Amsterdamse K, v. K. herdacht honderdvijftig jarig bestaan Agenda SYMMETRIE MISLEIDIING Salarisakkoord bereikt met het NTS-personeel Met een enkel woord EMMENIE ZATERDAG 29 APRIL 1961 uiterst kleine minderheid uit te maken. Nu het personeel ls Ingelicht over de resultaten van de besprekingen, met toegezegde data, gelooft men dan ook niet meer in uitbarstingen. Mochten de ze er toch komen, dan zal dat een in cidentele actie zijn, waarvan de bond zich bi) voorbaat distantieert. De actie is dan alleen maar fataal voor degenen die er aan meedoen. OENERAAL MUSCH ONDERSCHEIDEN Generaal-majoor F. O. B. Musoh heeft gisteren uit handen van staatssecretaris mr. R. H. Calmeyer de benoeming tot ridder in de Orde van de Ned. Leeuw ontvangen. ROESLAN ABDOELGANI IN MOSKOU De vice-voorzitter van de Indonesi sche hoogste adviesraad. Roeslan Ab- doelgani, is gisteren op uitnodiging van premier Chroesjtsjow in Moskou aange komen. Prof. De Quay bracht gelukwensen over (Van onze Amsterdamse correspondent) Minister-president prof. dr. J. E. de Quay achtte het feit, dat de Amsterdamse Kamer van Koophandel 150 jaar geleden werd opgericht zo belangrijk, dat hij gisteren de vrijdagse vergadering van de ministerraad enige uren verschoof om 's middags om twee uur aanwezig te kunnen zijn op de buitengewone vergadering van de Amsterdamse Kamer van Koophandel, die voor deze gelegenheid in de glazen zaal van het Rai-gebouw werd gehouden. Prof. De Quay, die de gehele middag bU de herdenking bleef om tegen het diner te worden afgelost door minister Korthals, bracht de gelukwensen over van de regering, gelukwensen die dit Amsterdamse college naar zijn mening ten volle had verdiend. „De Kamers van Koophandel en Fa brieken in Nederland komen", aldus de minister-president, „overeen met het ty pische karakter van de Nederlandse sa menleving: continuïteit en dynamiek" Er wordt altijd naar de adviezen van de Kamers geluisterd", zo Tsei hij onder enige hilariteit. Maar hij voegde eraan toe: „die adviezen worden niet altijd opgevolgd, maar men moet bedenken dat het moeilijker is nee dan ja te zeg gen Prof. De Quay, die ook voor de toe komst een essentiele plaats voor de Kamers zag, memoreerde hoe de Am sterdamse K.v.K. vroeger vergaderde in het Oudemannenhuis en later ln het Rariteitenkabinet. „De benamingen heb ben echter nooit iets van doen gehad met de leden. De Amsterdamse K.v.K. is oud, maar zeker vitaal en dat is een bijzondere felicitatie waard". Burgemeester van Hall, zelde: „De K.v.K. vult het werk van het gemeen tebestuur aan en omgekeerd,". De be moeienissen van het stadsbestuur gaan bijv. niet ver genoeg om de belangen van de stad als centrum van verkeer Minister Marijnen antwoordt op vragen over zaak-Stalmann Minister Marijnen heeft, mede na mens de ministers Luns en Beerman, geantwoord op de schriftelijke vragen over de zaak-Stalmann die woensdag zijn gesteld door leden van de vijf gro te fracties uit de Tweede Kamer. On langs hebben de minister van Land bouw, zo luidt het antwoord, berichten bereikt, volgens welke een ambtenaar van het ministerie van Landbouw in Bonn steekpenningen zou hebben ont vangen, o.m. uit Nederland aangeboden, ten einde een zo groot mogelijke in voer van landbouwprodukten, met na me groenten en fruit, in de Duitse Bondsrepubliek te bewerkstelligen. Die berichten waren van zodanige aard en zo stellig, dat de minister van Landbouw aan de Bondsregering zijn ernstige verontrusting ter zake bekend heeft gemaakt. Daartoe achtte hij zich verplicht tegenover de regering van een mogendheid, die tevens een medelid is van de Europese Economische Gemeen schap. Aangezien de minister de zaak mede van gewicht achtte voor de gang van zaken in de Europese Economische Ge meenschap. heeft hij dezelfde gegevens medegedeeld aan dr. S. L. Mansholt, vice-president der commissie en in het bijzonder belast met de zaken betref fende de landbouw. Het is de heer Marijnen bekend, dat het parket in Bonn een strafrechte lijk onderzoek instelt, en wel op grond van de mededelingen, welke de minis ter aan de Bondsregering heeft doen toekomen. Ten dienst van daarmee verband houdende opsporingen hier te lande heeft de Nederlandse Justitie medewer king verleend. Daar het justitiële onderzoek nog niet is afgesloten, wenst de minister zich thans te onthouden van een oordeel over de vraag of, voor zover Nederlanders in de zaak betrokken zijn, deze strafbare en/of laakbare handelingen hebben ver