P.y.d.A. veroordeelt, K.V.P. huldigt liet loonbeleid van kabinet-De Quay EICHMANN WAS BEZETEN DOOR IDEE DER JODENUITROEIING Steek de vlag uit! Maar.» Gematigde kritiek van liberalen en van prot.-christelijke zijde Verklaringen van Wisliczeny als bewijsstukken toegelaten uci'ênne Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 27 april 1961 Derde blad no. 30340 Fel debat over werktijdverkorting (Van onze parlementaire redacteur) De kritiek op het regeringsbeleid inzake het afremmen van de vijf daagse werkweek is gisteren in de Tweede Kamer vooral gekomen van de socialistische zijde, van de communisten en van de P.S.P. Minder kritisch waren de liberalen, anti-revolutionaire en chr. hist. Kamerleden. De woordvoerder van de KVP, de heer De Kort, sprak echter van de zeer grote verdien sten van het kabinet-De Quay voor het moderne loonbeleid en hij was bereid de daarmee gepaard gaande strubbelingen op de koop toe te nemen. Het bezwaar van de socialist Baart was vooral geweest, dat de regering door haar .gestuntel" het overleg met het bedrijfsleven, de Stichting van de Arbeid, hoe langer hoe meer ondergraaft. Het is van kwaad tot erger gegaan, met de busstaking, met de bouwstaking, met het openbreken van de collec tieve arbeidsovereenkomsten. De spelregels voor het vaststel len van de arbeidsvoorwaarden zijn al driemaal veranderd. Als de partijen niet weten waar ze aan toe zijn, dan wordt de mogelijkheid van overleg ongedaan gemaakt. In soortgelijke omstandigheden als in het bouwbedrijf, is de arbeidstijdver korting wel goedgekeurd in de bedrijfs takken textiel en confectie. Dat schept een duidelijke onbillijkheid. Meent de regering, dat men zich in het bouwbe drijf dan werkelijk zal houden aan vijf werkdagen van 9 uur en 18 minuten? Er is kans dat in weerwil van de alge mene aanwijzing, toch 45 uur per week zal worden gewerkt. De sfeer voor pro- duktieverbetering is echter „verknold". Tegenstrijdigheid In het besluit van de regering de be slissing van enkele gemeenten tot invoe ring van de volledige 5-daagse werk week te schorsen, had de socialist Blom eer. tegenstrijdigheid gezien, omdat het kabinet De Qua altijd heeft beweerd de zelfstandigheid van de gemeenten te willen bevorderen. Het is ook vreemd als minister Toxopeus Koninklijke Besluiten wil uitlokken om de uitzonde ringen ongedaan te maken, waarvoor hij eerst aanwijzingen heeft gegeven. Meent de minister de plaatselijke toe standen beter te kunnen beoordelen dan de gemeentebesturen? Er is een groeiend tekort aan over heidspersoneel. Het leek er op, dat de minister de mogelijkheid wilde openen, verbetering te brengen in de situatie, maar hy is er op teruggekomen. Het is de taak van de Kamer, zei de heer Blom, de minister tegen zichzelf te be schermen. Hy voert een improvisato risch beleid, dat verwarring en onrust schept. Het lykt er op dat dit kabinet niet rustig kan slapen als er geen sociale spanningen zyn. Niet te snel Minister Van Rooij antwoordde, dat bij vernieuwing van een collectieve ar beidersovereenkomst, arbeidstijdsver korting wordt toegestaan, mits het pro- duktieverlies wordt opgevangen. Van de 2.2 miljoen loontrekkenden, genieten thans 600.000 van de 45-urige werkweek. Indien de verkorting van de arbeidstijd te snel gaat, moet de regering ingrijpen, betoogde staatssecretaris Roolvink. Dat valt altijd verkeerd, met gebrekkig of uitputtend overleg. De regering moet dat aanvaarden of een ontwikkeling toe la ten, die fataal zou zijn voor de toe komst. Heel de misère vindt haar grond slag in de situatie in het bouwbedrijf. Daarop heeft de algemene aanwijzing in feite uitsluitend betrekking. Eind 1960 zijn voorstellen ingediend tot verkorting van de arbeidstijd in het bouwbedrijf met drie uur. De regering was en is van mening, dat de voorstellen niet voldoen aan de spelregels. Het Col lege van Ryksbemiddelaars was van mening, zij het met pyn en