Oorzaak ramp met „Hugo de Groot" raadsel NZH-tarieven over liet algemeen voor langere ritten iets omhoog wel voor eeuwig een SER maakt zicli zorgen over verzet tegen PBO Onderscheidingen ter gelegenheid van de verjaardag van de Koningin Wim Kan benoemd tot Ridder in de orde van Oranje - Nassau Gezagvoerder zou geen schuld aan het ongeluk gehad hebben Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 29 april 1961 Derde blad no. 30342 Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin is weder om een groot aantal onderscheidingen uitgereikt. Van deze willen wij de navolgende vermelden: Benoemd zijn tot Ridder in de Orde van de Ned. Leeuw: drs. L. Noë, Hr. Ms. buitengewoon en gevolmachtigd ambas sadeur te Lagos: prof. mr. Ch. J. J. M. Petit, raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden te 's-Gravenhage, wonende te Wassenaar; mr. H. Kingma Boltjes, president van het gerechtshof te Leeuw arden; mr. C JR. F. van Roggen, pre sident van de arrondissementsrechtbank te Dordrecht; mr. F. G. A. M. D. van der Kroon, voorzitter van de Kring van Kantonrechters, wonende te Heerlenmr. H. G. Stibbe, advocaat en ■procureur te Amsterdam, deken van de Orde van Ad vocaten in het arrondissement Amster dam; dr. A. A. Koolhaas, oud-preases van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk, wonende te Amersfoort; prof. dr. G. Brillenburg Wurth, hoogleraar aan de Theologische Hogeschool der Ger. Kerken in Nederland te Kampen; mgr. J. van der Oord, bisschop van Haarlem van de Oud-Katholieke Kerk van Ne derland; mr. H. Schadee, lid Staats commissie herziening Ned. Burgerlijke Wetgeving, wonende te Rotterdam; mr. H. W. Bloemers, Commissaris der Ko ningin in de provincie Gelderland; J. H. M. Derksen, lid Eerste Kamer, der Sta- ten-Generaad, te 's Gravenhage; J. H. W. van Koeverden, lid Tweede Kamer der Staten-Generaal; J. van Zwijn- cirecht, wethouder der gemeente 's-Gra venhage; mr. G. van Hall, burgemeester der gemeente Amsterdam; C. J. van der Ploeg, lid Tweede Kamer der Staten- Generaal; prof. dr. N. A. Donkersloot, hoogleraar Universiteit van Amsterdam, wonende te Amsterdam; prof. dr. P. E. Verkade, hoogleraar technische hoge school te Delft, wonende aldaar; mr. J. G. M. Broekman, directeur-generaal voor het onderwijs bij het ministerie van O. K. en W., wonende te 's -Gravenhage; ge- neraal-majoor M. Brau, van ket dienst vak van de intendance staf; generaal- majoor F. van der Veen, van het Wapen der Infanterie; generaal-majoor A. J. de Vries; generaal-majoor L. M. Kamp; vice-admiraal A. H. J. van der Schatte Olivier; schout-bij-nacht van de tech nische dienst L. Stam; ir. G. D. C. André de la Porte te Vught, hoofdingenieur directeur van de Rijkswaterstaat; ir. C. in 't Veld, te Voorburg, idem, ir. M. de Bruijn, te 's-Gravenhage, idem, ir. W. C. de Vries, te 's-Gravenhage, hoofdinge nieur-directeur der PTT; prof. P. de Wolff, wonende te Heemstede, directeur van het Centraal Planbureau; dr. J. H. Patijn, te 's-Gravenhage, secretaris generaal van het Ministerie van Land bouw en Visserijprof. dr. J. J. G. Prick, hoogleraar r.