BROER EN ZUS ZIJN BEIDEN ACROBAAT BODEGRAVEN DEED BANDELOZE BRIGITTE BARDOT IN DE BAN EEN KOOPJE Padvinderij schaft blote knieën af WERELDREIS WAS VOOR INGRID EN ROBERT BOLDERDIJK EEN HELE „TOER" WANT Maar zou BB wel gekomen zijn? KRIS-KRAS TE PAS EN TE ONPAS Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 29 APRIL 1961 no. 30342 Weieens van Ingrid en Robert Bolderdijk gehoord? Ze zijn anders al dikwijls in Leiden geweest. Niet alleen voor hun plezier, maar ook voor hun boterham. Broer en zus Bolderdijk zijn namelijk acrobaten. Hij is achttien, zij wordt in juni vijftien. Beiden zijn in Amsterdam geboren. Niet getogen. Ze hebben namelijk in hun jonge leven ongelooflijk veel gereisd. En tweeëntwintig landen gezien in een periode die een baby nodig heeft om op te groeien tot kleuter. Als kleine kinderen deden ze allerlei leuke spelletjes in Havanna, als weetgierige jongelui leerden ze in Spanje de taal van dit land spreken. Een 16-jarige schooljongen uit Chicago heeft onlangs een oud document ge- j kocht dat afkomstig bleek te zijn van een Spaans klooster. De jongen had nog wat zakgeld over. toen htf in een boeken winkel rondneusde en zijn oog viel op een oud stuk perkament. Een verkoper zei dat het document vermoedelijk af komstig was van Montserrat, bij Barce- j lona. De scholier kreeg het voor nog geen vijf dollar. Thuis gekomen schreef hij de abdy van Montserrat over zyn nieuwe bezit. Een monnik beantwoordde zijn brief met de mededeling dat het perkament vermoe- j delijk in 1835 tijdens de oorlog der Car- listen uit het klooster was gestolen. Hy I bood aan het stuk te kopen tegen welke I prys ook om het weer te voegen by twee psalmboeken die in de laatste jaren van de 16e eeuw of in het begin van de 17e I eeuw op de abdy waren overgeschreven. De jongen heeft het document als een geschenk naar de abdy gestuurd Proeven hebben uitgewezen dat het perkament tenminte 350 jaar oud is. Ingrid moet als artieste ook aan haar uiterlijk denken. Hier is ze bezig heur haar te borstelen. kwartet het een en ander te laten ver tellen over hun vak. Er volgde een af spraak met als resultaat een genoeg lijke middag by de Osmani's thuis. ZELFGEBOUWD KASTEEL Over hun leven als artiest praten Ro bert en Ingrid niet bepaald honderduit. Robert, een tengere en nog al beschei den jongen met kort geknipt haar, is biy ons naar zyn zolderkamer te kun nen loodsen. Daar toont hy vol trots een zelfgebouwd kasteel met „echte" schiet werktuigen. Op zyn bureautje liggen een schrift en een boek van een taleninstituut. Spre ken in een vreemde taal levert beide jongelui niet zo erg veel moeilijkheden op. schrijven des te meer. Geen wonder, want ze hebben nooit geregeld onder wijs genoten. Nu volgen ze een schrif telijke Mulo-cursus. „DOORBIJTSTER' Robert is er mee begonnen, maar In grid volgens haar moeder een „door bijtster" doet alle mogelijke moeite hem ook op dit gebied voorbij te stre ven. Het meisje werkt hard, omdat ze èn als acrobate èn als danseres wil slagen. Vyf jaar lang heeft ze balletles gehad van Florrie Rodrigo. Nu doet ze haar huiskamer uiterste best om zo vlug mogelijk solis tisch op te kunnen treden. Robert en Ingrid oefenen in de Met een Chinees circus maakten ze grote tournees, o.a. door Ame rika. Ze herinneren zich de heer lijke tijd in Venezuela en op de Antillen nog goed. Van Duitse en Belgische vrienden krijgen ze ge regeld post. Zweden, Denemarken, Engeland en Portugal zijn zowel voor hem als voor haar geen vreemde landen. Zelfs de Canari- sche Eilanden stonden wel eens op het reisprogramma! De laatste drie jaar iconen broer en zus weer in Amsterdam. Enkele ma len in de week verlaten ze echter tegen het vallen van de avond de eenvoudig ingerichte ouderlijke wo ning aan de Pieter v. d. Doesstraat om elders in het land op te treden. Ze vormen een sympathiek duo en maken samen deel uit van de Osmani's. Deze naam moet velen vertrouwd in de oren klinken, want de Osmani's treden op personeels- en andere feesten ook in de Sleutelstad geregeld op. De verschijning van dit familiegroepje Ingrid en Rcbert werken al geruime tijd samen met hun moeder en 'n even eens in de hoofdstad woonachtige tante wordt altijd gretig tegemoet gezien. De toeschouwers zijn muisstil, wan neer de acrobaten, van wie vader Bolder dijk de zakelijke leider is, hun vaardig heid demonstreren. Wanneer hun nummer afgelopen is, moet er verscheidene malen .gehaald' worden en moeten de artiesten meer malen op en af. Hun optreden is vaak het spectaculaire