WIJKBEZORGERS Het Westen staat voor strijd om zijn bestaan Dynamische tacticus Verklaringen van drie nazi's bewijsstukken Een van hen wil getuigen voor Oostenrijkse rechtbank Uitbreiding der grenzen beslist niet om biologische redenen. gevraagd President Kennedy waarschuwt tegen onwil en gemakzucht i X m i m m i i SS i i m a i m 1 m B li Pi t i m 1 i i a i I 1 i 1 i i i i :1' H Él -I B i sr m 1 li 1 1 I H WÊ 9 B m (n as' 'd s§ ZATERDAG 29 APRIL 1961 Proces-Eichmann De Israëlische rechtbank waarvoor Adolf Eichmann in Jeruzalem terechtstaat, heeft gisteren besloten de schriftelijke beëdigde verklarin gen van drie voormalige nationaal-socialisten toe te laten, zoals het Openbaar Ministerie had verzocht. Het gaat om verklaringen van Eberhard von Thadden, een voormalige functionaris van het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken, belast met joodse aangelegenheden, dr. Wilhelm Höttl een voormalige SS-officier, en de voormalige SS- kolonel Huppenköthen. De verdediging had zich tegen de toelating van hun verklaringen verzet. De rechtbank gaf ook als haar me ning te kennen, dat de verdediging in staat moet worden gesteld, de be trokkenen te ondervragen. In begin sel, zo zei rechter Landau, moet aan het persoonlijk verschijnen van een getuige de voorkeur worden gegeven. Als een getuige echter niet wil of kan komen, zou hij voor een recht bank in eigen land kunnen worden ondervraagd, hetzij mondeling hetzij door middel van schriftelijke vragen. Rechter Landau merkte op dat de rechtbank de uitvoerende macht niet kan opdragen, aan getuigen uit net bui tenland een vry geleide te geven. Een dergelijke bepaling kende het Israëli sche recht niet. De Israëlische procureur-generaal, Hausner, had twee dagen tevoren al gezegd, dat hij geen vrijgeleide kon garanderen voor voorma lige nazi's. Elk afzonderlijk geval zou moeten worden onderzocht, maar hij was wel van mening, dat Von Thadden zeker voor het gerecht zou worden ge daagd, als hij naar Israël kwam. Verzonnen In de verklaringen van Von Thad den. welke in 1947 aan het hof in Neu renberg zijn voorgelegd, wordt gezegd, dat Eichmann naar aanleiding van be richten uit het buitenland over de gang van zaken in de Duitse concentratie kampen steeds heeft verklaard, dat mel ding over het verbranden van joden in Auschwitz „volkomen verzonnen" waren. Von Thadden. die in 1947 door de ge allieerden werd vrijgelaten, was op het Duitse ministerie van Buitenlandse Za ken de man bij wie buitenlandse diplo maten terechtkwamen, die inlichtingen over de behandeling van de joden wilde hebben. In antwoord op herhaalde vragen van Von Thadden had Eichmann verklaard, dat de verblijfplaats van joden niet ge makkelijk was uit te zoeken, omdat de Berlljnse centrale cartotheek van de joodse bevolkingsgroep was vernietigd en het personeel ontbrak om in ae kam pen een onderzoek in te stellen. Boven dien had hij gezegd, dat in enige kam pen afdelingen van wapenindustrieën waren gevestigd, waardoor om veilig heidsredenen geen buitenstaanders mochten worden toegelaten, noch ge vangenen mochten worden vrijgelaten of overgeplaatst. „Ik weet nu wat er in Auschwitz ge beurde. Eichmann loog van het begin tot het eind en ongelukkigerwijze deed hü dat op een heel handige manier", al dus Von Thadden in zijn verklaringen van 1947. Eichmann „slechts" uitvoerder van orders? In een in 1945 in Neurenberg afge legde verklaring zei dr. Hottl te weten, dat