richt. Hij hoopt aan de Kamer nadere mededelingen te kunnen doen, zodra de stand van het justitiële onderzoek dit toelaat. en vervoer te behartigen buiten de ge meentegrenzen, zoals het gebied van de Europese markt. Waar de gemeente ech ter geen mogelijkheden meer heeft kan de Kamer voortbouwen. De voorzitter van de Amsterdamse K.vK., mr. D. A. Delprat. maakte de erkentelijkheid duidelijk, die de Kamer voelt voor de goede verstandhouding en samenwerking met talrijke instanties en medewerkers. Behalve de minister-president kon mr. Delprat o.a. welkom heten de staatssecretaris van Economische Zaken dr. G. M. J. Veldkamp, de plaatsver vangend Commissaris der Koningin in Noord-Holland, de heer W. Mensink, de gemeentebesturen van Amsterdam en omliggende gemeenten en enkele hon derden bestuursleden van elders in het land gevestigde Kamers van Koophan del. Tijdens de vergadering, die werd ge volgd door een receptie en een diner, maakte prof. De Quay bekend, dat het de Koningin heeft behaagd, de alge meen secretaris van de Amsterdamse K. v. K. te benoemen tot Ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. Beestenmarkt: Openluchtsamenkomst Leger des Hells. 8 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventkerk voorm. geen dienst: nam. 8-4 uur evangelisatie ds. K. O. van Oossanen. In den Vergulden Turk: Modelvliegtui gen Leldse Luchtvaartclub. 37 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. „Lltterls Sacrum" „Knickerbocker Holiday". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Konlnglnne-con- cert Ned. Madrlgaalkoor. 8 uur nam. Stationsplein: Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. naar Hoogmade. 2 uur nam. ZONDAG Gerecht 10: eredienst, mevr. dienst van de Soefi". Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hova's Getuigen. 5.80 uur nam. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 u. voorm. W assenaar: Verenigingsgebouw Toneelavond r.-k. Jongeren. 8 uur nam. MAANDAG Burgemeesterswljk: Viering Koninginne dag. Kinderoptocht 9.30 uur voorm; kin derspelen 11 uur voorm. en 1.30 uur nam. Stationsplein: Excursie Ned. Chr. Rels- verenlging naar België. 8 uur voorm. Stadsgehoorzaal: 1 mei-feest. P.v.d.A. Jeugdvoorstellingen 8.45 en 10.45 uur voorm. Middagbijeenkomst spreker Elbert Meester 2.30 uur nam. DINSDAG Haagweg 14: Slotavond Ned. Kath. Kap per spatroonsbond. 8 uur nam. Rapenburg leerlingen. 7 i 't Schuttershof: Receptie zakenjublleum Gebr. Hulsman. 35 uur nam. 8teenschuur 6: Splrltlsch Genootschap. Spr. ds. de Kam. 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.50-1.20 uur nam. DONDERDAG Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.25 uur nam. VRIJDAG Pieterskerk: Herdenking bevrijding. Spr. ds. J. Th. Mackenzie. 7.15 uur nam. Schouwburg: K. en O. R'dams Toneel „Irma la Douce". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): K. en O. en Leldse Jeugd Actie. Jazz-concert. 8 uur nam. In Paryse perskringen heeft het ver wondering gewekt, dat de Franse regering het, na de ineenstorting van de rebellie in Algerije, nodig heeft ge vonden een tweetal linkse bladen te cen sureren. Nadat de eerste edities van de communistische Humanité en de links- socialistisohe Libération woensdag jl. in beslag genomen waren, kwamen deze kranten een paar uur later met een nieuwe editie uit, waarvan een der pa gina's over een halve kolom onbedrukt was gebleven. In de vroegste uitgave 6tond op die plaats een communiqué af gedrukt van het bestuur van de com munistische partij, dat daarin de les sen uit de jongste gebeurtenissen trok en in het bijzonder de strengste straffen voor de leiders van de rebellie eiste. De afkeuring in perskringen was op twee feiten gebaseerd: de Franse minister van Voorlichting Louis Terrennoire had maandag de verzekering gegeven, dat president De Gaulle, in het raam van zijn onbeperkte bevoegdheden, nadruk kelijk de persvrijheid onaangetast wens te te laten, en ten tweede: het commu nistische communiqué was al eerder door het officiële Franse persbureau verspreid en in grote lijnen door andere kranten wereldkundig gemaakt. Toch waren die andere bladen niet door een maatregelen van de censuur getroffen. Men kreeg dus de indruk van, op zijn zachtst gezegd, een verre van gelukkige beschikking, die alleen verklaard kan worden door de zgn. „politiek van sym metrie", waarbij een klap ter rechterzijde ogenblikkelijk gevolgd dient te worden door een tik naar links. Als die politiek-van-symmetrie