DE BESTE DOE-HET-ZELF" HEET VERF Marktonderzoek in V.S. oorzaak van bundeling Hollandse exportfirma's Kerkdiensten Leiden en omgeving Meer dienstbetoon was vereist FLOWER BULB INC. HET VOORBEELD Ripolin t/dt: het beste voor Uw muren! PRONONCE Koningin Elizabeth toch naar de Paus ITALIË WERELDKAMPIOEN Zondag 30 april ZATERDAG 29 APRIL 1961 (Van een bijzondere Een bekend bureau voor marktonderzoek in de Verenigde Staten, Alderson, kreeg in 1959 op dracht na te gaan, wat de oorzaak was van de minder gunstig verlopende export van bloembollen naar dit werelddeel. Het rapport, dat hierover al in het voorjaar van 1960 werd uitgebracht, kortweg Alderson-rapport genoemd, was in feite een ver oordeling van de verkoopmethode van bloembollen. Deze is verouderd en niet aangepast aan de Dat Alderson-rapport heeft duidelijk gemaakt, dat het systeem om orders te verkrijgen door middel van prijsconcurrentie verkeerd is. De grote afnemers, meestal warenhuisconcerns, letten niet zo zeer op de prijs. De kleinere winkels iets meer. Maar alle afnemers wensen een uitgekiende service. Zy nemen er geen genoegen meer mee, dat een haastige meneer binnen komt rennen om een order te boeken. Ze vinden het zelfs belachelijk als er twintig van die knapen komen, die elkaar proberen te ondertroeven. Wie nog meer? Het is ook niet de bedoeling, dat men een afgesloten N.V. houdt. Als de plan nen van deze heren gerealiseerd wor den dan zullen er zeker nog wel twee of drie firma's by moeten komen. De heer van Zijverden verzekerde echter, dat men voorlopig blij is heel voorzichtig te zijn begonnen. De samen- medewerker) gewoonten in de Verenigde Staten. Vier expor teursfirma's hebben zich de aanbevelingen in dit rapport ter harte genomen en hebben, toen er een grote en moeilijke order vrij kwam, hun belangen gebundeld in een verkoopkantoor, Flower Bulb Inc. dat men het eerste tastbare resultaat van het „Alderson-rapport" kan noemen. Het is zelfs mogelijk, dat een omwenteling in de gehele bloem- bollenhandel er het gevolg van zal zijn. werking moet van de grond af worden opgebouwd. Men kan dit niet ineens doen. Ze zullen dus op de aanstaande voorjaarsvergadering van de Bond van Bloembollenhandelaren misschien de le den ook al kunnen zeggen, hoe het niet moet. De afnemers wensen volledig te ■worden ingelicht over de mogelijk heden van het produkt, ze wensen steun hij het etaleren ervan en hij de verdere verkoop. Een goed le verancier zal ook zonder betaling voor goede reclame-artikelen zorgen. Dan zal de leverancier ook tijdens en na de verkoopperiode belangstel ling moeten tonen en eventuele sug gesties moeten doen om de verkoop nog meer te stimuleren. Weinig animo Deze afnemers begrypen heel goed, dat dit niet mogelijk is als men alles tegen de laagst mogelijke prijs aan biedt. Vandaar dat zij weinig animo tonen om dit produkt te brengen en te propageren. In dit rapport zijn suggesties gedaan om verbetering in deze situatie te bren gen. Het Produktschap voor Siergewas sen heeft zich aangesloten bij een reeds bestaande commissie van de Bond van Bloembollenhandelaren om dit rapport te bespreken en nader uit te werken. De conclusies zullen door middel van een ouder rapport over de uitgewerkte plan