Himmler, het hoofd van de Duitse SS en de politie, Eichmann belast had met het samenbrengen van alle joden in Europa naar Duitsland. Eichmann had eind augustus 1944 aan Hottl ge zegd, dat hij Himmler had gemeld, dat ln de vernietigingskampen ongeveer vier miljoen joden ter dood waren gebracht en door „operationele eenheden" nog eens twee miljoen joden waren dood geschoten. Deze operationele eenheden waren speciale afdelingen van de SS en de politie. Walter Huppenköthen, een voormalig afdelingshoofd van de Gestapo voor contraspionage, deelde in een beëdigde verklaring mee, dat hij gedurende de oorlog niet had geweten van de maatre gelen tot vernietiging van de joden. Hij had gedacht dat de uit Duitsland ge voerde joden waren ondergebracht in ghetto's iri de verre Oosteuropese ge bieden. Dr. Hottl, die nu als wetenschappelijk hoofd van een particulier instituut voor Minister Klompé: Is de mens gelukkig? In de Westerkerk te Amsterdam is gistermiddag 'n bijeenkomst gehou den ter gelegenheid van het zestig jarig bestaan van de Centraal Bond voor Inwendige Zending en Christe lijk Maatschappelijk werk. Deze her denkingsbijeenkomst werd o.a. bijge woond door de minister van Maat schappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé. Na het openingswoord van de voor zitter. mr. dr. A. A. van Rhijn, sprak de vice-voorzitter, prof. mr. dr. I. A. Diepenhorst de herdenkingsrede uit, ge titeld: „Vanwaar en waarheen?" Daar na bood de voorzitter aan minister Klompé het eerste exemplaar aan van het jubileumboek „Mens en ontmoeting". Hierin worden door zeventien medewer kers enige facetten van het protestants christelijk maatschappelijk werk be handeld. DRIE TIJDPERKEN In haar dankwoord zeide minister Klompé, dat de titel van het boek een van de karakteristieke opgaven typeert, waarvoor wij vandaag staan. Na het opheffen van de ergste nood in de vo rige eeuw volgde als tweede tijdperk van het maatschappelijk werk dat van ae sociale wetgeving. En nu bevinden wij ons in het beginstadium van de derde fase, waarin de vraag moet wor den gesteld, aldus de spreekster, „Is de mens gelukkig? Hoe kan worden voor komen, dat al die technische en econo mische vooruitgang uiteindelijk niet ten goede komt aan de mens en deze als slachtoffer valt? Tezamen kan men een gemeenschap vormen, waarin de mens zich thuis voelt". hoger onderwfjs in de Oostenrijkse plaats Alt-Aussee woont, heeft intussen ïu een vraaggesprek met het Weense blad „Express" verklaard, dat Eichmann ongetwijfeld een uitvoerder van orders is geweest en niet de zelfstandige op drachtgever, voor wie hij nu wordt aan gezien. Hottl was bereid voor een Oos tenrijkse rechtbank een verklaring over het optreden van Eichmann af te leg gen. Naar Israël wilde hy niet gaan. omdat hij gevaar liep daar gevangen te worden genomen wegens zijn lidmaat schap van de SS. Hij ontkende ooit te hebben gewerkt voor de Gestapo. Procureur-generaal Hausner heeft be kendgemaakt, dat het Openbaar Minis terie hoopt tegen eind juni met haar aandeel in het proces gereed te zijn. JURIST ZAKTE STEEDS MEER AF (Van onze correspondent) Tegen een Middelburgse jurist, is gis teren door de rechtbank van de Zeeuwse hoofdstad een onvoorwaardelijke gevan genisstraf geëist van 1 jaar en drie maanden, met aftrek van de ruim vier maanden voorarrest. De jurist die vier maanden geleden Is gearresteerd in zorgelijke omstandigheden, gaf tegen de Middelburgse officier van