-k. Universiteit te Nijme gen en zenuwarts aldaar; dr. W. Drees, directeur van de Rijksbegroting bü het Ministerie van Financien; mr. D. J Veegens, Rijksadvocaat, wonende te 's- Gravenhage. Tot commandeur in de Orde van Or~nje-Nassau: mr. G. F. Langemeijer, procureur-generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden te 's-Gravenhage; mr. J. Cramer, Commissaris der Koningin in de provincie Drenthe; dr. M. J. Prin sen idem in de provincie Noord-Holland; mr. L. Einthoven v.m. hoofd BVD te 's- Gravenhage. Tot officier in de Orde van Oranje Nassau: mr. P. G. Hooghoudt, directeur Kabinet Gouverneur van de Ned. Antil len te Curasao; H. Fruitema, directeur Stichting Ned. Kamer van Koophandel voor Duitsland te Berlijn; Mr. M. H. van Hoogstraten, secretaris Ned. dele gatie ter conferentie voor internationaal privaatrecht; J. L. Prijs, consul-gene raal te Laos; W. F. Kram, idem te Mexico City; mr. P. W. de Beun, hoofd Bureau Midden-Europa Directie Europa Ministerie van Buitenlandse Zaken; jhr. D. van den Brandeler, ambtenaar buit. dienst der 3e klasse, chef Directie Voor lichting Buitenl. Ministerie Buitenl. Za ken; mr. A. F. Calkoen, Hr. Ms. buiten gewoon gezant en gevolmachtigd ambas sadeur te Bangkok, tevens Hr. Ms. bui tengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister in het Koninkrijk Kambodja; mr. H. S. Hallo, consul-generaal der Neder landen te Salisbury, Zuid-Rhodesia; mr. S. baron van Heemstra, Hr. Ms. buiten gewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Bogota; mr. H. P. J. Hennus, admini strateur, hoofd van de afdeling Wetge ving en Juridische Zaken van de Di rectie Overgangszaken Indonesië van het Ministerie van Buitenlandse Zaken; dr. mr. P. J. de Kanter, administateur, souschef Directie Algemene Zaken van het Minsterie van Buitenlandse Zaken; B. J. van Kregten. hoofdvertegenwoor diger KLM te Venezuela; A. A. van Lut- senburg Maas, manager HAL voor de VS, Cuba en Mexico.D. W. baron Lyn- den, ambassaderaad Hr. Ms. ambassade te Wenen: mr. A. W. Rost Onnes, dis trictsdirecteur voor Brazilië van de Hol landse Bank-Unie N.V., voorzitter hoofd bestuur Ned. Kamer van Koophandel voor Brazilië; jhr. H. A. Teixeira de Mattos, ambassaderaad, hoofd consulaire afdeling Hr. Ms. ambassade te Brussel; mr. J. Varekamp, consul-generaal der Nederlanden te Hamburg; mr. A. C. Vroon, idem te Port of Spain, Trinidad; mr. J. I. M. Welsing, Hr. Ms. buitenge woon en gevolmachtigd ambassadeur te Addis Abeba, tevens geaccrediteerd te Madagascar; jhr. W. A. Gevers Deynoot, dirigerend officier der Rijkspolitie 2e- klasse, commandant van het district 's- Gravenhage van het Korps Rijkspolitie, wonende te Wassenaar; mr. F. J. van Beeck Calkoen, burgemeester van Baarn; dr. N. Bolkestein, idem van Deventer; dr. A Blauwboer, p.v. landdrost, wonen de te Zwolle: J. J. Kruisinga. oud-com mandant hogere zeevaartschool „Kweek school voor de Zeevaart", te Amsterdam: prof. dr. J. Brouwer, wetenschappelijk directeur Fryske Akademy te Leeuwar den; H. Bentz van den Bergh, directeur- regisseur Ned. Comedie te Amsterdam; P. Morgenstern (Paul Pella), dirigent en artistiek directeur operagezelschap „Fo rum" te Enschede; dr. J. Hulsker, hoofd administrateur Ministerie van O. K. en W. te 's-Gravenhage; C. J. van Schaar denburg, directeur algemeen toerisme van de ANWB, wonende te Rotterdam; K. Voskuil, oud-hoofdredacteur dag blad „Het Vrije Volk", wonende te Naarden; mr. J. J. R. van der Bilt, voor zitter Ned. Spaarbankbond, wonende te Amsterdam; J. G. A. Fontein, te Rotter- dam.oudste directeur van de firma Hu- dig en Veder N.V. te Rotterdam; prof. dr. Th. L. M. Thurlings, te Wageningen; dr. J. C. W. Cramer, directeur bij het Ministerie van Economische Zaken, te 's-Gravenhage; ir. J. C. van Reenen, di recteur van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij N.V. te Rotterdam: ir. R. van Dijk, lid van de Raad van Bestuur van de N.V. Philips' Gloeilampenfabrie ken, te Eindhoven; J. W. Kording te Voorburg, voorzitter van de Ver. voor Ned. Graanhandel; dr. H. Boom, wo nende te 's-Gravenhage, geneesheer directeur van het Rode Kruisziekenhuis aldaar; A. Dudok van Heel, wonende te Laren, oud-voorzitter van de Stichting tot exploitatie der drie Samenwerkende Blindeninstellingen; dr. J. F. de Jongh, directeur van de Sociale Academie te Amsterdam, te Aerdenhout (gem. Bloe- mendaal); prof. dr. J. M. A. F. Smits van Waesberghe, oud-alg. secr.