AMERIKA ACHT DE TIJD RIJP VOOR BESLISSING OVER LAOS Kongolese regering wil legers Isjombe en Gizenga ontwapenen WEERBERICHT DE GAULLE'S TOORN DAALT NEER OP DE REBELLEN.... Hertog Jan van Luxemburg volgt zijn moeder op Nationale Veiligheidsraad komt vandaag bijeen - Komt probleem misschien voorde Ver. Naties? Belgische adviseurs door VN ondervraagd (§ud ^ÏCië teuwSs Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 29 APRIL 1961 No. 30342 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f255 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Washington) Zal Amerika met zijn militaire macht tussenbeide komen in Zuid- oost-Azië en zo ja, hoe en waar en in welke mate? Dat zijn de vragen die president John F. Kennedy vandaag zou voorleggen aan zijn hoogste civiele en militaire medewerkers, die tezamen de Nationale Veiligheids raad vormen. De president beschouwt de toestand in de wereld als zeer ernstig. Reeds herhaaldelijk heeft hij gezegd, dat het voortbestaan van de Westelijke beschaving op het spel staat. Kennedy is een man van actie en hij beschouwt het als een ernstige handicap, dat de Amerikanen onwillig zijn om te doen wat gedaan moet worden. Deze formulering gebruikte hij gisteravond in een rede te Chicago aan een diner van de Democratische partij-afdeling aldaar. (Zie ook elders in dit nummer). Na het diner vloog Kennedy weer naar Washington. lijkheid en onschendbaarheid van Laos te verdedigen. Maakt men daarmee ernst dan kan men weinig anders doen dan met een militaire macht optreden. Daar actie in Laos echter zo mogelijk zal wor den ondernomen met de ZOAVO-bond- genoten, kunnen de geallieerden, die wei nig voelen voor militaire actie, nog altijd aandringen op matiging. Premier Nehroe van India heeft giste ren in Niew Delhi de bijeenkomst van de „internationale commissie voor Laos" geopend. De commissie, waarin vertegen woordigers van India. Polen en Canada zitting hebben, is bijeengeroepen door Engeland en de Sowjet-Unie, de beide voorzitters van de conferentie over Indo- China, die in 1954 te Genève is gehouden. Rode terreur bij Vientiane Reuter maakt melding van toegeno men guerrilla-activiteit der links Pathet- Lao strijdkrachten rond Vientiane. Vol gens Westelijke militaire kringen terrori seren guerrillagroepen dorpen op enkele kilometers afstand van de administra tieve hoofdstad. In de afgelopen week zouden verscheidene dorpelingen zijn ge dood. Commissie bijeen in Nieuw Delhi Dean Rusk, de minister van Buiten landse Zaken, die in Turkije is geweest, keerde ruim een dag vroeger terug naar de Amerikaanse hoofdstad om de bijeen komst van de Nationale Veiligheidsraad bij te wonen. Voor de derde maal binnen acht dagen bespreekt deze raad de toe stand in Laos. De tijd lijkt nu rijp te zijn voor een beslissing, want de Amerikaan se regering is er nu wel van overtuigd, dat de communisten geen ernst maken met een wapenstilstand. Het is overigens niet uitgesloten, dat de V.S. de kwestie zullen voorleggen aan de Ver. Naties. Het enthousiasme in Amerika om eigen troepen in Laos te doen optreden, is niet groot. Men herinnert zich de be proevingen, die het Amerikaanse leger in Korea heeft ondervonden en de terrein gesteldheid in Laos is nog moeilijker. Ook in Laos kan men Chinese troepen tegenover zich verwachten, wanneer er werkelijk ernstig zal worden gevochten. Gisteren nog zei men in het State Department (Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken), dat Amerika blijft bij zijn politiek om de onafhanke- Portugezen vragen asiel in India Een woordvoerder van het Indiase ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren meegedeeld dat twee blanke Portugese soldaten in India om poli tiek asiel hebben verzocht. De solda ten kwamen