justitie, mr. Andreae, praktisch alle hem tenlaste ge legde feiten toe. Als curator in een fail lissement verduisterde hy meerdere ma len bedragen van rond f 500. Als procureur ging er zelfs een be drag van f 13.000 in zijn zak. Mr. Andreae hoopte dat het proces met de geëiste straf een keerpunt zou worden in het leven van de jurist, die sinds jaren voortdurend afzakte op het hellende vlak. De strafmaat moest mede bepaald worden door het feit dat er een advocaat voor zijn rechters stond. „De cliënten rekenen er op dat zy hun raadsheer kunnen vertrouwen", al dus mr. Andreae. Dat dit vertrouwen nu beschaamd is bij een aantal mensen, vond mr. Andreae zeer ernstig. Een ver zachtende omstandigheid zag mr. An dreae in de persoon van verdachte. Ve len in Zeeland en ver daarbuiten heb ben het leven van de Middelburgse ad vocaat met groeiende bezorgdheid gade geslagen. Het volslagen faillissement en de uiteindelijke arrestatie kwam dan ook voor ingewijden niet onverwacht. Mr. Van der Weel, die zijn vroegere collega verdedigde, zeide dat er een ramp gebeurd was. Een ogenschijnlijk degelijk persoon is volledig gevallen. Toch zal beklaagde die door de re classering een bijna hopeloos geval werd genoemd, weer in de maatschappij terug moeten keren. Mr. Van der Weel pleitte voor een strafmaat die het de verdach te weer mogelijk zal maken in de maat schappij een nieuw leven te beginnen. Uitspraak 10 mei. De visserijconferentie te Lissabon (Van een speciale medewerker) Zoals bekend heeft half april de con ferentie plaats gehad van de West-Eu- ropese Visserijlanden te Lissabon. Dit op uitnodiging van de Portugese afvaardi ging. Vooraf kan worden gezegd dat de Portugezen hun collega's hebben ont vangen met een hartelijkheid, die we in Zuidelijke landen gewoon zijn. De agenda, alhoewel niet zwaar belast, omvatte 2 zeer belangrijke punten, zodat het begrijpelijk was, dat alle landen welke belang hebben in de betrokken ge bieden zeer degelijk vertegenwoordigd waren. Er waren o.a. aanwezig de afgevaar digden van Noorwegen, Zweden, Dene marken, West-Duitsland. Nederland, Groot-Brittannië, België, Frankrijk, Spanje en Portugal. De twee punten waarvan hierboven gewag werd gemaakt en welke in het brandpunt van de actualiteit staan, wa ren de visserij grenzen en de Westeuro- pese Visserij-gemeenschap. Hard tegen hard Het eerste punt gaf aanleiding tot ta melijk harde woordenwisselingen tussen enerzijds de landen, die de visserijgren- zen hebben uitgebreid en andere die de uitbreiding hebben aanvaard, en ander zijds de landen die traditioneel aan het internationaal zeerecht getrouw blijven. Zoals gewoonlijk beweerden de eerste, dat de uitbreiding geschiedt uit biologi sche overwegingen, daar waar de laatste ervan overtuigd waren dat het veeleer een economische bescherming moet be tekenen. Geen sprake meer De Franse vertegenwoordiger zei, dat enerzijds gestreefd wordt naar een steeds grotere liberalisering van de vis- serijprodukten. daar waar andere lan den tot nooit gekende beschermings maatregelen overgaan, zowel rond hun grenzen door uitbreiding van hun visse rijzones als binnen hun grenzen door het toekennen van fantastische bedra gen aan subsidies. Indien deze handel wijze blijft aanhouden kan er van een verder internationaal samenwerken geen sprake meer zijn. De Nederlandse vertegenwoordiger her innerde even aan de plechtige besluiten genomen ter gelegenheid van de visserij- conferentie