tegenzin, dat het voorstel wel kon worden goed gekeurd Er is daarna langdurig en intensief overleg gepleegd met de Stich ting van de Arbeid, na afloop waarvan de regering de bekende algemene aan wijzingen aan het College van Rijksbe middelaars heeft doen uitgaan. Er is geen schakel in het overleg overgeslagen. Ei- heeft ook naar de geest niets ont broken aan het overleg. De regering is voornemens op 2 mei weer zeer open hartig te spreken met de Stichting van de Arbeid. Op gerekend „Het doet ons leed", zei de staats secretaris: „Dat we de Stichting van de Arbeid niet geheel kunnen volgen. Is dat erg? Het getuigt van moed, in te gaan tegen eenstemmigheid, vooral van het bedrijfsleven. De reactie hierop was te voorzien en op de interpellatie was gerekend. Regeren in een tijd van hoogcon junctuur is een ondankbare en moeilijke taak. Nu de arbeidstijd verkorting als een lawine over ons land gaat, zou ik het een ramp vin den als het een schijnverbetering zou zijn geweest en de prijzen om hoog zouden gaan. Wij verheugen ons, dat reeds iy2 jaar het prijspeil stabiel is gebleven. Ik ben echter zeer bevreesd voor de ontwikkeling in 1961 van de prijzen in de bouw nijverheid. Zolang deze voorstellen van het bouwbedrijf ter tafel liggen, is de regering niet bereid de alge mene aanwijzing in te trekken". Eigen verantwoordelijkheid Minister Toxopeus zette uiteen, dat de Interpellant 1. Baart stimulerend mag optreden ten aanzien van het vrye bedrijfsleven. De regering heeft aan de gemeenten geen voor schriften gegeven, maar een beroep ge daan op de gemeenten. „Mijn bedoeling was, dat men zich zou houden aan de rijksregeling. Ik wilde voorkomen, dat het vrije bedrijfsleven zou worden op gejaagd door de overheidsbedrijven, dat de ene gemeente de andere zou opjagen, en dat de gemeenten op hun beurt weer het Rijk zouden opjagen. Nog lang niet dc helft van de werknemers heeft de 45-urige werkweek. Iedereen is het er over eens, dat de vijfdaagse werkweek geleidelijk moet worden nagestreefd. Een ingreep van de regering, zoals nu, geeft natuurlijk een schok. Het was geen populaire beslissing, maar de eigen verantwoordelijkheid van de regering bracht mee, dat de beslissing moest wor den genomen. In het algemeen belang moet nu worden onderzocht of door een versnelde invoering van de volledige vijfdaagse werkweek voor het overheids personeel schade wordt veroorzaakt". Er is een eigen verantwoordelijkheid van de regering en de minister was van mening, dat hij voor het algemeen be lang geen vrijheid kan laten aan de ge meenten. Fout De heer BaartP.v.d.(A.) ontkende niet de eigen verantwoordelijkheid van de regering. Hij noemde het echter fout van het kabinet, dat het vrijheid be looft, maar ze niet geeft en steeds weer ingrijpt. Dat is de kernfout van dit ka binet. Hij diende daarna zijn motie in, die met 48 tegen 70 stemmen werd ver worpen. De heer Kikkert (C.H.) was van mening dat de algemene aanwijzing, ar beidstijdverkorting niet uitsluit, mits be hoorlijk wordt gemotiveerd, dat er geen produktieverlies zal ontstaan. Onder deze omstandigheden had hij geen be hoefte aan de motie van de P.v.d.A. De heer Korver (V.V.D.) merkte op, dat het College van Rijksbemiddelaars en de Stichting van de Arbeid met de 45-urige werkweek voor het bouwbedrijf akkoord waren gegaan. Het zit er wel niet hele maal in, maar het verschil is gering. De regering heeft natuurlijk het recht in te grijpen, maar dan moet het aan ieder volkomen duidelijk kunnen worden ge maakt. Onthoudt men aan een bepaalde groep niet, dat aan andere groepen reeds is toegestaan? Indien er slechts 3 procent ruimte is voor arbeidstijdverkorting dan zijn de argementen van de regering sterk. In dien het dus geen klein verschil betreft dan was hy bereid het regeringsstand punt te aanvaarden, maar hy meende dat dan nog geen nieuwe algemene aan wijzing nodig was geweest. Men werkt nu al niet meer dan 