(fff "j Tsjombe wordt als gevangene overgebracht naar Leopoldstad VS zijn weinig geneigd tot militair ingrijpen Laatste bollenzondag: recorddrukte WEERBERICHT RTC begint eind mei in Den Haag B0MB0K0 heelt het nu voor hef zeggen VLINDERS VLIEGEN IN HET WEB Het stond fi '■-£ Regeringstroepen tonen zelf geringe bereidheid tot vechten Sterk verminderde Amerikaanse steun voor landen van de NAVO Nasoetion maakt vergeefse reis naar Australië (Stic/ ^ïiieuws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 1 MEI 1961 No. 30343 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 \U VUUK LEIÜLN EN UM51KE per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 f j #3^ Een jas kon men gisteren nog niet ontberen op de terrasjes in Noordwijk en elders langs de kust. Het was nog te fris voor een grote trek naar de badplaatsen. Des te drukker was het in de bollenstreek. „Nog nooit zo druk ge weest", zegt men daar en dat wil wat zeggen. Vliegtuigsurveillance moest er aan te pas komen om het verkeer rond Lisse en Hillegom in goede banen te houden. Wachten bleek soms wel on vermijdelijk, maar langdurig was de stagnatie nooit. Natuurlijk was Keuken hof weer de grote trekpleister. Tussen Koninklijk paar bij nationale herdenking van ALLE gevallenen Ter inleiding van de vele plaatse lijke stille tochten zal op 4 mei om 16 uur bij het Nationaal Monument op de Dam te Amsterdam een natio nale herdenking worden gehouden ter nagedachtenis aan al onze ge vallenen, burgers zowel als militai ren. Deze plechtigheid wordt voorafgegaan door bijeenkomsten in de Oude Lutherse kerk. de Nieuwe Zijds kapel en de Oude Kerk. In elke kerk zal een rabbijn, een legerpredikant en een r.-k. geestelijke voorgaan. Nabestaanden en autoriteiten begeven zich dan in een stille stoet naar het Nationaal Monument. Na een korte declamatie door Charlot te Kohier zullen de Koningin en Prins Bernhard een krans leggen, gevolgd door kransleggingen namens de ministerraad, de chefs van staven en verscheidene de putaties. Tijdens de kransleggingen brengt de Marinierskapel koraalmuziek ten gehore. Na de „Last Post" zal een minuut stilte in acht worden gene nen, waarna de plechtigheid wordt besloten met het Wilhelmus. Hierna volgt een défilé langs het monument. Deze nationale herdenking wordt tus sen kwart voor drie en kwart voor vijf per radio uitgezonden. Het is voor de eerste maal in de geschiedenis, dat tij dens deze herdenking allen, die waar ook ter wereld, zijn gevallen worden her dacht. DE GAULLE heeft geheime opvolger President De Gaulle heeft regelingen getroffen voor zijn directe opvolging in geval hij zou worden vermoord, zo is zaterdag in Parijs vernomen. De naam van deze opvolger wordt geheim gehou den. Volgens onbevestigde geruchten zou dit Leon Noël zijn, de president van de constitutionele raad. Noël is een voormalige diplomaat die al twintig jaar een trouw aanhanger van De Gaulle is. De Franse veiligheidsdienst gaat er van uit, dat de geheime organisatie die achter de opstand in Algiers zat, wel licht nieuwe acties zal ondernemen. Een moordaanslag op het staatshoofd wordt zeker niet uitgesloten geacht. De Gaulles opvolger zou alleen op treden in de periode totdat een nieuwe president is verkozen. De rechter van instructie Theret heeft 'zaterdag een arrestatiebevel getekend tegen generaal Pierre Bigot, die com mandant van de luchtmacht in Alge rije was. DEZELFDE TEMPERATUREN Blijkens het weeroverzicht, dat De Bilt vanmorgen om 10 uur vertstrekte, blyft de wind uit zuidelijke richtingen waaien, terwijl er in de temperatuur maar weinig verandering komt. Er kan hier en daar wat regen vallen. 