te Parijs in 1958. waar alle landen zich tegen unilaterale overeen komsten kantten. Oftewel dienen wij een nieuwe over eenkomst af te sluiten waaraan wij ons veel meer dan in het verleden verbonden zullen achten en zullen eerbiedigen, of tewel moeten wij onze internationale verbintenissen totaal herzien of beper ken tot die landen die meer geneigd zijn hun beloften na te komen. Deze scherpe taal was zowel voor de een als voor de ander onaangenaam, maar is te begrijpen na de evenementen van de laatste maanden. Over het heroprichten van een West- europese Visserij gemeenschap heeft de Engelse afvaardiging, die de vader is van deze gedachte, onomwonden ver klaard, dat het Verenigd Koninkrijk voor de komende herfst zeer graag een defi nitief standpunt van de onderscheidelij- ke landen zou willen kennen. Ook uitbreiden Indien het niet zo moest zijn, zo gaat haar woordvoerder verder, is het niet uitgesloten dat de Britse delegatie bij haar regering zal moeten aandringen om de Britse visserijgrenzen eveneens tot 12 myl uit te breiden. Deze verklaring lag het gezelschap ta melijk zwaar op de maag en gaf aanlei ding tot gedachtenwisseling onder de afgevaardigden van de landen, die lid zijn van de EE.G. UITDAGING ,De tendentie gaat", zo vervolgde de minister, „van de materiële naar de geestelijke moeilijkheden van de mens. Nemen wij de uitdaging aan, die wij als christenen niet naast ons neer mogen leggen? De mens heeft iemand naast zich nodig, die bereid is zich te ver diepen in zijn moeilijkheden", aldus minister Klompé, die besloot met haar gelukwensen aan te bieden. De voorzitter van het jubileumcomité, mr. M. B. van de Werk, bood een be drag van vijf mille aan ten behoeve van de bibliotheek en vernieuwing van het meubilair van de vergaderzaal van de bond. Een feit is, dat de toestand zoals die thans bestaat, niet kan voortduren en dat men tot een internationale overeen- koms zal moeten komen. Misschien kan wel het voorstel van een Europese Vis serij Gemeenschap als basis van de on derhandelingen dienen. Nochtans zullen veel moeilijkheden en persoonlijke be langen dienen overwonnen te worden om tot dit resultaat te komen. Onze algemene indruk is, dat de lan den van de E.E.G. bepaald een andere richting zullen dienen in te slaan en zich nauwer zullen moeten aansluiten, zowel in verdedigende stelling als zelfs in een positief opbouwende politiek. België als kleinste land en als buffer staat tussen Duitsland enerzijds en Frankrijk anderzijds kan geroepen zijn in dit concert een zeer belangrijke rol te spelen. De eerstkomende maanden kunnen op dit punt beslissend zijn. Het bovenstaande lazen wij in „Het Visserijblad" voor do bezorging van Leidsch Dagblad Boven 16 jaar Tijd van bezorging dagelijks 46.15 uur. Zaterdags 13.15 uur. Aanmelden bureau T.ETPSCH DAGBLAD, Witte Singel 1, Leiden Arbeidstijdverkorting Bij de N.S. nog geen beslissing genomen Bij de N.S. is inmiddels nog geen be slissing genomen over de arbeidstijd verkorting. Zoals gemeld heeft de Stich ting van de Arbeid een brug geslagen tussen de directie van de N.S. en de vakbeweging door voor te stellen met ingang van 29 mei 1961 de arbeidstijd tot 46 1/5 uur en met ingang van 1 oktober tot 45 uur te verkorten. Daarop is door de Stichting van de Arbeid de mening van het college van rijksbemiddelaars gevraagd. Dit College heeft tot nu toe nog niets van zich laten weten. De Amsterdamse gemeenteraad heeft