hoogtepunt van het feestavondje met bal na. Tijdens de Sterrenregen van K. en O. op 12 april in de Leidse Stadsgehoorzaal heeft men ze nog aan het werk kunnen zien. Terwijl de voorsteling aan de gang was. kwam bij ons de gedachte op de jongste twee leden van het lenige TIJGERTEMSTER Eigenlijk heb ik altijd tijgertem- ster willen worden" zegt Ingrid. De grote liefde van Ingrid voor alle mo gelijke dieren in aanmerking geno men, is dat niet zo erg verwonderlijk. Ze heeft vroeger heel wat dieren ge houden, van schildpadden tot vogels toe. Hoewel het leven van een artiest niet altyd over rozen gaat, vindt ze het toch wel fijn van de ene streek naar de an dere te trekken. Ingrid is een vriende lijk meisje, dat thuis het liefst in een lange broek en een truitje rondloopt. Op het toneel is ze echier een geraffi neerd geklede jonge vrouw, die de kneep jes van het vak, in dit geval de show business, vokomen schijnt te beheersen en haar publiek kushandjes toewerpt. We zien ook hóar kamertje, waarvan de muren zyn behangen met foto's van balletdansers en -danseressen. In een hoek naast haar bed staat een kaptafel, waarop afbeeldingen van dieren zyn aangebracht. „Ingrid maakte ze zelf", zegt haar moeder. FOTO'S De albums met foto's en kranteknip sels liggen in een kastje. Ingrid haalt ze een voor een voor de dag. Tijdens het doorbladeren vertelt ze uitvoerig waar en hoe de foto's zyn genomen. Foto's van de circussen, waarmee de Osmani's tournees hebben ondernomen: Van Bever, Stras6burger, het al eerder genoemde Chinese circus en nog enkele andere. Foto's uit West-Indië, Centraal en Zuid-Amerika, de Scandinavische landen, Italië en Portugal. Foto's van Ingrid en Robert als artiest jes-in-den- dop. By elkaar een indrukwekkende stapel. OUD SCHRIFT In een oud schrift staan zorgvuldig de data vermeld, waarop de Osmani's hun verplichtingen in verschillende plaatsen van ons land nog moeten nakomen. Zo lezen we: 28 oktober Stadsgehoorzaal Leiden. 28 november St. Antonius Club huis, Leiden. Voorlopig blijven dus ook Ingrid en Robert de laatste tracht zich bovendien de kunst van het jong leren eigen te maken binnen de lands grenzen. Vader Bolderdyk vertelt dat hy weer graag met zijn familie naar het buiten land zou gaan. In ieder geval treden de Osmani's de komende zomermaanden in een Schevenings cabaret op. En is Sche- veningen 's zomers met al die toeristen ook niet een beetje buitenland BLOTE BENEN De tien verschillende kostuums, waar in Ingrid haar acrobatische stunts uit haalt, zyn netjes opgeborgen. Waarom ze er zoveel heeft? „Je kunt in het zuiden van het land nu eenmaal niet in hetzelfde kos tuum optreden als bijvoorbeeld hier in het westen, waar men ten aanzien van blote benen wat ruimer van op vatting is" zegt Ingrids vader. Vol gens hem is het voor zijn groepje prettiger te werken voor Hollands publiek dan voor mensen in Gronin gen en Friesland. Hy vertelt, dat zowel Robert als In grid iedere dag drie kwartier lang grond- oefeningen doen. Dat gebeurt dan meest al thuis. Verder oefenen ze gemiddeld vier uur per dag in het gymnastiek lokaal van een nabijgelegen school of op het podium van het Capitol-theater. „Betrekkelijk kort na hun geboorte lieten we hen al aan babygymnastiek doen" aldus de heer Bolderdyk. MET excuses aan Mahalia Jackson, die eens nadrukkelijk heeft verklaard dat zij niet in de jazzhoek gedrukt wil worden, willen wij hier toch vermelden, dat zij zaterdag j.l. in het Amsterdamse Concertgebouw heeft gezorgd voor een hoogtepunt in een jazzseizoen, dat trou wens in zyn geheel voor Nederland uniek mag worden genoemd. Afgelopen maanden heeft een voor onze vader landse begrippen ongekend groot aan tal Amerikaanse jazzmusici ons land be zocht. Miles Davis, Gerry Mulligan, Stan Getz, Cannonball Adderley, The Jazz De korte broek, generaties lang een van de meest tot de verbeelding sprekende symbolen van de pad- j vindersbeweging, dreigt er in En geland uit te raken. Volgens de chief scout voor het Brit- i se Gemenbest, Sir Charles Maclean, zul- j len de leden van de beweging spoedig zelf mogen beslissen of ze al dan niet j blote knieën willen behouden. De top- leiding van de organisatie zal het laatste woord hebben, en wanneer men zich zou uitspreken voor de lange pantalon, kiem en snit bepalen. Deze mededeling is overigens met ge mengde gevoelens ontvangen. Hopman Pat Williams uit Whitton pruilde: „Ik vind dat het overschakelen van knie broek op pantalon iets heeft van het af stand doen van de kilt