0 K ONZE WOENSDAG-TIP Feest in Burgemeesterswijk 0 t U S „Aan koloniale verhoudingen moet een einde komen!" FEESTELIJKE KLANKEN IN HET CENTRUM VAN LEIDEN Poging broer te vermoori den Groothertogin Charlotte van Luxemburg treedt nog niet af DINSDAG 2 MEI 1961 Gistermorgen verzamelden zich om negen uur een fleurige stoet op het plein CobetstraatDe Laat de Kanterstraat. Om half tien stelde de muziek zich aan het hoofd van de optocht, die vervolgens kris-kras door de Burgemeesterswijk trok. Vlaggen en wimpels zwaaiden op de maat van de muziek. Vrolijke kinder gezichtjes waren getooid met tulbanden en cow-boyhoeden. Een kleine pierrot met een vloeipapieren pakje reikte de hand aan een modieus gekleed miniatuur gravinnetje. Tal van praal wagentjes en versierde autopeds vielen te bewonderen. Zo reed sneeuwwitje in haar glazen kist, compleet met dwergjes, mee. gevolgd door een groepje Vrolijke „jantjes", die zoals uit de emblemen op hun matrozen- petjes bleek gemonsterd hadden voor het „M.S. van Kinschot". Het comité .Koninginnedag Burgemeesterswijk", organisator van de optocht, had prijzen beschikbaar gesteld voor de fraaist versierde fietsen, steps en zeepkisten. De deel nemers dongen hier yverig naar. wat bleek uit de dikwijls originele ideeën, die met veel zorg waren verwezenlijkt. Een der fraaiste wagens was die welke bijgaande foto toont. Het spinnewiel van dit aardige, kleine meisje heeft gedurende meer dan een uur gesnord! Eén der wagens stelde het proces Eichmann voor. Wij zagen een jongetje, dat vol pret de jonge rechtertjes, die tegenover hem zaten, in de ogen keek. Gelukkig waren de kinderen zich niet bewust van de tragiek van hetgeen zij Telegram aan de Koningin De Vereniging Koninginnedag heeft gisteren het volgende telegram aan H.M. Koningin Juliana gezonden: „Majesteit, bestuur en leden van de vereniging Koningindag-Leiden. Uw ver jaardag feestelijk vierende, feliciteren Uwe Majesteit en Haar gezin eerbiedig. wy spreken, met diep gevoelde over tuiging. de wens uit, dat het Uwe Majesteit gegeven moge zijn nog heel lang, te midden van ons volk, te kunnen blijven werken". Padvindersgroep Waingunga hield ouderavond De Waingunga Padvindersgroep hield zaterdag een ouderavond in het Loge- gebouw aan het Steenschuur. Als gast was aanwezig Oubaas van Griethuysen, lid van het hoofdbestuur. Hij hield een korte toespraak, waarin hy het ontstaan van de padvindersbeweging uiteenzette. De heer Van Griethuysen vertelde, hoe in 1907 kolonel Baden Powell, na vele jaren pionierswerk in dienst van het Engelse leger op verschillende plaatsen in de wereld te hebben verricht, terug keerde in Engeland. Hij merkte toen op, dat veel jongelui rondhingen en hun vrije tyd verbeuzelden door gebrek aan initiatief. Hy probeerde een groep jon geren warm te maken voor een plan om gedurende enige weken te gaan kam peren op een eiland. Door ze in kleine groepjes te verdelen, zelf hun leiders te laten kiezen en onder vry primitieve omstandigheden te laten leven bracht hy hen tot een nieuwe waardering voor de natuur. PARALLEL Oubaas Van Griethuysen trok een parallel met de Jeugd van tegenwoordig, die opgroeit in een tyd van welvaart en gemak overeenkomstig met het Jaar 1907. Hy verklaarde, dat ook thans zoveel jon gelui rondhangen en lanterfanten. Boven dien zei hy, dat er een tekort aan leiders wordt gevoeld. Interessant om te vernemen was, dat verhoudingsgewys het aantal leiders by de padvindery tameiyk groot is. Spreker riep de ouders op een positieve bijdrage te leveren en hun