nen aan de leden van de Amerikaanse groep van de Bond van Bloembollen handelaren worden voorgelegd. BU deze besprekingen zijn uiteraard ook de voorzitter van de Amerikaanse Groep, de heer Jac. van Zijverden en de voorzitter van het Bedrijfschap voor de Bloembollenhandel, de heer Harry Hylkema betrokken. Deze heren waren dus overtuigd van de mogelijkheden van samenwerking bij het verlenen van een goede service. Onmogelijk Het ziet er naar uit, dat het Alderson-rapport een grotere in vloed op de kwekerij en handel zal hebben dan men bij de eerste lezing had gedacht. Het heeft de in de monopolie-tijd van voor 1940 ingeslapen bloembollenbedrijven wakker geschud. Wie dat niet aan vaardt zal op een gegeven ogenblik bemerken, dat verslapen tijd nooit meer kan worden ingehaald. Advertentie. MÉÉR VIERKANTE METERS UIT ÉÉN BUS! Andere mogelijkheden zijn er hoogst waarschijnlijk niet op dit enorme conti nent. Men kan, volgens het Alderson- rapport, als individuele firma geen ren dabele service-dienst opbouwen. Toen zij dan ook vernamen, dat een enorm grote afnemer, die tot verleden jaar zijn order by één firma plaatste en daarover niet meer tevreden was, zijn zij met de heren Frijlink en Blok ker eens gaan praten, of zij met hun vieren niet aan de verlangens van deze afnemer zouden kunnen voldoen. Zij vormden ©en combinatie, ook al omdat deze bedrijven stuk voor stuk gespecia liseerd waren in verschillende metho den van verkoop en verpakking! Na vele besprekingen en het overwin nen van verouderde ideeën waagden twee van de vier de stap om het plan voor te leggen aan het warenhuis-concern, dat bereid was de nieuw te stichten zaak de order te gunnen. Intussen stelden de advocaten van de heren de oprichtingsacte samen en kon de Flower Bulb Ine een feit wor den. Op z'n Amerikaans Het is de bedoeling, dat dit kantoor het gehele jaar door bezet zal zijn en alle soorten siergewassen uit geheel Europa zal importeren. Het zal de af nemers op Amerikaanse wijze van dienst trachten te zijn om op deze wijze de omzet te vergroten. Het is beslist niet de bedoeling van de stichters om weer een prysconcurrent op de markt te werpen. De heren van Zijverden en Hylkema stonden voor een dilemma, zy vroegen zich af of zij in hun leidende positie wel konden beginnen met een dergelij ke zaak. Ze wilden geen praatjes. Ze overwogen echter, dat de belangen van hun zaak niet mochten lijden onder hun werk voor de organisaties. Bovendien was het de vooropgezette bedoeling, dat deze N.V. zou kunnen dienen als voor beeld voor andere combinaties. Advertentie voor de linnenkast o.m. ELIAS - FAVORITA STORK - ZEEPAARDJE CINDERELLA. Zesduizend leden van de „Protestant Truth Society" hebben Koningin Eliza beth een petitie doen toekomen waarin haar verzocht wordt tydens haar staats bezoek aan Italië geen bezoek aan de Paus te brengen, zoals voor volgende week vrijdag op het programma staat. De Koningin zou door een bezoek aan de Paus te brengen haar kroningseed schenden, aldus de petitie. Mocht zy het bezoek aan het Vaticaan toch willen doorzetten, dan zou zy althans in ko ninklijk gewaad gekleed moeten gaan om tot uitdrukking te brengen dat zy de Paus als gelykgerechtigd staatshoofd tegemoet treedt. Koningin