45 uur per week in het bouwbedrijf. Denkt de staatssecre taris, dat een werkweek van 46^ uur in het bouwbedrijf in de praktijk nog is te verwezenlijken? „Akelig" De heer De Kort (K.V.P.) sprak van een „akelige situatie". Het samenspel der maatschappelijke krachten vertoont een tegenstelling. Er is verschil tussen de regering en het bedrijfsleven. Hij zou het onjuist vinden het hoofd te buigen voor de frase, dat de praktijk sterker is dan de leer. De mening van de Sociaal Economische Raad is ook dat er geen ruimte is voor arbeidstijdverkorting, in dien het produktieverlies niet wordt op gevangen. Hij roemde de grote verdien ste van dit kabinet voor het moderne loonbeleid. De strubbelingen neemt hij op de koop toe. Als het overleg heropend wordt, is perspectief niet uitgesloten. De heer Weijters (K.V.P.) was niet te spre ken over de maatregelen ten opzichte van het overheidspersoneel. Hij noemde het een „kwalijke zaak". Een nieuwe toetsing aan de ontwikkeling is nodig om een achterstand van het overheids- Late kritiek op oud-minister Er is gisteren in de Tweede Ka mer even een kleine deining ont staan, toen staatssecretaris Rool vink eraan herinnerde, dat in 1958 de toenmalige minister Suurhoff zonder overleg met de Stichting van de Arbeid zeer gedetailleerde aanwijzingen heeft gegeven aan het College van Rijksbemiddelaars bij de totstandkoming van de eerste C.A.O. in het bouwbedrijf. Nie mand heeft daar toen met een woord over gerept. „Maar toen was de politieke situatie ook anders," aldus de staatssecretaris. Op een interruptie van de heer Suurhoff reageerde staatssecretaris Roolvink: „Het kost de vroegere be windsman wel wat moeite dat te verwerken." De staatssecretaris merkte later voorts nog op, dat minister Suur hoff in 1958 de fout had gemaakt een speciale aanwijeing te geven alleen voor het bouwbedrijf, terwijl aan het College van Ryksbemidde laars alleen een algemene aanwij zing mag worden gegeven, zoals de regering nu heeft gedaan. In de praktijk zal die algemene aanwij zing echter alleen het bouwbedrijf betreffen. Staatssecretaris Roolvink heeft de eigenschap met zijn betoogtrant zijn tegenstanders te prikkelen. Van de banken van de PvdA klon ken herhaaldelijk interrupties, dat de Kamer bezig was de staatssecre taris te interpelleren en niet oud minister Suurhoff personeel te voorkomen. De heer Bruins Siot constateerde een ontwikkeling, die regering en bedrijfsleven niet meer in de hand hebben. De bedoeling is geweest, dat de arbeidstijdverkorting geleidelijk zou worden ingevoerd. Het is te betreu ren, dat als er overeenstemming is met dc Stichting van de Arbeid, de regering met een nieuwe aanwijzing komt, hoe wel de uiteindelijke verantwoordelijk heid van de regering dient te worden erkend. Er is een kortsluiting ontstaan tussen de regering en het georganiseerde be drijfsleven. De regering moet er iets aan doen. Hij was daarom verheugd over de positieve reactie van de regering op het verzoek van de Stichting van de Arbeid om nieuw overleg. Er zal ook op korte termijn overleg moeten worden gepleegd met vertegenwoordigers van provincie en gemeenten over de 5-daagse werk week voor het overheidspersoneel. De moties van de P.v.d.A. werden daarna verworpen, alleen de motie van de heer Weyters van de K.V.P. over een herope ning van het overleg met de organisa ties van overheidspersoneel over de vijf daagse werkweek werd aangenomen. Eichmaiiu geboren in Sjarona? Het hof in Jeruzalem dat Adolf Eichmann berecht, heeft gisteren besloten de verklaring die Dieter Wisliczeny in 1946 in de dodencel in Tsjecho-Slowakije heeft opge steld, als bewijsstukken toe te laten. President Mosje Landau ^zei, dat het hof rekening zou houden met de door de verdediging er tegen aangevoerde bezwaren. De betrok ken verklaringen, zo zei hij, waren geschreven spoedig na de voorval len waarop zij betrekking hebben en het zou moeilijk zijn om