kinderen deel te laten nemen aan de padvindery en vooral om hen te laten biyven deelnemen en niet toe te geven aan de eerste de beste gril om deze beweging vaarwel te zeggen. Na de pauze nam men afscheid van de heer en mevrouw P. Taverne, die naar elders vertrokken. Namens de ouder commissie werd hun een fraaie ets aan geboden als dank voor het gedurende vele jaren enthousiast verrichte werk ten behoeve van de groep. Alleen geldig woensdag 3 mei Jongensweekender uni poplin in no-lron. Diverse frisse kleuren. Terrorisme in Kameroen Tydens het afgelopen weekeinde heb ben in het district Moengo, in het zuiden van de republiek Kameroen, elf mensen het leven verloren als gevolg van aanvallen van terroristen, aldus een officiële mededeling van de autoriteiten in Jaoende. De legereenheden, die zuiveringsac- uitbeelden. Op zulk een feestelijke dag ais de verjaardag van onze vorstin is een| tlea uitvoerden, doodden een terrorist dergelijke voorstelling o.i. volkomen misplaatst. en namen diverse wapens in beslag. HAARLEMMERSTRAAT 143 LEIDEN Mei-rede Eibert Meester Eenzijdige ontwapening van het westen betekent zelfmoord van de vrijheid „Het ia noodzakeiyk, dat er een einde komt aan de nog overgebleven kolonial verhoudingen. Een eenzydige ontwapening van het Westen betekent zelfmoord van de vryheid, vandaar dat de Navo van vitale betekenis is. Onze huidige regering voert geen krachtig politiek beleid. Men probeert maar wat. Regeren is echt iets anders dan stukken tekenen en verre reizen maken. Het Nederlandse volk heeft recht op een krachtige regering, welke weet wat zij in deze dynamische tijd wil. De P. v. d. A. is bereid aan een dergeiyke regering mede te werken, echter onder voorbehoud, dat haar doelstellingen in het regeringsprogramma worden opgenomen en ook uitgevoerd". Fraaie restauratie 18<le eeuws pand Maivibnlo chnu/ldie voor deze gelegenheid een program- muiinuie snow ma y8n Ucht ,e verteren.. weI-icjes had 'samengesteld. Dankzij 't heeriykevoor- Aan feestelijke klanken heeft het gis teren in de Leidse binnenstad werkeUjk niet ontbroken. Gelukkig maar, want wat zou Koninginnedag zonder muziek zün? Het Chr. Tamboer- en Pijperkorps „Kunst en Genoegen" bijv. gaf des mid dags met .Jong K. en G." een goed voorbereide muzikale demonstratie op de Kaasmarkt. De in hun lichtblauwe uniformen gestoken muzikanten maak ten op de duizendkoppige menigte een voortreffelijke indruk. zy zetten zowel letterlijk als figuuriyk hun beste beentje voor. Het was een strak uitgevoerde show, waarvoor men terecht veel waardering had. Een show van ritme en raffine ment. Er werd tijdens het exerceren opgewekt getrommeld en geblazen: mu ziek in marstempo, muziek in drie kwartsmaat en muziek in de trant van: „Waarom ben jij nooit op zondig vry?" Het populaire korps mocht zich o.m. I verheugen in de belangstelling van bur- I gemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, I die het heen en weer gemarcheer een uur lang gade sloeg. Licht concert In het Van der Werfpark klonk ook muziek. Daar presenteerde zich nl. de Harmoniekapel „Werkmans Wilskracht", jaarsweer behoefde dit korps evenmin over gebrek aan belangstelling te kla gen. Honderden feestgangers luisterden naar de muziek en koesterden zich on- derwyi in het warme zonnetje. De ge zelligheid vierde in het fraaie park dus hoogty Rondgang Maakte de Harmoniekapel „Trouw en Durf" in de middaguren een muzikale tocht van de Hoge Ryndyk naar „Den Burcht", de plaats waar de deelnemers aan de Oranje-wandeltocht byeenkwa- men voor de prijsuitreiking, 's avonds was er een muzikale rondgang van de R.