Elizabeth en Prins Philip vertrekken vandaag met een Cornet- straalvliegtuig naar Sardinië om daar op het koninklyk jacht Brittannië over te stappen. Dinsdag aanstaande komen zy aan in Napels en gaan vandaar naar Rome. Onze bridgerubriek Bridgevraag van deze week: West is gever en opent 1 ruiten - noord past - oost 1 SA - zuid (kwetsbaar) past - west 3 ruiten - noord past - oost 3 SA - allen passen. Zuid heeft: Sch. 7, Ha. 7 4 3, Ru. A 5 2, KI. A V 10 9 7. Waarmee moet zuid uitkomen?? In Buenos Aires wonnen de Italianen de vorige week voor de vierde achtereenvolgende maal het wereldkampioenschap voor bridge- teams. Hun concurrenten waren ditmaal de Verenigde Staten (die no. 2 werden), Frankrijk (3) en Argentinië. De berichten die gedu rende de 9 speeldagen uit Zuid- - - -ff- WÊÊÈKmÊSm Leiden Hervormde Gemeente Pieters kerk: 10 uur ds. E. Saraber te Voorschoten (Jeugddienst. Onderwerp: Kan het evan gelie uitzicht bieden? Hooglandse Kerk: 10.30 uur ds. M. Otte- vanger. Marekerk: 10.30 uur ds. H. Bouter; 7 uur de heer J. Voordouw, vlc. voor ds. Oosterkerk: 10 uur ds. D. J. Vossers. Bethlehemkerk: 10 uur ds. J. N. de Ruiter. Maranathakerk9 uur ds. P. Kloek. Bevrijdingskerk: 10.30 uur dr. K. E. H. Oppenheimer; 7 uur ds. H. Bouter. Herv. Ulo-school, Asserstraat: 10 uur dr. P. L. Schoonhelm. H. Schimmel, Alphen, zingt negro-spirituals. Aula School. Marnlxstraat: 10 uur ds. C. M. Krijger te Den Haag. Ver. v. vrijz. Hervormden. Leidse Volks huls: 10.30 uur ds. W. J. H. Hubeek. Egllse Wallonne: 10.30 uur ds. Fr. Le Cornu te Utrecht. Academisch Ziekenhuis: 10 uur ds. J. Groot. Diaconessenhuls: 10.30 uur ds. W. G. de Vries te Leiden. Geref. Kerk Zuiderkerk: 10 uur ds. Heule; 5 uur dr. Westerink. Aula school, Tlmorstraat: 10 uur dr. Dronkert; 5 uur ds. Maaskant. Kerk Oude Vest: 10 uur ds. Maaskant; 5 uur ds. de Boer; 7 uur dr. Westerink. Maranathakerk: 10.30 uur dr. Westerink 5 uur ds. Heule. Bevrijdingskerk: 9 uur ds. de Boer; 5 u. dr. Dronkert. Evang. Luth. Gemeente: 10.15 uur prof. dr. W. J. Kooiman. Geref. Gemeente: 10 en 5 uur leesdlenst (woensdag 7.30 uur ds. H. RIJksen. Geref. Kerk (Vrijgemaakt): 9 en 5 uur ds. W. G. de Vries. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur dr. Vele- ma. Doopsgez Gemeente: 10.30 uur ds. S. L. Verheus. Rem. Gemeente: 10.30 uur ds. E. E. van Leeuwen te Amsterdam. Oud-Kath. Kerk (Zw. Singel 50): 9.45 uur Hoogmis en Klnderkerk; woensdag 9 uur H. Mis. Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstr. 19): 10.30 uur gezongen H. Mis. Christian Science (Steenschuur 4): 10.30 uur dienst. Leger des Heils: 10 uur heiligingsdienst, 6.45 uur Openluchtsamenkomst Gangetje, 7.30 uur Verlossingssamenkomst. Alle diensten olv. de majoor Dros. Baptistengemeente: 10 en 5.30 uur dhr. H. Schouten jr; vrijdag 8 uur bidstond. 