uit Goa en deelden mee gearresteerd te zijn wegens kritiek op de politiek van Lissabon in de kwestie van de „Santa Maria". Zy waren in maart India binnengekomen. De autoriteiten in Goa hebben ver scheidene blanke soldaten gevangen ge zet wegens kritiek op de Portugese re gering, aldus de soldaten. De Indiase regering heeft het verzoek om asiel in studie, aldus de woord voerder. AFSCHEIDSRECEPTIE SURINAAMSE MINISTERS Verschillende leden van het Konink rijkskabinet hebben gehoor gegeven aan de uitnodiging van de Surinaamse mi nisters Ensberg van Sociale Zaken en Volksgezondheid en De Miranda van Openbare Werken en Verkeer voor een receptie „ter afsluiting van hun bezoek aan Nederland". Behalve premier De Quay waren er de minister mej. dr. iKlompé en de heren Cals, Korthals, Luns, Van Rooy en de gevolmachtigde ministers Lampe en Pos, Beide Surinaamse ministers hadden nog de handen te schudden en een praatje te maken met o.a. hun collega dr. Essed, van opbouw mevrouw Wijs muller van het Surinaamse Wilhelmina- fonds, de oud-ministers dr. Van Philips en dr. Ferrier, voorts prof. Van Lier, mr. C. Debrot en nog vele anderen. In afwijking van hun oorspronkelijk voornemen om vandaag naar Suriname terug te keren, vertrekt minister Ens berg dinsdag as. (via de V.S.) en mi nister De Miranda en zijn echtgenote zaterdag 6 mei. Dit laatste houdt o.a. verband met de aanwezigheid in Neder land van minister Essed, en ook, naar de heer De Miranda mededeelde, omdat zijn besprekingen in Nederland nog niet geheel zijn geëindigd. OPKLARINGEN Voor morgen wordt droog, rustig weer met opklaringen verwacht. (Opgemaakt te 10 uur). 30 APRIL Zon op: 5.13 uur; onder: 20.02 uur. Maan op: 19.40 uur; onder: 5.32 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.06 en 15.26 uur; laagwater te 11.09 en 23.30 uur. (1 mei hoogwater te 3.40 en 16.01 uur; laagwater te 11.49 uur). Dit blad oestaat alt 20 pagina's en een by voegsel. Brits-Frans overleg over toetreding van Engeland tot EEG Westelijke militaire waarnemers Vientiane bevestigen dat het belangrijke handelscentrum Moeongsai, in Noord- Laos, woensdag na een hevige strijd van twee dagen door de linkse strijdkrachten is veroverd. Moeongsai werd door onge veer duizend man regeringstroepen ver dedigd. De Laotiaanse regering ver klaarde dat de stad werd aangevallen door vijfhonderd man van de Pat het Lao en 1500 communistische militairen uit Noord-Vietnam. Een piloot die over de stad vloog, zei dat deze een door branden geblakerde puinhoop is. Washington verwerpt Cubaans aanbod Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken noemde gisteren de beschuldigingen van de Cubaanse pre sident Dorticos, dat de Verenigde Sta ten van plan zouden zijn Cuba bin nen te vallen, „volkomen ongegrond" en „goedkope propaganda". De officiële woordvoerder verwierp tevens het aan bod van Dorticos om met de Verenigde Staten te onderhandelen en zei, dat de kwestie van het communisme op het Amerikaanse continent zich niet voor onderhandelingen leent. En hy voegde eraan toe: „Het Amerikaanse volk is ei niet mee ingenomen, dat tanks en vliegtuigen van achter het ijzeren gor dijn zich nog geen 145 km van de kust dei VS bevinden". Het Engelse ministerie van Buiten landse Zaken heeft gisteren meegedeeld, dat op 2 en 3 mei nieuwe Brits-Franse besprekingen worden gehouden over de betrekkingen tussen Engeland en de landen van de EEG. Er zal hoofdzakelijk worden gesproken over landbouw- kwesties. De Westduitse minister van Economi sche Zaken, prof. Erhard, heeft giste ren op een in Bonn gehouden bijeen komst verklaard, dat verwacht kan wor den, dat Engeland zal toetreden tot de Euromarkt. Engeland zal waarschijnlijk door Denemarken worden gevolgd. De minister noemde