min of meer automatisch werkt, zijn er nogal wat bezwaren tegenin te brengen. Men kaïn de objectiviteit ook te ver drijven. In dit geval lagen de zaken anders. De veiligheid van de Vijfde Re publiek werd ernstig bedreigd door een groep rechtse ultra's. De veronrusting bij de rest van het volk was dus alles zins begrijpelijk en dat die bezorgdheid ook by ultra-links aan het licht kwam behoeft derhalve al evenmin te verbazen. Iets anders is het als de communisten uit een dergelijke affaire politieke winst trachten te slaan en huichelachtig een waarschuwende vinger gaan opheffen. De feiten waren immers duidelijk: pre sident De Gaulle had zijn koers bepaald, hij was ten volle bereid alle maatrege len te nemen, welke door de precaire toestand noodzakelijk waren gemaakt en hij had zich dus in zijn volle lengte op gericht ter verdediging van de grond slagen van dc Vijfde Repupbliek. In die situatie was er by de communisten na tuurlijk geen enkele behoefte om de de mocratie te verdedigen. Het enige, wat zij deden, was wapens eisen. Voor wie die bestemd waren, was duidelijk. De conclusie ligt voor de handde regering, die in de ure des gevaars geen aarzeling kende (al waren er ogenblikken dat de nervositeit een rol scheen te spelen) be hoefde zich achteraf niet te laten ver manen door ultra-links, dat in wezen een even groot risico voor de volksvrij heden vormt als de rebellerende ultra rechtse elementen. Of deze censuur- maatregel helemaal gelukkig is geweest, mag, gezien de hierboven vermelde feiten betwijfeld worden, maar als ruk-aan-de-teugel voor de aanhangers en vrienden van Moskou kon ze bepaald geen kwaad. De Gaulle heeft Algerije weer onder appel, maar het gewroet van ultra-links gaat voort HOE ernstig de rode dreiging is. blijkt intussen in Laos, waar de samenzweerders aansturen op ver deling, zoals ook Vietnam en Korea door midden gesneden werden. Zou het ook met Laos zover komen, dan liggen de gevolgen voor de hand. Want het aan grenzende Siam (Thailland), een van de Westerse bondgenoten ln Zuidoost-Azië, is dan het volgendfe voorwerp van ondermijning. Moskou en Peking passen weer eens de bekende „salami-methode" toe. Die uitdrukking schijnt afkomstig te zijn van de vroegere Oostenrijkse minis ter van Binnenlandse Zaken Oskar Hel- mer. „De ander snijdt een dun schijfje van de worst af, zó dun dat het echt niet de moeite loont je er druk over temaken. Dan snijdt hij wéér een dun schijfje af. zó dun, dat je dwaas zou zijn er het hele huis voor op stelten te zetten. Vervolgens snijdt hij wéér een schijfje af en alweer zó dun enz. enz." Het lijkt ons een rake karakteristiek van het uiterst geniepige systeem, dat welbewust door Moskou en Peking wordt toegepast, Geniepig, maar tegelijkertijd psychologisch bijzonder sluw. Want vooral in intellectuele krin gen in het Westen, waar „bagatelliseren" een geliefd voorschrift is, heeft men öf deze salami-methode nog niet ontdekt óf men weet er helemaal geen raad mee. Want je kunt je toch niet opwinden over een land als bijv. Tsjecho-Slowakjje (Engeland voor de tweede wereldoorlog!) of Korea of Vietnam of Laos. Wie daar over valt, is oorlogzuchtig en spot met het gevaar van een atoomoorlog HET schijnt in Amerika alleen de Democraten voorbehouden te zijn het antwoord op de communisti sche „salami-methode" wél te kennen: bij de eerste poging om een héél dun schijfje af te snijden een harde tik op de grijpgrage vingers! Dit klinkt on ethisch en pedagogisch onvoorstelbaar- conservatief, maar president Truman boekte er bijv. succes mee toen de com munisten de aanval op Zuid-Korea be gonnen. En ook Kennedy begrijpt, dat hij en zijn regering willen ze niet voorgoed door Moskou en Peking bij de neus genomen worden de rode regimes moeten duidelijk maken, dat er met Laos niet gespeeld kan worden. Men kent de situatie: terwijl een wapenstilstand in het vooruitzicht is gesteld, haasten de Russen zich de linkse troepen nog zoveel mogelijk van wapens te voorzien en pro beren de Pathet Lao-rebellen nog zoveel mogelijk terrein te bezetten en zo gunstig mogelijke stellingen te betrekken. Te lang al heeft Washington geduld ge toond, maar nu is er dan eindelijk weer met actie van de ZOAVO gedreigd. Hoe slim het spel van de rode kant gespeeld wordt, blijkt uit de taakverdeling: de Sowjet-Unie vervult de rol van vredes engel, tegelijkertijd stelt Rood-China aanmatigende voorwaarden voor een staakt-het-vuren en slokt de Pathet Lao