'in Ouc* wwm Engelse dienst (in Oud Kath. Kerk Zw. Singel 50): 7.30 uur rev. V. B. Wijnburn.J H| Aarlanderveen Herv. Gem. 10 uur vlc, uur dr. W. H. Velema te Lelden; Ned. drs. J. H. Tol te Den Haag, 7 uur ds. E. G. Boesenkool: Geref. Kerk: 10 en 6.30 u. ds. W. J. van Hoek; Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords. 6.45 uur ds. L. S. den Boer te Sassenhelm. Alphen aan den R(Jn Herv. Gem. Julianastraat: 9.30 uur ds. J. H. Bogers, 6.30 uur ds. J. T. Wiersma te Wassenaar. Jeugddienst; Aula Chr. Ulo Anna van Bu- renlaan: 9.30 uur ds. J. Godthelp te Rot terdam; Kapel Gouwsluis: 9.30 uur ds. P. A. Lefeber; Gebouw Jonathan: 9 30 uur ds. M. Hanemaayer; Kapel Hooftstraat: 9.30 uur (H A.) en 6.30 uur ds. A. Breure. (Dankz. H.A.); Oudshoornseweg10 uur ds. G. Cadée; Martha-Stichting10.30 uur ds. J. Veen; Geref. Kerk Maranathakerk Raadhuisstraat: 10 uur ds. F. E. Hoekstra te 's-Gravenhage, 6.30 uur ds. K. H. Schu ring; Salvatorlkerk (W. de Zwijgerlaan) 10 uur ds. K. H. Schuring. 6.30 uur ds. F. E Hoekstra; Hooftstraat: 10 en 6.30 uur ds. W. Tom; Geref. Kerk (Vrijgemaakt): 10 en 5 uur ds. H. Scholte (H.A.); Chr. Geref. Kerk Jeruzalemkerk: 9.30 en 5 uur dhr J. van Leeuwen te Scheveningen; Oud Geref. Gem. Van Mandersloostraat: 9.30 en 4 uur leesdlenst; Rem. Geref. Gem. Van Mandersloostraat: 7 uur ds. Mackenzie te Leiden; Evangelisatie IJsbaangebouw: 10 uur Eredienst, 6.30 uur de heer Jb Kein Haneveld. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 en 6 u. ds. W. A. S. Laurense; Geref. Gemeente: 9.30 en 6 uur leesdlenst; donderdag 7.30 uur ds. Vergunst te Rotterdam. Bodegraven Herv. Gem,: 9.45 uur ds. A. den Hartogh (H.A.), 6.30 uur ds. A. den Hartogh (Dankz. H.A.); Nieuwerbrug: 10 uur ds. C. van den Bosch (H.A.), 6 30 uur ds. C. v. d. Bosch. (Dankz.); Herv. Evang.: 10.30 uur ds. J. v. d. Blink, 7 uur ds. G. J. van Embden te Zoeterwoude; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. J. van Arkel te Haarlem; Nieuwerbrug: 9.30 en 6.30 uur ds. L. Loosman; Geref. Kerk (Vrijgem.) 9.30 uur leesdlenst, 3 uur ds. H. Scholte; Geref. Gem.: 10 en 6 uur leesdlenst; Luth. Gem.: 9 uur ds. A. Jense; Evang. Kring: 10 uur Eredienst. 7 uur dhr. J. Sevensma te Amsterdam. Boskoop Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. A. de Leeuw, 6.30 uur ds. W. L. Heij- mans; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. G. Leene; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. P. J. de Bruijn; Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdlenst; Rem. Geref. Gem.: 10 uur da A. Hoff-Visscher. Hazerswoude Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. Chr. v. d. Leeden; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. N. W. v. d. Hout. Hillegom Herv. Gem.: 10 uur ds. J. Veenendaal, 7 uur Jeugddienst ds. M. Heij- mans te Aalsmeer; Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. B. Rlphagen te Barendrecht; Chr. Geref. Kerk: 10 uur Dienst des Woords, Het orgel in de pas gerestaureerde Hervormde Kerk te Oude-Wetering Prot. Bond: 10 uur Nutsgebouw: ds. J. Mackenzie te Lelden; Evangelisatie-samen komst Nutsgebouw 3 uur spr. dhr J. Ver steeg te Haarlem; Maranatna-bijeenkomst woensdag 8 uur in het Nutsgebouw. Spr. dhr A. Agterreek te Haarlem. Katwyk aan den Rijn Herv. Gem.: 9.30 en 6 uur ds. A. Makkenze; Kapel Nieuwe Duinweg: 9.30 uur ds. S. G. J. Goverts te Naaldwijk; Gymnastieklokaal Narcisstraat: 10.30 uur dhr J. Vink te Katwijk aan Zee; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. H. de Valk. Katwyk aan Zee Herv. Gem. Nieuwe Kerk: lu uur ds. W. A. B. Hagen, 6 uur ds. F. Offeringa (H.D.); Oude Kerk: 10 u. ds. W. L. Tukker. 