-dir van de Ned. Toonkunstenaarsver. wonende te Amsterdam. Tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau: J. J. Beuajon, gezaghebber van het eilandengebied de Bovenwindse Eilanden, te Sint-Maarten; mr. A. F. Lamping referendaris, hoofd Bureau Re glementen en Voorschriften van de Di rectie Buit. Dienst van het Ministerie van Buitenlandse Zaken: mr. dr. H. van den Bergh, letterkundige, wonende te Amsterdam; M. Croiset, regisseur en to neelschrijver, wonende te 's-Graven- hage; W. C. Kan, leider ABC-cabaret, wonende te Aalsmeer; T. J. G. K. Lee- ser, beeldhouwer, wonende te Ommen, W. L. M. F. van Leeuwen, letterkundige en criticus, wonende te Schoorl; H. ScheU, concertzanger, wonende te Am sterdam; A. M. A. Vranken, koordirigent wonende te Amsterdam; A. C. Willink, kunstschilder, wonende te Amsterdam; R. G. de Boer, kunsthandelaar, wonen de te Laren; P. J. van de Pol, oud-bil jartkampioen, wonende te Rotterdam; R. B. J. de Waal, oud-aanvoerder en oud-coach van het Ned. Hockey-elf tal, wonende te Amsterdam; S. de Vries jr. hoorspelregisseur, wonende te Amster dam, Morgen wordt de Hannover Messe geopend. In verband met het gril lige weer waren talrijke in de open lucht geëxposeerde materialen de laatste dagen afgedekt met plastic hoezen, b.v. deze elektrische loco motieven. Koningin bij indienststelling van televisie- en FM-zenders De Koningin is voornemens op dins dag 9 mei te IJsselstein tegenwoordig te zijn bij de officiële indienststelling van de televisie- en FM-zenders aldaar. Prinses Beatrix bij doopplechtigheid Prinses Beatrix heeft gistermiddag in de St.-Peters Cranbourn Chapel te Windsor de doopplechtigheid bijgewoond van een dochter van mr. and mrs. Abel Smith, waafvan de prinses peet is. Mr. Abel Smith is een neef van de Prinses. Advertentie „Doldraaien propeller Overstapjes worden ook kortlopende retours (Van onze Haagse correspondent) De oorzaak van de ramp met de K.L.M. super-constellation ,,Hugo de Groot" op 14 augustus 1958 zal wel altijd een raadsel blijven. Tot deze conclusie kwam de directeur-generaal van de Rijks Luchtvaart Dienst gistermiddag na een hernieuwd openbaar onderzoek van de Raad voor de Luchtvaart. Op 8 april 1960 gelastte de Raad bij tussen uitspraak een nader onderzoek naar een zestal nauwkeurig omschreven vraagpunten, maar noch de resultaten van deze onderzoekingen noch de ondervragingen van drie getuigen-deskundige gistermiddag in het ge bouw van de hoge raad hebben het raadsel van de ramp, waarbij 99 personen het leven verloren toen hun vliegtuig buiten Ierland in de Atlantische Oceaan stortte ook maar iets nader tot een oplossing gebracht. Anti-climax (Van een onzer redacteuren) De zomerdienst van de N.Z.H. zal dit jaar op 28 mei aanvangen en een tariefswijziging meebrengen, die voor de verschillende soorten vervoerbiljetten op verschillende data tussen 1 mei en 1 juni zal worden ingevoerd. Zo spoedig mogelijk worden voorts overstapjes ingevoerd waarop éénmaal van lijn verwisseld zal kunnen worden binnen drie kwartier, met dien verstande dat deze overstapjes ook op tweemaal dezelfde lijn geldig zijn binnen deze periode, dus als „kortlopende retours" zullen kunnen worden gebruikt. De tariefswijziging houdt over het algemeen