Automatiserin; Weer de zaak Helander: een zwarte bladzijde in Zwedeiis geschiedenis nachtmerrie of mooie droom Australië bouwt huizen uit zijn koraalriffen GEBOUW GEMEENTEWERKEN OEGSTGEEST GEOPEND Vlotte handel Bisschop zou brieven vol laster over zijn tegenkandidaten naar de kiesmannen hebben gezonden Schrapmachine haalt materiaal voor de produktie van duizend ton cement per dag naar boven ZATERDAG 6 MEI 1961 De bezetting kan worden verdubbeld Oegstgeest is een groeiende ge meente. Dat bleek gistermiddag weer eens toen het nieuwe bureau van gemeentewerken werd geopend Een doelmatig en gerieflijk gebouw ondanks de sobere opzet. Het ge bouw is zo groot, dat het plaats kan bieden aan twee keer de huidige be zetting. Een bezetting, die nodig: is als Oegst geest 20.000 inwoners telt. Iets, dat het harte hoopt, maar de vroege vaderen van de Sleutelstad waarschijnlijk niet. Wethouder J. F. M. Steenmetser van openbare werken, die het gebouw offi cieel opende, herinnerde eraan, dat het de derde opening van deze week was. Daaruit blijkt volgens hem. dat er leven in de Oegstgeester brouwerij is. Hij' was blij, dat men de kans had gegrepen het huis, dat naast het vroegere gebouw van gemeentewerken is gelegen aan te ko pen, zodat de ruimte, waarover gemeen tewerken thans beschikt zo goed als verdubbeld is. Hij bracht de directeur van gemeentewerken, de heer M. J. Gor- kum hulde. Hij was het namelijk, die het idee opperde ook het pand Wilhelmina- park 27 te kopen. Dat het nieuwe ge- ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde mej. M. F. J. v. d. Kaaden (Hillegom) en de heer A. J. M. v. d. Werf (Nijme gen); semi-artsexamen de heren J. H. M Pieck (Oegstgeest) en C. R. Vonk (Den Haag); artsexamen de heren W. J. de Jong (Den Haag), B. W. A. Lucas (Leiden), H. J. van Oort (Voorburg) en H. J. Spruijt (Leiden). DIAMANTEN DOCTORAAT Vandaag is het zestig Jaar geleden, dat mr. G. J. Sybrandy. geboren te Ulrum en thans wonende te Almelo, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doc tor in de rechtswetenschap. VOORSCHOTEN Schoolsportjournooi Gisteren werd het schoolsporttoernooi, waarvoor reeds enkele voorwedstrijden gespeeld waren, beëindigd. Dat wil zeg gen voor de afdeling voetbal, want bij de korfbalwedstrijden moet nog een be slissingswedstrijd gespeeld worden tussen de Bethaniëschool en de Mariaschool. De wedstrijden werden ook nu weer in sportieve sfeer gespeeld maar een grote tegenslag was voor alle spelers en speel sters, de enorme wind, die juist over de lengte van de velden woei. Bij korfbal eindigden hierdoor alle wedstrijden in een 00 gelijke stand. De uitslagen van de gisteren gespeelde wedstrijden zijn: Voetbal: ParkschoolJosefschool 13; Hervormde schoolGeref. school 3—2; Ds. FortgensschoolGeref. school 20; VlietschoolBethaniëschool 04; Herv schoolJosefschool 1—4. De eindstand luidt: 1. Josefschool 12 punten; 2. Parkschool 9 punten; 3. Ds. Fortgensschool 7 punten; 4. Bethanië school 5 punten; 5. Vlietschool 4 pun ten; 6. Geref. school 3 punten; 7. Her vormde school 2 punten. Korfbal: ParkschoolMariaschool 00; Herv. schoolGeref. school 00; Ds. FortgensschoolGeref. school 00; Vlietschool—Bethaniëschool 00; Herv. schoolMariaschool 00. De eindstand luidt: 1. Bethaniëschool en Mariaschool 9 pnt.; 3. Vlietschool 8 pnt; 4. Parkschool 6 pnt.; 5. Herv. school 4 pnt.; 6. Geref. school 3 pnt. en 7. Ds. Fortgensschool 3 pnt. Tussen de Bethaniëschool en de Ma riaschool zal een beslissingswedstrijd ge speeld worden. Burgemeester De Kool reikte aan de Josefschool de wisselbeker uit. 