6 uur ds. W. A. B. Ha gen; Kapel: 10 uur ds. Jac. de Vos, 5 uur ds. W. L. Tukker; Groen van Prinsterer- school: 10 uur ds. P. Moerenhout; Aula: 10 uur Weleerw. Heer D. Bouman Jr.; Zee hospitium: 6.45 uur ds. W. L. Tukker; Ger. Kerk: 9 en 10.30 uur ds. Nawijn, 5 uur ds. F. Pijlman; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. N. de Jong; Geref. Kerk (Vrijge maakt): 9 en 3.30 uur ds. Meester te Am sterdam; Geref. Gem. Remisestraat: 10 en 5 uur leesdlenst; Geref. Gem. in Ned. Casa Cara: 10 en 5 uur leesdlenst. Koudekerk Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. Koerselman; Geref. Kerk: 10 uur ds. v. d. Hout te Hazerswoude, 7 uur ds. Spier te Rijswijk. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur dhr. J. v. d. Hoek, 6.30 uur ds. J. P. Honnef; Kerkzaal: 6.30 uur dhr J. v. d. Hoek; Ge bouw: 10 uur Jeugdkerk; Geref. Kerk: 10 uur ds. A. v. d. Kooy te Woerden; 6.30 uur uur ds. J. J Dijk; Kerkzaal: 9 uur ds. J. J. Dijk, 5 uur ds. C. Ch. Griffioen te Woer den; Vrijz. Herv. (gebouw Lindelaan 12a): 10.30 dr J Hoftijzer te Leiden. Lelmulden Herv. Gem.: 9.30 uur de heer L. Schippers te Lelden; 7 uur ds. A. M. Knottnerus te Oude Wetering; Geref. Kerk: 9.30 uur ds. H. J. Koffrie, 7 uur ds. A. G. Kornet te Oude Wetering. Lisse Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. G. Pettinga, 7 uur vie. J. Mansvelt; Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. K. Schouten; Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 uur ds. D. H. Bies- ma; Geref. Gemeente: 10 en 4 uur ds. H. van Gilst; Geref. Kerk (Vrijgem.)10 en 4.30 uur ds. J. J. Verleur; Oud Geref. Ge meente: 9.30 en 3 uur leesdlenst; woensdag 7.30 uur ds. B. Ties te Kinderdijk; Ned. Prot. Bond: 10 uur prof. dr. mr. J. A. Oos- terbaan te Haarlem. Nieuwkoop Herv. Gem.: 9.30 uur da. W. H. de Jong, 6.30 uur ds. J. H. Bogers te Alphen aan den Rijn; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. H. Zelle te Leeuwarden; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur Dienst des Woords; Rem. Geref. Gem.: 7 uur ds. A. W. Cramer. Noordwyk-BInnen Herv. Gem.: 10 u. ds. J. van Dok. 7 uur ds. Boonstra te War mond; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur (v. d. Berghstlchtlng 11 uur): ds. W. Dekker; Herv. Ger. Evangelisatie: 10 uur ds. L. G. Bruin te Den Haag, 3.30 uur ds. C. v. d. Bosch te Bodegfaven. Noordwyk aan Zee Herv. Gem.: 10 u. ds. W. Hoekstra; Geref. Kerk: 10 en 5 uur uur ds. F. Ferwerda, Oegstgeest Groene of Willlbrordkerk: 10.30 uur ds. B. C. Visser; Pauluskerk: 10 uur ds. G. F. Callenbach, 7 uur dr. G. P. H. Locher; Ver. v. Vrijz. Herv. W. de Zwij- gerkerk: 10.30 uur prof. dr. P. Smits te Den Haag; Geref. Kerk Maurltslaan: 10 en 5 uur ds. Kappers; Geref. Kerk (Vrijgem.): W. de Zwijgerkerk: 8.30 uur drs. R. Brands 3 uur ds. J. J. Verleur te Lisse. Oude Wetering Herv. Gem.: 9.30 uur ds. A. M. Knottnerus; Geref. Kerk: 9.30 uur ds. A. G. Kornet, 6.30 uur ds. H. J. Koffrie te Leimuiden; Rem. Geref. Gem.: 10.15 uur ds. J. P. Hulsbos. Rijnsaterwoude Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. C. J. Baart; Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords, 2.15 uur ds. J. C. van Ravenswaay te Scheveningen. Rynsburg Herv. Gem.: 10 uur ds. H. van