evenwel geen data. Naar hij zei, schijnt de weg thans vrij te zijn voor overbrugging van de kloof I Onze Parijse correspondent tussen de Zes cn de Zeven. I neerde hedenochtend: Tien generaals en kolonels en tireehonderd lagere officieren onderweg naar Frankrijk (Van onze reisredacteur, W. L. Burgsma) De toorn van president De Gaulle daalt in al zijn zwaarte neer op Algiers: 5 generaals zyn gearresteerd en op transport naar Frankrijk gesteld, 5 kolonels en een marine-officier delen hetzelfde lot met nog 200 lagergeplaatste officieren. De volgende legereenheden, die actief aan-de staatsgreep hebben deelgenomen zyn of worden ontbonden: het eerste regiment parachutisten van het Vreemdelin genlegioen, twee bataljons Franse parachutisten en alle commandotroepen van de luchtmacht. De generale staf van de strijdkrachten wordt geheel gereorganiseerd. En dat is nog maar het begin van de militaire zuivering. Ook op het burgerlijke en administratieve plan wordt hardhandig ingegrepen. Drie van de vier kranten van Algiers mogen niet verschijnen totdat het tegen hen ingestelde onderzoek is afgelopen. Honderd politiemannen zijn in arrest gesteld evenals 400 burgers van extremistische organisaties. Op maandag 8 mei a.s. zal generaal De Gauile zich in een nieuwe toespraak voor radio en televisie tot het Franse volk richten om de conclusies te trek ken uit de jongste gebeurtenissen te Al giers, die de Vijfde Republiek geduren de vier dagen op haar grondvesten de den wankelen. Verwacht wordt dat de president dan ook de staatkundige hervormingen zal aankondigen, waarvan de noodzaak nu door niemand meer betwijfeld kan wor den. Het is niet onmogelijk dat er by die gelegenheid een plan voor een grond wetswijziging uit de bus komt, waarbij, door de aanstelling van een vice-presi dent der republiek, ook de delicate op volgingskwestie van Frankrijks huidige „republikeinse monarchie" geregeld kan worden. Vermoedelijk zal De Gaulle alle macht in eigen handen willen blijven houden tot in Algerije een wapenstilstand is ge sloten. Omdat onder de huidige omstan digheden ook geen openbare vergaderin gen of optochten gehouden mogen wor den, belooft het aanstaande 1 mei-feest dit jaar een ietwat intiem karakter te zullen dragen. Maar waar zijn de machinepistolen? Tijdens de vier dagen van de staats greep zyn naar schatting 5 tot 10.000 machinepistolen uit de magazijnen van de politie verdwenen. Men mag aanne men dat leden van de OAS, de geheime gewapende organisatie, zich met die wa pens schuil houden op boerderijen in de vlakte van de Mitidja ten zuiden van Algiers, met een tweeledig doel: wraak neming op royalisten en liberalen, die trouwens nog steeds dreigbrieven ont vangen, en het vormen van terroristi sche groepen voor het geval Algerije onafhankelijk zou worden. Twee scholen in Algiers zijn vandaag gesloten omdat de leerlingen er demonstraties tegen De Gaulle hielden. Uit de maatregel tot ontbinding van de actief by de staatsgreep betrokken legereenheden kan men opmaken hoe beperkt de middelen waren waarmede de generaals van de putsch de Franse re gering tot. paniek brachten en de hele wereld vier dagen in spanning hielden. Deze eenheden parachutisten en lucht- commando's omvatten immers slechts 4000 tot 5000 man. Het beeld „geheel Algerije in handen van muiters", dat Radio-Algiers omriep en door de buiten wacht werd overgenomen, is nooit wer kelijk waar geweest, al betekent dat al lerminst dat er geen reden was tot be zorgdheid. Belangrijke retle van De Gaulle op 8 mei j m De zuivering van het leger, de admi nistratie en de rechterlijke macht wordt intussen met voorvarendheid voortgezet en gisteren werd bekendgemaakt dat er al een 600 arrestaties, waarvan 250 in de Franse hoofdstad zijn