steeds meer gebied in Laos opVan echte vredeswil is dus geen sprake, de roden zoeken niets anders dan gebieds uitbreiding op een wijze, die de wereld vrede net niet in gevaar brengt. In Laos toont het rode monster zijn ware ge daante: dat van ontembare vraatzucht en schaamteloos bedrog. Het is dus wél de hoogste tijd, dat president Kennedy eens achter uit de keel spreekt, zoals hij dezer dagen reeds heeft gedaan, al was dat nog teveel in algemene zin. Laos is echter een concreet geval en eist snelle maatregelen. Zeer binnenkort waarschijnlijk reeds dinsdag a s. zal begonnen wor den met de verbetering van het kanaal van Gent naar Terneuzen en met de bouw van twee nieuwe sluizen in Terneuzen. Men verwacht, dat de werkzaamheden ongeveer acht Jaar in beslag zullen nemen. Bewondering en ergernis (Van onze t.v.-medewerker) Een vol uur hebben we gisteren in steeds stijgende bewondering zitten kij ken en luisteren naar hetgeen dr. L. de Jong presenteerde over de rampspoed, die van 1940 tot 1945 over ons land kwam en dan wel speciaal het aandeel daarin van hen, die de naam van eigen mensen niet of nauwelijks verdienden. Het was diep tragisch te ervaren hoe mensen, van huls uit met goede papieren, zich voor wagens heten spannen, waar van men tevoren kon weten dat ze het rechte spoor niet zouden (kunnen) hou den. Onze bewondering werd veroor zaakt door de beheerste manier, waarop De Jong dit bijzonder pijnlijke onder werp duidelijk en toch onverhuld wist te behandelen. Een bijzonder sterk punt was (waardoor kritiek wegens toch door sijpelende subjectiviteit ontzenuwd kan worden) dat het allemaal autentieke NSB-films waren, die vertoond werden, met het originele geluid er bij. Natuur lijk blijven er lacunes, maar dat is niet belangrijk. In een uur kan niet alles aan de orde worden gesteld. Dit was genoeg en de keuze leek gerechtvaar digd. En in een vervolg, een uitdieping, zal niemand zin hebben. De Jong zelf allerminst, om de heel eenvoudige re den, dat er geen aanleiding voor be staat. De sensatie der herdenking bleef van algemene aard. Zoveel mogelijk werd de anonimiteit gehandhaafd en ook d&t was goed. Het was bevrijdend daarna de artis tieke film van Haanstra te zien. Een waar kunststuk, dat de gedachten ge heel opeiste. Daarna moesten we echter door een paar dieptepunten heenbyten, die ons moeite hebben gekost om te ver werken. De NCRV had dit de kykers dienen te besparen. De sociëteit Teisterbant. Ingekort tot het essentiële zou het een goed zaterdag avondnummertje zyn geweest, maar nu kon het echt niet door de beugel. Hoe graag we Boomans ook horen, we zyn ervan overtuigd, dat hy de greep ook niet erg gelukkig zal hebben gevonden. Het enige, wat nog opviel was. dat het „Spelen van het water" door Ravel misschien duideiyker aansprak dan de soms wat vreemd aandoende, maar toch functionele muziek van Max Vredenburg by .Panta Rhei". „Attentie" vertoonde byna alleen diep- tepunten. Wat er nog aan goede „items" was, werd te vervelend gepresenteerd. Door ds. Van den Bosch kwam de uit zending weer in het gareel, waaruit het door slechte smaak ten onrechte was geraakt. Derde deel „Zesde Etage" Van het spel De Zesde Etage van de Franse toneelschryver Alfred Géhri, dat uit verscheidene delen bestaat, heeft de VARA in televisie-uitzendingen in de afgelopen maanden twee delen voor de tweede maal uitgezonden. In haar uit zending van donderdagavond 11 mei brengt zy nu, weer onder regie van Kees van Iersel, in een vertaling van Johan van Hoogstraten en in decors van Fikke Duetz, het derde deel voor de camera's Er zal later nog een vierde uitzending (Van onze Hilversumse correspondent) Op 5 mei zal het personeel van de omroepen en de Nederlandse Televisie Stichting in een bijeenkomst, waar deze groepen alle vertegenwoordigd zullen. zUn, worden medegedeeld, welke sala risherzieningen zullen worden toegepast. Alles wijst er op, dat deze herziening „behoorlijk zal meevallen". Op 3 mei wordt tussen de vakbonden en de directiedelegaties de afrondende bespreking gehouden over deze salaris- correcties. Principieel zyn er eigenlijk geen moei- ïykheden meer. Met andere woorden: aan de eis van de omroepen en het NTS-personeel om vóór 1 mei tot over eenstemming te komen over de salaris herziening is in feite voldaan. Dat de afrondende bespreking pas na 1 mei. namelijk op de 3de kan geschieden, is meer een kwestie van ademtekort door het hoge tempo van de onderhandelin gen. Met geen