een verhoging in, doch in vele gevallen (vooral op korte trajecten) blijft het tarief gelijk of wordt het zelfs door een nieuwe berekening van de vervoersprijs lager. De prijs op trajecten, die korter zijn dan zeven kilometer blijft over het algemeen gelijk. Het tarief voor het stadsvervoer in Leiden blijft het zelfde als het geldende, doch het stadstarief in Haarlem wordt verhoogd tot een kwartje. Onder de reeën in de Elfelbossen na bil Malnz is een ziekte uitgebroken die doet denken aan dolheid of aan „draal- worm", welk' laatste in de geweien op treedt en tot dezelfde verschijnselen als dolheid leidt. De anders zo schuwe reeën vallen thans zonder aanleiding mensen aan. Uit voorzorg hebben de houtvesters Tot zeven kilometer prijzen ongewijzigd De tariefswijziging is volgens de di rectie noodzakelijk geworden, door ve lerlei factoren. Belangrijke daarvan zijn de zeer hoge opleidingskosten voor het buspersoneel, de steeds stijgende reis- en kostgeldvergoedingen voor noodgedwongen van buiten de eigen streek aangetrokken personeel, en het feit dat thans niet meer met volle dig afgeschreven materieel wordt gere den zoals in de jaren dat oude trams nog dienst deden. In maart hebben de overheidsinstanties, die een dergelijke tariefsverhoging moeten goedkeuren, de toestemming hiertoe verleend. Het nieuwe tarief komt in het kort geformuleerd neer op een basis-aanslag van tien cent plus een bedrag van y cent per kilometer voor de enkelreis- prijs, tegen eenzelfde vaste aanslag en een kilometertarief van 2,65 cent in het oude tarief, waarbij voor een over stapje slechts éénmaal het basis-dub beltje in rekening wordt gebracht. De routes zijn verdeeld in korte trajecten, waarover een vervoersbedrag van vijf cent boven het basisdubbeltje verschul digd is. Vroeger waren de prijzen op grotere traject-eenheden berekend, zo dat zelfs bij de relatieve verhoging thans op sommige trajecten, (doordat met kleinere eenheden wordt gewerkt) een verlaging van de vervoersprijs op treedt. Dit zijn echer uitzonderingen op de algemene regel, dat de prijzen tot een traject van zeven kilometer over het geheel genomen gelyk blyven, en dat de pryzen daarboven iets zullen sty- gen. Daarmee komen deze prijzen ech ter nog niet op het gemiddelde lan delijke peil, terwijl zy vergeleken met de geldsontwaarding in de laatste der tig jaar opmerkelijk laag zijn ten op zichte van het eind der twintiger ja ren. Nog geen overstapjes NZH-Eltax De NZH heeft de invoering van de overstapjes niet kunnen combineren met een regeling met de Eltax, volgens welke overstapjes op stadslijnen van NZH en Eltax mogelijk zouden zijn. In overweging is een dergelijke rege- SSraSht ÏÏÏSln'dïS^ af te ïchïïïï tag «J. *»n n°« n1" WOTden die de dolheid onder de reeën verspreiden. I geeffectueerd. Op zondag sneller door Sleutelstad De zomerdienstenregeling brengt vooral voor de stadsdiensten in Haar lem belangrijke wijzigingen, maar cok in en om Leiden zijn er enkele op merkelijke veranderingen. De aankomst en vertrektijden voor de stadsdiensten door Leiden en Oegstgeest zijn enigs zins gewijzigd en de frequentie van thans wordt gehandhaafd. Alleen op de zon- en feestdagen blijken kortere rijtijden mogelijk te zijn voor de stads diensten. Op die dagen worden de rij tijden ingevoerd, die men aanvankelijk voor de stadsdiensten op gewone werk dagen had geprojecteerd, maar die niet gehandhaafd konden worden als gevolg van de ontstellende verkeerstoestanden in de Sleutelstad. De dienst op de lijn Den Haag - Noordwijk - De Zilk - Haarlem blijft ongewijzigd, maar de dienst