verricht. Tot de arrestanten behoren ook twee militaire attache's van de minister van oud-ge- dienden, Triboulet, van wie al lang be kend was, dat hij de denkbeelden van het Franse Algerije bezwaarlijk af kon zweren. Dat echter twee leden van zijn kabinet direct bij de samenzwering be trokken zijn geweest, bewijst dat het activistische of fascistische gif dus al tot in de voegen van de regering zelf was doorgedrongen. Ook Triboulets mi nisteriële leven zal nu zeker wel een spoedig einde vinden, terwijl de minis ter van Binnenlandse Zaken. Chatenet, die van verregaande slapheid wordt be ticht, zijn portefeuille de komende da gen officieel zal mogen overdragen aan de Gaullist Roger Frey, die hem op dit departement al sedert enige tijd verving. Hel Belgische Koninklijke paar brengt op het ogenblik een officieel bezoek aan de Westduitse Bonds republiek. Bij haar aankomst per helikopter in een plaatsje bij Aken werden Koningin Fabiola door twee jeugdige Duitsertjes bloemen aan geboden. De conferentie in Coquilhatstad heeft een voorstel aangenomen tot ontwapening der troepen in Katanga, Oostprovincie en Kivoe. Dit is gisteravond meegedeeld door het Kongolese persbureau. Drie ministers van de centrale regering in Leopold- stad, namelijk premier Ileo, de minister van Binnenlandse Zaken Adoela en die van Buitenlandse Zaken Bomboko, hadden het desbetreffende voorstel ingediend. Het behelsde de volgende punten: nalevering van de op 17 april tussen Kasavoeboe en de plv. speciale vertegenwoordiger van Hammarskjöld gesloten overeenkomst; ontwapening van het niet aan het gezag van het hoofd der Kongolese conferentie, Kasavoeboe, onderworpen Katangese leger; ontwapening van de legers van Oost- provincie en Kivoe. Groothertogin Charlotte regeerde meer dan veertig jaar over Luxem burg. Groothertogin Charlotte van Luxem burg zal de volgende week de uitoefe ning van haar functies van staats hoofd overdragen aan haar zoon erf- groothertog Jan van Luxemburg. Hij zal de titel voeren van „lieutenant du grand-duc" stedehouder van het groothertogdom Luxemburg. Groothertogin Charlotte heeft gedu rende meer dan 40 jaar de functie van staatshoofd over het ruim 300.000 in woners tellende- Luxemburg uitgeoe fend. Zij werd op 2 januari 1396 ge boren. Erfgroothertog Jan is op 5 januari van dit jaar 40 jaar geworden. De machtsoverdracht is geregeld bij arti kel 42 van de Luxemburgse grondwet. Verwacht wordt, dat de Luxemburgse minister-president, Pierre Werner, het rie-Adelaide. Erfgroothertog Jan van Luxemburg volgt zijn moeder als staatshoofd op. besluit van de groothertogin dinsdag in de Kamer van volksvertegenwoordigers zal mededelen en dat erfgroothertog Jan nog de volgende week de grondwette lijke eed zal afleggen. Erfgroothertog Jan is de oudste van zes kinderen van Charlotte. Hij is reeds vele jaren lid van de Luxemburgse Raad van State. In 1953 trad hij in het huwelijk met Prinses Josephine- Charlotte van België, de zuster van Koning Boudewijn. Hij heeft vier kin deren. De regeringsperiode van grootherto gin Charlotte begon in januari 1919. Haar voorgangster was haar zuster Ma- De bevelhebber van het nationale Kongolese leger, generaal Moboetoe, en het hoofd van de veiligheidsdienst, Nedaka, zyn gistermiddag in Coquilhat stad aangekomen, waar zy een onder houd hebben gehad met de plaatselijke vertegenwoordiger van de Ver. Naties. Daarna zochten zij president Tsjombe van Katanga op Tijdens dit gesprek zei Tsjombe dat men met hem kon doen wat men wilde, doch dat hij alleen vroeg zyn gevolg toe te staan naar Elisabethstad terug te ke- 1 ren. In het verdere verloop van het ge- sprek stemde hij erin toe in Coquilhat stad een bespreking te hebben met president Kasavoeboe, premier Ileo en