's Middags werden wedstrijden voor de leerlingen van de drie uloscholen gehou den. De uitslagen daarvan luiden: Voetbal afdeling I: Openbare ulo- Christelijk ulo 21; Chr. uloR.-K. ulo 24; R.-K. uloOpenbare ulo 05. Eindstand: 1. Openbare ulo, 2. R.-K. ulo; 3. Chr. ulo. Voetbal afdeling II: Openbare ulo— Chr. ulo 05. Korfbal afdeling I: Openbare ulo—Chr. ulo 00; Chr. uloR.-K. ulo 10; R.-K. uloOpenbare ulo 00. Eindstand: 1. Chr. ulo; 2. Openbare ulo; 3. R.-K. ulo. Korfbal afd. II: Openbare ulo—Chr. ulo 1—0. De prijzen voor de uloscholen zijn gis teravond door de heer Van Schaick, chef afd. Onderwijs, uitgereikt. bouw zo dicht bü de secretarie is ge legen vond de heer Steenmetser een prettige bijkomstigheid. De heer Van Gorkom zwaaide de bouwkundige afdeling hierna lof toe. Hij was bijzonder te spreken over het nieuwe gebouw. Burgemeester H. L'. du Boeuff zei ervan overtuigd te zijn, dat de plannen om het gebouw van gemeen tewerken uit te breiden al veel eerder verwerkelijkt hadden moeten worden. De huisvesting totnutoe vond hij onvol doende. Comité ter bevordering van lichaamsontwikkeling Zoals in vele andere plaatsen heeft zich deze week ook in Voorschoten een werkcomité van de Vereniging tot Be vordering van de Harmonische Lichaams ontwikkeling gevormd. Genoemd comité zal zich ter plaatse bezig houden met het organiseren en afnemen van de z.g. H.L.O.-proeven, die het afleggen van bepaalde prestaties op atletiekgebied omvatten. De gegadigden moeten ten minste de twaalfjarige leeftijd hebben bereikt en kunnen het officiële H.L.O.- diploma ontvangen. Hemelvaartsdag in teken van de sport Donderdag 1 mei 1961 (Hemelvaarts dag) staat Voorschoten in het teken van de sport. Vanaf 2 uur 's middags wordt op het Burg. Van der Hoeven sportpark te Voorschoten een sportdag georganiseerd door de sportraad. Na de opening door de voorzitter van de sportraad zullen ongeveer 200 duiven worden losgelaten door de duivensport vereniging „De Zwaluw" uit Voorscho ten. Een interessante hockeywedstrijd zal worden gespeeld tussen het Noordhol lands Jeugdelftal tegen het Zuidhol- latids Jeugdelftal. In beide ploegen ko men ieder 3 spelers uit, die gekozen zijn voor het Nederlands jeugdelftal. De wandelsportverenigingen uit Voor schoten houden een wandelmars door Voorschoten. Een korfbalwedstrijd zal worden gespeeld door de plaatselijke korfbalvereniging Vitesse '59 tegen de Danaïden uit Leiden. Een handbalwed- strijd zal worden gespeeld door R.-K. SVLV tegen een elftal uit Stompwyk. Een combinatie Jeugd Rouwkoop-SVLV zal een aantrekkelijke voetbalwedstrijd spelen tegen een Haarlems Jeugdelftal van de K.N.V.B.. De gehele middag zijn cr tenniswedstrijden op het tennispark. Ambtenaren werken korter De gemeentesecretarie, de kantoren van de gemeente-ontvanger en de cen trale boekhouding zijn op zaterdag 6 mei, op zaterdag 20 mei en vervolgens om de veertien dagen elke zaterdag de gehele dag gesloten. Voor het doen van aangiften van geboorten en overlijden zal de ambtenaar van de burgerlijke stand op die dagen zitting houden van 9 tot 9.30 uur 's ochtends. Dit keer geen rel Gisteren was de kleine kermis op de Voorstraat in Voorschoten weer volop in bedrijf, de schoolkinderen