-K. Leidse Harmoniekapel, die op de Kaasmarkt begon. Openlucht-dansen Een veel gevraagd programma-onder deel op de verjaardag van de Koningin is nog steeds het openlucht-dansen. Het spreekt byna vanzelf, dat de jeugd zich ook gisteravond de kans om op het hel verlichte Stadhuisplein rock 'n roll te dansen niet liet ontgaan. Grote luid sprekers stootten deze opzwepende mu ziek vrywel aan één stuk uit. Overigens trok al dit rumoer heel wat belangstel ling: het zag er zwart van de mensen! Na een ingrijpende restauratie, waar- bu rekening moest worden gehouden met i de wensen van Monumentenzorg, is het pand Oude Singel 58. waarin ruim een eeuw de kantoren van de in 1959 opge heven N.V. Fabriek van Wollen Dekens v/h J. Scheltema Jzn waren onderge bracht, weer ingebruik genomen. Het pand. dat een fraaie topgevel heeft, is aangekocht door de N.V. Gerben de Jong, textiel. Onder de velen, die gister middag hun bewondering uitspraken voor deze restauratie-in-oude-styi, was ook een vertegenwoordiging van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, van Monumentenzorg, de di recteur van de Markt- en Havendienst, de heer M. Weima en vele relaties en vrienden van de heer de Jong. Het oude pand, dat dateert uit de achttiende eeuw. kwam op 12 juni 1817 in handen van de heer Jacobus Scheltema Jans- zoon, die er in dat jaar de fabricage van dekens ter hand nam. Een 22-jarige Alblasserdammer heeft zaterdagmiddag getracht met messteken zyn 26-jarige broer van het leven te beroven. De dader had reeds geruime tijd omgang met de 21-jarige vrouw van zijn broer en samen hadden ze het plan opgevat haar echtgenoot uit de weg te ruimen. Zaterdagmiddag is de 22-jarige. na zich moed te hebben in gedronken, gewapend met een mes naai de woning van zyn broer gegaan. Hij bracht hem vier messteken toe, waar door de man, zodanig gewond werd, dat hy in een ziekenhuis moest wor den opgenomen. Zyn toestand is echter redelyk goed. De dader ls gearresteerd. Zoals wij gisteren reeds meldden heeft burgemeester Du Boeuff aan de voorzitter van de plaatselijke Oranjevereniging, de heer N. van Weizen, de ere-medaille van de ge- meenta Oegstgeest uitgereiktOp de foto ziet men hoe de burgemees ter (rechts) de bij de ere-medaille behorende oorkonde aan de heer Van Weizen overhandigt. De plechtigheid vond plaats in de raad zaal Tot deze uitspraken kwam onze oud stadgenoot, de neer Eibert Meester, se cretaris-penningmeester van de P.v.d.A., in zijn gistermiddag ln de goed bezette Stadsgehoorzaal uitgesproken mei-rede. De heer W. G. den Dubbelden, voor zitter van het Leidse 1 Mei-comité, die deze bijeenkomst, welke ook werd by- gewoond door de wethouders A. J. Jon- gelecn en J .C. van Schalk, met ccn kort inleidend woord opende, zag vele feesteiyke facetten aan deze 1 Mei-vie ring. Behalve, dat wy vandaag de dag van de arbeid en de verjaardag van onze Koningin vieren, verblyden wij ons er in. dat wethouder Jongeleen erd benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau en hebben wij een jarige, de heer Meester, in ons midden. De heer Meester, die in zyn toespraak allereerst herinnerde aan de mei-leuzen van dit jaar, t.w. de maatschappy her vormen. de volken en rassen bevrijden en de vrede dienen, wees er o.m. op. dat in de wereld sinds de bevrijding veel is veranderd. Naast de wederop bouw van Europa, werd een streven naar samenwerking (Ver. Naties) zicht baar en tekende zich de dekolonisatie in de wereld duidelijk