mogelykheid kon de laat ste byeenkomst eerder dan op 3 mei vastgesteld worden. Men heeft overleg gepleegd om die datum van 3 mei in het juiste licht te laten zien. De groepsraad van de NTS, waar de meeste onrust heerste, is in vertrouwen genomen. Zij ging ak koord met 3 mei. Dit lichaam is de ver tegenwoordiging van het personeel. For meel is dus haar „ja" voldoende. Toch is er een heel kleine groep, die blyft rebelleren en die formeel vasthoudt aan de eis: op 1 mei moeten we het weten. Deze groep moet worden geacht een BINNENLAND De Haarlemse bloemenmeisjes be ginnen zo langzamerhand een bekende verschijning te worden op Schiphol. Gis teravond vertrokken ze naar het tulpen festival, dat in de Britse stad Birmingham wordt gehouden. In deze plaats is een park, dat volgens de leidster van de groep enige gelijkenis vertoont met „Keukenhof" alleen ls het niet zo mooi. Wel groter. In dlr park is nu ter gelegenheid van het tulpenfestival een oud-Hollands markt pleintje opgetrokken, waar de meisjes het grootste deel van haar vijf dagen durende verblijf zullen doorbrengen. Prins Bernhard zal dinsdag het nieu we, zeven verdiepingen hoge gebouw van de „American Express' aan het Damrak te Amsterdam openen. De Amerikaanse mi nister van Handel, de heer L. Hodges, zal by deze plechtigheid aanwezig zijn. De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall. heeft ln de gistermiddag ge houden raadsvergadering meegedeeld dat hh zojuist de overeenkomst nad onder tekend waarbij de Gemeentelijke Univer siteit het z.g. Maagdenhuls overneemt van de Nationale Handelsbank. In het Maag denhuls zullen de administratie en en kele seminaria worden ondergebracht. Op een desbetreffende opmerking uit de raad zei de burgemeester dat men zich nog zal beraden over de handhaving van de naam Maagdenhuis nu studenten dit gebouw gaan betrekken. In een sloot achter het Lisplantsoen ln Gouda ls gistermiddag het 3-jarlg jon getje J. Vet verdronken. Gistermiddag ls het 11-Jarig zoontje van de familie Yntema, wonende aan de Koopmansgracht in Sneek, bij het over steken van het singel aldaar onder een passerende vrachtauto geraakt. Het Jonge tje was op slag dood. BUITENLAND De Sowjet-regering heeft aan de Brit se ambassadeur ln Moskou een nieuwe nota overhandigd, waarin nogmaals om uitlevering wordt gevraagd van de Est- landse oorlogsmisdadiger Mere, die JLn maart J.l. door een rechtbank In Tallin bij verstek ter dood werd veroordeeld. Mere woont reeds Jarenlang in Engeland. Het Britse argument, dat er geen uitleve ringsverdrag tussen Engeland en de Sow- Iet-Unie bestaat en dat Engeland de in tegratie der Baltische staten ln de Sow- jt-Unle niet erkent, houden in geen en- el opzicht verband met de kwestie Mere, zo verklaart de Sowjetrusslsche regering verder. Vierduizend studenten van de Har vard universiteit in Cambridge (Massachu setts. V.S.) demonstreerden gisteren voor de tweede opeenvolgende avond tegen het besluit van de universiteit om diploma's ln het Engels ln plaats van ln het Latyn op te stellen. De politie gebruikte traan gas om de studenten uiteen te drijven. Volgens het ln Wenen ln de Hon gaarse taal verschijnende blad ..Magyar Hirado" heeft de Hongaarse regering kort geleden aan vijftig politieke gevangenen amnestie verleend. Tot hen behoort de schrijver Jozsef Gall, die na de opstand van 1956 ter dood werd veroordeeld. Later werd zlln straf omgezet ln levenslange ge vangenisstraf. De ministerconferentie van de Cen trale Verdragsorganisatie („Cenvo" of Oento, het vroegere Pact van Bagdad), ls vrijdag ln Ankara geëindigd met een over eenkomst om een officier te benoemen, die tot taak zal hebben de coördinatie van het gemeenschappelijke defensiebeleid te ver beteren. In een na afloop van de confe rentie uitgegeven communiqué wordt ge zegd, dat de ministers met voldoening hebben geconstateerd, dat er afgezien van de voortduring van vijandige propaganda, geen inbreuk is gemaakt op de Integriteit en onafhankelijkheid van het Cenvogebled. De Amerikaanse negerzanger Paul Robeson is ln een ziekenhuis ln de om geving van Moskou opgenomen en zal aaar „een maand of twee" blijven, aldus heeft zijn vrouw gisteren in Moskou mee gedeeld. De zanger ls eind maart ln de Sowjet-Unie aangekomen. De 71-Jarige voormalige politie-com- mandant Franz Lechthaler ls vrijdag ln Kassei tot drle-en-een-half Jaar tuchthuis veroordeeld wegens medeplichtigheid aan moord op Joden ln 1941 In de buurt van Minsk. Het Centraal Bureau van de Arabi sche Liga voor de boycot van Israël heeft meegedeeld, dat het Nederlandse schip Auriga" (433 ton» op de zwarte lijst ls gezet wegens overtreding van de Arabische boycotbepallngen Vier Tsjechische artsen hebben de laatste hand gelegd aan een nieuwe me thode om vast te stellen of Iemand bloot gestaan heeft aan radio-actieve straling, zo ls ln Praag bekendgemaakt. Het zou hier gaan om een eenvoudige en snelle methode, waardoor ook nog de Intensiteit van de straling kan worden bepaald. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. VARA: 14.05 V. d. Jeugd. 14.40 Prome- nade-ork. koor en sol. 15.30 Boekenwijs heid. 15.50 Radio Filharm. ork. en solist. 16.45 Van de wieg tot het graf. vragen- beantw. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Jazzmuz. 18.35 Zigeunerork. en zang. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, le zing. 19.40 Tussen Pasen en Pinksteren, lezing. 19.55 Deze week. lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Tekst en uitleg, comm. 21.30 Lichte muz. 22.00 Omdat alles slechts tijdeiyk ls. hoorspel. 22.30 Nws. 22.40 Licht progr. 23.05 Oude gram. 23.25 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 14.00 Amateursprogr. 14.25 Lichte muz. 14.50 Jazz-Express. 15.10 Franse les. 15.30 Sopr.. tenor en plano. 15.50 Gram. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instr. octet. 16.50 Sportperlscoop. 17.00 Voor de Jeugd. 18.00 Kunstkron. 18.80 Gram. 18.45 Vra- genbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Zang. 19.80 Amateursprogr. 19.50 Licht baken, lezing. 20.00 Kamerork. en solist. 21.00 U bent toch ook van de partij?, le zing. 21.10 Gevar. progr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 w(j lulden de zondag in. 23.00 Religieuze muz. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 15.55-17.46 Voetbalrep. Tsjecho- slowakïje - Mexico. VARA: 17.45 Voor de kind. NTS: 20.00 Journ. en weerber. VARA: 20.20 Act. 20.50 TV-TotO. VOOR ZONDAG 30 APRIL VARA: ö.UO nws. en posiuuivenoer. o.io Voor het platteland. 8.30 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, lezing. 10.00 Piano recital. 10.30 Gevar. programma. AVRO: 12.00 Lichte muz. 13.0(5 Nws. 13.07 De toe stand ln de wereld, lezing. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Progr. v. d. weggebruikers. 14.00 Boekbespr. 14.20 Planoconcert. 15.05 Gram. 15.50 Reportage voetbalwedstrijd Nederland-Hongarije (VARA en AVRO). Met ln de pauze gram. en enkele sport uitslagen. VARA: 17.55 Gez. progr. Nws. 18.10 Het atoomkrakertje, vervolghoorsp VPRO: 18.30 Korte Nederlandse hervormde kerkdienst. IKOR: 19.00 Voor de Jeugd. 19.30 De open deur, lezing. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20 50 Om de dame. hoor spel. 21.15 Lichte muz. 21.45 Zin en onzin Advertentie SCHRIJFMACHINES VOOR HET MODERNE GEZIN KOLIBRI. reisportable ln kunstlederen tas f 245.— SWISSA koffermachine, Zwitsers fabrikaat f 295.— TRIUMPH" model GABRIELE f 320.— Model Gabrlele E f 340.— met tabulator KOFFERS, onbreekbaar f 30.- Kantoormachinebedrijf Haarlemmerstraat 167171 Zeemanlaan: 5 mei herdenking in Pro- fessorenwljk. 7 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling „Omaggio a Dante". Werkd. ln april 104 uur; zondag 14 uur; lh mei werkd. 106 uur; zon dag 15 uur (tot 12 mei). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie d. Werfpark 1: Ten toonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 —12 en 2-4 u Zon- en feestdagen 2-4 u Universiteit: Surrealistische tentoon stelling. Werkd. 9 uur voorm.5.30 uur nam. (tot 13 mei). BIOSCOPEN Trianon: „Immer will lch dlr gehören". A.l. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Handel ln minderjarigen". 18 Jaar. Werkd 2.30. 7 en 9.15 uur; zon dag 2.30, 4 45. 7 en 9.15 uur. Lltlo: „De brave soldaat Schwejk". A.l. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Casino: „Enkele reis naar de hel". 18 Ir. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30 4.45. 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Perucha, kind van de nacht". Studio: "To Paris with love". A.l. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: 'Teenagers Love". A.l. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45 7.15 en 9.15 uur. Dinsdag t/m donderdag „Dictatoren". 14 Jaar. Astra-Wassenaar vrijdag 8 uur, zater dag en zondag 7 en 9.15 uur; maandag dinsdag en woensdag 8 uur „Winden Waaien om de Rotsen". 