gistermiddag tijdens een korte buiten gewone vergadering zonder hoofdelijke stemming een motie aanvaard, onder tekend door alle fractievoorzitters, waar in de raad tot uitdrukking brengt de werktijdverkorting voor het gemeente- personeel te betreuren en voorts dat gezien de precaire personeelsbezetting onmiddellijke voorzieningen voor de hoofdstad noodzakelijk zijn. In de motie worden B. en W. uitgenodigd alle mo gelijkheden aan te wenden teneinde te bereiken dat. de schorsing zo snel mo gelijk wordt ingetrokken. LENING VAN CHINA AAN INDONESIË Onder een ontworpen overeenkomst voor economische en technische samen werking tussen communistisch China en Indonesië, waarover in Peking over eenstemming werd bereikt tussen bei de landen, is communistisch China be reid aan Indonesië 129,6 miljoen Zwit serse frank te lenen tegen een zeer lage rente. Dit werd medegedeeld door een lid van de Indonesische regeringsdelegatie te Hongkong, die aan de besprekingen heeft deelgenomen. Deze deelde voorts mede dat Indonesië en China waren overeengekomen over te gaan tot uitwis seling van technici en studenten. Aan dc lening waren geen voorwaarden ver bonden, doch het geld zou worden ge bruikt voor de aankoop van machines in China. President Kennedy is ervan overtuigd dat het Westen voor een strijd om zijn voortbestaan staat en dat de tijd dringt. Elk nieuw bericht en elke nieuwe gebeurtenis vergroten zijn overtuiging, dat het voortbestaan van onze beschaving op het spel staat. Hij gelooft echter niet, dat het getij van de historie aan de zijde van de communisten is, al dient het Westen terdege op zijn hoede te zijn. De president verklaarde dit gisteravond in een toespraak voor de Democratische partij in Chicago. 1, ,1 J., Onze grootste tegenstanders zijn niet iTCSClllCClClllS 3311 tlC de Russen, aldus Kennedy, het is onze eigen onwil om te doen wat moet worden gedaan. Kennedy zei verder graag een Amerika te willen zien, waar iedere burger vrij is de doelstellingen na te streven overeen stemmend met zijn talent en capacitei ten, ongehinderd door kunstmatige bar rières van onwetendheid of vooroordeel. Doch dit zal nimmer werkelijkheid wor den zolang er nog onderwijsstelsels be staan zonder de leraren en faciliteiten om de jeugd op te leiden. Aan jonge mannen en vrouwen mag een behoorlijke opvoeding niet worden ontzegd omdat zij geen geld hebben of omdat zij niet blank zijn. Er mogen geen barrières tegen vooruitgang bestaan, gebaseerd op iemands geloof, plaats of afkomst of de kleur van zijn huid, aldus president Kennedy. kant van sterke en vastberaden mannen De communisten, die prat gaan op hun successen en vertrouwen op hun voor uitgang, beweren, dat het getij der ge schiedenis aan hun kant is. Kennedy zei dit niet te geloven: het is niet aan hun kant, noch aan de onze, want de ge schiedenis wordt gemaakt door mensen en zal zich voortzetten in de richting die sterke, vastberaden en moedige mannen haar dwingen in te slaan. Gratie voor Challe? (Van onze Parijse correspondent) Generaal Maurice Challe zal op de kortst mogelijke termijn verschijnen voor het hoog militair tribunaal, dat ook alle andere muiters te berechten krijgt. Dit tribunaal zal half uit hoge militairen en half uit burgerlijke magistraten bestaan. De president van het hof van cassatie, Maurice Patin, is tot voorzitter benoemd. De Gaulle heeft de leden van het bij zondere gerechtshof een snelle en mee dogenloze berechting