af. Bovendien werden wij geconfronteerd met een technische vooruitgang op vele gebie den. Gebleven is echter de honger en ellende in tal van gebieden, de totali taire dreiging van het communisme en het fascisme, dit laatste o.a. in Spanje, Portugal en Zuid-Afrika. Volgens spre ker draagt het heden het verleden nog sterk in zich. Na gewezen te hebben op de oprich ting van de P.v.dA. in 1946 mensen van verschillende politieke levensover tuiging hebben elkander toen gevonden waarsohuwde de heer Meester er voor om zich. ook binnen eigen kring, te hoe den voor een dogmatische verstarring. Na vijftien jaar van politieke en heil zame vernieuwing rust de conservatieve inslag van de R.-K. en Protestantse partijen nog als een zware hypotheek op de ontwikkeling van ons land. Z i. moeten wij deze hypotheek zo spoedig mogelijk aflossen. Uitvoerig schonk de heer Meester hierna aandacht aan het in de crisis jaren (19351936) opgestelde plan van de arbeid, dat de richtlUnen aangaf voor een gezonde ontwikkeling van ons volksleven en dat ten dele ook is ver wezenlijkt. Na 25 jaar staan wij van daag, aldus spreker, weer voor een be langrijke. wereldomvattende taak. Wij leven, het valt niet te ontkennen in een wereld vol tegenstellingen. Leeft niet twee-derde van de wereldbevolking in kommervolle omstandigheden? En is de verhouding blank-zwart niet een alles beheersend politiek wereldvraagstuk? Het is noodzakelijk ook voor ons land dat er een einde komt aan nog overge bleven koloniale verhoudingen. Daar naast zullen wy moeten vechten voor een rechtvaardige verdeling van de we reldwelvaart. Hulp zullen wy moeten bieden aan minder-ontwikkelde gebie den. Hiervoor dient volgens spreker l'-"r (f400 miljoen) van ons nationale inkomen te worden afgestaan. Hoewel wij in internationaal verband moeten blijven streven naar een ge controleerde ontwapening, mogen wij de Navo onze steun niet onthouden. Een open oog, aldus spreker, dienen wy voorts ook te hebben voor de broei nesten van fascistische aotivitelt in Europa. De heer Meester, die tenslotte aan dacht schonk aan de huidige regerings- politiek .vergeleek dit beleid met een pas-op-de-plaats-politiek onder druk van het conservatisme van de V.V.D. In deze politiek valt z.i. geen vaste lUn te bespeuren. Men is er od uit elk over leg stuk te maken. In dit verband wees spreker op de controverse, welke er thans i.v.m. de vijfdaagse werkweek be staat tussen de regering en de Stich ting van de Arbeid. Ook het regerings beleid t.a.v. Nieuw-Guinea achtte hij een gevaarlijk avontuur. Indien wij zeggen bereid te zijn om aan de regering deel te nemen, betekent dit niet, dat wij „hengelen" naar minis- terszetels, doch omdat wij ons deelge noot weten van ons volk en ons als zo danig ongerust maken over de politieke koers, welke ons land thans vaart. Cijfers van de AKU na eerste kwartaal wat minder gunstig (Van onze financiële redacteur) De Jaarcijfers van de AKU zijn reeds enige tyd bekend. Zoals gemeld was de winst van de eigen bedrijven vóór af trek van belastingen f47,9 miljoen, tegen f38,8 miljoen in 1959. Het jaarverslag ademt een optimisti sche geest en geeft een duidelijk beeld van de nog steeds aanhoudende groei van het concern, dat zijn activiteiten de laatste tyd meer en meer op de synthe tische produkten richt. In 1950 maakten deze nog slechts 2% van de totale pro- duktie uit, in 1960 was dit aandeel tot 48% gestegen en de verwachting bestaat, dat de rayonproduktie in 1961 door die van de synthetica zal worden overtrof fen. Tegenover het