kregen de finales van de schoolporten. De Voor- schotense politie, versterkt uit voorzorg, behoefde dit maal niet op te treden te gen de groep „nozems", die het dorp onveilig maakten tijdens de koninginne- f eesten. De paden op de lanen in Zaterdag 27 mei houdt de W.S.V. „De Zwervers" te Voorschoten onder auspi ciën van de NWB-ZHWB voor de zeven de maal de bekende „Duivenvoorde- tocht" waarvan de baten ten goede ko men aan de vereniging „Pro Juventute". De te lopen afstanden bedragen 10, 15 en 25 km. Een groot deel van het parcours gaat door de Koninklijke Landgoederen, de z.g. drie Horsten. De deelnemers, die voor de eerste maal deze tocht maken, krijgen een spe ciaal ontworpen herinneringsmedaille. De overigen ontvangen het zilveren jaarcijfer. De start is bij het gebouw v. Chr. Belangen aan de van Wijngaardenlaan te Voorschoten tussen 2 uur en kwart voor 4. Op dinsdag 9 mei zyn burgemees ter L. de Kool en wethouder J. J. Dekker verhinderd spreekuur te houden LEIDERDORP Burgerlijke Stand Geboren: Marianne H.. dr. van B. A. Hogervorst en T. Rasser; Sylvia J., dr. van J. Dlseraad en J. Leuerlng; Scarlett dr. van R. Loth en T. Koolstra. Overleden: J. C. Klos, 73 Jr. echtgenote van P. van Leeuwen. Medische Dienst Leiderdorp Zondag; dokter M. P. Hennink, Mauritssingel 166, Leiderdorp, tel. 33686; Hemelvaartsdag: dokter G. A. de Bruyne, Hoofdstraat 8, Leiderdorp, tel. 22208. Warmond Dokter H. A. G. M. Wa lenkamp, tel. 01711—220. Zuster Mui lerman, Herenweg 57, Warmond, tel. 01711—879 (b.g.g. 206). Voorschoten zaterdag en zondag: dokter v. d. Kooi. Joh. W. Frisolaan 35, tel. 2527. Wijkverpleging: Gezondheids centrum, tel 2177. Hemelvaartsdag: dokter Van Schaik, Jul. van Stolberglaan 62, tel. 3344. Wijk' verpleging: Gezondheidscentrum, tel. 2177. Oegstgeest Dokter Van Walchren, tel. 22030. Dokter v. d. Vliet-de Vries, tel. 22331. OEGSTGEEST Derde wijkgenieente lieet Kerekwerve Op voorstel van de kerkeraad van de derde wijkgemeente heeft de Centrale Kerkeraad van de Ned. Herv. Kerk de naam voor deze gemeente vastgesteld. Zü zal wijkgemeente Kerekwerve heten. Dit is de oude naam, waarmede de plaats van de Groene- of Willibrord- kerk eertijds werd aangeduid. Deze his torische naam blijft derhalve voor onze gemeente bewaard. Tot ouderling-kerkvoogd is benoemd de heer B. J. 't Jong, tot ouderling mejuffrouw C. Slotenmaker de Bruine en tot diaken mejuffrouw G. H. Jansen. De nieuwe predikant ds. Irik heeft een huis. zodat op zijn komst niet lang be hoeft te worden gewacht. KERKDIENSTEN Herv. Gem. Groene- of Willibrordkerk: 10.30 uur ds. B. C. Visser; Pauluskerk: 10 uur ds. G. F. Callenbach (H.D.), 7 u. ds. H. K. Jonkman; Geref. Kerk Mau- ritslaan: 10 en 5 uur ds. Meyer; Geref. Kerk (Vrijgemaakt) W. de Zwijgerkerk: 8.30 en 3 uur drs. R. Brands. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het doctoraal examen so ciale geografie de heer J. J. M. Bonnet te Oegstgeest. WARMOND Sobere plechtigheid Op sobere maar indrukwekkende wijze zijn in deze gemeente de gevallenen uit dè tweede wereldoorlog herdacht. De plechtigheid begon met een stille tocht naar het monument voor de gevallenen, waaraan door enkele honderden ingeze tenen werd deelgenomen. Een koor van zangeressen en zangers uit de gemeente vertolkte op ontroerende wijze het Sanctus van Schubert, gevolgd door het .Blijf bij mij Heer" door de fanfare. De heer J. Hoek droeg „Zij" van De Josse- lin de Jong voor. Ontroerend was het Beati Mortui van Mendelssohn, gezongen door de Scholae Cantorum van het r.