2 mei Zon op: 5.10 uur; onder: 20.05 uur. Maan op: 22.04 uur; onder: 6.34 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.16 en 16.36 uur; laagwater te 0.07 en 12.26 uur. de 50 en 60 duizend bezoekers telde zaterdag al vrijwel vol. Dus werden de men daar. Van de meer dan 700 auto bussen en de tienduizenden personen auto's was minstens zestig procent uit West-Duitsland afkomstig. Het waren niet allemaal dagbezoekers. Vele buitenlanders kwamen met de vrjje eerste mei voor een meerdaags bezoek naar ons land. Arnhem, Am sterdam, Rotterdam en Utrecht waren gasten doorgestuurd. Hoewel dus de trek niet direct naar de badplaatsen was, konden Noordwijk, Katwijk en Zand- voort nog volop profiteren van de grote vraag naar accommodatie. Voor de kampeerterreinen was door het niet al te gunstige weer vooral aan de kust in verhouding vrij weinig be langstelling. Treinongeluk in Turkije: 13 doden Nabij Istanboel in Turkije is gisteren een boemeltrein achterop een sneltrein gereden. Een dertiental mensen is om het leven gekomen en ongeveer tach tig werden gewond, van wie twintig zwaar. De sneltrein was door een defect aan de locomotief tot stilstand gekomen. De boemeltrein, die gezinnen met jonge kinderen naar huis vervoerde na een dagje uit in een badplaats, kon niet meer op tijd remmen en reed op de sneltrein in. Drie rijtuigen werden ver- bdijzeld. Vier Ned. ministers In het overleg tussen de regerin gen van Suriname, de Nederlandse Antillen en Nederland is uiteindelijk besloten, dat de rondetafelconferen tie in Den Haag zal worden gehou den. De besprekingen zullen op 29 mei aanvangen. Van Nederlandse zijde zal hieraan worden deelgenomen door de vice-minis ter-president, drs. H. A. Korthals, de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, de minister van Justitie, mr. A. C. W. Beerman, en eventueel de minister van Defensie, ir. S. H. Visser. De resolutie van de kerngroep van de Socialistische Beweging Suriname om de RTC in Suriname te houden „Suri name moet de grootste zuinigheid be trachten" heeft dus geen effect ge sorteerd. Nedcka chef van de veiligheids dienst van de centrale Kongolese regering, heeft gisteren in Coquil- hatstad verklaard, dat president Moise Tsjombe van Katanga naar Leopoldstad zou worden overge bracht, waar hem voor zijn verblijf een villa ter beschikking zal wor den gesteld. Hij verklaarde dat dag en uur van overbregging niet tevo ren bekend zouden worden ge maakt. De minister van Buitenlandse Za ken der centrale Kongolese regering, Bomboko, van wie gezegd wordt dat hij het in Coquilhatstad feitelijk voor het zeggen zou hebben, verklaarde: „Of Tsjombe zal worden vrijgela ten, zal afhangen van de ontwikke ling der gebeurtenissen. Wij hebben tegen Loemoemba gevochten, die Kongo wilde vernietigen en wij zul len op dezelfde ivijze strijden tegen een ieder, die Loemoemba's voorbeeld zou willen volgen". Advertentie Hebt u de beschrijving van de verschrikkelijke gevaren, die naïeve deelneemsters aan "ballettournees" in de Oriënt bedreigen, gemist? Jammert Bomboko zei verder dat president Ka- savoeboe, „ini overeenstemming met de 21 februari j„l. door de Veiligheidsraad over Kongo aanvaarde resolutie", be sloten had „Tsjombes schadelijke poli tieke raadgevers" naar Brussel terug te sturen. Hij zei ook dat de conferentie in Co quilhatstad een resolutie had aanvaard, waarin de „obstructie" van de Katan- gaanse afvaardiging werd veroordeeld. Voorts werd in deze resolutie de ontwa pening geëist van de Katangaanse ma rechaussee, indien deze geen gevolg wil de geven aan door president Kasavoeboe of door de Kongolese opperbevelhebber, j Moboetoe, uitgevaardigde orders. Verder werd in de resolutie het terugtrekken der „buitenlandse huurlingen" in Ka- tanga geëist, hetgeen zo nodig met hulp van de Verenigde Naties zou moeten ge schieden. Bomboko zette verder uiteen waarom Tsjombe woensdag door de Kongolese troepen was aangehouden. Hij verklaar de dat het Kongolese volk wenst dat de leiders een einde maken aan de crisis. „De tijd voor aa;rzeling is voorbij". Waarnemers in Coquilhatstad zijn van mening dat de oentrale Kongolese rege ring in overeenstemming met de VN is opgetreden om irsjombes macht te ver nietigen en het afgescheiden Katanga terug 'e brengen in de Kongolese staat