14 Jaar. Zondag middag en woensdagmiddag 2.30 uur: „Geef 'm de sporen". (A.I.). ZONDAGSDIENST DER TANDARTSEN Voor spoedgevallen neemt waar tandarts J. C. van der Veur, tel. 24724. Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Leiden zijn geopend van zaterdag middag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur de Centraal-apotheek. Breestraat 74, tel. 20552 en de Haven-Apotheek, Haven 18, tel. 20085. Op maandag 1 mei zullen gesloten zUn de Zuiderapotheek. Centraal-apotheek. Apotheek Kok. de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid" en de Apotheek Van Drie- sum. De Oegstgeester Apotheek, Wllhelmlna- park 8, tel. 26274 is geopend. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zijn van hedenmid dag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur be reid waar te nemen de doktoren Tegelaar. tel. 34092. Gaasbeek, tel. 20266, Smit, tel. 26866, Brand, tel. 26946 en Schaefer, tel. 21481. Te Oegêtgeest van hedenmiddag 2 uur tot zondagnacht 12 uur dokter Held, tel. 24644 en vervolgens tot dinsdagmorgen 7 uur, dokter Hugenholtz, tel. 20390. By geen gehoor van Uw hulsarts ot specialist (of diens waarnemers), i.el op dokterstelefoon 22222. ln goede manleren, lezing. 22.00 Gram. 22.30 Nws. en beursber. van New York. 22.45 Act. 23.00 Volksliederen. 23.15 Sport- ultsl. 23.20 New York calling. 23.25 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Inlei ding Hoogmis. 8.30 Plechtige Hoogmis. NCRV: 9.30 Nws. en waterst. 9.45 Gram. IKOR: 10.00 Kerkmuz. 20.25 Inleiding kerkd. 10.30 Kerkd. 11.30 Vragenbeantw. 11.45 De kerk in de spiegel van de pers. lezing. NCRV: 12.00 Kerkorgel. KRO: 12.15 Bultenl. comm. 12.25 Gram. 12.35 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de floeg. lezing. 13.10 De Wadders. hoorspel. 3.30 Lichte muz. 13.50 Boekbespr. 14.00 Voor de Jeugd. 14.30 Liederen. 15.00 Wat ons bezig houdt, lezing. 15.10 Utrechts Stedel. Ork. en solist. 15.30 Muzikale le zing. 16.00 Gram. 16.30 Gods spreken met ons. lezing. Convent van Kerken: 17.00 Gereformeerde kerkd. 18.15 Voor de Jeugd. NCRV: 18.30 Omr. ork. 18.40 Gram. 19.00 Nws. uit de kerkeh. 19.05 Gram. 19.30 Weg en werk der kerkhervormers, lezing. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Lof. 20.45 Gram. 20.50 Gram. 21.20 De Lakschoenen, hoorspel. 22i30 Nws. 22.40 Avondcollege. 23.00 Avond gebed. 23.15 Gram. 23.55-24.00 Nws. Kadlo-Bloemendaal 9.80 uur ds. G Toornvliet; 11 uur ds. A. Vos van Was senaar uitzending dienst voor belang stellenden d.d. 23.4.1961; 2.45 uur Kinder- dlenst; 3.30 uur ds. G. Toornvliet. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 20.00 Filmdooumentalre. 20.20 Televisiebiografie van een landgenoot. NTS: 22.30 Sportact. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 11.20 Verz. progr. 12.10 Kritieken. 12,55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Klankb. 13.40 Praatje. 14.00 Wenken v. d. tuin. 14.30 Ork. conc. (15.30-15.45 Lezing). 16.15 Re portage. 16.45 Zangrecital. 17.00 Voor de Trugd. 17.50 Praatje. 17.55 Weerber. 18 00 Nws. en Journ. 18.45 Lichte muz. 19.30 Brief uit Amerika. 19.45 Godsd. progr. 20.25 Liefdadlgh. oproep. 20.30 Radiopor tret. 21.00 Gram. 22.00 Nws. 22.10 Inter view. 22.50 Epiloog. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Verz. progr 13.30 Gevar. progr. 14.00 Gevar. progr. 14.30 Hoorspel. 15.00 Hoorspel. 15.30 Fllmprogr. 16.00 Gevar. muz. 17.00 Interviews en gram. 18.00 Sa menzang. 18.30 Gevar. progr. 19.30 Nws. 19.35 Lichte muz. 20.30 Godsd. samenzang. 21.00 Gram. 22.00 Lichte muz. 22.30 Nws. 2240 Lichte muz. 23.30 Dansmuz. 23.50 Meditatie. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Ork. conc. 13.00 Nws. 13 25 Opera- muz. 15.00 Gram. 16.30 Dansmuz. 18.15 Kamermuz. 18.50 Zangrecltal. 19.00 Nws. 20.00 Symf. ork. en koor. 21.45 Nws. 22.15 Dansmuz. 23.00 Amus. muz. 23.15 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.05 Ork. conc. 1.00 Weer ber. en gevar. muz. Frankryk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13.40 Hoorsp. 15.50 Toneelstuk. 17.55 Ork. conc. 19.25 Lichte muz. 20.00 Kamermuz. 22.35 Gram. 23.52-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12 00 Nws. 12.02 Gram. 12.15 Amus. ork. 12.30 Weerber. 13.00 Nws. 13.15 Voor de sold. 14.00 Gram. 1530 Sportrep. 17.00 Sport en nws. 17.10 Lichte muz. 17 45 Sportultsl. 17.50 Gram. 18.00 Symf. ork. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Lichte muz. 20.00 De zesde dag. 22.00 Nws. 22 15 Gram. 22.45 Gram. 23.00 Nws. 23.05- 24.00 Lichte muz. 484 m.: 13.00 Nws. 13.15 Verz. progr. 