voorgeschreven. Indien tegen Challe de doodstraf mocht worden geëist, dan zou voor het staatshoofd echter wel de mogelijkheid open blijven hem gratie te verlenen. Die mogelijkheid lijkt niet uitgesloten. Challe wordt het als een pluspunt aangerekend dat hy zich, in tegenstelilng tot zyn drie voornaamste mede-complotteurs, niet aan de gerechtigheid van de staat heeft pogen te onttrekken. Het is ook bekend dat De Gaulle voor Challe's wilskracht altijd veel eerbied, zo geen bewondering heeft gehad. Het staatshoofd moet de man, die nu in de Santé-gevangenis zit opgeborgen, nog niet zo lang geleden zelfs tot zijn „dauphin" hebben willen uitverkiezen. De bittere ontgoocheling, die het staats hoofd nu ondervonden heeft van het verraad aan zijn persoon van de zijde van de man. die hij nog maar kort ge leden tot zijn officiële opvolger had uit verkoren, zal hem zeker tot nog groter omzichtigheid inspireren, wanneer hij straks een titularis gaat aanwijzen voor de nieuwe post van vice-president der republiek. Generale repetitie bemande Mercury Gisteren is een zestraps raket van het type „Little Joe", waarvan de laatste trap een Mercury-ruimtecabine bevatte, van het eiland Wallops aan de oostkust van Virginia gelanceerd. Ongeveer vijf minuten na de lancering daalde de ca bine aan een parachute in de richting van de Atlantische Oceaan en werd daar geborgen. Dit was een laatste proef met het ontsnappingsmechanisme van het voertuig, dat ontworpen is om een Ame rikaanse astronaut in de ruimte te bren gen. Een automatisch toestel maakte de cabine op 12 km hoogte los van de raket die ongeveer een snelheid van 2000 kilo meter per uur ontwikkelde. Het hing van het wel of niet slagen van deze proef af of de aangekondigde ruimtevaart van een Amerikaanse astro naut, welke zich tot het beschrijven van een grote boog zal beperken, volgende week dinsdag zal doorgaan. Een diepgaand onderzoek van de ca bine moet uitwijzen of deze volledig ge functioneerd heeft. Geleerden verklaarden dat het al- schieten van de ruimtecabine onder de moeilijkste omstandigheden was ge schied. Het totale gewicht van de raket en de ruimtecabine was twintig ton. De ruimtecabine zelf woog anderhalve ton. Na de proef werd verklaard dat een ruimtevaarder deze korte vlucht in de cabine ongetwijfeld zou hebben over leefd. „Sierteeltexport is zeer kwetsbaar" Nederland heeft ln het afgelopen Jaar voor een bedrag van 57 miljoep gulden aan snijbloemen en voor 12 miljoen gul den aan bloemkwekerijplanten geëxpor teerd. West-Duitsland is de grootste af nemer van deze produkten. Naar dit land werd ln het afgelopen jaar voor een waarde van f. 28.935.000,geëxporteerd, hetgeen circa vijftig procent van de totale snijbloemenexport uitmaakt. Aan bloemkwekerijprodukten importeerde West-Duitsland voor een bedrag van f. 6.993.000, hetgeen neerkomt op 57 procent van de totale export van deze produkten. Aan bloembollen werd naar West-Duitsland voor een bedrag van bijna 58 miljoen gulden geëxporteerd. Deze mededelingen werden gedaan op de gistermiddag in Utrecht gehouden jaarvergadering van de Ned. Kat. Bloe mistenvakbond. De voorzitter van deze vakbond, de heer J. Elders, acht de po sitie van de Nederlandse sierteeltexport door concentratie op dit afzetland zeer kwetsbaar. De resultaten in het afgelopen Jaar noemde hij bijzonder gunstig. Door de koele zomer konden de gewassen zich gunstig ontwikkelen. De conjunctuuront wikkeling