-k. seminarie. (Van onze Scandinavische medewerker) In een der meest trieste en meest opzienbarende processen, ooit in Zweden gevoerd, dat van bisschop Helander, is, na dat het jaren slepende was gebleven, weer beweging gekomen. De achtergrond vormt de omstandigheid, dat Zweden meer intellec tuelen voortbrengt dan het onderhouden kan. Het land is geografisch wel groot, maar de typisch stedelijke topfuncties zijn gering in aantal. Om het bezetten van een professoraat wordt vaak verbitterd gestreden. Met andere functies als museumdirecties is dat al evenzeer het geval. Het misdrijf, waaronder het genoemde proces gaat, is niet een der zwaarste, maar heeft niettemin een schokkende, huiveringwekkende werking op de openbare mening uitgeoefend. En wel om de persoon van de verdachte. Want hij was een der hoogste geestelijken, de bisschop van Strang- nas. Door zijn benoeming, op 22 oktober 1952, was Dick Helander een der eersten in den lande geworden, een topfunctionaris van de staats kerk. De benoeming geschiedde bij verkiezing door de kiesmannen uit het bisdom, een beperkte kring kerkelijke waardigheidsbekleders. Er waren twee tegenkandidaten. Hield onschuld gaf niets en vol toe Als Helander op die fatale dag niet gekozen zou zijn geworden, was er naar alle waarschijnlijkheid nooit een proces Allen zongen daarna 2 coupletten van het Wilhelmus. Een schat van bloemen werd aan de voet van het monument gelegd. Nieuwe speeltuin Vanmiddag om 3 uur wordt de speel tuin ln het plan Oost officieel geopend. De nieuwe speeltuin is in exploitatie bij de speeltuinvereniging „Speelvreugd", onder voorzitterschap van de heer P. F. Vergeer. Deze speeltuin is bestemd voor kinderen beneden de leeftijd van 12 jaar. Van 1 mei t/m 28 oktober zal de ge meente-secretarie zaterdags gesloten zijn. Uitsluitend voor het doen van aan giften voor de burgerlijke stand zal de gemeente-sècretarie geopend zijn van ~.30 tot 9.30 uur. van gekomen. Want die verkiezing be tekende het welslagen van een misda dige toeleg, door wie dan ook in scène gezet. Op 6 december 1952 legde ds. Erik Segelberg aan de politie enkele anonieme brieven over, ontvangen door kiesmannen, die lasterlijke aantijgin gen bevatten over de tegenkandidaten van Helander. Brieven, die naar Segel berg mededeelde, de vingerafdrukken van Helander bevatten. Vanzelfsprekend was dit materiaal zeer bezwarend. Een boekjes-detective zou het misschien zelfs al te mooi om waar te zijn hebben gevonden. De recht bank en het hof vonden dit niet. Zij veroordeelden Helander, waardoor hij van zijm ambt vervallen verklaard werd, o.m. omdat er meer tegen hem pleitte. Helander hield zijn onschuld vol en heeft nooit iets, hoe weinig ook, toe gegeven. Zelfs toen een schrijfmachl- nereparateur kwam verklaren, dat hfj Helander herkende als de man, die op een avond, in een zwarte cape gehuld en met de hoed ln de ogen gedrukt o, romantisch Zweden! hem onder valse naam een schrijfmachine had ge bracht, waarvan de letters met een vfjl waren verwoest en die van nieuwe let tertekens moest worden voorzien. De De nachtmerrie (of mooie droom?) dat de mens in zijn arbeid eens zal worden verdrongen door de machine, dreigt in de Verenigde Sta ten snel werkelijkheid te worden. De naam