andere leden van de centrale regering. Vóór zijn vertrek naar de stad zei hij echter van plan te zijn weer naar het vliegveld terug te keren. Kort na de aankomst van Moboetoe, was een tweede vliegtuig zonder passa giers op het vliegveld van Coquilhat stad aangekomen. Men veronderstelt algemeen, dat Tsjombe met dit toestel naar een andere plaats zal worden over gebracht. Tsjombe scheen zich gister middag geen enkele illusie te maken om trent zijn lot. Hij scheen wel moedig te zijn, doch terneergeslagen. Waarnemers noemden zijn situatie hachelijk. Het is overigens nog steeds niet duidelijk wie opdracht heeft gegeven Tsjombe gevan gen te houden. Vyf Belgische adviseurs van Tsjombe zijn gisteren onder bewaking van Co quilhatstad naar Leopoldstad overge bracht. Zij zullen hier door personeel van de Verenigde Naties worden onder vraagd. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Leopoldstad heeft meegedeeld dat er gisterochtend een vliegtuig van de Verenigde Naties in Coquilhatstad is aangekomen om de adviseurs via Leo poldstad naar Europa te brengen. Deze -maatregel is, aldus het ministerie, in overeenstemming met een op 17 april gesloten akkoord tussen president Kasa voeboe en secretaris-generaal Hammars kjöld. Van de zijde van het hoofdkwartier van de Verenigde Naties is bevestigd dat de wereldorganisatie haar medewer king verleent by de overbrenging van de adviseurs. Hoge onderscheiding voor ir. v. d. Plasschf Tijdens een bijeenkomst in de Rolzaal aan het Binnenhof in Den Haag ter gelegenheid van het ver trek van de directeur-generaal van de Landbouw ir. A. W. van de Plassche die 's Rijksdienst per 1 mei met pensioen verlaat, heeft de minister van Landbouw en Visserij de heer Van de Plassche in kennis gesteld van het K.b. tot benoeming van de scheidende directeur-gene raal tot Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. Op de zeer druk bezochte bijeenkomst met vele vooraanstaande figuren uit de ambtelijke kring van het ministerie van Landbouw en Visserij, waar ook alle diensten en instellingen van buiten Den Haag waren vertegenwoordigd, heeft de minister van Landbouw en Visserij in de kring van medewerkers de langjarige ambtelijke loopbaan van de scheidende functionaris behandeld. Minister Marij- nen sprak de dank van de regering uit voor de arbeid van de heer Van de Plassche. De tweede spreker, de heer J. M. Bommel van Vloten, vice-voorzitter van de Nationale Raad van het Land bouwkundig Onderzoek T.N.O., sprak namens allen die betrokken zijn by het Advertentie PHILIPS TELEVISIE v.a. f645.—. in teak, licht- en donkernoten kast. persoonlijke LANGE MARE 66 TEL. 26500 Prettige betaling. Advertentie .ikwil Bolletje/'' N\\UWIII///// in de zilveren rol iim\SsN Uit het Leidsch Dagblad van i van 30 April 1861: Eerstdaags zal voor de 1 arr. rechtbank te Amsterdam 1 een rechtsvordering worden be- 1 handeld, ingesteld door den heer Douwes Dekker tegen den heer Mr. J. van Lennep, die beweert 1 het kopijrecht van den Max Ha- velaar te bezitten, terwijl de 1 schrijver beweert, dat de heer v. Lennep slechts zijn lastheb- ber was en alzoo bevoegd te zijn, om een volksuitgave van zijn werk tot zeer goedkoopen prijs j te bezorgen. Te Brussel wordt weder 1 besproken van een plan tussen Pruissen, Nederland en België 1 om tot gemeenschappelijke ver- dediging zich aaneentesluiten met waarborgen tegen annexa ties. landbouwkundig onderzoek. Voor de kring van het departement sprak de heer ir. C. H. J. Maliepaard. De scheidende directeur-generaal heeft in zijn dankwoord zyn voldoening uitge sproken, dat hij in zyn ambtelijke arbeid een grote mate van vrijheid en eigen verantwoordelijkheid heeft kunnen ge nieten.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1