gunstige jaarverslag slaan de cyfers over de eerste drie maanden van 1961 een minder mooi fi guur. De omzet ging van f. 94,7 miljoen in het vierde kwartaal van 1960 tot f. 86,4 terug en is slechts weinig groter geweest dan die van het eerste trimester van 1960. Per saldo heeft de netto-winst slechts f5,5 miljoen bedragen, tegen f. 8,2 miljoen in het vierde en f.8,3 in het eerste kwartaal van het voorgaande jaar. Men zou hieruit moeten afleiden, dat de hogere loonkosten, de grotere uit keringen aan het personeel (mede in verband met het jubileum), de omvang rijke aanloopkosten voor nieuwe activi teiten en tenslotte de hogere afschrijvin gen als gevolg van de stijgende vervan- gingskosten niet door een grotere pro- duktiviteit konden worden gedekt. Ver- moedelyk zal dit eerst geleidelyk aan mogelijk zyn. Deze mei-bijeenkomst, waaraan in de ochtenduren een feest voor de jeugd voorafging, werd afgewisseld met zang van de Stem des Volks, het optreden van een Haagse balletgroep en muziek van Nieuw Leven. Synode neemt besluiten De generale synode van de Geref. Kerken (vrijgemaakt) te Assen heeft vorige week een groot deel in besloten zitting vergaderd. Zy heeft in het open baar enkele zaken afgedaan, waaronder het rapport van curatoren-deputaten van de theologische hogeschool te Kam pen. Zy bracht een wyziging aan in het reglement en besloot tot verhoging van de honoraria en kindertoeslagen van hoogleraren en lectoren en de pen sioenen der weduwen. Voorts behandelde de synode het rap port over de revisie cq. uitbreiding van de bundel „Enige gezangen". By de behandeling van deze kwestie heeft de synode nadrukkeiyk vastgesteld dat de uitbreiding van deze bundel met liederen, die geen berymde schriftge deelten zijn, geen aanbeveling verdient, waarby zy wees op de mogelijke conse quenties op grond van de historie der kerk. Vervolgens heeft de synode zich beziggehouden met het rapport van deputaten voor uitzending van radio kerkdiensten. Daarby kwamen ook de televisie-uitzendingen ter sprake. Zowel de rapporterende commissie als deputa ten voor deze zaak hebben oog voor de bezwaren van zondagsarbeid etc., aan televisie-uitzendingen verbonden, maar daarom wilde men zich niet keren tegen uitzending van kerkdiensten per tele visie op principiële gronden. De synode zal zich over deze zaak nog nader uitspreken. Erfgroothertog Jan zal zijn moeder de eerste jaren slechts vertegenwoordigen (Van onze Brusselse correspondent) De Luxemburgse Kamer zal vandaag bij monde van haar voorzitter vernemen, dat groothertog Jan van Luxemburg de 41 jarige oudste zoon van groothertogin Charlotte, voortaan zijn moeder zal vertegenwoor digen. Deze overdracht van het uitvoerend bewind is geregeld in artikel 42 van de Luxemburgse grondwet. Het vermeldt dat de groothertog zich kan doen vertegenwoordigen door een prins van koninklijke bloede die de titel luitenant van de groothertog zal dragen en die binnen het groothertogdom moet wonen. Daarmee zal groothertogin Char lotte nog niet aftreden van haar troondie zij 42 jaar lang in geluk kige en moeilijke tijden bezet heeft gehouden. Naar verluidt, zyn het ook geen ge zondheidsredenen. die haar tot haar jongste besluit hebben gebracht: groot hertogin Charlotte is met haar 65 jaren een sportieve en levenslustige vorstin. Zy is echter van oordeel dat zij er lang zamerhand wel recht op heeft zich wat meer aan haar gezin en aan haar familie (zy is reeds twintig keer groot moeder) te wyden. Zwaarder dan die genegenheid heeft zy echter de overtuiging