Gosliga, 5 uur ds. K. J. H. Burgy te Den Haag (jeugddienst); Bethelkerk: 10 uur ds. M. C. Groenewoud, 5 uur ds. H. van Gosliga; Geref. Kerk (Rapenburg): 9.30 uur ds. H. Post, 5 uur ds. J. Bijleveld Petrakerk: 9.30 uur ds. L. v. d. Linde, 5 u. ds. H. Post; Maranathakerk: 9.30 uur ds. J. Bijleveld, 5 uur ds. L. van der Linde; Geref. Kerk (Vrijgem.)10 en 5 uur ds. J. Douma; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. Kampman. Sassenheini Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. W. H. Walvaart, 5 uur ds. Luiten te Delft; Geref. Kerk: 10.30 uur ds. P. D. Kuiper, 5 uur ds. H. van den Berg; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. L. S. den Boer. Ter Aar Herv. Gem.: 10.30 en 6.1. uur ds. Llndenburg; Geref. Kerk: 9 en 2.30 uur ds. Heyner. Valkenburg Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. D. Lekkerkerker; Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Langeler; Geref. Kerk (Vrij gemaakt): 10.15 en 5 uur ds. R. Brands. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. J. W. de Jong. Voorschoten Herv. Gem.: (in de Ger. Kerk)10.30 uur ds. W. G. Meijering, 7 u. ds. Julius te Rotterdam, jeugddienst; Rijn dijk: 10 uur ds. E. Saraber; Hulp en Heil: 10 uur ds. Hoest te Haastrecht; Geref. Kerk: 9 en 5 uur ds. D. J. Modderaar; Ger. Kerk (Vrijgem.)10 en 5 uur ds. G. Hoek stra te Utrecht. Warmond Herv. Gem.: 10 uur ds. H. L. Boonstra, 7 uur ds. J. van Dok te Noord wijk-Blnnen. Wassenaar Herv. Gem.: 10 uur dr. Th. C. Frederlkse, 7 uur Jeugddienst, drs. H. B. de Roest; Kievletkerk: 9 uur Jeugdkerk 10.30 uur ds. J. T. Wiersma; Deylerhuis: 9 uur jeugdkerk; 10.15 uur ds. H. Beker; Geref. Kerk Bloemcamplaan10 uur prof. dr. G. C. Berkouwer te Amsterdam; 5 uur drs. F. R. U. Elders te Amsterdam; Zijl laan: 10 uur ds. G. O. Donner te Scheve ningen; 7 uur bijzondere dienst, ds. G. Rang te Haarlem; Ned. Prot. Bond: Lange Kerkdam: 10.35 uur ds. J. Zuurdeeg; NPB/ Rem. Gem./Doopsgez. Gem. Johannahuis: 10.30 uur ds. E. J Kuiper, te Den Haag; Soefibeweging Wald. Pyrmontlaan 6: 11 u. universele eredienst; Herv. Evangelisatie Dorpshuis: 10 en 5 uur ds. A. Wisgerhof, te Veenendaal. Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. G. F. Overgaauw; Geref. Kerk: 9.30 uur ds. P. D. Kuiper te Sassenhelm; 6.30 uur ds. H. v. d. Berg. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. Verwelj (H.A.), 7 uur ds. W. Verweij (Dankz.); Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. J. Wagenaar te Zwammerdam. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 uur vic. B. Hamminga te Voorschoten. Zwammerdam Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. C. L. v. d. Broeck; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. W. Wierslnga; Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. A. W. Cramer te Nieuwkoop. Amerika overkwamen bevestigden mijn voorspelling, dat de Italianen het niet zo moeilijk zouden krijgen. De V.S. tellen als serieuze kandidaten feiteiyk de laatste 7 jaren niet meer mee. Frankrijk verscheen met een ge havend team, dat van meet af kansloos geacht moest worden, en de Argentynen bleken uitstekende gastheren, doch min der uitstekende bridgers te zyn. Het enige team dat het de Italianen echt moeilijk