als geheel. Het standpunt van de cen trale regering Iaat er twijfel over be staan of Tsjombe nog wel toestemming zal krijgen ooit naar Katanga terug te keren. Bomboko zei dat Tsjombe bij het be gin van de conferentie van politieke lei ders in Coquilhatstad onaanvaardbare voorwaarden hacl gesteld, zoals ongeldig- verklaring van c.e overeenkomst die pre sident Kasavoeboe met de VN heeft ge sloten. Hij had ook de overeenkomst van de vorige conferentie in Tananarive ver broken waarop werd besloten een Kon golese statenbond te vormen. Hij was schuldig aan het voeren van een eigen politiek op elk gefcied. Hij had onafhan kelijk overeenkomsten gesloten met het voormalige Franse Kongo. Hij was noord-Katanga dat door de VN was geneutraliseerd binnengevallen. Hij liet een afzonderlijke Katangaanse munt slaan. Tenslotte had Tsjombe tegenover de rest van Kongo economische chan tage gepleegd. AMERIKA EN TOESTAND IN LAOS Londense stakers (Van onze Amerikaanse correspondent) Vanmiddag zou president Kennedy wederom vergaderen met de Nationale Veiligheidsraad, die bestaat uit diplomatieke en militaire topfiguren. De beslissing over al of niet tussenbeide komen in Laos is nog altijd niet genomen. Er kan dus nog van alles gebeuren, maar twee symptomen zouden erop kunnen wijzen, dat geen buitenlandse troepen in Laos tegen de communisten in het veld zullen worden gebracht. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Fnlbright is tegen militaire actie Het heeft n.l. de aandacht getrokken dat Kennedy vrijdagavond in Chicago heeft gezegd: „WU kunnen alleen de vrijheid verdedigen van hen, die bereid zijn zichzelf te verdedigen. Kennedy heeft Harriman naar Laos gezonden, teneinde de toestand in ogenschouw te nemen. Harriman zou kunnen rapporte ren wat iedereen reeds maandenlang weet: dat het leger van de officiële re gering van Laos. ondanks grote Ameri kaanse steun, bijzonder weinig geneigd is te vechten. In dat geval zou Kennedy volgens zijn rede van vrijdagavond zich niet ver plicht behoeven te gevoelen, Laos bij te staan met Amerikaanse troepen. Dat Kennedy ongeveer een maand geleden nog zei, niet te kunnen dulden dat Laos zou worden opgeslokt, moet men dan maar vergeten. Het tweede symptoom waardoor men zou kunnen denken dat het niet tot mili taire interventie in Laos zal komen, kan men vinden in de antwoorden, die sena tor Fulbright zondagmiddag gaf in een interview voor de televisie. Fulbright is voorzitter van de Senaatscommissie voor Buitenlandse Zaken. Hij is een be dachtzaam. goed geïnformeerd man en een der belangrijkste Congresleden van de Democratische partij. Men kan zich moeilijk voorstellen, dat Fulbright aan de vooravond van een belangrijke be slissing omtrent Laos met veel klem stelling zou nemen tegen een actie, die Kennedy zou prefereren. Fulbright verklaarde zich onomwon den tegen een militaire actie van Ame rika in Laos, daar terrein en omstandig heden daartoe niet geschikt zijn. Wel zou Fulbright voor militaire steun zjjn aan Zuid-Vietnam, Siam en Birma, in dien deze landen daarom verzochten. Deze laatste opmerking past geheel in de sfeer van andere uitlatingen uit re geringskringen. Meer en meer hoort men betogen dat het er vooral op aankomt te verhinderen, dat de communisten ge heel Zuidoost-Azië onder de voet lopen. Mocht Laos communitisch worden, dan hebben de communisten daarmede de voet tussen de deur in Zuidoost-Azië ge plaatst, maar hoe belangrijk dat ook is, Amerika en zyn bondgenoten zouden dan kunnen proberen te verhinderen dat die deur verder wordt open geduwd. (Voor gegevens over de jongste ontwik keling in Laos zelf -zie men elders in dit nummer). gaan werk hervatten (Van onze Londense correspondent) De stakende Londense dokwerkers hebben gisteren tijdens een massale bij eenkomst een aanbeveling van het sta kingscomité aanvaard, om onder bepaal de voorwaarden de arbeid te hervat ten. Zy zijn namelijk bereid weer aan het werk te gaan. mits hangende