tussen Den Haag en Haarlem over Noordwijk en Hillegom wordt in noordelijke richting tot Hillegom als een 30 minutendienst gereden en in die richting over hét ge hele traject als een uurdienst. De aparte dienst Haarlem - De Glip - Benne- broek komt te vervallen. Meer naar Katwijk Van de lijn Leiden-Valkenburg-Kat- wijk (Vuurbaakplein) komt het gedeel te Molentuinweg-Vliegkamp te verval len. Naar en van Katwijk Zee zal via het tentenkamp worden gereden. In verband met treinaansluitingen zijn de vertrek- en aankomsttijden enigszins gewijzigd. Belangrijk is, dat de dienst Leiden- Rijnsburg-Katwijk Zee (Rijnmond) in een kwartierdienst in plaats van een 20 minutendienst wordt omgezet tussen 9 en 13 uur. Minder naar Noordwijk! Een tegenovergestelde wyziging is de verlaging van de frequentie op de lijn Leiden-Voorhout-Noordwyk aan Zee (Golfbaan), waar voortaan niet een bus in het kwartier maar een in de twin tig minuten wordt gereden, en in de avonduren zelfs een per 40 in plaats van een per 30 minuten. De ervaring met de bezetting van deze lijn is zo danig, dat volgens de directie van de NZH wel tot deze frequentieverlaging moest worden overgegaan. Zy durfde deze verlaging aan ondanks het feit, dat nog geen ervaring met deze buslijn (in de herfst vorig jaar ingevoerde rou te) werd opgedaan in een zomerseizoen. De directie meent echter, dat het be zoek van dagjesmensen aan Noordwyk onvoldoende is om een thans nog gel dende frequentie te rechtvaardigen. Het wil ons voorkomen, dat dit een enigs zins onvoorzichtige verwachting is, maar de komende maanden zullen daarop on getwijfeld een meer gefundeerd ant woord moeten geven. Over het algemeen doen zich overi gens geen ingrijpende veranderingen voor. Ringlijn Leiden-Den Haag? De directie kon ons nog niets mede delen over de wijze, waarop mettertijd de huidige HTM-lijn Den Haag-Wasse naar-Leiden (Haarlemmerstraat) zal worden gereorganiseerd. Deze lijn gaat per 1 januari a.s. in handen van de NZH over en deze dienst zal dan door bussen worden verzorgd, echter niet over de huidige route. Deze route zal vanzelfsprekend in grote lijnen gelijk blijven, maar van De Slaagh af zal over Oegstgeest moeten worden gere den om een vlotte en veilige dienst te waarborgen. Afslaan en op de Rijksweg komen bij Haagsche Schouw heeft grote technische bezwaren. Het lykt niet waarschijnlijk dat deze dienst in Lei den de huidige HTM-route door de Haarlemmerstraat zal volgen. De gedachte van de directie gaan thans uit naar een ring- lyn Leiden-Voorschoten-Den Haag- Wassenaar-Oegstgeest-Leiden die in bei de richtingen gereden zou worden. Er zou dan een aparte lyn in het leven moeten worden geroepen naar de om geving van het Havenplein, om de Haarlemmerstraat en de aansluitende woon -en winkelbuurten van Leiden niet zonder openbaar vervoer te laten zitten. Beslissingen zyn hierover ech ter nog niet genomen. De vervanging van de laatste tram- dienst van de NHZ (Leiden-Voorscho- ten-Den Haag) door busdiensten zal volgens de huidige plannen voor het eind van dit jaar geschieden, doch een datum staat nog niet vast. Mogelijk valt dit samen met de invoering van de komende winterdienstregeling. Voorlopig geen lijn Rijnsburg-Noordwijk Een ander punt, waarover nog geen definitieve gegevens bekend zyn, is het herstel van de verbinding Leiden- Rijnsburg-Noordwijk, die met bussen niet kon worden gereden aangezien een tweetalbruggen eerst zal moeten worden vernieuwd. De directie kon ons niets definitiefs mededelen over de vervan ging van deze bruggen tussen Rijnsburg en Noordwijk, zodat voorlopig nog via Voorhout