer. ling van genomen „steekproeven" en daarop baseert men dan het vaste getal van 230.000. Onvoldoende komt in het rapport naar voren, wie verantwoordelijk is voor de gepleegde onregelmatigheden. Er is wel een onderzoek ingesteld, maar de aard en de resultaten van dit onderzoek blijven in het duister gehuld. De Hoge Autoriteit heeft uit het oog verloren, dat naast de straf- of civiel rechtelijke aansprakelijkheid ook een verantwoordelijkheid voor het gevoerde beleid bestaat. In het rapport staat, dat in België en Frankrijk bepaalde strafacties zün verjaard? Wat is gedaan om dat te voor komen? Er zijn nog geen gegevens beschik baar voor een na-controle in de dossiers van het regionale schrootbureau in Mi laan. In Frankrijk zijn alle wrakken (dus bijna al het Franse scheepssloopschroot) buiten beschouwing gebleven. Enz. enz. Het onderzoek was bepaald niet volledig. Welke accountantscontrole bestond er op de Brusselse instellingen? De aan de staalondernemingen uit hoofde van de verevening verrichte be talingen hadden een voorlopig karakter. Wanneer en hoe heeft de definitieve af rekening plaatsgehad? Engeland en de Sowjet-Unie hebben besloten, de internationale commissie van toezicht in Laos opdracht te geven onverwyld naar Laos te gaan, zo heeft gisteren een woordvoerder van het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken bekendgemaakt. In Nieuw-Delhi is op het ogenblik de commissie bijeen, die vertegenwoordigers van India, Polen en Canada omvat. Engeland en de Sowjet-Unie hadden donderdag over het antwoord overeen stemming bereikt, tijdens een gesprek in Moskou tussen de ambassadeur Sir Frank Roberts en de onderminister van Buitenlandse Zaken Poesjkin. In het dorp Hin Heup heeft een mili taire delegatie van de Laotische rege ring gisteren een onderhoud gehad met een militaire delegatie van de Pathet Lao. De laatste verklaarde geen onder handelingsdelegatie te zyn, maar slechts gekomen te zün om de conferentie ter regeling van de wapenstilstand voor te bereiden. Zü beloofde vóór zondag tüd en plaats te zullen voorstellen. De rechtse regering heeft gisteren meegedeeld, dat in het gehele land het vuren is gestaakt. Shepard begeeft zichgekleed in zijn luchtdrukcostuum. uit het me disch centrum van Cape Canaveral naar de raket, waarop de Mercury capsule was aangebracht. Hij zou daar nog ongeveer vier uur in een zaamheid moeten doorbrengen, voordat de raket werd gelanceerd Achter Shepard de ruimtevaarder- in-opleiding Grissom, die de lan cering bijwoonde. Advertentie met de Vraag inlichtingen bij Official Ford Dealer voor Leiden e.o. en de gehele bollenstreek Haarlemmerweg 2-4,Leiden,TeL3314l Uit het Leidsch Dagblad van 8 Mei 1861: Bij de op heden Maandag gehouden openbare aanbeste- ding van gemeentewerken is het bouioen vn een nieuwe school op het Pieterskerkhof voor 16.100 aangenomen door de metselaars J. van der Tas en J. Franchimon. (Advertentie) Room- Koffijhuis de Vink. Dinsdag, Woensdag en Donderdag, 7, 8 en i 9 Mei, Grande soirée musicale et 1 l chantante, te geven door het 1 l Gezelschap Saurlet. Aanvang sy2 uur. D. Oudhoorn.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1