van die nachtmerrie of mooie droom is automatisering. Blijkens de jongste statistieken zijn de Verenigde Staten het eerste land geworden waarin het aantal produktieve arbeiders terug loopt, terwijl de goederenproduktie toeneemt. Dit proces veroorzaakt problemen welke door de recessie van nu duidelijk in het licht worden gesteld. Deskundigen voorspellen dat wanneer een normaal pro- duktiepeil weer zal zün bereikt, er toch nog minder arbeidsplaatsen beschikbaar zullen zijn in de produktiesector dan voor de periode van slapte waarin men zich nu nog bevindt. Zowel in de fabriek als in de land bouw is de machine snel bezig de mens te vervangen en steeds meer machi nes zijn automaten, die weinig of geen menselijk toezicht behoeven. Tussen 1947 en 1960 is het aantal arbeiders in de landbouw en de goe derensector teruggelopen van 26,5 tot 25 miljoen. Maar in die zelfde periode nam de jaarproduktie van goederen met bijna 60 procent toe en was de be volkingsaanwas 30 miljoen. Thans produceert één arbeider in de Verenigde Staten voldoende voedsel en goederen om zichzelf en zes andere Ame rikanen van al het nodige te voorzien. Bovendien produceert hij grote hoeveel heden die kunnen worden uitgevoerd. Toenemende produktiviteit, groten deels tot stand gebracht door automati sering, maakt het mogelijk het aantal produktieve werkkrachten met een mil joen per Jaar te verminderen, bij be houd van een gestaag produktiepeil. In feite is de teruggang van het aantal produktieve arbeiders kleiner, daar het absolute produktiepeil stijgt. Sommige arbeiders die niet langer nodig zijn in het produktieproces, wor den opgenomen in de sector der dienst verlening Deze omvat de besturende overheid, vervoer, handel, bankwezen, nutsbedrijven en persoonlijke diensten. Het aantal mensen werkzaam in de sector der dienstverlening nam toe van 27 miljoen ln 1947 tot 36 miljoen in 1960. Doch de dienstverlening kan niet alle werknemers absorberen die in de goe derensector overbodig geworden. En zo is de vaste kern der werklozen gestaag groter geworden in het afgelopen decen nium. Dit wordt geillustreerd door de werkeloosheidscijfers van de jongste pe riodes van grote economische activi teit. De hausse die hand-in-hand ging met de Koreaanse oorlog, drong in de zomer van 1953 het werkloosheids-per centage terug tot 2.7 procent. Toen kwam de teruggang van 1953- 54. gevolgd door een periode van her stel. waarin het laagste peil der wer keloosheid 4.2 procent was. De volgende recessie was er in 1957- 58, gevolgd door een nieuwe periode van goede werkgelegenheid. Niettemin kon toen het werkeloosheidspercentage niet onder de 5,1 van mei 1960 gera ken. Het onvermogen van de zich snel uit dijende sector der dienstverlening om meer werkzoekend© „produktie-arbei- ders" op te nemen, is niet het gevolg van plaatsgebrek. Integendeel, blijkens de advertenties onder het hoofd „aan geboden betrekkingen" is er een voort durende vraag naar personeel doch meestal naar vakmensen als verpleeg sters. monteurs, technici en handwerks lieden. En dit zijn vacatures die men sen die zonder werk zijn gekomen in de mijnbouw, staal- en automobielin dustrie, niet kunnen vervullen. De dienstsector verlangt werkkrach ten die meer algemene ontwikkeling hebben en zorgvuldiger zijn geoefend dan de gemiddelde arbeider in de land bouw en de werkplaats. Momenteel heerst er gebrek aan zulk