gereden zal moeten worden. „Laten we zeggen nog twee jaar, want daar ziet het er op z'n allerminst nog wel naar uit" was het oordeel van di recteur Hortensius. Het is dus onwaar schijnlijk, dat Rijnsburg binnen enkele jaren een rechtstreekse verbinding met Noordwyk krijgt, zodat een uiterst on bevredigende toestand hier nog geruime tyd gehandhaafd zal worden. Het zeer opzienbarende facet van de tussenuitspraak van de Raad voor de Luchtvaart destijds, namelijk dat moest worden nagegaan „of er personen aan boord van de ..Hugo de Groot" waren, wier verdwijning om politieke redenen beoogd kan zijn geweest" is op een anti climax uitgelopen. Maandenlang is er gegist naar de aard en de ernst van de mededeling, die de Raad naar zijn zeg gen had bereikt en die kon wijzen in de richting van sabotage of een aanslag op een passagier. Nu blijkt, dat de aanlei ding, dat een persoon, die bij de kort tevoren in Irak plaats gehad hebbende revolutie een belangrijke rol zou hebben gespeeld, zich onder de verongelukte passagiers bevond. Deze mededeling bleek te steunen op een bericht in het Parijse dagblad „Le Monde" van 20 augustus 1958, (dus wei nige dagen na het ongeval), waarin werd gezegd, dat een zekere Khalid Djallow volgens mededelingen van een in Californië werkzame broer, een rol had gespeeld in de opstand te Bagdad. Uit het nader onderzoek is echter niet gebleken dat hij een revolutionaire fi guur zou zijn geweest.„wat zijn broer daaromtrent zou hebben verklaard, be rust of op een misverstand of is ten dentieus voorgesteld. Aannemelijk is slechts geworden, dat de betrokken Djallow, geholpen door zijn broer, op weg was naar Californië om daar aan een universiteit zijn studie voort te zetten", aldus verklaart de raad voor de Lucht vaart nu. Diverse oorzaken Blyven dus als mogelijke oorzaken voor de ramp de technische kwesties, die in de loop van het nu bijna drie jaar durende onderzoek zijn opgeworpen. Veel aandacht is geschonken aan een mogelijke storing in de stuurautomaat van de „Superconstellation" en ook gis termiddag werden de drie getuigen, ir. P E. Douwes Dekker van het Nationaal Luchtvaart Laboratorium, hoofdin specteur W. A. Rietbergen van de Rijks luchtvaartdienst en gezagvoerder Ran dolph H. Reece van de KLM daarover uitvoerig ondervraagd, vooral door het technische lid van de Raad, prof. dr. A. van der Neut. De uiteindelijke conclusie moet echter zijn zoals ook de directeur-generaal van de RLD die ten slotte gaf: uitgesloten, dat een dergelijk defect tot deze ramp heeft geleid. Niet alleen is een fout in de stuur automaat gemakkelijk te redresseren, maar gezagvoerder F. A. E. Roelofsz had bovendien de gewoonte zo lang het vliegtuig nog stijgende was met de hand te besturen. Op het moment van het ongeluk had de „Hugo de Groot" de klim nog niet voltooid, zodat men kan aannemen dat de stuurautomaat niet in gebruik was. „Overspeeding?" ,Zeer goed mogelijk" blijft de ook al eerder opgeworpen gedachte van de „overspeeding", dat wil zeggen het dol draaien van een propeller met een blad breuk of asbreuk als gevolg. De KLM had reeds meerdere malen moeilijkhe den met de propellers van dit type vlieg tuig gehad, in die zin, dat een propeller door technische storing bovenmatig ging draaien en niet meer in de z.g. „vaan stand" te zetten was. Een dergelijke „dol geworden" propeller kan de bestuur baarheid van het vliegtuig zeer ongun stig beinvloeden. Er kan zelfs een situatie ontstaan waarin de vlieger nauwelijks drie seconden tijd heeft om in te grij pen en in het algemeen, zo kwam gister middag naar voren, zal