directer getuigenis te krijgen van mensen die met de beschuldigde hebben samengewerkt. De aanklager, Hausner, verwees naar een passage in genoemde verklaringen volgens welke de bevoegdheid over alle joodse zaken bij verordening van Göring was overgedragen aan het hoofd van de veiligheidspolitie waardoor dus de macht van Eichmann was vergroot (de Gestapo was een afdeling bij het hoofdkwartier var. de veiligheidspolitie). Als hij gewild had, zou Eichmann het in de zomer van 1941 de joden veel gemakkelijker hebben kunnen ma ken, meende Hausner. Volgens de verklaringen van Wislic zeny zou Eichmann in 1944 bezegd hebben dat het plan voor de gaskamer actie in Auschwitz was uitgegaan van hemzelf en de lt-generaal van de SS Olido Globocnik die in 1941 de massa- executies in Polen leidde. Hij had het plan aan Himmler voorgelegd en Hitier gaf persoonlijk de order uit. Bezeten De rechtbank hoorde voorts een ver klaring die een commandant van het concentratiekamp Auschwitz, Höss, in een dodencel heeft afgelegd en volgens welke Eichmann bezeten was door de idee van „de definitieve oplossing van het joodse vraagstuk, de uitdrukking waarmee de nazi's de uitroeiing van de joden aanduidden. Höss werd in 1946 ha een doodvonnis terechtgesteld. De verklaring ging over een bezoek van Eichmann aan Auschwitz. „Alleen Eich mann kon juiste gegevens over het aan tal uitgeroeide joden geven. Hy herin nerde zich alles", aldus Höss' verkla ring. Verder werd in deze verklaring ge zegd dat Eichmann dacht geslaagd te zijn „in de biologische uitroeiing van het joodse volk". Hij geloofde niet dat de geassimileerde joden in het Westen dit grote verlies aan bloed ongedaan zouden kunnen maken. Eichmann was tegen keuze bij de uitroeiing en hy drong aan op een snelle uitvoering van de uitroeiimgsmaat- regering via het overheidspersoneel niet regelen „want niemand weet hoe de oorlog zal aflopen" ring. aldus Höss' verkla- Uitwisseling In een derde schriftelijke verklaring van Wisliczeny zegt deze dat hij in het laatst van 1942 op verzoek van een Amerikaanse organisatie voor het wel zijn van joden heeft getracht Himmler en Eichmann ertoe te brengen een ein de te maken aan de uitroeiing van jo den. Er was in dit verband sprake van een plan tot uitwisseling van Duitse burgergeinterneerden voor tienduizend kinderen. Eichmann had echter gezegd dat de Groot-Moefti van Jeruzalem tegen deze uitwisseling had geprotesteerd omdat deze kinderen het joodse element in Palestina zouden versterken. Himmler had daarop van de ruil afgezien en bovendien beslist dat er in de toekomst geen joden uit de door Duitsland be zette gebieden naar Palestina zouden worden overgebracht de Groot-Moefti, Amin el Hoessein, woont thans in Bei roet) Warm onthaal De in Wenen géboren Moritz Fleisch- mann werd als getuige gehoord. Hij verklaarde dat hij lid van de Weense gemeenteraad was geweest en voor jood- organisaties in Oostenrijk gewerkt had. De anexatie van Oostenrijk door de nazi's in maart 1938 vond een warm onthaal bij de bevolking van Wenen, zo zei Fleischmann. De joodse instellingen, bureaus, en kantoren werden direct gesloten en be zet door de Gestapo en de SS. De jood se leiders werden gearresteerd, in de tweede helft van maart 1938 moesten verschillende joodse leiders bij Eich mann komen. Eichmann hoorde dat ook Adolf Böhm aanwezig was. ..Bent u Adolf Böhm, die de geschiedenis van het Zionisme geschreven heeft?", zo vroeg Eichmann. Böhm antwoordde bevestigend. „Dat is buitengewoon interessant. Ik heb dit boek nauwkeurig bestudeerd", zo zou Eichmann hierop gezegd hebben. Hy citeerde toen een pagina uit zijn hoofd. Wij keken elkaar verbaasd aan, aldus Fleischmann. Eichmann maakte een en kele opmerking in het Hebreeuws en zei: „U hoeft niet verbaasd te zijn. Ik spreek vloeiend Hebreeuws en Jiddisch, omdat ik in Sjarona geboren ben". Sja rona is de naam van een Duitse ge meenschap in