personeel, on danks het groot aantal werkzoekenden. Deskundigen zün het er over eens dat verbetering van onderwijs en functie- beoefening een van de meest doeltref fende middelen is ter bestrijding van werkloosheid. Economen voorspellen dat de tendens van nu zal voortduren. Dit betekent, dat machines een voortdurend groter deel van de produktle van voedingsmid delen en goederen nodig voor de behoef tebevrediging van een moderne gemeen schap voor hun rekening zullen nemen. Het aantal arbeiders nodig in de land bouw en Industrie zal blijven dalen. Te- RI]NSBURG Overzicht veiling Flora Ook de afgelopen week kenmerkte zich door een bijzonder vlotte handel voor vrijwel alle bloemen werden hoge prijzen betaald. De aanvoer van tulpen wordt nu merkbaar kleiner, steeds meer andere soorten bloemen worden echter aange voerd. Margrieten en irissen zullen de eerstkomende weken de veiling beheer sen. De volgende week verwachten wij met het oog op moederdag een grote aanvoer. Te verwachten is dat ook dan de prij zen hoog zullen liggen, omdat dan de vraag naar bloemen zo uitzonderlijk groot is. zelfdertijd zal de vraag naar dienstver lening en naar mensen daarvoor blijven toenemen. Vooraanstaande economen, zoals de professoren Alvin H. Hansen en J. Kenneth Galbraith van de universi teit van Harvard, zien dit als een revo lutionaire ontwikkeling. Zij betogen dat de hedendaagse mens zich een nieuwe denkwijze moet eigen maken, daarin niet langer gekweld door de instinct matige vrees voor gebrek aan voedsel en onderdak, kleding en werktuigen. De mens van nu, geloven zij, moet zich aanpassen bij een tijdperk waar in de machine alles in overvloed kan produceren, en waarin de wezenlijke be hoefte er een is aan diensten die alleen de mens kan verlenen. machine behoorde niet toe aan He lander, maar aan een bibliotheek, waar Helander toegang had. Helander ont kende alle schuld. Helander gaf evenmin toe, toen ge tuigen kwamen verklaren, dat zij een man, in een zwarte cape gehuld, brie ven hadden zien posten in postrijtui gen van treinen op verschillende spoor wegstations. En eveneens toen vinger afdrukken op de bezwarende brieven in derdaad de zijnen bleken te zijn en hij geen verklaring kon geven hoe die er op konden zijn gekomen. Zwak punt in aanklacht De verontwaardiging in den lande was groot. Men herinnerde zich opeens, dat er altijd een vloek op deze bisschops zetel had gerust zowel vóór als na de Reformatie. Sinds een bisschop zijn ziel aan de duivel verkocht had, waren er enkele van zijn opvolgers vermoord, een was zelfs gerechtelijk opgehangen, ande ren pleegden zelfmoord of werden sma delijk uit hun ambt ontzet. Deze dingen, indien al juist, kunnen natuurlijk niets tegen Helander bewijzen, eerder het te gendeel, want een kandidaat voor dit ambt zal de geschiedenis ervan wel ken nen en zich niet weinig in acht ne men. Ook de schrijfmachine levert geen doorslaand bewijs: het bewijs, door de letters te leveren, was immers juist on mogelijk gemaakt en het was niet bewe zen, dat Helander dit gedaan had, al pleitte er veel tegen hem. Dat een zo ontwikkeld man, zo wei nig scrupuleus als verondersteld, tege lijk zo kwistig zou zijn met het uitde len van zijn vingerafdrukken op bezwa rende papieren, is nauwelijks te gelo ven. In elk geval kunnen zij ook vóór dat het papier voor dit doel werd ge bruikt er op gekomen zijn. Vrolijke noot