een nader onderzoek geen arbeid zal worden verricht op de kleine werf, welke de vorige week de twistappel heeft gevormd. Van de zijde van de zich tegen de sta king verzettende transportarbeidersbond werd gisteravond verklaard, dat de kans op een regeling van het conflict door de eis. dat de vakbond een onderzoek moet instellen, er niet beter op gewor den is. Er is volgens de transportar beidersbond namelijk geen grond voor een onderzoek. De tewerkstelling van bepaalde werkkrachten door de desbe treffende werf, waartegen de stakers pro testeren, is namelijk volkomen in over eenstemming met de voorschriften. Op 70 schepen in de Londense haven wordt op het ogenblik geen vin verroerd. De havenstaking komt de Engelse in dustrie op tien miljoen gulden per dag te staan. Er dreigt ook een voedselte kort. Bijna 20.000 ton boter, kaas, vlees en fruit en andere aan bederf onderhe vige goederen worden opgehouden. Minister Visser kreeg zekerheid (Van onze Amsterdamse correspondent) De minister van Defensie, ir. S. H. Visser is zaterdag op Schiphol van zijn veertiendaagse Ameri kaanse reis teruggekeerd met de stellige zekerheid, dat de militaire hulp van Amerika aan de NAVO- landen de komende jaren sterk zal worden verminderd. Voor zijn vertrek naar Amerika had minister Visser gezegd in Washington vooral de hulp op langere termijn te be pleiten. Zaterdag moest de minister erkennen, dat Amerika gebonden is aan het fiscale jaar en dus de bondgenoten geen inzicht De Indonesische minister van Defensie en chef-staf van het leger generaal Nasoetion heeft vandaag op een persconferentie in Djakarta verklaard dat hij er niet in is ge slaagd het Australische standpunt ten aanzien van Westelijk Nieuw- Guinea te wijzigen. Nasoetion keerde van een bezoek aan Austra lië in Indonesië terug. „Australië blyft de Nederlandse soe vereiniteit over dit gebied erkennen en weigert zijn standpunt te herzien, on danks de nauwkeurige uiteenzetting, die ik Australische staatslieden heb gege ven", aldus Nasoetion. Hij voegde hieraan toe niettemin te hebben begrepen dat Australië neutraal blijft, wanneer Nederland en Indonesië door rechtstreekse onderhandelingen deze kwestie zouden regelen. De enige opheldering, die hij van Australische staatslieden heeft gekre gen is volgens Nasoetion, dat geen mi litaire overeenkomst met Nederland be staat. Premier Menzies van Australië heeft gisteravond in een tv-toespraak ver klaard te geloven, dat door zijn be sprekingen met Nasoetion. Australië en Indonesië nader tot elkander zijn ge komen. Naar zijn indruk is Nasoetion oprecht, wanneer hij verklaart, dat In donesië geen geweld zal gebruiken in de kwestie-Ned. Nieuw-Guinea. President Bourguiba van Tunesië ivas gisteren een uur op Schiphol op doorreis naar Montreal. Bour guiba en echtgenote in gezelschap van vice-admiraal Rost van Ton ningen kan geven over langere termijnen dan één jaar. „We zullen hiermede in Nederland terdege rekening moeten houden en in studie moeten nemen, hoe we die on zekerheden kunnen opvangen. Dit is overigens een probleem dat op langere termijn speelt. De minister ontkende echter teleur gesteld te zijn. „Er zit toch wel iets goeds in. dat we eens wat meer op eigen benen staan". Over de omvang van de mindere steun van Amerika is geen zekerheid verkregen. Maar de steun zal voorlopig nog altijd „aanzienlijk" bly- Advertentie .itiml Bolletje/' x\\iiuirif//// in de zilveren rol H Uit het Leidsch Dagblad van 1 Mei 1861: J Vrijdag l.l zijn aan de Beestenmarkt alhier verkocht vijf vaarzen van 2 jaar oud voor f 132 ieder. Zij waren gefokt op de boerderij van den heer de V. in Haarlemmermeer. Voor het huis en den tuin van Shakespeare te Stratford upon Avon, welke voor weinige dagen in het openbaar verkocht worden, is niet meer dan 1100 p. st. geboden, terwijl de tegen woordige eigenaar niet geneigd is zijn eigendom beneden de 1800 p. st. te verkoopen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1