gedurende 1960 heeft voor de bloemkwekerij geresulteerd in een stij ging van de veilingomzetten aan bloe men en planten van 15,5 procent ten opzichte van 1959. De totale veiling- omzet steeg hierdoor tot een bedrag van ruim 95 miljoen gulden. Onderscheidingen voor sportmensen Ter gelegenheid van de verjaardag van Koningin Juliana zyn ook een aan tal bekende figuren uit de Nederlandse Sportwereld hoge onderscheidingen ver leend, Jan de Vries (Amsterdam) voor zitter van de Kon. Ned. Zwembond, is bij bevordering benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. De heer A. L. M. Schroder, voorzitter van de KNVB, werd eveneens officier in de Orde van Oranje Nassau. P. J. van de Pol, oud-biljartkampioen en R. B. J. de Waal, oud-aanvoerder en oud-coach van het Nederlands hockey- elftal, werden beiden Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Voorts is de heer ir. A. Paulen, voorzitter van de KNAU, be noemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Uitslagen Afdeling Leiden Nederlandse Volleybalbond Heren: Kampioenscompetitie: VVS 2— KVC 1 1—3; HVL 2—Prof. Wijk 2 1—3. Degradatiecompetitie: KVC 2PSVA 1 3—0 (PSVA niet opgek.); LUSV 1— Donar 1 13 (Donar kampioen). 2e klasse: Leidsoh Dagblad 1GGV 2 3—1, Meerburg 1—VVS 3 1—3, LUSV 2— GGV 1 2—2, LUSV 2—GGV 2 3—0, Prof.Wijk 3—HVL 3 2—2, Donar 2— SIOS 1 0—3. 3e klasse: DES 1—PSVA 2 1—3, Kweek school 1—ODD 1 3—1. PW 4—Donar 3 3—1, De Vlam 1—VVS 4 3—0, PSVA 2 Kweeksohool 1 30 (Kweekschool niet opgekomen). De Vlam 1Teylingen 3—0 (Teyl. niet opgek.). 4e klasse: Prof.wijk 6DSS 1 30. Raaphorst 1Leidsch Dagblad 2 30. ODD 2—Kanger. 3 31, DSS 1—Alvo's 1 3—0. Dames: 2e klasse: Teylingen 2DES 1 0—3, (DES kampioen). Prof.Wijk 3— GGV 1 2—2. 3e klasse: Meerburg 1HVL 1 31, ODD 1—GGV 2 3—1. 4e klasse: HVL 2—Alvo's 1 3—0. Oran je Groen 2Alvos 1 31, LUSV 2 Raaphorst 2 03 (LUSV niet opgek.); LUSV 2—Oranje Groen 2 2—2, DES 2— Raaphorst 2 22. WIELRENNEN Cyclomotoristico De Italiaan Battistini heeft gisteren de vierde etappe van de Grand Prix Cyclomotoristico gewonen. Hij had voor de 210 kilometer van Fogglia naar Cam- pobasso 6 uur 41 min. en 15 seconden nodig. Jean Graczyk, die met een achter stand van 46 seconden op de tweede plaats beslag legde, veroverde de leiding in het algemene klassement. Jo de Haan eindigde met een achterstand van 17 min en 8 sec op Battistini als acht ste. De andere Nederlandse vertegen woordiger Jo de Roo staakte, evenals enkele Italianen, de strijd. Zèln. De uitslag van de vierde etappe luidt: 1. Battistini (It) 210 km in 6.41.15 (gem. 31.426 km/u) 2. Graczyk (Fr) op 46 sec; 3. Chiodini (It) op 1.39; 4. Cou- vreur (Belg) op 4.29; 5. Bolzan (Lux) op 5.19; 6. Sartore (It) z.t.; 7. Minieri (It) op 8.42; 8. Jo de Haan (Ned) op 17.08; 9. Trape (It) z.t.; 10. Massignan (It) z.t. Na de vierde etappe ziet het algemene klassement er als volgt uit: 1. Graczyk (Fr) 19.51.30; 2. Battistini (It) op 5.15; 3. Couvreur (Belg) op 5.23; 4. Chiodini (It) op 12.15; 5. Ciampi (It) op 14.27; 6. Bolzan (Lux) op 14.54; 7. Sartore (It) op 15.19; 8. Jo de Haan (Ned) op 16.07; 9. Daems (Belg) op 16.52; 10. Ronchini (It) op 17.22; 17. Gaul (Lux.) op 20.10. Ronde van Duitsland De uitslag van de eerste etappe van de Ronde van Duitsland, keulenBad Schwalbach (195,9 km), luidt: 1. Fischerkeller (Did) 5 uur 12 min 10 sec; 2. Wolfshohl (Did) 5.12.32; 3. A. Desmet (Belg) 5.14.13; 4. Proost (Belg) 5.15.02; 5. Rudi Altig (Did) 5.15.10; 