14.20 Verz. progr. (yerv.) 16.45 Verz. progr. (verv. en slot). 17.00 Nws. 17.35 Gram. 17.45 Ork. conc. 18.35 Gram. 19.30 Nws. 20.30 Gram. 21.45 Gram. 22.00 Wereldnws. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 1 MEI Hilversum I, 402 m. NATIONAAL PROGRAMMA: 7.00 Ge lukwens. 7.07 Nws. 7.20 Gram. 8.00 Geluk wens. 8 07 Nws. 8.20 Gram. 9.00 V. d. zie ken. 9.35 Waterst. 9.40 Feestelijke aubade door kinderen te Kampen. 10.00 R.-K. ultz. 10.25 Hobokwart. 10.50 Planorecital. 11.15 Reportageflltsen van het défilé voor het Kon. Palels te Soestdljk. afgewisseld met gram. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Toespr. 13.05 Nws. 13.20 Kon. Mil. Kapel. 13.50 Koninginne dag ln de West. 14.10 Radlophllharm. ork. 14.50 Dubbelkwart. 15.00 Gevar. progr. 16.00 Voordr. en muz. 16.15 Jazzmuz. 17.00 Samenzang. 1730 Zigeunerork. en soliste. NATIONAAL PROGRAMMA: 18.00 Nws. 18.15 Musetteork. en sol. 18.45 Pianoreci tal. 19 15 Maak vast!, klankb. 20.00 Nws. 20 05 Metropole ork.. koor en sol. 20.45 Gedenkklank, klankb. 21.15 Orgelconc. 2130 Strijkork. 22 00 Cabaret. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.10 Dagsluiting. 23.20 Gram. 23.50 Tulpenrallye 1961. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NATIONAAL PROGR.: 7.00-10.00 Zie Hilversum I. 10.00 Kamermuz. 10.25 Mor gendienst. 10.50-12.30 Zie Hilversum I. VARA: 12.30 Fanfarekorps. 12 50 1-mei- toespraak. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 13.50 V. d. vrouw. 14 25 Gram. 14.45 De betekenis van het meifeest voor de Po'Ale Tslon. toespr. 14.56 Filharm. ork. 16.00 Zestig minuten voor boven de zestig. 17.00 Oude liedjes. 17.15 V. d. Jeugd. 17.40 Lichte muz. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18 20 Jazz muz. 18 50 Openbaar kunstbezit. 19.00 Gram. 19.10 Reportages. 19.35 Koor en plano h quatre mains. 20.00 Nws. 20.05 1 mei-bijeenkomst ln de bulten-socletelt te Zwolle. NATIONAAL PROGR.: 21.30- 24.00 Zie Hilversum I. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: NATIONAAL PROGR.: 10.20 Ge lukwens. 10.25-11 45 Reportage défilé. 20.00 Journ. 20.20 Rep. défilé (samenvatting). 20.60 Documentaire. 21.10 Gevar. progr. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Grom. 13.40 Schoolradio. 15.00 Hoorspel. 16.30 Zangrecltal. 16.45 Voor de oudere luisteraars. 17.00 V. d. Jeugd. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South- East. 19.00 Samenzang. 19.30 Gevar. progr. 20.30 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.10 Polit. praat- Je. 22.20 Gram. 22.30 Voordr. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.41 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 1231 Gevar. muz. 18.15 Cricket. 13.31 Crlcketultsl. 13.45 Voor de kleuters. 14.00 Voor de vrouw. 15.00 Cric ket 15.15 Onbekend. 15.31 Muz. bil het werk. 16.15 Mrs. Dale's dagb. 16.31 Ultsl. races. 16.34 Gram. 1731 Lichte muz. en ber. 18.20 Cricket. 18.35 Sportnws. 18,45 Hoorsp. 19.00 Nws. en Journ. 19.25 Sport. 19.31 Hoorsp. 20.00 Hoorsp. 20.31 Licht progr. 21.00 Hoorsp. 21.21 Ork. conc. 22.15 Pianospel. 22.30 Nws. en sport. 22.40 Lich te muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 ni. 12 00 Ork. conc. 13.00 Nws. 13 25 Ope- rettemuz. 14.30 Kamermuz. 15.10 Ork., koor en sol. 17.00 Amus. muz. 19.00 Nws. 19.10 Gevar. muz. 20.30 Ork. conc. 21 45 Nws. 21.55 Dansmuz. 24.00 Nws. 0.05 Ka mermuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankryk 3. 280 en 235 m. 13.00 Nws. 20.00 Ork. conc. 23.10 Solis- tenconc. 23.35 Gram. 23.52-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12 00 Nws. 12.02 Amus. ork. 12.80 Weerber. 12.35 Voor de landb. 12.42 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Voor de sold. 14.00 Voor de Jeugd. 14.30 Gram. 15.00 Omr. ork. en koren. 15.15 Gram. 16.00 Progr. t.g.v. 1 mei viering. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.40 Koorzang. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Ultw. progr. 20.45 Ork. conc. 21.45 Koor zang. 22.00 Nws. 22.15 Dansmuz. 23.00 Nws 23.05 Dansmuz. 23.55-24.00 Nws. 484 m.: 12.40 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Kamermuz. 14.02 Gram. 14.20 Kamermuz. 15.00 Gram. 15.15 Lichte muz. 16.00 Ge var. muz. 17.00 Nws. 17.35 Lichte muz. 18.46 Gevar. muz. 19.30 Nws. 20.00 Gram. 20.46 Chansons. 21.15 Disco-club. 22.00 Wereldnws. 22.55 Nws. 23.00 Gram. 23.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2