Israël bij Tel Aviv. Eichmann heeft tydens de ondervra ging gezegd dat hij in Solingen in Duits land geboren is. Eichmann, zo zei Fleischmann, eis te volstrekte gehoorzaamheid. Hij waar schuwde ons zijn werk niet te saboteren. De zitting werd daarna tot donderdag verdaagd. <li valt ADVERTENTIE Aan uw uiterlijk besteedt U veel zorg. Een goed kapsel, lipstick enz. Dit alles is pas af als U goed gekleed gaat. Modehuis Luciënne biedt U een unieke collectie zomerjaponnen en -pakjes van bekroonde ontwerpers valt op in zo'n japon, Modehuis Botermarkt - 17 Tel. 32765 Kerkelijk Leven Hotel voor geestelijken Zondag zal aan de Waldeck Pyrmont- laan 11 in Amsterdam het eerste hotel voor geestelijken in ons land „San Luchesio" geopend worden door de pater provinciaal der Franciscanen. Niet alleen voor katholieke geestelijken en leden van religieuze orden maar ook voor dominees, rabbijnen en geestelijken van andere godsdienstige richtingen heeft dit huis 47 bedden beschikbaar. Twaalfduizend jongeren naar bondsdag in Utrecht Op de Bondsdag van de Bond van Ge reformeerde Jeugdverenigingen, die op Hemelvaartsdag in Utrecht wordt ge houden, verwacht men ongeveer twaalf duizend jongens en meisjes uit alle pro vincies van het land. De Margriethal van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs zal voor deze ge legenheid feestelijk worden versierd. Eén der hoogtepunten van het bondsdag programma is het spel „Er wordt op je gewacht", waaraan 160 mensen meewer ken. Het spel is geschreven door Miep Wielenga—Quelle, ds. G. N. Lammens Advertentie feSAÖeaHMïXSSf-, OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Hoera! Hier is een moment oml feestelijk de vlaggen uit te stekenfier en vrolijk wappert het dundoek van Neerlands huizen! Maar heeft iedereen zijn vlag terdega nagekeken alvorens hem uit taj Bteken? Is hij niet vuil of ver sleten, gescheurd of sterk ver kleurd? Want dat hoort natuurlijk niet! En nóg een punt: iedereen haalt de vlag natuurlijk vóór zonsondergang! binnen. Ddt is traditie! De vlag in top, 't Is feest! Een extra sigaret gepresenteerd, 't is feest! Welk merk? Gladstone vanzelfsprekend. Want Gladstone is - met of zonder Filter - een feestelijke sigaret die iedereen voldoening schenkt. KINS SIZE VOORNAAM EN AANGENAAM 20 STUKS F Uj Nieuwe loonregeling (Van onze parlementaire redacteur) Minister Van Rooy heeft gisteren in de Tweede Kamer medegedeeld, dat een wetsontwerp voor een nieuwe regeling van de lonen de ministerraad reeds heeft gepasseerd en thans om advies naar de Sociaal Economische Raad is. Het wets ontwerp gaat er van uit, dat de taak van het College van Ryksbemiddelaars, over gaat naar een loonraad van de S.E.R., die algemene beleidsregelen moet vast stellen, ingepast in het sociaal economi sche regeringsbeleid. Nieuwe regeling van afbetalingsstelsel (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren met byna algemene stemmen het wetsont werp aangenomen met de nieuwe wette lijke regeling van het afbetalingsstelsel. Tegen stemden mevrouw Van Someren Downer en de heren Korteweg, Visser en Van der Veen, allen van de V.V.D. Korter werken ook in schoenindustrie In een groot aantal ondernemingen in de schoenindustrie zal begin mei met toestemming van het College van Rijks- bemiddelaars de 45-urige werkweek met de vrije zaterdag worden ingevoerd. De arbeidstijdverkorting in deze bedrijfs tak is reeds lange tyd voorbereid. Het College van Rijksmeiddelaars stel de alleen de eis, dat een dergelijke maat regel niet tot noemenswaardig produk tieverlies mag leiden. Van de 125 ver zoeken, die binnen kwamen, heeft het Bedrijfschap er thans 90 goedgekeurd. De Nederlandse bond van hotel- en café-- en restaurantpersoneel heeft op haar driejaarlijks congres in Rotterdam in een resolutie aangedrongen op een zo snel mogelijke invoering van de vijf daagse werkweek, gekoppeld aan 48 werkuren voor het personeel in