6. Rentmeester (Ned) 5.15.15; 7. Junker man (Did) 5.15.15; 8. Annaert (Fr) 5.15.58; 9. Sorgeloos (Belg) 5.16.09; 10. Thaler (Zwits) 5.16.10; 11. Van der Borgh (Ned) 5.16.20; 16. Geldermans (Ned) z.t.; 17. Wagtmans (Ned) z.t. De plaatsingen van de overige Neder landers: 24. Wim van Est; 25. Kersten; 30. Van der Steen; 47. Captein. Onze schaakrubriek In het toernooi te Stockholm, kort voor het begin van de strijd om het wereldkampioenschap, wel ke voor de titelhouder zo'n teleur stellend verloop heeft gekregen, behaalde Tal een overtuigende overwinning. Met punt uit 11 werd hij eerste. Verwonderlijk is zulk een resultaat van een wereld kampioen niet; men had nauwelijks anders verwacht. Verrassend was, dat Tal de schaakwereld toonde niet alleen de dynamische tacticus te zijn, maar dat hij ook over een uitzonderlijke strategische techniek bleek te beschikken. Tegen de wedstrijdleider van zijn na bije titelmatch speelde Tal de volgende technisch unieke party. Wit: Tal. Zwart: Stahlberg. 1. e2-e4, e7-e6 (Frans!); 2. d2-d4, d7-d5; 3. Pbl-c3, Pg8-f6 (de „mode-zet" is Lb4)4. e4-e5 (Steinitz' methode) Pf6-d75. f2-f4>, c7-c5: 6. Pgl-f3 (ge bruikelijk is hier d4xc5, reden waarom f4 is gespeeld). 6Fb8c6; 7. Lel e3, c5xd4; 8. Pf3xd4, Lf8-c5; 9. Ddl-d2, Pb6xd410. Le3xd4, Lc5xd4; 11. Dd2xd4, Dd8-b612. Pc3-b5, Db6xd4; 13. Pb5xd4 (de nu ontstane stelling is bekend. Zwart heeft een .slechte' loper en meer dere malen bleek dit voldoende om wit de winst te bezorgen. Tarrasch behaalde er een klassiek geworden overwinning tegen Teiohmann mee in San Sebastiaan 1912. Deze partij vertoont veel analogie met Tarrasch' prestatie. De wijze waar op is echter geheel afwijkend van de gangbare strategie). 13Pd7-b6; 14. Lfld3, Lc8-d7: 15. 0-0-0, 0-0-0; 16. a abode f eb Thl-fl, g7-g6; 17. Ld3-e2; Kc8-b8; 18. Tdl-d3 (het begin van een echt Talse manoeuvre) h7-h5; 19. Td3-h3, Ld7-c6; 20. Tfl-f3; Td8-c8; 21. b2-b3, Lc6-d7 (zwart heeft niet veel anders dan her groepering en afwachten); 22. Kcl-d2, Tc8-d823. Th3-h4, Pb6-c8; 24. Tf3-h3 (er dreigt nu g4) Th8-g8; 25. g2-g4, h5xg426. Th4xg4! (niet Lxg4 waarop zwart met g6-g5 zich tegenspel ver schaft), Tg8-h8; 27. Tg4-h4. Th8xh4; 28. Th3xh4 (de eerste fase is beëindigd, wit heeft dc- open lijn en kan naar de 7de rij doorspelen), Td8-f8; 29. Th4-<h7 (belet f7-f6) Pc8-e7; 30. Pd4-f3, Pe7-c6; 31. Pf3-g5, Pc6-d8; 32. h2-h4, Ld7-c6; 33. Kd2-e3, Kb8-c8; 34. Le2-d3 (belet Kd7 wegens Lxg6) Le6-e8; 35. Ke3-d4, b7-b6; 36. Kd4-e3, Tf8-g8 (nu krijgt de zwarte koning de gelegenheid van de 8ste lijn te komen, zonder resultaat echter)37. Pg5-f3 (het paard wordt „omgespeeld") Kc8-d7; 38. Pf3-h2, Kd7-c6; 39. Ph2-g4, Kc6-c5; 40. c2-c3, a7-a5; 41. a2-a3, b6- b5; 42. b3-b4t, Kc5-b6 (iedere zwarte tegenkans op de damevleugel, is nu verhinderd. Wit kan verder alle aan dacht op de koningsvleugel concentre ren). 43. Pg4-f6, Tg8-f8; 44. Ke3-f3 m:-/M ■</- m Mp.y/c nu zwart niets kan ondernemen op de damevleugel, kan wit op de andere vleu gel binnendringen. In arren moede be sluit Stahlberg tot een wanhoopsactie. 44a5xb4; 45. a3xb4, d5-d4; 46. c3xd4, Pd8-c6; 47. Pf6xe8, Tf8xe8; 48. Th7xf7, Pc6xd4t49. Kf3-g4 en zwart gaf op. EINDSTELLING 'f; "f: Éét- V' mm mm, a Wit aan zet, remise! (Wit: Ke5, La7, pion a6; zwart: Kb5, TcG, pionnen b7en c7). *MX Wioa 1 1° J 81 do «jvd I JO a gq do gojj '93*X 'Z ii49«-9»X 'iq*9* T :Suissoido

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9