zou hebben kunnen maken, En geland, was niet van de partij; volgens de reglementen hadden de Britten dit maal géén recht om mee te spelen. Hieronder volgt een spel, dat in Bue nos Aires werd gespeeld tussen Italië en de Verenigde Staten: Sch. H 9 8 2 Ha. V 9 8 5 3 Ru. A V 2 KI. A Sch. V 10 7 Sch. 6 5 3 Ha. B 6 2 n Ha. 4 Ru. B 7 5 4 w,° Ru. H 9 8 3 KL 832 1 KI. V 10 976 Sch. A B 4 Ha. A H 10 7 Ru. 10 6 KI. HB 5 4 De Italianen boden (zuid gever, nz kwetsbaar): zuid 1 harten - ow pasten - noord 1 schoppen - zuid 2 schoppen - noord 4 klaveren - zuid 4 Sansatout - noord 5 ruiten - zuid 6 klaveren - noord 6 harten. 4 klaveren toont de Aas en geeft slem mogelijkheden aan; 4 SA vraagt om ver dere inlichtingen, 5 ruiten toont de rui tenaas, 6 klaveren de klaverheer. West kwam met ruiten 4 uit - en zuid (Chiaradla) speelde op de tafel (noord) een kleine bij - oost moest ruitenheer nemen, waarna de strijd feitelijk over was. Oost speelde ruiten na, noord won, 3 malen werd troef gehaald, op noords derde ruiten kon zuid een schoppen af gooien en de rest was hoge kaarten ma ken plus heen en weer troeven. Aan de tweede wedstrijdtafel bereik ten de Amerikanen eveneens 6 harten, zonder bieden van ow, en ook hier was de uitkomst ruiten 4 van west. De Ame rikaan Schenken moest het spel spelen - en wist niet, wat U met open kaarten ziet. Hy besloot in slag 1 met ruiten vrouw te snyden - oost nam ruiten heer en speelde ruiten na. Zuid was nu nog aangewezen op de snit op schoppen vrouw en toen ook die mislukte, was het contract één down. Het kostte de VS 15 matchpunten (nieuwe telling). Chiaradia nam natuurlijk een betere kans dan Schenken, die ervan uit ge gaan was dat het. uitkomen onder een boer-vierde meestal geen goede uitkomst is en die daarom west op ruitenheer taxeerde. Toch is het laten lopen van de ruiten naar de tien beter - als oost de Boer heeft zyn er nog voldoende extra kansen op winst. Nu is de zéér gerouti neerde, in vele kampioenschappen suc cesvolle Howard Schenken echt wel in staat om zo'n spel beter af te spelen. Waarom hij het niet in Buenos Aires deed? Enerzyds wellicht vermoeidheid, anderzyds dat mysterie, dat meester- schakers, -dammers, of -bridgers soms op kritieke momenten op haast onver klaarbare wyze mis doet tasten. H. W. Filarski. Antwoord op bridgevraag van deze week: Het is duidelyk, dat zuid probe ren moet zyn klaverenkleur ineens vry te spelen, zodat hij 4 klaverenslagen kan maken als hij later met ruitenaas aan slag komt. Als noord één honneur in klaveren heeft, zal oost altyd down gaan - maar moeilijker wordt het. als ow zo wel de heer als de boer hebben. Een goede uitkomst is klaverenvrouw - het bieden maakt de kans groot, dat west de klaverenboer maximaal tweede heeft - en oost de klaverenheer. Nadeel dezer uitkomst is, als west b.v. klaverenheer sec heeft en oost de boer-vierde. De beste uitkomst is klaverenaas - waarna zuid in slag 2 „alle kanten op kan"; deze uitkomst wapent zich tegen zowel heer als boer sec west, als boer-tweede by west. Goede voorlichting over jaloezieën bij de vakman Off. Dealer D. LADAN MOLENSTEEG 27 by de DoezastraaL TELEFOON 21375 LEIDSE MARKTEZENFABRIEK.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11