Helander zoekt nog steeds eerherstel en wenst zijn zaak voor de Hoge Raad te brengen. De openbare aanklager heeft daarom een diepergaand onderzoek ge last en wel in het bijzonder naar het taalgebruik (zinsbouw, woordkeus enz.) in de brieven en in andere geschriften van Helander. Dat was voor het hof ook al gedaan en wel door twee hoogle raren, maar de gegeven analyse, werd door rijf andere professoren vernieti gend weerlegd. Eén der laatstgenoem den gebruikte de door de getuige-des- kundige toegepaste methode om voor het hof zonneklaar te „bewijzen", dat de getuige-deskundlge zelf de anonieme brieven geschreven moest hebben. Zulks aan de hand van diens deskundig rap port! Dat was een moment van vrolijkheid in deze macabere geschiedenis. Daarom werd een nieuw taalkundig onderzoek gelast, uit te voeren door dezelfde des kundigen. Dit heeft, tezamen met de bestudering ervan door de openbare aan klager, vijf jaar in beslag genomen. Het dossier omvat nu 11.000 gedrukte bladzijden. Het beroep op de Hoge Raad is nu geweigerd. Heropening van de zaak kan op grond van dit nieuwe taalkundig© rapport niet geschieden. Thans is het de taak van de beklaagde en zijn ad vocaten om met nieuwe feiten te ko men. Misschien heeft hij nog iets achter de hand. De openbare aanklager wijst hem er zelf op. dat ds. Segelberg reeds op een zeer vroegtijdig tijdstip, n.l. 3 november, van deze brieven af wist (hun aantal kende en de plaats waar zij' gepost werden), terwijl hU eerst op 6 december aangifte deed. Ook wist deze predikant op welke brieven vingerafdrukken van Helander voorkwa men en op welke niet, terwijl de eerst genoemde brieven op ander papier ge schreven waren dan die zonder vin gerafdrukken. In elk geval zou het in de Zweedse en wellicht ook in de internationale rechtsgeschiedenis een novum zijn, in dien de beslissing over de definitieve bevestiging van een vonnis af zou han gen van de uitslag van een taalkundig onderzoek. Nuttige uitvinding Met koraalriffen kon men tot nu toe weinig beginnen. Goed, men kon er wat koraalvisserij beoefenen maar voor de rest had men weinig nut van, wel veel last voor de scheepvaart in de tropische wateren. De koraalriffen ontstaan door de koraaldiertjes, die met hun kalkskelet de riffen opbouwen. Rif fen, waar niet zelden een schip op is vergaan. Een fabriek in de stad Darra, in Australië, heeft nu ontdekt, dat er wel iets met de koralen te beginnen is. Men kan er n.l. cement van maken, als men het koraal in de fabriek bewerkt. Zo heeft men dan een speciale „ko- raalschrapmachine" ontworpen, die nu dagelijks 60 km. uit de kust koraal gaat „schrappen". Per uur haalt deze drij vende „schrapmachine" thans ettelijke tonnen koraal boven water en de fa briek in Darra produceert dagelijks 1000 ton cement. Cement vervaardigd uit koraalriffen, en de kwalitiet is zo goed dat men er huizen mee bouwt! Dit zijn dan de eerste huizen ter we reld die gebouwd zijn uit koraalriffen. Eind van dit jaar hoopt men een pro duktie te bereiken van ca. 1800 ton per dag. Men verkrijgt het koraal, door het schip letterlijk om zijn as te laten draaien. Grote schrapers en grijpers, draaien dan gelijktijdig over de zeebo dem mee. Voor het eerst in de geschiedenis is het koraal door deze uitvinding nuttig voor de mens geworden. AUSTRALI^SCHRAAPI* KORALEN £«NwGuinra S3S

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 13