de Ho recabedrijven. Is dit bereikt, dan zal een verdere vermindering van het aantal werkuren moeten volgen. Schorsing besluiten 5-daagse werkweek De Koninklijke Besluiten zijn ver schenen, waardoor de besluiten van de provincies Noord-Holland en van de ge meenten Rotterdam, Amsterdam en Den Haag tot invoering van de vijfdaagse werkweek met gelijktijdige bekorting van de werktijd zyn geschorst. Zoals dus bekend, zijn deze K.b.'s uitgevaar digd op verzoek van minister Toxopeus van Binnenlandse Zaken. NEDERLANDSE VROUW IN DE BERGEN VERONGELUKT De 38-jarige mej. S. Stam uit Amster dam wordt vermist sinds zy in de Franse alpen door een lawine is verrast. Mej. Stam bevond zich in een gezelschap van dertien, dat een afdaling maakte van de Col du Vallon de Fontenil. Negen leden van deze groep werden door de lawine bedolven, maar een zestal kon spoedig worden bevrijd. Later werd nog het lichaam van een inmiddels om gekomen Belgische deelnemer aan de afdaling gevonden. Behalve mej. Stam wordt nog een Fransman vermist. Men vreest voor beider leven. De slechte weersomstandigheden en een sneeuwlaag van bijna acht meter bemoeilijken het zoeken door soldaten, gendarmes en berggidsen. Schepen in aanbouw en opgelegde schepen Per 1 april j.L waren 126 Nederlandse zeeschepen met een totale inhoud van 781.100 brt. in aanbouw of bestelling, waarvan 115 (528.200 brt.) in Nederland en 11 (189.900 brt.) in het buitenland, zo blijkt uit cijfers van het C.B.S. met als bron het directoraat-generaal van Scheepvaart. Op 1 april vorig jaar was het aantal schepen kleiner (116), doch de totale tonnage groter (836.400 brt.). Per 1 januari 1961 waren de cijfers zowel qua aantal (111) als tonnage 648.800 brt.) lager. Opgelegd waren op 1 april van dit jaar in Nederland (niet voor reparaties) 5 schepen (21.000 brt.), waarvan 1 (500 brt) onder Nederlandse vlag en 4 (20.500 brt.) onder buitenlandse vlag. Op 1 januari 1961 waren in Nederland opge legd 12 (43.000 brt.), waarvan 5 Neder landse en 7 buitenlandse en op 1 april vorig jaar 13 schepen (72.600 brt.)waar van 3 Nederlandse en 10 buitenlandse. Advertentie gezond en f&ZfHtt- lekker en Jan de Vries. De samenzang staat onder leiding van Kees Deenik, terwijl verder medewerking zal worden ver leend door de sopraan Dé van Oenen, de Amerikaanse zanger Henry Black- mon, Mary Michon, Corrie Zinkweg, Tom van Ek, Anne Holtrop, Tonny Ver- wey en Jan de Vries. Verschillende pre dikanten, onder wie ds. Okke Jager, zul len tijdens de vijf onderdelen van het spel een kort woord spreken, dat aan sluit op de diverse klankbeelden. De hemelvaartsviering, waarmee de dag begint, wordt geleid door ds. J. F. Colenbrander, terwijl ds. Lammens het openingswoord zal spreken. Ds. J. K. Mantz overleden Te Rotterdam is op 74-jarige leeftijd overleden ds. J. K. Mantz, emeritus-pre dikant van de Ned. Herv. Kerk. Ds. Mantz stond te Halle (Geld.), Biezelinge, Wolphaartsdijk en Rotterdam-Charlois. De begrafenis geschiedt zaterdagmid dag, na een rouwdienst in de Nieuwe Kerk te Rotterdam, op de hervormde begraafplaats van Charlois. NED. HERV. KERK Beroepen te Kootwijkerbroek en te Sint Annaland I. Kok te Zegveld te Heus- den (toez.) F. van Dieren te Slnt-Phllips- land. Aangenomen naar Beekbergen (vac. J. van Veen) J. N. de Ruiter te Leiden. GEREF. KERKEN Bedankt vóór 's-Gravenhage-Oost (vac. W. C. van den Brink) Joh. Lever te Vlaar- dingen voor Ulrum W. L. Mulder te Nieuwolda. Beroepen te Heemstede (vac. P. J. Richel) H. J. Bavinck te Loenen aan de Vecht. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Alphen aan den Rijn H. van Leeuwen te Arnhem. Beroepen te Zeist D. Haanstra te Delft. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Aangenomen naar Beverwyk G. Was sing te Dantumawoude. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Borssele K. de Gier te 's-Gravenhage.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5