de bestuurder daarin niet slagen. Dit bracht de voorzitter van de Raad, mr. J. E. van der Meulen, tot de con clusie, dat de gezagvoerder in dat geval geen enkel verwijt treft, een conclusie die door ir. Douwes Dekker volmondig werd beaamd. Het was ook deze getuige, die als zijn mening te kennen eaf dat in het gehele schema van gebeurtenissen rondom het ongeluk de theorie van de „overspeeding" nog het best past. Intus sen is overigens niet alleen bij de KLM, maar internationaal een modificatie op de Wright cyclone-motoren van de Su perconstellation uitgevoerd, waardoor een dubbele zekerheid met betrekking tot het in vaanstand vast zetten van de propeller is verkregen. Generlei verklaring Gezagvoerder Reece was opgeroepen als getuige, omdat hy op 26 oktober van het afgelopen jaar soortgelijke moeilijk heden met de motor van een „Super- connie" heeft gehad. Ook bij hem sloeg een propeller, na een start van Gander, door en was niet meer af te grendelen. Het vliegtuig bleef echter gemakkelijk bestuurbaar en nadat benzine was ge loosd werd een veilige landing op Gan der uitgevoerd. De oorzaak van dit euvel was een gebroken hoofddrijfstang geble ken. Ook het relaas van zyn ervaringen wierp dus weinig licht op het ongeval met de „Hugo de Groot". De directeur- generaal van de RLD concludeerde ten slotte, „dat ook het nader onderzoek niet heeft geleid tot een verklaring voor het ongeval". De Raad voor de Luchtvaart, zal op 9 juni uitspraak doen. Negentien sprekers betoogden: Resolutie tot besluit De Sociaal Economische Raad heeft zich gisteren de gehele dag zorgen gemaakt over de ontwikke ling van en het verzet tegen de publieke bedrijfsorganisatie. Uren lang hebben vele sprekers hun mening gegeven over de gang van zaken bij de P.B.O.. waarbij een rapport van de organisatiecommis sie als uitgangspunt diende. Daar in was uitvoerig aandacht besteed aan de omstandigheden, die de tot standkoming van bedrijfslichamen bemoeilijken. In totaal voerden negentien leden het woord. Toen allen aan de beurt waren geweest was het bjjna vijf uur en had den reeds negen leden de vergadering verlaten. De aanvankelijk stampvolle tribune was ook nog maar matig bezet. Mr. F. J. F. M. van Thiel, algemeen voorzitter van het Katholiek Verbond van Werkgeversvakverenigingen zorgde ervoor, dat er nog een aanvaardbaar slot aan de discussie kwam, doordat hij in een resolutie vastlegde, wat de vergadering wenste. Dat deze resolutie met 22 tegen 7 stemmen werd aangeno men, deed weinig af aan het feit, dat ei een slot was gevonden voor een dag, waarop heel veel was gesproken, docli in feite weinig tot stand was gebracht. In de aanvaarde resolutie wordt er voor gepleit de SER de bevoegdheid te geven om als hét overleg niets ople vert uit eigen beweging te kunnen ad viseren over de instelling van een be- drijfslichaam. Voort-s doet de SER een beroep op de organisaties van ondernemers en werk nemers in de onderdelen van het be drijfsleven, waarin nog geen bedrijfs lichamen tot stand zijn gekomen, zich op korte termijn grondig gezamenlijk daarover te beraden. De Raad nodigt daarbij de organisatiecommissie uit zich desgevraagd, of anders uit eigen ini tiatief, in verbinding te stellen met de daarvoor in aanmerking komende or ganisaties teneinde bij dit beraad van by stand te dienen en met haar teza:r.en voor mogelijk praktische, psycho)ogische en uit de wet op de P.B.O. voortvloeien de bezwaren een oplossing te zoeken. De organisatie-commissie moet de SER pe riodiek van haar werk verslag uitbren gen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5