door een Schot. De korte broek behoort tot de traditie van de beweging". Maar districtshopman John Moore uit Romford is vóór de lange broek. „Ik voel er voor", zei hy. „Veel jongemannen van daag de dag zyn, ik zal niet zeggen ver legen, maar zy voelen zich toch meer op hun gemak in een lange broek". Van Lady Olive Baden Powell, weduwe van de stichter van de padvindersbe weging, en haar zoon Lord Baden Powell, kwam een kort: „Hebben niets te zeg- I gen". Messengers, Ella Fitzgerald, Oscar Pe terson, Duke Ellington, Thelonious Monk en de Newport AU Stars, ziedaar de voornaamste namen. Maar geen van deze grootheden heeft zo'n spontaan enthousiasme weten te ontketenen en zo'n vervoering teweeggebracht als gos- pelsinger Mahalia afgelopen zaterdag. En al was het dan geen jazz in de „te genwoordige" betekenis van het woord, menige jazzliefhebber zal aan haar re cital in het Concertgebouw de beste her inneringen bewaren. Brigitte Bardot op één plaatje met Michel Subor. de jonge acteur, die zichzelf plechtig beloofde niet ver liefd te worden op zijn partner, toen hij werd uitverkoren met B.B. in één film te werken: "La bride sur le cou" (Bandeloos)Deze foto is uit die rolprent, die inmiddels gereed is gekomen. Of het Michel Subor gelukt is zijn belofte na te komen, weten we niet. Wel weten we. dat de naam van B.B. de laatste tijd talrijke malen in de vaderlandse pers is verschenen. Het was een leuk spelletje. Ze komt wel Ze komt niet Ze mag toch komen Maar ze komt echt niet naar Bode graven. Rudi Meyer moest tenslotte de knoop doorhakken. Hij gaat binnenkort Brigit- tes laatste film naar Nederland brengen en hij wist definitief te vertellen, dat Brigitte zeer zeker niet naar ons land zou komen. Want terwijl er in Bodegraven nog druk geredekaveld werd over de moge lijke komst van B.B.. was Rudi Meyer in Parijs om de première van "La bride sur le cou" bij te wonen. In de grootste drie theaters van de Lichtstad ging de film tegelijkertijd draaien. Maar in alle drie theaters keek men vergeefs uit naar de befaamde Franse filmdiva. Ze liet zich niet zien. Brigitte Bardot schijnt meer dan genoeg te hebben van de publiciteit, waarmede zij altijd icas en nog steeds is omgeven. Geen wonder. Al die publieke belangstelling mag haar dan financieel geen windeieren heb ben gelegd, zij heeft haar privé be paald geen geluk gebracht. Integen deel. Trouwens, ook de geruchten als zou zij de brui geven aan het filmen, worden steeds hardnekkiger. Dergelijke berichten zijn al herhaaldelijk verschenen en aan vankelijk leek het ons raadzaam er niet teveel aandacht aan te besteden. Maar de geruchten werden steeds frequenter, zcdat het heel goed mogelyk is, dat ten-1 slotte zal blijken, dat deze rook toch door een vuurtje is ontwikkeld. Wellicht dus zal Brigitte Bardot pro beren te bereiken, wat Greta Garbo1 nooit heeft kunnen vinden: rust na een j stormachtige filmcarrière. Wanneer Brigitte Bardot niet eens de moeite neemt om de première van haar film in Parijs bij te wonen, is het erg onwaarschijnlijk, dat zij naar Nederland zal komen om de opening van een skel terseizoen bij te wonen. Trouwens, vol gens Rudi Meyer had ze niet eens een uitnodiging onivangen. B.B. wist van al les niets af. Maar één dag voor de dag, dat zy in Bodegraven had „kunnen" zijn (20 mei) gaat haar film ook in Nederland in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag i in roulatie. ,La bride sur le cou' werd gemaakt onder regie van B.B.'s eerste echtgenoot Roger Vadim, aan wie ze de voorkeur gaf, toen zy een van zijn collega's aan de kant had gezet. Het jonge acrobatenduo bij Robertszelfgebouwde kasteel. DE conservatieve minister van Bin nenlandse Zaken in Engeland, Butler, heeft zijn partijnaam eer aangedaan. Onlangs heeft hij gezegd: „Ik ben er voor dat ouders de rotan gebruiken. Ik wilde dat meer ouders de morele moed hebben om dat te doen. De leren riem geeft vaker resultaten by kleine over tredingen. Onderwijzers zouden op school deze wijze van straffen meer in praktijk moeten brengen". K -fr DE moderne man zal dit jaar colberts met een enkele rij knopen, broeken zon der omslag en kleurige dinnerjackets dragen. Dit nieuws komt van de Itali aanse modehuizen in Turijn. Deskun digen wijzen er op dat de omslag aan pantalons voorgoed verdwenen schijnt te zijn na een bittere strijd van jaren tussen de kleermakers. Maar met of zonder omslag, de heren komen er in ieder geval wat kleuriger op te staan.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 17