laten spelen dat het voor haar land goed is, dat een jongere vorst het heft in handen zal nemen. Zy zal echter nog zeker een jaar of twee groothertogin blijven en men veronderstelt dat zy in 1963 bij de fees ten ter gelegenheid van het duizend jarig bestaan van de Luxemburgse hoofdstad ten behoeve van kroonhertog Jan zal aftreden. De huidige groothertogin is 23 januari 1896 geboren en zy regeert sedert 15 januari 1919. Het groothertogdom maakte toen als gevolg van de eerste wereldoorlog een moeiiyke periode door. By haar eedsaflegging verbond de toen 23-jarige vorstin zich „de belangen van haar volk te dienen voor alle andere en alle vreugde en zorgen van het Luxem burgse volk te zullen delen". Bovendien beloofde zy, wat de buiten landse politiek betrof, haar land nauw te verbinden met de landen van de En tente. Nog geen volle driekwart jaar later, 28 september 1919, wees een volks stemming uit, dat 80 procent van het Luxemburgse volk zich achter zijn groot hertogin schaarde. Rondom 1920 begon voor Luxemburg een gelukkige tijd; eco nomisch leefde het land op, als gevolg van de op dat gebied met België aange gane alliantie, terwyl een liberale finan ciële politiek de industriële expansie ten goede kwam. Op sociaal gebied stond en staat Luxemburg bovenaan tussen de Europese landen. In mei 1940 trof ook Luxemburg de Duitse invasie en het ge zin van de groothertogin week uit naar de Verenigde Staten. Haar stem kon in haar land alleen nog maar via de BBC worden gehoord. Op 1 september 1944 betrad Prins Jan, de toekomstige stad houder, als luitenant bij een divisie pantserwagens van het Amerikaanse leger, opnieuw vaderlandse bodem. In 1953 huwde hij met Prinses Josephine Charlotte van België. Hy heeft zich de laatste jaren ernstig op zijn taak van troonopvolger voorbe reid. Hy is evenals zijn vader, Prins Felix, generaal in 't kleine Luxemburgse leger en lid van de Luxemburgse Raad van State. Hij vertoont zich veel in het groothertogdom, bezoekt fabrieken en scholen en interesseert zich voor de exacte wetenschappen. Hy is, zoals gezegd, thans 41 jaar en groothertogin Charlotte meent dat hy enig recht heeft zich praktisch te be kwamen voor haar opvolging. Zy heeft trouwens een voorkeur voor jonge men sen. Twee jaar geleden heeft zy by de vorming van het nieuwe kabinet al haar invloed aangewend dat nieuwe figuren zouden worden aangetrokken. De ge middelde leeftijd van de Luxemburgse ministers werd met één slag 15 jaar lager, de huidige premier is 45. Dode en 4 gewonden bij auto-ongeluk In de nacht van zondag op maandag is op de grens van de gemeenten Baarle-Nassau en Alphen een auto ongeluk gebeurd, waarby één persoon is omgekomen, één ernstig werd gewond en drie anderen lichtere verwondingen opliepen. De bestuurder van een personenauto, die in de richting Alphen reed. verloor vermoedelijk door te hoge snelheid de macht over het stuur. Hij reed aan de rechterkant van de weg tegen een kilometerpaal, waarna de wagen aan de andere kant van de weg tegen een boom opvloog. De bestuurder, de 22-jarige textielarbeider M. D. J. M. de Rooy uit Tilburg was op slag dood. Ernstig ge wond werd de 19-jarige A. van Gestel. Drie andere inzittenden: G. A. A. M. Snijders (21 jaar), P. Stoffelen en A. P. van Liemde (21 jaar) werden licht ge wond. zy zijn, evenals de bestuurder, allen afkomstig uit Tilburg en onge huwd. Alle slachtoffers werden naar het St.-Elisabethziekenhuis in Tilburg over gebracht. De auto was totaal vernield.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7